Spaanse „viskruisers" van 1200 ton en groter over de oceanen Agenda voor Velsen Onverzvachte uitslagen in onderlinge competitie Oud-halchef Heykoop tachtig jaar Nieuzve kotter voor Slot Velsen leent ORCAM isdgzwareMüg! r'n In het algemeen goede prestaties van voetbalclubs uit Kennemerland Kennemer Lantaarn Vis in Spanje algemene kost TAXI NODIG? blijft AB DE JONG „Heuvelwijk" door de gemeente Uitbreiding buizennet aanbesteed Aanbesteding van 169 etagewoningen 't staat als h paal boven water... Havenberichten 7 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Ouderavond Casembroot- kleuterschool BEL 5000 Nieuwe leraren voor de Gemeentelijke Visserij- school Voor KANTOOR- en SCHRSJFARTIKELEN Schaken bij Kijk-Uit uit de put gehaald Bouwer aan IJmuiden Aan de De Noostraat Meters buis Gemeentewerklieden krijgen schaftlokaal De zee licht ZATERDAG IS OCTOBER 1952 IN SPANJE is de visserij een zeer belangrijk middel van bestaan. De ruim 3100 km lange kustlijn is omgeven door visrijke wateren, waarin de visserij het hele jaar door intensief wordt beoefend. In 1948 telde de Spaanse vissersvloot ruim 39.800 vaar tuigen (voor de helft bestaande uit roeiboten), waaronder 11630 zeilschepen, 7220 motorschepen en 1160 vaartuigen, die met behulp van stoom voortbewogen werden. In acht jaar tijds zijn er maar eventjes 13000 vaartuigen bijgekomen doordat het vis- gebruik in eigen land steeg verklaarbaar doordat bijna de helft van de veestapel tijdens de burgeroorlog verloren was gegaan en zich niet snel kon herstellen. Vis is zodoende tot het dagelijks menu van iedere Spanjaard gaan behoren en het maakt niet veel uit of die vis vers, gezouten of geconserveerd is. Alleen met de kabeljauw en enkele andere „betere" soorten is het mondjesmaat, want die zijn gerantsoeneerd. Een belangrijk deel van de vloot van Spanje vist in de nabijheid van de kust op sardine en uiteraard zijn dat de kleine vaartuigen. De grote zoeken de visgron den op in de omgeving van IJsland en New Foundland. Een dezer schepen, de stoomtrawler „Galerna" is hierbij afge beeld en het valt direct op dat dit geen schip is, zoals wij die hier in IJmuiden aantreffen. Met een bruto inhoud van 1204 ton is de „Galerna" zowat driemaal groter dan onze „Haarlem". Het schip behoort aan de Pesquerias y Secaderos de Bacalao de Espana S.A., gevestigd in San Sebas tian en is een der drie trawlers, waar mede de rederij in 1927. begon. De bouw geschiedde bij Hall, Russel en Co. Ld in Aberdeen en daarna kwam deze werf niet meer bij deze rederij in aanmerking voor de bouw van trawlers. In datzelfde jaar kwamen de Fuskal Erria en de Rey Al fonso XIII er bij, die in La Ciotat zijn gebouwd. Laatstgenoemd schip werd later verdoopt in „Hispania". Hoewel op ver schillende werven gebouwd is dit drietal van bouw en inrichting aan elkaar gelijk. De lengte bedraagt 65.37 m., de breedte 10.41 m. en de holte 5.87 m. Meer trawlers Geleidelijk breidde de vloot van deze Spaanse rederij met de lange naam, zich uit. In 1929 kwam de „Mistral" er bij, welke in 1930 werd gevolgd door de „Tra- montana", beide gebouwd in Falmouth. Zeven jaar later ging men weer tot nieuw bouw over en die keer ging de bouwor der naar Denemarken. De werf in Frede- riks'navn ging voor genoemde rederij de eerste twee motortrawlers bouwen, sche pen van 1200 ton elk, die onder de na men „Abrego" en „Cierzo" in dienst ge steld werden. Daarmede werd de voor oorlogse periode afgesloten en tegelijk het laten bouwen van de stoomtrawlers be ëindigd. Eerst in 1945 bleek uitbreiding van cle vloot mogelijk, dat niet zonder moeilijkheden