Engeland verwerpt Perzische eisen Grote opslagplaats aan De Ruyterkade uitgebrand Nederlands export-offensief in Centraal-Amerika Westen helpt Joegoslavië met 99 millioen dollar Weerbericht Eerst overeenstemming over beginselen schadevergoeding Haarlems Dagblad Nederland en Europa Turks initiatief voor defensie Midden-Oosten V.S. wensen Marokko en Tunesië op UNO-agenda Zwarte rook trok over Amsterdam Van ziekenhuis naar dierentuin Belgische socialisten vragen verkiezingen Het woord is aan Moskous congres nadert einde Royaal opgezette tentoonstelling van onze producten in Mexico City Ter versterking van economie en defensie 67e JAARGANG No 82 DINSDAG 14 OCTOBER 1952 Sovjet-Unie herhaalt eis tot terugroeping van Kennan Koninklijk paar naar Frankrijk Opgetogen over jongste resultaat Hevige strijd in Korea Naams- en statutenwijziging Uitstel Saar-verkiezingen Lid van de Egyptische regentschapsraad ontslagen Bureaux: Kermemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG l\o 242 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per Wartaal 6.10. Franco per post 6.LL - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WIJ HEBBEN er in de laatste jaren bij herhaling onze bezorgdheid over uitge sproken, dat van onze regering ten aanzien van de Europese wording zo weinig initia tief is uitgegaan. Wij bedoelden dan: de federale wording, de aaneensluiting op boven-nationaal niveau, die de enige kans biedt om de grote vraagstukken van de tijd voor dit deel der wereld tot oplossing te brengen, die tenminste het Westen van Europa tot nieuwe kracht in de wereld zou brengen en tevens een weg openen, waarlangs groter aaneensluiting van het Westen bereikbaar zou zijn. Een voorzich tig, terughoudend beleid heeft Den Haag gedurende het beleid van minister Stikker voortdurend gekenmerkt. Als men dat zegt dingt men niet af op zijn persoonlijke toe wijding en energie, maar wel op de strek king van zijn beleid, dat overigens zeker niet alleen het zijne was, maar dat der regering. Terwijl zo grote vraagstukken zich voordeden (en nog voordoen) kon men zich niet aan de indruk onttrekken dat Den Haag zich liever maar met het binnenland bezig hield. Toch zijn de tijden veranderd. De verandering houdt niet al leen in dat onze vooroorlogse neutrali teitspolitiek ten aanzien van het buiten land, later gevolgd door „zelfstandigheids- politiek", na de oorlog in een actieve buitenlandse politiek is gewijzigd, maar ook dat die actieve buitenlandse politiek het meewerken tot een nieuwe aaneen sluiting in Europa meebrengt. Kan men dat goed beantwoorden met te zeggen: wij zijn maar een klein volk, de groten geven toch de toon aan, wij doen het best met af te wachten en „op zien komen te spelen"? Ik geloof dat het wel een gemak kelijk maar geenszins een afdoend en bevredigend antwoord is. Het heeft niet zoveel zin zich te beroepen op grote Ne derlanders uit een ver verleden, die ook door diplomatiek beleid grote invloed op de gang van zaken in Europa deden gelden zoals stadhouder Willem III omdat de machtsverhoudingen toen gans anders lagen en door minder en eenvoudiger factoren werden bepaald. Maar als men minder ver teruggaat komt eigen herin nering boven aan staatslieden uit kleine landen, die door hun persoonlijk inzicht en persoonlijk initiatief grote invloed in internationale onderhandelingen deden gelden, waarbij zij er natuurlijk wel voor wisten te zorgen dat hun eigen land ook aan zijn trekken kwam. De namen Smuts (Zuid-Afrika) en Venizelos (Griekenland) komen vanzelf in zulke herinnering op. Het belangrijkste in hun