Rijnvaart kampt nog steeds met tekort aan personeel OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Binnen één dag gereed Hout per staalkabel op de hoop Volleybal verovert ook de IJmond Agenda voor Velsen Maar op de „Batavier" wordt de oude traditie op de jeugd overgedragen Week der vrijgevigheid voor alleenstaande jeugd Havenberichten Beverwijk „De wereld heeft geen wachtkamer" Hoogoven-bedrijfs- ontspanning weer gestart Castricum THALIA Aardolie voor Technici Initiatief van „Kralenberg" Tien teams in deze omgeving mogelijk Twee houtboten voor de papierfabriek „The big carnival" in Thalia Jubileum-cabaret van „Advendo" Papierproductie in Augustus gedaald Christelijke Geheelont houdersvereniging in Beverwijk in oprichting „Glazen speelgoed" voor Arbeiders Toneelfonds „De Casymba's" voor de Emmaschool Een mannenkoor na een jubileum-revue WOENSDAG 15 OCTOBER 1952 (Van een bijzondere medewerker) VLAK BIJ ROTTERDAM stak een kleine motorboot over. Haar naam was „Gouw zee". Van de voorste mast wapperde breed-uit een groen-witte wimpel. Af en toe nam het scheepje een vleugje water over als een licht golfje tegen de steven liep. r>o rzn„iiep ;le( Zuiddiep binnen en meerde langszij een grijs geschilderd schip, Batavier" droeg. De „Gouwzee dat de naam Op 't hoogste dek van de „Batavier" was een jongen bezig een overhemd aan een drooglijn te hangen. Hij wist er kennelijk niet goed weg mee en hij keek wat schich tig op, toen wij naast hem stonden. Maar deze jongen was niet de enige knaap aan boord van de „Batavier". Er waren er nog acht en twintig. Twaalf daarvan waren in het Zuiddiep aan het roeien, een zestal zat in het leslokaal, terwijl de overigen ook aan de was waren. Deze 29 jongens zijn toe komstige scheepsjongens, later matrozen en misschien wel schippers van de Rijn vaart. Zij zijn uit 92 gekozen om deel uit te maken van de eerste driemaandelijkse cursus op de „Batavier". Deze opleiding is ingesteld door de Rotterdamse rederijen, N.V. Handels- en Transport Mij. „Vulkaan" en de N.V. Nederlandse Rijnvaart Vereni gingen. Het initiatief tot deze opleiding is genomen om te voorzien in het nijpend tekort aan geschoold personeel op de Rijn vaart. En daarmede zijn wij midden in het probleem „gevaren". Na de oorlog was er weinig animo voor de Rijnvaart. Bij de jeugd heerste uiteraard 'n anti-Duitse stemming. Bovendien trokken fabriek en kantoor meer dan het varens leven. Het gevolg was, dat de rederijen en natuurlijk ook de particuliere vaart over onvoldoende mensen beschikten om hun schepen goed te bemannen. Wat zich aan meldde was veelal ongeschikt om de voor Nederland zo belangrijke Rijnvaart te die nen. De vaste kern van schippers en ma trozen bleek weldra te klein om in de be hoefte te voorzien. Men voer met onder- bemande schepen. Niet alleen, dat dit hoge eisen stelde aan de bemanningen, maar de concurrentie deed ook een duit in het zakje. De Duitsers bijvoorbeeld stelden veilig heidsmaatregelen in, die een minimum-be manning voorschreven. Kwam het schip in Duitsland en de Rijnvaart is uiteraard op dit land geconcentreerd dan was men verplicht een man aan boord te nemen, hem mee terug te varen naar Rotterdam en zelfs zijn reisgeld naar Duitsland te be talen. Dit bracht in de eerste plaats hoge kos ten met zich, maar voornamer was nog, dat men dikwijls totaal onkundigen aan boord kreeg. Op de onder-bemande schepen werd het loon van de „ontbrekende man" betaald aan de wei-aanwezigen. Deze immers moes ten meer werk verzetten. Natuurlijk be vredigde deze situatie allerminst, maar ten slotte moest er gevaren worden. En omdat de Rijnvaart een kei-harde bezigheid is, met zeer scherpe concurrentie, moest men de hoogste eisen aan de bemanningen