Het kind van de buurvrouw" Agenda voor Beverwijk Indonesische ambassade te Londen bestelde gamelan in Haarlem Uitvinders in vergadering bijeen Castricum „Prijs" voor de „Allan Water" ^UJeeXb De brand in de lading van de „Meerkerk" Mr. F. J. Kranenburg naar Korea WOENSDAG 15 OCTOBER 1952 7 Eerste jubileumvoorstelling van PAL VU Er komt tekening in de strijd bij St. Thomas „Het volk van Israel" Waterpolo DWT versloeg VZV met vijf-één Waterpoloprogramma Met verlaten passagiersscheepje onderweg naar IJmuiden NU HET KOUDER WORDT VOOR DE BABY Waarnemend districts commissaris benoemd Dodelijk verkeersongeluk te Breukelen Raad voor de Scheepvaart Kerkelijk Nieuws SCHEEPVAART De Arbeiders-toneelvereniging „Palvu" "uit IJmuiden heeft Dinsdagavond in het Bex Theater haar zilveren jubileumseizoen ingezet met de eerste opvoering van een echt volksstuk van Herman Bouber: „Het kind van de buurvrouw". Deze voorstelling behaalde in de vrijwel geheel uitverkochte zaal een onmiskenbaar groot succes, waar van wethouder H. de Boer en de heren W. F. G. de Man en P. Smakman namens het gemeentebestuur en talrijke afgevaardig den van diverse zusterverenigingen ge tuige zijn geweest. „Het kind van de buurvrouw" dateert nog uit de tijd, dat Herman Bouber zo ge lukkig was over een eigen gezelschap te beschikken, waarmee hij in de Amsterdam se Plantage Schouwburg een aparte repu tatie verwierf. Hier werden De Jantjes, Bleeke Bet en Zeemansvrouwen aan het publiek voorgesteld. Hoewel er meermalen met een zekere arrogantie en in gering schattende zin over zijn werk geschreven en gesproken is, wist hij er desondanks in te slagen de genegenheid van duizenden voor het toneel te winnen en hun ogen en harten voor deze universele kunst te openen. Door zijn grote verdiensten mag hij dan ook ongetwijfeld aanspraak maken op een ruimere erkenning, dan hij momen teel als ambulant acteur geniet. Ook in dit opzicht was het van „Palvu" een gelukkige gedachte ter gelegenheid van haar jubileum het publiek nog eens aan het bestaan van Herman Bouber te herin neren. Want dit toneelspel karakteriseert deze auteur volkomen. „Het kind van de buurvrouw" speelt eveneens in zijn gelief de Amsterdam, in kleine kroegjes en bin nenkamers, waar zich zo menig drama vol trekt. Hier is het een kinderloos echtpaar, dat het pas geboren dochtertje van een dame uit het rose leven adopteert en het al spoedig geheel als eigen kind beschouwt. De pleegvader, die naar de schone bijnaam „Arie de waterduiker" luistert, is nu niet bepaald een gentleman, maar ook hier geldt de spreekwijze „ruwe bolster, blanke pit" en op zijn eigen enigszins onbehouwen ma nier, draagt hij de kleine Mientje toch een grenzenloze verering toe. Zijn vrouw, tante Da, komt door het meisje over de teleur stelling van het kinderloze huwelijk heen en heeft haar al lang als eigen dochter geaccepteerd. Vijftien jaar mag deze illusie duren, maar dan herinnert de echte moeder zich plotseling het bestaan van het kind, dat zij al die tijd volkomen veronachtzaamd heeft en tracht zij Mientje weer onder haar in vloed te krijgen. Met behulp van allerlei dure geschenken brengt zij het onbevangen kind uit haar evenwicht, met het gevolg dat Mientje, onbewust van het verdorven milieu waarin zij zal belanden, de ver keerde zijde kiest en haar beide pleeg ouders volkomen gebroken achterlaat. Bouber heeft in zijn stuk dus geen feiten van wereldschokkende betekenis behan deld, maar dit eenvoudige gegeven is daar om niet minder aangrijoend. Ondanks de vlagen van sentimentaliteit, waaraan hij af en toe niet wist te ontkomen, werd het een prachtig stuk volksleven, dat in ver schillende snaakse taferelen van roddelen de en kijvende buurvrouwen, leutige kroeg scènes en markante typeringen, treffend is uitgebeeld. Bij de levendige opvoering, die het jubi lerende „Palvu" van dit toneelspel wist te geven, viel ook ditmaal weer de bevatte lijke regie van Jan Velzeboer te bewon deren. Bijzonder gelukkig vond ik zijn op lossing voor de scène, waarin