is gegaan. Sommige schepen waren in 1942 al op stapel gezet. Mate riaalgebrek, vooral wat de motoren be treft, is er de oorzaak van dat er jaren voor noclig zijn geweest om de schepen klaar te krijgen. De zes nieuwe, elk 1359 bruto reg. ton metende, trawlers zijn pro ducten van eigen bodem, afkomstig van een werf in Bilbao. In 1945 zijn de Alisio, Aquilon, Mareiro en de Tifon gereedge komen en het volgend jaar werd met_ de indienststelling van de Tornado en de Vendaval het na-oorlogse bouwprogramma voltooid. Thans heeft deze 25-jarige rederij de beschikking over 5 stoom- en 8 motor trawlers, grootte gemiddelde 1282 ton en een bijzonderheid is, dat in die kwart eeuw geen enkel schip verloren is gegaan. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). De ouders van de kleuters, die het voor bereidend lager onderwijs in de school aan de Casembrootstraat in IJmuiden- Oost volgen, komen Dinsdag 21 October voor een ouderavond bijeen. Het pro gramma vermeldt onder meer bestuurs verkiezing, verkiezing van een oudercom missie, installatie van nieuwe bestuurs- en commissieleden en na de pauze wordt de bijenfilm van de Bijenstand „Mellona" vertoond. ADVERTENTIE A. N. W. B. K. N. A. C. AUTORIJLES? met nieuwe wagen REIJM'S AUTORIJSCHOOL UW ADRES Hagelingerweg 134 - Santpoort - Telef. GED1PL. INSTRUCTEUR 8930 A.DVERTENTIE De raad van Velsen zal op 28 October benoemen tot leraren, in tijdelijke dienst, aan de Gemeentelijke Visserijschool: voor het tijdvak van 1 Augustus 1952 tot en met 31 Juli 1953: J. van Altena, voor het vak radio-reglementen; J. Beijer, voor plaat- en bank werken; A. J. Eiff, eveneens voor plaat- en bankwerken. Voor het tijdvak van 26 Augustus 1952 tot en met 31 Juli 1953: J. Gravemaker, voor de vakken roeien en zeilen, practische oefeningen en schiemannen en L. A. Bronswijk, voor Nederlandse taal, rekenen en aardrijks kunde. ADVERTENTIE EEN VERTROUWD ADRES Nu nog: De zaak met het achterom in cle EDISONSTRAAT Maar dat wordt anders Zaterdag 18 October Hervormd Jeugdhuis, 20 uur, Jubileum cabaret van „Advendo". Hotel De Weijman, 20 uur: „De Vrienden kring" met „In een andere wereld". Rex, 20 uur: „Je moet er maar invliegen". Thalia, 19 en 21,15 uur: „Douane Boem". Zondag 19 October Rex: Humanistisch Verbond, 10.15 uur: Lezing van dr. Saalbom over Gorter en Aafjes. 15 en 20 uur: „Je moet er maar invliegen". Thalia, 15, 19 en 21,15 uur: „Douane Boem". Maandag 20 October Rex, 20 uur: „Je moet er maar invliegen Thalia, 20 uur: „Douane Boem". Driekeer zo groot .Galerna" als de Haarlemis deze Spaanse reus-onder-de-trawlers, die echter nog niet de grootste onder de Spanjaarden is. de liet schijnt bij de schaakclub „Kijk Uit" gewoonte te worden, dat wekelijks een of meer uitslagen anders uitvallen, dan alge meen verwacht werd. Zo ook deze week, waar de wedstrijd leider resultaten te noteren kreeg, waar niemand óp gerekend had. Spuls Sr., die tot nu toe nog geeen suc ces had kunnen behalen, maakte nu korte metten met Stals en in een gedegen par tijtje behaalde hij een kostbaar punt. Ook de partij A. KistemakerHendrikse was er een met een onverwacht resultaat, daar Hendrikse, die nog geen vei'liespunt had, de vlag moest strijken voor eerstgenoemde. Een bijzondere prestatie van Kistemaker! Visser en P. Lanser speelden een positie partij, waarin Lanser zich de meerdere toonde. Verder werd de afgebi-oken partij tussen Stals en Kistemaker remise. Deze partij werd uitgespeeld, tot letterlijk de laatste pion van het bord verdwenen was. De Boer en Gordijn kwamen niet verder dan een afgebroken partij. In Ha leed