Belgische socialiste gemeenteraadsverkiezingen Attlee doet beroep op Bevan de wapens neer te leggen Weerbericht Gevoelige verliezen voor de katholieke partij, echèc der communisten Reuzen-walvis in Haarlem Pinay verzekert Amerika van Frankrijks trouw CVP blijft aan het bewind Strijd in de partij wordt onverdraaglijk Tijger beet verzorgster een vinger af Het wil zich echter niet als onmondig partner behandeld zien Het woord is aan Stierf Jeanne d'Arc niet op brandstapel? Nederlandse coaster op een mijn gevaren Zuid-Koreanen bestijgen weer Het Witte Paard Eisenhower wil contact met Moskou niet verbreken Koffie-smokkelarij nam af in gebied rond Aken Amerikaanse communisten bij UNO ontslagen Aanslag in Tunesië Honderdnegen doden bij treinramp in Elarrow Amerikaanse patriotten wantrouwen Chaplin Adenauer heeft goede hoop op regeling Saar-kwestie Russische jagers in gevecht met Superfort Verklaring van historicus veroorzaakt opschudding 67 e JAARGANG No 81 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG IS OCTOBER 1952 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG No 241 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.t.. Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BRUSSEL, 13 October De gemeenteraadsverkiezingen in België hebben een aanzienlijke winst opgeleverd voor de socialisten en een ernstig zetel verlies voor de katholieke regeringspartij C.V.P. Ook de communisten heb ben een gevoelig verlies geleden in vrijwel alle delen van het land. De C.V.P. heeft de meerderheid verloren in verschillende grote steden. De liberalen hebben zetels gewonnen en een duidelijke vooruitgang gemaakt vergeleken bjj de verkiezingen van 1946. In Brussel verloor de C.V.P. 3 zetels, zodat ze er nog 11 heeft tegenover de socialisten 14. Deze Iaatsten wonnen er in de hoofdstad niet minder dan 5. De communisten verloren in Brussel 4 van de 5 zetels die zij bezaten en de liberalen bleven gelijk op 13 zetels. Katholieke Kamerleden noemden deze uitslag een gevoelige klap, doch stonden op het standpunt dat de homogeen-katholieke regering zou aanblijven tot de alge mene verkiezingen van 1954. Kenmerkend voor de achteruitgang van de CVP was het verlies van twee zetels in het katholieke bolwerk Leuven. Hier is de zetelverdeling als volgt: CVP 11 (min 2), socialisten 9 (plus 1), Liberalen 3 (plus 1). Het katholieke Kamerlid Scheyven ver klaarde tijdens een Zondagavond gehouden bijeenkomst van de CVP: „Ons zetelverlies is voornamelijk toe te schrijven aan de ver ontwaardiging, die in het land is gewekt door de begenadiging van de oorlogsmis dadiger De Bodt en de vrijlating van Van Coppenolle." In de gemeente Antwerpen verloor de CVP niet minder dan zes zetels. De uitslag was hier als volgt: CVP 15 zetels, tegenover 21 in 1946; socialisten 20 (plus 4), liberalen 7 (plus 2). De Vlaamse Concentratie ver wierf te Antwerpen 1 zetel. In de gemeente Brussel kreeg de CVP 28.707 stemmen, tegenover 35.928 in 1946; de socialisten 36.946 stemmen (1946: 24.855) de liberalen 34.463 (1946: 31.681), de com munisten 6.884 (1946: 15.218). In de voorstad van Brussel Anderlecht verkreeg de CVP 12.063 stemmen (1946: 15.902), de socialisten 33.089 (23.125), de liberalen 5.735 (5.676), de communisten 2.931 (7.326). In de industriestad Charleroi was de uit slag: CVP 5 zetels (min 2), socialisten 9 zetels (winst 3), liberalen 5 zetels (plus 1). De communisten verliezen hier de beide zetels, die zij bij de verkiezingen in 1946 behaalden. In Luik behaalde de CVP 11 zetels (min 3), socialisten 18 zetels (plus 3), de libe ralen 8 zetels (plus 3) en de communisten 2 zetels (min 3). De voorzitter van de liberale partij Motz verklaarde, dat CVP uit haar nederlaag thans de conclusie zal moeten trekken, dat een ontbinding der homogeen-katholieke regering en nieuwe verkiezingen een ver eiste zijn. „Wij zouden anders naar een zeer gespannen