Uh/ffZ nuizin ine. „Prinses Beatrix" naar Mexico H. O. V. opende het seizoen met Amerikaans concert Agenda voor Haarlem -Ö% GASTON BATY OVERLEDEN Chefarine „4" doet wonderen w. ammwghimwirM mJÊÊtSni WMumiwL Herbouwplicht aan derden overgedragen Geen novelle bekroond voor Boekenweek 1953 Vermaard regisseur, de laatste der Franse toneelhervormers Minister Van Thiel bij ontscheping „Oranje" Nog maar één regent in Egypte Ethéry Pagava komt „Coppélia" dansen Frankrijk geprikkeld door houding der V.S. 3 Belangstelling van officiële zijde Speciaal schoenen voor slanke voeten n\\ - Prof dr. D. L. Bakker te Wageningen overleden Drie vroegere Wederopbouw- ambtenaren stonden terecht Circusdirecteur Mikkenie gaat jubileren Korea-vrijwilligers op de thuisreis Prijsvraag voor schilders Actie tegen Franse communistische parlementariërs Het acht materiële en morele steun onvoldoende Britse antwoordnota in Teheran overhandigd Mau Mau bedrest gouverneur van Kenya WOENSDAG 15 OCTOBER 1952 De H.O.V. opende gisteravond het con certseizoen met een Amerikaans program ma. Of er dan in de Verenigde Staten ook muziek gecomponeerd wordt, die waardig is op onze ernstige concerten te klinken? Zeer zeker is dit het geval, al is het tevens een feit dat deze muziek zich nog voor een goed deel in een stadium van zoeken en tasten bevindt. Het zou verkeerd zijn te menen dat Amerikaanse componisten alleen maar in staat zouden zijn tot het produ ceren van muziek bij films en amusements klanken van twijfelachtig, hoewel virtuoos gehalte. Eén ding is zeker, namelijk dat de muzi- kaal-technische ontwikkeling in de Ver enigde Staten van Amerika voor die der Oude Wereld niet hoeft onder te doen. Het waren niet de minste Europese krachten die er de grondslag van gelegd hebben. En op dit klassieke vormingsplan bouwen de Amerikanen voort, weliswaar naar eigen inzichten, maar die bleken vaak frisse en vruchtbare initiatieven, zoals met tastbare resultaten kan worden aangetoond. Een andere en eigenlijk belangrijkere kwestie is die van het zoeken van een aesthetische lijn. Toegegeven zij dat ook het oude Euro pa in de maalstroom van evolutie en revo lutie daarvoor te vechten heeft, echter meer om te behouden wat een eeuwenoude cultuur nagelaten heeft, dan om onder drang van wezensvreemde invloeden nieu we wegen op te gaan. De Amerikaanse cultuur echter is jong, zo jeugdig en onbe vangen, dat zij in vele gevallen het onder scheid tussen banale en verheven uitingen niet weet te onderscheiden. Maar met dat al is haar ontwikkeling merkwaardig. Het programma dat Toon Verhey met de H.O.V. ons deze avond presenteerde was in deze zeer opmerkelijk en kenschetsend. De Concert-Ouverture van Leo Sowerby,waar mee geopend werd, gaf een beeld van de stevige technische vorming van deze Ame rikaanse componist. Het werk zit vakkun dig knap in elkaar, zo knap zelfs, dat het weinig ruimte laat voor de zuivere essentie van de muziek. De totaal-indruk is die van een muzikale lawine waaronder men be dolven wordt. Schoonheidsontroeringen heb ik er niet bij kunnen ervaren. Als tweede nummer ging het Pianocon cert in F van George Gershwin, met Jacques Abram als solist. Dit werk, al ont wijkt het dan de banaliteit niet en verheft het zich nauwelijks boven de bedenkelijke sfeer van de moderne amusementsmuziek, heeft ten minste karakter; de techniek waarmee het is opgebouwd is er niet om zichzelf, maar dient de inspiratie, hoe die dan ook moge wezen. Het is muziek van ^en rasmuzikant, die zich wil ontworstelen •aan de geest van de music-hall, doch daar in slechts ten dele slaagt. Ten slotte werd de eerste uitvoering in Nederland gegeven van de Tweede Sym- phonie van Samuel Barber, een componist die geroepen schijnt te zijn om de Ameri kaanse muziek op een waardig plan te brengen. Wat we van hem voorheen reeds hoorden in het Holland Festival en tijdens de tournée van het Boston Symphonie Orkest wees reeds in die richting, doch deze Tweede Symphonie