OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Binnen één dag gereed Kustvaarder „Noach" kroop door het oog van de naald Advendo vierde feestelijk haar derde lustrum Predikbeurten Hulp aan slachtoffers van kinderverlamming Een eigen huis voor een tientje per week Santpoort ZATERDAG 18 OCTOBER 1952 8 Met Hollandnaar IJmuiden Mijnontploffing bij Vlieland sloeg scheepje lek Velsen gaat krachtdadig meedoen Van der Sluis kan provin ciaal damkampioen worden Brandpompmachinist F. W. Otte nam afscheid Posthume waardering voor Gemma-bemanning Suomi-athleten naar Amstelveen en Alkmaar „IEV-Parade" - een bont geval Kweekschool voor kleuter leidsters in Haarlem Ir. F. L. A. Maandag Aankoop van grond in Santpoort Vannacht omstreeks één uur ging: er een SOS de lucht in van het nieuwe, 499 ton grote Nederlandse coastertje „Noach", dat bij het lichtschip Terschelling ten Noord westen van Vlieland door een mynonploffing werd getroffen. Het schip maakte volgens de noodseinen water en er werd onmiddellijke hulp gevraagd. Terstond is Doeksen's zeesleper „Hol land" de kustvaarder te hulp geschoten er even over vier uur kwam hij tussen d< boeien 6 en 7 op de boeienlijn langs de Waddenkust aan, waar de „Noach" met een zware slagzij ronddreef alle hens aan de pompen. Gelukkig bleef het scheepje even wel drijven op de houtlading, maar de situ atie leek toch wel zo bedenkelijk, dat ook de reddingboot „Brandaris" van West- Terschelling vertrok. De „Noach", eigendom van de N.V. rederij „Holland", in beheer bij Vinke en Co. te Amsterdam, werd op 25 Febru ari van dit jaar te water gelaten in Rot terdam en zij vervoerde hout van Kotka naar Amsterdam. De schade aan de Noach", zo vertelde men ons hedenmorgen van de zijde der rederij Vinke, lijkt mee te vallen. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voorgekomen en de twaalf leden der be manning zijn alweer wat over de eerste schrik heen. Kapitein F. Fekkes dacht van- Woensdag 22 October wordt in het So ciaal-cultureel Centrum aan de Lange Nieuwstraat een bijeenkomst gehouden, waar dr. E. H. la Chapelle, orthopaedisch chirurg in Amsterdam een inleiding houdt over de revalidatie-mogelijkheden van kinderverlammingspatiënten. Nog altijd is deze gevreesde ziekte niet bedwongen. Iedere week worden er nieuwe namen toegevoegd aan de lijst van slachtoffers, namen van kinderen, maar ook van volwassenen. Een groot aantal pa tiënten blijft voor het verdere leven inva lide en moet op de een of andere manier, vaak met behulp van protheses, trachten zich in de maatschappij te handhaven en in het levensonderhoud te voorzien. Wil men voorkomen, dat een grote groep geestelijk volkomen normale men sen, zonder enig vooruitzicht in de samen leving moet blijven voortgaan, dan is re validatie een eerste vereiste. Met medeleven alleen echter zijn de be trokkenen niet geholpen. Dit medeleven moet tot uiting komen in een daad. De stichting „Het gebrekkige kind" voert een hardnekkige strijd om zoveel geld bij elkaar te krijgen, dat in het Noordwesten van het land instellingen kunnen worden gevestigd, waar de getroffen kinderen de nodige neurologische en orthopaedische behandeling kunnen ondergaan en het op hun lichamelijke toestand ingestelde lager- en vakonderwijs kunnen volgen. Men tracht deze kinderen zover te bren gen, dat zij, wanneer zij weer in het gezins verband terugkeren, kunnen lopen. Velsen mag bij deze strijd niet achter blijven en gesteund door de wethouders van Volksgezondheid en Sociale Zaken, de heren H. de Boer en F. J. A. Strijbosch, hebben enige inwoners van de gemeente het initiatief genomen tot een grootscheep se actie. Men wil zover komen dat aan het bestuur van de stichting een behoorlijk kapitaal kan worden overhandigd. Deze actie kan alleen slagen als alle groepen van de bevolking medewerken. Na de inleiding van dr. la Chapelle zullen Woensdag een comité