toestand gaan," zo zeide hij. De volledige uitslagen der gemeente raadsverkiezingen zullen pas in de loop van vandaag bekend worden. Thans kan men echter reeds vaststellen, dat de socialisten als overwinnaars uit het strijdperk te voorschijn zijn getreden en de CVP een duidelijke nederlaag heeft geleden. Te verwachten is thans, dat men van socialistische zijde nog sterker dan voor heen reeds het geval was, zal aandringen op een ontbinding der wetgevende Kamers en nieuwe verkiezingen. In deze kringen wijst men er op, dat de absolute meerder heid die de CVP sedert twee jaar in Ka mer en Senaat bezit, geenszins de werke lijke toestand weerspiegelt en men stelt in het licht, dat waar het stemmenverlies der CVP tegenover de gemeenteraadsverkiezin gen van 1946 reeds zeer groot is, dit in ver gelijking met de algemene verkiezingen van 1950 nog meer in het oog springt. Aan katholieke zijde wenst men aan het resultaat der gemeenteraadsverkiezingen echter slechts een locaal belang te hechten, waarbij men steunt op een uitspraak van de voorzitter van de Belgische socialistische partij Max Buset, ter gelegenheid van de gemeenteraadsverkiezingen in 1946. De katholieke ministers hebben reeds ver scheidene keren in het licht geèteld dat, wat het resultaat der gemeenteraadsverkie zingen ook mocht zijn, zij onder geen be ding tot vervroegde verkiezingen zouden overgaan en de homogeen-katholieke rege ring zou aanblijven tot de eerstvolgende wettelijke algemene verkiezingen in 1954. TOKIO (Reuter). In gevechten met de bajonet en met handgranaten zijn Zuid- Koreaanse eenheden er Zondag in geslaagd de Chinezen van de heuvel „Het Witte Paard" te verdrijven. Deze heuvel, die de toegang tot Seoel beheerst, is de afgelopen week meer dan 20 maal van bezetter ver wisseld. De Chinezen lieten vele doden en gewonden achter. Aan de verbindingsofficieren van de UNO is Zaterdag een schrijven van het hoofd dei- Noordelijke delegatie bij de bestandsbe sprekingen, generaal Nam II, overhandigd, waarin deze protesteerde tegen de schorsing voor onbepaalde tijd van.de onderhande lingen. Nam II verklaarde, dat „de zware ver antwoordelijkheid voor de onderbreking geheel op het opperbevel van de UNO komt te rusten". DENVER (Reuter). Het leger kent een oud axioma: verlies nooit het contact met de vijand. Ik kan daarom geen enkel voordeel zien in het verbreken der diplo matieke betrekkingen met de Sovjet-Unie, verklaarde generaal Eisenhower Zondag in zijn verkiezingstrêin over de zaak-Ken - nan, de ambassadeur der V.S. in Moskou, wiens terugroeping door het Kremlin is geëist. Onze correspondent nader: in Brussel meldt Zeer vroeg in de morgen heeft de Bel gische minister van Binnenlandse Zaken, naar aanleiding van de voorlopige verkie zingsuitslagen, de volgende verklaring af gelegd: De communistische nederlaag is volledig. De socialisten hebben dit verlies opgeslorpt, en in verschillende gemeenten overtreft hun vooruitgang het verlies, door de com munisten geleden. De CVP is achteruitge gaan in de centra en verliest de volstrekte meerderheid in zekere steden, waar de socialisten in 1946 verdeeld waren en ook in zekere gedeelten van de hoofdstad. De liberalen boeken een vooruitgang ten op zichte van 1946. „Het is de gevestigde tra ditie in ons land, dat de gemeenteraads verkiezingen géén invloed hebben op de nationale politiek." De minister herinnerde er aan, dat de socialistische leider Buset in 1946 hetzelfde standpunt heeft ingenomen. Onder de titel „Victoire" schrijft Victor Larock in het socialistische blad „Le Peuple": „De lessen van de verkiezingen zijn dui delijk. De CVP is verslagen. De commu nisten zijn weggevaagd. De liberalen heb ben vooruitgang geboekt, ofschoon minder dan men had verwacht, en onze partij is de grote overwinnaar. Het is niet twijfelachtig dat deze winst niet alleen is verkregen ten koste van de Stalinisten, maar eveneens