geeft een overtui gend bewijs van Barbers meesterschap en van de gezonde impulsen die zijn kunst opstuwen. Er is kracht en durf in deze muziek, maar ook bezinning en ontroering van edel gehalte. Technische kundigheid, hang naar het ADVERTENTIE y-A SflBY SHO€ in zes wijdte-maten. Het merk voor volmaakte pasvorm VRIJDAG 17 OCTOBER van 9.30—12.30 en van 2.00—5.30 uur zal een deskundige van de fabriek in onze zaak aanwezig zijn voor het geven van adviezen. Tevens wordt de nieuwe collectie getoond. Grote Houtstraat 44 - Tel. 10365 Haarlem WOENSDAG 15 OCTOBER Stadsschouwburg: ABC -cabaret „Bibelo- nië", 8 uur. Begijnhofkapel: Christen Spiri tualistisch Centrum „De grotere wereld", vragenavond. 8 uur. Frans Halsmuseum: In stituut voor Arbeidersontwikkeling, optreden Rolien Numan, 8 uur. Herenweg 141, Heem stede. evangelisatiesamenkomst, 8 uur. Lido: „S O S, kind vermist", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De tijger Akbar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Opstand in Colorado" en „Way out west", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De mijnen van Koning Salomo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „La Paloma", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „New Mexico", 14 jaar, 7 en 9J5 uur. Minerva: „La Symphonie Fantas- tique", alle leeft., 8.15 uur. DONDERDAG 16 OCTOBER Stadsschouwburg: ,,'t Is maar betrekkelijk" (Haagse Comedie), 8 uur. Lido: „SOS, kind vermist", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: De tijger Akbar", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9 15 uur. Spaarne: „Opstand in Colorado", en Way out West", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De mijnen van koning Salomo", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Jour naalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. New Mexico", 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Palace: „La Poloma", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en en 9.15 uur. Minerva: „Seven days to noon 14 jaar, 8.15 uur. populaire en gelukkig streven naar voor naamheid, vormden aldus de aspecten van deze Amerikaanse avond. Toon Verhey had er zich met al zijn artistieke krachten en zijn energie voor ingezet en de H.O.V. toonde zich onder zijn sterk bewuste leiding een volwaardig apparaat om het zware programma te verklanken. De piano virtuoos Jacques Abram toonde zich in het genre, dat hij dilmaal te vertolken had, eveneens een volwaardige kracht. Met dat al trok deze openingsavond veel belangstelling, ook van officiële zijde. Namens de Amerikaanse ambassadeur was er tegenwoordig generaal Alfred H. Noble, vergezeld van dr. M. W. P. Swan van de Amerikaanse voorlichtingsdienst. Van of ficiële Nederlandse zijde waren er onder meer mr. W. F. Schokking, lid van de Raad van Slate, dr. N. R. A. Vroom en dr. Walther Boer, namens de minister voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; verder verscheidene Haarlemse autoritei ten, onder wie wij opmerkten mr. M. M. Stufkens, griffier der Staten, en de wet houders D. J. A. Geluk en W. F. Happé. JOS. DE KLERK In de pauze van het eers\e H.O.V.-concert van dit seizoen onderhield de Amerikaanse generaal Alfred H. Noble (rechts) zich met de dirigent Toon Verhey (links) en de solist Jacques Abram. (Foto hieronder) ADVERTENTIE Bekend veeartsenij kundige In Wageningen overleed gisteravond op 76-jarige leeftijd prof. dr. D. L. Bakker, oud-hoogleraar van de Landbouwhoge school. Prof. Bakker studeerde in 1900 in Utrecht af als veterinair. In 1913 promo veerde hij tot doctor in de veeartsenij kunde te Bern, en korte tijd later werd hij benoemd tot districtsveearts te Alkmaar. In 1916 aanvaarde hij het ambt van vee teelt-consulent voor Noord- en Zuidhol land. In 1921 volgde zijn benoeming tot hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, waar hij tot 1946 het hoog leraarsambt bekleedde. Prof. Bakker is ook jarenlang voorzitter geweest van het Cen traal