Met VELP0N zie je er geen barst van! Demonstratie van leerlingen van CIOS ging slotzitting vooraf De Twee Zusters ■Clowntje Riek TOG veel sterker dan Winfried: 9-1 Anton van der Waals' verdediger voor het hof Nieuwe voorzitter van „Meer en Bosch" Koningin en Prins op bezoek bij Auriol WOENSDAG 15 OCTOBER 1952 De internationale sportconferentie Slotzitting Boksen Jan Maas verliest in Londen van McCarthy Schaken Weer afgebroken partij voor Prins Waterpolo Winter-competitie Tafeltennis Damuitslagen Van Onselen linksbuiten in Politie-elftal „Insulinde" wint massakamp Zó goed VELPON. Vraag de juiste soort Biljarten „Hof van Holland" vergroot voorsprong op „Rembrandt" Standen van FBHO Om de „Willem Houtkoper"-beker Athletiek Recordverbeteringen door Russische athleten Voor de kinderen Sport in 't kort Wegens belediging van oud-P.R.A.-rechercheur Bernard van Vlijmen vervaardigde portret van Britse koningin Nieuwe hoogleraren aan Theologische Hogeschool De nieuwe spoorbrug bij de Moerdijk Faillissementen FEUILLETON DOOR JOS LODEW1JKS '4 De lezing over „Sport als vormingsmiddel" van de heren C. A. R. Graamans en C. Ras gisteren in ons blad gepubliceerd vond Dinsdag een aansluiting in de demonstraties, die de deelnemers aan de internationale sportconferentie werden voor gezet door aspirant-voetballers van R.C.H. en door leerlingen van het C.I.O.S. Tevens werd hierover nog een nabespreking gehouden. Een opmerkelijk feit is het, zo werd opgemerkt, dat er bij de gymnastiek zulk een groot aantal jongeren wordt aange troffen. Maar dit aantal wordt opvallend klein als deze gymnasten wat groter zijn geworden en het turnen de plaats van de gymnastiek inneemt. Andere punten die de aandacht vroegen, waren het te grote verschil tussen de sport leider op school en die in de vereniging; de gedachte dat er te weinig aan sport wordt gedaan en de deelname daaraan moet worden opgevoerd; het meer „vor mend" kunnen werken van de sport zon der alle nadruk te leggen op de geleverde prestaties. De jongeren vinden te weinig sportbeoefening op school en het gevolg daarvan is het zoeken van een verdere sportontwikkeling in verenigingsverband. Een paedagogische waarde kan zeer be slist aan de sport worden gehecht doch de leider moet aan de bevordering daarvan medewerken. De heer Joh. Jelles leidde Dinsdagmor gen de trainingsles voor aspirantvoetbal lers, jongens van twaalf tot veertien jaar van de voetbalclub R.C.H. Een op speelse wijze uitgevoerde training, waarbij de jon gens door eenvoudige oefeningen geleide lijk aan ook de moeilijkheden van het spel leren. Een trainingsles voor athleten (sprin ters) en voor turners (paardvoltige), ge geven aan de leerlingen van het C.I.O.S., werd door de deelnemers aan het interna tionale sport congres eveneens met grote aandacht gevolgd. De trainingsles op het Instituut toonde ons Dinsdag hoe de op leiding op vriendschappelijke wijze doch met een straffe leiding wordt ter hand ge nomen. Tijdens de nabespreking, die op de de monstraties volgde, spraken verschillende deelnemers hun dank en waardering uit voor het geboden programma en staken hun lof over de opleiding die de sportlei- ders-in-spe op het Instituut ontvangen, niet onder stoelen of banken. De slotzitting van de onder auspiciën van het Comité Benelux, de E.N.S.O. (En- gels-Nederlandse sport organisatie), het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, de gemeente Haarlem en het Centraal Instituut voor Opleiding van Sportleiders gehouden internationale sport- congres, vond Dinsdagmiddag plaats in de raadzaal van het Haarlemse Stadhuis. Wethouder D. J. A. Geluk sprak als voorzitter van het bestuur de voltallige Vergadering toe. Daarbij was aanwezig als vertegenwoordiger van de ambassadeur van Groot-Brittannië in Nederland, sir Ne- vile Butler. De heer Geluk achtte het een belangrijke