Duits model maakte proefrit Unie van Waterscliapsbonden vierde zilveren jubileum J In het gevlei DAMP0 Trein op één rail Rode Kruis-auto voor Thailand Vorige maand 8482 werklozen minder De radio geeft Vrijdag Directeur onderscheiden PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Staatssecretaris van Economische Zaken <£ccU ió Aet zo A DONDERDAG 9 OCTOBER 1952 De kern van de zaak Geschenk van Nederland BAKKER'S BEHANG Bioscopen in Hoensbroek gaan weer open Duits grensformulier thuis invullen In priesterkleren en met valse pas naar Italië Directeur van chocolade fabriek vrijgesproken Lof voor mr. A. J. d'Ailly bij zijn herbenoeming Kerkelijk Nieuws Dr. G. M. J. Veldkamp uit Breda benoemd K.L.M.-hötel op Biak Boom van een pink dik Schreven wij dezer dagen, dat men zeer voorzichtig moet zijn met. het trekken van voorspellende conclusies uit Malenkofs en Stalins verklaringen omtrent het einddoel der Russische politiek, dan sluit dat het doen van bepaalde gissingen niet uit. En wel gissingen omtrent een aantal zetten, die de Sovjet-Unie in haar campagne om West-Europa van de Verenigde Staten los te weken zal doen. Deze zetten zullen zon der twijfel zowel op economisch als op po litiek terrein worden gemaakt. Zo is te verwachten, dat in de nabije toekomst van Russische (of waarschijn lijker nog van volksdemocratische) zijde stappen zullen worden ondernomen om de handel tussen West-Europa en het commu nistische blok nieuw leven in te blazen. En het is lang niet onmogelijk, dat er zeer voordelige aanbiedingen zullen worden ge daan. De nadruk, die Stalin en Malenkof hebben gelegd op de economische wrijvin gen tussen de V.S. en West-Europa wettigt deze verwachting ten zeerste. De Sovjet- Unie en haar satellieten zouden het zich onder deze omstandigheden kunnen per mitteren grootmoediger te zijn dan de V.S., die (hoe paradoxaal dat ook klinkt) Europa inderdaad niet veel kans geven zijn dollars te verdienen. Een levendiger handelsverkeer zou voorts een tweesnij dend mes zijn, aangezien het zeker een ver koeling van de Amerikaans-Europese be trekkingen met zich mee zou kunnen bren gen. Op politiek terrein kunnen de West- Europese landen zeker een periode ver wachten waarin de felle aanvallen van communisten, zowel van buiten als van binnen-af, zullen verflauwen. Zoals Ache- son zei: de spijkerlaarzen gaan uit en de pantoffels aan. De communistische partijen zullen een toontje lager moeten gaan zin gen, relletjes en stakingen achterwege moe ten laten en men kan er vrijwel zeker van zijn, dat de Volksfront-methode weer op geld zal gaan doen. De communisten zullen dus aanleuning gaan zoeken bij linkse socia listen en neutralisten, bij intellectuelen, bij nationalisten en bij allen, die om een of andere reden voordeel of heil zien in de nieuwe koers. Bij deze samenbundelingen zal het com munistisch karakter zo goed mogelijk worden gecamoufleerd en zij zullen veel eerder het stempel dragen van vredesbe wegingen, van arbeiderssolidariteit of van onafhankelijkheid van het buitenland, al naar gelang zulks het beste uitkomt. Het zal voorts interessant zijn om na te gaan, of de Sovjet-Unie misschien haar houding zal wijzigen tegenover het Europese een- heidsstreven. Tot nu toe heeft zij de kracht en de welvaartsmogelijkheden van een ver enigd Europa zo zeer gevreesd, dat zij de potentiële kans van een grote mate van onafhankelijkheid jegens de V.S. niet heeft durven aangrijpen. De Duitse kwestie hoeft thans hierbij voor de Sovjet-Unie geen be letsel meer te zijn, aangezien het met de dag duidelijker wordt, dat zij zich bij de verdeeldheid van Duitsland heeft neerge legd en zich tevreden stelt met het vol ledig inschakelen van Oost-Duitsland in het blok der satellieten. Dat de nieuwe lijn van het Kremlin de nodige ongerustheid bij de communistische partijen in West-Europa moet hebben ge wekt, is nogal vermakelijk. Want zulke koerswijzigingen plegen onmiddellijk het politieke hoofd te kosten aan prominente communisten, die op het verkeerde paard gewed hebben, en wel meestal door een té grote ijver om de wensen van