„Geen wettelijke verplichting tot winstdeling met arbeiders" Internationaal Instituut voor Sociale Studies geopend Planoloog stond terecht wegens spionnage voor Tsjechoslowakije ABDIJSIROOP AUTO-RADIO Toespraak van de Prins in voormalig Paleis Noordeinde De radio geeft Donderdag PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND och ió Uet zo WOENSDAG 15 OCTOBER 1952 2 Conclusies van tussentijds rapport der nationale studiecommissie Late klant in een A msterdams warenhuis Heringa Wuthrich Haarle BLIKSEMAFLEIDERS „Ik wilde iets tegen de oorlog doen Twee jaar met aftrek geëist tegen hoofdfiguur uit B. V.D.-rapport H. J. MAERTENS N.V. Duizeling- wekkende cijfers _y Moet men de arbeiders laten delen in de winst en zal daardoor een betere sfeer ontstaan in de bedrijven? Er zijn altijd ar beiders die het gevoel hebben dat zij niet hun redelijke portie krijgen en dan hoort men het spreekwoord van het paard en de haver. Maar als de arbeiders ook delen in de winst dan zullen zij meer hart hebben voor hun werk en een grotere onderlinge verbondenheid voelen in en met de onder neming. Dat zal tot gevolg hebben dat zij meer en zuiniger produceren. Met het delen van de winst zullen ook de arbeiders (door sparen) eigendommen kunnen verwerven, een eigen huis bijvoorbeeld, en eigen bezit is het beste middel tot bewustmaking van de persoonlijke verantwoordelijkheid. Eigen bezit bevordert ook rust en vrede in de samenleving. Het klinkt prachtig en er zit in elk ge val iets in. Maar is het allemaal waar en is het mogelijk, de schone gedachten tot werkelijkheid te maken? Minister Joekes wilde dat wel eens weten. Prof. Romme had in November 1947 in de Tweede Kamer zo vurig gepleit voor de winstdeling van de arbeiders dat de minister van Sociale Zaken in Juni 1948 een studie-commissie instelde om hem te adviseren over de wen selijkheid om arbeiders te doen delen in de overwinst. De commissie werd breed samengesteld. Alle belanghebbenden waren er in vertegenwoordigd en dus ook de vak verenigingen. Het N.V.V. tegen Vier jaar is de commissie nu al bezig met haar onderzoek, want er zit heel wat aan vast. Maar in een tussentijds rapport heeft zij nu al aan de regering meegedeeld dat zij om allerlei redenen een wettelijke verplichting tot winstdeling niet verkies lijk acht. Het is gebleken dat de protestants- christelijke en katholieke organisaties van werkgevers en werknemers in het alge meen sympathiek staan tegenover winst deling, maar dat zij een wettelijke ver plichting toch afwijzen. Het Centraal Sociaal Werkgevers Ver bond wenst de invoering over te laten aan het personeelsbeleid van iedere onderne ming afzonderlijk. Het N.V.V. neemt een afwijzend stand punt tegenover winstdeling in omdat daar door een ongelijkheid zou worden gescha pen in de beloning van de arbeiders door omstandigheden buiten hun wil. Het N.V.V. wenst echter voor gelijke arbeid een ge lijke beloning en vreest eigenlijk ook, dat de basis van het loon zal worden aange tast. Liever „vastigheid" En hoe zit het nu met het paard en de haver? In het rapport kan men als een katholieke opvatting lezen dat het loon dienststelsel als zedelijk behoorlijk wordt erkend en dat het loon is te beschouwen als het vooruit-geschatte aandeel van de arbeider in het resultaat van de onderne ming. Een arbeider heeft daarbij over het algemeen liever een vast loon dan een schommelend inkomen. De arbeiders zouden zich trouwens geen gouden bergen moeten voorstellen van het delen in de winst, want in de praktijk schommelt het winstaandeel tussen 4 en 5 pet. van het jaarinkomen voor de arbeiders. De commissie concludeert ook, dat in de huidige situatie winstdeling slechts een be scheiden bijdrage kan leveren tot de vor ming van duurzaam bezit (een eigen huis bijvoorbeeld). Ook indien men zou willen geraken tot een andere verdeling van het nationale inkomen, biedt winstdeling hier voor slechts een beperkte oplossing. Het aandeel van de arbeiders in het resultaat der onderneming is voornamelijk of ge heel