Uitputtingsoorlog tussen Britten en IJslanders Wijzigingen in loonsysteem voor Hoogovenarbeiders „Advendo" - magere boreling van '37, groeide op tot een struise jongedame Nieuwe Huishoudschool volgend jaar September klaar Velsens TL-verlichting brandt binnenkort Agenda voor Velsen TRAWLVISSERIJPROBLEMEN Bedrijfsunie organiseert besprekingen met leden ARM EN KLEIN BEGONNEN Amateurtoneel met veel goede wil er achter Voor de kou onder de kap Leger des Heils houdt weer Instuifavonden Vishal damde spoorwegen van het bord IJmuiden-IJselmeervogels via 2-0 naar 2-4 Buitenlandse onder scheidingen voor ir. G. J. Lienesch DIOS verzette zich taai tegen Waterloo (0-3) Herfstwandeling door de duinen Met 4-3 van DEM 2 verloren Veel gekraai om niets Amsterdammer v. d. Sluis haast zeker van provinciale damtitel In Trompstraat en op twee Stationspleinen „Maatschappij" vergaderde DINSDAG 14 OCTOBER 1952 Over de onderhandelingen die worden gevoerd door de officiële Britse instanties voor de trawlvisserij met de IJslandse vis serij-autoriteiten schrijft het Britse vis serijblad „The Fishing News" het vol gende. „De handschoenen zijn nu uitgetrokken bij de behandeling van het geschil tussen Engeland en IJsland. De conferentie die de vorige week tussen vertegenwoordigers van beide partijen in Londen werd gehou den had geen ander resultaat dan dat de besprekingen van beide zijden volkomen vastliepen. De Britten weigerden het verbod voor IJslandse trawlers om in Grimsby en Huil te dëbarkeren te bespreken zolang de IJs landers niet wilden praten over het ver bod, dat hun regering uitvaardigde, om op bepaalde gronden te vissen teneinde de visreserve niet al te zeer uit te putten. De Britten spraken hun vrees uit dat IJs landse trawlers binnenkort wel op deze gronden zullen mogen vissen terwijl de schepen van andere naties er zullen wor den geweerd. De IJslanders gaven daarop te kennen dat zij niet bevoegd waren de handelingen van hun regering in discussie te brengen. Wel konden zij er op wijzen dat het vis verbod voor bepaalde wateren hen even hard trof als het de Britse vissers doet en dat er ook voor hen geen mogelijkheid tot vissen was, zolang ook andere trawlers werden geweerd. Hun standpunt betref fende de sluiting van de markten in Huil en Grimsby is dat de Engelsen daarmee een monopoliepositie willen verwerven, hoewel zij moesten toegeven dat deze rede nering niet klopt met het feit dat Duitse trawlers wel in genoemde plaatsen mo- ADVERTENTIE 4o«ddezom-^\ Made from "sun-kissed"tobaccos A AAAAAAAAAAAAAA De onderlinge strijd bij de IJmuidense damclub „Sportief" is voortgezet. In groep A staan H. Buys en J. Jonker nu aan de kop, maar er kan nog van alles gebeuren ook in de groepen B I en II is een felle strijd gaande. De uitslagen luiden: Groep A: J. LichtendahlH. Andrea 02, W. PostS. Haver 20, J. Wesse- liusJ. Jonker 0—2, H. Buys—C. Buys afgebr. Groep B I: H. Dijkhuizen—R. Koffeman 20, H. OutD. J. Menger 20, H. Velt- manW. Hoefakker 11, J. DeenA. Ras 1—1. Groep B II: E. H. RasP. Westerwal 02, G. MooiH. Holt 02, J. Muntz K. Lichtendahl 20, M. MengerJ. de Ruiter 02, E. WijkerVastenhouw 20. Verder hebben enige spelers uit de Rijksvishal het tegen de Spoorwegen op genomen; deze wedstrijd was uitgeschre ven door