Hillecamp zijn eerste neder laag, wat ook al als een verrassing geken merkt kan worden: Nieuwenhuizen was de dader en bewees hiermede, dat hij beslist in deze groep thuis hoort. Ringers had een productieve bui en scoorde een vol punt tegen Deelder. J. v. d. Plas begint er beter in te komen, een remise tegen de gerouti neerde Bakker is niet onverdienstelijk! In groep lib deed zich vrijwel hetzelfde voor als in groep I. Scheurkogel, die nog geen overwinning op zijn naam had staan, „vloei-de" nu Zeylmans, die hiermede zijn eerste nederlaag incasseerde, zeer ten ge rieve van M. Lanser, die zelf won van Tel lier. Stekelenburgh en Huiser kwamen niet verder dan remise. Het noodlot blijft Gravemaker achter volgen, want ook nu kon hij zijn partij niet tot een goed einde brengen. Hij wacht nog steeds op zijn eerste zege, ditmaal was Huisman hem de baas, maar Sluiters was Huisman weer te slim af en steeg daar door een plaatsje op de ranglijst. Marion speelt zeer wisselvallig, al valt het niet mee om van Aarts te winnen, die wel zin schijnt te hebben in de bovenste plaats! Moleman boekte een verdienstelijke zege op Dekker. A. v. d. Plas staat rotsvast op de boven ste plaats in groep Illb en zijn speelwijze is van dien aard. dat hij moeilijk van de top verdreven zal worden. De belangrijke partij tussen hem en Krab werd door hem gewonnen, terwijl hij ook van Wezelman won. V. cle Berg komt er ook beter in; een remise met Abspoel is lang niet gek! Hueting en H. de Boer speelden een spannende partij met als slot een dame- Door het bestuur van de speeltuinver eniging „Heuvelwijk" in IJmuiden is in Maart 1952 een particuliere lening aange gaan van 1600, steeds voor de duur van drie maanden, om zodoende het restant van 1684,71 van de bouwkosten van het club huis aan de aannemer te kunnen voldoen. Deze lening is thans door de geldschieter opgezegd en noch de vereniging, noch de bestuursleden zijn tot terugbetaling in staat. Wel is de Nutsspaarbank in IJmui den bei-eid aan „Heuvelwijk" een lening van 1600 te verstrekken, mits de vereni ging echter dé koninklijke goedkeuring heeft verkregen. Deze is aangevraagd en kan binnenkort worden verwacht. Om nu de vereniging uit de moeilijkheden te helpen, achten B. en W. het gewenst, haar uit de gemeentekas een bedrag van 1600 ter leen te geven, tegen een rente van 4 en onder bepaling, dat de terug betaling moet plaats hebben op dezelfde dag, dat de lening met de Nutsspaarbank wordt afgesloten, maar in elk geval vóór 1 April 1953. Er zijn niet zoveel IJmuidenaren meer te vinden, die de plaats „met cle handen" hebben helpen grootmaken mensen, die hebben gezwoegd en getobd en nochtans tevreden waren en die het zware leven in de „hal" zo omstreeks de jaren van 1900 intens hebben beleefd. De oud-halchef J. D. Heykoop, die Zondag 26 October zijn 80ste verjaardag viert en nog een stevige gezondheid geniet, weet daarvan mee te praten. Als knaap van 13 jaar verliet hij zijn geboorteplaats Den Helder en hij kwam al spoedig bij de firma Groen in het visbe- drijf. Na de functies van afslager en in koper werd hij op 26-jarige leeftijd hal chef, zo in de tijd dat het met de concur- rentie van de coöperatieve afslag nog hard tegen hard ging. „Dat is naderhand bijgelegd", weet de heer Heykoop te vertellen, „maar voor het zover was is er heel wat gebeurd. En dan die stakingen, ieder ogenblik als de vis- lossers het niet naar zin hadden gingen ze in staking en dan moest de chef ze met een zoet lijntje weer aan het werk zien te krij gen", voegt hij eraan toe. Dit was de heer Heykoop wel toevertrouwd, want het