en al (bij voorbaat) verrekend in het loon. De risico's (kans op werkloosheid), die de arbeider in een onderneming loopt, zijn volgens de commissie van een geheel ander karakter dan die der aandeelhou ders, en zij moeten op andere wijze worden opgevangen (wachtgeld- en werkloosheids verzekering) zodat een aanspraak op een deel der winst uit dien hoofde moet wor den afgewezen. Opgemerkt wordt ook dat die winst, die een gevolg is van toevallige omstandig heden dus niet van de prestaties van het bedrijf grotendeels op zij dient te worden gelegd voor de kwade jaren. De kapitaalverschaffers genieten dan slechts in bescheiden mate financiële voordelen, terwijl de arbeiders op andere wijze van deze versterking der onderneming profi teren. Kapitaal en risico Kapitaal is nodig om een onderneming op te zetten of uit te breiden. Dat schept werkgelegenheid. Arbeiders zullen echter hun winstdeel meestal op de een of andere manier verteren. Ondernemers sparen van de winst tenminste 20 a 50 pet. Daarmee worden (met risico) nieuwe zaken gedaan. Ook als de arbeiders hun deel van de winst niet in contanten krijgen uitgekeerd, maar het geld wordt gereserveerd op een spaar rekening, mag met dat kapitaal geen risico worden genomen. Indien de arbeiders, net als de aandeelhouders, bij wijze van winst uitkering, een aandeel krijgen, moet daar van de koers, de oorspronkelijke waarde worden gegarandeerd, want arbeiders kun- men niet het risico van verlies dragen. Er is trouwens alleen maar sprake van delen in de winst, niet van delen in het verlies. Een probleem apart is ook de positie van het personeel in de ziekenhuizen bijvoor beeld, van instellingen dus, die geen winst beogen. Geen prikkel tot productieverhoging Een conclusie van de commissie is ook, dat van winstdeling in het algemeen niet een enigszins betekenende prikkel tot ver hoging der productiviteit is te verwachten. Stimulering van de productiviteit door winstdeling zal steeds verre ten achter staan bij die door tarief- en premiestelsels. De commissie doet wel aanbevelingen ter bevordering van een bevredigende wer king van winstdeling, waarbij echter wordt opgemerkt, dat slechts in die ondernemin gen gunstige resultaten van winstdeling kunnen worden verwacht, waar de nood zakelijke sfeer van vertrouwen tussen lei ding en personeel reeds aanwezig is. Een aantal leden acht het gewenst, dat in bepaalde bedrijfstakken, waar de om standigheden daar rijp voor geacht wor den, winstdeling wordt ingevoerd, hetzij door al of niet algemeen verbindend ver klaarde bepalingen van een collectieve ar beidsovereenkomst, hetzij door een ver ordening van een bedrijfschap. Er is in het bovenstaande zeker niet alles over het probleem gezegd, want het rap port is een boekdeel. Wellicht zal er aan leiding zijn, later nog eens nader op en kele punten van dat document in te gaan. Een nachtwaker heeft in de afgelopen nacht in een warenhuis aan het Damrak te Amsterdam een man aangetroffen, die om zichtig, met zijn schoenen onder de arm, op kousenvoeten langs de toonbanken schuifelde. Hij leverde deze late klant aan de politie uit. De man bleek een 40-jarige marktkoop man uit de hoofdstad te zijn, die voor zijn opvallende bezoek aan het warenhuis de volgende verklaring had: hij was des mid dags, terwijl hij onder de invloed van sterke drank verkeerde, het magazijn binnen ge gaan, maar nog afgezien van de drank had het winkelen hem zo moe gemaakt, dat hij op een gegeven moment niet meer in staat was zich verder te slepen. Daarop had hij zich in een afgelegen hoekje even ter ruste gelegd en was tot zijn schrik pas midden in de nacht wakker geworden. Bij zijn aanhouding had hij een balen- haak, die hij uit de expeditie-afdeling had weggenomen, onder zijn arm. Zijn bedoe ling was daarmede de afsluiting te ver breken van de deur, waardoor hij naar buiten wilde gaan. Volgens de politie is de man reeds diver se malen eerder een verhoor afgenomen, omdat men hem vex-dacht van diefstal door middel van braak. ADVERTENTIE Iedere