optreden was zeker, dat zij ten aanzien van grote be leidskwesties een overtuiging hadden en een weldoordacht plan voorstonden. Heeft de huidige Nederlandse regering een sterke overtuiging ten aanzien van het wordende Europa? Ook Het Parool blijkt daaraan te twijfelen. Het heeft vijf dagen geleden er in een hoofdartikel uiting aan ge geven. Dat geschiedde naar aanleiding van de late instelling van een ambtelijke commissie, die de regering moet adviseren over de indiening van een vragenlijst. Dit lijkt onbelangrijk, maar is het niet. Die vragenlijst moet dienen als richtlijn bij het ontwerpen van een Europese constitu tie, waarmee in Straatsburg een commissie van zesentwintig leden uit de algemene vergadering der West-Europese Kolen- en Staalgemeenschap belast is. Op 23 October komt de commissie van 26 voor het eerst bijeen. Waarom, heeft nu Het Parool gevraagd, zijn die advi seurs van onze regering daarvoor zo laat benoemd? Men wist toch al sinds de con ferentie in Luxemburg, dat er een vra genlijst zou moeten komen? „Als men van deze onbevredigende gang van zaken ken nis neemt wordt men onwillekeurig be slopen door de vrees, dat een en ander het gevolg is van het, naar algemeen be kend is, bij sommige leden der regering en ook in bepaalde ambtelijke kringen bestaande gebrek aan werkelijke geest drift voor de Europese integratie. Wie al tijd met zijn gezicht naar het binnenland gericht heeft gestaan, en de rug heeft toegedraaid aan wat zich daar in die verre, vreemde, onhollandse wereld buiten onze grenzen afspeelde, vindt het blijkbaar niet zo eenvoudig Europees te gaan denken. En ook degeen, die zich ambtshalve altijd al met buitenlandse zaken moest bezig hou den, maar toch eigenlijk nog met heimwee terugdenkt aan die tijd van voor Mei 1940, het verloren paradijs der „zelfstandig- heidspolitiek", is wellicht nauwelijks de meest aangewezene om vol overtuiging en doelbewust de weg te wijzen naar een ■Verenigd Europa. Wij hopen van harte, dat wij ons vergissen en dat er achter deze late, te late benoeming van de adviescom missie niets anders zit dan het vaak on vermijdelijk gebrek aan tempo, dat amb telijke activiteit eigen pleegt te zijn. Hele maal gerust zijn wij er echter niet op". Met dit betoog van Het Parool stemmen wij tenvolle in. Wij zijn er ook allerminst gerust op. De benoeming van de ministers Beyen en Luns aan Buitenlandse Zaken, beiden erkend bekwame mannen met langdurige en x-ecente buitenlandse erva ring, heeft ons wel de hoop gegeven op wat men zou willen noemen „een actiever actieve buitenlandse politiek". Maar heeft die, als zij hem blijken voor te staan, de volledige laat ik hetzelfde woord als mijn Amsterdamse collega gebruiken de geestdriftige steun der regering? Men zou, als het gunstige ogenblik zich daartoe voordoet, wel eens zulke geestdriftige taal in de Kamer willen vernemen, en dan niet alleen van een minister van Buiten landse Zaken, maar ook van de minister president. Het Parool staat voor, dat Nederlana zich bereid zal verklaren onmiddellijk lid ie worden van een te scheppen federatie en het gezag van een boven-nationaal or gaan te aanvaarden, mits op nader te regelen wijze binnen bepaalde tijd ook de verdere economische integratie haar be slag krijgt. Zou op dat tijdstip niet aan die voorwaarde zijn voldaan, dan zou ons land zijn vrijheid van handelen kunnen hernemen. Dit is een denkbeeld dat zeker der over weging waard is. En dat dus zijn plaats verdient in een „debat in grote stijl dat naar onze overtuiging niet lang meer kan uitblijven en waarin wij in de eerste plaats