is zelfs wel voorgekomen dat de „kaairid- eindspel dat voor beiden niet te winnen was en derhalve remise werd. Roseboom versloeg Spuls Jr., terwijl de partij De VriesMooy enigszins verras send in het voordeel van Mooy vei-liep. De voor de eerste plaats belangrijke partij tussen Haver Jr. en Handgraaf ein digde in een overwinning van Haver, zo dat deze voorlopig de leiding heeft in zijn groep. In de beide laatste groepen IV werden veel partijen gespeeld, maar in tegenstelling" met de andere groepen waren alle uitslagen normaal. Alleen de partij v. d. WelHogewind viel even buiten de verwachtingen, daar Hogewind deze afge- bi-oken partij niet wist te winnen. Evenals Gravemaker in groep III, is Schelvis in gi-oep IV erg ongelukkig met zijn partijen.- Ook hij wacht nog op zijn eerste winstpuntje, maar ons inziens zul len deze niet lang op zich laten wachten. Nu verloor hij echter van Aalbersberg en van J. v. Die, M. D. Spuls gaat op de in geslagen weg voort en deze week won hij van Toornvliet en maakte remise met Aal bersberg. R. Blok had succes tegen Toorn vliet, terwijl Wolthuizen won van de nieu weling A. v. Die. Verder won mevr. Spuls van Starken; Hogewind versloeg Buys en De Jong be haalde zijn eerste ovei-winning, welke ten koste ging van Starken. Korf beging geen misstap tegen Van der Wel en handhaafde zich aan de top, terwijl G. Haver nog een puntje aan zijn totaal toevoegde, alvorens in militaire dienst te gaan. Hij behaalde deze winst op De Bruin. Voor het leggen van 1165 meter gas- en waterleidingbuis in verschillende delen van de gemeente Velsen bleek na de Vrij dagochtend gehouden aanbesteding Alge- ra's Aannemersbedrijf uit Wolvega de laagste inschrijver voor f 16.671,75. Het Algemeen Installatiebedrijf J. Bouten uit Nijmegen was de hoogste inschrijver voor een bedrag van f20.281. De gunning is aangehouden. Aan de raadsleden van Velsen wordt door B. en W. voorgesteld met de Rijkspost- spaai-bank in Amsterdam een geldlening aan te gaan, groot 1.000.000. Met de Am sterdamse Bank N.V. wordt een lening ge sloten van 300.000, althans als de raad het goed vindt. De firma M. Slot en Zonen te Den Hel der, die momenteel met drie vaartuigen, de Drie Gebroeders (HD. 79), Pietertje (HD. 87) en Samenwerking (HD. 125) aan de visserij deelneemt, heeft een nieuwe kotter in aanbouw bij de fa. S. Seymons- bergen, scheepswerf „Concordia" in Am sterdam. De nieuwe aanwinst heeft een lengte over alles van 25 m., lengte tussen de lood lijnen 22,70 m., breedte 6 m. en holte 3.10 m. en zal uitgerust worden met een Brons motor van 160 pk. Het grootste schip van deze Helderse rederij is de 127 ton metende Drie Ge broeders (HD 79), die in 1939 is gebouwd bij „De Dageraad" in Woubrugge en die uitgerust werd met een 300 pk. Deutz mo tor. Dan volgt de in 1949 bij Amels in Makkum gebouwde Pietertje (HD. 87), 112 ton groot met een 250 paards Werkspoor. Vrijdag is op het Velsense raadhuis de openbare aanbesteding gehouden voor de bouw van: a. 88 etagewoningen aan de Zuidkant van de De Noostraat onder architectuur van de architect W. H. J. Hoosemans te Santpoort en b. 81 etagewoningen aan de Zuidkant van de De Noostraat onder architectuur van ue Rotterdamse bouwmeester L. A. Hoogenstraten. Er waren 21 inschrijvers voor beide pro jecten. De hoogste inschrijver voor a was Stolk's bouwbedrijf te Driehuis voor f 1.125.000; de laagste werd „Twaalf Provinciën N.V." te Velsen met f974.500. Voor project b werd de hoogste inschrij ver de firma C. J. v. Heiist uit Velsen- Noord voor f 1.072.500; de laagste is de firma J. Krap uit Utrecht geworden