Lezing moderne schilderkunst Over een school en een vloot Predikbeurten Velsen Beverwijk E. de Kat verklaart huidige stromingen 5 KERKELIJK LEVEN De groente- en fruitmarkt in de afgelopen week Engels bezoek aan het Leger des Heils te Haarlem Haerlems Studenten Gildt Overzicht wereldbevolking ZATERDAG 11 OCTOBER 1952 „THE CHAPLAIN SCHOOL" Er bestaat in Amerika een instelling:, die enig: in haar soort is in de paedagogische wereld. Het betreft een school, die u in New York kunt vinden, in Fort Slocum. Hier op een eiland, dat alleen maar na een boottocht van zeven minuten kan bereikt worden, ontvangen de geestelijke verzorgers van de Ame rikaanse luchtmacht en het Amerikaanse leger bun opleiding, alsmede de militairen, die behulpzaam zün bü de geestelijke verzorging. De sfeer van Fort Slocum lijkt veel op die van een universiteit. Er is een lange exercitieplaats, omgeven door stenen ge bouwen, waarin de administratieve werk zaamheden, lessen, godsdienstoefeningen, ontspanning plaats vinden en waar ook de medische dienst gevestigd is. Het meest indrukwekkende gebouw is het Geestelijk Centrum, waarin zich vier kapellen bevinden en een gehoorzaal. De Protestantse kapel wordt iedere morgen ge bruikt voor de ochtendwijding, waarmee het dagprogramma aanvangt. Hier vinden ook de Zondagse diensten plaats door en voor veldpredikers. In de R.K. kapel wordt dagelijks de mis opgedragen door de aal moezeniers. De andere kapellen zijn be stem/1 voor de Israëlische eredienst en hoogliturgische protestantse diensten. Gemiddeld iedere zes weken studeert een groep geestelijke verzorgers af. De modern ste hulpmiddelen zijn bij het onderwijs aanwezig en de geestelijken leren hoe ze gebruik kunnen maken van allerlei nieuwe methoden om hun godsdienstige bijeen komsten interessanter te maken. Er is een volledige radio- en televisiestudio, waarin men gelegenheid heeft zichzelf te zien en te horen preken, zodat men zijn fouten kan verbeteren. Op deze chaplain-school wordt geen theologisch onderricht gegeven, omdat allen afgesti&deerd zijn. Protestanten, Rooms- Katho'.ieken en Israëlieten volgen dezelfde opleiding; zij eten gezamenlijk en wonen bij elkaar. Het is een voordeel, dat de school dicht bij New York ligt. Fort Slocum ligt op een plaats, die in een populair liedje genoemd wordt „Vijfenveertig minuten van Broad way"; gedurende de weekends kunnen de studenten naar de kerken in de stad gaan, waar enkele van de beste predikanten van Amerika voorgaan. Vele kerken hebben hun „Hoofdkwartier" in New York, en ver schillende kerkelijke leiders komen vaak naar Fort Slocum om met de geestelijken van hun kerk, die tot veldprediker worden opgeleid, te confereren. De chaplainschool heeft ten doel de geestelijke verzorgers bij leger en lucht macht de nodige kennis en inspiratie te geven om hun taak zo goed mogelijk te vervullen De uitstekende hulpmiddelen, die de Amerikaanse regering op Fort Slo cum ter beschikking stelt, zijn een bewijs van de belangstelling van het Amerikaanse volk in de Chaplain School en van het ver trouwen, dat hij aan zijn doel beantwoordt. De school bestaat reeds 43 jaar. Paus Pius XII verklaarde in een van de meest tragische ogenblikken tijdens de laatste wereldoorlog: „Als wij maar een vloot tot onze beschikking hadden, zouden wij vele onschuldige mensen voor ellende en lijden kunnen behoeden." Sindsdien heeft hij zich steeds bezig gehouden met het denkbeeld van een eigen vloot, waartoe hij, volgens het Lateraanverdrag, als staats hoofd uitdrukkelijk het recht