winst, dat een aantal mensen uit verschillende naar zijn menig helaas In een gevecht van acht ronden is de Ne derlandse vedergewiclitkampioen Jan Maas in Londen verslagen door de Engelse bokser Sammy McCarthy. Deze werd winnaar door interventie van de scheidsrechter in de derde ronde. Reeds in de eerste ronde van het gevecht bleek, dat de Nederlandse kampioen geen partij was voor de ongeslagen Engelse vlieg- gewicht McCarthy. Dadelijk na de eerste gongslag nam Maas, die grote"r was dan zijn tegenstander, het initiatief met een serie stoten naar het lichaam, doch de slagen mis ten hun uitwerking en McCarthy nam de aanval over met harde linksen. In de tweede ronde ging Maas op een rechtse counter voor vijf tellen neer en ver volgens nog enkele malen voor respectieve lijk 8, 7 8 en 3 tellen. Het publiek begon op luide wijze de scheidsrechter duidelijk te maken, dat hij het gevecht diende te staken, maar de referee kwam niet eerder tussen beide dan na een halve minuut in de derde ronde, toen Maas weer een zware afstraffing kreeg. De resultaten van de partijen, gespeeld in de achttiende ronde van het interzonaal schaaktournooi in Stockholm, luiden: San chez (Columbia)Stoltz (Zweden) 10 (na 49 zetten); Barcza (Hong.)—Golombek (G. B.) 10 (na 28 zetten); Petrosian (Rusl.) Steiner (V. S.) Vi!i (na 12 zetten); Geiler (Rusl.)Taimanov (Rusl.) Vi'A (na 22 zet ten); Pachman (Tsjechoslowakije)Vaitonis (Canada) 10 (na 41 zetten). De volgende partijen werden afgebroken: Szabo (Hong.)—Kotov (Rusl.); Stahlberg (Zweden)—Eliskases (Argent.); Gligoric (Joegoslavië)—Wade (Nieuw Zeel.); Aver- bach (Rusl.)—Prins (Ned.); Pilnik (Argent.) Unzicker (Duitsl.). te weinig landen bijeen waren geweest om over allerlei problemen te spreken. Van groot belang vond de heer Geluk het, dat zowel vakmensen uit de lichamelijke op voeding als die der wetenschap zich nader hebben uitgesproken over de betekenis en de waarde van de sport in het menselijk leven. Deelnemers aan het congres uit Lon den en Graz (Oostenrijk) hadden de heer Geluk al aangeboden om de volgende con ferentie in hun land te houden, doch met het oog op de Benelux-gedachte en als beter centraal gelegen punt meende hij het aanbod van de heer P. Schleimer uit Luxemburg eerder te moeten aanvaarden. Voor de winter-waterpolo-competitie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond zijn de zeventallen uit de kring Haarlem als volgt ingedeeld: Bekercompetitie dames, afdeling B: AZPC 1, DWT 1, HZC 1, HBPC 1, Meeuwen 1, Nereus 1. Centrale winter-competitie heren, afdeling C: DAW 1, Haarlem 1, HPC 1, HVGB 1, Ne reus 1, Het IJ 1, Zwemlust 1. Beker-competitie heren, afdeling A: DJK 1, De Futen 1, HZC 1, Kroosduikers 1, VZV 1. Het is een uitstekende start geweest van de tafeltennisvereniging TOG om in de eerste competitie-wedstrijd Winfried met niet minder dan negeneen te verslaan. Jammer is het echter dat niet van een hoop gevend begin gesproken kan worden. Het spelpeil lag aan beide zijden namelijk ver onder de maat. Dat het desondanks tot een dergelijke uitslag kon komen, is voor een belangrijk deel te danken aan de grotere rou tine van de TOG-spelers. Ook de tweede overgangsklasse-wedstrijd van deze week is van plaatselijke aard. Op 22 October ontmoeten HBC en Heemstede elkaar, in de school aan de Lanckhorstlaan. Voor alle overige klassen heeft het com petitie-rad nog stil gestaan, Deze week staan er echter enkele belangrijke wedstrijden op het programma. De reserves van Heemstede en Winfried, naar onze mening beide candi- daten voor de hoogste plaats, zullen tegen elkaar uitkomen. Ook Oranje Zwart en Ra pidity, die het vorig seizoen beiden op een gevaarlijke plaats eidigden. Ook in de tweede klasse is een wedstrijd tussen twee favorieten. Hier gaat het tussen TYBB en GTTC 3, die beiden in deze com petitie een goede kans