de overtuiging van de noodzaak, om zo snel mogelijk tot politiek-economische integra tie van West-Europa te komen, van rege ringszijde zouden willen vernemen. De koers! Stuur de koers! R- P- LONDEN (Reuter). Minister Eden heeft Maandagavond het Britse antwoord op de jongste Perzische nota over het olie geschil goedgekeurd. De nota zou heden door de Britse zaakgelastigde Middleton aan premier Mossadeq worden overhan digd. Naar verluidt wordt de betaling van 20 millioen pond sterling, omwisselbaar in dollars, als eerste betaling van de 49 mil lioen pond, die Perzië volgens Mossadeq nog van de Brits-Perzische oliemaatschap pij te goed heeft, verworpen. Ook Mossa- deq's uitnodiging om een missie van de maatschappij naar Teheran te zenden, ten einde over een uiteindelijke regeling van het oliegeschil te onderhandelen, zou wor den verworpen. Engeland zou menen, dat Perzië geen recht heeft op de 49 millioen pond, aange zien Perzië de aanvullende olieovereen komst van 1949, die voorzag in betaling van dit bedrag, niet had goedgekeurd. Engeland zou voorts geen gedétailleerde bespx-ekin- gen over een uiteindelijke regeling willen beginnen, vóórdat overeenstemming zou zijn bereikt over de beginselen voor scha- devex-goeding aan de Brits-Perzische maat schappij wegens het verloren gaan van de industx-ie, die een geraamde waarde van 500 millioen pond sterling heeft. Perzië wil slechts vex-goeding betalen voor de fa brieken en installaties, terwijl Engeland compensatie eist voor de gederfde inkom sten door de bekorting met 40 jaar van de concessie, die voor de periode 1933-1993 was verleend. Complot tegen regering De Perzische minister van Buitenlandse Zaken, Hoessein Fatemi, heeft verklaard, dat een complot tegen de regering is ont dekt. dat was gesmeed „ten behoeve van een buitenlandse ambassade." Het complot zou zijn georganiseerd door twee generaals en enige leden van de Nationale Vex-gadering. Naar aanleiding hiervan zijn generaal Hedjazi en zijn drie broers, prominente kooplieden, gearresteerd. Generaal Zahidi, een gewezen minister, is niet gearresteerd, omdat hij parlementaire onschendbaax-heid geniet, zo zei Fatemi. Fatemi voegde er aan toe, dat een aantal andere parlementairen bij het complot be trokken is en dat de regering overweegt, hoe deze zaak aan te vatten. Ieder, van wie bewezen zou worden, dat CAï'RO (A.F.P.) Het Egyptische blad „Al Misri" meldt, dat de Turk se ambassadeur te Caïro binnenkort stappen zal doen bij de Egyptische re gering om te komen tot het uitschrijven van een regionale conferentie voor de ver dediging van het Midden-Oosten. Aan een dergelijke conferentie zouden uitsluitend de in het Midden-Oosten gelegen landen moeten deelnemen, dus niet Frankrijk, Groot-Brittannië of de Verenigde Staten. Dit zou ten doel hebben de landen van het Midden-Oosten in staat te stellen „onder elkander en in volledige vrijheid" te spre ken over een plan voor hun gemeenschap pelijke verdediging. „Al Misri" voegt hieraan toe, dat de lan den van het Midden-Oosten „vrij zouden zijn elke vorm van samenwerking met de Westelijke mogendheden te kiezen". Zo zouden zij zelfs „in beginsel kunnen beslui ten hun militaire eenheden niet buiten hun eigen grenzen te doen optreden." MOSKOU (Reuter). De Sovjet-Unie heeft de V.S. een nota gezonden, waarin dè Amerikaanse nota van acht October wordt genoemd: „een waardeloze poging om de valse en vijandige verklaringen over de Sovjet-Unie, die zijix afgelegd door de voormalige Amerikaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie, Kennan, te rechtvaax-di- gen". In