heeft. Zoals de Paus, wanneer hij dat wil, er ook een leger of luchtmacht op na kan houden. De pauselijke bemoeiingen om een vloot tot stand te brengen, zijn nu zo ver gevor derd, dat de eerste schepen gereed zijn om Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkten over de periode van 3 tot 10 October mede: De afzet van groenten verloopt zeer be vredigend. Door de droogte van deze zo mer blijken in het buitenland de oogsten geringer te zijn uitgevallen, zodat de ex- port vlot verliep en de vastere markt der laatste weken zich kon handhaven. Voor export naar Frankrijk en Enge land noteerde de x-ode kool in Noordhol land f 8f 13, de 100 kg. De herfst-witte kool deed f 4.50f 5.90 en de succes-witte f 5f 5.50, met uitvoer naar Frankrijk, Engeland, Italië en Duitsland. Voor de savoyekool bestond gex'inge belangstelling. Gele savoyekool bracht f 5f 8 en groene savoyekool f 6f 7 de 100 kg. op. Frankrijk en Zweden trokken de prij zen van ki-oten aan, hoewel ook naar Duitsland werd geëxporteex-d. De ronde kx-oten werden voor f 10.20f 12.10 de 100 kg. verhandeld. Bij een zeer matig aanbod bracht bos- peen 1218 ct. per bos op en de waspeen 1219 ct. per kg. Grovere breekpeen no teerde voor expox't f 10.70f 12.10 de 100 kilogx-am. Uien trokken deze week in prijs aan. Naar diverse landen werd geëxporteerd voor 1519 ct. per kg. Zweden, Zwitserland en Duitsland koch ten de bloemkool aan tegen 3040 ct. per stuk. Door het slechte weer der laatste weken daalt het aanbod van voor export ge schikte bonensoox-ten snel, terwijl de prij zen aan de hoge kant blijven en sterk uiteenlopen. Voor prinsessebonen wei'd f 0.40f 1.29 per kg. besteed, pronkbonen 4063 ct. en spekbonen f 0.60f 1.06. Kassnijbonen noteerden van f 0.90f 1.19 per kg. Voor sla werd bij vraag uit Zwitserland tot 27 ct. per krop geboden, voor het bin nenland werd tot 11 ct. betaald. Van de glasproducten loopt de aanvoer van tomaten en komkommers thans sterk terug. Bij vraag uit Zweden lopen de kas-komkommex-s op 80 ct. per stuk; Duitsland en Zweden neemt de platglas- komkommers tot 60 ct. per stuk af. Naast Duitsland en Zweden neemt Zwitserland ook tomaten af. De prijzen voor de A- en B-sorteringen lagen tussen de 40 en 63 ct. per kg. Duitsland en België kochten de ge schoonde spruiten voor 6080 ct. per kg. op Maandag, welke prijs op Woensdag is teruggelopen tot 5562 ct. De ongeschoon- de spruiten noteerden 2550 ct. per kg. Prei en knolselderij brachten onveran- derd 815 ct. per k.g. op. De Alicante-duiven wei-den deze week aangekocht voor f 0.70f 0.88 per kg., Frankenthaler voor f 0.82f 1 en de Gros Maroc en Gros Colman voor f 0.73f 0.85. De handel in appelen en peren verliep zeer traag en vaak tegen zeer lage prij zen, daar de export van fruit zich de laatste tijd slechts tot enkele landen be perkt. Speciaal de mindere variëteiten en het afwijkend fruit kwamen op een te laag prijspeil. zee te kiezen. Het betreft hier tien a twaalf motorschepen, die zowel voor passagiers als voor de vrachtvaart gebruikt kunnen worden. Reeds in de loop van het volgende jaar zal dit aantal verdubbeld worden. De vloot zal in Civita Vecchia op de rede lig gen; alle schepen zullen de gele vlag van het Vaticaan voeren, met de sleutel van Petrus in hun banier. Een hoge prelaat wordt vlootcommandant, terwijl priesters en leken aan boord dienst zullen doen. De nieuwe vloot, in de volksmond reeds „barmhartigheidsvloot" gedoopt, zal hulp bieden in geval van overstromingen, aard bevingen, epidemieën en hongersnood. Tevens zal