HEREN WINTERJASSEN BISCHOFF 59 - en 49. H.O.V.-concert met Byron Janis Agenda voor Beverwijk IJmond-handballers weer in het strijdperk Driehuis Speciale f aanbieding Heemskerk Castricum „Gidsenhut" geopend Teleurstelling over verkiezingsuitslag Beverwijk Marokko voor 't Beverwijkse Nut DONDERDAG 16 OCTOBER 1952 Watervliet I naar het lastige Groen Geel I Wat HSV aan de haak sloeg VGZ begint met twee overwinningen „Zwakzinnigenzorg" heeft onze steun meer nodig Instuif- en filmavonden bij „het Leger" hervat Alleen de lagere elftallen verdedigen de blauw-witte kleuren Crematie mr drs. G. G. Limborgh Meyer De twee polen van Heemskerks winterwerk Cultureel week-eind voor „Nieuw Koers" door Castricums burgemeester Jaarvergadering KVP De tuin van Allah Prinses Sybilla van Zweden zal het nieuwe passagiersschip van de Zweden-Amerika- lijn, dat bij „De Schelde" te Vlissingen werd gebouwd, op Zaterdag 18 October te water laten. Het nieuwe schip is het grootste passagiersvaartuig van Scandinavië. Het 'kan 800 passagiers vervoeren. Men verwacht, dat het in het begin van 1954 zijn eerste tocht zal kunnen maken. Voor de handbalvereniging „IJmond" staan Zondag weer vijf competitiewedstrij den op het lijstje, die, wat de eerste dames- en herenelftallen betreft, van groot belang zijn. IJmond I (heren), dat in Den Helder een grote overwinning behaalde, zal het in de uitwedstrijd tegen Vriendschap I in Oost- zaan niet zo gemakkelijk hebben. Als de schotvaardigheid niet zoek raakt, zal IJmond Vriendschap wel kunnen be dwingen. De IJmond I-dames zit de zware neder laag op Wieringen nog dwars en dit zal in de uitwedstrijd tegen AVA I in Alkmaar wel blijken. AVA zag kans tegen Tonegido I gelijk te spelen en dus zullen de IJmond- sen toch wel terdege moeten oppassen om zich niet te laten overrompelen. Ook het tweede IJmond herenelftal speelt in Alkmaar tegen AVA 2. Van de dames- ploegen bezoekt IJmond 2 in Zandvoort OSS en ontvangt het derde op „Watervliet" HOC 2. De opstellingen zijn voor IJmond I, da mes: T. v. Duyvenbode; J. Konz, C. v. d. Plas; J. Hiemstra, H. Porck, H. Venus; P. Kruk, D. Marckelbach, M. Klesser, R. v. Dongen, T. Jak; heren: J. Böhm; H. Boom, J. v. Buuren; H. Schik, P. Rens, H. Gar- ritsen; J. Beunder, G. Kramer, P. Scheer- man, H. Nabben, B. Hofman. Filmavond Op 12 Novèmber zullen de IJmond-leden een filmavond meemaken. In het „bijpro gramma" zal het afdelingsbestuurslid de heer J. Duif een populair praatje houden over de tegenwoordige handbal-spelregels. Het eerste twaalftal van de korfbalver eniging „Watervliet", dat zich door het ge lijke spel tegen „Landlust" met vijf punten uit vier wedstrijden tot de kopgroep van de tweede klasse KNKB optrok, gaat Zondag naar de Zaanstreek voor een ontmoeting met Groen Geel I. Deze ploeg heeft een wedstrijd minder gespeeld en twee punten uit één gewonnen ontmoeting behaald. Het wordt een lastige tegenstander, vooral op eigen veld. Een overwinning voor Water vliet is onzeker, maar gezien de schutters- capaciteiten tegen Landlust (8 doelpunten), moet het mogelijk zijn. Watervliet 3 speelt thuis tegen Sport Vereent 2 en dat kan een overwinning worden. Watervliet 1 komt uit met de dames: T. Waagmeester, D. Hartman, R. Weymar, J. Kluft, C. v. Ladesteyn, S. Meyer en de heren W. Berghuis, S. Hartman, J. v. d. Berg, M. Veerbeek, A. de Vries, F. Vos. Het jeugdprogramma voor Zaterdag is: Watervliet AHaarlem A; Watervliet Ju niorenOnder Ons A en Oosterkwartier BWatervliet B. Enige dagen geleden zijn de leden van de H.S.V. r,/;ngelsportclub Velsen) in café Bellevue aan de Wijk aan Zeeërweg bijeengekomen om de resultaten van „een jaar hard werken" te bespreken. Er heerste van het begin af een feeste lijke stemming en voorzitter Bosma had niet veel moeite de gang erin te krijgen. De wisselbeker, die een jaar lang heeft geprijkt bij de trofeeën van de heer Rooze, moest ditmaal worden afgestaan aan de heer Bosma, die blijkbaar meer geluk heeft gehad met