Verdediging van Nederlands elftal geen probleem meer - voorhoede wel degelijk ZWJTSAL België-Nederland Indonesië in de branding De Twee Zusters Fa. B. ENGELENBERG ■Clowntje Riek Gelijkspel (2-2) tegen Wolverhampton Wanderers Fraai doelpunt van Van der Kuil Fluitconcert op het televisiescherm Twee extra wedstrijden Nederlands hockeyteam I genééstn Fouten van Kraak Penalty gemist lÉilÉ 1 Saves van Williams V oorhoedeprobleem Prins remise met Barcza in het interzonaal schaaktournooi Fenny Heemskerk naar wereldkampioenschap schaken in Moskou Effecten- en Geldmarkt Sport in 't kort Voor de M Hockey Schrammenkloven FEUILLETON DOOR JOS LODEWIJKS DONDERDAG 9 OCTOBER 1952 Van onze sportredacteur) Een volledie: elftal van Wolverhampton Wanderers op de vierde plaats in de eerste divisie van de Engelse League slaagde er gistermiddag in het nagenoeg uitver kochte Feyenoord stadion niet in om het voorlopig Nederlands elftal het voetballesjo op te dienen, dat voetbalprofessionals altijd zo graag aan amateurs geven. Met een twee-twee gelijkspel, dat de krachtsverhouding uitstekend weergaf, verlieten die elf haast volleerde voetbalvirtuozen het veld, nadat ze eens danig hadden gevoeld wat of men met pittig voetbal kan bereiken tegen achttien karaats techniek en virtuositeit. Waar de Wolves wèl in slaagden was het bloot leggen van de zwakke, maar ook de sterke punten in het elftal, dat straks de strijd tegen de Belgen gaan aanknopen. Met hun spel in de defensie demonstreerden zij maar al te duidelijk dat in de Neder landse voorhoede de bezetting van de binnenplaatsen een zeer groot vraagstuk is ge worden. Maar zij bewezen tevens dat de Nederlandse verdediging, zoals die gisteren was samengesteld, waard is om zonder verandering te worden geplaatst in het Oranjeteam. Een oefenwedstrijd was het dus, die wel degelijk zijn nut afwierp. Want als de leden van de Elftal Keuzecommissie iets duide lijk is geworden, dan is dat wel dat de Eindhoven-speler Tebak ten volle het ver trouwen verdient, dat men aanvankelijk niét in hem stelde. Dat bewijs putten wij eenvoudig uit het feit, dat iemand die een buitenspeler als de Engelsman Mullen, die met zijn arsenaal van schijnbewegingen eenvoudig een meester is in het passeren, in bedwang kan houden, een voetballer moet zijn die wel iets meer presteert dan een verdienstelijke partij spelen in zijn eigen vereniging. En dat deed Tebak. Zelden slaagde .de Engelsman er in hem voorbij te komen zonder hulp van zijn binnen- speler Dunn. En zoals Tebak dat deed met Muilen, zo deed Hendriks dat gistermiddag met de beweeglijke mid denvoor Swinbourne, en Terlouw een groot gedeelte van de wedstrijd althans met rechtsbuiten Smith. Dit trio met vóór zich de zowel verdedi gend als aanvallend uitstekende Bies- brouck en de iets mindere, maar toch ook verdienstelijke Wiertz, vormde te zamen een verdediging, waar de Engel sen vooral na de rust niet tegen op konden. Hoe het dan mogelijk was dat het toch nog een gelijk spel werd? De oorzaak daar van is wel heel gauw verteld. Want de beide doelpunten, die de Wolves voor de rust scoorden, konden gerust op naam van Kraak worden geschreven. De eerste keer dat was na elf minuten spelen zou Kraak in het strafschopge bied naast het doel een vrije schop nemen. Hij wilde naar iemand schieten wie was niet duidelijk even buiten het straf schopgebied recht voor de goal, maar de bal kwam niet voor een Nederlands been, doch precies voor de voeten van rechts buiten Smith, die niets anders te doen had dan in het lege doel te schieten. En