Arie een zijner beproefde duiken in de gracht neemt; hierdoor kreeg dit tafereel een beter effect dan op de wijze, zoals ik het indertijd van Bouber zelf heb gezien. Ook het décor, met het pittoreske grachtje op de achtergrond was bijzonder fraai. In de opvoering viel eveneens veel te waarderen, hoewel er bij een dergelijk grote bezetting uiteraard gemakkelijk het gevaar van zwakke plekken ontstaat. Ge lukkig was hiervan "bij de hoofdrollen het minst sprake. Tante Da werd als een innig, zorgzaam moedertje voorgesteld, dat in de laatste taferelen haar smart in de juiste proporties wist uit te beelden. Ome Arie was het best wanneer hij met een groc- In afdeling twee van de Castricumse RK Damclub „St. Thomas" wordt P. Rietveld thans ernstig bedreigd door C. Ory. Het is deze laatste speler Maandagavond tijdens de onderlinge wedstrijden in hötel Sport- Duinzicht gelukt Rietveld een gelijk spel af te dwingen. Van de zes door hem ge speelde wedstrijden had Rietveld er tot nu toe 5 gewonnen. Met 11 punten staat hij als eerste op de ranglijst, slechts met één punt verschil, doch met een wedstrijd meer ge speeld. De dammer A. Rietveld heeft het tegen S. Groentjes niet kunnen bolwerken. Ook deze ontmoeting eindigde in een 11 gelijk spel. C. Jufermans ging op de goede weg voort en bond nu A. Dagelet aan zijn zegekar, waardoor hij de derde plaats veroverde. De partij B. LoumanH. Lute werd een overwinning voor de eerste. In de derde afdeling speelden K. Rein- ders en J. Groen gelijk, en behaalde A. Collet zijn eerste overwinning op A. Bak ker. Fl. Zonneveld won na een uitstekende partij van H. Kortekaas. L. de Ridder ver sloeg G. Tromp, en B. v. d. Schaaf won van N. Kroone. De spelers van afdeling 1 kwamen dit keer niet tegen elkaar uit. In het gebouwtje naast het Corso-theater belegt de Hervorme Evangelisatie in Cas tricum Donderdag een gemeehteavond. Ds. J. v. d. Linde uit Amsterdam heeft men uitgenodigd om een lezing te komen hou den over het onderwerp „Het volk van Israël". WOENSDAG 15 OCTOBER Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Illusie van het geluk". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Hoe groen was mijn dal". K. S. A.-gebouw, 8 uur: H.O.V.-concert. Kennemer Theater, 8 uur: Filmavond ,,'t Nut": „De tuin van Allah". DONDERDAG 16 OCTOBER Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Hoe groen was mijn dal". stern te midden van zijn kornuiten in het. kroegje verkeerde. Later vergat hij telkens zijn oudere leeftijd en werd hij in zijn be wegingen te snel en te levendig. De kleine Mientje was ongetwijfeld een der uitblin kers van deze opvoering; haar kinderlijke onbevangenheid en argeloze onschuld wer den met een innemende naïeviteit weerge geven. Tante Kee had de vereiste tergende en onsympathieke gestalte, die haar tot het gehate individu maakte. Maar Lien, de „echte" moeder van Mientje, hadden wij gaarne nog canaillcuzer gezien. Bijzonder geestige typeringen werden ook de drie vrouwen uit het volk; al was de rolkennis niet altijd even feilloos, toch hebben Onderdeurtje, Schone Emma en de Dragonder niet weinig tot het succes bij gedragen. Het was tenslotte een indrukwekkend aantal werkende leden, dat aan het einde der opvoering de hulde van het publiek in ontvangst mocht nemen, daarbij de bloei van „Palvu" op overtuigende wijze demon strerend. Namens de vele donateurs werd daarop nog het woord gevoerd door een spreker, die op bijzonder omslachtige wijze de betekenis van de jubilerende vereniging onder woorden bracht, waarna de voor zitter zijn erkentelijkheid voor het ontvan gen feestgeschenk betuigde. JAN VAN DAM. VANGSTBERÏCHTEN UIT ZEE Nacht van 14 on 15 October KW 2 100 k.: KW 3 80 k.; KW 138 10 k.; KW 86 50 k.: KW 67 10 k.; KW 38 25 k.: KV/ 18 85 k.; KW 32 65 k.; KW 39 30 k.; KW 15 50 k.; KW 43 34: KW 123 45 k.: KW 130 70 k.; KW 22 25 k.; KW 45 25 k.; KW 129 70 k.; KW 70 15 k. Uit halve vleet: KW 5 120 k.; KW 6 100 k.: KW 7 150 k.: KW 9 50 k.; KW 14 100 k.; KW 23 70 k.; KW 167 100 k.; KW 151 85 k.; KW 95 120 k.; KW 97 120 k.; KW 173 85 k.; KW 50 85 k.; KW 176 60 k.; KW 110 120 k.: KW 85 140 k.: KW 44 55 k.; KW 42 68 k.: KW 78 100 k.: KW 49 40 k.: KW 41 85 k.: KW 40 5 k.: KW 29 50 k.: KW 20 120 k.; KW 48 20 k.; KW 25 50 k.; KW 73 125 k.; KW 147 120 k.; KW 54 25 k.; KW 141 80 k.; KW 83 100 k.; KW 127 80 k.; KW 65 300 k.; KW 56 50 k.; KW 122 120 k.; KW 124 100 k.; KW 159 70 k.; KW 163 180 k.: KW 161 80 k.; KW 168 65 k.; KW 170 100 k.; uit halve vleet; IJM 75 5 k.; IJM 283 110 k.; IJM 74 70 k. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 70 kantjes. Scheveningen: 70 kantjes. aKtwijk: 70 kantjes. Voor de tweede klasse heren werd in het Sportfondsenbad de wedstrijd DWT VZV gespeeld. DWT begon de competitie goed en bracht de Velsenaren een vijf—een nederlaag toe. Al direct na de aanvang kwamen de Velsenaren opzetten en zij hadden geruime tijd het initiatief in handen. De DWT doel- verdediger wist echter enige schoten keurig te stoppen. Geleidelijk aan wisten de Haar lemmers tot het offensief over te gaan en het was Fons Roozekrans, die de Haarlem mers de leiding wist te bezorgen met een hard schot. Fons Roozekrans kreeg vervol gens een vrije worp te nemen en het was een geluk voor DWT dat de bal nog door een andere speler werd aangeraakt, daar de bal daardoor in het VZV-doel belandde. (20). Nadat wederom enige VZV-aanvallen op niets waren uitgelopen kreeg Fons Roo zekrans de bal toegespeeld en hij wist de stand op 30 te brengen. Kort na de hervatting was het wederom de DWT goalgetter die succes boekte. De Velsenaren kregen hierna wat meer kan sen doordat de Haarlemmers wat minder actief waren; het geluk was echter niet aan hun zijde. Visman scoorde uiteindelijk het enige VZV doelpunt. Nadat DWT de VZV doelverdediger nog eenmaal had gepasseerd kwam het einde van deze aardige wedstrijd. De andere resultaten waren: In de tweede klasse dames'verloor DWT 4 met 41 van Haarlem 2. Haarlem 3 won in de derde klasse heren met 50 van DWR 2; VZV 2 moest in de vierde klasse heren een 80 nederlaag incasseren van HVGB 4; in de wedstrijd HPC 4DWT 4 werden de punten gedeeld, eindstand 11. Voor de waterpolocompetitie kring Haar lem luidt het programma deze week: 17 October, afdeling jongens: HVGB-DWT. 18 October, derde klasse dames: HPC 2 DWR 2. Eerste klasse dames: DWT 1—Ne- reus 1. Tweede klasse dames: DWT 3— DWT 2; Tweede klasse heren: HPC 2 HVGB 2. Vierde klasse heren: DWT 3— HVGB 5. De VEM-trawler „Allan Water" Is naar IJmuiden onderweg met een passagiers- scheepje op sleeptouw, de „Nortam" van naar schatting 200 ton. Dinsdagmorgen belde schipper Huig Ouwehand naar zijn rederij met de mede deling, dat hij naast een verlaten schip dreef en wel een kans zag, vast te maken. Dat is gebeurd en ondanks het feit, dat de tros enige keren brak, was de trawler met zijn vondst vanmorgen tegen 10 uur op 20 mijl uit IJmuiden en tussen de middag werd de sleep voor de pieren verwacht. Er zijn twee runners op de „Nortam" overgebracht. Men vermoedt, dat de „Nortam" een der schepen is, waarvoor de vissersvloot gister nacht werd gewaarschuwd: een Duitse sleepboot zou namelijk zijn sleep verloren hebben in het ruwe weer, zoals wij in onze rubriek „Visserij Varia" melden. VISSERIJBERICHT URK 14 October 1952 aangevoerd aan visafslag Urk door 52 vaartuigen: 6923 pond snoek baars f 0.58f 0,61 p. p.; 31 pond rode baars f 0,53—f 0,61 p. p.; 780 pond voorn f0,10—f 0,12 p. p.; 1893 pond blei f0,10—f 0,12 p. p.; 12 pond karper f 0,22 p. p. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: C. C. BenardJongkind, d., Rijnstraat 65, IJmuiden; N. Klinkenberg van de Grift, d„ IJmuiderstraatweg 92, IJmuiden; W. C. Stam—de Reus, z., Zuider straat 2, Velsen-N.; C. A. van den Berg Soonius, z„ Stolstraat 13. IJmuiden-O.; S. RemkesKlement, d., Daltonstraat 3, IJmui den: J. K. Dijkstra—Beunder, d„ Bloemen- daalseweg 123 a, Bloemendaal; C. Groen Spierenburg, z., President Krugerstraat 13, IJmuiden. OVERLEDEN: P. A. J. van de Griendt, 46 j., Willemsbeekweg 100, IJmuiden-O.; C. J. Verhoeven, 65 j„ echtgenoot van L. A. Ket ting, Bruno Klauwersstraat 9, Santpoort; T. Mets, 82 j., Roerstraat 19, IJmuiden; P. Veldt, 76 j„ weduwe van C. Oosterhoorn, J. P. Coenstraat 51, IJmuiden-O. ADVERTENTIE Met wollen flanel en Teddy zijn onze SNEEUWPAKKEN gevoerd, heerlijk warm. Prijzen vanaf 34.65 Anegang 46 - Tel. 14651 Gr. Houtstr. 