Trawler „Allan Water" met vondeling op sleep in IJmuiden „Alcura": culturele stichting in de Velser gemeenschap De voorwaarden voor een echt „wagenspel" zijn in Velsen aanwezig Agenda voor Velsen Tweede Kamer uit zich waarderend over rapport-T inbergen Bontwerk Zwijndrechts voorbeeld interessant Beverwijk Kinheim maakt plannen voor Deense reis Dr. A. Saalborn voor Humanistisch Verbond Havenberichten STUURLOOS IN VISSERSHANDEN Twee „runners" in volle zee overgestapt Uit de „moderne"hoek DE ROOY 5 Hooger Geest Gheselleti" nemen twee nieuwe stukken in studie VELSEN EN TL Koninklijke onderscheiding Hout per staalkabel en een zetfout Zindelijkheidsrecord Voor jonge hersens Het nieuwe puntenraadsel VELE PROBLEMEN TER TAFEL „Cultuurbevorderende ontspanning" ook in de film DONDERDAG 16 OCTOBER 1952 Dat „vanzelf" past dan bij een stuurloos schip met een bovenbouw als een flat, hangend op een vislijn, die provisorisch door de poorten moest worden vastgemaakt, met het gevolg, dat de lijn kapot schuurde en er moeizaam voor een nieuwe verbin ding moest worden gezorgd, die toen maar om een paar boldertj.es werd geslagen. De wind kwam gelukkig in de Noord- Westboek terecht en de slingerende sleep kreeg de bries als een gewaardeerd steuntje achterop. Tot Woensdagmorgen half acht. Met een felle knap brak een van de bol ders af, die zowaar in een knoop van de sleeplijn bleef hangen en er tussen de pieren nog in hing terwijl de lijn wéér te water ging. In tien minuten had de „Allan Water" zijn prooi echter weer vast en met een matig gangetje ging het op IJmuiden aan IJmuiden, dat al wat had gehoord en een paar dappere afgezanten op de kop van de Zuidzij had neergezet, die de manoeuvres van „Allan Water"-met-sleepje tussen de pieren rillend critiseerden. Als een dronkeman, maar niettemin met alle vakmanschap, terwijl de beide runners voor alle zekerheid de zwemvesten maar weer aantrokken, is de „Nordan" tegen tweeën de vissershaven ingehaald, het laat ste stukje geassisteerd door de „Avenir", het kittige havenslepertje van de VEM. De Zweed maakte wat water en kreeg direct een pomp van de „Avenir" in zijn maag en Leendert en Piet schoven opge lucht de melkblikjes, die ze als koffie- mokken hadden gebruikt van zich af, om bij de schipper welverdiend een afzakkertje te gaan halen. „Blij toe, dat ze ligt" zei de ouwe, „want de weerberichten benne slecht". En inderdaad leek de lucht niet naar pleziervaren met de „Nordan". Wel zeewaardig Het is een armoedig, maar best bootje, en hij heeft zich puik gehouden op de ruwe zee, vinden de mannen van de trawler. Ver moedelijk is hij losgeslagen van een Duitse sleepboot, die hem naar België of Engeland moest brengen, hoogstwaarschijnlijk voor de sloop. Want ten eerste was alles, wat er als kostbaar metaal in de dekhuizen van de Zweed te vinden was, uitgebroken en bovendien dateert deze kleine knaap al van 1911, heeft er in zijn loopbaan vier bazen op nagehouden en is nu dus wel eens aan rust toe. Hij werd in 1911 gebouwd door W. Kruch- ton en Co in Abö (Finland), is 102 voet lang en 22 voet breed en was het eigendom Donderdag 16 October Rex: geen voorstelling. Thalia, 20 uur: Speciaal programma: „Het grote carnaval". Vrijdag 17 October Hervormd Jeugdhuis, Jubileumcabaret van „Advendo", 20 uur. Damclub „Sportief", 20 uur competitie wedstrijd, Sociaal Cultureel Centrum, Lange Nieuwstraat. Nutsbibliotheek, van 19 tot 21.30 uur, Heidestraat. Rex: 20 uur: „Je moet er maar in vliegen". Thalia, 20 uur: „Douane Boem", Enkele leden wezen er op, dat vroeger op de vissersvloot niet op Zondag behoefde te worden gewerkt. Zij meenden, dat het geen vroeger kon, ook nu