ècJïfe, BOVEN- en ONDERMATRAS uit de Auping-fabriek te Deventer heeft dit etiket: ADVERTENTIE m In een gistermiddag in het voormalig Paleis Noordeinde gehouden bijeenkomst, is het Intex'nationale Instituut voor Sociale Studies op informele wijze geopend. De bijeenkomst werd bijgewoond door de x-aad van bestuur der stichting, onder voorzitter schap van Pi'ins Bernhard. In zijn begroetingswoord zeide Pi-ins Bei'nhard dat de afstanden thans niet meer tellen. Een verbinding, waarvoor men heel vroeger maanden en later dagen nodig had, wordt thans in enkele uren mogelijk gemaakt. Het belang van de afstanden ver mindert steeds meer. Er is geen belangrijk sociaal probleem meer, dat afzonderlijk kan worden beschouwd. Alles staat met elkaar in verband, ook in internationaal opzicht. Het Nederlandse aandeel in de interna- Dezer dagen is in Montmartre de jaarlijkse race-wedstrijd voor auto's gehouden, waarhij die deelnemer de zege behaalt, die de laatste is. Stoppen onderweg is verboden. Beeld van de course. ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE STATION Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Orgelconcert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Gevarieerde muziek. 13.40 Piano. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.40 Strijkkwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Violen, contrabas en orgel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Metropole-orkest en solist. 18.35 Op de stelling. 18.45 Leger des Heils- orkest. 10.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevai-ieerd programma. 21.45 Vragen aan voorbijganger. 22.15 Cello en piano. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 De groenteman. 9.30 Platen. 10.30 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 11.45 Nee maar, nou vi-aag ik je!, causerie. 12.00 Musette-orkest. 12.25 In 't spionnetje. 12.33 Platen. 12.50 Uit het Bedrijfsleven, causei'ie. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole-orkest en solis te. 13.55 Gevarieerd programma. 14.35 So praan en niano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Van Pepita's en Mantilla's, cau serie. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Rege ringsuitzending: Nederlandse dichters in Indonesië. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.25 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen.. 19.05 Orkestconcert. 19.40 Ronde tafel-Parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch Orkest. 21.15 Circus Spen cer, hoorspel. 22.30 Platen. 22.50 De vrouw in gezin, maatschappij en staat, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 —24.00 Zang viool en orgel. BRUSSEL, 324 M 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Voor de landbouwers. 12.42 Platen. 12.55 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Englse les 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00, 15.45 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws 17.10 Platen 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Missiemontage. 20.30 Ver zoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 22.55—23.00 Nieuws. Een van de hoofdpersonen uit het veelbe sproken regerhigscommuniqué van 29 Oc tober van het vorig jaar, waarin omstan dig mededelingen werden gedaan over activiteit van de Tsjechische geheime dienst in ons land, namelijk de 34-jarige plano loog dr. D. E. K. Krantz uit Den Haag, stond gistermiddag in de beklaagdenbank voor de Haagse rechtbank. Hem was spion nage voor de Tsjechoslowaakse geheime dienst ten laste gelegd. Tegen hem werd twee jaar gevangenisstraf geëist. K. heeft reeds meer dan een jaar in voorarrest door gebracht. Bij de behandeling van deze zaak waren alleen het requisitoir en het pleidooi open baar. De tenlastelegging vermeldde drie pun ten: K. heeft aan de Tsjechische geheime dienst medegedeeld, dat de Nederlandse ambassadeur te Moskou aan Den Haag had bericht, dat Rusland zeer verontrust was over de herbewapening van West-Duits- land. Dit was een foutieve weei-gave