hun macht hebbers vóór te zijn. De krachtfiguren Marty en Tillon zijn al gesneuveld en er zullen er ongetwijfeld meer volgen. De beurt is nu niet meer aan de dogmatieke oude getrouwen, aan de ijzerharde peet vaders van de revolutie, maar aan de „re delijken", aan de idealistische intellec tuelen, aan degenen die zich op een cock tail-party óók thuis voelen. Het woord is zoals in Italië al gebleken is niet meer zozeer aan Togliatti als wel aan Nenni. En zo lijkt Europa te verzeilen in de po- sitje van de omstreden aangebedene, naar wier hand twee jonge mannen dingen met zoete woorden en discrete geschenken. Voorshands heeft Europa echter, voldoende oude vrijsters-cynisme om te beseffen, dat haar verjongingskuur nog niet is afgeko men en dat het dus wel om haar huisje zal gaan. W. L. B. (Van onze correspondent te Bonn) Op de Fühlinger Heide, bij Keulen, was het gistermorgen tegen twaalven een drukte van belang. Door het geboomte zag men vlaggen wapperen, een grote politiemacht was op de been en van alle zijden kwamen voorname auto's aangereden. Het was dui delijk dat er iets bijzonders aan de hand was. Talrijke gasten uit binnen- en bui tenland werden een grote tent binnenge leid. waar de kellners van Keulen's groot ste hotel lien met dranken, hapjes en siga ren overlaadden. Toen was langzamerhand het ogenblik gekomen waarop Duitslands grootste en geheimzinnigste na-oorlogse sensatie van stapel kon lopen: De demon stratie van 's werelds één-rail-trein. Omsfreeks Mei van dit jaar deden de eerste verhalen omtrent deze één-lijnbaan, waarvan sommigen een revolutie op ver keersgebied verwachten, de ronde. Wij hebben nu gezien hoe het gaat: Zware, kegelvormige betonblokken zijn over een afstand van ongeveer twee kilo meter in een ovaal opgesteld. Over de bo venkant van deze blokken is een rail ge legd en een blank alluminium-treintje ongeveer van de omvang van een vliegtuig romp raasde, nagestaard door allerlei technisch uitziende persoonlijkheden, vlie gensvlug over deze baan voort. Wielen zag men aan dat treintje niet. De onderkant welft zich over de smalle baan. waardoor het net leek of het gevaarte zich op zijn ingewanden voortbewoog. De demonstratie heeft bij alle aanwezi gen de indruk achtergelaten dat hier van een serieus keerpunt, in het vervoer per rail sprake is, waarvan grote gevolgen te verwachten zijn. Zijn de spoorwegen in de eeuw, die sedert de uitvinding van de stoomtrein verlopen is, eigenlijk wel met hun tijd meegegaan? Dat is een vraag, die zich tegenwoordig vele verkeerstechnici stellen. Een feit is dat alle treinen ook de modernste en snelste nog altijd aan hetzelfde principe gehoorzamen dat in 1825 voor het eerst in praktijk werd gebracht, namelijk dat van een ijzeren paard, dat gelijkvloers op twee rails voort holt. Het gelijkvloerse spoor wegnet bleek reeds lang geleden hinderlijk voor andere verkeersdeelnemers te worden. De ontwikkeling van het moderne snelver keer over de weg heeft deze kwestie nog dringender gemaakt. Bovendien is het klas sieke spoorwegprincipe ook aan bepaalde snelheidsgrenzen gebonden. Het kritieke punt schijnt bij een snelheid van 150 kilo meter per uur te liggen. De één-rail-trein van alluminium, die bij Keulen gedemonsti'eerd werd, kent al deze nadelen niet en is daardoor in staat veel hogere snelheden te ontwikkelen. Gebouwd op een verkleinde schaal van 1 2,5 kan hij met gemak een snelheid van 150 kilometer ontwikkelen en zijn bouwers (Duitse spoor weg-ingenieurs) twijfelen er niet aan dat hij in gewone grootte uitgevoerd met evenveel gemak een snelheid van 375 km kan bereiken De proeven met de één-rail-trein, die tot nu toe ongeveer tien millioen Duitse mark hebben gekost, worden gefinancierd door een bekend Zweeds industrieel, Axel L. Wenner-Gren, een van de rijkste mannen ter wereld. De trein tijdens de proefrit. Prins Nakorn Sawan Sakdiphinit van Thailand nam Woensdagmiddag in Den Haag een geschenk van de Nederlandse regering, een Rode Kruis-auto, in ont vangst. Deze auto werd hem aangeboden in zijn kwaliteit van vice-voorzitter van het Rode Kruis