nog kan. Daar van reders ten deze volgens hen niets valt te verwachten, drongen deze leden er op aan, dat de minister de Zondagsarbeid in de visserij verbiedt Protocol van Oostende Grote belangstelling toonden ettelijke Kamerleden voor de liberalisatie van de vishandel met België en Luxemburg en in dit verband vroegen zij, of het protocol van Oostende (1950) nog wordt gehandhaafd en uitgevoerd. Voorts werd gevraagd naar de perspec tieven van de handel met Oost-Europese landen en naar de export-kansen voor de garnalen. In dit verband werd aange- Na een bezoek aan Zwijndrecht door de directeur van het Gemeentelijk bedrijf voor -Gas en Water met het oog op de plannen voor T.L.-verlichting op diverse punten in de gemeente Velsen, zijn er enkele interes sante gegevens uit de bus gekomen. In Zwijndrecht heeft men namelijk het Stationsplein verlicht met TL-armaturen, die aan een hoge mast zijn bevestigd en elk vier staven van 2040 watt bevatten. Het resultaat is uitstekend, al zou voor Velsens doeleinden een minder grote licht sterkte voldoende geacht kunnen worden, omdat de palen dichter bij elkaar komen te staan. De uitvoering van de Velsense T.L.- verlichting zal waarschijnlijk over enkele maanden beginnen op het Velsense en het Santpoortse stationsplein. Aan A. Hoeben, alhier is bij Kon. Besluit toegekend de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in brons. De heer Hoeben is gedurende 40 jaar als broodbezorger in dienst geweest van de Coöperatieve Verbruiksvereniging Kenne- merland. Hij werd Woensdagmorgen ten gemeen tehuize ontvangen, waar de burgemeester mededeling deed van de verleende onder scheiding en hem deze onder aanbieding van hartelijke gelukwensen uitreikte. De echtgenote van de jubilaris en een vertegenwoordiger van zijn werkgeefster waren hierbij aanwezig. drongen op de ingebruikneming van de garnalenpelmachine, om op de hoge pel- lonen te bezuinigen. NEHIM-vragen Er is verder gewezen op de ontstemming in visserijkringen over de vergunning aan een Amsterdamse houtimporteur om drie kotters in de vaart te brengen „is deze beslissing wel juist geweest" vroegen deze Kamerleden. (Het betreft hier de drie NEHIM-kotters, die onder Amsterdamse merken in IJmuiden markten. Red.). Ook de onbevredigende Engelse-pot historie is ter sprake gekomen en de een zijdige visaanvoer zou, naar het oordeel van enkele leden, met importen voorko men kunnen worden. De wachttijden in het Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden en de daaruit voortvloeiende kwaliteitsver mindering werd eveneens aangevoerd, terwijl de vraag rees, of de eenzijdige ex porten naar Duitsland in bepaalde maan den niet het gevaar in zich bergen, dat er bepaalde afzetgebieden verloren gaan. Tenslotte is ook de IJselmeer- en andere zoetwatervisserij te berde gebracht met haar ganse complex van problemen. Het bezoek van de Deense „Husum Sport- klub" uit Kopenhagen, dat deze zomer aan de voetbalvereniging „Kinheim" is ge bracht, heeft toen al direct de gedachte bij de ontvangende vereniging wakker ge maakt om in 1953 een tegenbezoek aan de Denen te brengen. Het idee is in het Kinheim-bestuur verder uitgewerkt, zodat aan twee bestuursleden, de heren F. Redeker en E. Diepgrond op dracht kon worden gegeven alvast een reis plan samen te stellen. Het zal acht dagen in beslag gaan nemen. Het voornemen be staat om volgend jaar op Zaterdag 20 Juni met een touringcar de tweedaagse reis te ondernemen via Bremen en Hamburg. De bedoeling is vervolgens op Dinsdag en Donderdag een voetbalwedstrijd te spelen, waarna op Vrijdagmorgen de te rugtocht wordt aanvaard, om Zaterdag avond 27 Juni Velsen-Noord