D.C. „Sportief". Onder de schare damliefhebbers merk ten wij o.a. op de chef van de N.S. de heer Kippersluis. Deze ontmoeting werd gewonnen door de mannen van de vishal met 108. De uitslagen luiden: De BoerJ. de Boer 0—2, De BlooysBakker 20, F. Groen Kruizinga 20, P. VuilJ. Hiemstraa 20, J. ScholtenH. Hiemstraa 02, J. Wijdoogenv. d. Broek 20, H. Schaap Pranger 02, K. RademakersVlaanderen 02, H. SnoeksJong 20. De voorzitter van „Sportief" reikte aan het eind van deze wedstrijd een fraaie wandversiering uit aan de heer Radema kers. Hij en een afgezant van de damclub der Spoorwegen spraken woorden van dank voor de prettige wijze waarop de wedstrijden tussen de beide ploegen geor ganiseerd waren. Donderdag speelt Sportief II tegen Half weg II uit, welke ontmoeting in Haarlem gespeeld zal worden. Vrijdag komt het eerste tiental uit tegen K.N.C. II en we hopen het beste voor „Sportief", dat deze strijd niet zonder vrees tegemoet zal kunnen gaan. Het zag er voor rust niet naar uit dat V.V.IJ. de wedstrijd tegen IJselmeervogels zou gaan verliezen. Er werd zeer beheerst gespeeld en het plaatsen van de bal was goed verzorgd. Het was dan ook niet tegen de verhouding in, dat Wielinga, die deze middag midvoor speelde, het eerste doel punt maakte voor V.V.IJ. Kort voor rust bracht dezelfde speler met een prachtige kopbal de stand op 20. Vol goede moed begonnen de IJmuide- naren aan de tweede helft. Maar deze heeft niet gebracht wat V.V.IJ. gehoopt had. IJselmeervogels voerde het tempo aanzien lijk op en daar bleek IJmuiden niet tegen opgewassen. De verdediging kreeg handen vol werk, doordat het middenveld met de stuwende kanthalfs een prooi werd van IJselmeervogels. Vrij spoedig was het 21 en na de gelijkmaker was V.V.IJ. een ge slagen elftal. De eindstand werd 24. Óverige uitslagen: IJmuiden 2Kenne- merland 3 11, IJmuiden 3S.I.Z.O. 2 12, IJmuiden 4S.I.Z.O. 3 21, IJmui den 5—S.V.J. 3 3—5. Junioren: IJmuiden aS.I.Z.O. b 142, IJmuiden bS.I.Z.O. a 80. Aspiranten: Terrasvogels aIJmuiden a 18, Kennemers fIJmuiden b 025, Kinheim cIJmuiden c 11. „Watervliet" speelt een comedie De toneelclub van de buurtvereniging „Watervliet" zal voor de leden van deze vereniging Zaterdag in het Kennemer- Theater te Beverwijk haar eerste uitvoe ring in dit seizoen geven. Onder regie van mevrouw Hoefman zal worden opgevoerd de comedie in drie bedrijven door A. Tay lor: „Mary, ik houd van je". gen lossen. De IJslanders zijn weer naar huis gegaan", zo besloot „The Fishing News", „en daar ligt de situatie nu: Het ziet er naar uit dat hef probleem niet an ders opgelost kan worden dan door een langdurige uitputtingsoorlog". Tijdens zijn verblijf in Kopenhagen ter gelegenheid van de jubileumzitting van de' Internationale Raad voor het Onderzoek der Zee, welke 50 jaar geleden te Stock holm werd opgericht, heeft de vice-voor- zitter, de heer ir. G. J. Lienesch, directeur der Visserijen bij het ministerie.van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening twee buitenlandse onderscheidingen ontvangen. De heer Lienesch werd benoemd tot Offi cier der Daneborgorde van Denemarken en tot Officier der orde van maritieme ver diensten (Mérite maritime) van Frankrijk. Voor de tussenronde om de O.H.C.