de nota wordt de eis, dat Kennan zal worden teruggeroepen, herhaald. hij complotteerde of een werktuig was in handen van een vreemde mogendheid, zou streng gestraft worden „hoe hoog zijn positie ook zijn moge." Fatemi zeide de discipline op het minis terie van Buitenlandse Zaken te zullen ver sterken. Voortaan zouden alleen reeds be noemde buitenlandse diplomaten en corres pondenten met een speciaal paspoox-t het voorlichtingsbureau van het ministerie mogen betreden. Senator Zahidi werd kort geleden ge noemd als keuze van de religieuze Kasjani als mogelijke opvolger van premier Mossa deq. Kasjani, voorzitter van de Nationale Vex-gadering, heeft deze berichten echter onmiddellijk tegengespi-oken en verklaard, dat er in het geheel geen meningsverschil len tussen hem en Mossadeq heersen. NEW YORK (A.F.P.Een woordvoer- der van de Amerikaanse afvaardiging bü de UNO heeft verklaard dat de Verenigde Staten vóór het plaatsen van de kwesties- Tunesië en Marokko op de agenda van de algemene vergadering zullen 'stemmen. President Auriol van Frankrijk heeft Koningin Juliana en Prins Bernhard uitge nodigd, een jachtpartij bij Parijs bij te wonen en tevens als zijn gasten een rustig weekend door te brengen. Het Koninklijk paar zal daartoe Vrijdag naar Frankrijk vertrekken en Maandag weer naar ons land terugkeren. Het bezoek draagt een strikt privé-karakter. In Amsterdam heeft gistermiddag een hevige brand gewoed in een grote houten loods op steiger P. aan de De Ruyterkade, waar schilders aan de buitenkant bezig waren oude verf af te branden. Door de wind sloeg een steekvlam naar binnen en ontstond er een begin van brand. De schil ders trachtten aanvankelijk het vuur met schuimblussers te doven maar omdat dit niet gelukte, renden zij naar de 150 meter verder gelegen brandweerkazerne. Toen de motorspuit enkele ogenblikken later bij de steiger kwam, stond de hele zijwand van de ongeveer 40 meter lange loods al in lichter laaie. Het vuur breidde zich uit over de vaten smeerolie, petroleum, flessen met butagas, zuurstofcylinders, vet, papier en steen kolen, die zich in het pand bevonden en het duurde niet lang of een verstikkende rook kolom steeg uit de vuuihaard omhoog. Reizigei-s op het Centraal Station konden het onder de overkapping niet meer uit houden, zo dik legde het rookgordijn zich over de omgeving en auto's reden met de koplampen op. Het hospitaalkerkschip „De Hoop", dat aan de steiger gemeex-d lag, kon nog in allerijl worden weggesleept. Het alarm „middelbrand" werd ijlings veranderd in „grote brand" en om half drie brachten vier autospuiten, de dx-ijvende motorspuit „Jason", de ijsbreker „Ijsbeer" en een sleepboot in totaal vier waterkanon nen en 21 stralen in de strijd, die urenlang duurde. Omdat het gevaar voor ontplof fingen niet denkbeeldig was, werd een gx-oot gedeelte van de kade voor het publiek ontruimd en dat bleek een goede maatregel, want met een enorme knal sprong een van de vaten petroleum uit elkaar. Tegen drie uur werd het duidelijk, dat de gehele loods verloren was en bestreed een deel van de brandweerlieden de vele vuux-haardjes, die zich in de met olie door- di-enkte pijlex-s van de steiger hadden ge nesteld. Men wilde trachten althans de steiger voor vernietiging te behoeden. Na ruim anderhalf uur verwoede strijd was de bx-andweer het vuur meester en werd een begin gemaakt met het nablussen. Het dak van de loods en grote stukken van de zijwanden waren toen geheel ver dwenen. Hier en daar priemden steeds weer kleine vlammetjes op in de sterke wind en telkens moest de bi-andweer er snel