in de nijverheidsgebieden en in de steden ten koste van de clericalen. Talrijke christelijke arbeiders hebben zich bij de stembus geschaard aan de zijde van hun arbeidskameraden. Onze overwinning is die van de arbeidende klasse. Wat zal de regering doen? Zal de minister van Onderwijs, de heer Harnol, koppig zijn en willen aanblijven Zal de minister-president, de heer Van Houtte, niet de consequenties trekken uit deze volksuitspraak? De absolute meerderheid, waarmee de CVP zich verblijdde, is een fictie geworden. De homogenen hebben willen regeren zon der rekening te houden met de adviezen en de rechten van de helft van de bevolking, welke zij niet vertegenwoordigen. Het land heeft uitgesproken. Het oordeel heeft slechst één betekenis: dat van een verloochening." De „reusachtige walvis", gevangen bij Kaap Haroy, heeft ook Haarlem aangedaan. Bij het gebouw Olympia vertoefde het monster twee dagen. Aan belangstelling ontbrak het de reuzenwalvis niet. De smokkelbuit van de Akense douane be stond in September j.l. uit ongeveer 5000 kg. koffie, 43.000 cigaretten en 5-5 kg. tabak. Verder werden in die maand door de Akense douane langs de Nederlands-Duitse en de Belgisch-Duitse grens 11 auto's en 18 fietsen, waarmee smokkelarij was bedreven, in be slag genomen. Met dat al was September '52 voor wat de koffie-smokkelarij betreft, een slappe maand, althans in het gebied rond Aken. In September '51 nam de douane daar 11.000 kg. koffie in beslag. De totale hoeveelheid kpffie, welke sinds 1 Januari j.l. door de Akense douane buit werd gemaakt, bedraagt thans ongeveer 54.000 kg. Het totaal aantal in beslag genomen ciga retten steeg sinds het begin van dit jaar tot 300.000. Verder confisqueerde deze douane in die periode in totaal 75 fietsen en 96 auto's en motorfietsen. Van deze laatste zullen er op 14 October in Aken 38 (20 personenauot's, 10 vrachtwagens en 8 motorfietsen) In het openbaar bij opbod worden verkocht. 6500 Smokkelaars liepen in de loop van dit jaar in en rond Aken tegen de lamp. Van hen werden er inmiddels 3600 veroordeeld- Zij kregen samen 300 jaar gevangenisstraf en ongeveer 1 millioen D-M. boete. NEW YORK (Reuter). Trygve Lie, secretaris-generaal van de UNO, heeft ont huld, dat enkele Amerikaanse employés van de UNO door hem zijn ontslagen over eenkomstig officiële Amerikaanse veilig heidsbepalingen. Lie heeft de namen der betrokkenen niet genoemd maar wel ver klaard, dat het er slechts enkelen zijn. Lie zeide gehandeld te hebben op grond van inlichtingen van officiële Amerikaanse zijde. Lie legde zijn verklaring af in ant woord op verzoeken om commentaar op de verklaring van de republikeinse senator Wiley, waarin Wiley eiste, dat Amerikaanse communisten uit de UNO verwijderd wer den. Lie zeide nog, dat hij geen maatregelen zou nemen als het „louter verdenking of besmeuring" gold. TUNIS (United Press). Zes soldaten werden gistermorgen vroeg gewond toen terroristen het zendergebouw van radio- Tunis te Djedeida, 15 mijl ten Westen van Tunis, met machinegeweren beschoten en met handgranaten bekogelden. Een van de sodaten is zwaar gewond. LONDEN (Reuter) De leider van de Britse Labourpartij, Clement Attlee, heeft een beroep gedaan op de linkervleugel in de partij onder Bevan om de „burgeroor- log"-tactiek te staken en de wapens tegen de vijand te keren. In zijn eerste commen taar op de strijd binnen de partij sinds het jongste partijcongres zeide Attlee, dat het bestaan van een partij binnen een partij, met een eigen leiding, afzonderlijke ver gaderingen en gesteund door een eigen pers, „onverdraaglijk" is. „Het doet afbreuk aan een doeltreffend optreden in het Lagerhuis en het veroorzaakt achterdocht en onzeker heid in de beweging", aldus Attlee. Aangaande geruchten, als zou hij de lei ding van de partij neerleggen, verklaarde de oud-premier: „Ik ben bereid de partij te leiden, zolang zij zulks