-beker speelde Waterloo Zondag tegen Dios. Het met vier invallers spelende Waterloo elf tal heeft van deze derde klasser genoeg tegenstand ontmoet. Waterloo nam dank zij rechtsbuiten Broek de leiding, maar Dios was er op belust, een zo goed moge lijk resultaat te behalen, en de elf zijn daar in geslaagd. Waterloo bleef de toon aan geven, maar door de grote ijver en fel heid van Dios was de stand 10 minuten voor het einde nog steeds 01. In de res terende momenten ontplooide zich een slot- offensief der IJmuidenaren en toen kon de dappere verdediging van Dio? niet verhin deren, dat de Waterloo midvoor met twee doelpunten de stand op 03 bracht. De overige uitslagen waren: Waterloo 2 Terrasvogels 3 51, Waterloo 3Alliance 1 4—2, Waterloo 4—D.S.B. 4 1—2, Waterloo jun. AVI. Vogels A 12. De Velsense commissie voor natuurbe scherming gaat met haar nuttige werk voort, door Zaterdagmiddag 18 October alle belangstellenden uit te nodigen voor een wandeling door de IJmuidense duinen. Het beginpunt is bij Gijs Jansen in de Heerenduinen, waar het gezelschap om 3 uur vertrekt met een aantal deskundigen als gids. Men rekent op een flinke, maar boeiende excursie, die twee a drie uur in beslag zal nemen. In het Patronaatsgebouw aan de Willems- beekweg in IJmuiden is Maandagochtend de eerste van vier bijeenkomsten gehouden, waarin de Bedrijfsunie voor de Metaal nijverheid de wijziging van het premie- en tariefsysteem bij het Hoogovenbedrijf voor zijn leden uiteenzet. Ruim anderhalf jaar heeft deze Bedrijfs unie, waarin zijn opgenomen de Algemene Nederlandse Metaal Bedrijfsbond, de Ne derlands Katholieke Metaalbewerkersbond en de Christelijke Metaalbewerkersbond in Nederland, onderhandeld met de directie en de sociale afdeling van Hoogovens. Het resultaat is tenslotte geweest een be langrijke en radicale wijziging van het huidige premie- en tariefsysteem. De wij zigingen worden van kracht met ingang van 1 Januari 1952, met voor sommige ar beiders van Hoogovens de plezierige con sequentie dat zij binnenkort de uitbetaling kunnen tegemoet zien van een extraatje, zijnde de definitieve afrekening van het genoten loon over de afgelopen tien maan den. DE STRAAT BESTAAT allang niet meer in IJmuiden-Oost. Het huis is vertrapt onder de laars van de Duitser. Maar „Advendo", dat de 28e October 1937 het levenslicht aanschouwde in de Ratelstraat de eerste links van de Troelslraweg, weet u nog wel? heeft de storm der tijden, die in vijftien jaar over dit toneelgezel schap heentrok, braaf doorstaan. Het gebeurde in de huiskamer van de heer M. C. Hammer, nu vijftien jaar terug en het begin was pover. Een handjevol toneel minnaren kwam bijeen, om uit een noodlijdend vex-enigingetje voor kinderen, dat bij tijd en wijle ook wel eens een avondje voor de ouders in elkaar flanste, een echte amateurtoneelclub te fabrieken. De kalender stond op 1937 en de crisis had de wereld en IJmui den in zijn gi'eep het geld was schaars. Toch werd „Advendo" in de wieg gelegd en nu, vijftien jaar later, is de magere boreling van toen uitgegroeid tot een struise jonge dame, die haar mond je best weet te roeren in het Kennemer to neelgezin. Rond die eei-ste be stuurstafel zaten de heer („opa") J. Mijs- sen, die voorzitter werd, B. Vossen, die nu nog de penningen beheert, M. C. Ham