hengelen. De feestcommissie heeft zich het ver dere van de avond danig geweerd en de heer Ebbeling blijkt nog steeds zoveel vi taliteit te bezitten dat hij niet slechts de lachspieren in beweging weet te brengen, maar tevens als balleider nog succes oogst. De heer Van Rensen heeft eveneens een flinke duit in het zakje gedaan om de aanwezigen te vermaken. Tot slot werd een tombola gehouden, die dank zij de be langeloze medewerking van enige winke liers succes boekte. Met nieuwe moed pakt H.S.V. de hengel op, in de hoop nog aardig wat aan de haak te kunnen slaan. De Velsense tafeltennisvereniging V.G. Z. opende Dinsdagavond de competitie met een tweetal wedstrijden, welke beide in overwinningen werden omgezet. Het eerste team nam de strijd op tegen T.O.G. 4. Ales c.s. hadden weinig moeite met hun tegenstanders en wisten een ge makkelijke 8-2 ovrewinning te behalen. Voor de punten zorgden aanvoerder Ales (3x), Wijker (2x) en Sweeren (2x). Het tweede herenteam kwam voor de eerste maal in de derde klasse uit. De de butanten bewezen echter wel, dat zij wei nig last van plankenkoorts hadden, want Heemstede 6 moest met 7-3 de meerderen erkennen in de V.G.Z.-ers. Tot de stand 2-2 was het een gelijk opgaande wedstrijd, temeer omdat Groen in de beginne naar zijn vorm liep te zoeken. Daarna werd echter regelmatig de stand opgevoerd tot 7-3 door overwinningen van v. d. Wall, Luyben en Groen. A.s. Dinsdag staat op het programma D.I.O.S. 1 tegen V.G.Z. 2. „Cocosmatten stapelen zich op" Op de gisteravond in Velsen gehouden ledenvergadering van de Vereniging voor Zwakzinnigenzorg is de nadruk terecht gelegd op het grote nut van deze instelling. Immers, uit de jaarverslagen van de pen ningmeester bleek, dat er in de afgelopen drie jaren respectievelijk 13.993,90, 10.242,25 en 13.559,97 voor goederen, gemaakt in de werkplaats aan de Hout manstraat, was ontvangen,, terwijl de te- werkgestelden zelf een aardige beloning ontvingen, zodat zij „zichzelf enigszins be taalden". De voorzitter, de heer H. Groeneveld, meende, dat er In de voorbije jaren een achteruitgang viel te bespeuren in de in komsten van de vereniging en dat het stre ven van de vereniging, de tenachtergestel- de jeugd op te leiden tot bruikbare werk krachten, eigenlijk mislukt was. De leef tijdsgrens in de werkplaats ligt bij de 15 en de 47 jaar en dit was oorspronkelijk niet de bedoeling. Slechts enkelen konden door de een of andere gemeentelijke dienst wor den tewerkgesteld; de anderen moesten noodgedwongen in de werkplaats blijven, zodat het eigenlijk aanbeveling zou ver dienen de vereniging onder Maatschappe lijk Hulpbetoon te laten ressorteren, waar mee wethouder F. J. A. Strijbosch wel kon instemmen, aldus de mededeling. Directeur A. P. Stolk was de afdeling Sociale Zaken zeer erkentelijk voor haar financiële steun en meende, dat dit voor de ouders van de kinderen een bewijs is, dat hun kinderen niet werkeloos langs de straten behoefden te lopen, maar door deze steun een loon verdienden, waarmede zij in elk geval zichzelf konden kleden. Met enkele voorbeelden staafde de heer Groe neveld dit gezegde. Een moeilijk punt was het verwerven van afnemers van de ge produceerde artikelen; wel gaat de nieuwe werkmeester H. Timmermans er soms op uit, zodat een kleine verruiming werd ver kregen, maar de cocosmatten stapelen zich maar op. Enkele nieuwe voorstellen en ideeën zouden door de directeur nader onderzocht worden. De jaarverslagen waren hiermede afge handeld en onder het genot van een kopje thee, geserveerd door mevrouw Stolk, werd het voltallige bestuur bij acclamatie her kozen. In de daaropvolgende bespreking werd het 25-jarig bestaan in herinnering ge bracht, dat op 23 September 1953 zal val len. Op die dag hoopte de thans 76-jarige voorzitter een groot feest te aanschouwen, waarop zich vele nieuwe donateurs zouden melden. In December wordt weer het jaarlijkse feest voor de jongens gegeven en voor de vacantie staat voor volgend