Bureau voor de Varkens- en Scha penfokkerij. Hij heeft een belangrijk aan deel gehad in de opvoering van de kwali teit van onze veestapel. Voor de Haagse rechtbank stonden gis teren drie vroegere ambtenaren van de directie van Wederopbouw en Volkshuis vesting in Zuidholland terecht. Zij hebben er volgens de tenlastelegging meermalen in hui» functies aan meegewerkt, dat een zogenaamde herbouwplicht aan derden werd overgedragen. Deze herbouwplicht is een voordelige financieringsregeling van het rijk voor door het oorlogsgeweld getroffen huiseigenaars. Zij mocht uitsluitend met toestemming van de minister worden overgedragen. In feite, zo bleek ter zitting, is het herhaaldelijk voorgekomen, dat herbouwplichtigen tegen betaling afstand deden van hun herbouw plicht. Op hun naam werd dan wel ge bouwd, maar het gereedgekomen pand werd afgedragen aan degene, die de her bouwplicht had opgekocht. Een der ver dachten, de 45-jarige A. B. uit Rotterdam verklaarde, dat hij steeds van mening was geweest, dat de illegale overdracht van de herbouwplicht oogluikend werd toegelaten. „Mijn chefs werkten er ook aan mee", zei hij. De 60-jarige C. F. E. K., hoofdingenieur directeur van de directie Wederopbouw in Zuidholland, als getuige gehoord, kon deze beschuldiging niet geheel ontzenuwen. „Ik heb sterk de indruk", zo zei de president, „dat u verzoeken om een illegale over dracht hebt afgeschoven op uw lagere ambtenaren met de gedachte: die zullen het wel voor elkaar maken en ik blijf er buiten". B., die enkele honderden guldens aan deze zaken heeft verdiend, meende, dat hij wegens het aannemen van dit geld niet strafbaar was. „Ik had toestemming van de minister om naast mijn werk als ambtenaar mijn oude beroep van makelaar aan te houden en in die functie heb ik geld aan genomen." De officier van justitie achtte het ten- lastegelegde bewezen. In de houding van de leiding van het bureau zag hij verzach tende omstandigheden. Hij eiste een voor waardelijke straf van vier maanden met een proeftijd van drie jaar. Tegen de 50- jarige J. D. uit Monster, die met B. be middeld had bij de overdracht van her- bouwplichten, werd een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden geëeist met een proeftijd van drie jaar. De 42- jarige G. V. zei niet geweten te hebben, dat hij aan een illegale overdracht van herbouwplichten had meegewerkt. „Waar om hebt u dan geld aangenomen?" „Ik be schouwde dat als het normale tipgeld van een makelaar", antwoordde hij. De officier van justitie eiste tegen hem een onvoor waardelijke straf van drie maanden. De rechtbank zal 28 October uitspraak doen. Er komt wel een geschenk Ook dit jaar heeft de Commissie voor de propaganda van het Nederlandse Boek weer een novelle-prijsvraag uitgeschreven met de bedoeling de bekroonde novelle tijdens de Boekenweek 1953 als geschenk aan bet publiek aan te bieden. Er werden dertien manuscripten ingezonden, maar de jury (bestaande uit Anna Blaman, C. J. Kelk, Alfred Kossmann, Michel van dei- Plas, F. J. Dupont, Chr. Leeflang en W. J. Schouten) heeft geen van de inzendingen bekroond. In haar verslag aan de commissie schrijft de jury onder meer: „Hoezeer ook bezield van de vurige wens in deze een voorstel in positieve zin te kunnen doen, hoe lang wij ons ook hebben beraden of door een even tuele wijziging alsnog een der beste inzen dingen tot mogelijk geschenkboek zou kunnen worden omgewerkt, wij hebben er tenslotte geen kans toe gezien deze toe kenning met ons geweten in overeenstem ming te brengen." De commissie kon niet afzien van het traditionele geschenk en heeft daarom prof. dr. N. A. Donkersloot uitgenodigd een bun del samen te stellen van een aantal „ten onrechte weinig bekende" reeds geschre ven korte verhalen van levende Nederland se auteurs. Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van de heer Mikkenie als directeur van het gelijknamige circus, dat Vrijdag a.s. zijn tenten zal opslaan te Amersfoort, neeft zich een huldigingscomité gevormd, waarin onder meer zitting hebben mi nister A. C. de Bruijn, prof. mr. C. P. M. Romme, mr. L. G. Kortenhorst, de burge meester van Maastricht, mr. W. baron Michiels van Kessenich en de directeur der KLM, dr. A. Plesman. Het ligt in de bedoeling de heer Mik kenie Zaterdagavond tijdens een galavoor stelling in Amersfoort te huldigen. Een groep militairen van het Neder lands Detachement Verenigde Naties, hoofdzakelijk samengesteld uit personeel dat op 10 October en 11 November 1951 naar Korea vertrokken is, bevindt zich op thuisreis naar Nederland. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den worden deze militairen medio Novem ber in Nederland verwacht. Post Brieven, bestemd voor deze militairen, dienen willen zij in de tussenhavens kunnen worden uitgereikt uiterlijk op 22 en 27 October in Nederland te worden gepost. De adressering moet als volgt ge schieden: rang, naam en voorletters, leger- nummer, N.D.V.N., op thuisreis naar Ne derland, AmsterdamSchipholmilitair. De naam van het schip en de tussenha vens mogen dus niet worden vermeld. Engelse fabrikanten van waterverven en kunstschildersmaterialen hebben in sa menwerking met een Amsterdamse firma een prijsvraag voor gouache-tekeningen uitgeschreven, waaraan alle in Nederland gevestigde kunstschilders kunnen deel nemen. Als hoofdprijzen worden bedragen van 300, 200 en 100 gulden uitgeloofd. In de jury hebben zitting genomen de kunst schilders Bart Peizel, David Schulman en Jan Sluyters. De termijn van inzending sluit op 12 December. Uit de indrukwekkende rij van Franse toneelhervormers sedert Antoine is na Copeau en Pitoëff, Dullin en Jouvet thans ook Gaston Baty verdwenen. Deze even vurig geprezen als bestreden regisseur, die reeds in 1948 het toneel vaarwel had gezegd om zich geheel aan de studie en de beoefe ning van het marionettenspel te wijden, is op 13 October in de ouderdom van 67 jaar te Aix-en-Provence overleden. Ware er tijdens mijn tiendaags bezoek aan Parijs ergens een onder zijn leiding voorbereide voorstelling geweest, stellig zou ik die zijn gaan zien. Thans echter werd in het Theatre Montparnasse, dat (sedert 1930) zijn voornaamste werkterrein is ge weest en dat nog steeds zijn vermaarde naam draagt, een reeks opvoeringen ge geven van de Medea-bewerking van de Amerikaan Jefferson, die alleen inte ressant mag heten omdat zijn jaren lange medewerkster Marguérite Jamois er de titelrol in vervult. Het is een bijna be angstigende gedachte dat er nu in Frankrijk vrijwel geen naam te noemen is die met de grote voorgangers van deze eeuw verge leken kan worden. Want Jean-Louis Bar- rault thans op tournée naar Canada begint zich meer en meer als boulevardier te ontpoppen. Alle hoop is gericht op Jean Vilar, de stuwende kracht van het onder de vergaderzalen in het Palais Chaillot ge vestigde Théatre National Populaire. Totaalbeeld hoofdzaak Na zijn studie bij de Dominicanen en het behalen van zijn graad in de letteren maakte Gaston Baty langdurige studie reizen naar de voornaamste Europese theaters, waarvan hij de bevindingen in het tijdschrift Masques publiceerde. Na enige proefnemingen richtte hij in 1929 met Gemier de slechts een kort leven beschoren geweest zijnde Comédie Montaigne op, waar hij debuteerde met „Le Simoum" van Lenormand en reeds aanstonds een duide lijke demonstratie van zijn steeds gehul digde opvattingen leverde. Hij liet het stuk namelijk spelen in een vast décor met wis selende accenten van licht en kleur. Voor hem was het totaalbeeld hoofdzaak. De tekst erkende hij geenszins als belangrijker dan de andere elementen van een voor stelling, zoals bijvoorbeeld aankleding en mise-en-scène. Hij was van oordeel, hoeveel eerbied men ook voor „Sire le Mot" mocht en zelfs moest hebben, dat de dramatische kunst onverenigbaar was met discussie en propaganda. Hij zocht naar bevrijding uit het naturalisme en het redeneerstuk, maar overdreef deze neiging soms zo ver dat men hem