116 - Tel. 13339 Tussen de buien door legde de fotograaf dit beeld vast van landelijke rust' en hengelaars-genoegen, dat wel niet zo heel lang meer in de vaderlandse dreven te zien zal zijn, ook al kan men inleggen tot de Maartse buien. Haarlemse padvinders Wij vernemen dat de heer P. J. Middel hoven uit Zaandam is benoemd tot waar nemend districtscommissaris te Haarlem der Vereniging De Nederlandse Padvinders. De heer Middelhoven is reeds hoofd kwartiercommissaris van de Verkenners. Op deze wijze is een tijdelijke oplossing gevonden ter voorziening in de vacature die ontstaan is door het bedanken van de heer M. C. de Jong. De 34-jarige motorrijder J. van de H. uit Abcoude is gistermiddag, toen hij de poort van de fabriek van de N.V. Hazemeyer te Breukelen uit kwam en de rijksweg wilde oprijden, doch niet voldoende uitkeek, door eer. passerende vrachtauto aangereden. Het slachtoffer, dat enkele meters over het wegdek werd meegesleurd, is in de avond in het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht aan zijn verwondingen overleden. Onlangs werd by de Indonesische am bassade te Londen een aantal in opdracht vervaardigde gamelan-instrumenten afge leverd, waarop het personeel zich thans bekwaamt om in de naaste toekomst bij officiële gelegenheden met een goed huis orkest voor de dag te kunnen komen. Voor het eerst in de geschiedenis van de game- lanmuziek werden de voor het maken hier van benodigde instrumenten in Nederland besteld. Ze werden onder leiding van de op dit gebied bij uitstek deskundige Ber nard IJzerdraat gefabriceerd in het Klein Heiligland te Haarlem. Hoe is de Indonesische ambassade te Londen ertoe gekomen de instrumenten in Nederland te laten vervaardigen? Dat heeft een tienjarige voorgeschiedenis. De door Bernard IJzerdraat ondernomen studie van de gamelanmuziek in theorie en practijk aanvankelijk alleen op vaderlandse bo dem, maar na de oorlog ook op Indonesi sche grond, dank zij de gastvrijheid van muziekscholen op Java en Bali leidde tot de vorming van een Nederlandse groep, het orkest Babar Layar, met als bakermat de Gedempte Oudegracht te Haarlem, dat ook een kleine tournée door Engeland maakte. Door een gelukkige samenloop van omstandigheden kon men de opening van de nieuwe Indonesische ambassade te Lon den opluisteren. Getroffen door het enthou siasme van deze groep voor de gamelan- Het bestuur van de in Juni 1950 opge richte Nederlandse vereniging van Uitvin ders werkt rustig verder. In een Maandag in hotel Lion d'Or voor de leden uit het rayon Haarlem gehouden vergadering heeft de voorzitter, de heer B. J. van Santen te Voorburg, over de stand van zaken mede delingen gedaan. In de eerste plaats vestigde hij er de aandacht op, dat ons land vertegenwoor digd is geweest op de in Parijs gehouden tentoonstelling, waarop werken van uit vinders uit verscheidene landen geëxpo seerd zijn. Op de organisatie is weliswaar critiek uit te oefenen, maar de heer Van Santen vond het verheugend, dat er een gelegenheid is geweest, voor uitvinders met hun voorwerpen voor de dag te kun nen komen. Daarom heeft het bestuur overwogen in de toekomst ook een inter nationale tentoonstelling in Nederland te houden; dit moet geschieden in samen werking met een technische of een han delsbeurs. Reeds zijn besprekingen ge voerd doch het bestuur werd een plaats aangewezen, waarmee het zich niet kon verenigen, omdat verwacht kon worden, dat het werk niet de aandacht zou genie ten als gewenst werd geacht. Het bestuur zal zijn pogingen voortzetten. De voorzitter, evenals ir. P. A. Dozy te Haarlem, secretaris der vereniging en ir. Van Bemmel Suyk, directeur van „Het