zij in oorlogstijd gebruikt kun nen worden om de burgerbevolking snel te kunnen evacueren, of als hospitaalschepen dienst te doen. De Paus hoopt, dat alle oorlogvoerende landen de neutraliteit van zijn schepen zullen respecteren en zijn vloot ongehinderd iedere daad van barm hartigheid in oorlog en vrede zullen laten uitoefenen. Tenslotte zal de pauselijke vloot op alle zeeën voor de Rooms Katho lieke zeemanszending dienst kunnen doen. Sedert het begin van de Koreaanse oor log zijn 225 predikanten van de Presbyte riaanse kerk in Korea gedood of wegge voerd. Van deze laatsten moet worden aan genomen, dat zij voor het merendeel niet meer in leven zijn. Van de 2250 Presbyte riaanse kerken in Korea zijn er 152 ver woest en 468 beschadigd. Tijdens een persconferentie heeft de de mocratische candidaat voor het president schap van de Verenigde Staten, Stevenson, verklaart dat hij niet zal voorstellen om een Amerikaans gezant bij het Vaticaan te benoemen, indien hij tot president gekozen zou worden. Een dergelijke benoeming zou, volgens Stevenson, in de Verenigde Sta ten de indruk wekken dat men van officiële zijde een bepaalde godsdienst erkent, wat onverenigbaar is met het principe van een scheiding van Kerk en Staat. De laatste jaren is een zekere vrije toon doorgedrongen in de R.K. kerk, waar pries ters en monniken in steeds groter getale deel gingen nemen aan „wereldlijke" ge noegens. Nu is hier echter een grens aan gesteld: de opperste leiding der Francis canerorde heeft sinds 15 Juli van dit jaar aan alle Franciscaner monniken verboden om deel te nemen aan het voetbalspel, dat door haar beschouwd wordt als onverenig baar met de roeping van een monnik. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: M. A. Gi-ootenboerPanis, z., Hofdijklaan 47, Driehuis; A. BalPost, d.. Scheldestraat 50, IJmuiden; H. WillemsHil- bex-ts, d., de Lethstraat 15, Velsen-N.; A. van BurgelSluis, z., Westerwijkstraat 14, Vel sen-N.; J. KnoopsWaalewijn, 7.., Homburg straat 30 rd., IJmuiden; H. J. KlingeKrij- nen, z., Keizer Wilhelmstraat 9, IJmuiden; A. E. M. FroonOudendijk, d., van Poptaplant- soen 2, IJmuiden; J. DuljsingsPauwels, d., van Nieuwkoopstraat 1, IJmuiden-O. OVERLEDEN: C. Meijer, 67 j„ weduwe van J. Zwanenburg, Conx-adstraat 12, IJmuiden. ONDERTROUWD: W. N. van der Vis, Berkenstraat 3, IJmuiden-O. en D. J. Schrij ver, Kastanjestraat 15, IJmuiden-O.; W. Groen, Kanaalstraat 146 rd, IJmuiden en C. Griekspoor, Tussenbeeksweg 6, IJmuiden-O.; C. G. van den Bos, Eendrachtstraat 12, Vel sen-N. en M. C. Molenaar, Voorplaats 30, Santpoort; C. J. Kaaij, Wüstelaan 1, Sant poort en W. Visser, Terrasweg 15, Santpoort, toek. adres: Zeeweg 283, IJmuiden-O.; W. Ploeg, Ladderbeekstraat 89, Velsen-N. en H. C. Dienaar, Kromme Mijdrechtstraat 24, IJmuiden; H. Elings, Kerklaan 27, Korten- hoef en N. C. Korff, Dr. Kuyperlaan 4, Vel sen; J. Dongelmans, Schoterweg 71, Haarlem en G. de Boer, Charlotte de Bourbonlaan 6, Santpoort; K. den Hollander, Bakkerstraat 11, IJmuiden en P. Mars, Kortenaerstraat 26, IJmuiden-O.; E. Zwart, Warmenhovenstraat 59. IJmuiden en A. de Rooy, President Steijn- straat 56, IJmuiden; D. H. Scholten, Broek- bergenlaan 1, Santpoort en P. D. Ballast, Hoofdstraat 123, Santpoort, toek. adres: Hee renwaarden, Hogestraat 140; K. Sint, Torri- cellistraat 24, IJmuiden-O. en P. Berg, van Leeuwenstraat 58. IJmuiden, toek. adres: Torricelistraat 24. IJmuiden: A. de Jong, Wil- lemsbeekweg 44, IJmuiden-O. en J. van Veen, Cederstraat 43, IJmuiden-O. GEHUWD: H. M. de Zwart en