blij ven stellen. Het bezwaar van de normaal voor de opleiding zorgdragende dagnijver heidsscholen is het gebrek aan practische kennis, waarmede de scheepsjongens aan boord komen. Vooral als het zgn. loon-van- de-ontbrekende-man aan de jongste sche peling werd betaald, terwijl men weinig nut had van deze knaap, gaf dit aanleiding tot conflicten. Men zocht naar een oplossing. En deze werd gevonden. Sinds enige dagen ligt de „Batavier" in het Zuiddiep. Dertig gese lecteerde knapen, afkomstig uit alle delen des lands, zullen onder leiding van kapitein W. Peters, schipper W. Meinen en stuurman A. Siegersma een driemaandelijkse cursus volgen. Na het volbrengen daarvan worden zij als scheepsjongen aan boord van de schepen van de beide rederijen geplaatst. Zij varen dan drie jaar in het leerlingen- stelsel van het Koninklijk Onderwijs Fonds, waarna zij examen voor matroos doen. De opleiding is geheel gratis. Contractueel is alleen vastgelegd, dat de jongens drie jaar in het leerlingenstelsel varen. Na deze drie jaar zijn ze vrij. De rederijen hopen uiter aard dat de jongens in dienst blijven. Het is een prachtig slag jongens, zo vertelde kapitein Peters. Zij zijn enthou siast en energiek. Zij zullen ongetwijfeld hun weg vinden in de Rijnvaart. Zegslie den van de rederijen deelden ons mede, dat bewezen is hoe groot de voordelen zijn als er scheepsjongens aan boord van de schepen geplaatst worden, die enigszins ADVERTENTIE (het theater met de beste films! DONDERDAG a.s. 8 uur presenteren wij in één speciale voorstelling een der grootste films van 1952 HET GROTE CARNAVAL Bekroond op de Biennale te Venetië met Kirk Douglas - Jane Sterling. Toegang 18 jaar. De zorg voor het verweesde kind is sinds het begin dezer eeuw in heel wat gezondere banen gekomen de hulp aan de jeugd, die de sfeer van een eigen hui selijke omgeving moet missen, bepaalt zoch allang niet meer tot een (liefst ge streept) uniform of een mild Kerstfeest, georganiseerd door lieve, oude dames. De „Centrale P.H.", die voluit „Centrale voor practische hulp aan alleenbestaanden van iedere leeftijd" in Groesbeek heet, ex ploiteert liefst zeven tehuizen en één er van is het kinderhuis Prinses Beatrix. Hulp aan deze sympathieke instelling wordt in de week van 2026 October ook van de Velsenarer. gevraagd, als de jaar lijkse collecte voor het kinderhuis gehou den wordt. De vorige collecte is een suc ces geworden moge ook nu de bus niet vergeefs rammelen voor kleine wezen en de alleenstaande jeugd! Wie dit doel wil steunen als collectant, kan zich in Velsen opgeven bij: ds. J. v. d. Berg, Snelliusstraat 45 IJmuiden; ds. D. C. v. Wijngaarden, Kanaalstraat 248, IJmuiden; ds. L. Brink, Driehuizerkerk- weg 7 Velsen-Zuid; ds. G. Wassenaar, Vel- serduinweg 50 IJmuiden-Oost; ds. H. P. Huisman, Dyckmanstraat 4, Velsen-Noord en ds. D. ter Steege, Burg. Enschedélaan 36, Santpoort. Kort geleden is het opleidingsschip voor de Rijnvaart, „Batavier", in gebruik ge nomen. Twee rederijen uit Rotterdam, de N.V. Handels- en Transport Mij. „Vulkaan" en N.V. Nederlandse Rijn vaart Vereniging, namen het initiatief hiertoe. Het nijpend gebrek aan ge schoold personeel op de Rijnvaart was het motief. Een'onzer bracht een bezoek aan de „Batavier", die in het Zuiddiep bij Rotterdam gemeerd ligt. In het eer ste artikel gaat hij in op de interessante achtergronden, die er toe geleid hebben dat thans dertig jongens van 15 tot 17 jaar de „Batavier" bemannen. In een tweede artikel geeft hij zijn indrukken weer van het leven aan boord, zoals der tig jongens, die elkaar voor enige dagen nog niet kenden, dat samen meemaken. Voor alles blijkt uit de beide artikelen, dat de Nederlandse Rijnvaart bereid is haar woordje