maken. Het zelfde geldt voor de damesafdeling, waar Winfried en Heemstede, de nummers twee en een van het vorig jaar, een belangrijke strijd zullen leveren. De competitie-uitslagen van de wedstrijden gespeeld in de Kon. Nederl. Dambond luiden: Hoofdklasse Noordholland: ODV (Amster dam)— „IJmuiden" 12—8; „Wormerveer/ Wormer"Weesper Damclub 812; Weesper Damclub—DCG (Amsterdam) 9—11; Chr. Damv. „Amsterdam"ODV 1010; Joz. Blankenaar (Amsterdam)Weesper Dam club 17—3. Eerste klasse Kennemerland: KNC (Haar lem)Halfweg 6-14; HillegomVKD (Haar lem) 108; Oosterkwartier II (Haarlem)— Het Nederlands politie voetbalelftal, dat Zaterdag 18 Cv^-ber in Antwerpen uitkomt tegen het Belgische politie elftal voor wedstrijd voor AntwerpenRotterdam is als volgt samengesteld: Doel: Kok (ADO); achter: Van Dam ('t Gooi) en Mol ('t Gooi); midden: Remmers (BW), Kammeijer (GVAV) en Huybregts (BW); voor: Koole (VDL), Van der Eist (Theole), Gillessen (RBC), Van der Meulen (Helder) en Van Onselen (Stormvogels). Dinsdagavond werden de laatste biljart wedstrijden gespeeld in de massakamp tussen de verenigingen TOG en Insulinde uit Haarlem. De biljarters van laatst genoemde vereniging bleken uiteindelijk de sterksten en wonnen met 3323. De heren Van Doorn, Hendriks. Jansen en Van Abeel werd een prijs uitgereikt voor de bijzondere prestaties tijdens de kamp ge leverd. Stabiel I (Santpoort) 6—14; DOS (Haarlem) „Haarlem" 812; Haarlemse Damclub II KNC 13—7; Stabiel I—DOS 9—11; VKD— „Haarlem" 119; HalfwegHillegom 911: Beverwijkse Damclub IOosterkwartier II 13—7. Tweede klasse Kennemerland: Hoofddorp 1—Beverwijkse Damclub II 10—10; „IJmui den" IIHaarlemse Damclub III 155; VKD IIKNC II 614; Beverwijkse Damclub III Sportief (IJmuiden) 515; Haarlemse Damclub III—Hoofddorp I 7—13. Persoonlijke kampioenschappen om de hoofdklasse Noordholland: vijfde ronde: BeekeDe Bree 11; v. d. SluisSlot 20: Willemse—Postma 1—1; AnsemsGrooteman 20; HollenbergBeers 02. Zesde ronde: BeersBeeke 20; GrootemanHollenberg 1—1; PostmaAnsems 1—1; Slot—Willemse 2—0. Eerste klasse Noordholland: DelsenDe Haas 1—1; KlingerDelsen 0—2; De Zeeuw Klinger 11; TesselaarDe Zeeuw 11. ADVERTENTIE De biljartvereniging „Hof van Holland" in Haarlem heeft de nederlaagwedstrijd tegen Rembrandt" uit Amsterdam voortgezet. De Haarlemmers vergrootten hun voorsprong van 159 op 22—14. De resultaten van de partijen waren: Auerhaan 145 145 25 19 5.80 Thoalen 135 135 25 24 5.40 Schrijver 160 134 31 19 4.32 Dijkstra 210 210 31 43 6-77 Wachtel 160 120 18 45 6.66 Van Rongen 250 193 18 60 10.72 Wachtel 120 120 21 29 5.71 Van Koersel 125 93 21 19 4.42 Rodenburg 40 20 20 5 1— Aufderheide 60 60 20 10 3— Aufderheide 60 60 42 7 1.42 Vaz Dias 60 54 42 7 1.28 Schrijver 160 80 13 19 6.15 Dollé 300 300 13 91 23.07 Hedenavond worden de partijen voortgezet. De FBHO, de Federatie van Biljartvereni gingen voor Haarlem en Omstreken, is on langs begonnen met het afwerken van haar competitie 1952—1953. De standen luiden nu: A. Naam gesD. nt. BW 4 4 Centrum 4 4 ADO 1 4 6 Ken'land 4 4 Centrum 4 6 Haarl. West 4 4 KR 1 4 6 Telescoop 4 2 Kampervest 4 6 Duvelshoek 4 2 't Oosten 4 4 D. DWO 4 4 Zandvoort 4 2 Haarl. West 4 6 ADO 2 4 2 ADO 1 4 6 KR 2 4 2 BW 4 4 Telescoop 4 2 DWO 1 4 4 DWO 2 4 4 B. Centrum 4 4 Duvelshoek 4 8 ADO 2 4 2 Centrum 4 5 Telescoop 4 2 ADO 1 4 4 E. ADO 2 4 4 Ken'land 1 4 4 ADO 1 4 8 Ken'land 2 4 4 BW 4 6 't Oosten 4 3 Haarl. West 4 6 Haarl. West 4 0 't Oosten 4 6 Ken'land 4 2 C. KR 4 2 Zandvoort 4 6 Kampervest 4 2 Kampervest 4 6 ADO 2 4 0 Onder de reglementen van de K- N. B. B. district Haarlem werd gisteravond in „Die Raeckse" de wedstrijd gespeeld tussen B. C. „Rembrandt" uit Amsterdam en B. C. „Haar lem", om de „Willem Houtkoper"-beker. De resultaten waren: J. Peelen 91 71 32 12 2.21 W. Bosse 93 93 32 11 2.90 J. de Leeuw 78 78 36 12 2.16 C. Schuurmans 76 71 36 8 1.97 B. de Leeuw 40 40 40 6 1.