met f 843.000. De gunning is aangehouden. ADVERTENTIE Tak-mus-touw Een klein eresaluutje voor de agent, die Zondagmiddag op het Koningsplein opsteeg in het geboomte, om een straat jongetje van een mus, dat met de pootjes in een touwtje ver ward was geraakt, te redden. Er is zelfs een tak voor afgezaagd, maar tenslotte smaakte de agent het genoegen zoals dat heet al proeft de menselijke tong slechts het genoegen op de dag na de avond ervoor als het „kater" heet de schreeuwende flad- deraar weer aan het zwerk te kunnen toevertrouwen. Dat „piep" betekent: „be dankt", agent. Of was u zelf ook al zover? Tikkertje II De hartekreet naar de vin der van 't meisjespolshorloge ad f 13,50 is helaas vergeefs gebleven: Marietje's tikkertje is en blijft weg. Dit geeft een teleurstellend beeld van deze speciale vinder. Alsie nou een fcaerel was geweest Slippertjes Zelden heb ik zulke fraaie slippertjes zien maken als deze week op onze gladde Stationsweg. Automobilisten hoefden daar maar even naar hun remmen te kijken, of ze stonden al achterstevoren en er was zelfs een artiest bij, die het zo leuk vond, dat hij het eerst op de klinkers instu deerde, er later een generale van maakte op de kinder hoofdjes en tenslotte de pre mière van zijn pirouette draai de in de bocht naar de Park- weg. Maar inmiddels is dat stuk je Stationsweg, waar bij voor beeld Woensdagmiddag 'n piep klein automobieltje 'n volwas sen slipper uithaalde, levens gevaarlijk voor alle partijen en telkens weer kruipen weg gebruikers met klamme voor hoofden door ogen van naal den. Het vistransport over deze allée maakt er vaak een zij spek van en als het dan nog i-egenen wil ook, is het eigen lijk nog een wonder, dat onze Kloosterhuis geen pendel dienst hoeft te onderhouden tussen het ziekenhuis en die Stationsweg. Er zijn indertijd deftige pi-oeven genomen tot wegver- ruwing. Het wordt waarlijk tijd, dat althans déze verru wing op grote schaal wordt bevorderd, anders zullen we daar de schaatsen moeten on derbinden. Bibbertjes Joechhei! De spoorwegen hebben gehandeld en de mi serabele overgangen in Zee weg en Driehuizerkerkweg, waar de planken de passanten om de oren vlogen, zijn ver vangen door betonnen vloe ren. Mooi. Prachtig. We beta len toch niet voor niets trouw onze belasting. Maar het is jammei-, dat de nieuwe vloeren dermate slecht bij de rest van de bestrating passen, dat elke langskomende auto of bus een diepe knie buiging maakt, kreunend weer op zijn veren stijgt en met er gens een buil verder rijdt. Zou het soms alleen voor de treinen gedaan zijn? Brengen en halen Onder de eiken- en kastanje bomen heeft Velsens hope des vaderlands de laatste weken heel wat vuile knieën gehaald, want er was een overvloed aan gele, groene en bruinglan- zende vruchten te rapen. De hei-ten van Velserbeek hebben er wel eens verlekkerd naar gekeken, want in hun domein viel niet zo erg veel en een kastanje is voor een reebok toch nog altijd een petit-four. Maar na Woensdag komen ze aan hun teek, want als dan des middags tussen half drie en vier uur de oogst van de jeugd is ingeleverd bij de manége van Velserbeek of bij de loods in „Bosbeek", kunnen ze binnen afzienbare tijd een lekker hapje tegemoet zien. En de. zoekers van deze herfst zullen hun werk beloond zien met drie hele centen voor elke kilo „woudfruit", zodat de spaarpotten ook weer eens kunnen rammelen met Sin terklaas in zicht. LAMPENIER De Samenwerking (HD. 125) is met 51 ton de kleinste. Dit schip heeft een 100 pk. Deutz en is in 1931 gebouwd bij Stapel in Spaarndam. Zodra het nieuwe schip gereed iszal