weer te be reiken. Er wordt op gerekend, dat deze reis door ongeveer 45 Kinheimers zal worden mee gemaakt. Wegens de vrije competitiedag zullen Zondagmorgen op „Tussenwijk" het eer ste en het tweede Kinheim elftal een trai ningswedstrijd spelen. In het artikeltje „hout per staalkabel", dat wij gisteren plaatsten werd enkele keren het woord „Heug" vermeld. De insiders zullen hebben begrepen dat hier een zetfout is ingeslopen en het woord „sleng" werd bedoeld. Voor het Humanistisch Verbond, ge meenschap Velsen, spreekt Zondagochtend om kwart over tien dr. A. Saalborn uit Bussum over „Gorter en Aafjes", waarbij hij speciaal de werken „Mei", „Voetreis naar Rome" en „In de Beginne" tot onder werp zal nemen. De aandacht wordt er op gevestigd dat deze bijeenkomst (en ook de volgende) niet zoals gebruikelijk in de H.B.S. wordt gehouden, maar in het Rex-theater. BelgiëNederland in IJmuiden te zien Dank zij onder meer de activiteit van het Vara-bestuur in IJmuiden, zullen de Vara- leden Zondag de ontmoeting tussen de voetbalelftallen van België en Nederland per televisie kunnen volgen. In de grote zaal van het Sociaal-Cultu reel Centrum wordt een demonstratietoe stel geplaatst en op vertoon van de lid maatschapskaart hebben de Varaleden daar toegang. De „Alcura" vat het werk uiteraard zeer ernstig aan en heeft de oud-voorzitter van de filmkeuring en medewerker aan het Aetherforum de heer D. van Staveren be reid gevonden een inleiding tot deze film te geven, waarbij het rassenvraagstuk en de samenwerking tussen „blank en ge kleurd" op de voorgrond treden. In December wordt een tweede film ochtend georganiseerd en reeds zijn con tacten tot stand gebracht voor culturele avonden in de week. Er is een commissie benoemd, bestaande uit leden van een toneelvereniging, mandolineclub, zang vereniging en sportbond om een gezamen lijk programma te ontwerpen als sluitstuk van dit eerste seizoen. Voor het volgend jaar, seizoen 1953'54 staan reeds grootse plannen op stapel. „Alcura" opgenomen in Velser Gemeenschap De „Alcura" is geen afzonderlijk lichaam, dat maar op eigen houtje organiseert en uitvoert, zij is een onderdeel van de Vel ser Gemeenschap en treedt dan ook in overleg met deze instelling op. Zij is een overkoepeling van alle culturele organi saties van de moderne richting, te weten het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, de mandolineclub „Excelsior", de Stem des Volks, Palvu, de Culturele Sportbond, de Nieuwe Koers, A.J.C., Jonge Strijd, Vara, Vrouwenbond N.V.V. en de afdeling Velsen van de Bestuurdersbond met de aangeslo ten vakbondsafdelingen. Het bestuur van de „Alcura" wordt gevormd door: A. van Maanen, voorzitter, mej. M. Gerhardt, secretaresse, G. Boersma, penningmeester en de leden E. Luikman en A. van Bode graven. Als je zo'n grote vogel ziet vliegen, kun je zelf onmiddellijk zien of het een reiger of een ooievaar is. Weet je hoe? Een reiger vliegt met een ingetrokken hals, dus onge veer zoals hij op het plaatje zijn nek houdt; een ooievaar daarentegen heeft altijd de hals gestrekt in de vlucht. Makkelijk, hè? En nu gauw naar onze brieven. Een nieuweling is deze keer STAMPER TJE, die van harte welkom is. Leukenaam zocht jij uit, zeg! Dat kwam zeker door dat aardige postpapier van je, want daar staat die olijke rakker op. Vertel je me in je vol gende brief eens wanneer je jarig bent? Wat prettig, CLEMATIS, dat moeder weer helemaal beter is! En met het oortje van Robbie is ook alles goed gekomen, lees ik in je brief. Gelukkig maar, het is niets leuk als er zieken in huis zijn, hè? Hoe gaat het op vioolles? Van MANESTRAALTJE kwam een ge zellige brief. Is de