mee te spreken in de zwa re concurrentiestrijd. Er zijn kapers op de oevers van de Rijn. Er zijn landen, die Nederland de Rijnvaart betwisten. Het gaat er dus om de Nederlandse vlag zo goed mogelijk te varen. Dat betekent goed geschoolde varensmensen, grote service, en dat kan wanneer er grote U#fde voor het vak is. ervaren zijn. Daarom ook is deze opleiding bijna geheel afgestemd op de practijk. Het is voor het eerst in Nederland, dat ook in de Rijn- en Binnenvaart de onderwijsver nieuwing toegepast is. Het voorbeeld daar van is de „Batavier". De Nederlandse Rijnvaart, een belang rijke tak in het economische bestel, heeft deze jongens nodig: actief, energiek, goed opgeleid, zakelijk en met liefde voor het vak. Wij stapten weer aan boord van de „Gouwzee", die ons terugbracht naar Rot terdam. Over de „Batavier" speelde een najaarszonnetje. Daarin hing het overhemd, goed bevestigd, te drogen. Onder de val reep stond kapitein Peters. „Tot morgen", riep-ie. Want morgen zouden wij terug komen om nader kennis te maken met het leven aan boord van de „Batavier". Toen de „Gouwzee" haar neus in de gol ven stak, die achter een Zwitserse snello- per aanholden, mompelde de stuurman: „Kijk, tegen die schepen moet de Neder landse Rijnvaart concurreren". Aan boord van de Zwitser stak de kapitein zijn neus uit de kajuit en zwaaide gemoedelijk; even later verdween de spiegel van het motor schip om de bocht.... Filmavond in het Cultureel Gebouw Voor de filmavond, die het bestuur van de afdeling Velscn-Bcverwijk van de Ne derlandse Bond van Technici Dinsdag avond in het Velsens Culturele Centrum voor haar leden had belegd, bestond ruim schoots belangstelling. Na opening door de waarnemend voor zitter, de heer B. Rochar, hield de heer A. Verhoef van de Shell-Nederland een inlei ding over aardoliewinning, de destillatie en het kraken ervan, het zuiveren en het raffineren. Op enige films kwam een en ander duidelijk tot uiting en de aanwezi gen hebben ongetwijfeld genoten van de boeiende beelden uit de olie-industrie. De machtige en ingewikkelde boortorens, fa brieken, leidingen en tankers zijn wel een schrille tegenstelling van het gemak, waarmede de mensheid haar litertje ben zine of petroleum gebruikt. Na de pauze hield de heer W. Knotter, lid van het bondsbestuur een uiteenzetting over het doel en de waarde van de bond voor de technicus. Een aardige rolprent over de Raley naar Monte Carlo besloot deze avond, waarin de aardolie de boven toon voerde en waarvan de technici onge twijfeld veel hebben opgestoken. Ouderavond over beroepskeuze Door een misverstand is uit ons verslag van gisteren over de causerie van de heer G. P. J. van Alkemade de naam van de organisatrice weggebleven. Deze ouder avond -werd georganiseerd door de Emma- en de Julianaschool tezamen. Nadat Maandagmiddag de nieuwe instal latie voor het lossen van papierhout op het houtopslagterrein van Van Gelder Zonen ten Oosten van de Wijkerstraatweg heeft proefgedraaid, is de 36 meter hoge stalen mast in de loop van Dinsdag volledig „in dienst getreden". Het hout dat in stalen „Heugen" (onge veer 2 kubieke meter) per auto van de houtschepen voor de papierfabriek wordt aangevoerd, wordt als „Heug" van de auto gehaald en met een loopwiel langs een van de stagen omhoog gehesen. Wanneer de hijs door een electrische lier op de gewenste hoogte is gebracht, trekt een van de arbeiders aan een draad, waar door de pal, die de Heug vasthoudt, los schiet en de bundel palen op de hoop stort. Uiteraard zijn er nog de moeilijkheden van elke nieuwigheid, maar desondanks Dinsdag 14 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Ardetta van Liverpool. Wilpo van Domsö. Douro van Barcelona. Spurt van Swansea. Asta