mer, de huidige voor zitter, wiens eei-ste functie met „commis- sax-is" werd aange duid, Anton de Weers, Hans de Haan, de ijverige pennevoerder en mevrouw T.Witte- Maasland, die in die lagen over de (plat- :e) buidel waakte. Al les was compleet op die avond van de achtentwintigste, al leen ontbrak er nog een naam. Meneer J. Klein, een der eerste wex'kende leden had een idee: „Alleen de vi'iendschap en de ne derigheid doen ovex-- winnen" zei hij en dat kon afgekoi-t wor den tot „Advendo". Maar het IJmuiden van die dagen, dat zijn pappenheimers dacht te kennen, wist er een betere omschrijving van: „Altijd dron ken voor en na de opvoering....". Ach ja, die eerste stappen op het toneel voei'den wel eens rakelings langs een glas welversneden vocht en elke vooi'stelling eindigde, moest eindigen, met een bal, waar de kurk losser zat dan de muze met de lier heeft bedoeld. Geen bal na Een hoogtepunt uit „Advendo s" vijftien jaren: net concours stuk „In de schaduw van de guillotine", waarin (van links naar rechts) J. van der Linde (als vicomte de la Monlagne) mevr. M. Everink-van der Kolk (als de Comtesse Mélisande de Boncourt) en J. F. Everink (Guillaume de Bergerac) triomfen vierden in Rex. evacuatie, maar vooral dank zij een kern van leden, die Advendo's streven met hart en ziel trouw waren, kwam de zaak na de bevrijding weer op poten. De gemeente steunde met subsidie, de leden steunden met hun waardering en hun donatie en het Velsense toneelconcours werd aangedurfd met „In de schaduw van de guillotine", een even groot hoogtepunt in het vereni- gingsbestaan als „Hun kind", dat vlak voor de ooi-log volle zalen trok. Zaterdag en Zondag in het Hervormde Jeugdhuis aan de RenS randtlaan wordt gevierd, zal het bewijzen. Al zullen de werkende leden zo'n 25 in getal dan ook eens mogen kijken in plaats van zwoe gen, want er staat een cabareiprogramma op het vuui-, waaraan vooraanstaande ama teurs uit heel Kennemerland zullen mee doen. Het huidige bestuur, waarin de na men van vele oud-gedienden van vijftien jaar geleden nog vooi-komen, maar dat in middels is uitgebx-eid met namen als D. J. van der Bos, (die de „Advendo-post" redi geert en tevens het secretariaat vervult) en J. F. Everink, popelt van verlangen het Adver.do-gezin de tractatie van dit jubi leum voor te schotelen. Om daarna onvei-- saagd op te trekken naar het zilveren jubi leum. J. F. De heer Lindejan, die namens de Unie het woord voerde, legde er in zijn uiteen zetting herhaalde malen de nadruk op dat de te behandelen materie uitermate inge wikkeld is, reden waarom hij zich bepei-kte tot het geven van een globaal overzicht van de nieuwe regeling. Om misvei-standen te voorkomen zullen ook wij hier niet verder op de besproken wijzigingen ingaan. Zij zullen voor elke arbeider afzonderlijk andere consequenties hebben. Wel menen wij uit de woorden van de spreker op te mogen maken dat de be drijfsunie trots is op de bereikte resultaten en ook dat de arbeiders tevreden mogen zijn. Maandagavond werd de tweede uit eenzetting in IJmuiden gehouden. Woens dagochtend om 10 uur en Woensdagavond om 7.30 uur zullen de wijzigingen worden uiteengezet voor de Hoogovenarbeiders die woonachtig zijn in Beverwijk, Wijk aan Zee en ten Noorden van deze