verkoudheid alweer over? Als je zo gedwongen bent om thuis te zitten, kun je rustig wat tijd aan de schrijverij besteden. Wat dat betreft, moes ten alle neefjes en nichtjes maar eens ver kouden zijn, dan kreeg ik tenminste lange brieven! Maar dat zullen we toch maar niet wensen, wat jij, Manestraaltje? Leuke naam vond je voor je poesje. Is het zo'n di'k molletje? Fijn, dat mijn boek zo bij je in de smaak viel. Doe maar goed je best, misschien win je er nog eens één. TIROLERTJE moet misschien van de winter wel met koude handen lopen, want haar wanten zijn nog niet af. Je mag wel opschieten, meisje, want er zijn al aardig wat koude dagen geweest! Misschien, als je je moeder of je oma eens lief aankijkt, breien die ze wel!? Leuk, dat je het zo prettig vindt op gitaar-les. Ik kan me voor stellen, dat, wanneer je nogal muzikaal bent, het noten-lezen wel mee zal vallqn. Dat is het meest saaie gedeelte, maar als je eenmaal melodietjes gaat spelen, dan wordt het pas leuk. Succes, hoor! Ja, APPELSNOETJE, mijn vacantie was heel prettig, al heb ik niet zo erg mooi v/eer gehad. Het is toch altijd jammer, wanneer de vrije tijd weer voorbij is. Je staat genoteerd hoor, bij de volgende prijs- Toen tijdens de afgelopen zomer het Velsense amateur gezelschap „De Hooger Geest Ghesellen" zijn opmerkelijk debuut maakte met het openluchtspel „Een liefde in Kennemerland" zullen velen zich afge vraagd hebben, of dit ensemble als blij vend gekarakteriseerd kon worden. Uit de plannen, die in de boezem dezer vereniging worden gesmeed blijkt een positief ant woord op deze vraag: de Hooger Geest Ghesellen gaan inderdaad op de ingeslagen weg voort en de volgende zomer wel licht eerder zal Velsen weer van hen horen. Er staat namelijk een „wagenspel" op het programma naar het voorbeeld van de Middeleeuwse toneelstukken van korte duur, die door reizende gezelschappen met Hard, heel hard is er „achter de cou lissen" gewerkt om aan het begin van het winterseizoen startklaar te zijn. Maar het is gelukt en het kan niet anders of ook deze samenwerking zal voor Velsen goede vruchten afwerpen. Cabaret en Jeugdhuis Als gevolg van een foutieve opgave meld den wij, dat het jubileum-cabaretprogram ma van „Advendo" Vrijdag, Zaterdag en Zondag wordt gegeven in het Hervormd Jeugdhuis te IJmuiden-Oost. Daar de zaal des Zondags echter niet beschikbaar is, moet dit zijn Vrijdag, Zaterdag en Maan dag. De spreekwoordelijke Nederlandse zin delijkheid heeft ons land een nieuwe kampioenstitel in de schoot geworpen. Uit een vergelijkend onderzoek naar de aantallen wasmachines, die tijdens Juli, Augustus en half September werden verkocht in België, Frankrijk, Duitsland, Zwitserland, Italië, Luxemburg en Ne derland, bleek ons land namelijk op overtuigende wijze aan de sprits te staan. Ofschoon de periode van Juli tot half September ook in Nederland gekenmerkt pleegt te worden door de zogenaamde „vacantieslapte" werden hier in die tijd nog 40 procent meer wasmachines ver kocht dan in de daaraan voorafgaande maanden. Dit is een Europees record. uitreiking gaat er ook een boek naar jou. TUINMAN viert vandaag feest, omdat zijn vader jarig is. Wil je je vader felici teren van me? Heb je een mooi cadeautje gekocht, van je eigen verdiende geld? Wat een krasse grootmoeder heb jij, zeg! Leest ze nog zonder bril of gaat dat niet meer? MEIZOENTJE is hard aan het werk. Wat een snoezige deux-pièces zal dat worden, zeg! Ik vind de stof erg aardig. Leuk, dat je er een staaltje van in de brief gestopt had. Kun je het Fries ook zo goed schrij ven, als je het spreekt, of heb je daar nog wel moeite mee? Het is een heel moeilijke taal, vind ik, vooral