bij zijn om een nieuwe uitbreiding te voor komen. De oliefirma Van der Linde, die het voorste stuk van de loods in gebruik had, is slechts voor de helft verzekerd. Betx-ef- fende de firma Geveke en Boele, die in het achtergedeelte zetelde, is niet bekend of de schade door verzekering wordt gedekt. Hoe groot de totale schade is, kon nog niet worden vastgesteld. BRUSSEL (Belga). De socialistische partij in België heeft naar aanleiding van de raadsverkiezingen het volgende commu niqué uitgegeven: „Het bureau is opgetogen over de socia listische ovex-winning en de nederlaag van de CVP zowel in Vlaanderen als in Wallo nië en te Bx-ussel. Het stelt vast, dat de CVP in alle gewes ten sternen heeft verloren, hetgeen bewijst, dat de kiezex-s ondubbelzinnig hun afkeu ring hebben geuit voor het beleid van de regering. Het bureau herinnert er aan, dat het herhaaldelijk kamerontbinding heeft ge- eist. Het onderstreept, dat de uitslagen van Zondag een dergelijke eis overduidelijk rechtvaardigen, klaax-blijkelijk is de CVP- regering slechts een minderheidsregering, die als zodanig onbekwaam is de grote pro blemen, die voor het land rijzen, op te lossen". Max Buset, de voorzitter van de Belgi sche socialistische partij, die de meeste winst bij de gemeenteraadsvex-kiezingen behaalde, is Maandagavond door Koning Boudewijn in audiëntie ontvangen. TOKIO (Reuter). De strijdkrachten van de U.N.O. in Korea hebben heden de grootste aanval op de Chinezen sedert bij na een jaar ondernomen. Geallieerde in fanterie, gesteund door vliegtuigen, artil lerie en tanks, heeft twee bergkammen ver- ovex-d ten Noorden van Koemhwa, aan het centrale front. Aan de aanval ging een hevig artillerie vuur vooraf. De Noordelijken beantwoord den de aanval met een regen van granaten en grote keien. Er werden felle gevechten gemeld van andere heuvelstellingen in de centrale sec tor. Op de „Witte Paard"-heuvel aan het Westelijk centrale front proberen Zuid- Koreanen Noordelijke strijdkrachten ter sterkte van een bataljon van een punt, waar zij zich nog hebben ingegraven, te verdrijven. CharlesDickens: Op uw reputatie, anders dan op de rollende steen van het spreek woord, groeit heel wat mos hij haar stijgen en dalen. LONDEN (Reuter). Het congres van de communistische partij te Moskou nadert zijn einde. Het congres heeft de afschaffing van het Politbux-eau goedgekeux-d. De ver vanging van dit bureau en het Orgbureau dat tot nog toe verantwoordelijk was voor de partij-organisatie is een van de wijzigingen, vervat in de nieuwe pax-tij- reglementen, die door het congres werden goedgekeurd. Beide bureaux worden vervangen door één orgaan, het px-esidium van het centrale comité. Het congres heeft voox-ts maarschalk Stalin en een comité van tien leden instruc tie gegeven het partijprogram te verande ren in het licht van Stalins jongste artikel over de economische problemen van de Sovjet-Unie. Het comité kreeg opdracht op het volgende congres een ontwerp van het nieuwe program in te dienen. Het comité bestaat uit Beria, Kagano- witsj, Malenkof, ledexx van het huidige Politbux-eau, en Kuusinen, vice-voorzitter van de opperste Sovjet, Pospyelof, hoofd - x-edacteur van de Prawda, Saboerof, voox-- zitter van de senaatscommissie voor eco nomische plannen, px-of. Roemyantsef, eco noom, Yoedin, minister voor de bouwma- terialenindustrie en Tsjesnokof. Het congres besloot voorts de naam van de pax-tij te veranderen van „De commu nistische pax-tij voor de gehele Unie (Bolsje- wiki)" in „Communistische partij van de Sovjet-Unie". Tot deze naamswijziging werd ovex-gegaan, aldus