beide plaat sen. De vergaderingen worden gehouden in de bovenzaal van het Veilinggebouw aan de Breestraat. MARKTBERICHTEN Prijzen Heilbot 2.80—2.35, Gr. tong 4.35—3.55, Grm. tong 2.852.40, Kim. tong 2.602.15, KI. tong I 2.24—1.97, KI. tong II 2.06—1.77, Tarbot I 2.65—2.20, alles per kg. Tarbot II 90, Tarbot III 71, Tarbot IV 70, Tongschar 8678, Schartong 60—56, Gr. schol 78—72, Grm. schol 77—70, Kim. schol 75—57, Kl- schol I 70—48, Kl. schol II 55—16, Schar 35—20. Bot 38, V. haring 17.50—11. Makreel 22.50—13, Gr. schelvis 7256, Grm. schelvis 6647, Kim. schel vis 66—42, Kl. schelvis I 5940, Kl. schel vis II 43—26, Wijting 32—17, Gr. gul 65—46, Mid. gul 52—38, Kl. gul 40—16.50, Kl. haai 21—17, poontjes 22—16, Kl. kool- vis 7.w. 30—27, Kl. rode poon II 19, alles ^er 50 kg. Gr. kabeljauw 256—150, Gr. koolvis zw. 75—67 per 125 kg. Aanvoer 175 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 9 kisten tongschar en schartong, 685 kisten schol, 59 kisten schar, 3 kisten bot. 4560 kis ten haring, 650 kisten makreel, 475 kisten schelvis, 240 kisten wijting, 160 kisten kabel jauw en gul, 77 kisten kl. haai, 16 kisten poon, 69 kisten koolvis, 40 kisten diversen, totaal 7220 kisten. Besommingen I.Tm 57 Medan 17.500, IJm. 129 Shamrock 8930. IJm. 21 Gelria 11.420, I.Tm 49 Petten f 15.390, 1 trawler met 3140. HD 79 12.580, IJm. 210 5800, RO 1 2970. RO 2 3190, IJm 53 f 1720, Kw. 89 f 4650, Kw 16S 2790, Kw 84 2970, Kw 160 4016, Kw 107 4710, Kw 108 2360, Kw 17 3860, Kw 125 2620, Kw 159 f 6350, Kw 78 4120, Kw 20 700. Kw 7 f "5956, Am 16 4590, Am 17 4500, BU 33 1990, IJm 213 720, Kw 98 4370, Kw 34 2870. Gisteren was het vijf jaar geleden dat Velsens gemeentelijke huishoudschool aan de Casembrootstraat officieel werd geopend door mevrouw dr. J. van den Berglx van Eysinga-EIias, naar wie de instelling is genoemd. Met het in gebruik nemen van dit ge bouw werd een wens vervuld, die sedert jaren in de harten van velen had geleefd en waarvoor mevrouw Van den Bergh intens had geijverd. Nu, na vijf jaren, is het gebleken dat het damescomité een verziende blik heeft gehad. De animo om te worden opgeleid tot huisvrouw is zo groot, dat mejuffrouw M. Bregman, de directrice, een zucht van verlichting slaakte, toen zij gisteren hoorde dat de bouw van de nieuwe school aan de Troelstraweg zodanig vordert, dat in September 1953 de nieuwe in richting kan worden geopend. Die tijden zijn voorbij en de losse stem ming van het prille begin is dank zij een goed-willend bestuur verkeerd in ernst en toewijding, waai'door „Advendo" het zelfs aandurfde het stereotype bal-na van de programma's te schi-appen. Niettemin loopt de ledenlijst aardig naar de duizend namen, nadat er met tachtig man als ruggesteun werd begonnen. Het was eigenlijk, achtex-af bezien, nog een wonder, dat „Het wapen van Velsen", Toon Rot's zaal voor bi-uiloften en par tijen, stampvol zat, toen „Advendo" voor het eerst de planken opging met de dave rende klucht „Amor en bananen", onder regie van de heer W. Kosse. Stampvol! En een kwartier voor achten, terwijl de spelei-s al geschminkt en nerveus om het gordijn de zaal inloei-den. waren slechts de familieleden van de spelers als claque present, ondanks het feit, dat de enti'ée 0.20 bedroeg plus zes cent belasting. De