laatstgenoemde kotter waarschijnlijk ver kocht worden. De „Samenwerking" is een zusterschip van de eind 1945 in de nabij heid van Delfzijl op een mijn gelopen kotter Uit Gunst Verkregen (HD. 108), welke eveneens aan de fa. Slot heeft toe behoord. ders" de politie naar huis commandeerden: de chef kan het zelf wel af met ons. Zo ging dat in die gemoedelijke oude tijd, toen de lonen nog twintig cent per uur bedroegen en toen de lossers nog heel van Wijk aan Zee kwamen lopen om te proberen in de IJmuider hal aan de slag te komen. Er waren toen nog geen vaste ploegen en de verstandhouding tussen re ders en kaairidders liet wel heel wat ach nee, alles te wensen over. Ruim 39 jaren heeft de heer Heykoop in zijn domein de scepter gezwaaid en bij zijn afscheid, nu 15 jaar geleden, gewerd hem als blijk van waardering het ridderschap in de orde van Oranje-Nassau. „Die eerste jaren vielen niet mee na de pensionnering", merkt de heer Heykoop op. Nog wel vijf jaar lang ben ik er daarna nog dag aan dag geweest, want het valt niet mee als lichaam en geest gezond zijn te moeten ophouden met een werk dat men liefheeft". Nu bekijkt de heer Heykoop van zijn hoekje in de Kennemerlaan uit het leven in IJmuiden. Een wandeling kan er altijd nog wel af, maar de hal is toch te ver. Ge dachten kunnen echter niet aan banden worden gelegd en deze raken vaak verder dan de benen een mens willen dragen: voor deze krasse oude heer toch zeker tot in de hal. Het is te hopen dat het de heer Heykoop gegeven mag worden nog vele jaren in goede gezondheid in het IJmuiden, dat hem lief is, te verblijven. Twee ezeltjes hebben dezer dagen een luchtreisje gemaakt van Rome naar New York. Erg opgewekt waren zij niet toen ze in Rome werden ingeladen. De competitie is nog jong en dus zou men ons terecht van voorbarigheid kunnen betichten, als we nu reeds tot krasse uitspraken zouden komen. Maar toch, er komt al enige tekening in de competitie. Daar is om te beginnen Stormvogels. De blauwwitten hebben getoond zich in hun nieuwe milieu uitstekend thuis te gevoelen. Vooral het frisse spel van de voorhoede heeft de aandacht getrokken en wanneer het aanvalsquintet er in slaagt deze goede speelvorm te bewaren, dan kan gevoegelijk worden aangenomen, dat de Vogels in ieder geval in de hogere regionen zullen eindi gen. Verder denken we ook aan De Kenne- mers, welke ploeg weliswaar nog niet ver rast heeft door het scoren van een groot aantal doelpunten, maar waarvan de ver dediging zich zo hecht getoond heeft, dat een maximum van twee doelpunten door de eigen voorhoede gescoord, voldoende is voor de overwinning. Ongetwijfeld zullen de Beverwijkers ge duchte concurrentie ondervinden van ZFC, maar het komt ons voor, dat we niet van overdreven optimisme beschuldigd zullen worden, als we beweren, dat ook de rood zwarten in ieder geval een woordje zullen meespreken in de strijd om de ere-titel. ADO zonder puntenverlies Dan is er ook nog het Heemskerker ADO dat door de mislukte aanval van het vorige jaar op de derde klas in 't geheel niet ont moedigd schijnt en met het maximaal aan tal punten uit vier wedstrijden fier aan de kop van de afdeling gaat. Zondag j.l. ver speelde de rivaal „Lijnden" een kostbaar punt, zodat men in het ADO-kamp terecht weer hoopvol gestemd is. Dit zijn zo de clubs uit ons district, waarvan de supportersschare in de aller beste stemming verkeert. Maar dan zijn daar ook nog Beverwijk, Terrasvogels en Kinheim, clubs die of nog niet zo heel veel op de leiders achter staan, öf in een of meer wedstrijden een dusdanig resultaat hebben geboekt, dat men