in Thailand. De voorzitter van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken, bracht namens de Nederlandse regering de dank over voor hetgeen de bevolking van Thai land heeft gedaan voor de Nederlandse krijgsgevangenen tijdens de oorlog. Het geschenk is slechts een klein bewijs van de grote dankbaarheid, die Nederland voor de bevolking van Thailand heeft. Prins Nakorn van Thailand dankte voor het geschenk. De auto zal een van de eerste Rode Kruis-auto's zijn, die in Thailand voor het werk langs de weg zal worden gebruikt. Het aantal bij de arbeidsbureaux gere gistreerde mannelijke werklozen daalde in September van 110.220 tot 101.738. Hierbij waren 24.955 D.U.W.-arbeiders(in Augus tus) 28.012). De daling der werkloosheid moet wor den toegeschreven aan de voortzetting en de uitbreiding van de seizoenwerkzaam heden in verschillende bedrijfstakken. Voorts werden de ingeschrevenen, die pas de scholen hadden verlaten, geleidelijk ge plaatst, waardoor het aantal ingeschreve nen beneden 19 jaar daalde van 8474 tot 6518. Daarnaast was er in enkele bedrijfs takken een opleving, met name de bouw nijverheid en de textiel-, de schoen- en de confectie-industrie. De werkloosheid daalde onder de bouw vakarbeiders van 17.651 tot 15.765, onder de metaalbewerkers van 12.436 tot 11.045, onder de textielarbeiders van 2422 tot 1913, onder de landarbeiders van 10.563 tot 7490 en onder de losse arbeiders van 19.340 tot 18.279. Het aantal aanvragen voor mannelijk personeel daalde in September van 13.443 tot 12.938. De werkloosheid was eind September het hoogst in Noord-Brabant met 48, het laagst in Zeeland met 16 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren. Het rijksgemiddelde bedroeg 33 tegen 36 op 31 Augustus. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg van 8314 tot 8818. De vraag naar vrouwelijk personeel nam af van 12.631 tot 12.430. Op de rijkswerkplaatsen voor vakont wikkeling volgden eind September 2740 personen een cursus (Augustus 2770), en wel 890 in de bouwvakken en 1850 in de metaalvakken. Tengevolge van werkstakingen en uit sluitingen gingen in September 6231 ar beidsdagen verloren (vorig jaar Septem- ger 12.877) in Juli en Augustus bedroegen deze aantallen respectievelijk 1848 en 1594. ADVERTENTIE CRONJé-JUBILé OCTOBER-RECLAME Plastiek Behang 0.55 per rol Als extra-service: gratis randjes afsnijden. Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem, Tel. 11657 HILVERSUM I, 402 M. 7 00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9 40 Platen. 9.45 Schoolradio. 10.00 Platen. 1100 Voor zieken. 11.40 Klein koor 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12 33 Orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Militaire causerie. 13.25 Platen. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Kamerkoor. 14.20 Ka merorkest. 15.00 Schoolradio. 15.30 Orgel. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Amusementsmuziek. 18.00 Vliegen op grote hoogte, causerie. 18.10 Promenade-orkest. 18.30 Amusementsmuziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Rege ringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Symphonette-orkest en solisten. 21.05 Op bouw in liefde, causerie. 21.20 Grinzing- klanken. 21.40 Om de toekomst van Neder land. 22.00 Metropole-orkest, koor en solist. 22.25 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7 30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 9.40 Voor kleu ters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Platen. 11.25 Feuilleton. 11.45 Sopraan en piano. 12.00 Musette-orkest en soliste. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Blaaskwintet. 14.50 Voordracht met muziek. 15.10 Orgel. 15 30 Amusementsmuziek. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Orgel. 17.20 Muziek- praatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Kinderkoor. 19.15 Praatje over consumentenbelangen. 19.30 Mo reel beraad, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Alt en piano. 20.30 Europa één, causerie. 20.40 Leven op de aarde, causerie. 21.00 Operetteconcert. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Strijk- dar.sorkest. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.30— 24.00 Platen. TELEVISIE (VPRO) 20.15—21.45 Le sel de la terre, film; Images gothiques, film; Programma over Dr. Albert Schweitzer. BRUSSEL, 324 M. 12 00 Orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Sa lon-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Schoolradio. 15.30 Orkest. 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10. 17.35, 18.00 en 18.10 Platen. 18.30 Vo:r soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Pla ten. 19.50 Causerie. 20.00 Filmmuziek. 20.15 Orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio Universiteit. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. Raad verlaagt de vermakelijkheidsbelasting In Hoensbroek zijn onlangs de drie plaatselijke bioscopen gesloten omdat de directies de exploitatie door de vermake lijkheidsbelasting van 35 niet meer lonend achtten. De gemeenteraad heeft Ihans na langdurige besprekingen met tien tegen zeven stemmen besloten de belasting op bioscoopvoorstellingen terug te brengen tot 25 pet. en de cultureel gekeurde films belastingvrij toe te laten. De drie directies der plaatselijke bioscopen overleggen thans met de Bioscoopbond of zij nog vóór de goedkeuring van het raadsbesluit door Ge deputeerde Staten is afgekomen, tot her opening zullen overgaan. Op de Duitse grenskantoren heeft men een nieuw formulier in gebruik genomen voor het registreren van gegevens omtrent degenen, die met een visum naar West- Duitsland reizen. Het formulier moeten de reizigers thuis zelf invullen. Ieder die thans naar West-Duitsland reist, krijgt op de terugreis zo'n formulier mee voor de volgende reis. Men is hiertoe overgegaan om te voor komen, dat de grenskantoren het werk niet meer af zouden kunnen. Op het nieuwe formulier moeten tal van vragen worden beantwoord. De Duitse autoriteiten zijn voornemens in de toekomst een ieder, die een visum vraagt, meteen een formulier te sturen, opdat het invullen daarvan niet op het grenskantoor behoeft te geschieden. De politie te Genua heeft een Bredase jongeman aangehouden, die zich ten on rechte in priesterkleren had gehuld en met een vals paspoort op reis was door Italië. Hij is op transport naar ons land gesteld. Ongeveer veertien dagen geleden zag de jongeman, die ontvlucht was uit een in richting voor geesteszieken, kans, een pas poort te krijgen op naam van een chauf feur, wiens trouwboekje hij door een list had bemachtigd. Hij vervoegde zich ten gemeentehuize te Breda en reisde naar Den Bosch om op de provinciale griffie de pas in ontvangst te nemen. Hij droeg toen al pi'iesterkleding. De zaak kwam aan het licht, toen de chauffeur zijn trouwboekje miste en eens op het gemeentehuis ging informeren of men daar ook wist waar het was. ADVERTENTIE De Amsterdamse rechtbank heeft in hoger beroep een directeur van een cho coladefabriek vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van de Lote rij wet. De directeur had een prijsvraag uitge schreven, waaraan het publiek door eexx zo groot mogelijk aantal reepomslagen in te zenden kon meedoen. De kantonrechter had dit als een over- ti-eding der Loterijwet beschouwd en 300 boete opgelegd. Woensdagmiddag, bij het begin van de zitting van de Amsterdamse gemeenteraad, heeft de wethouder B. C. Franke een ge lukwens gericht tot de voorzitter, mr. Am. J. d'Ailly, ter gelegenheid van zijn herbe noeming tot burgemeester van Amsterdam. De heer Franke zei onder meer dat boven al de stad met deze verlenging van de ambtsperiode van mr. d'Ailly dient te wor den gefeliciteerd. „Wij brengen u hulde voor de wijze, waarop gij de zware en moeilijke taak van burgemeester gedurende deze eerste ambts periode hebt vervuld", aldus de heer Franke. „Gij hebt met een vaart, waarbij de activiteit, die daarbij door u werd ont plooid, ons wel eens met zorg vervulde voor uw persoon, bevrediging gegeven aan de behoefte, die er na de bezettingsperiode bij de burgerij bestond om de band tussen bestuur en bestuurden te herstellen en te te verstevigen. In onze