wel eens een étaleur van gekleurde prentbriefkaarten noemde. Hoe dan ook, een stuk in scène zetten be tekende voor Gaston Baty (om zijn eigen termen te gebruiken) het illustreren, het plastisch vertalen, maar ook het doordrin gen in de geest ervan, het opdiepen van de gedachte en het vertolken van de emotie. Toch bleef men hem dikwijls verwijten dat hij de tekst te ver ten achter stelde bij het picturale scènebeeld, al is het merk waardig dat de schrijvers, wier werken door hem voor het voetlicht werden ge bracht, zich hierover nimmer beklaagden. Wat hij namelijk wilde, was het terugvin den van alles wat tussen de conceptie en de uitwerking verloren pleegt te raken. Overigens verfoeide hij ieder systeem, van mening zijnde dat elk stuk zijn eigen mise-en-scène eist. Hij streefde naar per fectie van het ensemble in de ruimste zin van het woord en naar de rijkst mogelijke ontplooiing van de verbeelding, waarbij hij wonderen tot stand bracht met costuums en belichting. Het is merkwaardig dat hij nooit zelf als acteur op de planken heeft gestaan. Zijn periode van directeurschap van de kleine Studio in het machtige Théatre des Champs Elysées gébruikte hij voornamelijk voor het intx-oduceren van nieuwe acteurs en voor originele opvoerin gen van klassieke werken, ook uit het bui tenland. Hij was met name een bewon deraar van het Spaanse toneel. „Maya" van Simon Gantillon en „Martine" van Jean- Jacques Bernard werden hoogtepunten uit deze tijd. In het laatstgenoemde stuk toonde hij de veelzeggende waarde van de stilte aan voor niet in woorden uit' te drukken gevoelens, hetgeen eveneens de nodige misverstanden heeft gewekt. Daartegenover liet hij uit tragedies van bijvoorbeeld Corneille en Racine vaak woorden weg, die hem als overbodige wenken aan de lezer voorkwa men, die op het toneel gemist konden wor den als de spelers met een gebaar konden volstaan. Het kan dan ook nauwelijks ver wondering wekken dat hij in 1936 als regisseur bij de Comédie Francaise met zijn gedurfde vernieuwingen veel critiek onder vond. Baty als schrijver Gaston Baty heeft één toneelstuk ge schreven, te weten „Prinses Dulcinea" naar een fragment uit de roman „Don Quichote" van Cervantes, in ons land onder regie van Cor van der Lugt Melsert vertoond met Annie van Ees en Johan Elsensohn in de hoofdrollen. Verder vervaardigde hij uit muntende dramatiseringen van „Schuld en boete" van Dostojewski (1933) en van „Ma dame Bovary" van Flaubert, die eveneens het Nederlandse toneel bereikte. Zijn theorieën over de komst van de nieuwe dramatische kunst, doordrenkt van wat hij noemde een katholieke aesthetica en waar van hij zich als voorloper beschouwde, legde hij vast in het boek „Le masque et l'encensoir" van 1926. Met Gaston Baty is een revolutionnair vernieuwer van de opvoeringspractijk heen gegaan, die aan talrijke jonge schrijvers de gelegenheid heeft geboden hun proefstuk ken onder ideale omstandigheden aan het publiek voor te leggen. Met zijn dood is een hoofdstuk in de Franse toneelgeschiedenis afgesloten. Het is nog niet te zeggen wat het volgende brengen zal. DAVID KONING De minister voor Maatschappelijk Werk, mr. F. J. van Thiel, heeft vanmorgen de ontscheping van 750 passagiers, die met het m.s. „Oranje" van de maatschappij Nederland van Indonesië naar Nederland zijn gereisd, bijgewoond. In Southampton zijn reeds 140 passagiers van boord gegaan. De dienst „maatschappelijke zorg", die onder zijn ministerie ressorteert behartigde thans de belangen van 165 repatriërenden, die zich onder de passagiers bevonden. De minister was vol lof voor de snelle wijze, waarop de repatriërenden van de nodige papieren werden voorzien en naar de op vangcentra in Friesland, Gelderland en het Gooi werden vervoerd. „Het moeilijkste probleem is echter, hoe wij voor deze gerepatriëerden in de Neder landse volkshuishouding een plaatsje kun nen vinden. Het is een vraagstuk, dat mij met zeer veel zorg vervult", zo zei mr. Van Thiel. Onder