Meer leerlingen dan schoolruimte Er is vrijwel geen nieuwe mode De plaats van de vrouw Verander-puzzle De Twee Zusters ZATERDAG 18 OCTOBER 1952 BRIEVEN VAN EEN PARIJSE HUISVROUW MAAKT U ZICH GEEN ZORGEN KERKELIJK LEVEN INBOEDELVEILING 4/5 NOVEMBER Nieuw wegvak Duiven- drecht Loenersloot weldra gereed HAARVERVEN A. MOLENDIJK - DAMESKAPPER FEUILLETON DOOR JOS LODEWIJKS *V oor de^Or ouw Van onze Parijse medewerkster) PARIJS, October 1952 De vacantie is, nu 't tenslotte dan toch October is geworden, voor de Franse schoolkinderen eindelijk voorbij, en zo is 't dan weer 's de beurt aan de schoolmeesters om de lieverdjes bezig te houden. Deze constatering riekt mis schien wel wat naar wat onze over- rijnse buren Schade-freude noemen, maar, hoe dat zij, benijden kan ik de dames en heren van het onderwijzend personeel beslist niet. Vooral hier in Parijs in dit jaar 1952. Want, om het commercieel uit te drukken: dit jaar wordt de vraag door het aanbod zeer sterk overtroffen en zo heeft men aan het begin van deze nieu we cursus de Parijse schoolkinderen dan ook letterlijk in de klaslokalen moeten persen. De toeloop des zesjarigen, dus de kinderen voor de eerste klas, was wel 't allersterkste, maar ook bij de „maternelles" de bewaarschooltjes, wist men bijna niet meer wat met al die kleu ters aan te vangen. Er is dan ook bekend gemaakt, dat alleen moeders die werk ten voor hun kroost, recht op een plaats konden doen gelden terwijl de allerjong sten, zo van een en twee jaar, de toe gang tot de maternelles eenvoudig werd ontzegd. Wat de lagere scholen aangaat, men heeft van alle hout planken gezaagd en daarmede barakken opgetrokken en verder met geperst karton teken- en gymnastiekzalen zo veel mogelijk tot klaslokalen ingericht. Men is er zo in geslaagd een 350, meer of minder bruik bare, ruimten tot klaslokalen te impro viseren. Wat veel te weinig bleek. Er- waren namelijk 24000 nieuwe leerlingen voor het eerste jaar ingeschreven, en dat is 50 meer dan enkele jaren terug. Men behoeft niet te vragen hoe inten sief de bevolkingsdichtheid van die nieuwe klassen nu wel is, wanneer men alleen maar even uitrekent nu we het toch over de schoolkindertjes heb ben dat a raison van veertig leerlin gen per klas 600 lokalen vereist zouden zijn geweest. Die veertig leerlingen was al een aantal geweest waarmee een meester zich niet had hoeven te ver velen, lijkt me zo als ik even denk wat voor trammelant mijn twee spruitjes me de afgelopen tien weken al hebben op geleverd. Maar van dat minimum van zeshonderd klassen zijn er dus maar iets meer dan de helft gekomen, zodat gezelschappen van 70 a 80 kopjes verre van uitzonderingen zijn. Deze massale belangstelling als ik dat zo noemen mag voor de boom, of voor het struikje, der kennis is een gevolg van een op zichzelf voor Frank rijk wel zéér heugelijk feit, namelijk de kinderaanwas die direct na de oorlog te constateren viel. Door allerlei omstan digheden, als de terugkeer der mannen uit krijgsdienst en -gevangenkampen en zeker óók ten gevolge van de royale premies waarmee de regering er toen naar begon te streven het moederschap voor de Frangaise nog wat aantrekke lijker te maken, zijn er in die jaren in Frankrijk indrukwekkend veel babies geboren. Om nog een paar cijfers te noe men ze zijn overgenomen uit het se- rieuse avondblad le Monde in 1939 zagen 49.500 