daarmede was een kostbare een-nul voorsprong van de Nederlanders teniet gedaan. In de negende minuut namelijk hadden Abe Lenstra en Van ïtoessel aan de andere kant een uitgekookt tik-tak spel letje met succes uitgevoerd. Succes in zo verre dat Lenstra uiteindelijk hard tegen de lat schoot, waarop Lugthart (Be Quick, G.) niets anders had te doen dan de terug komende bal in te schieten. schop geen risico wil nemen en men Boskamp weer wil opstellen. Dat Terlouw weer als stopper gaat fungeren lijkt ons gezien het uitstekende spel van Hendriks vrijwel uitgesloten, evenals het feit dat men een ander zou kiezen voor Tebak, van wie naast zijn goede positie kiezen en taaie volharden vooral ook zijn harde en zuivere trappen opviel. Wel een groot vraagstuk is de voorhoede. Want waar zo opeens twee voldoende bin- nenspelers vandaan te halen? Een heeft men er direct voorhanden, indien men Len stra naast Van Roessel opstelt; links of rechts, het doet er weinig toe. Clavan kan altijd nog als linksbuiten dienst doen. Maar de andere binnenspeler? Moet het Mommers zijn, de clubgenoot van Van Roessel, of Van Melis weer? De Keuze Commissie staat voor een moeilijk pro bleem. De ruim vijftigduizend toeschouwers hadden overigens nog meer sensationeels gezien in dat eerste gedeelte van de wed strijd, namelijk hoe Terlouw de wedstrijd was eigenlijk nauwelijks begon nen de snelle buitenspeler Smith niet bij kon houden en deze daarom op wel overduidelijke manier vlak voor het doel had gehaakt. Tenslotte hadden al die dui zenden ook gezien hoe die zelfde profvoet baller Smith de strafschop niet eens hard naast schoot! Een voorsprong kregen de Wanderers echter toch. Want in de vierentwintigste minuut had een van die flitsend uitgevoer- K WmkwiéÈ li 1 Bi "V,1 11 111 Mijl Het tweede Engelse doelpunt. Broadbent heeft een boogschot op het doel gegeven en de bal draait onder de lat door in het net. Tebak tracht nog te redden, doch het is te laat. Van links naar rechts: Tebak, op rug gezien, Kraak en de Engelse linksbinnen Dunn. ADVERTENTIE l)m 1st raat 39 - llaarlrm - Tol. 1333? OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN GROENE TENCOLINEUM voor schuttingen en schuren de combinaties in de Engelse voorhoede succes, toen Broadbent schuin langs de Nederlandse verdediging liep en vanaf de achterlijn met een boogschot de bal over de verkeerd opgestelde Kraak in de boven hoek plaatste. Maar daarmede hadden de Engelsen dan toch ook hun kruit verschoten. Kraak kreeg het daarna rustig, wat van zijn col lega Williams aan de andere kant zeker niet gezegd kon worden. Maar Williams oud-keeper van het Engelse Elftal maakte géén fouten. Integendeel. Wat Williams liet zien aan keeperskunst, dat ziet men op de Nederlandse voetbalvelden zelden of nooit. Niemand zou het hem tenminste heb ben kwalijk genomen dat hij de enorm harde omhaal van Van Roessel had laten gaan en evenmin het al even har de schot van Van der Kuil, die de bal uit een voorzet van Lugtbart ineens hard in de bovenhoek schoot. Maar beide keren stompte Williams, hori zontaal in zijn doel zwevend, de bal tot corner. En wat eigenlijk niemand had verwacht, gebeurde na de rust tóch. Het steeds meer aanvallend spelende Bondsteam drong de Engelsen ook steeds meer in de verdediging terug. En was het niet dat de binnenspelers Bennaars en Lugthart overduidelijk te ken nen gaven dat zij geen raad wisten met dat fraai positiespel in de verdediging van de Engelsen, dan was het zeker een over winning geworden voor de Nederlanders. Dat kon nu niet, want bij