De in Indonesië „gewortelde Nederlanders moeten er blijven Attlee houdt hoofd koel en wijkt niet voor Bevan Wereldnieuws half zware shag! Rapport der commissie- Werner: Slaapt U slecht De radio geeft Woensdag Strijd om de macht in Labourpartij wordt nu in Lagerhuis gevoerd PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Toch ió het zo D DINSDAG 14 OCTOBER 1952 „Oosterse" en „Westerse" Nederlanders speciale melange van de beste lichte en pittige tabakken! Amerikanen schorsen onderzoek naar guerilla's Paard schrok, ruiter viel Verkeerscijfers van de Nederlandse vliegvelden Haagse subsidie voor „Jongerenforum" De kracht van de t (Van onze correspondent te Soerabaja) „Het is bepaald noodzakelijk, dat het vertrek naar Nederland van in Indonesië woon achtige behoeftige Nederlanders, voor wie de overtocht naar Nederland op de een of andere manier door derden wordt betaald, zal worden tegengegaan en dat er een modus zal worden gevonden om bedoeld vertrek zo nodig te verhinderen". Dit is een van de belangrijkste conclusies, waartoe de commissie-Werner komt, welke in op dracht van de Nederlandse regering in Indonesië een onderzoek instelde naar aard van de moeilijke maatschappelijke omstandigheden, waarin de Indo-Europese be volkingsgroep, alsmede andere on- of minvermogende Nederlanders in Indonesië, zijn komen te verkeren. In dit verband zegt de commissie-Werner in haar rapport, dat het haar gebleken is, dat bij velen in Indonesië de gedachte bestaat, dat iedere Ne derlander, enkel op grond van zijn Nederlanderschap, het recht heeft om bij onver mogen op kosten van de Nederlandse regering naar Nederland te worden vervoerd. „Natuurlijk", aldus de commissie, „heeft de Nederlandse staat de plicht alle Neder landers, waar ook ter wereld zij zich bevinden, behulpzaam te zijn bij het verwerven, dan wel behouden van een menswaardig bestaan. Het bepalen van de plaats, waar die hulp zal worden geboden, behoort echter, volgens de commissie, geheel tot de compe tentie van de regering. Na de aandacht te hebben gevestigd op de bedroevende en teleurstellende erva ringen, welke in het overbevolkte en met werkloosheid kampende Nederland zijn op gedaan met vele uit Indonesië gekomen Nederlanders, die nimmer zullen blijken te assimileren, zegt de commissie het in verband met de grootste kansen voor het huidige en toekomstige levensgeluk van de betrokkenen en hun nakomelingen noodzakelijk te achten, de groep Neder landers in Indonesië te splitsen in twee groepen: a. Westerse Nederlanders (trek kers) en b. Oosterse Nederlanders (blij vers). Onder de eerste categorie zouden dan moeten vallen de „import"-Neder- landers en de met deze op grond van op voeding, opleiding en ontwikkeling of familiebanden op één lijn te stellen Wes ters georiënteerde Indische Nederlanders, en onder de andere groep, die Indische Nederlanders, die door afkomst, aard, aan leg, milieu, physiek, psychisch, sociaal eco nomisch en cultureel op Indonesië zijn in gesteld, de „in Indonesië gewortelden". Met betrekking tot de Westerse Neder landers stelt de commissie zich op het standpunt, dat wanneer leden van déze groep in behoeftige omstandigheden komen te verkeren, repatriëring de meest pas sende oplossing is. Ten aanzien van de Oosterse Nederlanders meent de commissie ervan te moeten uitgaan, dat zij van na ture Indonesische landskinderen zijn, voor wie Indonesië het moederland is en blijft, ook al hebben zij ten gevolge van de sou- vereiniteitsoverdracht politiek en juri disch een andere status gekregen. De com missie acht het met het og op dit onder scheid noodzakelijk, dat het vertrek naar Nederland zal worden gereglementeerd. Verantwoordelijkheid Nederlandse regering der Indien dit principe aanvaard wordt, zal het volgens de commissie absoluut nood zakelijk zijn het sociale beleid ten behoeve van de Oosterse Nederlanders te richten op handhaving van deze groep in Indo nesië. Die zal slechts mogelijk zijn, indien de daartoe nodige middelen worden ver strekt: redelijk en doeltreffend onderwijs, arbeidsbemiddeling, maatschappelijke zorg en steun aan instellingen van weldadig heid en maatschappelijk nut. Als voor waarden. die de groen voor haar handha ving in Indonesië zelf moet vervullen, worden genoemd: assimilatie met de Indo nesische bevolking en vrijwillige aanvaar ding van het Indonesische staatsburger- ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apothekers en drog. 0.95, 2.40, 8.88. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40. Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen 11.10 Levensbalans, hoorspel. 12.00 Sopraan en piano. 12.33 Amusementsmuziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interker kelijk Thuisfront. 13.20 Marinierskapel. 14.00 Platen. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Platen. 15.30 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel spel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Platen 18.15 Geestelijke liederen. 18.30 Prof. dr. G. L. Smit: Grepen uit de evolutie van het leven op aarde: Het tijdperk van zoogdieren. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerorkest. 21.00 Eigendomsvorming door werknemers, rondetafelgesprek. 21.30 Leger des Heils orkest. 22.00 In de Arabische wereld, cause rie. 22.10 Strijkkwartet en solisten. 22.30 In ternationaal Evangelisch Commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Pla ten. 12.00 Lichte muziek. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Com mentaar. 13.20 Gevarieerde muziek. 13.45 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugd- concert. 15.00 Voor de kinderen. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Piano. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.50 Re geringsuitzending: Zwervend tussen Tjili- wung en Tjitarum. 18.00 Nieuws. 18.20 Ac tualiteiten. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Mach ten in de politiek, discussie. 19.20 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Promenade orkest. 20.40 De laatste grens, hoorspel. 21.25 Strijksextet. 21.50 Hoe maakt men penicil line?, causerie. 22.05 Concertgebouworkest en soliste. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.30 24.00 Gevarieerd programma. BRUSSEL, 324 M 11.45 Symphonie-concert. 12.30 Weerbe richten. 12.34 Platen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Musette-orkest. 13.30 Platen. 13.45 Musette-orkest. 14.00 Schoolradio. 15.40 Vlaams casinoconcert. 16.25 Kamerorkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Omroepkoor. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Om roeporkest. 21.00 Kamerkoor. 21.15 Muziek van Tahiti. 21.50 Vlaamse muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Litterair-muzikaal programma. 22.55—23.00 Nieuws. schap. Vooral gezien de laatste noodzaak acht de commissie een goede en duidelijke voorlichting onmisbaar. De thans geldende regelingen voor materiële hulpverlening ter voorziening in het noodzakelijke le vensonderhoud, behoeven volgens de com missie herziening en kunnen verbeterd worden. De commissie acht het onjuist, dat deze taak in handen is gelegd van de Ne derlandse diplomatieke vertegenwoordi ging in Indonesië. Zij acht het noodzakelijk dit werk op te dragen aan een daarvoor in het leven te roepen stichting, waarvan de kosten ten laste van Nederland zullen moeten komen. Ontslagen op handen Wat de arbeidsmogelijkheden voor Ne derlanders in Indonesië betreft, verwacht de commissie, dat de 2000 Nederlanders, die thans nog in lagere functies bij de In donesische overheid werkzaam zijn, binnen vijf jaar volledig uit de overheidsdienst ontslagen zullen zijn. Dit betekent dus, dat op vrije korte termijn, behalve de thans reeds gesteunde ontslagen ambtenaren, ook het grootste deel van deze groep, die met inbegrip van gezinsleden op een kleine 10.000 personen kan worden gesteld, even eens bijstand van de Nederlandse regering zal behoeven. Over de arbeidsmogelijkheden in de par ticuliere bedrijven zegt de commissie, dat het Westerse bedrijfsleven het als een on afwendbare