geneigd is te zeg gen: „Daar „zit" wat in die ploeg". En wat zullen we van VSV kunnen ver wachten? De successen in het Arolbeker- tournooi en de goede start tegen Ajax ver vulden velen in het roodwitte kamp met hoop op een goed seizoen, doch we vermoe den, dat een deel dezer optimisten zich Ter illustratie van de omvang der IJmuidense nieuwbouwplannen in het zogenaamde ,,Duinwijk", die de wo ningnood in de gemeente Velsen mede zullen helpen verlichten, diene, dat het gasbedrijf er 10.000 meter gasleiding en 10.000 meter waterbuis in de grond gaat leggen, terwijl er in totaal 350 lichtmas ten nodig zijn, om „Duinwijk" te ver lichten. (Het Gilden"-plan in Velsen-Noord, dat eveneens een omvangrijk project genoemd mag worden, vraagt „slechts" 2800 meter gas- en 2800 meter waterbuis plus 95 lichtmasten). reeds met een minder succesvol optreden zal verzoend hebben wat echter geens zins wil zeggen, dat deze aanhangers van de roodwitten nu direct vrezen, dat hun favorieten in de gevaarlijke zone zullen te rechtkomen. Bescheiden rol van DEM Opvallend mag het heten, dat DEM niet tot de koplopers hoort. DEAI, waarvan we zulke goede verwachtingen hadden gekoes terdMet Velsen, CSV en de vierde klasser VVB die Zondag j.l. nota bene met 31 van het zwakke Halfweg verloor schijnt DEM voorbestemd om dit sei zoen een bescheiden rol te spelen. Tenslotte nog Wijk aan Zee en Vitesse. Ze bezetten respectievelijk de op één na onderste en de onderste plaats in hun af deling, maar Wijk aan Zee heeft Zondag j.l. tekenen van herstel getoond, zodat de badmensen het mogelijk wel weer zullen klaren." En we hopen, dat de Vitessenaren spoedig dit goede voorbeeld zullen volgen! Voor Zondag a.s. zijn vastgesteld GVO DEM en Wijk aan ZeePurmersteyn. We geloven, dat zowel DEM als Wijk aan Zee een goede kans op de overwinning maken! Ten behoeve van het personeel van de Reinigings- en Ontsmettingsdienst en het Plantsoenbedrijf zal in Velsen-Noord een schaftlokaaltje worden gebouwd op een terrein tussen de Coymansstraat en de Van Rijswijkstraat. De credietpost van f 13000 zal echter piet efen bedrag van f 6550 moeten worden ver hoogd wil men er tevens een bergplaats bij maken. Aan de raad van Velsen zal verhoging van het crediet worden gevraagd. Degenen, die beweren, dat slechts na lange, warme zomerdagen, het zgn. „lich ten" van de zee te zien is, zullen ongetwij feld op deze uitspraak terugkomen, wan neer zij de laatste dagen in de avonduren dit fantastisch mooie schouwspel opnieuw hebben kunnen gadeslaan. Donderdag en Vrijdagavond vertoonde het donkere wa ter een heldere fosforiserende gloed. Hoelang men er nog van zal kunnen ge nieten, is onmogelijk te bepalen, daar dit natuurverschijnsel zich plotseling voor doet, doch óók weer even plotseling ver dwijnt. Vrijdag 17 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Brunshausen van Rotter dam. Escaut van Rotterdam Ardetta van Rotterdam. Carpo van Dublin. Rijnstroom v. Londen. Ring van Antwerpen. Birmingham van Newcastle. Peter Eins van Rotterdam. Haithabu van Rotterdam. Oceaan Swoll van Sande. Vertrokken zijn: Madjoe naar Heron. Wel tevreden VII naar Borgholm. Pionier naar Gothenburg. Condessa naar Goole (ex- Theseus). Regulus naar Antwerpen. Lungo naar Malmö. Orpheo naar Hampton Roads. Saxen naar Blyth. American Defender naar Rotterdam. Birmingham naar Rotterdam. Euriades naar Liverpool. Helvetia naar Rot terdam. Jelö naar Oslo. Ardetta naar Man chester. Pamir naar Antwerpen. Haulerwijk naar Genua. Kwiek naar Kalmar. Iris naar Gothenburg.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 11