beide binnen spelers was ook het schot volkomen zoek. Bij Van der Kuil niét. Toen de Velsenaar een kwartier na de rust een haarzuivere crosspass kreeg van Abe Lenstra scoorde hij met een al even zuiver als hard diago naal schot de gelijkmaker. En bij dat fraaie doelpunt bleef het. Ook toen Lugthart linksbuiten ging spelen en Lenstra zijn taak als binnenspeler over nam. Al moet wel gezegd worden dat Abe met zijn korte en lange passes diverse kan sen schiep voor Van Roessel, Lugthart en Bennaars. Hoe nu de Keuze Commissie het Neder lands elftal voor Antwerpen zal samenstel len? De achterhoede zoals reeds gezegd is zeker geen vraagstuk meer. Of het moest zijn dat men met Terlouw in verband met zijn soms onbesuisde spel het bleef gisteren bij het veroorzaken van de straf ZOALS u in de nevenstaande beschou wing over de voetbalwedstrijd tus sen het voorlopig Nederlands elftal en de Engelse profclub Wolverhampton Wanderers kunt lezen, was het eerste doelpunt dat de Engelsen scoorden te wijten aan een grove fout van Kraak, daar deze een vrije trap voor de voeten plaatste van Smith, die de bal daarop gemakkelijk in het verlaten doel kon plaatsen. In de tweede helft herhaalde Kraak dezelfde fout. Weer trapte hij de bal ditmaal bij een doelschop slechts even buiten het doelgebied voor de voeten van een Engelsman. Weer was het doel leeg, maar ditmaal trapte de Engelsman de bal hard over. Een on begrijpelijke fout van Kraak, maar waarom moesten duizenden toeschou wers daarop een fluitconcert aanheffen tegen onze nationale doelman? Worden niet overal waar voetbal gespeeld wordt fouten gemaakt? Speelt ook Kraak niet als amateur voor zijn plezier? Waarom dan dat onbegrijpelijke, onbeleefde en bovenal onsportieve uitfluiten? Laten die verdwaasde chauvinisten liever thuis bij de kachel blijven en niet naar een stadion gaan. Want daar horen ze zeker niet. De Nederlandse Televisie Stichting heeft van de Belgische en van de Nederlandse Voetbalbond thans officieel toestemming ontvangen om de interlandwedstrijd Bel giëNederland, welke op Zondag 19 Oc tober in Antwerpen zal worden gespeeeld, per televisie uit te zenden. Voor deze uitzending, welke een kwar tier vóór de wedstrijd begint en tot het einde duurt, is een speciale verbinding van het stadion in Deurne via Breda naar Lopilc tot stand gebracht. De proeven, welke met deze verbinding genomen werden, zijn bevredigend. Als commentator bij het beeld zal de sportverslaggever Dick van Rijn optreden. In het interzonaal schaaktournooi in Stock holm werden de afgebroken partijen uit de dertiende en veertiende ronde uitgespeeld. De uitslagen luiden: Kotov (Rusland) Matanovic (Joegslavië) 10 (na 42 zetten); Kotov (Rusland)Sanchez (Columbia) 10 (Sanchez gaf de partij zonder verder te spelen gewonnen); Vaitonis (Canada)Un- zicker (West Did) 'A (na 41 zetten); Stoltz (Zweden)Pilnik (Argentinië) V*Ma (na 43 zetten); Szabo (Hong.)Sanchez (Columbia) Vi(na 75 zetten); Wade (Nieuw Zeeland)Eliskases (Argentinië) ViMi (na 88 zetten); Golombek (G. B.) Vaitonis (Canada) (na 57 zetten); Barcza (Hongarije)Prins (Ned.) ViMi (na 80 zetten). De afgebroken partij uit de veertiende ronde tussen Unzicker (West Did) en Gli- goric (Joegoslavië) werd na 85 zetten door Unzicker gewonnen. De stand Na de veertiende ronde luidt de stand: 1. Kotov (Rusland) 12 pnt.; 2. en 3. Petrosian (Rusland) en Geiler (Rusland) 9Mi pnt.; 4. Taimanov (Rusland) 9 pnt.; 5. en 6. Stahl- berg (Zweden) en Szabo (Hongarije) 8M pnt.; 7. Averbach (Rusland) 8 pnt.; 8. Gligo- ric (Joegoslavië) 7V4 