wenst". Naar hij meedeelde, zal hij aan het einde van de volgende week naar Milaan gaan voor het bijwonen van een internationale conferentie van democratische socialisten. Gaarne zou hij op deze bijeenkomst willen verklaren, dat de Britse Labourpartij eens gezind is in haar strijd voor het socialisme. Op de sluitingsdag van het congres van de Britse conservatieve partij te Scarbo rough heeft premier Churchill Zaterdag verklaard, dat Engeland niet i>n de „val" zal iopen, die de Russische regering en communisten elders hebben gezet om een breuk tussen Engeland en de Verenigde Staten te bewerken. Het versterken van de banden met Amerika achtte Churchill van het grootste belang. „Hiervan hangen de toekomstige vrede in de wereld en het voortbestaan van de vrijheid af", zo zeide hij, daaraan toe voegend: „Dit betekent niet, zoals minister van Buitenlandse Zaken, Eden, reeds heeft gezegd, dat wij het altijd volkomen eens zijn met onze Amerikaanse bondgenoten, of dat wij zouden aarzelen over kwesties, waarover wij van mening verschillen, onze zienswijze met nadruk naar voren te brengen". Bewapening Over de bewapeningspolitiek van Enge land zeide Churchill, dat de conservatie ven, toen zij nog in de oppositie waren, het socialistisch program hadden gesteund Incident in dierenpark Wassenaar liep nog goed af (Speciale berichtgeving) De vier jaar oude Bengaalse konings tijger „Sheila" in het dierenpark Wasse naar heeft gistermiddag zijn trouwe verzorgster en eigenaresse, mevrouw V. Louwman, echtgenote van de directeur van het dierenpark, een vinger afgebeten. In de Ursula-kliniek werd het slachtoffer de eerste hulp verleend. Van daar werd zij overgebracht naar „Bronovo", waar opera tief moest worden ingegrepen. Zoals iedere dag, ging mevrouw Louw man ook gisteren de kooien der roofdieren langs, om te kijken of alles in orde was. Bij „Sheila", de tijger, die zij van een haar bevriende dompteur had gekregen, toen het dier nog maar een dag oud was, bleef zij wat langer. De tijger, die zij in haar woning heeft opgefokt, was bijzonder aan haar gehecht. Het was al zo, dat, wanneer zij met vacantie was of geen extra aan dacht aan hem besteedde, „Sheila" geen voedsel tot zich nam. Toen zij gistermiddag Sheila over de kop streek, deed het roofdier een onver wachte hap naar haar hand. Het dier kreeg haar rechter wijsvinger te pakken en beet deze onder het onderste vingerkootje af. Ondanks de hevige pijn verloor mevrouw Louwman haar tegenwoordigheid van geest niet. Strak bleef zij de tijger aankijken en wist te voorkomen, dat het dier bij een tweede poging tot bijten haar gehele hand te pakken kreeg. Enkele Engelse bezoekers, die van het voorgeval getuige waren, wa ren begrijpelijkerwijs hevig ontdaan, maar bewaarden ook hun kalmte, intuïtief be grijpende, dat wanneer door hulpgeroep de tijger verschrikt zou worden, hij nog ge vaarlijker zou worden. Kalm verwijderde mevrouw Louwman zich van de kooi en liep hevig bloedend naar het restaurant, van waar uit zij zelf aan het personeel de nodige instructies gaf. Van hier uit is zij per taxi naar de Ursula-kliniek gereden. LONDEN (Reuter). Het aantal doden bij de treinramp te Harrow in Engeland is Zondagavond officieel vastgesteld op 109. Het treinverkeer via Harrow en Weald- stone kan thans volledig hervat worden. (Van onze correspondent in Parijs) In een belangrijke redevoering, die bijna geheel gewijd was aan de buitenlandse politiek, heeft de Franse premier Pinay gisteren verklaard, dat Frankrijk geen van de verplichtingen, die het op zich heeft ge nomen zal verzaken, en er met name niet aan denkt terug te komen op het besluit, waardoor het lid van de Atlantische ge meenschap was geworden. Deze woorden sprak Pinay in Metz en in aanwezigheid van minister Schuman, in wiens kiesdistrict deze stad gelegen is. Deze redevoering, waarin Pinay voor het eerst sinds hij aan de macht