— H. Faase 35 18 40 2 0.45 M. v. d. Horst 56 36 27 7 1.33 D. Timmers 61 61 27- 10 2.25 L. Appelboom 72 72 28 9 2.57 J. Flick 72 38 28 13 1.35 M. Fonteyn 46 46 35 6 1.31 H. v. d. Meer 47 46 35 5 1.31 B. Hirschaut 27 17 43 3 0.34 M. Naastepad 27 27 48 4 0.56 Ph. Geiler 64 64 41 8 1.56 G. Reijnen 61 59 41 5 1.43 Tijdens in Moskou gehouden athletiek- wedstrijden is de Rus Lituev er in geslaagd het op zijn naam staande Europees record op de 400 meter horden te verbeteren. Met een tijd van 51,2 sec. bleef hij 0,1 sec. onder het oude record, dat hij tijdens de Olympi sche Spelen in Helsinki op zijn naam had gebracht. Zijn landgenoot Krivonosow voegde zich voorts bij de vier athleten, die er tot nu in geslaagd zijn bij het kogelslingeren de 60 meter-grens te passeren. Na Strandli, Storch, Czermak en Nemeth bereikte hij thans 60,51 meter, waarmee hij zijn Russisch record van 59,18 meter aanzienlijk verbeterde. Tevens plaatste Krivonosow zich met deze prestatie als derde op de wereldranglijst. Aan het hoofd gaat Strandli (Noorw.) met zijn we reldrecord van 61,25 meter, dan volgt Storch (Duitsl.) met 60,77 meter, daarna komt Kri vonosow met 60,51 meter. Ten slotte Csermak 'Hongarije) met 60,34 meter en Nemeth met 60.31 meter (Hongarije). DON COCKELL VERSLOEG PADDY SLAVIN. Don Cockell, de vroegere Britse en Europese halfzwaargewicht kampioen, heeft zijn eerste gevecht als zwaargewicht gewonnen. Hij versloeg de Ierse kampioen Paddy Slavin door interventie van de scheidsrechter in de tweede ronde. Ja, dat was de draak Uit het struikgewas kwam het monster naar voren gekropenEen vervaarlijk, reusachtig beest, met een lelijke, nijdige kop en een grote bek met verschrikkelijk scherpe tanden! Bunkie keek naar het beest. „Noudat is 'n gevaarlijke kanjer!", dacht hij. „Daar zal ik mijn handen aan vol hebben!" Maar hij voelde zich toch helemaal niet bang, hoor. Hij was er vast van overtuigd, dat hij het lelijke monster wel klein zou krijgen. „Hhhhrrroemffff!!!", blies de draak, en hij kwam loerend nog wat dichterbij kruipen. „Kom maar op!", riep ridder Bunkie. Hij deed het vizier van zijn helm dicht en stak de scherpe lans naar voren, terwijl hij zich dekte met zijn schild. Hij ging nu op de vijand af, en het gevecht kon beginnen. Het paard stond nog te trillen van de schrik, maar Bunkie klopte het zachtjes op de hals „Stil maar, paardje.niet bang zijn, we zullen die lelijkerd wel even helpen!" Wat 'n ogen had die draak! En wat een verschrikkelijk grote bek! Maar Bunkie dacht er niet aan, om weg te gaan. En rompeldepompeldepomdaar stormde hij in volle voort op het monster af „Hup, paard! Vooruit!", riep hij. Voor het Haagse gerechtshof verscheen gistermiddag in beroep mr. J. E. van der S. uit Rotterdam, die indertijd de spion Anton van der Waals heeft verdedigd. Hij was door de rechtbank te Rotterdam tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij zich in een brochure beledigend zou hebben uitgelaten over de vroegere P.R.A.-rechercheur J. van den Ende, die mede het onderzoek in de zaak van Van der Waals had geleid. Mr. Van der S. had geschreven, dat deze rechercheur bij het verhoor van A. van der Waals deze mishandeld had en voorts dat Van den Ende belangrijke verklaringen, hem door A. van der Waals en J. van der Waals gedaan, niet in het proces-verbaal had opgenomen. Dit sloeg in het bijzonder op de verklaringen van J. van der Waals na de moord op J. C. van der Meer, die door Anton werd gepleegd. Mr. Van der S. zeide, dat A. van der Waals hem aanneme lijk had kunnen maken, dat hij Van dei- Meer uit noodweer had moeten doodschie ten, maar dat deze verklaring niet in het proces-verbaal was opgenomen. Reeds het vorige jaar had de zaak voor het gerechtshof gediend, doch het hof was niet tot een beslissing gekomen en had het onderzoek