pnt.; 9. en 10. Pachman (Tsj. Slowakije) en Unzicker (West Duits land) 7 pnt.; 11. Eliskases (Argentinië) 6M> pnt.; 12, 13. en 14. Sanchez (Columbia), Stei- ner (V. S.) en Barcza (Hong.) 6 pnt.; 15. en 16. Matanovic (Joegoslavië) en Pilnik (Ar gentinië) 5Va pnt.; 17. Stoltz (Zweden) 5 pnt.; 18. Wade (Nieuw Zeeland) 4% pnt.: 19. en 20. Golombek (G. B.) en Vaitonis (Canada) 3 pnt.; 21. Prins (Ned.) 214 pnt. Het is thans definitief, dat de kampioene van Nederland, Fenny Heemskerk, deel zal nemen aan het candidaten-tournooi voor het wereldkampioenschap dames, dat op 20 October aanstaande in Moskou begint. Er worden pogingen in het werk gesteld, dat Lod Prins, die op het ogenblik deelneemt aan het interzonaal tournooi in Stockholm, na afloop van dit tournooi naar Moskou gaat met de bedoeling, dat hij als secondant op treedt van mevrouw Heemskerk. Aan het candidatentournooi nemen zeventien dames deel. De winnares krijgt het recht de hui dige wereldkampioene, mevrouw L. Rudenko (Rusland) voor een tweekamp om de titel uit te dagen. De deelneemsters zijn Rubtsova (Rusl.), Zvorikina (Rusl.), Ignatieeva (Rusl.), Bij- kova (Rusl.), Belova (Rusl.) Belska (Tsjecho Slow.), Langos (Hong.), Reicher (Austr.), Carff (V. S.), Bein (V. St.), Bruce (G. B.), Tranmer (G. B.), Chaude de Silans (Fr.), Keller (Oost-Duitsland) en Fenny Heems kerk (Ned.). Deze vijftien speelsters worden aangevuld met twee Zuid-Amerikaanse schaaksters, van wie de namen nog niet bekend zijn. ADVERTENTIE SCHOTSE VOETBALLERS WINNEN. De interleague wedstrijd tussen de voetbal teams van Schotland en Ierland is in een vijfeen overwinning voor de Schotten ge ëindigd. HHIJC ZAL DOOR DRIE CANADEZEN WORDEN GETRAIND. In het aanstaande ijshockey-seizoen zal de Haagse IJshockey Club, HHIJC, door drie Canadezen worden getraind. Het zijn: Karl Liski, Adam Zukins- ki en Robert Orchuk. ADVERTENTIE Geniet \Q)'~ vandaag vart (Van onze financiële medewerker) Het is nog niet zo lang geleden dat de' Indonesische minister van Financiën, Su- mitro, de economische positie van Indo nesië ernstig en kritiek heeft genoemd. Vóór hem en na hem hebben andere hoog geplaatste Indonesiërs een waarschuwende vinger opgeheven om het Indonesische volk terug te doen keren uit de „wolken van illusies en de schone dromen van een paradijs" en om het tot harde arbeid aan te sporen. Nog altijd immers blijft de pro ductie ver beneden die van 1938 ondanks de bevolkingsaanwas, voornamelijk ten gevolge van de zozeer gedaalde arbeids productiviteit en de steeds weer optreden de stakingen en de stakingsdreigingen. Toen de prijzen van Indonesië's bodem producten hun topprijzen hadden bereikt vloeiden de inkomsten wel rijk, maar mede door onoordeelkundige besteding zat In donesië nog in moeilijkheden. iMu de prijzen aanmerkelijk zijn gedaald en veelal de kostprijs, die door looneisen en hoge grond- huren tot een zeer hoog peil gestegen is, niet meer dekt, kan men zich indenken dat de Indonesische regering met de han den in het haar zit. De export daalt in hoeveelheid zowel als in waarde, de han delsbalans is, ongeacht de olie, passief en de inkomsten van de schatkist, die voor 35 °/o uit de buitenlandse handel voort vloeien, gaan hard achteruit. De in Maart 1950 ingestelde deviezenregeling werd in Februari vervangen o.m. door een stelsel van extra uitvoerrechten, waardoor voor de producenten van enkele producten ver lichting intrad en export bevorderd werd. De extra-uitvoerrechten moesten echter reeds enkele keren drastisch worden ver laagd, terwijl de import een strenge