J. L. Ver hagen, Hoogtekadijk 78, Amsterdam; W. Ja cobs en M. F. Rijnders, Nieuwstraat 6, Wor- merveer; P. de Jong en C. S. Zegel, Zeeweg 139, IJmuiden-O.; A. Tol en J. Drijver, Scheldestraat 104, IJmuiden; M. Löke en A. M. Reker, Herenduinweg 46 rd, IJmuiden. Twee Engelse majoors van het Leger des Heils zullen Zondag Haarlem bezoeken en spreken in de Zondagmorgensamenkomst in de Legerzaal aan de Schagchelstraat. Het zijn senior majoor Biggs, die* ver scheidene landen in Europa bezocht en senior majoor Widowson, die op het punt staat een reis naar Zuid-Afrika te maken. De Raedt van het Haerlems Studenten Gildt is voor het Gildtjaar 195253 als volgt samengesteld: J. G. de Jong Hzn., Meester Deken; R. Rühl Jr., Geheymschrij- ver; R. G. Greve, Schatbewaerder; Th. P. M. Peters, Grootzeghelbewaerder en R. van der Burg, Breuckmeester. De Geheymschrijverij is' gevestigd: Al- berdingk Thijmlaan 71, Heemstede. De Bakenessergracht heeft altijd een warm plaatsje in het 'hart van iedere minnaar van stedeschoon. Vandaar dat er, nadat wij een paar dagen geleden een foto publiceerden van de tijdelijke overkluizing van het water en daarbij tevens de aandacht vestigden op het eveneens tijdelijke fraaie uitzicht op de toren van de Bakenesserkerk, heel wat belangstellenden zijn geweest die een wandeling naar de Nauwe Appelaarsteeg hebben ondernomen. De fotograaf deed dat ook en het resultaat van zijn gang kunt u hierboven zien. Bovendien geeft de foto een indruk van de omvang van de funde ring swerkzaamheden die voor het nieuwe 'gebouw van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen nodig zijn. De gehele oppervlakte van ongeveer duizend vier kante meter wordt tot vier en een halve meter diepte uitgegraven, waarop een ge sloten vlak van gewapend beton wordt gegoten. Daarop komt het gehele gebouw te rusten. De N.V. Albouw te Breda denkt over het werk ongeveer een jaar te doen. De wereldgezondheidsorganisatie heeft een overzicht gepubliceerd van de wereld bevolking. Hiei-uit blijkt, dat de wereldbe volking thans 2.377.000.000 bedraagt, tegen ongeveer 2.000.000.000 in 1939. Ondanks de tweede wereldoorlog is het aantal mensen sinds 1939 dus met 300 a 400 millioen toe genomen. Meer dan de helft der wereldbevolking woont in Azië, met een totaal van 1.253.000.000. China met zijn naar schatting 463.000.000 inwoners, heeft de grootste be volking. Tweede is India met 357.000.000. „Grensincident". (Thalia). Een merkwaardig facet van de gewoonten langs de Mexicaans-Amerikaanse grens wordt belicht in de MGM-film „Grensin cident", die van Vrijdag tot en met Zon dag in Thalia wordt vertoond. De Ame rikaanse boex~en in de Imperial Vallei in Californië maken namelijk in het hoog seizoen gebruik van Mexicaanse arbeiders, die meestal legaal maar vaak ook onwet tig de grens over komen. Een internatio nale bende van misdadigers smokkelt hen dan langs de controleposten. Diezelfde bende berooft en vermoordt de seizoenar- beiders als zij weer over de grens terug keren. Het is dit gegeven, dat onder regie van Anthony Mann boeiend werd ver filmd, waarbij Ricardo Montalban en Geoi-ge Murphy de hoofdrolspelers waren. Een realistische film die liefhebbers zal doen smullen. „Muiterij op het goudschip" (Tha lia). Vol van avonturen en niet ver wachte wendingen ontrolt zich voor de bioscoopbezoeker de kleurenfilm „Mui terij op het goudschip" met de bekoor lijke Angela Lansbury in een vlammende vamprol en Mark Stevens en Patric Knowles als de stoere mannen, die het om beurten moeten afleggen