de spelling. Maar jij als Friezin zult er wel makkelijk mee om gaan. NONJA vindt het niets leuk, dat ze niet in de krant gestaan heeft, toen ze in Sep tember jarig was. Ja, meisje, dat viel net in mijn vacantie en daarna heb ik maar een wagen als toneel werden opgevoerd en aldus de grootst mogelijke beweeglijkheid aan de opvoerenden verschaften. De jonge vereniging heeft een kort stuk in studie genomen, dat een moderne versie mag heten van het oude wagenspel: „Thijl sticht Utopia" van Jan Naaikens, dat ten dele werkt met dezelfde symboliek als zijn Middeleeuwse voorgangers. Het is in de eerste plaats bedoeld, om op verschillende plaatsen in Velsen normaal op de planken te worden opgevoerd, maar bovendien denkt men er over het oude „wagen"- element weer terug te halen en inderdaad dit spel in de openlucht en op een wagen te laten opvoeren. Het tweede plan van „De Hooger Geest Ghesellen" zal in de vroege zomer van 1953 ten uitvoer worden gelegd. Men heeft na melijk beslag weten te leggen op Anton Coolen's sprookje „De zeven rozen", dat vorig jaar in de geboorteplaats van de schrijver zijn première beleefde en volgend jaar ook in Vlaanderen zal worden uitge bracht. Het is een stuk in drie bedrijven, omlijst door een proloog en een epiloog, dat de boodschap van de barmhartigheid jegens „hen, die vielen" bevat en boven dien protesteert tegen de opzettelijk kin- derloos-gehouden huwelijken een stuk met een bepaald positieve moraliserende inslag. Het buiten „Waterland" zal weer het na tuurlijke toneel verschaffen aan de wer kende leden van het Velsense gezelschap. Men had eerst het Kerkplein in oud-Vel- sen wilen gebruiken, omdat de oude kerk deur zo prachtig aansluit bij de handeling, maar wegens het gebrek aan toeschouwers ruimte moest dit idee als onuitvoerbaar terzijde geschoven worden. Inmiddels gaan de leden van het ensemble zich toeleggen op de vervaardiging van eigen costumes en décors. Woensdag 15 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Helvetia van Gothen burg. Suriname van Norrköping. Argo van Marieberg. Haulerwijk van Rotterdam. Oranje van Djakarta. Hughin van Stock holm. Petros Nomikos van Philadelphia. Pamir van Raunö. Saxen van Otterbacken. Stentor van Rotterdam. Troma van Stock holm. Orfeo van Baltimore. Spanmore van Newcastle. Ganymedes van Antwerepn. Bill van Rotterdam. Asloug Rogeneas van Noord zee. Dorinda van Fowey. Jelö van Rotter dam. Arriero van Hamburg. Vertrokken zijn: Maria Christina naar Rotterdam. Spaarnestroom naar Fowey. Ca- pella naar Gothenburg. Phoenix naar Esb- jerg. Gerda Toft naar Stettin. Admiralen- gracht naar Terneuzen. Hans naar Gothen burg. Peter Swei naar Gothenburg. Zeeland naar Blyth. Araliz naar Dunston. Celebes n. Bremen. Hughin naar Antwerpen. Strijpe naar Hamburg. Erebus naar Dordrecht. Stad Leiden naar Vancouver. Gordias naar Ham burg. Argos naar Rotterdam. Douro naar Rotterdam. IJstroom naar Fowey. „Land en volk van IJsland" Op Dinsdag 21 October houdt in het Patronaatsgebouw in IJmuiden-Oost de heer B. M. Boers uit Assendelft een lezing over „Land en volk van IJsland". Deze middagbijeenkomst gaat uit van de afde ling Velsen-IJmuiden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Film en gramofoonplaten verduidelijken het ge sprokene. niet al die jarigen tegelijk opgeschreven, want dat was een ellenlange rij geworden. Volgend jaar beter, hoor! Hierbij dan nog mijn hartelijke gelukwensen, al is het wel een beetje laat. Je cadeaux waren echter niet mis! Jij bent behoorlijk verwend. Dat jack met bont lijkt me vooral een heerlijk bezit, als het goed koud wordt. Draag je het al? Tot slot is hier HOEPELTJE, die