kleine Parijzenaartjes en Pax-isiennes het eerste levenslicht en in '47 waren het er bijna twee maal zoveel, namelijk 95000. De berekening klopt dus: die laatsten zijn nu omstreeks zes jaar geworden en deze lichting leer plichtigen is, als gezegd, bijna dubbel zo sterk als enkele jaren terug. Paniek Het klinkt misschien ongeloofwaar dig, maar toch heeft 't er alle schijn van dat de allerhoogste instanties van het Franse onderwijs, zoals de minis ter en zijn naaste medewerkers, over de oplossing van dat sommetje een hele tijd hebben moeten peinzen, want pas op het allerlaatste moment is men zijn voorzorgen gaan nemen. Zo een maand of wat geleden kon je overal in Parijs plotseling arbeiders in en rond de scholen opvallend actief zien wor den, maar, als gezegd, was 't toen al wel rijkelijk laat. Half Sëptember maakte zich duidelijk een soort pa niekstemming van de onderwijsautori- teiten meester en de minister heeft toen zelfs door laten schemeren dat 't best mogelijk kan zijn dat hij met de leerplichtwet dit jaar de hand wat zou moeten lichten, omdat er eenvoudig gebrek aan ruimte was om al die schoolkinderen onder te brengen. Het is sinds een jaar of wat in Frankrijk gewoonte, zodra men zenuwachtig wordt in oorlogstermen te gaan spre ken en zo schreven de kranten dan toen ook al van de veldslag die bij de „rentrée des classes" gevoerd zou moe ten worden. Het ministerie heeft begin October een overwinningsbulletin ge publiceerd, omdat ten slotte zo goed en zo kwaad, als het ging, iedere leerling zijn plaatsje dan toch nog heeft ge vonden. Maar daarmee was dan ook wel alles gezegd en over eisen van hy giëne en zo spreekt men maar liever niet te veel. Een goed ding is intussen dat men nü al over de cursus van het volgende jaar is gaan denken. Dan zullen er na melijk niet minder dan 820 nieuwe Enige tijd geleden hebben enkele energieke, jonge Deense artisten in Kopen hagen, een nieuwe school voor beeldende kunst gesticht op een zeer ongewone manier. Het is een zgn. collectieve school, welke wordt beheerd door de leerlingen zelf. De school ivordt geleid door een comité, bestaande uit leer lingen, welk comité de leerkrachten zelf benoemt. Bovenstaande foto toont enkele der leerlingen. Het groepje is op zoek naar schilderachtige plekjes in het oude stadsdeel van Kopenhagen. klassen bij móeten komen. Waar, dat weet niemand nog precies, maar in elk geval niet in Parijs. Daar is, om zo te zeggen, geen vierkante meter meer dis ponibel. Men overweegt daarom al in de banlieue, de directe omgeving van de stad, hele schoolwijken te gaan stichten, waar dan de Parijse kinderen, als kleine forensjes, per autobus heen zullen moeten worden gebracht en af- gehaald. Op vaste punten in de stad zullen dan autobusstations voor school kinderen verrijzen waar ze dan, op be paalde uren, worden opgepikt en af gezet. Dat belooft wel een spannende tijd voor ze te worden en toen ik dit toe komstvisioen mijn beide negenjarige zoontjes onthulde keken ze me eerst verrukt en daarna wat verwijtend aan. Pourquoi tu nous as pas fait un peu plus tard? Waarom heb je er niet voor gezorgd dat we wat later geboren wer den? vroeg de pienterste na een 'korte pauze. En wat moet je daar nu weer op zeggen? Had ik dat soms dan óók al moeten voorzien? ève. Deze getailleerde mantel is van bouclé, een stof die dit seizoen erg in trek