Sticht" te Den Haag, waarmee de vereni ging samenwerkt, gaven toelichtingen op vragen welke stappen de leden die iets uitgevonden hebben, moeten doen om suc ces te boeken bij het verkrijgen van een octrooi en het materialiseren en exploite ren van hun werk. Getracht wordt de ideële en materiële belangen van uitvin ders te behartigen en te bevorderen. Uit de besprekingen kwam o.a. tot uiting, dat men wel eens moeilijkheden heeft bij de voorbereidende maatregelen om goederen te octrooieren. Een der leden was van me ning, dat er door het veel voorkomen van vacatures in de Octrooiraad stagnaties ont staan bij het onderzoek. De voorzitter zeg de toe, dat deze zaak de aandacht zal heb ben van het bestuur en dat getracht zal woi'den verbeteringen aan te brengen. Om dit te bereiken is het echter nodig, dat het bestuur een groot aantal leden verte genwoordigt bij do besprekingen. Voorts merkte de heer Van Santen op, dat de vereniging reeds door een over heidsinstantie erkend is; zij heeft het werk der vereniging geroemd en de wens uitgesproken, dat het bestuur er het zijne toe kan bijdragen, dat alleen die uit vindingen aan een onderzoek voor octrooi worden ingezonden, waarvan een rede lijke kans op succes bereikt kan worden De heer Dozy voegde hier aan toe, dat reeds aan uitvinders die hem inlichtingen hadden gevraagd, in overweging was ge geven geen aanvraag bij de octrooiraad in te dienen. Bij de leden werd voorts aandrongen op samenwerking. Het kan gebeuren dat een lid een idee heeft en het niet kan uit werken. Na overleg kan mogelijk succes bereikt worden. De voorzitter deelde mee, dat als een groep bijeen wenst te komen om technische besprekingen te voeren het bestuur daaraan medewerking zal ver lenen. In overweging werd gegeven op bepaalde tijden bijeen te komen. De voorzitter zeide daartoe bereid te zijn en de leden op de hoogte te houden van de werkzaamheden van het bestuur. In zijn slotwoord merkte de heer Van Santen op, dat het vinden van nieuwe ideeën van groot belang is voor de indus trialisatie. Hij hoopte, dat bedrijven in de toekomst de leden in de gelegenheid zullen stellen mee te werken aan verbeteringen van toestellen; mogelijk kunnen directies van bedrijven de leden uitnodigen aan ex cursies deel te nemen, om daarna gelegen heid te krijgen uitvinden te doen ten gunste van de industrie. muziek wendde de culturele attaché zich tot de heer IJzerdraat met het verzoek of deze voor de levering van een bescheiden gamelan zorg kon dragen. Na betrekkelijk snel onderhandelen werde,n de instrumen ten inderdaad besteld. Doordat Bernard IJzerdraat in het begin van dit jaar tijdens een tweede studiereis ook het centrum van de gamelansmeedkunst Semarang had be zocht en daar zijn inzichten in de samen stelling van het brons en de instrumenten- bouw in het algemeen belangrijk verdiepte, dorst men zij het met een beschroomd hart de vererende opdracht te aanvaar den. Zo wordt dus met de verworven kennis niet alleen de wetenschap, maar ook de kunst gediend en uitgedragen. Men hoopt nu ook voor Nederlands gebruik een zo compleet en zuiver mogelijke gamelan te kunnen bouwen, teneinde de Indonesische muziek letterlijk als een klok te doen klin ken. 6 November van het vorige jaar brak des nachts om twee uur brand uit in de lading copra van het aan de Sumatrakade te Amsterdam gemeerde stoomschip „Meerkerk". De brandweer slaagde er in de brand meester te worden door grote watermassa's in het ruim te spuiten en het vuur als het ware „te verdrinken". Gisteren heeft de Raad voor de Scheep vaart een onderzoek ingesteld in deze zaak. Gehoord werden de kapitein van het schip, de heer S. Ruyg, de vierde stuur man, de heer A. Kamsteeg, die bij het uit breken van de brand wacht had, en een inspecteur van de Verenigde Nederlandse Scheepvaart Maatschappij, de heer B. J. G. Schokking. De inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, zeide geneigd te zijn de „broeiïngstheorie" te laten vallen. Hij dacht aan andere oorzaken en haalde uit