v. Topila. Bounty van Skoghal. Midas van Gothenburg. Bar bara van Sandvick. Gordias vah Antwerpen. Egbert Wagenborg van Abö. Nijsa van Ant werpen. Toos van Cristinahamn. Jantje Ep- pina van Cristinahamn. Aspo van Dordrecht. Texelstroom van Liverpool. Gudvin van Ar changel. Trivia van Antwerepn. Vertrokken zijn: Sirius naar Gothenburg. Gjalmar Wessel naar Skarpsborg. Yapeyu naar Bilbao. Karachi naar Antwerpen. Bri- gada Makowskiefo naar Stettin. Ardetta naar Rotterdam. Egee naar Gdynia. Swift naar Londen. Eemstroom naar Leith. Amsteldiep naar Key West. Granö naar Stockholm. Ha- thor naar Hamburg. Berkelstroom naar Huil. Jans naar Londen. Op de paddenstoelententoonstellingdie jaarlijks in het Instituut voor de Landbouw te Parijs wordt gehouden zijn zeldzame Franse paddestoelen te zien. Het jongetje op de foto besteedt er alle aandacht aan. Sedert het eerste internationale contact van beoefenaars van de volleybalsport, dat in 1947 in Parijs tot stand kwam, kent onze omgeving de in de NeVoBo (Nederlandse Volleybal Bond) aangesloten volleybalclub „Kralenberg", die al met een dames- en een herenteam in de competitie van de Haarlemse afdeling speelt. De in de afgelopen maanden gespeelde vriendschappelijke wedstrijden en een met succes afgewerkte zomercompetitie voor teams uit verschillende verenigingen, die meestal niet bij de NeVoBo zijn aangesloten, waren voor het bestuur van de V.C.K. aanleiding te pro beren voor de IJmond een afzonderlijke afdeling op te richten. Deze verenigingen hebben enthousiast gereageerd, zodat er Dinsdagavond in het sportpaviljoen „Watervliet" een vergade ring kon worden gehouden, waar de voor zitter van V.C.K.de heer N. Versluis, ver tegenwoordigers (sters) van de voetbal vereniging „De Kennemers", de Oud- Katholieke jeugdvereniging „D.G.S." uit IJmuiden, de Personeelsvereniging „De Plaatweilerij" en de B.G.V. „Turnlust", Beverwijk, begroette. De Politiesportver- eniging „Velsen" en de v.v. U.S.V.U. (Uit geest) konden niet aanwezig zijn, maar waren wel belangstellend. De voorzitter heeft over de aanleiding tot de oprichting van een afdeling Bever wijk verhaald, om verder iets uit de doe ken te doen over de (korte) historie van de volleybalsport, die pas sinds 1947 in ternationaal contact kent. In vijf jaar tijd kon door het georganiseerd verband een ledental van 10.000 worden bereikt. De volleybalsport kan practisch door iedereen worden beoefend, maar de heer Beyen was zich terdege bewust van de grote moeilijk heden: de geschikte zaalruimte. Dat heeft V.C.K. ook al ondervonden, zodat zij haar wedstrijden in Haarlem speelt. In Haarlem zijn thans, na drie jaar, 650 aangesloten volleybalsnelers (sters), het geen volgens de heer Beyen bewijst, dat een geordend sportleven niet alleen van belang is 'voor ouderen, maar speciaal voor de jongeren. De heer Beyen gaf voorts een uiteen zetting over verschillende détails, zoals de contributie; de indeling van besturen en commissies en hun taken; het competitie- stelsel en de scheidsrechters-korpsvorming. Hij besloot zijn inleiding met de op merking, dat in het industrie-centrum IJmond een volk leeft van moderne op vattingen, waaruit het mogelijk moet zijn een gezonde en grote volleybal-afdeling te stichten. In aansluiting hierop en naar aanleiding van het voorstel tot oprichting van de nieuwe afdeling, gaven enige vertegen woordigers te kennen nog geen definitieve Voor de Velsense papierfabriek zijn Dins dag twee Finse houtboten aangekomen, die beide in de Finse haven Wasa hun lading hadden ingenomen. Zowel het s.s. „Asta", dat 700 vadem hout aanvoerde, als het s.s. „Hildegaard" met een lading van 1274 vadem hout, hebben in afwachting van de losbeurt enige tijd aan de