gang der ontwikkeling ziet, dat het alleen dan in staat zal zijn de investe ringen in Indonesië te behouden, als het overgaat tot het aantrekken van zoveel mogelijk Indonesiërs, ook in de leiding gevende posities. Het gebrek aan deskundige Indonesiërs belemmert echter het volgen van deze per soneelspolitiek in hoge mate. Zoals de za ken nu staan en mede in verband met de door de Indonesische regering gevoerde immigratiepolitiek, mag worden verwacht, dat de Indische Nederlanders, die nu reeds werkzaam zijn in het Westerse particuliere bedrijfsleven, een goede kans maken om in de particuliere sector hun werk te kunnen blijven voortzetten. Van ondernemerszijde wordt echter ge vreesd een vrees, welke door de com missie ten volle wordt gedeeld dat het volgende geslacht zich in het particuliere bedrijfsleven alleen zal kunnen handhaven, indien het zich zal weten aan te passen aan de nieuwe staatkundige verhoudingen,onder meer door het aanvaarden van het Indone sische staatsburgerschap. Belemmeringen De huidige moeilijkheden voor Indische Nederlanders, aldus de commissie, zouden voor hen reeds sterk verminderen, althans gemakkelijker te dragen zijn, wanneer de Nederlandse regering voortdurend en posi tief blijk geeft van vertrouwen in de toe komst van Indonesië, alsmede in verbete ring van de onderlinge betrekkingen, ver houding en samenwerking. Als belemmeringen, die een groter ver trouwen in de toekomst in de weg staan, noemt de commissie: het voortbestaan der Unieverhouding, de R.T.C.-overeenkomst en de „ijskast-politiek" ten aanzien van Nieuw Guinea. Verder acht de commissie het noodzakelijk, dat van Nederlandse zijde duidelijk moeten worden gesteld, welk standpunt zal moeten worden ingenomen ten aanzien van de aanvaarding van het Indonesische staatsburgerschap, alsmede ten aanzien van de opzending naar Neder land en de sociale zorg, die gegeven zal worden aan hen, die in Indonesië blijven. Over het aantal Nederlanders, dat zich thans nog in Indonesië bevindt, lopen de schattingen in 't rapport uiteen van 100.000 tot 136.000. In totaal zouden ongeveer 20.000 Nederlanders het Indonesische staatsburgerschap hebben aanvaard. Uit gaande van het aantal van 100.000 Neder landers in Indonesië zouden hiervan 44.000 volens de genoemde maatstaven recht hebben op vrije overtocht naar Nederland en 56.000 niet. Hoewel de commissie-Werner in haar rapport zeer belangrijke conclusies trekt, dient men niet uit het oog te verliezen, dat zij geen overleg heeft gepleegd met de In donesische regering, zodat in het geheel niet is gebleken, hoe Djakarta tegenover haar denkbeelden staat. WIESBADEN (Reuter). De Hessische premier Zinn heeft te Wiesbaden mede gedeeld, dat de gemengde Duits-Ameri kaanse commissie die thans een onderzoek instelt naar zijn vei-klaringen over een ge heime organisatie voor ondergronds werk in geval van een Russische bezetting, haar werkzaamheden, op verzoek van de Ameri kaanse Hoge Commissie in West-Duitsland, tijdelijk heeft gestaakt. De Hoge Commissie wenste zich eerst te beraden over de resul taten, die het onderzoek tot dusverre had opgeleverd. Ook wilde zij eerst een juri disch adviseur uit Washington laten komen, alvorens het onderzoek te doen voortzetten. Erich Ollenhauer, de voorzitter van de West-Duitse socialistische partij, heeft in West-Berlijn verklaard, dat de sociaal democraten concrete aanwijzingen hebben, dat behalve de „Bond van Duitse jongeren" (B.D.J.)ook andere organisaties met buiten landse gelden worden gesteund. Volgens hem is het bekend, dat de „Gemeenschap van democratische socialisten" en de „So ciaal-democratische actie" Amerikaanse gelden ontvangen. De sociaal-democrati sche partij eist, dat de wijze, waarop hier van buitenaf op de Duitse binnenlandse politiek invloed wordt uitgeoefend, einde lijk zou ophouden, aldus Ollenhauer. De Haarlemse koopman P. P. reed Maan dagochtend te paard over de Duin en Kruidbergerweg onder Driehuis toen hij werd ingehaald door een vrachtauto uit Zandvoort, die een