jaar een auto tochtje op het programma. Met een harte lijk dankwoord aan het adres van de werk meester, de heer Timmermans, waarmee iedereen van harte instemde, besloot de voorzitter deze korte, maar nuttige ver gadering met de verzekering op dezelfde voet te zullen voortgaan, hoewel een beetje steun van buitenaf hem recht welkom zou zijn. Het IJmuidense Leger des Heils is weer begonnen met de winterse ontspannings avonden voor de jeugd. Net als vorig jaar zullen deze bestaan uit wat men noemt „instuifavonden", waaraan dit jaar film avonden zijn toegevoegd. Op die instuif avonden kunnen de kinderen tegen een kleine vergoeding van allerhande gezel schapsspelen, waaronder ping-pong, tafel biljart, schaken, dammen en sjoelen ge bruik maken en bovendien maken een bibliotheek en een lectuurtafel met de nieuwste tijdschriften elke verveling haast onmogelijk. Eenmaal in de drie weken is een avond gereserveerd voor een filmprogramma, dat er in hoofdzaak op gericht zal zijn de kin deren iets te leren. Zo werd op de eerste middag en avond, welke Woensdag in het gebouw aan de Edisonstraat werden gehou den, een film vertoond over de staats mijnen (aangevuld met wat tekenfilms), waarbij de jeugdige toeschouwers kennis maakten met het winnen van het „zwarte goud". Een film over de zoutwinning te Boekelo komt er na en zo probeert men de kinde ren met de meest veelzijdige zaken ver trouwd te maken. Dat deze opzet ongetwij feld in de smaak zal vallen werd wel be wezen door het feit dat des middags al een 350-tal kinderen de film hebben ge volgd, waarbij een paar luchtige bijfilmp jes er voor zorgden, dat het publiek niet te zwaar belast werd. Daar de instuifavonden verleden jaar al een succes bleken te zijn, hoeft er niet aan getwijfeld te worden of ook dit jaar zal het Leger erin slagen de jeugd van de straat te houden: De diepere achtergrond van dit sociale werk is dan nog de opzet, dat vaak onwillekeurig de huiselijke om standigheden van het kind bloot komen, waar dan zo nodig en met alle kiesheid hulp kan worden geboden. Het wedstrijdprogramma voor „Stormvo gels" voor Zondag 19 October ziet er als volgt uit: WA IIStormovgels II; Terras vogels IIIStoi-mvogels VI; O. Gezellen IV Stormvogels VII; Stormvogels VIII—RCH XI. Het tweede elftal verschijnt in het veld met de spelers: J. Venus J. v. Vliet, J. Broekhuizen P. Heilig, M. Ponte, T. J. de Boer A. P. A. v. Vliet, C. Post, W. C. Botvliet, F. G. de Haan, G. W. Drager eRserve's J. C. C. v. Riessen, J. C. Sparre- boom en P. C. v. d. Bosch. In het crematorium te Velsen is gister middag het stoffelijk overschot van mr. drs. G. C. Limborgh Meyer, in leven direc teur van een steenfabriek in Groningen, verast. Een delegatie van het personeel van de drie in Groningen gevestigde steenfabrie ken, notaris Keverling Buisman, de heer S. Woldringh, voorzitter van de Groningse Kamer van Koophandel en vele anderen bewezen de overledene de laatste eer. In de aula werd het woord gevoerd door de president-commissaris van de N.V. Gro ningse Steenfabrieken, de heer E. T. Jager, door de heer L. J. Haan als vertegenwoor diger van de Steenhandel in Groningen, door mr. A. Meyes en mr. E. Bonn. Nadat de kist onder orgelspel was ge daald, zegde dr. R. J. Zonneveld dank voor de betoonde belangstelling. ADVERTENTIE diverse dessins alle maten Zo lang de voorraad strekt. OOSTERDUINWEG 26 IJMUIDEN „Nut" en „Assumburg" zorgen voor ontspanning De grootste bijdrage in het winterse diversement van het dorp Heemskerk wordt door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen geleverd, tesamen met de heer J. Post, jeugdherbergvader van het slot „Assumburg". Het Nut heeft het volgende programma opgesteld: Vrijdag 24 October Rotterdams Volkstoneel met het blijspel „Het is allemaal comedie"; Woensdag 26 November voordracht en film over de Ko ninklijke Noord- en Zuidhollandse Red ding Maatschappij. In December een Sint Nicolaasverrassing voor de kinderen. Dins dag 13 Januari