van aanbeveling en een werk comité worden samengesteld, die de plan nen verder zullen uitwerken. Vanmiddag beslissing Door een overwinning in de voorlaatste ronde van het persoonlijk damkampioen schap van Noordholland op de Heemstede- naar J. H. Willemse, is het vrijwel zeker dat de Amsterdammer v. d. Sluis het persoonlijk damkampioenschap van Noordholland be haalt. Zijn laatste partij tegen de Kennemer dam kampioen Hollenberg wordt vandaag ge speeld. Hollenberg is zelf al in feite uitge schakeld door een nederlaag tegen Slot. De DCIJ-er Postma speelde remise tegen Beeke. De stand aan de kop (met nog één ronde te spelen) luidt: v. d. Sluis 11 (uit 8), Slot 10 (uit 8), Hollenberg 8 (uit 8). Beers 10 (uit 8). De Noordhollandse kampioen plaatst zich vanmiddag waarschijnlijk in de eindstrijd om het persoonlijk damkampioenschap van Ne derland 1953; mogelijk wordt ook nummer twee uitgenodigd. De heer F. W. Otte, brandpompmachinist bij Van Gelders papierfabriek, heeft Vrij dagmorgen in de afdeling centrale na ruim 42 dienstjaren afscheid genomen wegens zijn pensionnering. Bedrijfsingenieur H. C. Ehrenburg noem de de scheidende machinist, die als jonge man de eerste loco in het palenpark bereed en vervolgens lange tijd werkzaam was in de electrische werkplaats, een onder supe rieuren en collega's bemind man. Als brandpompmachinist heeft de heer Otte ge toond hart voor zijn werk te hebben, zoals hij ook een goed en prettig karakter liet blijken aan allen, die met hem omgingen. Namens het bedrijf en het personeel dankte ir. Ehrenburg de scheidende machi nist voor zijn verdiensten op velerlei ge bied. De heer J. D. Kist de Ruyter, bedrijfschef, toonde alle lof over de uitstekende karak tereigenschappen van de heer Otte, die bovendien zeer secuur en accuraat zijn werk verrichtte, ,,'t Gaat er niet om wat de mens doet, maar hoe hij het doet", zei de chef, die daarmede eigenlijk de hele per soon van „Willem" ten voeten uittekende. Namens het afdelingspersoneel schonk de heer K. C. v. d. Pijl ten slotte als afscheids cadeau een enveloppe en een mooie bloe- menbak. De heer Otte was uiteraard zeer dank baar voor deze afscheidsreceptie". GESLAAGD Voor het examen vakdiploma aannemer slaagde in Amsterdam de heer L. Meinema uit IJmuiden. morgen, dat hij in de voormiddag IJmui den zou kunnen bereiken. Het scheepje maakt water in de machinekamer, maar de pompen kunnen het bijhouden; deson danks blijft echter de sleepboot „Hol land" in de buurt, zonder vast te maken, De Raad voor de Scheepvaart heeft thans schriftelijk uitspraak gedaan inzake het ver gaan van het motortankschip „Gemma" in de Golf van Biscaye bij de Frans-Spaanse grens op 29 December 19,51, waarbij de zeven opvarenden om het leven kwamen. Op 26 Augustus stelde de raad een onder zoek in. De raad is van mening, dat, hoewel bij het vertrek uit Bilbao gewaarschuwd was voor zwaar weer, het verantwoord was het vertrek niet uit te stellen. „Het weer is ge leidelijk slechter geworden en toen de Gemma in de namiddag van 27 December sleepboothulp vroeg, lag dit niet aan de weersomstandigheden maar aan het wei geren van de motor. Toen de situatie was verergerd, hebben twee te hulp gekomen trawlers kunnen vastmaken in de avond van 28 December; de trossen zijn gebroken in een verschrikkelijke storm, zodat de toestand in de ochtend van 29 December hopeloos was en het schip, waarschijnlijk laat op die dag, is vergaan", aldus de raad. De Spaanse vissers en de autoriteiten al daar hebben lofwaardige en hardnekkige pogingen gedaan om de „Gemma" te be houden, waarbij helaas een opvarende van een trawler overboord is geslagen en ver dronken. De raad uitte zijn grote waardering voor het gedrag van kapitein en bemanning van de „Gemma" en herhaalde zijn ook ter zitting uitgesproken deelneming met de nabestaanden. Van de Kennemerstaten-Athletiekver- eniging „Suomi" zullen