vijftig gulden, die opa Mijssen had voorgeschoten, zouden er dus wel weer uitkomen, wist men echter om acht uur met grote opluchting. Advendo crescendo Het is daarna vlug cx-escendo gegaan met de vereniging. F. J. Hunsche nam de regisseursstaf over en hij zette er zijn schoudei-s zo terdege onder, dat „Advendo" uitgroeide tot een vereniging van impoi-- tantie, die het aandurfde, op het gewaagde vooi-stel van bestuurslid J. Volk van „Het wapen van Velsen" over te stappen naar het Patronaatsgebouw en het bal te schrappen. Volgens het principe, dat wie daar voor kwam, beter thuis kon blijven. De oorlog gooide alle toneeldromen van de al fiks uit de kluiten wassende vereni ging in elkaar en de bijna zeshonderd le den werden her en der verstrooid door de Drie dagen jubileren De geest in deze vereniging, die tot een der gx-ootste van Velsen is uitgedijd, is gaaf en goed: het jubileum, ucu vrijdag, Evenals vorig jaar gebeurde zal het Leger des Heils ook dit winterseizoen weer iedere Woensdagavond Instuifavonden hou den voor de jeugd van IJmuiden. Alle jon geren die behoefte hebben aan een avond van gezellige en goede ontspanning zijn welkom in het gebouw aan de Edisonstraat. Zij zullen daar een keurige leesbibliotheek vinden alsmede een kamerbiljart, een ring- biljart, een ping-pongtafel, schaak- en damspelen, een sjoelbak en diverse andere spelen. Op de lectuurtafel liggen steeds de nieuwste tijdschriften ter inzage. Eén keer per maand zal bovendien een goede film worden geprojecteerd met het nieuwe pro ject ie-appai'aat. waarover het Leger des Heils nu beschikt. Aanstaande Woensdagavond kan dat ap paraat meteen al zijn capaciteit bewijzen, want dan zal een film over de Staatsmijnen in Limbui'g woi'den vertoond, benevens enkele vrolijke filmpjes. Woensdagmiddag om 5 uur begint een bijeenkomst voor kin deren van 5 tot 12 jaar. De ontspannings avond voor de rijpere jeugd begint om half acht. VISSERIJBERICHT URK 11 October 1952 aangevoerd aan visafslag Urk door 48 vaartuigen: 9195 pond snoekbaars, prijs 0.58—0.62 per pond; 254 pond rode baai-s, pri's 0.53—0.61 per pond; 270 pond voorn 0 09—0.11 per pond; 2525 pond blei 0.09—011 per pond; 5 pond snoek 0.70 per pond. De eerste'balkenlaag van de eerste ver dieping is namelijk al gelegd en de aan nemer hoopt het gebouw onder de kap te hebben vóór de ei-gste winterkou komt, zodat men dan in hetzelfde tempo van thans met het binnenwerk kan beginnen. „Als het eerst maar zover is, dat we de leerlingen voor de nieuwe cursus in het nieuwe gebouw kunnen ontvangen", zegt mejuffrouw Bregman. Dan zijn tenminste alle klassen, die nu over diüe scholen zijn verdeeld, weer bij elkaar. De gehele dag is de school „tjokvol", want op gezette tijden in de week vinden er ook nog leer lingen van vijf U.L.O.-klassen en di-ie klas sen van het V.G.L.O. onderdak, om zich te leren bekwamen in de allereenvoudigste huishoudelijke zaken. 