van een rapport, waarin stond dat Rusland tot concessies bereid zou zijn om de herbewa pening van West-Duitsland te voorkomen. Verder heeft K. bericht, dat minister Stikker gekant was tegen het plan-Pleven voor een Europees leger, dat vele Neder landers tegen de annexatie van Duits ge bied opponeerden en dat iemand, die met valse papieren Zwitserland was binnenge komen, daar voor de Nederlandse geheime dienst emigranten bespionneerde. De officier van justitie, mr. Overbeek, zeide in zijn requisitoir het te betreuren, dat de publicaties van de Binnenlandse veiligheidsdienst destijds door velen niet au serieux zijn genomen. „Dit zijn zeer ernstige feiten," zo zei hij. „K. heeft het buitenland in de kaart ge speeld, de ambtelijke instanties, die hem te goeder trouw hadden ingelicht bedrogen en het leven van een lid van de Nederland se geheime dienst ernstig in gevaar ge bracht. Deze zaak moge een waarschuwing zijn. Het komt helaas nog voor, dat men ten aanzien van zaken waarvoor men een slot op de mond moet hebben, loslippig is. Men zegt dan: wat voor belangrijke inlichtingen zouden er uit ons kleine land geput kunnen worden. Nederland is thans echter inge schakeld in het grote geheel. Uit dat grote geheel kunnen via Nedei-land belangi-ijke gegevens in verkeerde handen raken." De officier ging vervolgens uitvoerig in op de persoon en het karakter van de ver dachte. Tijdens de oorlog zo zei hij, heeft K. in een uiterst links milieu vei-keerd. Daarna vertrok hij voor studie naar Pi'aag, waar hij de communistische omwenteling meemaakte. Hij werd toen vanwege zijn relaties met het Nederlandse gezantschap zijn vrouw wei_kte op de legatie be naderd door de Tsjechische geheime dienst. Het verzoek om voor deze dienst te spion neren werd door hem aanvaard. Hij hielp de Tsjechen bij het bespionneren van Ne derlanders in Praag. Naar Nederland teruggekeerd, kreeg hij een betrekking bij de directie van het Na tionale Plan. De Tsjechische geheime dienst liet hem echter niet los. Via een handels attaché op de Tsjechische legatie in Den Haag kreeg hij opdrachten uit Praag. Werkte hij niet hard genoeg, dan kwamen er klachten. Hij kon zijn gegevens loskrij gen, omdat men hem sympathiek vond. Hij werd beschouwd als een man waarop men bouwen kon. De handelsattaché van de Tsjechische legatie had echter ï'eeds alle aandacht van de B.V.D. Deze dienst ging hem schaduwen en ontdekte dat hij bij zijn berichtgeving gebruik maakte van de zo genaamde „dode brievenbus". Hij depo neerde zijn berichten in een leeg sigaret tendoosje in een tramhuisj-e in Den Haag, waar een ander ze kwam ophalen. Gegevens aangekomen? De omstandigheid, dat er geen bewijs is, dat de door K. verzamelde ixilichtingen ook inderdaad naar Praag zijn overgebracht, vormde het juridische probleem in deze zaak, waarover geen jurisprudentie bestaat. De stelling van de officier was, dat het mis drijf van spionnage voltooid is, als de spion zijn inlichtingen heeft gedeponeerd. De vraag of de inlichtingen zijn opgehaald en verzonden is van geen belang. De raads man, mr. Lambreclitsen, was het hier niet mee eens. Hij meende, dat er pas van een voltooid delict gesproken kan worden als bewezen wordt, dat de gegevens in handen van een buitenlandse mogendheid zijn ge komen. Aangezien dit bewijs niet geleverd is, concludeerde hij tot vrijspraak. Ook de raadsman ging uitvoerig in op het karakter van K. Hij zeide, dat deze alle schuld op zich heeft genomen en dat hij niet met animo voor de Tsjechische ge heime dienst heeft gewei'kt. Namens zijn cliënt verklaarde hij, dat K. inziet, dat wat hij gedaan heeft moi-eel verwerpelijk is. Hij dankte verder de officier voor zijn zorg vuldige analyse van de verdachte en voor diens steun bij de studie over de verstede lijking van ons land, die K. in de cel be gonnen is. „K. is geen a-soeiaal revolution- nair," zo oordeelde de raadsman, „als hem de kans geboden wordt, kan hij zeer goed en opbouwend werk verrichten." K. maakte gebruik van zijn recht op het laatste