terug verwezen naar de rechter commissaris. Als eerste getuige werd gehoord de rechercheur J. van den Ende, die bij zijn vroeger afgelegde verklaringen bleef. Hij ontkende Van der Waals of diens familie leden ooit te hebben mishandeld en J. van der Waals verklaringen te hebben afge perst. Met stelligheid verklaarde hij, alles wat de broers Van der Waals hem hadden meegedeeld, in zijn processen-verbaal te hebben neergelegd. De procureur-generaal zeide in zijn requisitoir dat van mishandelingen niets gebleken was. Van den Ende staat als een goed politieman bekend en heeft onder ede verklaard, dat A. van der Waals hem ge zegd heeft, Van der Meer om diens per soonsbewijs te hebben vermoord. Twee psychiaters hebben mr. Van der S. onderzocht. De ene meende dat hij vol komen toerekeningsvatbaar was; de andere was van oordeel dat er van verminderde toerekeningsvatbaarheid gesproken moest worden. De procureur wilde Van der S. als toe rekeningsvatbaar beschouwen. Daar hij appellante toekomst niet wilde breken, vroeg hij een voorwaardelijke straf als cor rectie, namelijk 2 maanden met een proef tijd van 3 jaar. De verdediger van mr. Van der S. zeide dat zijn cliënt niet uit onedele motieven had gehandeld. Zijn brochure is een „cri de coeur" om de waarheid bekendheid te geven. Het hof zal op 24 October uitspraak doen. De heer H. J. Voors heeft zich door zfjn drukke werkzaamheden, veroorzaakt door de voorbereiding van de Flora 1953, ge noopt gezien te bedanken als voorzitter van de Christelijke Vereniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, die zoals men weet de bekende inrichting „Meer en Bosch" in Heemstede exploiteert. De nieuwe voorzitter is mr. C. C. van Helsdingen. Deze werd in 1882 op Ambon geboren. In 1909 werd mr. Van Helsdingen verbon den aan de rechterlijke macht in Indië. Onder meer was hij voorzitter van de Landraad van Soekaboemi. Tijdens de jaren 1912 tot 1928 was hij verbonden aan de rechtsschool te Batavia. Voor de Chris telijke Staatkundige Partij had hij zitting in de Volksraad. In 1927 werd hij benoemd tot lid van het College van Gedelegeerden uit de Volksraad. Na 1945 werd mr. Van Helsdingen het voorzitterschap van de commissie voor de centrale filmkeuring te Batavia opgedra gen. In 1950 keerde hij naar Nederland terug. In Haarlem ijvert hij voor de Be weging van Europese federalisten, waar van hij afdelingsvoorzitter is. Voorts verdient vermelding dat mr. Van Helsdingen steeds grote belangstelling aan de dag heeft gelegd voor het werk van Simavi. De Nederlandse kunstschilder Bernard van Vlijmen heeft aan de hand van be staande afbeeldingen een levensgroot por tret van Koningin Elisabeth II vervaar digd, dat is aangekocht door een groep industriële firma's. Door bemiddeling van de Nederlandse ambassade te Londen heeft men thans toestemming gekregen dit por tret op een nog nader vast te stellen datum als geste van vriendschap van de Neder landse handel voor de Britse op Bucking ham Palace aan de vorstin aan te bieden. Deze aanbieding zal geschieden door voor zitter en secretaris van de Nederlandse Kamer van Koophandel te Londen. (Van onze correspondent in Parijs) Het bezoek, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard komende weekeinde aan president Auriol zullen brengen, draagt een strikt persoonlijk karakter. De presi dent der Franse republiek houdt op zijn buitengoed in Rambouillet, een vijftig kilometer ten Zuiden van Parijs, zijn grote jaarlijkse jachtpartij, waarvoor zoals ge woonlijk alle leden van het corps diploma tique worden uitgenodigd. De invitatie aan Koningin Juliana en Prins Bernhard, de enige gasten, die niet in Frankrijk zelf zijn gevestigd, mag men beschouwen als de uitdrukking en het bewijs zo merkte men gisteren tegenover ons op het Elisée op van de bijzonder vriendschappelijke gevoelens, waarmede