omvangrijke transport band vervoerde. Het gevaarte was door de fabriek versierd met papieren reclame- stroken, die nogal wapperden. Plet paard sloeg de schrik in de benen, steigex-de en viel, zodat ook de koopman onzacht met moeder Aarde in contact kwam. De man bloedde aan het achterhoofd en werd met een lichte hersenschudding per ziekenauto naar huis vervoerd; de chauf feur moest een proces-verbaal incasseren, omdat zijn vrachtje niet zonder politie- geleide over de weg had gemogen. Uit de thans voor de derde maal door het Centraal Bureau voor de Statistiek uitge geven statistiek van de Nederlandse lucht havens blijkt dat Eindhoven in 1950 het drukste vliegveld was wat het aantal vlieg) uigbewegingen betreft: in totaal 59.419, waarvan 57.932 door Nederlandse vliegtuigen. Schiphol had er toen in totaal 45.225, waarvan 34.679 door Nederlandse vliegtuigen. Het drukste veld in 1951 was niet Eindhoven en niet Schip hol, maar Ypenburg, waar in dat jaar in totaal niet minder dan 67.019 vliegtuigbe wegingen werden geteld, waarvan 66.502 door Nederlandse vliegtuigen. Op de tweede plaats kwam Schiphol met een totaal van 45.350, waarvan 32.449 door Ne derlandse vliegtuigen. Wat het commercieel verkeer betreft staat Schiphol natuurlijk bovenaan: in to taal 27.840 vliegtuigbewegingen, waarvan 16.137 (van een totaal van 16.175 voor ge heel Nederland) door Nederlandse vlieg tuigen. Van dit getal van 27.840 waren 25.137 lijnvluchten volgens dienstregeling. Wat het overige verkeer betreft komt Schiphol pas op de vijfde plaats, Ypen burg komt eerst met 66.903 vliegtuigbewe gingen, Eindhoven is nummer twee mot 38.272, Hilversum derde met 22.233, Beek vierde met 20.371, Schiphol vijfde met 17.510 en Eelde zesde met 2717. De Haagse gemeenteraad heeft Maan dagmiddag zij het niet van harte een subsidie van 5000 gulden beschikbaar ge steld voor het „Europees Forum der po litieke jongeren", dat van 27 tot en met 31 October in Den Haag zal worden ge houden. 225 vertegenwoordigers van een aantal Europese jeugdorganisaties zullen dan onder auspiciën van de parlementaire raad der Europese beweging van gedach ten wisselen over de Europese integratie. Verscheidene raadslieden wezen er op, dat de totale begroting voor het forum rond 100.000 gulden beloopt. Men vond dat rijkelijk hoog, temeer daar aan het forum gratis vergaderruimte de grafelijke za len op het Binnenhof ter beschikking is gesteld. Een voorstel van de heer Dett- meyer (VVD) om de subsidie te verande ren in een garantie werd echter met zitten en opstaan verworpen. De heer Schurmann (KVP) betoogde, dat men dergelijke be langrijke zaken „ruim moet zien". De fractie van de CPN was vierkant tegen. Bij de stemming over het subsidie-voorstel stemden behalve de vier communistische raadsleden ook nog de heren Lem (KVP) en Mens Fiers Smeding (WD) tegen. BRITSE TREILER AAN DE GROND De Britse treiler „St. Ronan" heeft ge seind, dat hij ten Noorden van Schotland aan de grond is gelopen en hulp van een reddingsboot en een sleepboot nodig had. De treiler maakte een slagzij van 60 a 70 graden en verkeerde in een gevaarlijke positie. De bemanning is later door een ander schip aan boord genomen. (Van onze correspondent in Londen) Vandaag kwam het Britse parlement na de lange zomervacantie weer bijeen. Het gold het staartje van de lopende zitting. De nieuwe zitting begint met de ceremo niële opening door Koningin Elizabeth op 4 November. Voor haar is het de eerste maal dat zij in het Hogerhuis de troonrede zal uitspreken. Het slot van deze zitting zal erg tam zijn, omdat de belangrijke wetsontwerpen voor de nieuwe zitting zijn gereserveerd. De nationalisering van staal en transport (althans het wegvervoer, want de spoor wegen blijven genationaliseerd) zullen de gemoederen in de hevigste beroering bren gen. Maar ook in de „tamme" weken, die nu volgen, is er de „attractie" van het ge harrewar in de Labourpartij. In de grootste spanning ziet het land uit naar de verkiezing door de Labourfractie van het parlementair