de overbekende kleurenfilm „Java's pracht en praal", van de Stoom vaartmaatschappij „Nederland"; op Woens dag 25 Februari zal de heer J. v. d. Brugge een film vertonen over het Kruger-natuur- reservaat en een film over een. reis van Afrika's Zuid-Oostkust naar de Westkust. Op Assumburg Het programma op het slot Assumburg is, zoals gemeld, reeds 11 October begon nen met een avond, waar Aafje Top voor droeg uit „Lampions de Liefde; op 1 No vember houdt de heer F. Kief een voor dracht over de economische, sociale en culturele aspecten van Zuid-Slavië. Vervolgens komt op 29 November dokter A. J. van Leusen, uit Velsen, spreken over het onderwerp „Arbeidsvreugde," de heer KI. Leyenaar zal op 13 December een lezing houden over het leven in de Nederlandse Jeugdherbergen. Het jaar wordt gesloten op 28 December, wanneer men bijeen zal komen „rond oud en nieuw". Het nieuwe jaar wordt geopend op 24 Januari door dr. A. L. Constandse, die iets zal vertellen over Japan en zijn ge schiedenis, op 21 Februari zal „Het Chinese Landhuis" voorgedragen worden door de bekende voordrachtskunstenaar J. L. W. van Ruiven. Speciaal voor leidsters en leiders van kinderkampen zal in Maart een weekend georganiseerd worden voor het leren van spelletjes. Tot slot zal op 18 April Godfried Bomans uit eigen werk voordragen. ADO leden vierden uitbundig feest Dinsdag- en Woensdagavond is doof de leden en donateurs volop genoten van de voor hen aangerichte feestavond. Een cabaretgezelschap uit Alkmaar met de bekende goochelaar Cakie bezorgde de aanwezigen menige lachbui, het programma was uitstekend verzorgd en ontlokte dan ook een daverend applaus aan de volle zaal. De voorzitter, de heer J. Bekker, hoopte dat allen zich goed geamuseerd hadden en wenste de club in het komende seizoen alle succes. De feestavonden werden met bal besloten. Moedercursus begonnen Onder grote belangstelling is gisteravond de „moedercursus" van het Wit-Gelekruis in Heemskerk begonnen. Deze cursus is erop gebaseerd, gehuwde zowel als ongehuwde vrouwen in staat' te stellen onder medisch toezicht en met hulp van deskundigen de babyverzorging tot in de puntjes te leren. Het deed de leidster van deze cursus dan ook groot genoegen, zoveel belangstellen den te zien. Zaterdag 18 en Zondag 19 October zullen honderdvijftig leden van de socialistische jongerenorganisatie „Nieuwe Koers" in de jeugdherberg „Assumburg" voor een week end bijeenkomen. Zaterdagavond zal gediscussieerd worden over het onderwerp „Zijn culturele socialis tische organisaties nog gewenst?", en Zon dagmiddag zullen Emile Kellenaers en Eva Jansen een cultureel programma brengen. Aquariumvereniging in Heemskerk Onder voorzitterschap van de heer C. Veldhuis hebben enkele aquariumliefheb bers besloten een vereniging op te richten. Het is voorlopig de bedoeling elkander jonge visjes over te doen, daar zo een grote besparing op de kosten van deze liefheb berij te krijgen is. Onder grote belangstelling heeft Castri cums burgemeester, de lieer C. F. Smeets, Woensdagavond het nieuwe clubhuis van de R.K. Gidsen geopend, nadat er een défilé van gidsen en kabouters door de ge nodigden was „afgenomen". Met het doorknippen van een voor de toegang hangend touw door de burger vader, werd de opening een feit. Pastoor G. Goes heeft de gidsenhut plechtig inge zegend, waarna de gidsen hun belofte af legden. Verheugde pastoor Goes zich uiter mate over de nieuwe aanwinst, de burge meester vond het een dringende noodzaak, dat de jeugd voor haar verdere opvoeding de beschikking heeft over een eigen plaats van bijeenkomst. Aalmoezenier kapelaan P. Heemskerk bracht dank aan de kerkelijke autoriteiten voor de ontvangen steun en de leidster van de gidsen mej. A. Frijtag zag in de aan wezigheid van de hoge gasten een hecht contact met het streven van de gidsen. Na de bezichtiging van de zaal waar naast een kamer voor de staf der gidsen is gebouwd kregen de aanwezigen koffie aangeboden. Het was voor de St. Clara- groep een avond die zij niet licht zullen vergeten. Het jaar 1952 is door de gehouden ver kiezingen voor de Tweede Kamer belang rijk geweest. We behoeven het niet te ver bloemen: voor ons zijn deze verkiezingen bepaald teleurstellend verlopen." Met deze woorden opende de vice-voor- zitter van de K.V.P.