is, vervaardigd. Knopen dienen als enige garnering. Een aardig geschenk, zo'n theemuts van bedrukte stof met bijpassend aan- vattertje. Volksmotieven inspireerden de. handdrukker tot dit aparte patroon. De eerste rush op de Parijse mode paleizen is voorbij. Alles bijeen is het eigenlijk nogal mee gevallen. We wa ren al bang, dat we onze hele gardé robe moesten vernieuwen, maar de he ren ontwerpers zijn matig geweest en hebben de waarheid in het midden ge laten. Vooral de Parisienne is hiermee ingenomen, want zeker bii haar laten het de franken niet toe ieder seizoen nieuwe aankopen te doen. In het alge meen heeft zij meer goede wil dan geld en vandaar, dat na de rush' op de modehuizen de ontelbare Parijse kran tenkiosken in de gratie zijn gekomen. Ziet U het verband niet? De eerste foto's zijn vrijgegeven. Aan de hand van de nieuwste tien geboden der ont werpers hebben de redacties der dames- en modebladen zich gehaast nieuwe pa tronen te brengen, die ongeveer in de nieuwe stijl zijn; op haar beurt haast de Parisienne zich deze bladen te ko pen en te bestuderen hoe ze met wat handigheid, een aardig lapje, een stuk je garnering en naald en draad haar showjurkje de, vereiste nieuwe coupe kan geven. Al eerder hebben we in deze rubriek verteld, dat u zich van de garderobe der Parisienne geen al te hoge voorstellingen moet maken. Het doorsnee Parijse meisje heeft beslist heel wat minder jurkjes, dan het door snee Nederlandse meisje, maar haar aangeboren raffinement en het simpele feit, dat de Parijse mode in feite op haar figuurtje is afgestemd veroorza ken, dat ze gemakkelijker „mee kan". De grote dagbladen verlenen hulp in nood. Al dagenlang brengen ze hele pagina's vol modellen en modelletjes, rijk geredigeerd met nieuwigheden over garnering, afwerking, lijn en wat dies meer zij. Zelfs de ernstige Parijse „Figaro" heeft er haar vrouwenredac tie op uit gestuurd om dè lijn te ont dekken van de vijftig voornaamste mode- ontwerpers. En hebt u nu het laatste nieuws al gehoord? Er bestaat helemaal geen uniforme lijn. Ieder mai- son brengt zijn eigen „robe" en als al die modelletjes naast elkaar worden geplaatst wordt in l'eite duidelijk, dat er vrijwel geen nieuwe mode is. Men heeft veel lawaai gemaakt voor niets; een storm in een doodgewoon glaasje water. Dacht u, dat uw mantel beslist moest zijn, zoals het nieuwste modelle tje van Fath. Maak u zich geen zor gen, want Carpentier komt met het te genover gesteide, Dior heeft weer iets anders en de lijn van Lecomte is weer in zo'n schrille tegenspraak, dat we ge voeglijk constateren, dat onze winter mantels, aangekocht in de jaren 1922 tot en met 1951 in de mode zijn of met een kleine verandering in de mode kun nen worden gebracht. Met de japonne tjes komt het verhaal op hetzelfde neer. De zoom moet er uit en. voila. De newest-look is zodoende uitgelopen op niets De drukte is nog niet voorbij. Ik ben in wat grote modehuizen geweest, waarin mannequins druk heen en weer liepen en de perschefs doorlopend be zet waren. Journalisten uit alle landen van de wereld komen namelijk om foto's en inlichtingen vragen. Want vooral in deze weken zijn de ogen van tientallen millioenen vrouwen op Parijs gericht. Maar over enige weken zal de rust zijn terug gekeerd. De lang ver wachte en zo duur aangekondigde newest-look, die in feite is uitgelopen op een nothing-look