's Avonds karaktervoi'ming Het karaktervormend onderwijs, dat vei-leden jaar in de middag werd gegeveen, is in dit cui-susjaar ovei'geheveld naar de avond. En ook dit ondei'wijs blijkt van grote waarde te zijn, speciaal voor kan toor- en fabriekspersoneel, dat hierdoor een ruimere kijk op het leven krijgt en daardoor aan veelzijdigheid wint. Aan de vervolgcursus nemen op het ogenblik 58 meisjes deel, 70 nieuwe cur- sis+en gaven zich voor de nieuwe cursus op. De vier avondnaaicursussen, die gegeven worden aan dames van alle leeftijden boe ken 75 deelneemsters. De primitieve be huizing en daardoor geringe mogelijkheden zijn vaak een belemmering voor de ex pansiedrang van de leerkrachten, die in hun lesmethodes volkomen met de tijd meegaan. Maar het eind is in zicht en wanneer in September 1953 de grote dag is aangebro ken, zal Velsen een onderwijsinrichting rij ker zijn, die de gemeente door de omlig gende plaatsen terecht zal worden benijd. SVIJ uitgebekerd Voor de tweede ronde van het O. H. C.- beker-tournooi speelde SVIJ tegen het ster ke DEM 2, welke wedstrijd door de Bever- wijkers op het kantje af met 43 werd ge wonnen. Het zag er in het begin van de wedstrijd niet naar uit dat het nog 43 zou worden, want na nauwelijks 15 minuten hadden de DEM'ers twee keer een fout van de SVIJ- verdediging resoluut afgestraft, welk feit zich voor de rust nog eens twee maal herhaalde. Zelfs het ene tegenpunt tegenover vier DEM-goals, werd door DEM zelf gescoord, toen één der verdedigers een bal van richting deed veranderen. De rust ging dus in met een veilige 41 voorsprong voor DEM. Een herboren SVIJ-ploeg kwam evenwel terug en nu scoorden de SVIJ'ers binnen vijf minuten twee fraaie goals. De DEM'ers moesten alle zeilen bijzetten, om hun voor sprong te behouden en had de arbiter de SVIJ'ers een strafschop niet onthouden, dan zou de uitslag zeker in het voordeel van de SVIJ'ers zijn geweest. Nu domineerden ze wel gedurende het verdere verloop, maar doelpunten bleven uit, doordat de stootkracht uit de aanval verdwenen was. Ondanks alles een prettige wedstrijd, die in een goede ver standhouding is gespeeld. Het vijfde elftal ging op het goede pad voort en versloeg het sterke Geel-Wit 4 met 4—1. De junioren en adspiranten brachten het er deze keer minder goed af en verloren resp. van WH A met 5—0 en Beverwijk A met 51. Ergens op een IJmuidense zolder kraai de een haan bij nacht en ontij, op Zondagen en door de week, schel en luid. Het huis werd in tweeën bewoond en de ene IJmuidenaardie door de haan van de ander uit de slaap werd gehou den, deed zijn beklag bij de politie, wijl zijn mede-bewoner kippen en een haan op zolder hield en daarmee dus buren gerucht veroorzaakte. Er ging onmiddellijk een agent op het geluid af en toen de goede mdn tot de zolder ivas gestegen, stelde hij ambtelijk vast. dat zich in een kist van 100 x 100 X 80 centimeter een eenzame haan be vond, althans ophield, die zijn dagen tot Kerstmis kortte met solozang en het daar al een heel eind in gebracht had. Maar er waren geen termen aanwezig, om de eigenaar van de haan te vervol gen, zei de agent berustend. Het is nogal gauw Kerstmis. Door twee overwinningen dit weekend op de DCIJ'er Postma en De Bree is het vrijwel zeker dat de Amsterdamse ODV'er v. d. Sluis de provinicale damtitel gaat bezetten. De laatste twee x-onden van dit tournooi zijn bijzonder spannend, omdat Kennemerland's damkampioen J. Hollenberg ook nog een kanspaardje is. Maar dan moet Hollenberg eerst van Slot winnen, om daarna in de laatste partij Donderdagavond a.s. v. d. Sluis nog te ontmoeten. De