enige athleten dit weekeinde deelnemen aan wedstrijden die in Amstelveen en Alkmaar worden ge houden. De Amstelveense vereniging „Patria" heeft voor hedenmiddag een naar de plaats genoemde nationale ronde uitgeschreven over een parcours van ongeveer 4000 meter. Hieraan nemen van Suomi deel de lange afstandlopers A. Spek, W. Kok, H. Engel hart en L. Schol. In Alkmaar houdt de A.V. „Olympus" Zondag een nationale singelloop over een afstand van ongeveer 4000 meter. De athleten Joop Smit, J. Weenink, W. Kok, A. Spek, H. Engelhart en E. Schik van Suomi zullen trachten zich in de prij zen te plaatsen. De Suomi-junior B. v. Midden start op de 1600 meter-loop. Onder de titel „Ï.E.V.-Parade" zal de R.K. Sportvereniging „In Eenheid Voor uit" op Maandag 27 October in het Kenne mer Theater te Beverwijk haar jaarlijkse bonte avond voor leden en donateurs houden. Aan het programma van deze avond ver lenen medwerking „The Sunfields", het bekende mondorgel-trio; de EDA-zusjes; Bart en Barendje; de Bianca's en anderen. Na afloop is er een bal met muziek van De Bianca's. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 17 op 18 Novebmber Nacht van 17 op 18 October KW 2 17 k.; KW 3 68 k.; KW 6 80 k.; KW 9 10 k.; KW 14 34 k.; KW 25 4 k.; KW 128 60 k.; KW 47 40 k.; KW 140 30 k.; KW 86 40 k.; KW 38 85 k.; KW 18 25 k.; KW 90 30 k.; KW 32 8 k.; KW 41 10 k.; KW 15 75 k.; KW 42 50 k.; KW 43 70 k.; KW 44 10 k.; KW 85 40 k.; KW 110 120 k.; KW 176 80 k.; KW 130 70 k.; KW 151 25 k.; KW 22 25 k^ KW 45 17 k.; KW 127 120 k.; KW 122 30 k.; KW 70 12 k.; KW 129 50 k.; KW 161 50 k. Uit halve vleet: KW 54 75 k.; KW 144 40 k.; KW 141 110 k.; KW 48 60 k.; KW 40 1 k.; KW 7 1 k.; KW 49 40 k.; KW 78 30 k.; KW 167 17 k.; KW 175 5 k.; KW 163 5 k.; KW 56 100 k. nog 40 halen; IJM 75 90 k. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 55 kantjes. Scheveningen: 55 kantjes. Katwijk: 55 kantjes. Velsen profiteert mee Zo men weet is in Haarlem gevestigd een inrichting tot opleiding voor de examens A en B voor kleuterleidster, die in stand wordt gehouden door de Stichting tot op leiding van leerkrachten voor het openbaar voorbereidend lager onderwijs. Deze in richting wordt ook bezocht door leerlingen uit Velsen. Naar verhouding van het aantal leerlin gen wordt door de gemeenten in het exploi- latie-tekort bijgedragen. De Stichting wordt sinds 1946 door de gemeente Haarlem gesubsidieex-d. Het Stichtingsbestuur heeft zich enige tijd ge leden tot het gemeentebestuur van Haar lem gewend en gewezen op de noodzaak om, met het oog op de hogere exameneisen, waardoor de instelling van een dagoplei- Eén derde van Advendo's leden heeft gisteravond in het Hervormde Jeugdhuis de première van de jubileumviering bij het derde lustrum dezer vereniging meege maakt vanavond en Maandag komen de overigen aan bod. Dat zij zich geen moment zullen verve len, was de eerste keer wel af te lezen aan de stemming in de zaal en dat Advendo's bestuur speciaal deze avonden uitermate op prijs heeft gesteld, bleek zonneklaar uit de dankbare antwoorden, die vice-voor- zitter J. F. Everink telkenmale richtte tot hen, die kwamen feliciteren, vóór het doek open ging voor het cabaret: „Advendo en u één". Daar was in de eerste plaats dankbaar heid jegens het Velsense gemeentebestuur voor de genoten steun, waar de heer Eve rink direct de dank aan het grote corps van donateurs bijvoegde, wijzende op de goede geest in de jarige vereniging. „Als het overal op de wereld zo vriendschappe lijk toeging.verluchtte de waarnemend voorzitter. Met alle werkende leden van de toneel vereniging op het toneel geschaard rond de oud-voorzitter en mede-oprichter, de heer J. („Opa") Mijssen, is vervolgens de voorzitter, de heer M. C. Hammer gehul digd voor het vele, dat hij in dienst van „Advendo" heeft gedaan, waarna er een speciale pluim werd gestoken op de hoed van het echtpaar