-afdeling Castricum, de heer N. de Nijs, de jaarvergadering welke Woensdag in hotel Meijer is gehouden. Als oplossing om uit deze impasse te geraken, wekte de vice-voorzitter de leden op meer activiteit voor de K.V.P. te ontplooien. Ook ■de secretaris, de heer A. de Wit, was in zijn jaarverslag niet erg optimistisch. Het ledenaantal was waarschijnlijk omdat men. zoals de secretaris zeide, het niet met het beleid van de K.V.P. eens kon worden enigszins teruggelopen. Vertrek naar elders is hier echter eveneens debet aan geweest. De verdeling van de gemeente in 14 wijken bleek voor de inning van de con- tributiegelden een hele verbetering. Tot de volgende vergadering zal de heer N. de Nijs het voorzitterschap waarnemen en in de vacature S. Zijlstra voorzag men door de benoeming van de heer A. den Hartog. Daar zich geen candidaten voor de vacature K. Bos hadden aangemeld, ging men ermee accoord het bestuur tot zeven leden terug te brengen en dit aantal te handhaven tot de eerstkomende bijeen komst. De overige bestuursleden, die perio diek aftredend waren, stelden zich herkies baar. Het bestuur ziet er thans als volgt uit: voorzitter: N. de Nijs; mejuffrouw M. Verlaak, A. de Wit, Th. de Winter, W. A Res, G. Veldt en A M. den Hartog, leden. De functies zullen onderling worden ver deeld. Als afgevaardigden voor de kringver gadering te Alkmaar op 23 October koos men mejuffrouw M. Verlaak en de heer Th. Bcrlee, en tot plaatsvervangende leden mevrouw Verhoef-Defourny en de heer P. Ruiter. Be heer Smits uit Hoorn werd candidaat gesteld als voorzitter van het kringbestuur. Met de woorden: „Maak propaganda voor de K.V.P. opdat wij volgend jaar met de gemeenteraadsverkiezingen goed voor de dag komen en de opgelopen achterstand inhalen", sloot de voorzitter de vergade ring. CSV-tafeltennisteams ingedeeld Het is thans bekend geworden in welke klasse van het district Amsterdam de teams van de Castricumse tafeltennisclub „CSV" zijn ingedeeld. Het eerste damesteam komt uit in afdeling 3 C tegen de volgende clubs: Verblifa 1, Shell 2. AMVJ 1, DTS 2, Hermes 2, VVGA 1, aRpid 1, Audium 1, Albert Heijn 2. Voor het team komen in aanmerking de dames H. Rootzand, E. de Leeuw. H. Bokhorst en R. Smit. De CSV-heren krijgen in afdeling E de strijd op te nemen tegen: Victoria 1, KNSM 1, OG 4, DTS 4, Povac 4, Cellar 1, Sparta 7, RVB 3, KKK 5. Uitgezonderd Victoria (WeespT komen al deze teams uit Amster dam. CSV 1 heren bestaat uit de volgende spelers: W. Rozeboom, W. Rozemeijer en W. Gras. Reserve is de heer J. Admiraal. Hoewel de competitie in district Amster dam reeds is aangevangen, zijn er voor de Castricummers nog geen wedstrijden uit geschreven. Tavido speelt „Bakersprookje" Op Vrijdag 24 en Zaterdag 25 October geeft de Gieteling-toneelclub „Tavido" een uitvoering in het Kennemer Theater. Op gevoerd zal worden „Bakersprookje", een blijspel in drie bedrijven door Ronald Jeans in ee^i vertaling van Mary Dressel- huys. Zoals gewoonlijk zal er na afloop van de tweede voorstelling weer bal zijn, dat onder leiding van John Stol staat. GROENTEMARKT Andijvie 1014; bloemkool 1838; bospeen 1120; waspeen 715: snijb. 62-135, spercieb. 38—100; pronkb. 4275; spekb. 70; sla 2—7; spinazie 1838; postelein 19; tomaten 1265; prei 8—15; knollen 9—17; spruiten 3770; groene kool 6—13; rode kool 5—12; boeren kool 815; gele kool 69; uien 819; drui ven 72—79; appelen 1242; peren 8—19. Reeds vele jaren organiseert de Alge mene Beverwijkse Culturele Commissie concertavonden, die men door de Haar lemse Orkest-Vereniging laat verzorgen. De belangstelling is ieder seizoen groeien de; gezien het buitengewoon grote aantal bezoekers van het eerste winterconcert, dat men Woensdagavond in het K.S.A.