het proces-verbaal, dat destijds door de politie te water in opdracht van de offi cier van justitie van de Amsterdamse rechtbank is opgemaakt, een verklaring aan van de directuer van het T.N.O. in Rijswijk. Deze veronderstelde dat, vooral omdat kort na het ontdekken van de brand een groot aantal kleine blauwe vlammetjes zijn gezien, de zeer brand bare fijne haartjes op de jutezakken, waarin de copra was verpakt, vlam hebben gevat. Geconstateerd is, dat door het schu ren van het reephoofd van de hijskraan over het luikhoofd vonken zijn ontstaan. In het justitiële rapport bevinden zich ook verklaringen waaruit blijkt, dat door een of meer arbeiders op een hoger gelegen dek gerookt is. Over de genoemde geval len wordt wel gezegd, dat zij onmiddellijk zijn ontdekt en dat de sigaretten dadelijk werden gedoofd, maar de inspecteur acht te het in het geheel niet uitgesloten, dat de brand toch is ontstaan doordat een ar beider een brandend peukje op de jutezak ken heeft gegooid. Daarnaast achtte hij het niet uitgesloten, dat de brand is ont staan door een wegspringende vonk. Naast een goede ventilatie van ruimen, waarin copra geladen is, om gasvorming tegen te gaan, wilde de heer Metz een strengere controle zien toegepast op de ar beiders, die dergelijke ladingen moeten lossen, bestaande uit het fouilleren op lu cifers en tabak. De Raad zal binnenkort schriftelijk uitspraak doen. Reeds herhaaldelijk heeft de Nederland se regering uiting gegeven aan haar grote waardering voor de verrichtingen van de Nederlandse strijdkrachten in Korea en getuigd van de grote waarde, welke het Nederlandse optreden daar voor ons land heeft. Om van deze waardering en belangstel ling daadwerkelijk jegens de betrokken militairen te doen blijken, zal de staats secretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranen burg, op Donderdag 16 October voor een kort bezoek aan de vrijwilligers naar Korea vertrekken. Door dit bezoek zal tevens aan deze militairen de gelegenheid worden ge boden om belangen, welke langs de hiërar chieke weg mogelijk minder duidelijk kun nen v/orden voorgedragen, persoonlijk met een lid van de regering te bespreken. De staatssecretaris zal waarschijnlijk op 1 No vember in Nederland terugkeren. Mr. Kranenburg zal tijdens zijn verblijf in Tokio en Korea ook generaal Mark Clark, de commandant der UNO-strijd- kraehten in Korea, ontmoeten, alsmede generaal Van Fleet, commandant van de landstrijdkrachten. Ned. Herv. kerk Beroepen te Blekensgraaf; J. T. Door nenbal te Oene; te Vlissingen, wijkgem. Zuid (vac. ds. Sickesz): J. Kwast te Hen drik Ido Ambacht; te 's-Grevelduin-Capel- le: H. G. Abma te Rotterdam-Delfshaven. Bedankt voor Auckland in Nieuw-Zeeland: nadere beslissing G. F. W. Herngreen te Rotterdam-Kralingen; voor de benoeming tot Evangelist te Elerveen (Vlagtwedde): de heer Van Leeuwen, voorg. Ned. Herv. Evang. te Wirdum (Fr.). Geref. kerken Beroepen te Andijk (vac. H. R. Groene- velt): D. Zwart te Halfweg; te Koudekerk aan de Rijn: H. J. Hagen te Lemelerveld (c.): te Schiedam (4e pred.plaats): E. J. Oomkes te Appingedam; te Aduard: J. Fi- ret te Zuid-Beyerland; te Westeremden: W. Kats, cand. te Hoogeveen; te Marken en te Ten Post: L. Loosman, cand. te Urk. Be dankt voor Delden: S. de Vries te Sellingen. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Tweetal te Amstelveen: G. Deddens te Wetsinge-Sauwerd en H. D. van Herksen te Onnen; beroepen te Ulrum: G. Roukema te Ede; te Kommerzijl: S. Borgdorff, cand. te Overschie.Bedankt voor Rijswijk: G. Spijker te Nedum; voor Middelstum en Sliedrecht: D. Deddens te Wetsinge Sau- werd. Geref. gemeenten Tweetal te Rijssen: F. J. Dieleman te Yerseke en N. v. d. Ketterij te Alblasser- dam. Bedankt voor Goes: F. Mallan te Bruinisse. Oud Geref. gemeenten Bedankt voor Loenen aan de Vecht: J. v. d. Poel te Giezendam. Alblasserdljk, 13 v. Brownsville e New Orleans Alwaki. 13 van Santos. Arnedljk. pass. 13 Scilly's. Algenib. 