Kanaaldijk gemeerd gelegen. beslissing te willen of te kunnen nemen omtrent toetreding. Wel kon reeds worden aangenomen, dat bij eventuele oprichting van de afdeling welke nu wel op Dinsdag 21 October een feit zal worden, de aanwezige vereni gingen samen tot zes dames- en vier herenteams zouden kunnen komen. De samenstelling van de diverse com missies moest worden uitgesteld. Ten be hoeve van de voorbereidende werkzaam heden zal het voorlopige afdelingsbestuur bsetaan uit de heren N. Versluis, voorzit ter; P. J. Over, secretaris; W. Zand, pen ningmeester en J. W. Los. De heer Over zal tevens als competitie-leider fungeren. De heer Versluis sprak in zijn slotwoord de verwachting uit volgende week tot de finitieve besluiten te kunnen komen. Af en toe zet Hollywood de technicolor- feestneus af, om een film te maken zonder glamour en confetti. Als dat ernstig ge beurt, ontstaan er, dank zij de uitgebreide staven der droomfabrieken en de haast on beperkte technische mogelijkheden films, die minder kosten maar meer waard zijn dan de moonlight-prullaria. „The big car nival" is er een voorbeeld van: hard en wreed bijna benadert de camera de mens uit het roezige krantenbedrijf in de U.S.A. en hij verkoopt de flinke jongens, die het nieuws wel even zullen maken, een paar gezonde oorvijgen als ze daarbij de goede vormen uit het oog gaan verliezen. Daarin kan Amerika gelukkig sterk zijn: in zijn zelfcritiek. Want deze Charles Tatum niet zijn „primeur" een ver waarloosde jongen', die in een grondver schuiving gekneld raakte en door de ver slaggever uitgebuit wordt voor een serie daverende verhalen in zijn krant is te laken. Hij ziet namelijk het simpele, men selijke belang van het slachtoffer over het hoofd en gaat zo lang door met zijn repor tages, dat de knaap te laat wordt gered en sterft. Het had een draak van een drama kun nen worden, maar dank zij een straffe re gie, die telkens weer waakt voor overdrij ving, komt het verhaal volledig uit de verf en het bereikt zijn doel: de aanklacht tegen de sensatiejournalistiek, die helaas niet tot Amerika beperkt is gebleven en zelfs in ons goede landje de kranten wel eens van slag helpt. Mede dank zij voortreffelijke fotografie en uitstekend spel van Jane Sterling en Kirk Douglas werd deze film op een der na-oorlogse Biennale's in Venetië terecht bekroond. J. F. I gelast. ADVERTENTIE Onder leiding van de heer K. v. d. Wel, die zelf een deel van het proga-amma voor zijn rekening neemt, zal de jubilerende Velsense toneelvereniging Vrijdag-, Za terdag- en Zondagavond in het Hervorm de Jeugdhuis een cabaretprogramma ge ven. Onder meer treedt de Beierse kapel „De Alpenroos" op, Jo en Jo, twee knapen met gitaren gewapend zullen voor wat vlotte songs zorgen en de kunstfluiter Jan Tromp is evenals de Kennemer zanger Piet Souverein van de partij. Voorts wordt het programma gevuld door Lajos Kist, Bert Vellekoop, „The Chromonicats" en anderen. In tegenstelling tot Juli, toen de papier productie ruim 5.000 ton groter was dan in de daaraan voorafgaande maand, geeft Augustus een achteruitgang van de pro ductie te zien. De totale papierproductie bedroeg in deze maand, met 23werkdag, 23.418 ton tegen 27.178 ton in Juli (25 werkdagen) en 21.911 ton in Juni (22 werkdagen). In de maand Augustus 1951 (24Yi werkdag) werd 31.070 ton geprodu ceerd. De fabricage van courantenpapier geeft in Augustus de grootste achteruitgang te zien en bedroeg 6.379 ton tegen 8.851 ton in Juli. Wit papier en karton (houthou dend) 1.507 ton tegen 2.079 ton, houtvrij 4.441 ton tegen 5.806 ton, verpakkingspa pier en karton 9.746 ton tegen 8.169 ton. M.S. „THEANO" TE WATER GELATEN Van een der hellingen van de N.V. Werf Gusto v/h firma A. F. Smulders