hulde betrekken wij mevrouw d'Ailly. De wijze, waarop zij de zorgen heeft gedragen, die rusten op de schouders van de echtgenote van de bur gervader, o.a. bij de veelvuldige represen taties in de ambtswoning en daar buiten, heeft onze hoogste lof. In niet mindere mate bewonderen wij de toewijding, waar mede zij haar taak als eerste burgeres der stad vervult in de verenigingen en com missies, die een beroep doen op haar mede werking." ADVERTENTIE Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. Ter gelegenheid van haar 25-jarig be staan hield de Unie van Waterschaps bonden een tweedaags congres in Sche- veningen. De voorzitter van de unie, mr. J. W. W. van der Hoeven, hield een toe spraak, waarin hij hulde bracht aan de op richters van de unie en aan haar tegen woordige dix-ecteur. Hij schetste het grote nut der waterschappen voor de samenle ving. Door hun werk blijven akkerbouw, veeteelt, tuinderij, industrie en andere be- di'ijven in de polders mogelijk. Daarnaast zijn het bestuurlijke lichamen, waarin de ervaring van eeuwen bewaard is geble ven. Mr. dr. Th. F. J. A. Dolk, directeur van de Unie van Waterschapsbonden, gaf ver volgens een overzicht van de historie der waterschappen. De historie bracht de sterk autonome waterschappen samen, welk sa mengaan een kwarteeuw geleden in de unie bevestigd werd. Deze unie heeft vooral ook na de oorlog een steeds groter taak gekregen. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, sprak vervolgens de ver gadering toe. Hij deelde mede dat de Ko ningin mr. dr. Dolk benoemd had tot rid der. in de Orde van de Nederlandse Leeuw wegens zijn verdienstelijke arbeid als se cretaris en directeur van de unie, welke arbeid ook buiten waterstaatskringen bij zonder gewaardeerd woi-dt. Namens de minister van Binnenlandse Zaken bood de heer N. A. Nap, hoofd van de afdeling Fi nanciën Binnenlands Bestuur van dit mi nisterie, gelukwensen aan de jubilerende unie aan. Ned. Herv. kerk Beroepen te Bedum L. A. Eigenraam, cand. te Delft. Beroepbaai-stelling: P. H.'de Pree, vicaris te De Bilt. Beroepen te Halle (toez.) W. H. den Ouden te Buren. Geref. kerken Tweetal te Ten Post J. Loosman, cand. te Urk en W. Kats, cand. te Hoogeveen. Aangenomen naar Hillegersberg-Ter- bregge, J. H. Baas, evang. pred. te Noord- wolde. Beroepen te Lekkerkerk L. Loosman, cand. te Urk. Geref. gemeenten Beroepen te Scheveningen D. L. Aan- geenbrug te Terneuzen. 64. „Ja welzeker is het MIJN kaart, voor den drommel!", riep Teutbei, „ik heb steeds geprobeerd haar terug te krijgen, sinds mijn vrouw haar uit het raam gooide en jullie er mee vandoor gingen„Was het uw vrouw, die de kaart uit het raam gooide?!", riep Panda beteuterd. „Wis en drie!", antwoordde Teutbei, „en het is echt iets voor mijn vrouw, om centen te sparen en schatten uit het raam te gooien!" En nu toonde Panda weer eens, dat hij een heel eerlijk ventje is. „O", zei hij bedrukt, ,,dus die schatkaart is werkelijk van u. Dan moeten wij die natuurlijk teruggeven!" En met deze woorden trok hij de kaart uit Jolliepops zak en drukte haar in een hand, die tussen Teutbeis verwarde ledematen uitstak. „Hum!", zei Jolliepop, niet zonder bitterheid. Alle moeite, alle ontberingen waren dus vergeefs geweest! Maar toen slikte hij zijn teleurstelling weg en, zijn hoed afnemend, maakte hij een diepe bui ging. „Wel, enfin", sprak hij, „vaarwel dan, heer Teutbel. Wij wensen u veel suc ces met uw schatgraverij". „Ankers en spillen nog an toe", hijgde Teutbel, „ga nog niet weg! Jullie kunnen me niet zó achter laten!" Ook sprak mr. L. A. Kesper, Commis saris der Koningin in de provincie Zuid holland, namens alle provinciale besturen dc grote waardering van deze colleges voor het werk van de waterschappen en de unie uit. Namens de vaste commissie van Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer bracht de voorzitter dezer commis sie, de heer J. Schilthuis, hulde en dank voor het werk van waterschappen en van de unie. Tijdens de middagzitting heeft prof. mr. P. J. Oud een vergelijking gemaakt tus sen de autonomie der gemeenten en die van de waterschappen. Een krachtige sa menleving wordt juist door deze autono- rnieën gewaarboi'gd. Een deel van het gezelschap werd na dien ten stadhuize door burgemeester en wethouders van Den Haag ontvangen. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot staatssecretaris van Economische Zaken dr. G. M. J. Veldkamp te Breda. Dr. Veldkamp werd te Bi-eda geboren op 27 Juni 1921, doorliep aldaar het R.K. Lyceum en kwam in 1941 in dienst van de Raad van Arbeid te Breda. Hij ging daarna studeren aan de R.K. Economische Hoge school te Tilburg,waar hij in 1948 doctoraal examen deed in de economisch-sociologi- sche richting en een jaar later cum laude promoveerde tot doctor in de economische wetenschappen. Hij werd seci-etaris van de commissie tot coördinatie van de sociale verzekei-ingsheffingen en de belastinghef fing naar de grondslag van het loon. Dr. Veldkamp was voorzitter van de K.V.P.- fractie in de Bredase gemeenteraad. Hij was wetenschappelijk adviseur van de af deling sociale verzekering bij het ministe rie van Sociale Zaken. Bij Koninklijk Besluit is ongegrond verklaard een beroep van A. Teer te Castri- cum, tegen de beschikking waarbij hem als bux-gemeester en als ambtenaar van de Bur gerlijke Stand der gemeente Twisk eervol ontslag is verleend op grond van zijn houding tijdens de bezetting. Kus. Een man in Nykoeping (Zweden) heeft zijn vrouw die op reis zou gaan, bij het station zo een stevige afscheids kus gegeven, dat haar kaak uit het lid gei-aakte. De vrouw werd snel naar het ziekenhuis gebracht waar haar kaak op haar plaats werd gebracht. Toen zij bij het station tei-ugkwam, was de trein vertrokken. Standpunt. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de pers berichten tegengespx-oken, volgens wel ke de Verenigde Staten een voorstel overwegen tot wijziging van het hand vest van de UNO, teneinde uit de im passe over toelating van nieuwe leden te geraken. Het Amerikaanse stand punt inzake toelating .van nieuwe leden blijft onvex-anderd, aldus is in een pf- ficiële verklaring meegedeeld. Gasten. De „Prawda", het orgaan van de communistische partij in de Sovjet- Unie heeft een lijst gcpubliceei-d van bezoekers van het 19de partijcongres in Moskou. Deze lijst bevat de namen vaxt 113 buitenlandse gasten uit 44 landen. De afgevaardigden van de West-Euro- pese communistische partijen worden geleid door Pollitt (Groot-Brittannië), Thorez, (Frankrijk), Longo (Italië), Dolores Ibaruri (Spanje), Lalman (Bel gië), Urbani (Luxemburg), Wagenaar (Nederland) en Reimann (West-Duits land). Wapens. De premier van de staat Haidera- bad, Ramakrisjna Rao, heeft verklaard, dat de communisten in zijn staat hebben aangeboden hun wapens onvoorwaar delijk over te geven en dat de regering dit aanbod heeft aanvaard. De streelt van Telengana was een centrum van communistische activiteit in India voor dat de algemene verkiezingen dit jaar werden gehouden. Rao zeide dat de re gering vermoedt dat de hoeveelheid wapens van de communisten vijfmaal groter is dan de communisten zelf op geven. eheimen. Generaal Lawton Collins, chef van de generale staf van het Ameri kaanse leger, die een bezoek van een maand aan Europa heeft gebracht, heeft te Washington op een pei-sconferentie verklaard dat de Amerikaanse wet op de atoomgeheimen zodanig moet wor den veranderd, dat het mogelijk is de niet-Amerikaanse bevelhebbex's van At lantische strijdkrachten mede te delen op welke atoomwapens zij bij de ver dediging van Europa kunnen rekenen. Verliezen. De V.S. hebben tot dusver in het geheel 120.269 man in de Koreaanse oorlog verloi-en. Uit deze cijfers blijkt, dat de verliezen sinds de vorige week 890 man bedragen, het hoogste aantal per week sinds begin Juli van dit jaar. Rassenvraagstuk. De permanente Britse afgevaardigde bij de UNO Jebb heeft in een toespraak tot een bijeenkomst te Ottawa van de Canadese vrouwenclub verklaard dat het rassenvraagstuk de oorzaak kan worden van een falen van de UNO. Hij zeide dat groot staatsman schap nodig zal zijn om te verhinderen dat uit rassenoverwegingen voortsprui tende gevoelens