Vossen-Van der Wel, waarvan de mannelijke helft de penningen beheei-t en de vrouwelijke haar krachten wijdt aan het toneel. De heer J. Cöhrs bracht zijn waardering voor bestuur en werkende leden in dichtvorm onder woor den en regisseur F. Hunsche, die al eerder de warme dank van „zijn" spelers had mogen aanhoren, gewaagde van het élan, waarmee Advendo's bestuur de zaken steeds overeind heeft weten te houden, waardoor het hem gelukt was de vereniging op een van de eerste rangen van het ge meentelijke toneelleven te brengen. Een mand met bloemen begeleidde deze harte lijke toespraak, waarna ook namens OBK uit Beverwijk een charmante bloemenhulde werd gebracht. De donateurs verrasten het bestuur met een enveloppe, waar de pen ningmeester zich glunderend over ontferm de en in de foyer zowel als op het toneel spraken de bloemstukken van haast alle Velsense amateur-toneelverenigingen hun eigen taal der waardering. De aanwezig heid van de heer G. W. F. de Man als cul tureel ambtenaar, vertolkt de belangstelling van de zijde der overheid. Na het officiële gedeelte kon Ko van der Wel het gevarieerde programma van deze feestavond inleiden met een babbeltje, dat voortdurend vlotter ging lopen. De Beierse kapel „De Alpenroos" blies even later de kleine zaal boordevol gezellige hoempa klanken, die weliswaar soms haast uitgle- JUMP-NIEUWS De IJmuidense bridgeclub „De Jump" be gon in hötel Kennemerhof met haar winter competitie, welke zal bestaan uit Howell en duplicate wedstrijden. De 4 paren, die favoriet zijn voor het club kampioenschap namen in afdeling A direct een nuttige voorsprong in tegenstelling tot afdeling B, waar juist de kanshebbers ge klopt werden. De uitslagen waren: Afdeling A: 1. Maarleveld—Wonink 23% p.; 2. JonkerDe Jong 22% p.; 3. echtp. De Groot 21 p.; 4. BornMainz 19% p.: 5. KuysPorck 14% p.; 6. dames KramerSchoen 14 p.; 7 De HaasWey 11 p. Afdeling B: 1. BoerZandwijk 27 p.; 2. ElzermanDe Haas 24 p.; 3. Kramerv. d. Burg 20% p.; 4. Amsing—v. d. Berg 20 p.; 5. LamanMiddelkoop 14% p.; 6. Rolloosv. d. Vis 14 p.; Op 29 October speelt „De Jump" een vriendschappelijke wedstrijd tegen „De Ken- nemers" uit Santpoort, gevolgd door een return wedstrijd. Deze zal worden gespeeld door twee hoofd-, 2 eerste- en 2 tweede klasseteams van beide verenigingen. ADVERTENTIE ding een feit werd en door het sterk toe genomen aantal leerlingen uit Haarlem en omgeving te komen tot de oprichting van een gemeentelijke kweekschool met het karakter van een streekschool met neutrale opleiding tot kleuteronderwijzeres. Het ge meentebestuur van Haarlem is van oordeel, dat de opleiding in goede handen is en dat haar voortbestaan, met medewerking van alle daarbij betrokken gemeenten, voor de toekomst verzekerd zal moeten worden. Voor de jeugdige vrouwelijke inwoonsters van Haarlem en omgeving, die zich voor het beroep van kleuteronderwijzeres inte resseren, zal de gelegenheid blijven bestaan orn zich aan die school voor de door haar begeerde maatschappelijke werkkring te bekwamen. Een zodanige opleiding is voor Haarlem en ook voor Velsen van algemeen belang, de gemeenten kunnen namelijk in vele gevallen voor haar kleuterscholen van de diensten van de aldus gevormde candi- daten profiteren. Het gemeentebestuur van Haarlem acht het daarom gewenst, de opleiding van kleu terleidsters te behartigen met medewer king van de voornaamste betrokken ge meenten namelijk Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Velsen. Verschillende besprekingen tussen ver tegenwoordigers van de gemeentebesturen hebben hierover plaats gehad. Daarbij bleek, dat de Stichting van een zogenaam de streekschool voor opleiding van kleuter leidsters, gezamenlijk door alle belangheb bende gemeenten, de aantrekkelijkste op lossing werd geacht. Tevens was men van oordeel, dat het treffen van een gemeenschappelijke rege ling tussen de belanghebbende