De honderdste verjaardag van Marguérite Gautier Verbouwing paleis Noordeinde reeds ten dele voltooid IN DE WERELDPOLITIEK Het wonder van de regenboog Zwitsaletten Agenda voor Haarlem Een theaterminnaar in Parijs Meters dikke muren naast wanden van latwerk en gedroogd gras Koffersleuteitje werd een juridische puzzle Hoe is het ontstaand Studentenraad over Hoger onderwijs-ontwerp Studenten van „technische hulp" ontmoetten elkaar Bende liet trein op Java ontsporen, 13 doden Vakbeweging en Kolen- en Staalunie OP DE POF Bezwaren gemotiveerd Treinbotsing te Vorden; bagagewagen vernield Kerkelijk Nieuws DINSDAG 14 OCTOBER 1952 3 Voor zover ik heb kunnen waarnemen is de enige van de plus minus veertig grote en kleine schouwburgen in Parijs, de Opera niet meegerekend, waar de mensen uren achtereen in lange rijen voor de kasse staan, het majestueuze Théatre Sarah Bern hardt, dat een buitengewone serie van vijftig voorstellingen van ,,La dame aux camé- lias" geeft, ter herdenking van het feit dat honderd jaar geleden de oerpremière van dit romantische drama van Alexandre Dumas heeft plaats gehad. Ik weet niet of deze belangstelling in de eerste plaats het stuk geldt. Dat is haast niet aan te nemen. Men komt, geloof ik, om de prestaties van een zeer groot actrice te zien: Edwige Feuillère, die de titelrol voor het eerst vervulde in 1937 en die, naar kenners beweren, de ver gelijking met Sarah Bernhardt, met Blanche Dufrène of Eleonore Duse met glans doorstaat. Laat ik eerst iets vertellen over dit stijlvolle theater met zijn weelderige dra perie in drie kleuren rood, waar de ouvreuses witte handschoenen dragen en houten engeltjes bungelen aan de balcons van de vijfde étage. Het werd in 1847 door de componist. Adolphe Adam gesticht als Théatre Lyrique en kreeg vijftien jaar later zijn tegenwoordig aanzien. Aanvan kelijk werden er vooral zangspelen ver toond. Maar sedert het begin van deze eeuw, toen „de goddelijke Sarah" de di rectie op zich nam en er tevens haar nog steeds met ere gedragen naam aan ver leende, is het ruime toneel een vrucht bare bodem voor het opbloeien van artis tieke prestaties geweest, al dwingen heden ten dage de omstandigheden tot een be leid, dat het nemen van ieder risico ver biedt. Hier had op 15 Maart 1900 de eerste voorstelling van „L'Aiglon" van Edmond Rostand (met onder anderen Lucien Gui- try) plaats, hier debuteerde Serge Lifar bij het Russisch ballet van Diaghilew, hier Edwige Feuillère. realiseerde Charles Dullin in zijn mach tigste periode niet alleen een reeks meesterwerken uit het klassieke répertoi re, maar ook de eerstelingen van Armand Salacrou en Jean Paul Sartre, hier bracht kort na de oorlog Roland Petit met zijn „Ballets de Paris" de dansminnaars in ex tatische verbazing met zijn rijke en ge durfde fantasie. Dit zijn slechts een paar grepen. Om de veelzijdigheid recht te doen wedervaren moet ik er nog aan toevoegen dat hier ook het oratorium „De Trojanen in Car thago" van Berlioz zijn eerste uitvoering beleefde. Doch genoeg hierover. Thans schuiven wij tussen de honderden mensen uit alle lagen der bevolking van de Franse hoofdstad naar binnen om plaats te nemen op het rode pluche en ons te laten ontroe ren door een stuk, dat reeds een halve eeuw geleden volkomen verouderd was. Dit schijnbaar onmogelijke speelt Edwige Feuillère overtuigend klaar. Men hoort tijdens de laatste actes duidelijk snikken in de zaal en men ziet tientallen jonge mensen opgegroeid in een meedogen loze maatschappij met dikke tranen op het gezicht! Puur en mysterieus Deze geschiedenis van het nobele onge luk, zo schreef Dumas destijds ter inlei ding van zijn bepaald grof-sentimentele melodrama, heeft slechts één verdienste: namelijk die van waar te zijn. Doch deze vaststelling heeft voor ons geen enkele betekenis, niet alleen omdat de medische wetenschap (Robert Koch was in 1852 nog een kleine jongen) de feitelijke inhoud reeds lang achterhaalde, maar omdat het er op het toneel niet zozeer op aankomt of iets waar gebeurd is, dan wel of iets waar gemaakt wordt. En daarin slaagt Edwige Feuillère volledig, glorieus, aandoenlijk. En uit dien hoofde moet men Dumas ju nior een geheel andere verdienste toeken- ADVERTENT1E Tegen KIESPIJN, ZENUWPIJN: DINSDAG 14 OCTOBER Stadsschouwburg: A B C-cabaret „Bibelo- nië", 8 uur. Restaurant Brinkmann: Genoot schap Nederland-Engeland, lezing over. „Scotland Yard", 8 uur. Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Lido: „SOS, kind ver mist", 14 jaar, 7 en 9.15 uur City: „De tijger Akbar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Op stand in Colorado" en „Way out west", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De mijnen van Koning Salomo", alle leeft., 7 en 9.15 u. Palace: „La Paloma", 18 jaar, 7 en 9.15 uur Luxor: „New Mexico", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 15 OCTOBER Stadsschouwburg: ABC -cabaret „Bibelo nië", 8 uur. Begijnhofkapel: Christen Spiri tualistisch Centrum „De grotere wereld", vragenavond, 8 uur. Lido: „S O S, kind ver mist", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De tijger Akbar", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Opstand in Colorado", en „Way out west", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „De mijnen van koning Salomo", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaal voorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „New Mexico", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Palace: „La Poloma", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en en 9.15 uur. nen: dat hij, hoe banaal de rol ook mag zijn, een actrice van formaat de gelegen heid heeft geboden alle registers van haar talent te bespelen, zodanig dat er zich een ver boven het bijzondere geval uitstijgen de emotie gevoelen doet. Het zou zowel een dwaasheid als een overbodige moeite zijn om de lotgevallen van de tuberculeuze courtisane met een groot, tot ieder offer uit liefde bereid hart en van haar ideale minnaar Armand Du- val na te vertellen. Zoals Edwige Feuillère deze Marguérite Gautier vertolkte was er niet sprake van een vrouw die de dupe van misplaatste conventies wordt, maar veeleer van de gedroomde vrouw, van de aromatische essentie der vrouwelijkheid: betoverend mooi, raadselachtig en zelfs in haar ondeugd onaantastbaar puur en edel. Men dient dan ook niet in de eerste plaats haar onmiskenbare virtuositeit te prijzen, waarmee zij de verkalkte tekst leven weet in te blazen. Men mag voorts gerust erken nen, dat zij alle gewenste kwaliteiten voor deze rol van nature meebrengt: een prach tig ovaal gelaat met mysterieuze ogen en een expressieve mond, een muzikaal ge- timbreerde stem, met juist voldoende nasa- liteit om de momenten van koele trots en sarcasme pikant te makenHet gaat per slot van rekening om een boven de toeval lige eigenschappen en technische verwor- heden staand vermogen, dat men uitstraling noemt. En met dat vermogen is Edwige Feuillère rijk gezegend. Als men zich laat ontroeren, dan vloeit dit voort uit haar monumentale zuiverheid. Zij is bovendien van alle actrices, die ik ooit heb gezien, degene die het mooist en ADVERTENTIE Oe PURE VIRGINIA SHAG van Dobbelmann veelzeggendst omhelst. De zinrijke, half achter haar wimpers schuilgaande glim lach, een blik van herkenning gehuld in een waas van belofte, die in het eerste bedrijf misschien maar een paar se conden duurt, behoort tot de schoonste ervaringen die men in het theater kan be leven. Ik zou wel meer voorbeelden kun nen geven, maar ik moet hiermee vol staan. Laat ik deze lofrede eindigen met op te merken, dat zij alle andere mede werkenden ver achter zich liet. Honderd jaar, om precies te zijn. Ook Jean-Claude Pascal, vroeger modetekenaar bij Dior, die toch heus een verdienstelijk tegenspe ler bleek