comité. Dit is het „schaduw-kabinet", dat in samenstelling voor het grootste deel overeenkomt met de volgende Labourregering, als de socialisten weer aan de macht zouden komen. Zal Bevan, als consequentie van More- cambe, zichzelf en zijn aanhangers candi- daat laten stellen voor het comité, en wat zal de fractie dan doen? De Bevanisten vormen slechts een ge ringe minderheid in het Lagerhuis. De toe stand wordt onhoudbaar, wanneer zij op hun eigen houtje, zoals vóór het reces, op positie gaan spelen, want de partij kan slechts één officiële woordvoerder hebben, wil zij enig effect uitoefenen. In isolement blijft Bevan een stem in de woestijn. Maar deel uitmakende van het schaduw-kabinet, is hij de gevangene van de meerderheid, want volgens de regels zijn meerderheids besluiten, die de politieke lijn aangeven, bindend. Attlee maakte Bevan destijds met opzet minister, omdat hij in de wildernis te gevaarlijk was voor de partij. In het kabi net was hij echter ook niet gemakkelijk te temmen. Hij werd gangmaker van de natio naliseringen, speciaal van de staalindustrie en hij was de schepper van de nationale gezondheidsdienst. Attlee slaagde er niet in hem op dood spoor te rangeren. Bevan de leider In het parlement schaarden zich veertig of vijftig fractieleden achter Bevan, zonder dat zij Bevanist kunnen worden genoemd. Want hiermede wordt alleen de groep van vijf of zes aangeduid, die verweten wordt, dat zij georganiseerde oppositie tegen de partijleiding voert. De kern van de strijd vraag is nu, dat Bevan met zijn enorme aanhang op het partijcongres zich zelf als de leider beschouwt en de anderen beticht van gebrek aan loyaliteit, omdat ze wei geren de democratische uitspraak van het congres te aanvaarden. Hierbij kan dan worden opgemerkt, dat de conferentie zeker c J 68. Vol goede moed gingen de verbonden schatzoekers op weg. Nu de kaart eenmaal compleet was, had Jolliepop geen moeite om de juiste richting te bepalen. Alleen was het lastig, dat Teutbei niet tegen krie belen bleek te kunnen. Elke keer, als Jol liepop de kaart met zijn vinger aanraakte, wrong hij zich giegelend in bochten. En de rillingen, die dan over zijn rug liepen, deden de daarop getatoueerde bergen en rivieren trillen. Dit maakte Jolliepop ten slotte in de war. „Een ogenblikje", zei hij, „blijf even staan, dan kan ik nauwkeurig het punt bepalen, waar wij ons thans be vinden". Enige tijd vergeleek hij de kaart met de omgeving. „Wij bevinden ons thans reeds op uw rug", stelde hij tenslotte vast, „dat wil zeggen, natuurlijk, op het geta toueerde gedeelte van de kaart." En zoals dat bij kaartlezers gebruikelijk is, wilde hij een speld steken in het door hem vastge stelde punt. Een gebrul van de heer Teut- bel bracht hem echter aan het verstand, dat hij met een kaart van vlees en bloed te doen had! niet op alle punten achter Bevan stond. De ontevredenheid over een te slappe socialis tische politiek culmineerde in de Bevan- zege. Deze was echter in zoverre kunst matig, dat zich hier een zekere communis tische invloed deed gelden. Over het algemeen onderschatten de niet- linksen de invloed van d'e Bevan-groep, die alleen zo sterk leek wegens het vacuum in het leiderschap. Vandaar ook dat de Bevan- crisis onmiddellijk door een Attlee-crisis werd gevolgd. Nooit hebben wij Attlee zo horen verguizen, als in een intiem gesprek, dat wij dezer dagen hadden met de hoogste autoriteit in de vakbeweging. Attlee zou hebben afgedaan, omdat hij op het kritieke moment in Morecambe weigerde het ver lossende woord te spreken. Hij zat maar met gebogen hoofd figuurtjes te tekenen zoals hij in het Lagerhuis steeds doet, hét middel voor hem om zich te concen treren. Party gered Aangezien Morrison door zijn moedig be toog zichzelf rehabiliteerde, en de partij ten tweede male scheen te redden zoals door zijn beleid in Londen na de MacDo- nald-catastrofe van 1931 bejubelden de vakbondmachtigen, met wie Morrison het als typische exponent van de politieke sectie van de Labourbeweging, zo vaak