beper king onderging. Niettemin is de toestand ernstig en verkeren vele ondernemingen, vooral de financieel minder sterke, in een zeer moeilijke positie. De rubbercultuur, waarop Indonesië na de oorlog voor een groot deel heeft gedre ven, is nog nauwelijks lonend, de tabaks cultuur verkeert ondanks de hoge opbreng sten in nog moeilijker positie; de thee cultuur, een loon-intensief-bedrijf, kan wat de laagland-theeën betreft, niet meer bestaan, mede doordat het geteisterd wordt door de blister-blight, een hardnekkige bladziekte. De koffiecultuur wordt evenals de suikercultuur gehandicapt door dief stallen op grote schaal en wat de suiker betreft ook door rietbranden. Hoewel de koffie-uitvoer sinds kort weer is vrijge geven, is er voor uitvoer vrijwel niets be schikbaar. Evenzeer is dit het geval met de suiker. De andere suikerexporterende landen pro beren van de gelegenheid gebruik te ma ken om Indonesië de krachtens een inter nationale regeling toegekende exportver gunning voor uitvoer van 1 millioen ton suiker afhandig te maken. De regering stelt zinds enkele jaren grote bedragen be schikbaar om de suikercultuur op de been te helpen, maar een der moeilijkheden daarbij is de steeds stijgende rijstbehoefte van het volk en de daarmede verband hou dende landhonger. Sinds 1942 is de bevol king toegenomen met ongeveer 6 millioen mensen tot 82 millioen, terwijl door de ongeregelde toestanden de rijstbouw eer af- dan toeneemt en tot grotere invoeren noopt. Werd in 1949 volgens het verslag van de Javase Bank 276.000 ton ingevoerd, in 1951 was dit gestegen tot 409.000 ton en voor 1952 raamt men de rijstinvoer op 600.000 ton. Zo staat de Indonesische regering dus voor grote moeilijkheden, deels door haar zelf en vroegere regeringen opgeroepen, deels het gevolg van de wereldsituatie. Daarbij komt, dat de maatregelen, die zij neemt of wil nemen, dikwijls worden doorkruist door politieke sentimenten. Zo kan men lezen, dat de Indonesische mi nister van Sociale Zaken voorstander is van teruggave van de olievelden op Noord-Sumatra aan de rechtmatige eige nares, de Bataafse Petroleum Mij. De B. P. M. kan de velden snel herstellen en de inkomsten, die uit de exploitatie aan de Indonesische schatkist toekomen, vloeien dan ruim. Ook uit politiek en strategisch oogpunt acht deze minister teruggave wenselijk. Van andere zijde verklaart men echter dat de rehabilitatie slechts een kwestie van pijpleidingen is en dat men de exploitatie veel beter zelf ter hand kan nemen, omdat er veel meer voordeel uit valt te halen. Onder de geschetste omstandigheden is het begrijpelijk dat het buitenlandse ka pitaal er niet aan denkt belegging te zoe ken in Indonesië. En het komt ons voor dat de president van de Javase Bank de zaak toch wel wat op haar kop zet, als hij schrijft: „het aantrekken van kapitaal uit het buitenland stuit in een aantal geval len nog af op een onbestemde vrees voor een inbreuk op de onafhankelijkheid, het geen te betreuren valt omdat industriali satie in ieder geval de afhankleijkheid van de voorziening met eindproducten vermindert en bovendien werkgelegen heid schept". Hier is immers geen sprake van buitenlands kapitaal, dat zich staat te verdringen om belegging te vinden in In donesië, maar juist het omgekeerde: Indo nesië heeft buitenlands kapitaal nódig om zijn binnenlandse economie op gang te krijgen, hetgeen weer leidt tot economi sche onafhankelijkheid. Geen wonder dat de Amsterdamse beurs, die over het geheel een zeer luste loze stemming vertoont, speciaal voor In dische