meldt Tass, omdat het woord Bolsjewiki (meex-derheidspartij) gekozen om de partij te onderscheiden van de Mensjewiki (mindex-heidspartij) in de tijd voor de revolutie, zijn betekenis thans heeft verloren. Een zeventigtal Nederlandse industx-iële en agrax-ische ondernemingen zal vertegen woordigd zijn op de Nederlandse tentoon stelling, die op 31 October in Mexico-City door de president van de Verenigde Staten van Mexico, Miguel Aleman, in tegenwoor digheid van prins Bernhard zal worden geopend. De tentoonstelling „Zo is Nederland" geeft een beeld van vrijwel alle takken van de Nedex-landse industrie. Tevoren heeft men zich op de hoogte gesteld van de pro ducten waarvoor in Mexico belangstelling bestaat. De Nederlandse Kamer van Koop handel in Mexico en het Nederlands-Zuid- Amerikaans instituut, dat eveneens lid is van het werkcomité, hebben daarover in lichtingen gegeven, welke ook' van de Mexicaanse regering werden ontvangen. Naar wij van het Nederlands-Zuid-Ame rikaans Instituut vernemen zullen een ze ventigtal Nederlandse ondernemers de reis naar Mexico maken. Behalve het vliegtuig, waarmee prins Bernhard zal vertrekken 27 October zijn er door de K.L.M. nog twee extra vluchten ingelast op 14 en 21 October. Dat vele ondernemers zelf aanwezig zul len zijn en contacten zullen hebben met hun Mexicaanse vertegenwoox-digers en Mexicaanse belangstellenden, wordt alge meen van grote waarde geacht. De Neder- Sedert 1 September zijn in Artis twee meisjes als leerling-oppassers aangenomen. Een van hen, de 23-jarige Tilly Schaap, was gedurende vier jaar als verpleegster werkzaam. Tilly is al goede maatjes met de kamelen BELGRADO (Reuter) De V.S., Enge land en Frankrijk hebben met Joegoslavië overeenstemming bereikt over de voorwaar den van de economische hulp van deze drie landen aan Joegoslavië voor de periode van Juli 1952 tot Juni 1953, aldus wordt gezegd in een gisteren door de Franse ambassade te Belgrado uitgegeven communiqué. Vol gens het communiqué wox-dt de hulp ver strekt „in het belang van de wereldvrede met de bedoeling de economie van Joego slavië te versterken, zijn verdedigings kracht te vergroten en zijn onafhankelijk heid te bewaren". De hulp zal volgens het communiqué ge bruikt kunnen worden voor het financieren van invoer alsmede ter bestrijding van uit gaven voor de opleiding van Joegoslavische technici in het land zelf of daar buiten. Vex-der wordt gezegd, dat de vier regeringen de wenselijkheid, dat Joegoslavië zijn bui tenlandse betalingsbalans in de kortst mo gelijke tijd in evenwicht brengt, erkennen. De vier landen hebben besloten alle ge gevens hierover uit te wisselen. De vier regeringen zijn het verder eens geworden over de basis voor voox-rang bij investeringen daar zij het belang inzien van het ontwikkelen van de Joegoslavische in dustrie en de vergroting van zijn landbouw productie. De vier landen hebben ook be sloten van gedachten te wisselen over even tuele leningen in de toekomst en ovex-leg te plegen over de wijze waarop verbetering kan worden gebracht in de Joegoslavische schuldensituatie. Tenslotte zegt het com muniqué, dat de vier landen er naar zul len streven de technische steun aan Joego slavië te intensiveren. De Vex-enigde Staten hebben reeds 30 millioen dollar beschikbaar gesteld als eer- ste betaling, aldxts heeft een economische deskundige van de Amex-ikaanse ambassade in Belgrado verklaard. Hij deelde mede. dat de hulp voor de komende periode 99 millioen dollar zal bedragen. De Vex-enigde Staten zullen 78 millioen dollar, Gx-oot-Brittannië 4,5 mil lioen