een hele tijd niet geschreven had. Leuk, dat ik weer eens iets van je hoorde! Dus jullie zijn allebei echte zwem-enthousiasten. Ja, dan is het jammer dat de zomer om is. Maar inderdaad heeft de winter ook veel prettigs en vooral veel gezelligs. Denk maar aan de feestdagen! Doe je voortaan weer met alle puntenraadsels mee? Dit was weer ons laatste briefje. Tot volgende week! TANTE ELS Briefjes vóór Dinsdag: Kennemerlaan 186, IJmuiden, of aan de bezorger meegeven. ,-Y^>y»^vyvvvvvYVYVvyvy«vyyr>r»vrariraon«v^cooncoooooocco TANTE ELS FELICITEERT: Sperwer en Aphrodite, die allebei van daag jarig zijn; Zuidenwind, die morgen haar geboorte dag viert; Theeroosje, die Zondag de bloemetjes buitefi. gaat zetten en Duif, die volgende week Dinsdag de jarige in huis wordt. Veel geluk en veel plezier allemaal! De oplossing van het vorige puntenraad- sel is „PARAAT" (polo, ader, rond, adel, arts, toen). VIJFTIEN PUNTEN hebben: Meizoentje, Eikeblaadje, Appelsnoetje, Tuinman, Cle matis, Tirolertje en Nonja. TIEN PUNTEN: Manestraaltje, Stampertje en Hoepeltje. VIJF PUNTEN: Duimeleintje, Bambi en Fluitekruid. Als je de gevraagde woorden op de stip pellijntjes goed invult, verschijnt van boven naar beneden op de kruisjes een woord, dat echt bij de maand October past. Probeer maar eens je kunt er tien punten mee verdienen. X.... ruig begroeid natuurlandschap; X schadelijk insect in de bodem; X kinderspeelgoed, dat veel lawaa maakt; X vruchten; X harde wind; X boosheid; Xomloop van een torenspits; X.... altijd; X het tegenovergestelde daarvan X weerom; Xdeel van de voet; Xtussen avond en ochtend. SCHIPPER HUIG OUWEHAND van de „Allan Water" kon gister morgen trots zijn op zijn jongens aan boord: op de roep voor vrijwilligers, om een stuurloos ronddrijvend Zweeds passagiersscheepje te bemannen, trad haast de hele équipage aan. Tenslotte zijn Leendert Boon en Piet Ouwehand, een neef van de „ouwe" van de trawler op de „Nordan" over gestapt. Nougestapt was het niet helemaal, want het spookte behoor lijk op de 54° 15' N.B. en 1° 35' O.L.: windkracht zeven tot acht en een holle zee onder een venijnige Noordooster. Op een reddingvlot, goed verzekerd door een lijn en een zwemvest, is de 36-jarige en wei-bevaren Leendert om een uur of elf in die grauwe Dinsdagochtend overgestoken naar het wild steigerende bootje en met een dreg heeft hij zich tenslotte aan boord gehesen. Toen de „Allan Water" langszij was ge komen, kon Piet ook over, maar hij gleed uit bij de sprong en kwam zo lelijk op het dek terecht, dat hij de linkerarm kneusde, zodat de man zich bij binnenkomst, gister middag om twee uur, onder doktershanden moest stellen. Er is tenslotte toch een verbinding ge maakt en met de beide IJmuidense runners aan boord voer de „Nordan" aan een paar 200 vaam lange vislijnen gehoorzaam ach ter de „Allan Water" aan„Houwe zo" zei schipper Ouwehand, „naar huis". Na overleg met de rederij had men namelijk besloten de visserij, waarmee men nog niet begonnen was, voorlopig te laten voor wat zij is al zijn een duizend kistjes haring zeker niet te versmaden en eerst maar eens de te vondeling gelegde Zweed naar de wal te loodsen. Het heeft ruim een etmaal geduurd. Leen dert en Piet hebben zich zo goed en zo kwaad als 't ging op 't passagiersbootje, dat 256 bruto ton meet en geen ogenblik van plan was naar zijn roer te luisteren, geïnstal leerd. Via de lijn werd er van alles over gegeven: petroleum, kolen, melk, droge kleren en fourage, zodat het voorlopig wel uit te houden was, al deed die linkerarm Piet Ouwehand venijnig zeer. „Toen ging het vanzelf" zegt Pieter be scheiden. Lijn knapte twee keer van O. F. Ekebohm's