gemeenten, aanpassende de instandhouding van deze school, onder de bepalingen van de wet, de aangewezen weg is. Deze oplossing biedt de volgende voor delen: zowel Haarlem als de andere ge meenten krijgen medezeggenschap bij de behartiging van de opleiding en de instand houding van de school, waardoor met een billijke verdeling van kosten in de toe komst een uitstekende regionale opleiding verzekerd is; een goed opgezette streek school biedt bij de aanstaande wettelijke regeling van het kleuteronderwijs een gro tere kans om in een mogelijke subsidie regeling van het Rijk betrokken te worden dan het tegenwoordige opleidingsinstituut, waarvan het bestaan afhankelijk is van allerlei onzekere factoren. Het gemeente bestuur van Velsen zal derhalve zijn sanc tie aan de bestaande regeling hechten. den, maar niettemin hogelijk gewaardeerd werden. Vooral, toen een prille jongedame aan het jodelen sloeg, waarbij de micro foon niet bepaald meewerkte, zoals dit in strument trouwens de hele avond veel te schel weergaf, wat men er aan toever trouwde. c. r- Uitermate geslaagd vonden wij het op treden van het duo Jo en Jo, twee vlotte knapen met twee witte gitaren, die onmid dellijk furore maakten met hun knap ge presenteerde kolder. Een fenomenaal staal tje van op-de-vingers-fluiten werd door de zeventienjarige Jan Tromp ten beste ge geven, waarna Piet Souverein twee vreem de talen en Charles Trenet geweld aandeed, ondanks het feit, dat hij een veelbelovende bariton bleek te bezitten. Trouwens, het moet ons in algemene zin van het hart, dat er deze eerste avond wel eens wat slor dig werd afgewerkt, waardoor gevoelige oren af en toe lichtelijk werden beledigd. Het waren kleinigheden als het verschil tussen kennen en kunnen, maar ze hadden zo makkelijk voorkomen kunnen worden. Dat geldt mutatis mutandis voor conféren cier Ko, die overigens in zijn nummer vlak voor de pauze een talent ontplooide, dat hem verhief boven het gewone genre van een wat pikant verhaaltje en een goedkoop gebaar. Waarvoor zijn publiek hem duide lijk dankbaar was. Het programma, dat tot laat in de avond heeft geduurd, vermeldde voorts Lajos Kist, die virtuoos op de viool speelde; een mond- harmonica-trio „The Chromonicats" met meer rhythme dan klank en de pianist Bert Vellekoop, wiens medley wat mager klonk, maar dat lag mede aan het instru ment van deze avond. Met een serie geslaagde imitaties heeft Ko van der Wel dit feest besloten en er zal ongetwijfeld nog wel eens gesproken worden in het Advendo-gezin over zijn en anderer prestaties, die let wel stuk voor stuk uit de sector der amateurs voort kwamen. Zodat hen de waardering toe komt, die het publiek zo gul over het voet licht goot. j. p. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: H. G. van DonselaarVermeu len, d„ Terrasweg 42, Santpoort; A. C. van Kaam—Koks, d., Bonifaciusstraat 27, IJmui- den-Oost. OVERLEDEN: C. W. Droogh, 89 j„ echt genoot van A. Koomen, Buitenhuizerweg 6, Velsen. ONDERTROUWD: H. L. van der Vis, de Weerdstraat 24, IJmuiden-O. en M. Geugies, Goudbsloemstraat 131 II, Amsterdam; T. W. Koek, Ladderbeekstraat 61, Velsèn-N. en A. M. Beentjes, Watervlietstraat 39, Velsen-N.; R. Ras, Spilbergenstraat 19, IJmuiden en L. de Vries, Bakkerstraat 24, IJmuiden; J. F. Straatsburg, Kastanjestraat 13, IJmuiden-O. en J. J. Otto, Kastanjestraat 28, IJmuiden-O.; A. Warnaar, Willemsbeekweg 110, IJumiden- O. en J. Punt, Evertsenstraat 13, IJmuiden- O., toek. adres: Willemsbeekweg 110, IJmui- den-O.; H. W. Lammers, Buitenhaven 5, Den Helder en C. J. M. Schoorl, Voorplaats 19, Santpoort: H. Prins, Van Dalenlaan 27, Sant poort en S. Wouda, Van Dalenlaan 27, Sant poort; L. P. H. Tielen, Hagelingerweg 51, Santpoort en J. H. M. Outmaijjer, Hagelin gerweg 51, Santpoort, toek. adres: Hagelin gerweg 51, Santpoort; L. Otte, Heirweg 21, Velsen-N. en M. Lauwers, eHirweg 21, Vel