aan de stok had, hem als de ware held. Attlee is echter minder mak dan hij er uit ziet. Hij is geen man voor dramatisch optreden, maar hij laat zich niet door emoties mee slepen. Voor alles wil hij scheuring voor komen en hij wacht tot de gemoederen be daard zijn. Bovendien is hij technisch niet de leider van de partij, doch slechts van de Lagerhuisfractie. Daarom scheen hij in Morecambe gezwegen te hebben. Zaterdag viel hij echter Bevan scherp aan, niet wegens diens politiek, maar om dat ook Attlee geen partij in de partij duldt. Bevan heeft er alle belang bij om de neutrale voorzitter, die Attlee is, gehand haafd te zien. Barbara Castle, de militante Bevaniste, heeft reeds gezegd vóór Attlee te zullen stemmen. Bevan weet, dat hij buiten de partij niets kan uitrichten. Uit zelfbehoud zal zowel links als rechts de eenheid moeten bewaren. Attlee, Morri son en hun aanhangers staan sterk, omdat zij beseffen, dat de kiezers ten hoogste een gematigd socialisme willen. Met Bevan aan de kop is er geen kans op een Labourrege ring, omdat hij de middengroepen afstoot, zoals deze reeds voor een belangrijk deel door hem zijn afgestoten. En een linkse Labourpartij zou onvermijdelijk tot een breuk met de vakbeweging leiden. Onze zegsman verklaarde, dat de vakbonden in dat geval een nieuwe partij zouden op richten. Vuil zaakje. Generaal Eisenhower l^eeft Maandagavond een ernstige poging ge daan om de Zuidelijke staten van <^e democratische partij los te maken. D«f generaal verklaarde dat het bestuur" van Truman „een vuil zaakje" voor het Zuiden was geweest. Hij noemde als voorbeeld de kwestie van de onder zeese aardoliebekkens aan de kusten van. Louisiana en Texas, die naar Truman en Stevenson beweren aan de federale regering behoren. Deze staten daaren- tegen, en de republikeinse partij met hen, beweren, dat deze bekkens hun eigendom zijn. „Wanneer zij uw olie nemen, waarom zullen zij dan niet uw rivieren, uw meren, uw beken nemen?" riep de generaal uit. Bespreking. Trygve Lie, secretaris-gene raal van de UNO, vlieeft in een radio interview verklaard, d.at hij zal trach ten de ministers van Buitenlandse Za ken der grote mogendheden tijdens de zitting der algemene vergadering sa men te brengen voor besprekingen over wereldomvattende kwes'ties. Ge durende ten minste twee >veken in November zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie en df V.S. aan de bijeenkomsten deelnemen. Verzet. Verscheidene studenten zijn ^ge wond en vele gearresteerd bij een bot sing met de politie, die zich Maandag avond in de Eva Perón-universiteit te Buenos Aires voordeed, nadat enige studenten voor vier van de universiteit verwijderde collega's waren opgeko men. Deze vier hadden de vorige week deelgenomen aan ongeregeldheden naar aanleiding van het regeringsbesluit waarbij politiek onderricht verplicht werd gesteld. Ongehoorzaamheid. Te Bloemfontein zijn negentien niet-blanken, die op een openbaar plein op voor blanken be stemde banken zaten, gearresteerd. Hun zal verstoring van de openbare orde ten laste wox-den gelegd. Tien andere niet-blanken begaven zich in de rich ting van de voor blanken gereserveer de ingang van het station van Bloem fontein, doch zij verwijderden zich weer toen twee spoorweg-politieman nen naderden. Narcotica. De Egyptische regering bereidt een herziening voor van de wet op de handel in en het gebruik van verdoven de middelen. Volgens het ontwerp wordt de strafmaat voor handelaars in narcotica verhoogd van vijf jaar dwang arbeid tot de dood door de strop. Op het roken van hasjisch wordt een straf van vijftien jaar dwangarbeid gesteld. Sinds het begin van dit jaar heeft de politie in Egypte meer dan een ton opium en bijna drie ton hasjisch in be slag genomen. Staking. Bijna 250.000 arbeiders van 16 van de belangrijkste steenkolenmijnen in Japan zijn gisteren een staking van 48 uur begonnen. Zij eisen hogere lonen. Het vakverbond heeft gedreigd met nieuwe stakingen indien de onderne mers de eisen van de mijnwerkers niet inwilligen. Naar