te zijn. Harmonie van kleuren Ik mag niet nalaten de voorbeeldige aankleding van het toneel te prijzen. De décor-ontwerper Jean-Denis Maillart heeft met fijne smaak een schitterende harmo nie van kleuren bereikt (met overwegend wijnrood, zwart en goud in het eerste, met lila en groen als toonaangevende elemen ten in het derde bedrijf) en deze ook door gevoerd in de meubels en de door de da mes gedragen toiletten een eenheid, die in Nederland vaak zoek is. Edwige Feuillère (geboren Cunati) hoop ik nog dikwijls terug te zien. Als het niet anders kan desnoods in de bioscoop, want zij treedt zo dikwijls in films op, dat deze „Dame aux camélias" van haar biograaf Robert Kemp de bestraffende bijnaam „La dame aux caméras" heeft gekregen. DAVID KONING De verbouwing van het paleis Noord einde tot het „Institute of Social Studies" zal pas voorjaar 1953 geheel voltooid zijn. Inmiddels is het grootste deel reeds gereed gekomen zodat vandaag een aanvang kan worden gemaakt met de eerste cursus. Zoals bekend bedragen de totale kosten, welke voor het werk beschikbaar worden gesteld 1,6 millioen gulden. Daarvan werd door de gemeente Den Haag 850.000 gulden gevoteerd ten behoeve van de inwendige verbouwing, meubilering en stoffering. Door het rijk was 750.000 gulden be schikbaar gesteld. Ondanks vele verrassingen en dank zij de grote medewerking van de aannemer is het gedeelte, dat Den Haag voor haar re kening heeft genomen, gereed gekomen. Van de bijdrage van het rijk is de helft gebruikt voor de centrale verwarming, waarvan de aanleg thans ook gereed is. De andere helft van de rijksbijdrage wordt nu gebruikt voor het herstel van de brand schade. Een der verrassingen, waarvoor de aan nemers kwamen te staan was bijvoorbeeld het feit, dat sommige muren een meter dik waren, terwijl er ook binnenmuren werden aangetroffen van latwerk met gedroogd gras er tussen. Een klein gedeelte van de rechtervleugel (wanneer men voor het paleis staat) blijft nog beschikbaar voor de hofhouding. Men heeft bij de verbouwing er zoveel mogelijk naar gestreefd het bestaande re presentatieve karakter te behouden. Zo moest men, bij de beschikbare middelen, de moderne verlichting op een aesthetisch verantwoorde wijze aan de bestaande in richting weten aan te passen. De prachtige geheel betimmerde Indische zaal wordt gebruikt als bestuurszaal en als zaal voor de vergaderingen van de raad. Er zijn enige collegezalen, een grote lees zaal, een conversatiezaal, een eetzaal, enige kleinere zalen, een filmzaaltje en een kamer voor de medicus. Voorts is er ook een ziekenzaal. In het sousterrain bevindt zich de keuken, welke een lift heeft naar de bovenverdiepingen. Het internaatgedeelte heeft 60 zit- en slaapkamers. Een aantal kamers zal op de duur, indien zulks nodig zou blijken, voor twee personen kunnen worden ingericht, zodat men 100 personen intern zou kunnen hebben. De voeding eetzaal en keuken zal op een verblijf van 150 personen worden ingesteld. Aan de sanitaire afdeling is alle zorg be steed. Er bevinden zich tal van douche cellen. Het geheel heeft men op smaakvolle wijze ingericht. De hoofdingang van het voormalige pa leis zal eerst het volgend jaar in gebruik kunnen worden genomen, als de brand schade geheel is hersteld. Studenten van velerlei leeftijden en na tionaliteiten ontmoetten elkaar als gasten van het Internationaal Academisch Insti tuut tijdens een receptie in het Paleis Noox-deinde te Den Haag Deze ontvangst werd georganiseerd ter gelegenheid van een oriënterende cursus over Nederland, die gehouden werd voor „fellows", die onder het programma voor technische hulpverlening van de UNO vallen. Op het ogenblik bevinden zich studenten uit India, Indonesië, Iran, Lybië, Turkije, Zuid-Rhodesië, Israël, Uruguay, Joegoslavië, Frankrijk, Zweden, Dene marken, Mexico, de Ver. Staten, Egypte en El Salvador voor cursussen, die door een beurs van