kwam in het openbaar uitvoerig inging op problemen van internationale actualiteit, kan worden beschouwd als een duidelijke poging de goede verstandhouding tussen Frankrijk en Amerika, die de laatste weken nogal wat geleden had, te herstellen. Weliswaar heeft Pinay zich onthouden van iedere directe toespeling op de affaire van de Amerikaanse nota, die hij vorige week aan ambassadeur Dunn had terug gegeven, maar zijn verklaringen, ofschoon in zeer diplomatieke vorm gegoten, waren niettemin zo duidelijk, dat aan zijn bedoe lingen geen twijfel kon bestaan. Opnieuw heeft de Franse minister-president de Amerikanen aan het verstand willen bren gen, dat ze op Frankrijk als bondgenoot kunnen rekenen, maar dat Frankrijk niet van zins is zich als onmondig partner van secondaire rang te laten behandelen. Frankrijk beschouwt zijn vriendschap jegens Amerika, zo zeide Pinay, als een constante factor in zijn geschiedenis, om dat die vriendschap diep in het nationale gevoel verankerd ligt. Maar die gevoelens sluiten, zo voegde Pinay er onmiddellijk aan toe, de verantwoordelijkheid niet uit, die Frankrijk tegenover die volken heeft aanvaard, waarmee het in de Franse unie een menselijke gemeenschap had gesloten, gegrondvest op het respect voor het indi vidu. Pinay doelde daarbij natuurlijk in het bijzonder op Marokko en Tunis, waar zo zei hij nog, die het nog lang niet als vol bracht beschouwt. Zo min als Frankrijk zich van de rest van de Atlantische ge meenschap zou laten scheiden, zo min zal het zich van Afrika laten verwijderen, zo stelde Pinay vast. Malan verheugd (Reuter) De Zuid-Afrikaanse premier Malan heeft in een toespraak verklaard, dat India, met zijn strategische positie en zijn vierhonderd millioen inwoners de wereld in het onzekere laat omtrent zijn keuze in een oorlog tussen communisten én anti-communisten. India, zo zeide hij, acti veert de ongehoorzaamheidscampagne in Zuid-Afrika. Frankrijk heeft een verandering teweeg gebracht door een nieuwe houding op het internationale toneel aan te nemen. De UNO, aldus Malan, heeft gepoogd zich in „interne Zuid-Afrikaanse aangelegenhe den" te mengen en een neiging getoond zich te mengen in Frankrijks aangelegenheden in Marokko en Tunis. Frankrijk heeft ech ter een krachtige houding aangenomen en gezegd zulks niet te dulden. Met deze oppo sitie tegenover zich toont de UNO thans de neiging naar protesten te luisteren. INDIANAPOLIS (Reuter). Het natio nale bestuur van het „Amerikaanse le gioen" (organisatie van oud-strijders) heeft een beroep gedaan op alle bioscoopdirec ties om Chaplins nieuwste film „Limelight" niet te vertonen, vóór het Amerikaanse ministerie van justitie heeft uitgemaakt of hij in de Verenigde Staten mag terugkeren. In een door het legioen aangenomen re solutie wordt critiek geoefend op Chaplin omdat hij, als Engelsman, het Amerikaanse burgerschap, ondanks een veeljarig ver blijf in de Verenigde Staten, niet heeft aan gevraagd en dat hij „een minachtende houding tegenover de Amerikaanse vader landslievendheid heeft aangenomen". Ook worden zijn inzichten op het gebied van „Frankrijk met trots een zending vervult," de persoonlijke moraal" afgekeurd. „uit patriottische overwegingen en ge trouwheid aan de UNO". Dit jaar en nog meer in het komende jaar moeten zij echter de resultaten onder de ogen zien van hetgeen „luchthartig en gebaseerd op een zeer geforceerde financiële politiek" was begonnen, aldus Churchill. Herinne rend aan het feit, dat de socialisten in hun verkiezingscampagne, vóór de conservatie ven aan de macht kwamen, hadden gewaar schuwd voor „Churchill, de oorlogshitser", verklaarde de premier, dat in tegenstelling met de verwachtingen van Labour „men in de wereld algemeen van mening is, dat het gevaar van een wereldoorlog verminderd is, sinds wij aan de macht zijn gekomen". Hij voorspelde, dat binnen een jaar het wegvervoer en de