rederij in Stockholm, die met 28 andere scheepjes van ditzelfde formaat passagiersdiensten langs de Zweed se kust onderhoudt. De telegraaf staat echter (in het Zweeds) op „stop" en daar zal het wel bij blijven, na dit laatste avontuur. oooooooooooooocoooooooccocoocccooocoooooooocoocooccoocooc „Vermoedelijk geen goudvisje", zei ir. F. Thiel, de directeur van de VEM, toen wij hem vroegen, hoe hij over de „vangst" van de Allan Water dacht. Het escheepje ziet er inderdaad niet erg florissant meer uit, al heeft het zich opvallend goed gehouden en boven dien moet als het „prijs" is 1/3 van de opbrengst vermoedelijk aan de strandvonderij worden afge schreven. Tenzij de reder of de nieuwe eigenaar, die het slopen wilde, met andere voorstellen komt. In elk geval is de reis voor de „Allan Waterniet helemaal voor niets geweest. Inmiddels is de „Nordan" aan de strand vonder, burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen overgegeven, die de afwik keling van de kwestie in handen liet van de plaatsvervangend strandvonder de heer P. Bakker. Nadere berichten duiden er op, dat het gevonden scheepje losgeslagen is van de Duitse sleepboot „Buelk", die haar sleep ter hoogte van Huil kwijtraakte. k; De trawler „Allan Water" voer Woensdag de haven van IJmuiden binnen met een 200 tons salonboot op sleep. De salonboot dreef zonder enig levend wezen aan boord rond op de Noordzee. In de haven is men begonnen met het leegpompen van de boot. Uit het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting voor landbouw, visserij en voedselvoorziening blijkt, dat vele leden hun waardering hebben uitgespro ken over de inhoud van het rapport Tinbergen, het rapport, dat de sanering der zee visserij behandelt. Zij vragen echter, of de minister zich reeds een oordeel heeft ge vormd en, zo ja, of er spoedig voorstellen aan de Kamer verwacht mogen worden. Verscheidene leden stelden de vraag of uit het feit, dat in de begroting geen post is opgenomen voor de vernieuwing van de Nederlandse vissersvloot, moet worden afge leid, dat de minister niet voornemens is in te gaan op het advies van de commissie- Ti/;bergen om crediet te verstrekken. Gelet op de snelle herbouw en modernisering van de West-Duitse vissersvloot, is dit vraagstuk zeer urgent. Velsens Algemeen Culturele Raad, de „Alcura", heeft zün beslag gekregen. Met de film van Jean Renoir „De Rivier" (naar de bekende roman van Rumer Goddon) vangt de „Alcura" op 9 November in het Rex-theater haar nieuwe taak aan. Een taak die tot doel heeft „de bevordering en intensivering van het culturele leven en van de cultuurbevorderende ontspanning In de gemeente Velsen", zoals te lezen staat in de Stichtingsacte. Beste kinderen, DONDERDAG, 16.October 1952. 'Deze keer ga ik jullie eens iets vertellen over de blauwe reiger, die zo fier op ons. plaatje prijkt. Het is een grote blauwachtig grijze vogel,, die tot bijna een meter lang kan worden. Juist deze maand gaan veel van deze vogels uit ons land vertrekken. Ze vluchten voor de kou naar warmere, Zuidelijke streken. Doch er zijn ook wel blauwe reigers die de winter overblijven, zoals het paar op onze foto en dan in de bomen of tussen het riet nestelen. De reiger voedt zich met levende dieren, meestal vis, maar hij is ook vaak nuttig als verdelger van ongedierte, zoals veldmuizen, jonge ratten, enzovoort. ADVERTENTIE Voor deskundige voorlichting door vakmensen staan wy borg bij aankoop, modernisering of verandering van al uw Op eigen atelier wordt dit door ons vervaardigd. Oosterduinweg 14, Tel. 4074, IJmuiden -prich.kerkweg 100, Tel. 5454, Driehuis

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7