13 130 m. Z. Kp. St.. Marta Grande Arendsdijk, 13 130 m. ZO. Bahia. Aletta, 13 v. Telokanson te Pladju. Agamemnon, 12 v. Cartagena n. Cristobal. Annenkerk, 14 v. Rotterdam te Brisbane. Alpherat, 13 40 m. ZW. Kp. Finisterre. Amor, 13 v. Piraeus n. Chios. Amstelstad, 13 560 m. N.NW. Azoren. An dijk, 13 400 m. W.ZW. Scllly's. Arundo, 13 565 m. W.NW. Fastnet. Bonaire, 13 760 m. W.ZW. Madeira n. Barbados Ball. 13 te Suez. Baarn, 13 800 m. O. Bermuda. Bemnekom, 14 v. Antofagasta n. Pisco. Bantam, 13 75 m. N. Dema. Bingang, 13 550 m. W.NW. Los Angeles. Bli tar, pass. 13 Daedalus. Bagan, 14 v. Bangkok te Singapore. Ceram. 13 v. Calcutta n. Rotterdam vla Madras Cistula, 14 v. Singapore te Fremantle. Cottica, 13 650 m. Z.ZW. Fayal. Congostroom. 15 v. Lome te nuala verwacht Clavella, 14 v. Massawa te Dlibouti verw. Cal'tex Delft. 14 v. Sidbn te Rotterdam. Caltex Utrecht, pass. 14 Gavdo eil. Castor, 13 950 m. ZW. Flores. Drente, 16 9 u. v. Java aan Hoek v. Holland verwacht. Duivendreeht, 14 v. Liverpool naar Dakar. Douro, 14 te Amsterdam van Barcelona. Danae, 13 t.h.v. Algiers. Eos, pass. 13 Kp Finisterre. Ena, pass. 13 ten Z. Natuna eil. Edam. 13 440 m. ZO. Cp. Race n. Antw. Eemdijk, 13 350 m. NO. Fayal. Elmina, 13 280 m. N. Cp. Blanco. Esso Den Haag. 13 960 m. ZW. Fayal. Fairsea, pass. 13 Cp. Otway. Friesland (SSM), 14 v. Rotterdam n. Tyne. Farmsum, 13 220 m. O. Belle Isle. Groote Beer, 13 v. New York te Rotterdam. Garoet, 15 Napels verwacht. Gooiland, 13 v. Hamburg te Amsterdam. Gouwe, 15 Zaandam verwacht. Groote Kerk, 13 v. Lorenzo Marques te Beira. Gordias, 13 van Antwerpen naar Amsterdam. Hecuba, 14 v. Willemstad te Punta Cardon. Hestia, 13 van Hamburg te Antwerpen. Heelsum, 13 210 m. W. Flores. Hersilia, 13 300 m NO. Barbados. Hydra. 13 125 'm. O. Bermuda. Hos, 13 te Fort Liberte. Joh. v. Oldenbarnevelt, 14 van Aden naar Suez Jupiter, pass. 14 eil. Pantellaria. Kota Inten, 15 v. Soerabaja te Makassar verw. Kamana, 13 v. Guming Sitoli n. Padang. Kalabahi, 13 te Merauke. Leerdam, 14 te Hallfax. Langkoeas, pass. 14 ten Z. eil. Socotra. Larenberg, 14 v. Vlaarddngen te R'dam. Leuvekerk, 14 Genua verwacht. Langkoeas, 13 in Golf v. Aden. Maashaven, 13 v. Dakar n. Takoradi. Maasland, 14 v. Bahia te Santos. Mariekerk, pass. 13 Kp. Finisterre n. Teneriffe Malea, 13 v. Rotterdam n. Jarrow on Tyne. Merwede, 14 van Bremen. Modjokerto, 14 v. Southampton n. Genua. Maaskerk, verm. 10 v. Lagos n. Cotonu. Markelo, 17 v. Blyih te Lissabon verwacht. Marisa, 13 670 m. W.t.Z. Coco*(f eil. Metula, 13 in Golf v. Bengalen. Mirza, pass. 13 Oostp. eil Timor. Murena, 13 in Golf v. Bengalen. Myonia, 13 440 m. W. Cp. Otway. Martha, pass. 14 Kanarische eil. Macoma, 13 270 m. ZW. Guadekmpe. Mapia, 13 480 m. W.NW. Kp. St. Vincent. Nieuw Amsterdam, 14 v. Rotterdam te New York verwacht. Noordam, 13 350 m. W. Scilly's. Notos, 13 van Hamburg n. Bremen. Oranje. 14 te Southampton. Orioml3 v. Alexandrië n. Beyrouth. Oberon, 14 v. Ciudad Trujillo v. St. Marc. Omala, 13 in Str. Malakka. Oranjestad. 13 730 m. NO. Barbados. Orestes, pass. 13 Westpunt Haiti. Ootmarsum,, 13 330 m. Z.t.O. Cp. Race. Overijsel. 14 v. Calcutta n. Port Swetteriham. Oran-jefonteln, 13 610 m. O.ZO. St. Helena. Phrontis, 13 v. Palembang n. Cheribon. Poelau Laut, 14 v. Tjüatjap te Banjuwangi. Prins Maurits, 9 v. Rotterdam te Chicago. Polydorus, 11 v. Singapore. Prins Fred. Hendrik, 13 700 m. W.t.N. Cp. Clear. Prins Willem v. Oranje, pass. 14 Scllly's. Papendrecht, 13 Malakka gepass. Parkhaven. 13 140 m. Z. Rio de Janeiro. Prins Willem IV, 13 in Galop kanaal. Rotti, 14 te Belawan. Radja, 13 te Bahrein. Roebiah, 13 250 m. NW. Cp. Negrals. Rondo, 13 390 m. W.NW. Key West. Ruys, 13 460 m. O.NO. Diego Garcia. Slamat, 13 v. Port Swettenham n. Singapore. Scherpendrecht, 14 v. Santos te Rio Grande verwacht. Schledijk, 13 v. New Orleans n. Newport News Sibajak, 13 310 m. N.NO. Galapagos Arch. Stentor, 14 van Amsterdam te Rotterdam. Sunett, 13 v. Cristobal. Salatiga, 13 v. Seattle n. Calcutta via Manilla Stad Maastricht, 12 v. Casablanca n. R'dam. Saidja, 13 rede Muntok ten anker. Salland, 13 140 m. ZW. St. Paulsrock. Saparoea, pass. 13 Malakka. Schie, 13 In Golf v. Biscaye. sign, 13 nog te Kalianget. Stanvac Pendopo. 