sen-N.; D. Duker, Trompstraat 69, IJmuiden- O. en M. W. Brachter, Kanaalstraat 15 rd„ IJmuiden, toek. adres: Kanaalstraat 15 rd„ IJmuiden; H. Haasnoot, Alkmaarseweg 246, Beverwijk en S. Wassenaar, Wijkerstraatweg 172, Velsen-N. GEHUWD: J. Pronk en L. J. de Jong, Keesdelfsweg 20, Beverwijk; M. P. van den Burg en A. Th. Tijssen, Wijkerstraatweg 301, Velsen-N.; H. J. Bremer en H. de Haan, Bloemendaal, J. Mauritsplein 26; H. Broek en C. A. Leeflang, IJmuiden, Koningstraat 2; H. J. Hooi en M. G. Frudiger, Velsen-N., Wa tervlietstraat 25; J. J. van Kroonenburg en M. R. Cornells, IJmuiden, IJsselstraat 13 ben.; J. G. Pirovano en G. Eggermont, IJmui den, van Speijkstraat 7. Evenals vele omliggende gemeenten heeft Heemskerk zich aangesloten bij de Bouwspaarkas van de Nederlandse Ge meenten; de plaatselijke vertegenwoordiger hiervan is de secretaris der Gemeente Heemskerk de heer H. C. Schram. Doel en streven van deze spaarkas zijn gisteravond belicht tijdens een vex-gadering, die ge opend werd door burgemeester H. Nielen, die in zijn openingswoord de hoop liet doorschemeren, dat vele aanwezigen het voorbeeld van de heer Huneker, Ooster- streng, die al een eigen huis heeft kunnen bouwen, zullen gaan volgen. De heer R. Karsten, vertegenwoordiger van de bouwspaarkas zette uiteen hoe het mogelijk is na enkele jaren sparen een huis te bezitten; een huis van 13.000 zal de spaarder per maand 18.(plus de rente is ca 10.per week) gaan kosten en hij zal voor de totale aflossing 30 jaar moeten sparen. De heer Karsten wees erop, dat de huurder zijn hele leven moet be talen, soms wel bedragen tot 9 a 10. per week. Met lichtbeelden werden enige typen huizen getoond, die al met hulp van de Bouwspaarkas gebouwd werden. Volgens een bericht in de Staatscourant heeft de minister van Economische Zaken in de plaats van H. A. Fx-uin te 's-Graven- hage, benoemd tot lid van de Vaste Com missie voor Regionale Vraagstukken ir. F. L. A. Maandag te Santpoort, waai-nemend inspecteur van de Landbouw. De verbreding van de Hagelingerweg en de Kwekerslaan in Santpoort maakt het nodig, dat de gemeente de beschikking krijgt over een gedeelte van een zeker stuk grond. Na het voeren van ondei-handelingen heeft de eigenaar zich bereid vex-klaard, het gehele perceel, dat een oppervlakte van 740 m2. heeft, met de daaropstaande opstallen, dat zijn de woningen aan de Hagelingerweg nos. 168, 170 en 172, die door de daar geldende rooilijn staan en de schuren aan de gemeente te verkopen, voor de prijs van f 6500 in totaal. Deze aankoop schept de gelegenheid om, naast de wegverbreding het ovex-blijvende gedeelte, ter oppervlakte van ongeveer 350 m2., na het slopen van de daarop staande verouderde en vervallen wonin gen, als bouwterrein te exploiteren of als zodanig te verkopen. De x-aad zal waarschijnlijk overgaan tot aankoop in het belang van de volkshuis vesting. ADVERTENTIE UITGEVAREN VIS SERI JVAARTUIGEN ■i, Trawlvissery Maandag 6 October: st. Flamingo IJM 25; mt. Johannes Polderman IJM 20. Woensdag 8 October: st. De Hoop IJM 73, Abraham VL 77 (17 Oct. binnen); ml. Wiron III IJM 221. Donderdag 9 October: st. Tzonne IJM 1. Vrijdag 10 October: st. Schoorl IJM 39 (17 Oct. binnen), Bloemendaal IJM 71; mt. Post Boy IJM 35, Excelsior III KW 76.; ml. Sa- turnus KW 69. Zaterdag 11 October: st. Norma Maria IJM 6 (17 Oct. binnen), Bergen IJM 16, Limbur- gia IJM 54, Mary IJm 61, Vikingbank IJM 183: mk. Wiron V IJM 208. Maandag 13 October: st. Gelria IJM 21, Catharina Duyvis IJM 60; mt. Allan Water IJM 34 (15 Oct. terug met s.s. „Nordan"), Shamrock IJM 129; ml. Alida K W21, Aleida KW 169, Drie Gebroeders HD 79. Dinsdag 14 October: st. Zeelandia IJM 38; mt. Elie Chénéviëre IJM 32, Eveline IJM 116; ml. Arie Nico KW 17, Concordia KW 26, Floris KW 59, Jan KW 84, Willempje KW 89, Jacoba KW 107, Gebroeders KW 198, Avon tuur KW 114, Petronella KW 125, Arie