het Franse staats hoofd en madame Auriol het Nederlandse koningspaar bejegenen. Over die gevoelens kan voor ieder, die getuige mocht zijn van het officiële bezoek dat de Koningin en de Prins in 1950 aan Frankrijk brachten, inderdaad wel geen twijfel bestaan. Niemand die in die dagen de spontane hartelijkheid heeft gevoeld, waarmede toen de beide Ariols en de hoge Nederlandse gasten elkander aanvoelden en begrepen, kon hierover in het ongewisse verkeren. Wij herinneren ons persoonlijk nog heel goed, hoe president Auriol ons toever trouwde, hoe jammer hij het vond dat de Koningin het Elysée toen weer verlaten moest, en dat waren in zijn mond zeker geen gelegenheidswoorden. De Koningin en de Prins hebben de in vitatie van de Franse president dan ook direct met vreugde aanvaard. Wij hebben echter redenen om aan te nemen, dat zij er bij het Franse protocol wèl op hebben aangedrongen, dat het privé-karakter van hun bezoek gerespecteerd zou blijven. De Koninklijke gasten zullen zeer ver moedelijk Vrijdagavond in Parijs arriveren en Zondagavond, of uiterlijk Maandagmor gen, weer naar Nederland vertrekken. Het is de bedoeling, dat men direct doorrijdt naar Rambouillet, waar de president en mevrouw Auriol de Koningin en Prins dan op zullen wachten. Gereformeerde Synode (art. 31) De generale synode der Gereformeerde Kerken, onderhoudende artikel 31 K.O., te Berkcl benoemde gisteravond twee hoog leraren aan haar Theologische Hogeschool te Kampen in de vacatures, die ontstonden door het overlijden van prof. dr. K. Schil der en prof. B. Holwerda. Benoemd werden in de vacature-Schil der ds. L. Doekes, predikant te Hilversum en in de vacature van prof. Holwerda ds. H. J. Schilder, predikant te Utrecht-Cen trum. Het Tweede Kamerlid tyïllems (Arb.) heeft aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Zijn de ministers bereid om naar aan leiding van de mededelingen van de presi dent-directeur van de Nederlandse spoor wegen over een nieuwe spoorbrug bij de Moerdijk te bevorderen, dat aan de aesthe- tische vormgeving van deze brug in dit zo typisch Nederlandse landschap bijzondere aandacht zal worden geschonken? 2. Kunnen de ministers meedelen, of er ten aanzien van het uiterlijk van deze brug reeds plannen bestaan of beslissingen zijn genomen? 3. Zo ja, zijn de ministers dan bereid om deze aan de Kamer ter inzage te geven, eventueel op het moment, dat deze plan nen vaste vorm aannemen? De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 14 October in staat van faillissement verklaard: P. Freeke, los arbeider, Middenstraat 11 te Hillegom. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. Roggeveen. W. C. Dielemans, Junoplantsoen 90 te Haar lem en aan de Oosterduinweg te IJmuiden, een cafétaria exploiterende. Rechter-commis saris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. P. M. Hermans te Haarlem. W. F. Kroese, slager, Bloemendaalseweg 230 te Overveen. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. L. S. Röme- lingh te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden op 14 October opgeheven de faillissementen van: H. Kars, vertegenwoordiger, Wilgenlaan 35 te Halfweg. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem. C. H. M. van Baar, belastingconsulent te Beverwijk, Duinwijcklaan 13. Rechter-com missaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. H. A. M. van Son te Haarlem. C. van Andel, wasserij-exploitant, Hof stedestraat 14 te IJmuiden. Rechter-commis saris: mr. N. Smits. Curator: mr. A. W. Hel- lema Sr. te IJmuiden. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het faillis sement van: J. van Heerden, schilder, Spijkermanlaan 21. Rechter-commissaris: mr. H. G. Ram- bonnet. Curator: mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem. 12) „Vertel me nu eens kort en duidelijk, wat jullie de laatste week hebben uitgevoerd," zei Tak terwijl hij zijn sigaret in de asbak uitdrukte. „En vergeet geen enkele bijzon derheid, mijnheer Rommega. Want ik be loof je dat ik je er op attent zal maken." Sjakie begon met minutenlang naar het plafond te staren, waar hij niets anders zag dan een gipsen engelenkopje met vleugel tjes eraan. Er zaten vier van die kopjes, op alle hoeken van het plafond een. Zij lach ten hem bemoedigend toe, maar Sjakie vond geen reden tot lachen. „Tja," zei hij, „laat me eens kijken. De laatste week? Nou, we hebben niet veel bijzonders gedaan. Wat gebedeld, wat ge slapen hier en daar, en zakken kolen ge sjouwd aan de kanaalhaven. Dat is alles, geloof ik zo." „Waar zaten jullie in de nacht van elf op twaalf April?" „Elf op twaalf? Al sla je me dood, ik weet niet welke maand we op het ogenblik hebben. April? Is dat lang geleden?" Tak zuchtte lijdzaam en zei: „Het is van daag de dertiende April." „Tjonge, wat gaat die tijd," zei Sjakie verrast. „Wel, dat was dus gisternacht. Laat me eens kijken. Gisternacht. O, ik heb het al. Toen sliepen we." „Waar?" „In de loods van de manége aan de Doornboslaan." „Die loods die vorige week is afge brand?" „Ja. Offe.... Nee natuurlijk. Die is er niet meer. Nee, in die andere." „Er is geen andere. Kom, draai er nu maar niet langer omheen." „Er is wel een andere. Niet van de mané ge, maar daarnaast. Je kan er zo inklim men door de ramen, want er zitten geen ruiten in." „Er is daar geen andere loods. Je liegt. Ik zal je vertellen waar je geweest bent. Je hebt gesjouwd met een handkar heb je gesjouwd." „O, heeft Joris dat verteld? Nou ja, we hebben met die handkar gereden om hem een pleziertje te doen. Maar niet 's nachts, 's Avonds laat. En we mochter er tegen niemand over praten, nij neeft er ons wat aan laten verdienen." Tak dacht een moment na. Joris, dat was natuurlijk Helleboom. Daar had je het. „Hoe laat was dat?" „We moesten om half elf bij hem aan de winkel zijn. Toen hebben we dat kastje opgeladen en naar het huis van zijn meisje gereden, 'n Vrachtje van niks." „En toen?" „Toen zijn we teruggereden met dat ding, het rammelde als de pest en daarom gingen we buiten om. We hebben de kar aan de poort van Joris geparkeerd en het hangslot erop gedaan. Zij was gehuurd, ziet u. Joris zou haar 's morgens terugbren gen, waar hij haar vandaan had; weet ik veel." „En toen?" Tak was onverbiddelijk. „Toen? Toen zijn we gaan slapen, in die loods." „Waarom zijn jullie niet naar een loge ment gegaan? Je had toch geld!" „Een logement? Nou, dat is ook mooi. We hadden die zuurverdiende knaken zeker meteen naar een dikke madam moeten brengen voor een vlooienbed?" „Goed, je bent dus in die loods gekropen. We zullen er meteen even met de auto heenrijden, dan kan je precies aanwijzen waar je gelegen hebt en hoe je er binnen bent gekomen." Die stomme Kees vertelt natuurlijk dat we in een hooiberg geslapen hebben, dacht Sjakie treurig onder het rijden. Hij zat naast Tak, die de auto in snelle vaart han dig door het verkeer stuurde. God geve dat er een loods is, en een open raam. Als die Kees nou maar hetzelfde zegt We hadden geen kans meer om het goed af te spreken Daar doemde de manége op, met de troosteloze ruïne van een zwartgeblakerde hoop planken ernaast, wat voorheen een strooschuur geweest was. En verder was er niets. „Je bent hier niet erg goed bekend, vrind," zei Tak, terwijl hij stopte, „je kan een gulden van me krijgen als je me een loods kan aanwijzen waarin je met goed fatsoen een nachtje kan doorbrengen. Nou?" „Er moet hier ergens een loods zijn," zei Sjakie koppig en wanhopig. „Ik zou gezwo ren hebben dat het hier was, maar mis schien is het ergens anders geweest. Tak draaide zijn gezicht naar dat van Sjakie en er was geen spoor van gemoede lijkheid meer op te bekennen. „Luister, man," zei hij dreigend," ik zal je