verluidt heerst er onrust onder de arbeiders in electriciteitsbedrijven in verband met de stijgende kosten van levensonderhoud. Verder wordt ver wacht, dat de spoorwegarbeiders een actie zullen beginnen voor een algemene loonsverhoging. Critiek. Vierendertig vooraanstaande ge leerden, waaronder dr. Albert Einstein en vier andere Nobelprijswinnaars, heb ben in de Maandag gepubliceerde uit gave van „The Bulletin of Atomic Scientists" critiek geoefend op de Ame rikaanse visa- en paspoortregelingen. Een der schrijvers pleit voor het ophef fen van de bepaling, dat geen visa wor den verleend aan personen, die lid zijn geweest van de communistische partij of haar mantelorganisaties. Postzegel. Een kleine blauwe postzegel, die onlangs in Opper-Oostenrijk is ont dekt en het jaartal 1841 draagt, is de eerste postzegel, die op het Europese vasteland is gebruikt. Dit is uitgemaakt door deskundigen, die door de philate- listenbond van Stiermarken zijn ont boden. Ramp. De resolutiecommissie van de bond van Amerikaanse mijnwerkers heeft het jaarlijks congres van de organisatie aan bevolen gouverneur Stevenson, de democratische candidaat voor het presi dentschap, te steunen. Verkiezing van Eisenhower zou volgens de commissie „een nationale ramp van de eerste grootte" zijn en „de arbeiders en het land zouden de vruchten van de sociale vooruitgang van de laatste 25 jaar ver liezen." Zoeker. Sir Robert WatsonWatt, een ervaren radardeskundige, wil in Cana da beginnen met het zoeken naar aard olie door middel van radar. Sir Robert verklaarde, dat hij hoopte, dat met de nieuwe gevoelige electronische appara ten oliebekkens worden gevonden, zodat het lukraak boren naar olie beperkt kan worden. ESGEVRAAGD betaalt u uw winkelier artikel en het komt niet in uw hoofd op de bediening van andere klanten te vertra gen door de winkelchef onder ogen te bren gen, dat hij weliswaar het getal tachtig heeft genoemd, doch dat u zich in ernst af vraagt, waarom hij niet „acht- ig" heeft gezegd, omdat hij toch ook nestig" en „zeven tig" zegt. Neen, dergelijke vragen stellen we gelukkig niet, omdat wij ons in het nor male spraakgebruik weinig re kenschap geven van de onre gelmatigheden in de woord vorming, en aldus kunnen we mét onze boodschappen en zónder ruzie de winkel verlaten. Want ruzie zouden we beslist gekregen hebben door te beweren dat tach tig onregelmatig is. Het tegendeel is het geval. Want de tientallen, die thans gevormd worden door achter de telwoorden het ach tervoegsel ,,tig" te plaatsen zeven-tig, negen-tig hadden in de West-Germaanse dialecten voor de tientallen boven 60 ook nog een voorvoegsel, bijvoorbeeld in het oud-Saksisch het woordje „ant". Dienover eenkomstig was zeventig in het oud-Sak- sisch „antsibunta". Daar gebrek aan klem toon degenereerde dit voorvoegsel „ant" tot een enkele t. Verschillende Middelnederlandse (en ook latere) geschriften hebben deze eenzame t nog in ere gehouden door de getallen 70 en 90 als „tseventich" en "tnegentich" aan te duiden. In „tachtig" is de t dus geheel regelmatig behouden gebleven, maar in de andere tientallen is die letter vrijwel ge heel verdwenen. Niet helemaal echter, want in enige dialecten in ons land wordt die t nog gehoord. En zelfs u, die haar niet zult uitspreken, zelfs u ondergaat nog dagelijks haar invloed/Spreekt u het getal 70 maar eens uit, dan zult u be- merken dat u seventig zegt. De kracht van de t heeft namelijk alle eeuwen getrotseerd en de zachte z tot een harde s gemaakt, evenals bij „sestig". De getallen die we hierboven noemden, waren dus: LX, LXX, LXXX en XC, zo worden ze althans in Romeinse cijfers ge schreven. Maar deze cijfers worden alleen op bouwwerken en ter aanduiding van hoofdstukken in boeken nog wel gebezigd. Maar voor de overige houden we ons liever aan de veel eenvoudiger Arabische cijfers 60, 70, 80, enz. Mogen wij u nu weer eens een illusie ontnemen? De aldus genoemde Arabische cijfers stammen niet uit Arabië. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2