woord, door met zeer zachte stem te verklaren, dat hij niet onder dwang van een politieke partij tot spionnage was ge komen. „Ik alleen ben schuldig," fluisterde hij. Hij zei, dat hij beheerst was door een grote afschuw voor de oorlog. Amerika was in zijn ogen het land, dat op oox-log aan stuurde. „Ik wilde iets positiefs doen om dat te verhinderen. Toen dat niet mogelijk was ben ik, om toch in ieder geval iets te doen, gaan spionneren." De rechtbank zal 28 October uitspraak doen. 69. Nadat Teutbei in krachtige bewoor dingen aan Jolliepop had verteld, dat zijn rug geen speldekussen was, vervolgden de drie hun speurtocht naar de schat. Het werd middag; fel brandde de zon aan de hemel, zodat onze schatzoekers liepen te puffen van de hitte. „Oef!", zuchtte Teut- bel, „wat is die tropenzon heet! Ik bak zo bruin als een bruinvis!" Verschrikt wendde Jolliepop zich om. „Maar dat mag niet!", riep hij, „zonnebrand zou de lijnen van de op uw rug getatoueerde kaart ver doezelen! Uw rug moet dadelijk bedekt worden!" En haastig knoopte hij een hemd met de mouwen om Teutbeis hals, zodat de kostbare tatouering bedekt was. Teutbei hield hem hierbij wantrouwend in de gaten. „Denk er om, geen spelden meer gebrui ken!" waarschuwde hij. Nadat zij nog een uurtje waren voortgegaan, hield Jolliepop aan de voet van een heuvel halt. Hij be keek de kaart, die op Teutbeis rug geta- toueerd was, nog eens aandachtig en knikte toen voldaan. „Hier, aan de voet van deze heuvel, moet de schat begraven liggen", zei hij plechtig. „Laat ons graven!" tionale samenwerking is groter dan voor de oorlog. De verandering van de wereld aspecten heeft ook invloed gehad op de universiteiten. De verantwoordelijkheid van de wetenschap wordt groter en groter. De Prins zeide voorts, dat het instituut zich zal bezighouden met de internationale betrekkingen in het algemeen en met de betrekkingen tussen volkei-en met geheel vei'schillende culturen in het bijzonder. Ne derland kan met dit werk slechts een begin maken, want het heeft alleen nog de mede werking van de Nederlandse geleerden. „De aanwezigheid van de vertegenwoor digers van tal van landen geeft ons een exti-a garantie voor ons ondernemen", al dus de Prins. „Nedei'land is vertrouwd met de ge dachte, dat, om iets te ondernemen, het niet nodig is verzekerd te zijn van het wel slagen. Ook in het geval van dit zeer moei lijke waagstuk zullen er zeker dagen zijn, waarin een mislukking meer waarschijnlijk lijkt dan het succes. Maar het zal ons on getwijfeld een innerlijke voldoening geven, wanneer ons pogen een bijdrage te leve ren tot de versterking van de internatio nale betrekkingen met begrip en waarde ring wordt ontvangen. Het zal voor ons een stimulans zijn nog meer onze ki-achten in te spannen dit doel te bereiken. Want ook de Nedeidandse universiteiten hebben de i-oep van de Verenigde Naties gehoord: één wereld of geen". Na Prins Bernhard sprak de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. J. M. L. Th. Cals. Deze zeide, dat internationale samenwerking voor de we tenschap niet alleen nodig is om op de hoogte te kunnen blijven van de stand van de wetenschap. Van de wetenschap wordt namelijk ook verwacht dat zij ook krachtens haar verantwoordelijkheid tegen over de maatschappij een internationale taak aanvaardt. „De wetenschap draagt mede verant woordelijkheid voor het wereldgebeuren", aldus mr. Cals, „van haar mogen we daar om verwachten, dat zij thans vanuit haar onafhankelijke positie in onpartijdigheid de diepere oorzaken van de problemen van de internationale samenleving ti-acht op te sporen en daardoor de weg helpt vin den uit het moeras waarin de wereld mede door haar toedoen is terecht geraakt." Bui'gemeester Schokking bracht hierna namens de gemeente en de Haagse bevol king dank aan Koningin Juliana, die haar paleis voor dit instituut heeft willen af staan. Een ander bewijs van de belangstel ling der koninklijke familie gaf Prins Bernhard, die het voorzitterschap van de raad van bestuur der stichting heeft wil len aanvaarden. Hij begroette de studen ten, die de eerste cursus zullen volgen, als inwoners van Den Haag en hoopte, dat zij zich in zijn gemeente thuis zouden voelen. De directeur van het instituut, prof. dr. S. Hofstra, bracht vervolgens woorden van dank tot de velen, die hun medewerking hebben vei-leend de opi-ichting van dit in stituut mogelijk te maken. ADVERTENTIE Maak Uzelf niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal bij Uw gestel hoort". Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost: AKKER'S 's werelds béste hoestsiroop Tot onderwijzer aan de Prinses Marijke- school (Chx-istelijke school voor buitenge woon lager ondei-wijs) aan de Sophiastraat is benoemd de heer H. B. Noot, onderwijzer aan de Dr. Bavinckschool in Haai'lem-Noord. Herleving. De nagedachtenis van generaal Von Clausewitz, een der bekendste mi litaire leiders van het koninkrijk Prui sen ten tijde van de Napoleontische oorlogen, zal in Oost-Duitsland worden hersteld. Het stadsbestuur van Burg heeft besloten de gedenksteen in het huis, waar Von Clausewitz in 1780 wex-d geboren, weer aan te brengen. Kort na de oorlog waren in Oost-Duits land alle militairistische emblemen van de openbare gebouwen verwijderd. Reactie. De directies van de Japanse kolen mijnen, waar 240.000 mijnwerkers Maandag een 48-uui-s-staking zijn be gonnen voor hogere lonen, hebben dé stakers meegedeeld, dat zij de lonen zullen verminderen in plaats van ver hogen. Verklaring. De Britse eerste minister, Winston Churchill, heeft in het Lager huis verklaard, dat hij de volgende week een vei-klaring zal afleggen over de Britse atoomproef op de Monte Bello-eilanden. Churchill voegde er aan toe, dat hij alle bijzonderheden, voorzover zij met het geheime karak ter van de zaak te verenigen zijn, zou mededelen. Protest. Ongeveer 1000 landloze boeren hebben Dinsdag nabij Syracuse op Si cilië onbebouwde grond bezet, die eigendom is van een maatschappij, waai'van een Siciliaanse prins de voor- naamste aandeelhouder is. De bezet ting was symbolisch bedoeld, als pro test tegen een besluit van het regionale Siciliaanse paidement om deze gronden uit te zonderen van het Agrarisch her vormingsplan. Toen de politie ver scheen trokken de boeren zich schreeuwend en zingend terug. Bezoek. Maarschalk Alphonse Juin brengt 22 en 23 October in zijn functie van opperbevelhebber van de geallieerde landstrijdkrachten in Centraal-Eux-opa een bezoek aan Nederland. Op 22 Octo ber wordt hij in Den Haag door de mi nister van Defensie ontvangen. Investering. Sedert het uitbreken van de oorlog in Korea heeft de Sovjet-Unie de Chinezen en Nooi'd-Koi-eanen ruim 4.400 vliegtuigen, waaronder straal vliegtuigen, geleverd, aldus heeft Tho mas Finletter, de Amerikaanse minister voor de luchtmacht, op een persconfe rentie in Washington verklaard. Hij raamde de waarde van deze toestellen op vele millioenen dollars en be schouwde dit als een aanzienlijke Rus sische investering in de Koreaanse oorlog. Verdienste. Genei-aal Eisenhower heeft bekend gemaakt, hoeveel hij in de af gelopen tien jaar heeft verdiend. Dit is een bedrag van 888.304 dollar, waarvan 635.000 aan zijn boek „Kruistocht in Eui-opa". Eiland. De Amerikaanse regering heeft meegedeeld, dat de Verenigde Staten het recht van Rusland tot bezetting van het eiland Joeri niet erkennen. Joei-i ligt 30 km ten Noorden van het Nooi-delijkste eiland van Japan, Hok kaido. Het was in dit gebied dat Rus sische jagers vorige week "schoten op een Amerikaanse bommenwerper, die nu vermist wordt. Ongehoorzaamheid. Volgens een door de afdeling Transvaal van het Afrikaanse Nationale Congres (de organisatie van de Bantoe's in Zuid-Afrika die tegen de apartheidspolitiek zijn) aangenomen re solutie zal een tweede fase van de on gehoorzaamheidscampagne ingezet wor den in de plattelandsgebieden, waarbij de voorschi-iften betreffende de passen en vee-selectie zullen worden over treden. Verder is besloten dat de cam pagne, ingeval de (oppositionele) ver enigde partij