de debarkerenden bevonden zich voorts ongeveer 30 Indonesische studenten, die in Nederland onder meer scheepsbouw, vliegtuigbouw, maatschappelijk werk, psy chologie en journalistiek gaan studeren. ADVERTENTIE CAIRO (Reuter) Prins Abdel Moneim is Dinsdagavond beëdigd als regent van Egypte. Hij vervangt de uit drie leden be staande voorlopige regentschapsraad, die na de abdicatie van Koning Faroek werd ingesteld. Het kabinet was in buitengewone vergadering bijeengekomen, nadat generaal Naguib kolonel Rasjad Mehanna als lid van de regentschapsraad had ontslagen. Het kabinet aanvaardde het inmiddels aange boden ontslag van een tweede lid van de regentschapsraad, dr. Barakat, voormalig voorzitter van de Senaat. Prins Moneim, het derde lid van de raad, werd daarna als enige regent beëdigd. Prins Moneim is de zoon van de voormalige Khedive Abbas Hilmi, die in 1944 overleed. Als zijn vader zijn troon niet zou hebben verloren (hij schaarde zich als Khedive van Egypte aan de zijde der Turken en centrale mogendheden in de eerste wereldoorlog), zou de prins nu wellicht Koning van Egypte zijn geweest. Volgens geruchten zal in Egypte wellicht binnenkort de republiek worden uitgeroe pen, ondanks herhaalde verklaringen van generaal Naguib, dat het land een constitu tioneel koninkrijk zal blijven. Andere ge ruchten spreken over de mogelijkheid, dat Prins Moneim Koning zal worden. De echt genote van de Prins is een dochter van Kroonprins Oman Faroek, rechtmatig op volger van de laatste Ottomaanse sultan. ADVERTENTIE TEGEN PÜNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.75 Zondagmiddag geeft het Ballet van de Nederlandse Opera onder leiding van de Franse choreografe Frangoise Adm een voorstelling in de Amsterdamse Stads schouwburg met een herhaling van het on langs door ons besproken programma. Uit gevoerd worden dus: Les Sylphides op muziek van Chopin, II Ritorno op de Ita liaanse Symphonie van Mendelssohn, Bil- lard op een speciale compositie van Serge Nigg en tenslotte Quatre Mouvements op de 88ste Symphonie van Haydn, met bege leiding van het orkest onder leiding van Charles Bruck. Als soliste treedt op de van geboorte Georgische danseres Ethéry Pa gava, die vroeger enige keren met het Bal let van de Markies de Cuevas ons land bezocht. Balletmeester is Robert Casenave. Uit een gesprek, dat wij met deze danse res mochten voeren in Parijs, waar zij bij madame Egorova studeert, bleek, dat zij dit seizoen nog enige keren solistische medewerking aan de voorstellingen van het operaballet komt verlenen. Onder meer zal in December speciaal voor haar de over wegend pantomimische tweede acte van „Coppélia" van Delibes in de chox-eografie van Arthur Saint Léon in scène worden ge zet. Zij krijgt daarin als Swanilda de zo populaire Spaanse en Schotse variaties te dansen. Dit ballet werd enige maanden ge leden te Milaan voor haar in zijn geheel gemonteerd met een nieuwe choreografie van Milloss, waarmee zij bijzonder veel succes mocht oogsten. Als manlijke solodansers zullen bij de Nederlandse Opera voorlopig Franse ar- tisten optreden, nu Jaap Flier er de voor keur aan heeft gegeven zich wederom aan Ballet Recital van Sonia Gaskell te ver binden. Voor het einde van het seizoen heeft men echter Pieter van der Sloot weten te engageren. Zoals wij reeds hebben gemeld werkt deze voordien gedurende zes maan den als eerste danser bij het gereorgani seerde operaballet van Nice. PARIJS, (AFP en Reuter) Het parket van het militaire tribunaal van Parijs heeft de opheffing van de militaire onschend baarheid verzocht van Jacques Duclos, de plaatsvervangende communistische partij leider, Frangois Billoux, Elienne Fajon, Raymond Guyot en André Marty, een en ander in verband met het „communistische complot tegen het moreel van het leger". PARIJS (Reuter) De mededeling, dat Amerika zal stemmen voor plaatsing van de kwesties Tunesië en Marokko op de agenda van de assemblée van de U.N.