te Schie dam is gisteren het ongeveer 1350 ton metende m.s. „Theano" te water gelaten, dat wordt gebouwd in podracht van de N.V. Maatschappij „Zeevaart" te Rotter dam. De doopplechtigheid werd verricht door mej. A. M. Fontein. De lengte van de „Theano", die bestemd is voor de vaart op Ierland, is circa 78,50 meter; de breedte bedraagt ongeveer 12.00 meter en de holte is circa 6,80 meter. De ladingruimte is 97.500 kubieke voet en de dienstsnelheid zal 13 knopen zijn. De hoofdmotor, een Smit/M.A.N., kan 1500 pk ontwikkelen. Bij de bouw is er op gere kend, dat de „Theano" eventueel voor vee- vervoer ingericht kan worden. Ten be hoeve hiervan wordt een mechanisch ven- tilatie-systeem in de ruimen aangebracht. Het schip heeft stalen luiken, ongestaagde masten, een simplex-balansroer en voorts een koelruimte in het voorschip voor het transport van bevroren vlees en een diep- tank voor palmolie. Voor verwarming van deze dieptank is een hulpketel geïnstal leerd. Door de toepassing van sectiebouw heeft de hellingtijd slechts drie maanden bedra gen. Er werden secties van circa 35 ton was gisteravond al duidelijk merkbaar, dat dit systeem van houtstapelen in elk geval erg vlug werkt. Bij het terrein op de Wij kerstraatweg is er voor de nieuwe losin- stallatie heel wat belangstelling geweest. Voor de vrouwengroep van de Partij van de Arbeid behandelde de heer P. Schup- pers Dinsdagavond het bekende werk van Maurits Dekker „De wereld heeft geen wachtkamer". Vooraf gaf de presidente van de groep, mevrouw Schmohl, een politiek overzicht, waarbij zij de toestand in België, bezien van uit het oogpunt van de Benelux, in het bijzonder besprak. De heer Schuppers gaf allereerst een korte beschrijving van de inhoud van het toneelstuk, waarna hij uiteenzette waarom Dekker juist de dreigende atoomoverheer sing in zijn stuk verwerkt had. Speciaal gaf hij een boeiende bespiegeling van de achtergrond van het verhaal; de techniek, die de mens over het hoofd groeit en de weerstand der mensheid tegen dit mon sterlijk gevaar. In het restaurant van Walserij Oost is het derde seizoen sedert de oprichting der com missie voor bedrijfsontspaning der KNHS geopend, althans voor klaverjassen en schaken. De wedstrijdleider van de afdeling scha ken, de heer C. J. Mulder, heette de spelers namens de commissie welkom. De opkomst der klaverjassers viel enigszins tegen, maar de schakers hadden zich van hun beste zijde laten zien. Tenslotte sprak de heer Mulder de wens uit, dat er in een goede sfeer en op sportieve wijze gespeeld mocht worden ge durende het komende seizoen. De uitslagen van de hierna gespeelde wed strijden waren: Klaverjassen: A.G.K. IWalserij Boys 1910 punten, GecombineerdenVerzakers 23—11, DuvelsklauwSlingerhout 2417, A. G. K. II—Mekog 10—15, Hennep D. v. t.— IJzeren kaart 1719. 2e ronde: Hennep D. v. t.Mekog 16—9, Breng er eenSlingerhout 1219, DuvelsklauwVerzakers 1617, IJzeren kaartA. G. K. I 209, Walserij BoysGecombineerden 21-15. 3e ronde: Hen nep D. v. t.Duvelsklauw 1819. Mekog IJzeren kaart 2412, A. G. K. IISlinger hout 97, VerzakersWalserij Boys 1812, Gocombineerden—A. G. K. I 20—24. Schaken: NieuwbouwDe zuurtorens 10-0. De Pion—LOMA 4—4, UKBé—Walserij West 5—4 en FagamaboverMedische Dienst 5—3. Het districtscomité Noordholland van de Nat. Chr. Geheelonthoudersvereniging zal op Zaterdagavond 1 November een pro- pagandavergadering beleggen in de zaal bij de Gereformeerde Kerk aan het Moens- plein. De secretaris van het hoofdbestuur, de heer J. J. Smit uit Amsterdam zal een propagandistisch woord spreken, en de heer F. M. J. Sieverts neemt het onder werp „Te wapen, op te wapen" bij de kop. Het ligt in de bedoeling om tot de oprich ting van een afdeling