groot nadeel aan de UNO en de niet-communistische statexr berokkenen. Mening. De secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, heeft ter inleiding van zijn rapport aan de algemene ver gadering onder meer verklaard, dat nie mand thans zeker er van kan zijn, dat de UNO er in zal slagen een derde we reldoorlog te verhinderen. Naar zijn mening zijn de politieke problemen, veroorzaakt door de nationale aspira ties in Azië en Afrika en de econo mische en sociale problemen in ten -achter gebleven gebieden, even ernstig als het conflict tussen Oost en West. Vrü. Woensdag zijn 16 Oost-Duitse ge vangenen door de Oost-Duitse volks- politie overgeleverd aan de Beierse grenswacht. Naar wordt aangenomen, behoi-en zij tot de 2600 gevangenen, die op grond van een amnestie van presi dent Pieck van Oost-Duitsland zijn vrij gelaten of vermindering van straf heb ben gekregen ter gelegenheid van de derde verjaardag van de Oost-Duitse republiek. De 16 mannen, in leeftijd variërend van 31 tot 65, zeiden allen dat zij sinds het einde van de oorlog ge vangen gehouden waren zonder ooit voor het gerecht gebracht te zijn. Volgend jaar zal op Biak (Nieuw Guinea) een hotel ter beschikking staan van lucht reizigers. Het materiaal dat voor de bouw nodig is wordt per schip van Nederland naar Biak vervoerd. Het eerste gedeelte is per „Rembang" reeds ondex-weg. Het hötel zal bestaan uit een midden gedeelte met twee vleugels. In het middel ste deel komen K.L.M.-kantoren, een re creatieruimte en een eetzaal, in de vleugels veertig tweepersoons logeervertrekken. Doordat alles gelijkvloers zal zijn, bedraagt de lengte van het gebouw circa 150 meter. Het wordt geheel uit hout opgetrokken. LS we een boom zien ter dikte van een potlood, is het ongetwijfeld verleidelijk uit te roepen dat het een jonge boom is, die zeker pas korte tijd in de grond staat. In Nederland kunt u dan nooit ver mis zijn, want goede grond en mild klimaat waarborgen jaarlijks een flin ke groei, zodat iedere boom hier te lande na verloop van jaren een zekere omvang heeft gekregen. In het hooggebergte, aan de uiterste grenzen van het plan tenrijk is het echter wel wat anders gesteld. Daar is een voortdurende strijd gaande tussen het plan tenleven en de meest barre omstandighe den. Bij gebrek aan water, veroorzaakt, het zij door langdurige droogte-perioden, hetzij door veelvuldige stormen die de bodem doen uitdrogen, komt nog de felle koude die iedere ontwikkeling van het leven tracht te beletten. Wanneer het planten leven zich hier kan handhaven, is de ont plooiing daarvan in het korte „dragelijke" seizoen, toch maar zeer gering. Als laatste posten van het boomgebied handhaven zich in die streken de dappere gletscherwilg en de dwergjeneverboom. Het kommervolle bestaan is deze bomen wel aan te zien, want zij hebben op krui den gelijkende vormen aangenomen. En de ongunst der tijden blijkt nog sterker bij beschouwing der stammen, die somtijds 100 jaarringen vertonen, doch desondanks nauwelijks dikker zijn dan een pink! Neen, het is een naar en uitzichtloos leven op deze barre grond, waar men de boomstam men de naam stengel zou kunnen geven. Behalve dat op grond som tijds weinig wil groeien, kan men er nog andere rare din gen mee beleven, zij het dan dat deze van een geheel andere orde zijn. Stelt u zich eens voor dat een man een stuk grond wil kopen van 100 me ter lang en 100 meter breed. Hij meet lengte en breedte nauwkeurig va en als dit klopt, besluit hij tot de koop. Na enige tijd krijgt hij een bewijs van het kadaster waarop de afmetingen van het door hem gekochte land. echter staan aan gegeven als 100 meter lang en 97 meter breed! Na een furieus protest van de koper houdt het kadaster strak en stijf vol dat er geen fout is gemaakt. Voor alle securiteit meet de koper het land nog eens heel nauw keurig na, en wéér komt hij tot een afme ting van 100 bij 100 meter. Inderdaad, koper noch kadaster hebben een fout gemaakt. Dit blijkt een stuk land te zijn. dat groter is dan het is! Hoe dat zit, blijkt morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2