tegen eikaars listigheid en lichaamskracht. Een verhaal tje zoals er ruim dertien in een dozijn gaan, compleet met angstige spanning en een eind-goed-alles-goed-slot. Dat het verhaal op zee speelt, zodat vele scènes „geschoten" werden aan boord van een prachtige ouderwetse schoener maakt de film het aanzien echter alleszins waard. Zij draait Zondagmiddag om drie uur en voorts van Maandag tot en met Woensdag in het Thaliatheater. „Andalusië". (Rex). Er is één plaatsje op aarde waar wij gaarne onze volgende vacantie zouden doorbrengen en dat is Andalusië in het wilde en zonnige Spanje. Dit laatste gebaseerd op de ervaringen die men opdoet bij het zien van de naar deze landstreek genoemde film, die van Vrij dag tot en met Maandag in het Rex- theater draait. Zonnig, omdat de alles in gouden glans zettende warmtebron in deze kleurenfilm goed aan zijn trekken komt; wild vanwege de stortvloed van muziek, dans, stierengevechten, liefdes avonturen, krachtpatserijen en schelmen- streken die „Andalusië" over de bezoe kers uitstort. Zangliefhebbers zal de stem van Luis Mariano niet vreemd in de oren klinken en ook in deze operettefilm viert hij triomfen met „Sancta Maria", „Fête a Sévilla" en „Olé! Torero!" Meer dan char mante tegenspeelsters zijn Carmen Sevilla en Arlette Poirier. „Illusie van het geluk". (Kennemer- Theater). In de twintiger jaren werd Amerika verrast met een roman van Theodore Dreiser: „An American Trage dy". Reeds dadelijk wierp de filmindustrie zich op het gegeven, maar het product dat Von Sternbei-g in 1931 afleverde voldeed niet geheel en al. Duidelijk was gebleken dat de omvangrijke intrige en de mini- tieuze détaillering, die het boek zo waar devol maakten, niet te vangen waren in een aan een kort scénario gebonden film. Met dezelfde moeilijkheid kreeg regis seur George Stevens te kampen toen hij enkele jaren geleden opnieuw een verfil ming van „An American Tragedy" begon. Stevens zocht een oplossing in een zeer vrije bewerking van het boek. Hij vond die daarin ten dele. Maar los gezien van het boek heeft Stevens een knappe aangrijpende film ge maakt, die onder de Engelse titel „A Place in the Sun" naar Nederland kwam, waar men er de naam „Illusie van het Geluk" aan gaf. De film brengt het verhaal tot zijn kern terug, tot het eigenlijke tragische conflict van George Eastman, de arme jongen die een baantje krijgt in de reus achtige fabriek van zijn oom en daar ken nis maakt met een zeer eenvoudig meisje; een verhouding waarin de hartstocht zijn natuurlijke, maar voor de jongeman wel zeer ongewenste consequentie heeft. Dan echter opent de hulp van zijn oom hem de weg naar een grote carrière en naar het contact met de kring der rijken. Ook hier ontmoet hij een meisje, maar zij ver schijnt hem als de incarnatie van weelde, rijkdom en sierlijke, verfijnde vrouwelijk heid. Dan staat Eastman voor „de keuze", die in Dreisers verhaal een beslissende factor betekent of liever de niet-ge- dane keuze, die de hoofdpersoon weerloos overlevert aan een onverhoeds beginnen de ondergang. Dat de verfilming van dit tot het uiter ste geconcentreerde scénario een kunst werk van hoge orde is -geworden is in de eerste plaats te danken aan de verwon- derlijke zuiverheid waarmee de jonge ac teur Montgomery Clift de rol van de in zijn eigen besluiteloosheid verstrikte George Eastman opbouwt tot een niet licht te vergeten vertolking. Op zijn ner veuze donkere gezicht krijgen de emoties weex-galoos relief, zodat zonder uiterlijke kunstgrepen volledig aannemelijk wordt gemaakt, de krachteloosheid van deze tot de keuze tussen weelde en eenvoud ge dwongen burgerjongen. Elizabeth Taylor vervulde de rol van het rijke meisje op hetzelfde hoge niveau. De film gaat van Vrijdag tot en met Woensdag in het Ken- nemer Theater. Zondagmiddag draait „Geniet van je leven", een verhaal dat zicli afspeelt ach ter de coulissen van de Hollywoodse filmfabriek. H.v.d.B. „Vlammende pijlen". (T/m. Maandag in W.B.