staalindustrie zullen zijn gedenationaliseerd, waarbij alleen een „noodzakelijk staatstoezicht" zal worden gehandhaafd. Volgende maand zal een wetsvoorstel tot ontnaasting van de staal industrie bij het parlement worden inge diend, zo kondigde de premier aan. DORTMUND. (Reuter). In een toe spraak tot een bijeenkomst van ongeveer 15.000 leden van zijn Christen-democrati sche Unie heeft de West-Duitse bonds kanselier dr. Adenauer onder meer ver klaard te hopen dat het vraagstuk van de Saar spoedig en in positieve zin door Frankrijk en West-Duitsland zal kunnen worden opgelost. Hij zeide dat de onder handelingen over dit probleem niet zijn af gebroken en dat er, met goede wil aan weerszijden, ongetwijfeld een oplossing voor zou worden gevonden. „Het is als immer mijn streven goede betrekkingen tussen West-Duitsland* en Frankrijk te vestigen", verklaarde Adenauer. Hij waarschuwde de Duitsers er voor zich niet te laten misleiden door berichten in de Franse pers over een „mislukken" der onderhandelingen over het Saar- vraagstuk. „De reactie van de Franse pers is in haar diepste kern gebaseerd op de Franse binnenlandse moeilijkheden", zeide hij. Dr. Adenauer noemde het E.V.G.-ver- drag een hoeksteen der Frans-Duitse overeenstemming, waardoor een toekom stige oorlog tussen de beide landen zou worden voorkomen. Hij deed een beroep op de West-Duitse volksvertegenwoordi ging de te Bonn gesloten contractuele overeenkomsten tussen West-Duitsland en de drie Westelijke bezettingsmogendheden anderzijds spoedig te bekrachtigen, zeg gend dat dit noodzakelijk was voor vrede en vrijheid in Duitsland, zowel als in Europa. LONDEN (Reuter). De Sovjet-Russi sche onder-minister van Buitenlandse Za ken, Poesjkin, heeft de Amerikaanse zaak gelastigde te Moskou Zondag een nota over handigd, waarin geprotesteerd wordt tegen een beweerde schending door een Ameri kaanse bommenwerper van de Sovjet grens in het gebied van het eiland Yoeri. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht meldde deze week dat een Amerikaans superfort sedert Dinsdag ver mist werd boven een gebied langs het Noordelijkste Japanse eiland Hokkaido. Op een radarscherm had men waargenomen, dat het toestel door een ander vliegtuig tegemoet werd gevlogen. In de Amerikaan se verklaring werd gezegd, dat er aanwij zingen waren, dat de bommenwerper mis schien Russisch gebied was binnengevlogen, alvorens neer te storten. Radarwaarnemers achtten het mogelijk, dat het toestel door een Russisch jachtvliegtuig was neerge schoten. In de Sovjet-nota wordt verklaard, dat twee Russische jagers de Amerikaanse bommenwerper onderschepten en verzoch ten op het dichtstbijzijnde vliegveld te lan den. „In plaats van te gehoorzamen aan de wettige eis van de Sovjet-jagers opende het binnendringende vliegtuig het vuur op hen. Nadat de Sovjet-jagers het vuur van de Amerikaanse bommenwerper hadden beantwoord, verdween deze in de richting van de zee". MAURICE CHEVALIER IN ONS LAND De Franse chansonnier Maurice Cheva lier maakt op het ogenblik een Europese tournée. Gisteren zong hij in het Amster damse Concertgebouw, vandaag treedt hij in Den Haag op en daarna reist hij naar Duitsland door. Bij zijn aankomst op Schip hol werd hij Zaterdag door Henriëtte i Davids verwelkomd. I Herder: Geen andere litteraire kunst ver staat het, tot het menselijk hart zo fijne dingen te zeggen als het sprookje. PARIJS. (Reuter). Volgens de Fran se historicus Jean Grimod is Jeanne d'Arc niet 30 Mei 1431 op de brandstapel te Rouen door de Engelsen ter dood gebracht, Grimod zegt, dat zij in 1436 in Luxem burg getrouwd is. Volgens de historicus zouden de Engelsen een gemaskerde „heks" verbrand hebben en zou Jeanne d'Arc tot 1436 in Engeland gewoond heb ben. De trouwacte, getekend door de deken van Metz bestaat nog steeds en er zijn be wijzen, dat zij in 1439 een bezoek aan Or- léans heeft gebracht en van de