in Beverwijk te komen. De eerste voorstelling in het nieuwe sei zoen vanwege het Arbeiders Toneelfonds in Beverwijk is vastgesteld op Donderdag 20 November in het Kennemer Theater. Door de Amsterdamse toneelgroep „De Nieuwe Egelantier" zal het bekende stuk „Glazen speelgoed" worden opgevoerd. Het amateur-toneelgezelschap de „Ca- symba's", samengesteld uit amateurs uit Beverwijk, IJmuiden en Castricum, het orkest The Varia's en het gezelschap De Roggebouwers, zullen Zaterdag 18 October een cabaretavond in 't Centrum te Bever wijk verzorgen, waarvan de baten bestemd zullen zijn voor de Emmaschool, de school voor bijzonder lager onderwijs, die onlangs haar 40-jarig jubileum vierde. ADVERTENTIE Medewerkers aan het zangkoor, dat het jubileum van de directeur der Hoogovens, de heer P. v. Delden, heeft opgeluisterd, hebben de wens uitgesproken om tot op richting van een mannenkoor te komen. Hiertoe is uit dit tijdelijk geformeerde koor een commissie van voorbereiding in het leven geroepen, die op Maandag 20 October half acht in de koffiekamer van het Cen trum aan de Koningstraat een oprichtings vergadering zal beleggen.- van „Het Instituut" Filmavond De afdeling Castricum van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling heeft voor Vrijdag 17 October in zaal Roozendaal een filmavond georganiseerd. Behalve de bekroonde film van de cineast Herman van der Horst „Het schot is te boord" draait de rolprent „Oude glo rie in nieuwe vormen" waarin het wezen en werken van de Amsterdamse haven tot uitdrukking komt. De bariton Leo Rom- merts verleent zijn medewerking en zal verschillende zeemansliedjes ten gehore brengen. Bijeenkomst uitgesteld Door verschillende omstandigheden is de eerste winterbij eenkomst van de Castri- cumse Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen gisteravond (Dinsdag) niet door gegaan. De avond vindt thans plaats Woensdag 22 October in hótel De Rusten de Jager. Gepeperde markt. Over de hele linie inclusief de verse haring is er giste ren goed geld betaald in IJmuiden. De Eli en de Tubantia, die samen niet meer dan 1700 kisten haring in de hal zetten, boften niettemin met 17 tot 19 voor de kist en wat iets minder van kwaliteit leek werd met 15 gehonoreerd. Een stuk of twintig dagscheepjes waren op de hoge markt van Maandag afgekomen en hun verwachtingen werd geenszins de bodem ingeslagen: ondanks de lage aanvoeren per schip vielen de besommingen hier ook mee. Kleine schol twee noteerde het zachte prijsje van 40 en de drietjes gingen voor 30 in andere handen over. Wat er aan wijting was, ging voor 28 tot 35 van de hand. En nette reisjes. Dit alles had tot gevolg, dat de besommingen van de Dins dagafslag niet tegenvielen: De Eli bracht het er met 21.150 voor tien dagen zelfs puik af en de Tubantia mocht met 10.035 voor tien dagen, de omstandigheden in aan merking nemend, evenmin mopperen. Van de kotters spande de WR 67 de kroon, die een schimmetje vis beloond zag met 2200. Geen vetpot. Vandaag vielen de aan voeren wel tegen: de Dirkje bleek 210 kis ten schelvis, 70 dichte piepers, 20 gestripte makreel, 40 wijting, 10 kabeljauw en gul, 15 haring en 5 dichte wijting bij elkaar geschraapt te hebben en de Haarlem was als vanouds een boffer met zijn 2100 kisten haring een prachtvangst in deze tijd. Van de overweekse loggers lag de Wiron 4 binnen, die 340 mandjes varia aanvoerde en de dagvissers probeerden een daggeldje te verdienen met zuinige plat- en fijnvis aanvoeren. Nog niets. Voor morgen was gister avond nog geen enkel schip bekend: het bar slechte weer op de visgronden is oor zaak, dat de schepen meermalen moeten gaan steken, zodat de reizen gerekt wor den en men bovendien tot het uiterste moet