de vei-kiezingen in het komende jaar zou winnen, niet zal worden beëindigd tenzij deze partij, wanneer zij aan het bewind is, een „meer verzoeningsgezinde houding zal aannemen dan zij in de oppositie heeft getoond". Misdaad. Scotland Yard is bezig met het samenstellen van een internationale „Who's Who?" van misdadigers, zulks ter bescherming van hen, die Groot- Brittannië het volgend jaar ter gelegen heid van de kroningsfeesten willen be zoeken. Scotland Yard werkt in deze samen met de internationale criminele politiecommissie te Parijs, met de Ame rikaanse recherche en met de politie autoriteiten uit de staten-leden van het gemenebest. WAT is eenvoudiger dan voor de getal len onder 10 een apart teken te be denken en ter verkrijging van de tien- of honderdtallen daarachter één of twee nul len te plaatsen? Inderdaad, wanneer een systeem eenmaal in practische en nuttige vorm is gegoten, kost het gemeenlijk wei nig inspanning de eenvoud daarvan aan te tonen, doch vóór deze eenvoud is gevon den zijn er vaak vele duizenden jaren van proberen en zoeken verlopen. Het bewijs hiervan vormen de vele vernuftige en ingewik kelde cijfer- en talstelsels, welke door vroegere culturen werden ontwikkeld. We zullen daar niet verder op ingaan, doch vermelden slechts dat in de oudheid vele beschavingen niet alleen een eigen cijferschrift kenden, doch ook verschillende talstelsels bezaten. Eerlijk gezegd, toen ik op school onze eenvoudige cijfers moest leren, vond ik ze niet eens zo bijster eenvoudig. De cijfers 3, 5 en 8 leken me bijzonder ingewikkeld en het enige cijfer dat me voldoende een voudig toescheen, was de simpele 1. Zo blijken de oude beschavingen er in den beginne ook over gedacht te hebben. Aan vankelijk drukten zij de getallen 1, 2 en 3 uit door evenveel streepjes. Maar bij het groter worden der aantallen moesten com binaties worden gemaakt en deze combina ties werden weer ingewikkelder naarmate ook het talstelsel gecompliceerder was en naarmate de wiskundige kennis vorderin gen maakte. Vooral over de ontwikkeling van deze wetenschap in oude tijden moet men niet te geringschattend denken! De oudst bekende cijfers zijn de Egyp tische tekens, maar mogelijk zijn de Chinese cijfers ouder; zekerheid bestaat daarom trent niet, aangezien de ouderdom van de oud-Chinese getalickens niet vaststaat. Voor Westerse begrippen zijn alle cijfers uit de oudheid te ingewikkeld en te onhan- delbaar. Wij erfden het Romeinse cijfer schrift, dat voor de eenvoudige getal-aan duidingen in de beginperiode van onze be schaving wel bruikbaar was, doch dat volkomen onhandelbaar gebleken zou zijn bij de ontwikkeling der moderne weten schappen of bij het gebruik in ons dagelijks leven. Alleen al het eindcijfer van onze staatsbegroting zou, in Romeinse cijfers uitgedrukt, 10 pagina's krantendruk be- slaan. Erg overzichtelijk wordt dat dus niet! In de derde of vierde eeuw n. Chr. was echter in Indië, waar de rekenkunde reeds sedert 1000 jaren een hoge trap van ontwikkeling had bereikt, een cijferstelsel uitgevonden dat bijzonder eenvoudig en practisch zou blijken te zijn. Door de ver overing van die streken door de Arabieren iverd dit cijferschrift door de veroveraars overgenomen, zodat uiteindelijk ook Europa met deze inmiddels enigszins gewijzigde cijfers kon kennismaken. Vanuit Spanje, maar meer nog via Italië, waar reeds Ger- bert van Aurillac de latere Paus Sil vester II (999-1003) voor invoering van de Indische cijfers ijverde, heeft het stelsel zich over Europa verbreid. Het zou echter nog tot het midden van de 16de eeuw duren eer dit cijferstelsel zich door de inmiddels sterk ontwikkelde boekdrukkunst in het gewone leven geheel had ingeburgerd. En omdat we deze Indische cijfers van de Arabieren cadeau, kregen, noemen we ze Arabische cijfers. Dat moge een dankbare geste schijnen, maar de benaming blijft onjuist. Zo is het ook onjuist madame Curie als ontdekster van de radio-activiteit voor te stellen. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2