stad 210 gouden ponden heeft ontvangen „voor haar diensten aan de stad tijdens het beleg door de Engelsen". Een gelijksoortig be zoek heeft zij ook aan Tours gebracht en haar bestaan is te volgen tot 1443, twaalf jaar na haar „terechtstelling", aldus Gri mod, die verder nog verklaart, dat Jeanne niet als boerendochter in de Vogezen ge boren is, doch als onecht kind van de Her tog van Orléans, broer van Karei VI en Isabella van Beieren. Jeanne d'Arc werd in 1920 heilig ver klaard en behoort tot de meest vereerde heiligen in Frankrijk. Grimod's verklaring heeft een ware opschudding veroorzaakt in Franse kerkelijke kringen. Pater Don- coeur, een kenner van de geschiedenis van Jeanne d'Arc, heeft Grimod's verklaring een „verschrikkelijk schandaal" genoemd. Lucien Fabre echter, de schrijver van een van de bekendste levensbeschrijvingen van Jeanne d'Arc, zeide. dat de stelüng van Grimod „aantrekkelijk, doch niet be slist bewijsbaar" is. Met machineschade naar Rotterdam gesleept De Nederlandse kustvaarder „Cornelia B2" is Zondagochtend ten Noorden van Ameland op een mijn gevaren en omdat aanvankelijk was gemeld, dat dit schip in zinkende toestand verkeerde, voeren de reddingboten van Terschelling en Ame land uit. Er bleek echter geen direct ge vaar voor schip en bemanning te bestaan. Omstreeks drie uur des middags heeft de sleepboot „Holland" de „Cornelia B2" op sleeptouw genomen en hedenochtend kwam de sleep in Rotterdam aan. De „Cornelia B2" heeft twaalf man aan boord. Aan boord heerste een grote ravage. Er was een lekkage in de machinekamer. De „Holland" heeft pompgerei aan boord gezet, waarmee men het schip voor zinken heeft kunnen behoeden. De „Cornelia B2", in 1951 gebouwd bij Duivendijks scheepswerf te Lekkerkerk, meet 950 bruto-registerton. Het schip vaart voor Geldriaans^ Scheepvaartkantoor te Rotterdam. Kapitein vertelt Kapitein Ludwig heeft het ANP van morgen verteld, dat zijn-- schip Vrijdag avond uit Kopenhagen vertrokken was met een lading gerst en creoliet, bestemd voor Rotterdam.' Zondagmorgen, ter hoogte van Ameland voelde men plotseling een geweldige klap. Het was of het schip werd opgetild en weer neerplonste. De gezag voerder kreeg een gevoel, of hij met het hoofd tegen-het plafond van zijn hut was gesmakt. De houtsplinters uit de hut vlo gen hem om de oren. Zijn eerste gedachte was: een mijn. Meteen vloog hij naar bui ten, nog tijdig genoeg om de waterkolom te zien, die achter het schip omhoogspoot. Kapitein Ludwig nam direct de nodige maatregelen. Uit de radio was geen ge luid meer te krijgen en zenden ging even min. Dat betekende dat hij voorlopig van de buitenwereld afgesloten was. Voor alle zekerheid liet hij onmiddellijk een boot gereed houden. Peilingen en andere on derzoekingen wezen er echter niet op, dat er veel water binnendrong. Ook de machine werkte niet meer. Niemand had noemenswaardig letsel op gelopen. De eerste machinist, die zich op de bolder bevond, had een luchtsprong ge maakt en was wat onzacht op zijn stuitje terecht gekomen en het deel van de be manning, dat ter kooi lag, was uit bed ge rold, maar dat was dan ook alles. Erger was het met de machine gesteld. Vermoe delijk is o.m. de schroefaskoker gebroken. Daardoor was de hulp van de zeesleper „Holland" noodzakelijk geworden. ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Op de meeste plaatsen zwaar bewolkt met enige regen. Vannacht minder koud. morgen overdag dezelfde tem peratuur als vandaag of iets hogere. Matige en tijdelijk krachtige wind, hoofdzakelijk tussen Oost enZuid. 14 October Zon op 7.03 uur, onder 17.48 uur Maan op 1.56 uur. onder 16.13 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 13 October Hoog water: 11.57 uur. Laag water- 7.06 en 19.34 uur. Dinsdag 14 October Hoog water: 0.28 en 13.05 uur. Laag water: 8.30 en 20.45 uur. 3COCKX

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1