uitblijven, om althans nog iets mee naar huis te slepen. De kans op een trawlerloze Donderdag is er dus. Spannend op de 54. De trawlerschip pers, die Maandagavond rond de 54e breedtegraad lagen te steken, hebben een paar benauwde ogenblikken meegemaakt: een Duits kuststation gaf namelijk de waar schuwing uit, dat een Duitse sleepboot twee lichters was kwijtgeraakt, die veronder steld werden in die contreien stuurloos rond te dobberen een prooi van de felle bries. Iedereen is geruime tijd op zijn qui vive geweest, maar de gevaarlijke bakbees ten zijn gelukkig zonder schade aan de vissers te doen voorbijgedreven. Haring halen. De Poolse vrachtvaar der NYSA kwam gisteren in IJmuiden bin nen om een lading haring voor Polen te halen. Op een koopje. De Pool SWI 102 ge bruikte gisteren de bok, om zich uit het water te laten tillen en hij spaarde aldus een dokbeurt uit. Zieke aan boord. De schipper van de KW 140, J. van der Bent uit Katwijk, die tijdens de reis ondragelijke pijn in maag en ingewanden leed, is gistermiddag, toen het schip IJmuiden binnenliep, door de reder, de heer Haasnoot, van boord gehaald en per auto naar zijn woonplaats vervoerd. Hier zou hij zich aan medisch onderzoek onderwerpen. Grage garnalen. De animo voor de garnalenvisserij is onder de kustvissers groot. Dinsdag waren er 16 van deze dag vissers met zoute en vers-gekookte garnaal aan de markt. De prijs is vers 50 tot 52 en de zoutjes doen ongeveer 70 cent per kilo. De vang sten lopen nogal uiteen. Kotternieuws. De IJM 5, „Texel", die haaien heeft gevist, is weer ingericht om met het trawlnet te vertrekken. Do KW 59, „Floris", welke met winch- moeilijkheden binnen kwam, vertrok Dins dagmiddag weer ter visserij. De vis van één „trek" is Woensdag verkocht. Om een goede markt af te wachten is de kotter „Koningin Juliana" (KW 133) met de vis blijven liggen tot de Woensdagmarkt. De bemanning kreeg de gelegenheid om de kapotte netten te herstellen. Reparatie. De „Adjowico" (RO 9) van de Rotterdamse rederij Roelofs moet voor reparaties voorlopig aan de Zuid- Zijde blijven liggen. Een deel van de be manning vertrok met andere loggers naar zee. Marktberichten. Noteringen: gr. tong 3.80-3.70, grm. tong 2.70-2.50, kim. tong 2.56-2.49, kl. tong I 2.18-2.13, kl. tong II 2.15-2.01, tarbot I 2.70-2.50, alles per kilo; kl. schol II 46-21, schar 34-14, bot 34-26, verse haring 18-12.50, makreel 25-17, wij ting 35-10, kl. rode poon II 20-16, alles per 50 kilo. Aanvoer; 48 kisten tong en tarbot, 150 schol, 24 schar, 40 bot, 2065 haring, 10 makreel, 130 wijting, 3 poon, totaal 2470 kisten. Politiemannen troffen de roos De politieschietvereniging Castricum en Omstreken heeft op de schietbaan in de duinen wedstrijden op pistool en geweer voor 29 leden en 27 donateurs gehouden- Van de politiemannen bezette T. Kaij de eerste plaats met 89 punten. L. Sijbring werd tweede met 88 punten. Een zelfde aantal punten behaalde J. Benjamin. In de „afdeling" donateurs nestelde J. H. Heijkoop zich op de eerste plaats met een totaal van 79 punten. De heer J. C. Plas is tweede geworden met 70 en A. Rommel derde met 69 punten. De uitreiking van de prijzen zal Woens dag 5 November in hotel De Rustende Ja ger plaats vinden. Zij nog vermeld dat de enige vrouwelijke deelneemster mevrouw Th. de Hoop—Heek bij de donateurs vijfde werd met 67 punten. ADVERTENTIE WOENSDAG 15 OCTOBER Rex, 20 uur: Jubileumvoorstelling van „Palvu": Het kind van de buurvrouw. Thalia, 20 uur: „Muiterij op het goud schip". Patronaat, 20 uur: V.V.IJ. Cabaretavond: „Zegt het met bloemen". DONDERDAG 16 OCTOBER Rex: Geen voorstelling. Thalia, 20 uur: Speciaal programma: „Het grote carnaval". 0

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7