KW 155, Gebroeders KW 166; mk. Texel IJM 5, Poolster IJM 11, Rex IJM 228, De Jonge Willem IJM 230, Dageraad IJM 229, Haarlem I IJM 276, Albatros IJM 277, Nehim I AM 16, Nehim II AM 17, Nehim III AM 18, Rein KW 30, Pieter Cornelis KW 31, Tiny KW 34, Hex-mina IV KW 53, Twee Gezusters KW 77, Jacob KW 92, Willem KW 94, Arend je KW 98, Tiny Dieuw WR 33. Woensdag 15 October: st. Tubantia IJM 37; mt. Medan IJM 57, Claesje RO 46; ml. Willem Cornelis KW 16; mk. Marianne KW 10, Pie ter Cornelis KW 31, Jana KW 210, Anne Marie KW 27, Twee Gezusters KW 77, Ko ningin Juliana KW 133. Donderdag 16 October: mt. Allan Water IJM 34; mtl. Saturnus KW 69. Vrijdag 17 October: mt. Dirkje RO 53, Wiron IV IJM 209. Haringdryfnetvisserij Maandag 6 October: ml. Martha IJM 74, Wilhelmina I KW 25, Sakina 32, Neptunus KW 45, Wilhelmina II KW 138. Dinsdag 7 October: ml. Gorredijk IJM 75, Orion KW 22, Rijnmond II KW 43, Rijnmond III KW 44, Nelly Maria KW 70, Willy KW 141, Wilhelmina V KW 144, Everdina Jaco- mina KW 173, Onderneming I SCH 140. Woensdag 8 October: ml. Sumatra KW 86, Willy KW 141. Donderdag 9 October: ml. Hubertha Ge- rarda KW 9, Nederland VI KW 37, Robert William KW 123, Wilhelmina III KW 147. Vrijdag 10 October: ml. Vertrouwen KW 6, Bertha KW 38, Helena KW 39, Cornelis Marinus KW 48, Jan KW 50, Henk KW 56, Volharding KW 65, Borneo KW 127, Bali KW 129, Nederland VII KW 130, Vooruit KW 151, Nederland IV KW 167. Zaterdag 11 October: ml. Piet en Leendert Huibert KW 3, Rijnmond IV KW 15, Mar- grietha Maria KW 29. Everard Christina KW 40, Maria Jacoba KW 73, Toenadering KW 95, Cornelia Maria SCH 135. Maandag 13 October: ml. Fierman Eduax-d KW 5, Anna en Cornelia KW 14, Margare- tha en Mai-ia KW 23. Aafke Jacoba KW 41. Zeezwaluw KW 83, De Vrouw Jacoba KW 122, Java KW 159, Katwijk III KW 161, Ge- zina Geertrui KW 176. Dinsdag 14 Oct.: ml. Mr. Dirk Donker curtius KW 2, De Arend KW 7, Hollandia KW 18, Grietie KW 20, Rijnmond I KW 42, Elizabeth KW 49, Excelsior II KW 78, Huiberdina Gijs- bertha KW 85, Riinmond V KW 110, Janna KW 163, Willy SCH 7. Donderdag 16 October: ml. De Arend KW 7, Voorwaarts KW 140. Vrijdag 17 October: ml. Onderneming KW 175. ADVERTENTIE HET geven van een voorspelling over een bepaalde visserij is een waagstuk en het zal dat wel blijven, tot het moment, waarop de mens de geheimen van de zeeën volledig doorgrond heeft. Of juist daardoor het vooi'spellen van de uilkomsten van een bepaald seizoen niet altijd een ongewisse zaak blijft, is een vraag, die de volbloed visserman eigenlijk liever met „ja" zou willen beantwoorden, al moet er direct aan toegevoegd worden, dat hij steeds met de grootste interesse zal volgen, wat de we tenschap hem profeteren kan. Nu het Engelse walseizoen, vroeger dan anders, op volle toeren draait en de vang sten even wisselvallig zijn als het weer, dat de gronden onder Albions kust bezoekt, zal velen de Engelse prognose van deze haringvisserij weer in gedachten komen, zoals deze in Juli door het Engelse mini- stei-ie van Landbouw en Visserij werd uit gegeven tot lering en vermaak van de loggerbemanningen en allen, die de koorts van de Engelse wal kennen als een hoogtepunt uit het haringseizoen. Sinds de oorlog hebben zich onder de Engelse wal bepaalde, opmerkelijke ver schuivingen voorgedaan, die in het vorige jaar bijvoox-beeld de vx-aag wakker maak ten, waar al die hax-ing vandaan kwam en waar aan de andere kant de befaamde Yarmouth-haring gestoven is. De gronden langs Ensrelands Oostkust immers lever den in 1951 opvallend weinig Yarmouth- haring op. Bovendien is de haring hier veel groter geworden en de van voor de oorlog zo bekende October-haring van geringere omvang is daai-entegen verdwenen. En zo zijn er meer vex-schuivingen, die de visser zowel als de wetenschap voor raadsels zet ten, al moet toegegeven worden, dat niet alles even mysterieus is: het verdwijnen