fondsen flauw is. Tot welk een peil het overgrote deel der Indonesische fond sen gedaald is, moge met een voorbeeld worden geïllustreerd. Wij nemen daarvoor enkele suikeraandelen. hoogste 1941 thans H. V. A. 510 86 Javasche Cultuur 301 34 Nisu 285 69 Ver. Lawoe 112 14 Medari 220 15 Pagottan 199 19 Suikercultuur 241 26 Watoetoelis 273 90 Wonolangan 148 32 'A De bus daverde van het gezang, toen ze eindelijk weer de poort van Speelgoedstad naderden. En toen ze de stad binnenreden, keken alle mensen lachend op. Op het plein midden in de stad stopte de bus; het schoolreisje was afgelopen. Alle jongens stapten uit; ze gaven meester een hand en bedankten voor het plezierdat ze hadden gehad. En ook de chauffeur vergaten ze niet. „Nou, jongens, tot het volgende jaar dan maar weer!", lachte hij. Toen gingen ze alleinaal naar huis. Rick, Bunkie en Oepoetie haastten zich ook naar huis. Het was niet ver, en spoedig stonden ze opgewonden te vertellen, wat ze alle maal hadden gezien en beleefd, terwijl oom Tripje en tante Liezebertha lachend luis terden. „We hebben héél ver gereden met de bus!", riep Bunkie. „Bijna het hele land door!" „En we zijn 'n hele tijd in een speeltuin geweest en we hebben heerlijke limonade gedronken!", vertelde Rick. „En we zijn in een écht oud kasteel geweest, met kanonnen en torens en harnassen!", zei Oepoetie. „En ik heb in 'n donkere gevangenis opgesloten gezeten!", riep Bunkie. Oom Tripje hoorde het allemaal lachend aan. „Zo, zoik hoor het al, jullie hebt 'n fijne dag gehad, hè? En 'n lange dag ook. kijk maar; Bunkie staat te geeuwen van de slaap!" Naar wy vernemen zijn de besturen van de hockeybonden van Nederland en België overeengekomen dit seizoen en het volgend seizoen in totaal twee extra wedstrijden uit te schrijven, waarvan de baten voor een ge deelte ten goede zullen komen van de Inter nationale Hockey Federatie (F.I.H.). De extra landenwedstrijd van dit seizoen wordt in Brussel gespeeld, die van het vol gend seizoen, waarvan de datum nog niet is vastgesteld, in Amsterdam. Het internationaal programma van dit seizoen ziet er als volgt uit: Heren: 29 Maart Brussel: BelgiëNeder land (extra wedstrijd): 10 Mei Amsterdam: Nederland—België; 12 April Amsterdam: Nederland—Schotland; 25 April Notting ham: EngelandNederland. Er worden nog onderhandelingen gevoerd voor een wedstrijd tussen Nederland en De nemarken in Kopenhagen. Verder wordt op 19 April een ontmoeting gehouden tussen de B-ploegen van Nederland en België. Dames: 7 Maart Brussel: België—Neder land; op 22 Maart wordt voorts in een nader aan te wijzen plaats een wedstrijd gespeeld tussen de dames B-ploegen van Nederland en België. ADVERTENTIE 7) Tak klopte zachtjes aan de deur van de commissaris-kamer voor hij binnenging. Hij was zoals gewoonlijk gekleed in een zwart costuum van ouderwetse coupe en in zijn hand hield hij zijn onafscheidelijke zwarte hoed met een indrukwekkend brede rand. „Kom binnen, Tak, en vertel me niet dat je juist vandaag jarig bent zodat je een vrije dag wil hebben," zei de commissaris grommend. „We hebben je nodig". „Ik ben geheel tot uw dienst, commis saris, en tot uwe geruststelling moge ik u mededelen dat ik net eergisteren vijftig ben geworden, bij welke gelegenheid uzelve mij hartelijk gelukgewenst hebt. Blijkbaar zat het niet erg diep met die hartelijkheid. Enfin, het oog wil ook wat." Tak liet zich somber neer in een fauteuil voor het bureau van commissaris Falkner en deponeerde zijn hoed met grote zorg op zijn knie. „Jawel, ik wilde je maar even op de proef