zal dan weer tot het verleden behoren en tot onze ge ruststelling en tot voldoening van onze dierbare echtgenoot-boekhouder zullen we ontdekt hebben, dat ook wij, net als de Parisienne met naald en draad plus een lintje of een strikje en een paar dozijn nieuwe knopen onze garderobe kunnen vernieuwen. Misschien hebt u nog een hoedje lig gen uit de dertiger jaren. U kent ze nog wel, die gezellige vilthoedjes, die het ene oog afschaduwden. Prima! Neem dat hoedje, geef er een flinke klap op en zet er een stevige strik op en u hebt de nieuwste Fath-hoed kant en klaar voor weinig geld. De oude hoeden van uw man lenen zich er min der voor. C.B. De positie der vrouw in de kerk is een punt, waarover reeds vele jaren in ver schillende kerken wordt gediscussieerd en hieraan zal voorlopig nog wel geen einde komen. Inmiddels staat wel vast, dat de plaats van de vrouw steeds meer bepaald wordt door de zienswijze, die er toe leidt de vrouw meer en meer een plaats naast de man te geven. In ons land behoeven we in dit verband slechts te herinneren aan het onlangs ge nomen besluit van de Generale Synode der Gereformeerde Kerken tot invoering van het actief vrouwenkiesrecht, terwijl be kend is, dat in de Ned. Hervormde Kerk, waar dit reeds jarenlang geldt, meer dan eens gesproken is over de mogelijkheid de vrouw een plaats in het ambt te geven. In de Hervormde Kerk is hierover zeker nog niet het laatste woord gesproken. Wanneer men dan nog bij deze de aandacht trekken de verschijnselen bedenkt, dat er protes tantse kerken in ons land zijn, waarin reeds lange tijd de vrouw gelijkberechtigd is aan de man, dan is het duidelijk, dat Eva niet wordt verwaarloosd. In andere landen is het.echter vaak nog anders. Dit bleek zoals men onlangs kon lezen in de „Christian Century" tijdens de conferentie van de Lutherse Wereld bond, die onlangs in Hannover werd ge houden. Opvallend is, dat de vrouwen over het algemeen niet werden toegelaten op de zittingen, waar de belangrijkste proble men, die de Kerk bewegen, aan de orde kwamen. De vrouwen namen dit niet en maakten duidelijk, dat zij wèl bij deze be sprekingen aanwezig wilden zijn. Er wordt verteld, dat de bisschop, die als voorzitter optrad, hierover nog al verwonderd deed en zich afvroeg, waarom de vrouwen deze houding aannamen. „Zij spelen immers de baas al over de mannen?" Deze opmerking, die nu niet bepaald origineel genoemd kan worden, schijnt nog al te zijn ingeslagen, want men lachte om de „geestigheid" en ging weer aan het werk! Helaas moet worden gezegd, dat men deze „humor" meer aantreft. Het is duide lijk, dat dit slechts een ontwijken van de kwestie is en een poging om op deze wijze de voorrechten en de pretenties van de man te bewaren. Natuurlijk komt dit niet alleen maar bij Lutheranen voor. Intussen vragen velen zich af, hoe het komt, dat de vrouwen in de kerken deze dingen nog steeds dulden. Laat men zich eens een ogenblik indenken, dat de vrou wen alles op alles zouden zetten om de haar toekomende aandacht in de kerken te ontvangen. Wat zou er gebeuren, als zij ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem Tel (K 2500)1192? Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Op 21 October zal, naar de A.N.W.B. mededeelt, een belangrijk gedeelte van de nieuwe rijksweg Amsterdam-Utrecht, en wel het traject tussen de Ouderkerkerlaan te Duivendrecht en de Geuzensloot te Loe nersloot, in gebruik genomen worden. Dit tien kilometer lange weggedeelte, ener zijds aansluitend op de provinciale weg Haarlem-Diemen en anderszijds op de weg Haarlem-Uithoorn-Hilversum, zal het ver keer de gelegenheid bieden de nauwe be bouwde kommen van Abcoude, Baambrug- ge en Loenersloot, waarvan vooral de eer ste traverse berucht is, voorts een bewaak te spoorwegovergang en talloze bochten te vermijden. De weg is geheel gereed met uitzonde ring van een viaduct ter hoogte van de kruising met de Amstelweg. Hier blijft dus helaas tengevolge van het ontbreken van de benodigde gelden, voorlopig een ge vaarlijke gelijkvloerse kruising in de nieuwe weg bestaan. ADVERTENTIE haar gaven en arbeid aan de Kerk gingen onthouden? Laten we echter hopen, dat dit laatste nooit zal geschieden. Het geval, waarvan de „Christian Cen tury" verhaalde, speelde zich af in een ander land. Bij ons zijn de discussies over de plaats der vrouw in de kerk in volle gang. In ieder geval behoeven de vrouwen dus hier niet over te gaan tot een of andere vorm van lijdelijk verzet. W ereldcongres Hoezeer er naar gestreefd wordt de Kerk haar dienende plaats in de wereld te laten innemen, blijkt wel uit de thema's, die zul len worden behandeld op het in 1954 te houden congres van de Wereldraad van Kerken, dat dan in Evanston in de Ver enigde Staten bijeen komt. De adviescommissie van de Raad voor deze tweede Assemblée stelde een en an der samen. Zowel het hoofdthema „Jezus Christus, onze Heer, de enige Hoop van de Kerk en de Wereld", alsmede de andere onderwerpen, zullen door subcommissies worden voorbereid. Er zal worden gespro ken over onze eenheid in Christus en onze verdeeldheid als Kerken; de taak van de Kerk jegens hen, die aan haar leven geen deel hebben; de verantwoordelijke maat schappij in het wereldperspectief; de Chris tenen ir. de worsteling naar wereldgemeen schap; de Kerk en de spanningen tussen rassen en volken en tenslotte over: de Christen en zijn beroep. Er is een lange tijd van voorbereiding gekozen, want men gaat ervan uit, dat wat de Kerk doet, ze goed en weldoordacht moet doen. ADVERTENTIE DAMES, De nieuwste en snelste methodes Santpoorterplcin 1 - Haarlem Tel. 19706 De puzzle van deze week is bij uitzon dering erg moeilijk. De gegeven „woorden" betekenen meestal niets, doch wanneer men er één letter afhaalt kan men uit de overgebleven letters een bestaand woord vormen. De kunst is dus om deze bestaan de woorden op te sporen, die dan in het diagram moeten worden ingevuld. Horizontaal: 1. peulneed, 6. dakbalk, 10. dove, 11. hera, 12. aga, 13. pal, 15. kertl, 17. dolk, 19. non, 20. klem, 22. Sint, 23. elk, 24. naat, 25. rel, 27. tas, 28. roken, 29. kas ten, 31. bel, 32 stel, 34. monster, 36. pos ters, 41. vast, 42. kin, 44. Ankara, 48. he mel, 51. ram, 53. pal, 54. rede, 55. bed, 56. zoet, 58. riem, 60. lot, 61. doop, 62. stiem, 64. een, 65. lei, 66. Deen, 67. peil, 69. stel len, 70. grienden. Verticaal: 1. sleepnu, 2. ven, 3. doek, 4. duren, 5. meester, 6. kramde, 7. arak, 8. bas, 9. troondak, 14. als, 16. reis, 18 lok, 19. rand, 21. raak, 24. steen, 26. men, 28. sein, 30. rots, 32. tel, 33. pop, 34. run, 35. nora, 36. ploerten, 37. veren, 38. smak, 39. tot, 43 zwanein, 45. kar, 46. lias, 47. kronnen, 49. leeg, 50. pellen, 52. toer, 55. bod, 57. geldt, 59. Ede, 