-Theater). Deze week draait er „voor de verandering" maar weer eens een Indianenfilm in W.B. en heel wat jon gelui zullen genieten van al dat geknok in technicolor. Een vogelvrij-verklaarde, die zich tot aanvoerder der Utah-Indianen heeft ge bombardeerd, terroriseert Arizona. De fikse boer Tex Mc.Cloud, maakt in samen werking met de Amerikaanse cavalerie, nadat zijn vee gestolen en zijn boerderij platgebrand is, een eind aan deze stropin gen. Echter niet nadat het er behoorlijk van langs is gegaan en daar ook in deze film het kwaad gestraft en de deugd be loont moet worden, trouwt Tex nog met een beeldschoon meisje, dat Nora heet en zwijmelt van geluk. Zondagmiddag draait de film „Road to Zanzibar" met Bob Hope, een kostelijk koldergeval, in W.B. v.H. „Het kind der zonde". (T/m. Maandag in Luxor). Deze bijtende Franse film beschrijft onvei'bloemd het gevoelsleven van een elfjarige knaap, die nooit een va der heeft gekend en wiens moeder op twijfelachtige manier in haar levenson derhoud voox-ziet. Simon, die de eei~ste tien jaren van zijn leven op een boerderij in de bergen heeft gewoond, wordt door moeder gehaald en in haar woning in een van de sloppen van Marseille overgeplant. De jongen is hoge lijk jaloers op de vele „vrienden" van mama, waarbij hij speciaal een kijkje heeft op Paul; er groeit een duistere, felle haat en de jongen wil de man tot twee maal toe van het leven beroven. Als Si mon in een twistgesprek met Paul vertelt, dat hij ontdekt heeft, dat Paul goed thuis is in de valse-munterii, loopt het drama naar een hoogtepunt, maar de immorele boeien worden voor de, jongen geslaakt: de frisse wind van de zee omspoelt dit leven op de rand van het verderf: een zeeman neemt hem mee en de moeder blijft een zaam achter. Deze sterk-gespeelde en bi zonder gevoelig geregisseerde film uit de Franse school, is alleen al om haar came rabehandeling en haar prachtige eigen taal de gang naar Luxor waard. Zondagmiddag draait „Piratenbloed" en van Dinsdag t/m. Donderdag wordt „Hoe groen is mijn dal" opgedist. Deze goede rolprent, die zich in een mijnwer kersstadje afspeelt, stond enkele jaren ge leden al in het middelpunt der belangstel ling en zij zal het in reprise heus nog wel doen. v.H. Vrijdagavond heeft een aandachtig audi torium, knus samengeperst in de school banken .van een der leslokalen in het Gym nasium te IJmuiden-Oost, met onverdeel de interesse een causerie beluisterd, welke door de heer E. de Kat uit Haarlem aan de moderne schilderkunst was gewijd. Deze lezing werd georganiseerd door de Vereniging ter Bevordering van Beelden de Kunsten „Felison" te Velsen, welke daarmede het winterseizoen op een bijzon der gelukkige wijze heeft ingezet. Ook de belangstelling van de zijde van het publiek was voor deze avond verheugend groot. De heer De Kat stelde in de eerste plaats vast, dat de moderne schilderkunst de grondtoon verloren heeft, welke deze voor de twintigste eeuw over het algemeen ken merkte. Vandaar dat men zich nu wel eens afvraagt, waar bij de impressionisten de menselijke ziide gebleven is. Maar de im pressionist