stellen om te zien of je er nóg een vrije dag wilt hebben," zei de commissaris missaris allerhartelijkst. „Een sigaar?" „Graag, al is het niet direct mijn merk," mompelde Tak. „Tussen haakjes, hebt u gehoord dat er ingebroken is bij de Natio nale?" Falkner werd een weing paars. „Nee," teemde hij, „Och werkelijk? Toch niets ernstigs hoop ik?" Hij beet het puntje van zijn sigaar en barstte toen los. „Tak, alle gekheid op een stokje, maar ik had werkelijk verwacht dat je nou ditmaal eens niet zou hebben gewacht tot ik je liet roepen. Je weet evengoed als ik dat dit een beroerde affaire is. Je had er vanmorgen al achterheen kunnen gaan, wie weet wat er intussen allemaal al bedorven of ver donkeremaand is. Had je nou niet es. Tak viel hem kalm in de rede. „Ik moet u ervan op de hoogte stellen dat ik vanmorgen bij dag en dauw ben uitgerukt en dat ik, ware het niet dat mijn auto enigszins gehaperd had, op de plaats des onheils zou zijn geweest vóór de die ven." En toen de commissaris weer wat zeggen wou hief hij met een bezwerend ge baar zijn smalle, witte hand op en ging verder: „Ik zit er al midden in, om u te dienen: Ik heb de situatie in ogenschouw genomen en enkele interviews op touw ge zet. Dat laatste was leerzaam. Ik vrees echter dat ik u nog niet veel nieuws ver tellen kan. Wel wat, maar niet veel. Het wordt een moeilijke zaak." „Vertel op", zei Falkner. „Het is wel duidelijk, dat de ontvoerders van de rijkvoorziene brandkast langs de achterpoort verdwenen zijn," zei Tak lang zaam en nadenkend, „Maar het is aller minst duidelijk, langs welke weg zij zijn gekomen. Wanneer ik die achterpoort een ogenblik uitschakel, krijg ik twee andere mogelijkheden: Via de winkel van Helle boom. links van de bank, en via de woning van de gezusters Jutte, rechts van de bank. Deze twee buren hebben namelijk mèt de bank een gezamenlijke achteruitgang, of schoon hun respectievelijke achtererven door muren zijn gescheiden. Andere moge lijkheden zijn er niet, want de achterzijden van deze drie panden zijn omringd door hoge, blinde muren van pakhuizen en ma gazijnen. Uit de winkel van Helleboom kan men gemakkelijk achterom bij de bank komen. Men behoeft dan maar Hellebooms achterplaatsje af te wandelen, zijn poortje door te gaan en het poortje van de bank te openen. Ditzelfde geldt voor het huis van de Jutte-meisjes, of eigenlijk is het daar nóg gemakkelijker. Want men kan een voudig uit de tuin der Jutten over een laag muurtje op de binnenplaats van de bank komen. Maar aangezien ik die twee dames van middelbare leeftijd niet verdenk van deze sluwe inbraak, en ook reeds heb vast gesteld dat zij niet door de misdadigers zijn verschalkt, blijft mij die Helleboom over. En die Helleboom baart mij zorgen." De commissaris keek zeer sceptisch. „Nette jongen, die Helleboom," zei hij knorrig. „Ik kom wel eens in zijn winkel. Hij is verloofd met de dochter van mr. Kamerlingh, een goede kennis van me. Ge meenteontvanger. Lijkt me een vals spoor." Tak keek zeer onthutst, doch zijn ogen lachten. „Ik moet u erop attent maken, commis saris," zei hij tergend, „dat ik mij niet ver antwoord voel om bij mijn onderzoek uit te gaan van de corrupte basis, dat vriend schap van de commissaris met een der ver dachten alle sporen die in de richting van deze verdachte wijzen, vals maakt." Falkner smeet woedend zijn sigaar in de asbak, zodat de vonken in het rond sprongen. „Tak," snauwde hij, „schei uit met die grapjasserij en ga verder met die Helle boom. Spreek op, wat baart mijnheer Tak zorgen, om zo te zeggen?" „Helleboom