13 te Tj. Prlok. Straat Banka, 13 670 m. NW. Tristan da Cunha Stad Breda, 13 280 m. W. Bermuda. Tabian, 13 v. Bart n. Java via Port Said. Tawali, 13 v. Soerabaja n. Banjuwangi. Teiresias, pass. 13 ell Minicoy n. Aden. Ternate, 13 v. TJ. Priok n. Soerabaja. Trompenberg, pass. 13 Key West n. Mobile. Tjitjalengka, 13 v. Montevideo n. Santos. Tamo, 13 v. Galveston n. Buenos Aires via Trinidad. Teucer, 12 te Liverpool. Tankhaven III, 13 100 m. N.NW. Anamba eil. Telamon, 13 v. Pto Cabello n. Maracaibo. Tiberius, 14 te Houston verw. Tjibodas, pass. 13 Zuidpunt Formosa. Tjimenteng, 13 390 m. N.NO. Diego Garcia. Tabinta, 13 140 m. N. Paramaribo. Titus, 13 van Tri&st naar Bari. Themisto, 13 480 m. NW. Cp. Clear. Tiba, 13 580 m. W. Scilly's. Tjibantjet, 13 v. Balikpapan n. Soerabaja. Tjiwangi, 14 v. Balikpapan te Makassar. Tjipondok, 13 v. Zamboang n. Yokohama. Tjisadane, 13 120 m. ZO. Cp. Padaran. Trajanus, 7 te Paramaribo. Veendam, 13 620 m. O.t.N. Cp. Race n. Halifax Waterman, pass. 13 eil. Sombrero n. Willemstad Westerdam, 13 150 m. Z. Sable eil. Waingapoe, 13 Str. Malakka gepass. Woensdrecht, 133 970 m. NO. Sombrero. Winterswijk, 13 580 m. W.t.N. Flores. Willem Ruys, pass. 14 eil. Peri-m. Wonosarl, 13 650 m. W.t.N. Flores. Zeeland (SSM). 13 v. Setubal te Amsterdam. Zijpenberg, 13 120 m. O.t.Z. Shetland's. KLEINE VAART Audadcia, 14 van Rotterdam te Grimsby. Annie, 13 v. Barrow te Swansea. Arnoudspolder, verm. 14 v. Lissabon n. Oporto. Birmingham, 13 v. Harllngen n. Tyne. Brem, 13 te Oporto. Batavier III, pass. 14 Kp. Finisterre. Carpo, 13 van Dublin naar Amsterdam. Catharine, 13 v. Keml te Grimsby. Dollard, 13 van Rouaan naar Rotterdam. Daviena Goekoop, 13 v. Holbaek n. Kopmans- holmen. De Ruiter, 12 v. Sorr.aes te Hull. Duiveland, 14 v. d. Tyne n. Zeebrugge. Deo Duce, 13 v. Malmö n. Gothenburg. Fribio, 14 v. Goole te Lidkoping. nuucia, is v. Shoreham te Goole. Franka, 14 v. IJmuiden te Kopenhagen. Frisia, 14 v. Liverpool te Fedatah verw. Gaasterland, 13 v. Leith n. Grangemouth. Hast V, 13 v. Cardiff te Hamburg. Hoflaan, 13 v. Rouaan n. Newcastle. Java, 13 v. Amsterdam te Svendborg. Jan Kreumer, 14 v. Vlissingen te Oslo verw. Jokurma, 13 v. Delfzijl te Grangemouth. Josef Swenden, 12 v. Newcastle te Herrang. Kemphaan, 14 v. Waterford le Londen. Koningin Juliana, 13 v. Kopenhagen te Gron- hogen. Lucas Bols II, 10 v. Casablanca n. Port Lyautey Markab, 13 v. Harlingen n. Malmö. Megrez, 13 v. Bordeaux te Casablanca. Merak, 13 v. Rouaan te Casablanca. Mercurius, 12 v. Shoreham te Southampton. Mirach, 12 v. Nantes te Port Lyautey. Marcella, 13 geankerd in baai Douamenez. Mare Liberum, 11 van Houston. Matthew, 14 v. Biltingham te Southampton Mies, 14 v. Flixboro te Tuborg. Neeltje, 14 v. Gothenburg te Aalborg verw. Nelly, 14 op rede Great Yarmouth. Nottingham, 13 v. d. Tyne n. Antwerpen. Nato, 9 v. Sfax naar Arzew. Nettie, 13 v. Ko].mnnsholmen te Boston. Noordland, pass. 12 Brunsbtlttel. Omlandiia, 12 v. Ca- blanca te Nantes. Oleum, 13 v. Roeh er te Middlesboro. Prima, 14 v. Londen ^e Thisted. Palma, 15 v. Hamburg te Rotterdam verw. Pavo, 12 v. Hernosar.d n. Mantyluoto. Po-ruto, 11 v. Mlcldiesbi ough n. Koeping. Ponza 11 v. Zaandam n. Methil. Peter Swenden, 13 van Goole te Kalix. Prior, 14 v. Saxkjobing te Rotterdam. Prinses Wilhelmlna, 11 v. Teignmouth te Savora Rapid, 13 van Rouaan. Rocket 12 rede Brunsbiltt dkoog. Saba, 13 v. Walom te Hull. Soemba 13 v. Antw. te Rostock. Silvaplana, 13 v. Kristiansand p. R'dam. Timor, 13 geankerd bij Poole. Tom van der Heide, 12 v. Casablanca te Marseille Urmajo, 13 v. Calais n. Londen. Viking, 13 v. Gothenburg n. Gruvon. Vrede, 13 in Torbaai schuilend. Vrouwepolder, verm. 14 v. Rotterdam n. Lissabon Vecnt, verm. 13 v. Boston n. Rotterdam Walenburgh, 14 van Bordeaux te Rotterdam verwacht. Wilpo, 12 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3