vier maanden wordt gedekt, in ons land. Hun studie-objecten zijn landbouw, in dustrie, sociale verzekeringen, kinderzorg en meer gespecialiseerde gebieden bij Ne derlandse hogescholen en practijk-instel- lingen. Tijdens de behandeling van een smokkel - affaire voor de Arnhemse economische po litierechter hebben slotendeskundigen ge demonstreerd, dat afgesloten reiskoffers voor lieden met minder goede bedoelingen allerminst, veilig zijn. Een bepaald type sleuteltje bijvoorbeeld geeft de mogelijk heid tot het openen van tienduizend koffer- sloten van dezelfde soort. Terecht stond een Kleefse reiziger, die ten onrechte de eigendom van een koffer met 52 pakken gesmokkelde koffie werd aangewreven. Douanebeambten ontdekten kortgeleden de koffer onbeheerd in een tweede klas-compartiment van een inter nationale trein tussen Utrecht en Zevenaar. Zij gingen op zoek naar de eigenaar en lieten hun oog op vex-dachte vallen. Deze verdachte wex-d in het bezit van een op de smokkelkoffer passend sleuteltje ge vonden en gearresteerd, ondanks zijn hef tige ontkenning, iets met deze zaak te maken te hebben. Nu, een week later (de zaak is met spoed voor de rechter gebracht) ontnaxnen de deskundigen door hun ver klaringen aan de officier elk overtuigend bewijs. Deze eiste evenwel, menende wel een wettig bewijs tegen vex-dachte te heb ben, toch veertien dagen gevangenisstraf. De politierechter mr. R. A. Rueb, sprak verdachte echter wegens gebrek aan be wijs vrij en gelastte zijn onmiddellijke in- vrijheidsstelling. DJAKARTA. (Aneta). Zondagmorgen heeft een bende de eerste trein van Pur- wokerto naar Prupuk op Java tot ontspo ring gebracht, waardoor dertien pex-sonen werden gedood en drie ernstig gewond. De spoorweg was over 100 meter opgebro ken, waardoor de locomotief, een bagage wagen, 3 personenwagens en 9 goederen wagens kantelden. Op het ogenblik, dat de trein ontspoorde, opende de bende het vuur, waax-na de passagiers werden be roofd. Het leger heeft inmiddels een zuiverings actie ingezet. Dwight D. Eisenhower spitst zijn oren als de filmactrice Rosalind R.ussell hem moed inspreekt voor zijn gevecht om het presidentschap. Rosalind Russell bezocht Eisen hower in de speciale „Eisenhower-trein", toen deze te Los Angeles arriveerde. Ingevolge het advies van het bestuur van het Intex-nationaal Christelijk Vakver bond hebben de Christelijke vakorganisa ties besloten in Luxemburg bij de zetel van de Hoge Autoriteit van de Europesé Ge meenschap voor Kolen en Staal een per manent secretax-iaat te openen. Als hoofd daarvan is voor die taak de heer J. Moons uit België, lid van de studiedienst van de Katholieke Metaalbewerkersbond van België, benoemd. Voor 16 October heeft een delegatie van het Intex-nationaal Christelijk Vakvex-bond een ondex-houd gevraagd met de heer Jean Monnet, voorzitter van de Hoge Autoriteit. POST VOOR HR. MS. „TERNATE" Post, uit te reiken aan boox-d van de mijnenveger „Tex-nate", welk schip zich onder weg bevindt van Den Helder naar Sox-ong op Nieuw Guinea, dient uiterlijk op de hierna genoemde sluitingstijden te Amsterdam aanwezig te zijn: Voor uitreiking te Lissabon: 15 October om 20.00 uur, uitreiking te Malta: 24 Oc tober om 22.00 uur, uitreiking te Port Said: 31 October om 8.00 uur, uitreiking te Co lombo: 22 November om 8.00 uur, uitrei king te Singapore: 1 December om 8.00 uur en uitreiking te Singapore: 1 December om 8.00 en uitx-eiking bij aankomst te Sorong: 9 December om 8.00 uur. Adressering dient te vermelden: naam, rang of kwaliteit, marinenummer „aan boord van Hr. Ms. „Texmate", Amsterdam- C.S., Marine". De naam van de haven, waar de post wordt uitgereikt, dient niet te worden vex-meld. De zevende algemene vergadering van de UNO begint vandaag in New York en we hebben uit een voorbeschouwing van de leider der Neder landse delegatie, dr. C. L. Patijn, al kunnen vernemen dat men ten aanzien