heeft een sleutel van het ge zamenlijke achterpoortje. Hij heeft de avond voor de inbraak een handkar laten aanruk ken van de verhuurinrichting Aviets en dat voertuig pas 's morgens teruggebracht. Het heeft gedurende de nacht vóór het poortje in de Begijnenstraat gestaan. Dat heeft de nachtwaker onthuld. Drie dagen voor de inbraak heeft Helleboom langdurig bezoek gehad van twee ongure jongens, die volgens het Amsterdamse familie-album allebei verscheidene jaartjes achter de tra lies hebben doorgebracht. Helleboom heeft de laatste tijd ontzaglijke onkosten gehad. Hij heeft het huis van de dames Jutte ge kocht en wil daar een zaak in vestigen, wat enorm veel geld zal kosten. Ik noem maar wat." Falkner keek nadenkend en zoog zwaar aan zijn sigaar. „Dat zegt allemaal niet heel veel," meen de hij. „Trouwens, als de heren door de achteruitgang zijn binnengekomen, nadat ze het poortje hadden geforceerd, is er met die hele Helleboom niets aan de knikker." „Als," zei Tak langzaam. „Als. Maar dat zijn de heren nu juist niet. Want het poortje is van binnen uit geforceerd." De commissaris schokte omhoog in zijn stoel. „Wat zèg je? Van binnen uit? Wel ver domme. Dan moeten ze er eerst ook in ge zeten hebben. Maar Helleboom heeft er een sleutel van, zeg je. Dus forceren Tak zuchtte. „Heeft de heer commissaris nooit ge hoord dat poortjes voor de grap gefor ceerd werden?" vroeg hij misprijzend. VIERDE HOOFDSTUK Eli zag er allerliefst uit in haar nieuwe donkergroene wollen jurk, een verjaar- dagsgeschenk van vader en moeder Ka merlingh, die ér niet van hielden met on bruikbare frivoliteiten aan te komen en Joris voelde zijn zware zorgen een ogenblik wijken toen hij haar in zijn ar men nam in de gang. Het was vroeg in de morgen en hij was al om half acht met een bos verse rode rozen de deur van zijn pension uitgestapt, om Eli te gaan gelukwensen. Zijn hoofd bonsde van een nare hoofdpijn, resultaat van een slapeloze nacht, gevolgd op een emotionele dag. Maar de aanblik van Eli gaf hem weer wat nieuwe moed moed om de dag af te wachten en de moeilijk heden onder ogen te zien, die ongetwijfeld zouden komen. Van het moment af waarop Tak op zijn1 schouder had getikt, om hem te vragen mee te gaan in de winkel en de deur af te sluiten „ik ben van de politie" leefde Joris in een soort verdoving, die zijn denken verlamde en hem er toe bracht allerlei doelloze dingen te doen, zonder dat hij er toe kon komen enige lijn in zijn ge dachten of handelingen te brengen. „Lieveling, wat heb je me verwend. fluisterde Eli in zijn oor. „Hoe wist je in 's hemelsnaam dat ikJe bent een schat, hoor je? Ik hou van je „Vind je hem mooi?" vroeg Joris over bodig. Hij was altijd een beetje onhandig in het beantwoorden van Eli's liefkozin gen, vooral als het er om ging haar dank baarheid voor zijn attenties op gepaste manier te accepteren. Hij zou zich deze morgen volmaakt gelukkig hebben ge voeld, als het gistermorgen geweest was.. Even later stonden zij hand in hand voor het pralend pronkstuk dat het verjaar dagsgeschenk van Joris aan Eli vormde: Een prachtige, blinkend-witte ijskast, in wier smetteloze emaille zij zich konden spiegelen. Joris had maandenlang winkels afgelopen die deze luxueuze keukenmeu belen verkochten, voordat hij een keus had gemaakt. Hij had het gevaarte in zijn winkel laten afleveren en het zelf met een gehuurde handkar laat in de avond naar het huis van de Kamerlinghs gebracht, toen Eli al een uur of wat in slaap was. (Wordt vervoigaj.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6