Ö., heeft in Frankrijk het gevoel verlevendigd, dat het niet die steun van Amerika krijgt, waar het als deelgenoot van het Atlantisch pact recht op meent te hebben. Ook is men van gevoelen dat de andere NAVO-landen, vooral de Verenigde Staten, geen billijk deel dragen van de oorlogslast in Indo- China. Het is nu bekend, dat de mededeling, die vorige week door de Amerikaanse ambassa deur te Parijs aan de Franse regering ter hand is gesteld, bevestigde dat de hulp aan Frankrijk voor het belastingjaar 1952/53 in totaal 525 millioen dollar zou bedragen, zoals te Lissabon was overeengekomen. Te Parijs verklaart men echter, dat de Franse minister voor de verbonden staten in Indo-China, Letourneau, indertijd te Washington vast is beloofd, dat er onge veer 125 millioen dollar extra beschikbaar zou worden gesteld. Dit bedrag, dat Ame rika niet specifiek voor Indo-China be st emde, is nu in de brief van vorige week lot 25 millioen verminderd, aldus zegt men in regeringskringen. In Franse regeringskringen vreest men, dat door de tegenvaller van honderd mil lioen het plan voor de opbouw van het Vietnamese leger in het gedrang zal komen met het gevolg dat niet. zoals men gehoopt had, een deel van het Franse contingent in Indo-China naar het moederland kan terugkeren. Over het Amerikaanse besluit om voor het plaatsen van de kwesties Tunesië en Marokko op de UNO-agenda te stemmen zei Jacques Bardoux, voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Franse Nationale Vex-gadering, gisteren: „Ik betreur dit besluit, vooi^al om de delicate toestand waarin het Amei'ika brengt, dat van Frankiijk zonder vergoe ding of gai-anties machtiging heeft ver kregen om luchtbases in Marokko te bou wen. Het komt me voor dat dit feit be langrijk genoeg is voor Amerika om zich ten minste van stemming te onthouden." TEHERAN (Reuter). De Britse zaak gelastigde in Teheran, Middleton, heeft Dinsdagavond premier Mossadeq het Britse antwoord op de jongste Perzische nota in zake het oliegeschil overhandigd. Het on derhoud duurde een half uur. Mossadeq heeft het paxdement voor een buitengewone zitting op Donderdag bijeen geroepen om hem rapport te horen uitbren gen over de ondei'handelingen met de An glo-Iranian Oil Company, de Brits-Perzi sche oliemaatschappij. In politieke kringen in Teheran nam men aan, dat Pei'zië de betrekkingen met Gi'oot- Brittannië zal verbreken als dit land de Perzische eisen niet inwilligt. Generaal Zahedi, die Maandag door de Perzische regering er van beschuldigd is medeplichtig te zijn geweest aan eon com plot ter omverwerping van de staat, heeft dit tegengespi-oken. Hij verklaaixle, dat hij bereid is zich door een onpartijdig nationaal tribunaal te laten berechten. Hij zei, dat pi-emier Mos sadeq morele en materiële chaos in het land heeft veroorzaakt. NAIROBI (Reuter). De gouverneur van Kenya, Sir Evelyn Baring, heelt een brief ontvangen, waarin zijn leven wordt bedreigd en die is getekend namens „het hoge gerechtshof van de Mau Mau". De gouverneur, die een reis door het land maakt, heeft de brief pei-soonlijk niet ge lezen, maar de inhoud er van is hem ver teld. Hij besloot geen vei-andering in zijn plannen te maken. Het hoofdkwai-tier van de politie heeft vei'klaard, dat verstei'kingen per vliegtuig uit Tanganjika en Oeganda worden aan gevoerd. ADVERTENTIE Dinsdagmiddag is de DC6 „Prinses Bea trix" van Schiphol vertrokken voor de eerste speciale tentoonstellingsvlucht naar Mexico City. Ook op 21 October wordt een dergelijke vlucht gemaakt, die bedoeld zijn als voorbereiding voor de officiële openingsvlucht op 27 October a.s. De route is AmsterdamMontreal MontereyMexico City en wordt in 30 uur afgelegd. Onder de passagiers bevonden zich zes journalisten, die op uitnodiging van de KLM de reis meemaken. Het zijn de Ne derlander Arntzenius, de Belg Robbs- recht, de Fransman Castel, de Zwitser Schwai-z, de Duitser Englisch en de Ita liaan de Monticelli.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5