erkent slechts één grote werke lijkheid, namelijk het Licht en hij is er van overtuigd, dat alle dingen alleen bij de gratie daarvan kunnen bestaan. Met dit licht togen zij aan de arbeid en hier door werd het eigenlijke onderwerp geheel van ondergeschikt belang. Het gevolg is, dat een dergelijk schilderij alleen magisch kan worden beleefd, wanneer men er in slaagt het aanleidend gevoel van de kunstenaar te ontdekken. Een impressie eist van de schilder een snelle reactie, want het licht wisselt voortdurend en een schaduw of een vexwliegende nevel kan het ondei-werp na enkele minuten al weer een geheel ander aspect hebben verleend. Daax-om wex-kt een modern schilderij op de beschouwer ook veel autonomer in, dan wanneer het alleen om de plastische vorm kunstwaarde zou bezitten. Uiteraard heeft deze vorm opnieuw een reactie uitgelokt, doordat het neo-impres- sionisme niet alleen het licht, maar ook de kleur ging ontleden. Wanneer zij dus een boomblad schilderden, gebruikten zij niet slechts de groene tint, maar ook de kleuren geel en blauw, waaruit deze is sa mengesteld en gaven aldus van een ra tionele instelling blijk. De grote voorvech ters in deze richting zijn vooral Paul Cezanne, Vincent van Gogh en Paul Gau guin geweest, waarvan de eerste nog veel vex-der ging dan de impressionisten, door dat hij zijn onderwerp niet aantastte, maar wel geheel deformeei-de. Van deze richting was het kubisme weer het logische gevolg, immers na het breken van de kleur was thans de vorm aan de beurt. Bij de verdere ontwikkeling hier van begon de schilder zelf nieuwe delen saxnen te stellen, waaruit schier volmaak te composities zijn voortgekomen. Deze kunnen en mogen evenwel niet ontleed worden, omdat het nu eenmaal een auto noom geheel is van kleur, lijn en vorm. Vooral de Spaanse expressionist Picasso is in deze richting een duizendkunstenaar gebleken; uit heimwee naar een verloren gegane wereld keerde hij terug tot de oex-mens en werd ook bij hem de vorm ge heel autonoom, waarmee hij dan een vol maakt nieuwe inhoud oproept. Als een der meest vooraanstaande ex pressionisten in Nederland noemde de heer De Kat de in 1933 overleden Hei-man Kruyaer, die in zijin schilderijen naar de kinderjaren terugkeerde. Hij ontvluchtte de wereld in bloemen geborgen en met kinderogen gezien kwam de kunstenaar in een welhaast pax-adijselijke staat tot rust. Na de pauze lichtte de spreker zijn be toog met een uitgebreide en fraaie serie lantaarnplaatjes nader toe. Hij ging daar bij uitvoerig in op de verschillende be handelde kunstenaars en wees in dit ver band op de vele details, die de bedoelin gen van de schilder konden verduidelij ken. Hij stond even langer stil bij Van Gogh, Cezanne en vooral bij Picasso, waarvan hij de wijze waarop deze zijn ob- Medio November zal IJmuiden een zijner nieuwste winkelcomplexen in gebruik nemen: het blok van 10 zaken plus woningen aan de Kennemerlaan. Poesje en gevlekte hond op stap In de afgelopen week werden bij de po litie de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: Handpomp, poesje, drie pa pieren guldens en een bankbiljet van 10, damesportemonnaie, paar leren handschoe nen met kap, halsketting met imitatie pa rels, herenfiets, wit-gevlekte hond, hoofd doek met wapens, plastic kinderportemon- naie, verstelbare steeksleutel, huissleutel, glacé dameshandschoen, zware heren schoen, ballpoint, doos speelgoedauto's, bril, kindershawl en ceintuur van regen jas. ject volkomen kan ontluisteren, niet min der dan geniaal noemde. Hoewel het