van de resultaten dezer bijeenkomst niet al te hoge verwachtingen mag koesteren. Er komen namelijk zoals gewoonlijk problemen ter tafel die als onoplosbaar gelden en die van beide zijden (zelfs in de Organisatie der Verenigde Volken spreekt men al ongedwongen van „beide zijden") van het ijzeren gordijn alleen nog maar uit het oogpunt van prestige- propaganda worden bezien. Op 24 October viert men in vrijwel alle landen der wereld de „Dag der UNO". Wat valt er over deze UNO in de omstandigheden van vandaag te zeggen? Kan men de UNO-dag vieren met jubeltonen over de bereikte resultaten of moet het een rouwdag zijn om de verloren illusies? Misschien zou het beter zijn, er eenvoudig een dankdag van te maken. Met dank voor het feit, dat de UNO nog bestaat Want nuchter beschouwd is het een wonder, dat er in New York vandaag nog" afgevaardigden van de meerdei-heid der staten bijeen komen in een gezamenlijke zitting om te trachten, de geschillen die tussen hun landen gerezen zijn, op te los sen zonder oorlog. Het is eveneens een won der, dat niet minder dan veex-tien landen verlangend uitzien naar toelating tot het lidmaatschap der UNO en dus in de aan sluiting bij deze ox-ganisatie een voordeel zien. Hoe zijn deze wonderen te vex-klaren? Afgezien van het feit dat wonderen niet te vex-klaren zijn, daar zij anders hun won derlijk kax-akter zouden vex-liezen, kan men toch voor het verschijnsel dat hier gesigna leerd is wel een verklaring trachten te vinden. Men komt dan tot de algemene in druk, dat de staatslieden van grote zowel als kleine staten de overtuiging hebben gekregen, dat de betrekkingen tussen hun landen niet langer kunnen worden ge regeld volgens de aloude procedure van de krachtmeting, de px-ocedure die in de Middeleeuwse x-iddertijd ook in het per soonlijke en maatschappelijke verkeer goldt en die door een geordende samenleving is uitgebannen. Tegelijk met die indruk krijgt men door de px-aktijk der UNO de gewaax-wording, dat de staatsliedexx nog steeds (zij het op minder primitieve wijs) hun hart verpand hebben aan de strijd, een strijd die op het forum der UNO met het wapen der pro paganda kan worden gestreden. Het is dus klaarblijkelijk niet zo, dat men bij het afzien van de gewapende, primitieve kx-achtpatserij tegelijk een collectief ver langen naar vx-edelievende samenwex-king heeft opgebracht. Veeleer heeft men zijn neiging tot vechten gedwongen omgezet in een neiging tot woordenruzie, een methode van bluf en bedreiging die alleen maar psychologische uitwerking heeft, doch als zodanig meer succes schijnt te beloven dan wapexxgekletter. Men noemt dat „koude oorlog". Dit is een gevolg van „democratisering" van de oorlog. De oorlog is gemeengoed ge worden. Hij is niet langer een aangelegen heid vaxx machthebbers en hun soldaten, doch een zaak voor de volken, voor de mensen. De oorlog sleept iedex-een mee, eist iedex-een op, overweldigt en vex-nietigt iedex-een. Exx zeker de oox-log, zoals die zich in zijn toekomstige gestalte aftekent. En omdat iedereen erbij betrokken raakt, zijn de staatslieden ex-toe gekomen ook iedereen te betrekken in hun woordenwis selingen. De propaganda is in de plaats gekomen van de diplomatieke gesprekken onder vier ogen, waarin vroeger de oorlog wex-d aangekondigd. De UNO is het plat- fox-m, vanwaar de stem der staatslieden klinkt naar alle uithoeken der aarde. Wat daar gezegd wordt, geldt voor iedereen. Hoe kan men dan verwachten, dat er ge schillen worden opgelost? Voor lxet oplossexx van geschillen zijn van alle betx-okkexx zijden concessies nodig. Er moet ongelijk worden bekend, er moeten eisen worden ingetrokken, pi-incipes wor den verloochenen en stokpaardjes worden afgeslacht. Welke staatsman van vandaag kan zich veroorloven deze dingen te doen zonder zijn eigen voetstuk te verzwakken? Zo heeft de propaganda zich in een soort „Blitzkrieg" meester gemaakt van de