stand aan de kop is v.d. Sluis 11 punten uit 7, Beers 10 uit 8, Slot 9 uit 7, Hollenberg 8 punten uit 7. De overige deelnemers heb ben geen kans meer op de bovenste plaats. Deze week worden in Haarlem gespeeld de partijen v. d. SluisWillemse. SlotHol lenberg en v. d. Sluis—Hollenberg. Beers zal zijn laatste partij tegen De Bree wel winnen, Er is dus nog volop spanning. Het resultaat van T. Postma is slecht, als ver tegenwoordiger van DCIJ. •De uitslagen om de provinciale damtitel in de eerste klasse zijn: De Haas—De Zeeuw remise. DelsenTesselaar 20; De Haas Klinger 20. De St. Thomas-man De Zeeuw speelde tegen Tesselaar en Klinger remise. Lezing over het forceren van bolgewassen Voor de Tuinbouw Studieclub „Velsen en Omstreken" zal op Donderdag 16 Octo ber in de koffiekamer van „Westerveld" des avonds een lezing worden gehouden door de heer D. Twisk te Beverwijk, Hoofdassistent aan het Rijkstuinbouwcon- sulentschap te Lisse. Hij heeft tot onder werp gekozen „Het forceren van bolge wassen". Voor het puntenstelsel wordt gevraagd Bindwei-k met bes (thuis vervaardigd), hetwelk tijdens de pauze wordt gekeurd. Naar wij vernemen kan de opdracht tot de aanleg van TL-verlichting op het Sta tionsplein te IJmuiden-Oost, op het Sant- poortse stationsplein en in de Trompstraat zeer binnenkort tegemoet worden gezien. Al is de intensiteit van de verlichting nog een punt van ovei-weging, de deskun digen zijn het er wel over eens, dat plaat sing van de TL-armaturen aan palen de voorkeur verdient boven het ophangen van de kwikdamp-buizen boven de straat. De verlichting van de Hoofdstraat in Santpoort met TL-buizen, die tegelijk met die der bovengenoemde pleinen en straten op het progi-amma stond, zal waarschijnlijk niet tegelijk met de andere projecten kun nen woi-den uitgevoei'd; wel streeft men er naar de TL-verlichting op de daarvoor aan gewezen punten voor de winter in „dienst" te nemen. in de dierentuin van Bristol zijn deze drie jonge leeuwen geboren. Nu ze vier maanden oud zijn mogen ze in de buitenkooi. Een beetje verbaasd kijken ze de wereld in. Maandagavond kwam de jongerengroep van de afdeling Velsen en Omstreken van de Hollandse Maatschappij van Landbouw bijeen. De leiding berustte deze avond bij de heer C. Schoo, die na het lezen van de no tulen enkele ingekomen stukken behandel de. O.a. werd medegedeeld dat op de eerst komende vergadering een lezing zal wor den gehouden door één der bestuurderen van de Maatschappij. De avond werd verder gevuld met diver se gezelschapsspelen. Zo werd er een wed strijd gehouden voor verloofde paren. Deze maandelijkse bijeenkomst der Landbouw jongeren mag van deze actieve afdeling weer als geslaagd beschouwd wor den. Dinsdag 14 October Rex, 20 uur: Jubileumvoorstelling van „Palvu": „Het kind van de buurvrouw". Thalia, 20 uur: „Muiterij op het goudschip". Ned. Bond van Technici, 20 uur, filmavond in Sociaal Cultureel Centrum, Lange Nieuw- straat. Woensdag 15 October Raadhuis, 1415 uur: Spreekuur wethouder van Onderwijs. Rex. 20 uur: Jubileumvoorstelling van „Palvu": „Het kind van de buurvrouw". Thalia, 20 uur: „Muiterij op het goudschip". Patronaat, 20 uur: V. V. IJ. Cabaretavond: „Zegt het met bloemen".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9