eens precies vertellen wat ik ervan denk. Van nu af aan is het uit met die nonsens- verhalen van je. Je vertelt me alleen maar één ding: Waar zijn jullie met die kast ge bleven?" Sjakie keek hem met open mond aan. „Die kast? Wat kast? Diedie.ijs kast?" Taks gezicht vertrok tot een grimas. „Nee, niet die ijskast. Die brandkast van de Nationale!" „Ik geloof dat er termen zijn om Helle boom te arresteren," zei de commissaris tot Tak. Zij zaten samen in de kamer van de inspecteur, waar zij het verwarde en on gelooflijke verhaal van Kees Valentijn had den aangehoord. „Die twee lui hebben me een beetje ver baasd," zei Tak peinzend. „Sjakie was op recht verbouwereerd toen ik over die kast begon, en Kees leek me compleet van zijn stukken. Meestal slaan dergelijke lui vol ledig door als ze eenmaal in het nauw zit ten. Ik zou liever nog een paar dagen wach ten met die Helleboom. Als hij werkelijk is wat wij vermoeden, moeten we met hem oppassen. Dan is hij een gewiekste kerel! We kunnen beter eens eens proberen om hem uit zijn tent te lokken. Ik ga morgen nog eens met hem keuvelen." ZESDE HOOFDSTUK Toen juffrouw Molebeek de tafel had af geruimd, bleef ze bij de deur even staan met het volle dienblad in de handen. Ze trok een verongelijkt gezicht en vroeg bits: „Is het eten de laatste dagen niet meer naar uw zin, mijnheer Helleboom? Ik moet zeggen dat ik weinig eer van mijn werk heb. Het is niet prettig voor iemand die zijn uiterste best doet om iets goed en iets lekkers klaar te maken, dat er geen mond aangestoken wordt als het op tafel komt. Ik. „Het spijt me erg, juffrouw Molebeek, maar het is nu eenmaal zo," zei Joris vriendelijk maar neerslachtig. „Het eten is best, maar ik heb geen eetlust, dat is alles. Ik vind het werkelijk beroerd voor u, maar ik kan het niet helpen." Zijn hospita wurmde de deur met haar voet verder open en zei: „De eerste de beste keer dat juffrouw Kamerlingh hier komt, zal ik haar eens een boekje over u open doen. Een man die hard werkt moet flink eten, en als alles in orde is doet hij dat ook. Als ik aan mijn man zaliger denkAls hij niet at, was hij ziek. En ik geloof dat u ook ziek bent." „Het is mogelijk, het is best mogelijk," antwoordde Joris met een zucht, en hij vouwde de krant open ten teken dat hij bever alleen gelaten werd. Hij had wel an dere dingen om zich druk over te maken, dan over het genoegen van zijn hospita in flink etende mannen. Over een half uur zou inspecteur Tak hier bij hem in de ka mer zitten. Het telefoontje van vanmorgen was duidelijk genoeg geweest. „Mijnheer Helleboom," had Tak gezegd, „vanavond om half acht kom ik bij u in uw pension. Ik vraag u niet of het u schikt, want deze zaak kan geen uitstel lijden. En ik wil u alléén spreken, begrijpt u? Om half acht. Het is een ernstige aangelegen heid en ik zou u willen verzoeken u voor te bereiden op een onaangenaam onder houd. Bedenkt u goed wat u te doen staat. Ik wil bij u vandaan gaan met volledige inlichtingen over wat ik weten wil. Tot vanavond." Joris had enkele ogenblikken met de hoorn in de handen gestadh nadat Taks stem verklonken was. „Daar heb je het nu," had hij verbijsterd gedacht. Hij had dit voelen aankomen. Het was op hem af geslopen zonder dat hij het ontlopen kon. En nu was het over zevenen. Joris staarde in zijn krant zonder letters te zien. Voor het eten had hij het bericht gelezen, dat betrekking had op de inbraak in de Nationale en waarin de arrestatie ge meld werd van twee verdachten, van wie werd aangenomen dat zij iets met de ge ruchtmakende diefstal te maken hadden. De politie meende een spoor gevonden te hebben en zette het onderzoek met kracht voort. Zo stond het er. En inspecteur Tak kwam vanavond bij hem. Hij kwam hier om het onderzoek met kracht voort te zet ten. Hemeltjelief! (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6