pond stexiing en Frankrijk 2,9 milliard franc beschikbaar stellen. Het Amerikaanse voorschot van 30 mil lioen dollar zal misschien worden gebruikt om graan en vet te kopen om de gevolgen van de ernstige droogte van dit jaar in Joegoslavië te boven te komen. SAARBRÜCKEN (A.F.P.) De premier van Saarland, Johannes Hoffman, heeft op een openbare vex-gadering vex-klaard be reid te zijn nog een week te wachten met het vaststellen van een datum voor het houden van algemene verkiezingen. Indien in deze periode nog geen Frans- Duitse verklaring over het Saargebied zou zijn afgelegd, zou de datum mogelijk op 30 November gesteld worden. FRANSE AANVAL MISLUKT HANOI (Reuter). In het gebied van Minh Binh, op 53 km van Hanoi, is een grote Franse aanval mislukt door het slechte weer. De eerste dag van de opera ties ontsnapten veel opstandelingen door een gat in de Franse linies naar met bos sen overdekte heuvels. Door het slechte weer konden geen parachutisten worden neergelaten om het gat te stoppen. landse tentoonstelling is de grootste show van buitenlandse producten, welke na de oorlog in Mexico werd georganiseerd. Vele Nederlandse ondernemingen nemen in groepsverband aan de tentoonstelling deel. Zo is er bijvoox-beeld een gx-oep van elf kleinere fabrikanten van medische ar tikelen, een groep van negen fabrikanten van rijwielonderdelen, een groep van vijf fabrikanten van textiel-machines. Goede verwachtingen Ook het Nederlands-Zuid-Amerikaanse instituut zal met een stand op de tentoon stelling zijn vertegenwoordigd. De direc teur van dit instituut, de heer S. Reitsma, deelde ons nog mede, dat de Mexicaanse belangstelling voor de px-oducten uit Euro- pa gx-oeiende is en dat men in het algemeen goede verwachtingen van deze tentoonstel ling mag hebben. Maar zaak is, dat die schouw van Nederlandse producten wordt gevolgd door een goed contact met het Mexicaanse bedrijfsleven, opdat een blij vende markt voor onze producten ge creëerd kan worden. CAIRO (Reuter). In een communiqué van de Egyptische premiex-, generaal Na- guib, is medegedeeld, dat het leger heeft besloten kolonel Rasjad Mehanna te ont slaan als lid van de regentschapsraad. Tot het ontslag is besloten, omdat kolo nel Mehanna .„de grondwet heeft geschon den en de beginselen van de militaire be weging, die uitroeiing van de tyrannie in Egypte beoogt, heeft ven-aden". Êen woordvoerder van het leger zei, dat Mehanna de grenzen der constitutie had geschonden en zich had bemoeid met de politiek. De regentschapsx-aad, die drie leden telt, werd gevormd na het aftreden van ex- koning Faroek ter vervulling van de plich ten van de souverein. Kolonel Mehanna, eens door generaal Naguib „de initiatiefnemer van de staats greep in Juli" genoemd, was het enige mi- litaix-e lid van de x-aad. In Naguibs vex-klaring wordt gezegd, dat Mehanna vaak instructies aan ministers gaf en tussenbeide kwam ten behoeve van vrienden. Mehanna verzette zich tevens tegen de wet inzake de agrarische hervor ming. OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met opklaringen en plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind krimpend van Noord-Oost naar Noord-West of West. Vannacht iets kouder. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 15 October Zon op 7.04 uur, onder 17.46 uur. Maan op 3.07 uur. onder 16.24 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 14 October Hoog water: 0.28 en 13.05 uur. Laag water: 8-30 en 20.45 uur. Woensdag 15 October Hoog water: 1.31 en 14.00 uur. Laag water: 9.26 en 21.38 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1