bijvoox-beeld van de scholen van de Smith's Knoll gronden hoeft niet beslist te wijzen op een verandering in de haringvoorraad van de Noox-dzee. De voox-snelling tenslotte zei in concreto het volgende: (en we horen nu al protes ten, maar daar is het een profetie voor): De volle maan zal tijdens het seizoen val len op 3 October en 1 November, hetgeen inhoudt, dat de visserij niet. plotseling zal inzetten d.w.z. er zal geen periode van hoge vangsten tijdens de October-maan- pei'iode zijn. Men zal daarentegen weer een „enkel- pieks-seizoen" moeten verwachten met de massale vangsten in de laalste week van October en de eerste van November. En het afwezig zijn van een opvallend sterke jaarklasse van haringen van 89 jaar duidt er op, dat het seizoen niet verder zal gaan dan tot emd November (uiteraard alleen voor de locale visgronden en niet voor de Sandettie's). Zondag 19 October IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. v. d. Berg, 17 uur: ds. D. C. van Wijngaarden. Geref. -Kerk, Iehthuskerk, 9 uui\ en 10.45 uur: ds. J. A. Tiemens, 15 en 17 uur: ds. R. D. Beukema. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), Helm straat 1, 8.30 en 15 uur: ds. M. Vrieze uit Heemstede. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: ds. J. W. v. d. Gronden, 16 uur: ds. J. W. v. d. Gron den. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespex-s, Dins dag en Donderdag: 9 uur Heilige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, 12 uur: Zondagsschool, 16.30 uur: Jeugd dienst, 19 uur: Openluchtsamenkomst Kennemerlaan, 20 uur: Verlossings samenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Hex-v. Kerk, Goede Herderkei-k, 10 uur: ds. G. Wassenaar, 19 uur: ds. J. Wiex-sma (Evangelisatiedienst). Geref. Kex-k, Bethelkerk, 10 uur: ds. C. W. Thijs, 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vryz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: px-of. dr. J. N. Sevenster van Am sterdam. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- brootstraat, 10 uur: de heer H. v. d. Brink uit Bloemendaal. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: ds. A. J. Meijer uit Rotterdam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaax-den uit IJmuiden, 19 uur: ds. G. Koch uit Haax-lem (Jeugddienst). Jeugdkapel, 10.15 uur: 'ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man, 19 uur: ds. H. P. Huisman. BEVERWIJK: Ned. Hex-v. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel, H. Avondmaal, 19 uur: ds. J. O. Norel, H. Avondmaal en dankzegging. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: de heer v. Coevox-den. Vrijzinnig Herv., Prinsesselaan, 10 uur: C. B. Termaat, 11.30 uur: Zondagschool. Lutherse Kerk, Koningstraat, 10 uur: Jeugdkerk. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Doopsgezinde Gemeente, 10 uur: dr. Alb. Vis. Maranatha, 10 uur: de heer F. Niemeijer, Alphen aan de Rijn. Leger des Heils, Kerkstraat 67, 10 uur: Heiligingssamenkomst, 12 uur: Zondag school, 16.30 uur: Kindersamenkomst, 19.15 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. J. Wiersma, H. Avondmaal, 19 uur: Jeugddienst. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10.30 uur: ds. D. Ter Steege. De Toorts, 9 uur: ds. D. Ter Steege. Kapel, Doopsgezinde Gemeente, 10.30 uur: dr. J. A. Schreuder. Kapel, N. Herv. Gemeente, 19 uur: ds. H. J. Drost, Den Haag. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 15 uur: Evensong, rev. Mossman. In een dorpje bij Seoel in Korea speelde zich een grappig tafreeltje af. Ondanks heftige protesten van de kleine jongen stond zijn zusje erop zijn haar te wassen. Van zijn misbaar trok zij zich niets aan, en sloeg aan de arbeid. Zij kijkt in de lens alsof zij wil zeggenwat een drukte voor zo iets gewoons als een wasbeurt; wassen blanken hun haar dan nooit?

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 12