UNO en zij zetelt daar hoog exx onaantastbaar, aanbeden door de afgevaax-digden van alle landen en vereerd door de gx-oten van alle staten. De tegenstanders van Oost en West staan beux-telings voor de microfoons en richten zich tot de mensen. Niet tot hun tegenstanders! Hun voox-stellen en hun aanbiedingen worden gedragen op het kus sen van het prestige. Wat kan men ver wachten? Hoe gemakkelijk verklaarbaar is, in deze overweging, het feit dat de landen der on derscheiden „kampen" tijdens deze UNO- vergadering zo min mogelijk elkander zul len afvallen, ook al verschillen zij vaxx mening over vraagstukken die zij te be handelen krijgen. Hun eensgezindheid is een stuk propaganda van de eerste orde. Problemen als die welke de agenda sie ren: Korea, Noox-d-Afrika, de rassenkwes tie in Zuid-Afx-ika, de vei'houding van het Westen met de landen van het Midden- Oosten dat zijn nagenoeg alle onder werpen waarover de landen van het Westen onderling van ïnening vex-schillen. Doch het parool luidt: Géén onenigheid laten blijken! Hoe kan meix ixx deze situatie practische successen verwachten? Het dient nergens toe de UNO meer mogelijkheden toe te schrij ven dan zij uit hoofde van haar structuur heeft. Doch men moet niet vergeten, dat zij, wanneer zij althans geen vredes- instrument kan zijn, nochtans een vredes symbool is. Het symbool van een gedwongen vrede, die ontstaan is uit de modex-nisering van het politieke spel, de ontwikkeling van de wereldvex-houdin- gen en de onbruikbaax-heid van het medium oorlog. Als zodanig bergt het voortbestaan van de UNO een bemoedigende gedachte in zich. De gedachte, dat het wel en wee der wereld niet in zijn uiteindelijke vorm het willoos speelgoed van mensen is, doch dat het bepaald wox-dt door een gigantisch evolutie-plan, dat zelfs de grootste aardse geest niet kan overzien en nog minder ver- hindei-en. Laat de UNO-dag met deze blijmoedige overweging dus een dankdag worden. Laten wij de UNO zien als een regenboog aan de duistere politieke hemel een regenboog die eigenlijk weinig practisch nut heeft, doch als vex-schijnsel alle goeds belooft. J. L. Wie op de pof koopt, kan niet onmid dellijk betalen. Hij koopt op crediet. In de 17de eeuw zei men ook: iets op de klets kopen. In die tijd betekende het werkwoord kletsen: schulden maken. In Zuid-Nederland bestaan uitdrukkin gen als: op de poef of op de plak halen die eveneens betekenen: kopen zonder geld tot zijn beschikking te hebben. Al die woorden: pof, poef, klets, plak be tekenen: slag. Als men nu denkt aan de uitdrukking: ergens een slag naar slaan voor: ergens naar raden, op goed geluk een antwoord geven, dan wordt duide lijk dat de oorspronkelijke betekenis van op de pof kopen, is: op goed geluk kopen, de kans wagen iets te krijgen zonder betaling. Van het woord pof is het werkwoord poffen afgeleid, dat wij in twee betekenissen kennen: op crediet kopen en: iemand crediet vei-lenen. Vy Kort voor het afti-eden- van minister Rutten heeft deze bewindsman het lang verwachte wetsontwerp op het Hoger On derwijs bij de Tweede Kamer ingediend. Aangezien na het indienen van het ont werp door minister Rutten een spoedige behandeling in de Tweede Kamer verwacht mocht worden, is de Nederlandse Studen tenraad bijeengekomen en het gevolg hier van was een x-apport, waarin drie artikelen van het ontwerp onder de loupe worden genomen, te weten artikel 46 (mogelijkheid van. ontzegging van toegang tot de exa mens), artikel 26 (samenstelling en werk- wijze van het college van curatoren) en artikel 73 (mogelijkheid tot het vorderen van maximaal 25 van iedere student voor voorzieningen ten behoeve van de stu denten). Artikel 46, dat luidt: „een student kan de toegang tot de examens ontzegd worden, indien hij tweemaal voor hetzelfde examen is afgewezen, dan wel binnen tenminste tweemaal de voor een examen vastgestelde normale studieduur dat examen