- gebouw gaf, zal de tijd niet meer ver zijn dat men deze muziekminnaars over twee avonden zal moeten verdelen. Het moet allen, die het wel menen met het doel dat deze Culturele Commissie nastreeft, ver heugd stemmen dat men dit streven weet te waarderen. Een voornaam aandeel in dit bereikte succes heeft ongetwijfeld de H.O.V., welk orkest, dank zij Toon Ver- hey's eminente leiding, haar culturele taak met de meeste ernst opvat. Dit heeft men tijdens dit concert wederom kunnen er varen, met name in Beethovens Derde Symphonie. Verhey kwam deze avond verder met nog een formidabel werk uit de muzieklitteratuur: Tsjaikofsky's eerste pianoconcert. Er is al heel wat gefantaseerd rond deze Derde Symphonie, die van zijn maker de bijnaam „Eroïca" kreeg, geïnspireerd als Beethoven werd door de persoon van Na poleon als voorvechter der democratie. Bonaparte was toen nog Eerste Consul der Franse republiek, Beethoven een vurig de mocraat, die volkomen de strijdleuze „Vrij heid, gelijkheid en broederschap" onder schreef. Toen kwam het bericht, dat Na poleon zich tot keizer had uitgeroepen. Beethoven, tot in het diepst van zijn wezen getroffen door dit verraad aan zijn over tuiging riep woedend uit: „Is die ook al niet anders dan een gewoon mens? Hij zal nu slechts zijn eerzucht botvieren, alle mensenrechten met de voeten treden en een tyran worden!" De geschokte compo nist verscheurde daarop het titelblad van zijn juist gereed gekomen symphonie, die de opdracht aan Bonaparte vermeldde. Echter handhaafde hij de titel: „Sinfonia eroïca". Het werk is in een geheel andere stijl geschreven dan de eerste symphonie; het is eigenlijk een grootse, gedurfde en wilde fantasie, die geen gebrek heeft aan frap pante, boeiende passages, waarin men de talentrijke geest van haar schepper her kent. De critiek na de eerste uitvoering was vernietigend en kan het best samen gevat worden in de uitroep, die tijdens de finale in 1805 uit de engelenbak opsteeg: „Ik geef nóg een stuiver als het nu maar uit is". Want deze „Eroïca" was modern voor haar tijd en het publiek had moeite het lange werk in zich op te nemen. Hoe is de mening in de loop der jaren veranderd. Zeker, de „Eroïca" is nog niet een der bevattelijkste composities van Beethoven, maar men weet een uitvoering thans naar volle waarde te schatten. Ook Verhey heeft dit maal het publiek weer een ademloze stilte weten af te dwingen met een expressieve verklanking van dit meesterwerk, waarbij het prachtige spel van het strijkorkest als eerste genoemd dient te worden. Het was een verrukking te luisteren naar de puntige staccati, de brede warme klank der eerste violen, het harmonische en zuivere musiceren van hout- en koperblazers, de rhythmische ef fecten en de ragfijne pianissimo's, welke laatste slechts bereikt kunnen zijn na vele uren studie. Een van de populairste werken van Tsjaikofsky is ongetwijfeld zijn pianocon cert.no. 1. Weliswaar heeft het ontegenzeg gelijk zwakke plekken, waarvan de op vallendste is, dat de climax van het eerste deel met zijn dwingende kracht en indruk wekkend pathos vei'der nergens meer be- Voor het departement tot Nut van 't Al gemeen, afdeling Beverwijk, vertoonde de heer D. van Sijm gisteravond in het Ken- nemer Theater een serie gekleurde lan taarnplaatjes en de film „Marokko, de tuin van Allah", die hij bij een reis per jeep door dit Noord-Afrikaanse land heeft ver vaardigd. De voorzitter van 't Nut, dr. Alb. Vis, sprak er in zijn openingswoord zijn vreugde over uit, dat de zaal, het slechte weer ten spijt, zo goed gevuld was.' Hij betreurde het ech ter, dat gelijktijdig' met deze avond een ander cultureel evenement plaats had. „Dit zal in de toekomst niet meer gebeuren", beloofde de voorzitter. Vervolgens maakte hij bekend, dat op de volgende Nutsavond dr. de Boer uit Purmerend een lezing zal houden over de humor in onze letterkunde. De heer D. van Sijm