vrijwel onmogelijk mag wor den geacht, elke toehoorder binnen slechts enkele uren geheel voor de moderne be grippen der schilderkunst ontvankelijk te maken, zijn wij er nochtans van overtuigd, dat het interessante betoog van de heer De Kat toch in hoge mate een vex-helde- reiide uitwerking heeft gehad en velen uit zijn gehoor een schilderij van Picasso bij voorbeeld, weer met andere ogen zullen zien. En al staan zij dan ook nog niet ge heel voor deze kunstvoi-m open, zij kennen nu toch in ieder geval de bedoelingen van het expressionisme. Zowel „Felison" als de heer De Kat mogen zich over het re sultaat van deze avond derhalve verheu gen. Zondag 12 October IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden, 19 uur: ds. J. v. d. Berg. Geb. Chr. Belangen, 10 uur: de heer Th. Mooy. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. C. W. Thijs, 15 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: ds. J. W. v. d. Gronden, 16 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Doopsgezinde Gemeene, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis; 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers. Dins dag en Donderdag 9 uur Heilige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, 12 uur Zondagsschool, 16.30 uur Jeugd dienst, 19 uur: Openluchtsamenkomst Kennemex-laan, 20 uur: Verlossings samenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. G. Wassenaar, 19 uur: ds. G. Wassenaar (Jeugddienst). Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. J. A. Tiemens, 17 uur: ds. R. D. Beukema. Ver. v. Vrüz. Herv., Abelenstraat 1, de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- brootzijstraat, 10 uur: de heer A. van Gent, Arnhem. Donderdag 19.30 uur: de heer J. A. Visser, Arnhem. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10 uur 15: ds. K. v. d. Braak uit Amsterdam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink. Jeugdkapel, 10.15 uur: mevr. W. Snoek— Gabel. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 9.30 uur: ds. A. C. van Nood, 19 uur: ds. A. C. van Nood. Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man, 19 uur: ds. H. P. Huisman (Jeugd dienst). BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel, 19 uur: ds. F. C. Willekes. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys, H. Avondmaal. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: de heer M. v. d. Windt. Vrijzinnig Herv., Prinsesselaan, 10 uur: ds. A. Noorman van Zaandam, 11.30 uur: Zondagschool. Geref. Kerk, Moensplein, 10 uur: ds. C. Meyer, H. Avondmaal, 17 uur: ds. C. Meyer, dankzegging. Doopsgezinde Gemeente, 10 uur: ds. A. J. v. d. Sluis uit Alkmaar (collecte voor het Doopsgezind Jeugdwerk). Maranatjia, Najaarsconferentie, 10 uur: de heer J. Dammuller, Alkmaar, 16 uur: de heer A. van Gent, Arnhem; 20 uur: de heren J. Dammuller en A. van Gent. Maandag 13 October, 16 uur: de heren J. Dammuller en A. van Gent, 20 uur: Grote slotsamenkomst in het Ned. Herv. Vei-enigingsgebouw aan de Schans. De heren J. Dammuller en A. van Gent. Leger des Heils, Kerkstraat 67, 10 uur: Heiligingssamenkomst, 12 uur: Zondag school, 16.30 uur: Kindersamenkomst, 19.15 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. J. Wiersma. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10.30 uur: ds. W. H. Kelder jr. uit Utrecht. De Toorts, 9 uur: ds. L. Cannegieter uit Castricum. Kapel, 19 uur: ds. D. Ter Steege. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: Ds. N. Bruin.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3