niet heeft afgelegd," werd door de raad vrijwel una niem als hoogst onwenselijk geacht. Het artikel, aldus de raad, is niet in over eenstemming met het stelsel van ons Ho ger Onderwijs en in strijd met de vrijheid van studeren en het recht om examens af te leggen. Voox-ts noemt de raad het artikel ondoelmatig, omdat het slechts een selectie van zeer geringe omvang tengevolge heeft, waarbij nog komt dat een examen een on voldoende criterium voor het al of niet ge schikt zijn voor de studie of een acade misch beroep is. De raad komt tenslotte tot de conclusie dat er andere maatregelen zijn, ter berei king van het doel van artikel 46. Men noemt als zodanig: vooxdichting en ver groting van het contact tussen hoogleraren en studenten. Artikel 26 betreft de samenstelling van het college van curatox-en: 5 tot 7 curatoren, waarbij de rector-magnificus en een docent gerechtigd zijn, de vergaderingen bij te wonen en een adviserende stem uit te brengen. Leden van de wetenschappelijke staf kunnen door het college worden ge hoord. Aangezien het college van curatoren soms beslissingen zal nemen, die de belangen van de studenten raken, acht de Nederlandse Studentenraad het wenselijk, dat in deze gevallen de mogelijkheid openstaat voor het college, een student te horen en dat een bepaling in deze zin in het artikel wordt opgenomen. De studenten-bijdrage Artikel 73 zegt: „Cui'atoi'en kunnen be sluiten, dat van iedere student een bedrag van ten hoogste 25,kan worden gevor derd, bestexnd voor voorzieningen ten be hoeve van de studenten." De Nederlandse Studentenraad zag dit artikel het liefst geheel vervallen, met als argument, dat de ovex-heid de behax-tiging van belangen aan zich trekt, die tot nu toe door de studenten zelf behax-tigd wex*den, echter met financiële steun van de stu denten. Uiteindelijk accepteerde de raad de strek king van dit artikel, het brengen van een offer door de studenten zelf werd niet on juist geacht, temeer waar het tot nog toe verschuldigde bedrijfsgeld van 10,zou komen te vervallen. Het horen van de stu denten in deze aangelegenheid werd echter onontbeerlijk geacht. Het ligt in de bedoeling deze uitspraken van de raad bekend te maken bij de aca demische autoriteiten, de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en de leden van de onderwijscommissie van de Tweede Kamer. Op het station te Vorden is de reizigers trein, welke om 20.09 uur uit Zutphen naar Winterswijk was vertrokken tegen de ach terkant van een stilstaande goederentrein gereden. De achterste wagen van de goederentrein werd in elkaar gedrukt en tot ontsporing gebracht. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De reizigerstrein, waar van de locomotief slechts licht werd be schadigd, kon de reis naar Wintex-swijk met enige vertraging voortzetten. Necï. Herv. kerk Benoemd tot vicaris te de Bilt (U) J Bultman, thans hulppred. te Zwolle, die de- (toez.). C. Tromp te Boskoop. Aangenomen naar Almelo (vac. W. G. Boon) W. H. Sten- fert Kroese te Vught. Beroepen te Nijverdal (toez.) C. Tromp te Boskoop. Aangenoomen de benoeming tot vicaris te Den Helder J. F. Grimm, cand. te Hollandse Rading. Geref. kerken Beroepen te Zuidbroek C. Morgenstern, cand. te Groningen; te Borger (Dr.) L. Loos man, cand. te Urk; te Winschoten (2 vaca tures) G. F. Bakker te Oude en Nieuwe Bxltzijl (Fr.) en E. Verburg te Workum: te Makkum L. Loosman, cand. te Urk; te Groo- tegast K. Welbedacht te Scharnegoutum; te Oldernarkt W. Kats, cand. te Hoogeveen; te Pajeti (voor de Miss.dienst op midden- Soemba) P. G. v. Berge, miss. pred. met verlof te 's-Gx-avenhage. Aangenomen naar Nijkex-k (vac. G. v. Dij ken) A. I. Koffeman te Nederhorst-den Berg. Chr. Geref. kerken Bex-oepen te Ouderkerk a. d. Amstel P. op den Velde, te Murmerwoude. Geref. gemeenten Beroepen te Rijssen F. J. Dieleman te ler- seke.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5