gaf hierna een beeld van Marokko, waarna hij de opmerking plaatste, dat indien men reizen maakt en alzo het leven verrijkt, men ook zuiver moet kunnen oordelen. Hij vroeg de aan wezigen dan ook om op deze avond even te vergeten Nederlander te zijn. Vervolgens vertoonde de inleider zijn kleuren dia's, waarbij hij zijn publiek mee nam door de onherbergzame streken van Noord-Afrika, waar de oude cultuur der Arabieren nog bewaard gebleven is; waar de zon zes maanden achter elkaar brandt en waar dan ook geen druppel regen valt over de oases, palmen, bergdalen en.... eeuwige sneeuwvelden. De heer Van Sijm toonde de aanwezigen de Europese steden in dit land naast de sfeerrijke oude Arabische plaatsen, hij liet hen wat zien over het leven der Berbers, die ondanks hun ongeletterdheid een eigen, schone cultuur hebben opgebouwd, waar de „beschaafde" westerlingen met recht ja loers op zouden kunnen worden. Tijdens de vertoning van deze lichtbeelden gaf de heer Van Sijm via de versterker een „bijschrift waarin hij vaak rake opmerkingen venti leerde, alzo de mens typerende, die door reizen de wijsheid heeft vergaard. Als sluitstuk van de avond werd de prachtige geluidsfilm „Marokko, tuin van Allah" vertoond, waarin het leven der Mohammedaanse bevolking was vastgelegd. Een langdurig en hartelijk applaus was de dank van het publiek, dat deze interes sante avond met intense belangstelling heeft medegemaakt. DONDERDAG 16 OCTOBER LUXOR-THEATER 7 en 9.15 uur: „Hoe groen was mijn dal". VRIJDAG 17 OCTOBER KENNEMER THEATER 7 en 9.15 uur: „Er kan nog meer bij". LUXOIï THEATER 7 en 9.15 uur: „De strijd om de Apache-pas". W. B. THEATER 8 u.: „The Frisco lady" reikt wordt. Niettemin vindt men in het zangerige Andantino en het rauwe rhyth- me van de Allegro-finale voldoende boei ende momenten, die het verklaarbaar ma ken, dat dit werk op het répertoire van vrijwel alle solisten voorkomt. De jonge Amerikaanse pianist Byron Janis vertolkte de solopartij. Zes jaar geleden debuteerde hij in de Amerikaanse muziektempel: Car negie Hall. Na aan de overzijde van de Oceaan bekendheid verworven te hebben, maakt hij thans een tournée door Europa. Byron Janis bleek een begaafd musicus te zijn, die de vele moeilijkheden, welke dit Tsjaikofskywerk zo rijkelijk bevat, volledig beheerste door zijn. sterke technische dis positie. Zijn spel is echter dikwijls te veel overhellend naar het intellectuele, waar door de poëzie en de romantiek in het gedrang dreigen te komen. Dit was het duidelijkst waarneembaar in de tegen stelling tussen de imposante openingsmaten van het werk met zijn dynamische stuwing en het tere Andantino. Er was in zijn in terpretatie steeds een sterke geladenheid, die het gezegde van Beethoven voor de geest riep, namelijk dat het belangrijkste van muziek niet alleen maar noten is. Een opgetogen publiek heeft de pianist aan het slot terecht een ovatie gebracht voor zijn bewonderenswaardige prestatie. A. J. VAN DER WEIJDEN Als de wijn is in de man.... De trawler Tubantia van de rederij Weiinar heeft bij de uitstoom een etmaal vertra ging ondervonden, omdat drie leden van. de bemanning twee stokers en een matroos niet op waren komen dagen. Bij onderzoek bleek, dat het trio zich to verknocht had gevoeld aan het geestrijk vocht, dat het zoute vocht er glad bij in geschoten was. Maar de Tubantia moest blijven liggen van Dinsdagmiddag tot Woensdagmiddag en de reder heeft prompt een aanklacht ingediend bij de Scheepvaartinspectie, zodat dit glaasje voor de drie desei .eurs nog wel een voet je zal hebben. Felle belangstelling. De handel moest gisteren wel doorgaan met goud neerleg gen, als ze nog wat vis wou hebben. De rondvis stond in het centrum der belang stelling en werd dan hoog aangeslagen: de grote schelvis noteerde rustig f 75 per kist en brak daarmee alle hoge records van de vorige week glansrijk; de braat bracht het tot f 55 per kist, met f 50 als een best onderkantprijsje. De wijting werd mee- opgetrokken en de grote trawlsoorten no teerden vlotweg f 4, nadat de markt op f32 inzette. Kabeljauwexporteurs waren evenmin voor één gat te vangen en be taalden grif f 226 per kist, waar de bin nenlandse afnemers geen schijn van kans bij kregen. De regels kregen f 158 de tien voor de grote en grote gul ging naar de binnenlandse handel voor f 70 per kist, waarnaast de kleinere soorten met f 60 geen slecht figuur sloegen. De tong schom melde vrijwat en voor de grote werd aan vankelijk f 3,90 neergelegd, waarna ze opliep tot f4,20, terwijl de groot- enklein- middelsoorten van f 2,60 op f 2,80 kwamen. Schol handhaafde haar Dinsdagse koers met f 40 tot f 45 voor de tweeën en rond f 35 voor het kleingoed. Haring vlot. Daar het ook in de ha ring schraalhans begint te worden, ver liep de markt gisteren uitermate vlot en er bleek geen enkel bezwaar tegen een prijs van f 17 per kist te bestaan. Haarlem won weer. De slechte vis serij ten spijt bestond schipper L. Blok van de Haarlem het gisteren met 2100 kis ten zeebanket aan de markt te verschij nen en de besomming was uiteraard naar rato f34.500 voor negen dagenOok de kleine Piscato-boot Dirkje blonk uit en maakte in een week de f 19.000 bijna vol. Een paar kotters haalden gemiddeld f3700, met de KW. 175 en de IJM. 209 als hoogvliegers: respectievelijk f 9760 en f 14.230! Wat meer armslag. Vanmorgen was er wat meer leven in de brouwerij door het markten van de Thorina, die zijn broer de Haarlem niet evenaarde en „maar" 1000 kisten haring aanbracht, de Maria van Hattum met het mooie geva rieerde vangetje van 820 kisten makreel, 40 varia en 160 stijve kabeljauwen plus 40 kisten dikkoppen en de Vios met 850 kisten makreel, 150 haring. 40 schelvis, 30 wijting en 35 kolen. Treurige berichten. Het botert niet erg met de visserij: ook de vangstberich- ten van gisteren zagen er weer droevig uit en een hele dag vissen werd meestal beloond met slechts 30, 40 mandjes ha ring. De besten haalden 100 tot 150 man den in de last. De Duitsers sneden van het zelfde laken een pak: het gemiddelde zat tussen de 80 en de 100 manden. Het echo lood heeft dan ook de hele dag „bij"ge- staan en er is menig peilinkje genomen, terwijl de vloot telkens maar weer ver huisde naar plekken, die meer beloofden. Makreel laat zich ook niet best meer vangen. De Norma, die Maandag een dag maakte van 600 kisten kon ze gisteren niet meer vinden en de Flamingo kwam al Zuid-op stomen, om het daar eens te proberen. Vrijdagmarkt. De eerste melding voor de markt van morgen was afkomstig van de Herman, die Dinsdagavond zo'/i 900 kisten haring in de ruimen had. Afgelopen. Het eind van het haring seizoen is dit jaar wel erg plotseling ge komen en het wil er bij de meeste schip pers dan ook nog niet erg in, dat de jacht op het zilver der Noordzee voor een jaar tot het verleden behoort. Men heeft nog een stille hoop dat na het slechte weer, dat gistermiddag al afbriesde al bleven de weerberichten vrij somber, een kentering ten goede komt, zodat het besluit ten minste wat levendiger is als nu. Marktberichten. Prijzen: Heilbot 2,75- 2,30, gr. tong 4,20-3,95, grm. tong 3-2,50, kim. tong 3-2,55, kl. tong I 2,26-1,96, kl. tong II 2,17-1,68, tarbot I 3,50-2,80, alles per kg. Tongschar 82, kl. tongschar 50, schartong 63, grm. schol 81, kim. tong 81, kl. schol I 60-51, kl. schol II 46-23, schar 28-16, bot 38-27, v. haring 19.50-14, ma kreel 35-15; gr. schelvis 76-71, grm. schel vis 74-58, kim. schelvis 61-51, kl. schelvis I 54-49, kl. schelvis II 44-28, wijting 40- 10,50, gr. gul 71-64, mid. gul 59-51, kl. gul 45-27, alles per 50 kg. Gr. Kabel jauw 316192, gr. Koolvis zw. 90, alles per 125 kg. Aanvoer: 28 kisten Tong en Tarbot, 1 k. heilbot. 8 k. tongschar en schartong, 133 k. schol, 108 k. schar, 48 k. bot, 3165 k. haring, 280 k. makreel, 450 k. schelvis, 370 k. wijting, 114 k. kabeljauw en gul, 5 k. koolvis, 10 k. diversen, totaal 4720 k,

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3