61. dito, 63. leem, 65. sol, 68. ris. Oplossingen moeten op het hierbij afge drukte diagram, vóór Donderdag a.s. te 12 uur v.m. in ons bezit zijn. Zij kunnen wor den ingezonden aan onze bureaux te Haarlem: Grote Houtstraat 93 of Soen- daplein 37 en te IJ mui den: Kennemer- laan 186. Men sluite geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplos singen in. Onder de goede oplossers worden prij zen van 7.50, 5.en 2.50 verloot. Op de enveloppe schrijven: „Oplossing puzzle". De oplossing van de Zandloperpuzzle is: 1. elastiek, 2. kasteel, 3. stekel, 4. leest, 5. stel, 6. les, 7. el, 8 e, 9. de, 10. eed, 11. rede, 12. leder, 13. elders, 14. leiders, 15. selderie. De prijswinnaars waren: 1 S. Th. Hissink-Caron, Bisschop Cal- lierstraat 20, Haarlem, f 7.50. 2 Mevi-ouw Groen, Eksterlaan 15, IJmuiden, f 5. 3 Mej. W. Kuipers, Diederikstraat 16, Haarlem, f 2.50. 15) Er klonk een diepe dubbele zucht uit het donker. „Nee Joris, dat kunnen we nou juist niet" zei Sjakie in wanhoop. „Joris, herinner je je de ouwe Klaver man?" De ouwe Klaverman! Die naam toverde Joris weer het beeld van zijn jeugd voor ogen, de slaapzaal van het Huis, de witte gangen en de klaslokalen, de recreatiezaal en de hoge betegelde keuken. De ouwe Klaverman hoorde bij dat beeld even on verbrekelijk als al die onvergetelijke star re, dode dingen. Hij was een kromgebogen, grijsharige man, onveranderlijk gekleed in een blauw,wit gestreept mouwvest en een zwartlakense broek, waaronder roodflu welen pantoffels uitkwamen. Hele genera ties van wezen had de oude Klaverman langs zich heen zien gaan, terwijl hij rustig en onbewogen zijn bescheiden werkzaam heden met "bezem en dweil in het huis ver richtte. Onbewogen uiterlijk althans. Want sinds de dag waarop hij als door het leven zwaarbezochte man van vijfendertig zijn intrede in het Huis had gedaan, had hij zijn hart verpand aan de veriatenen die er woonden. Klaverman had een vrouw en twee kinderen gehad, die bij een brand in zijn woning omkwamen. De overmaat van liefde schonk hij aan vreemden, die geen liefde kenden. Bij Klaverman kwam geen inwoner van het Huis tevergeefs met zijn kleine zorgen en verdrietelijkheden. Lang zamerhand werd hij de buffer tussen de strenge, formele opperste leiding en de troep. De ouwe Klaverman! „Leeft hij nog?" vroeg Joris met ge dempte stem. „Hij leeft nog", Zei Sjakie. „En hij is nog steeds in functie. Zie je, Joris, daar zit nou de hele kwestie op vast. Die ouwe kunnen we d'r niet inluizen, om zo te zeg gen. Kijk, toen we bij je geweest zijn in je winkel en juist voor we je geholpen hadden met je ijskast, toen waren we zo'n beetje aan het end, begrijp je? Voor ieder een komt er wel eens een dag waarop hij geen raad meer weet, zie je. En aangezien we gezworen kameraden zijn, Kees en ik, kwam die dag voor ons allebei tegelijk. We hadden genoeg van dat gegap en die poli- tiegrapjes aan ons hoofd, en wij spraken af dat we 'ns wat fatsoenlijker aan de kost zouden proberen te komen. Maar weet jij wel hoe moeilijk dat is, Joris? Wij wisten het ook niet, maar nou hebben we het in de gaten gekregen. En toen zijn we naar de ouwe Klaverman gegaan. We hadden geen geld meer, en geen dak boven ons hoofd. En we dachten: Misschien kan die ouwe ons een beetje op gang helpen. We wisten dat er een nieuwe directeur was, die niet met zich liet spotten en bij dié durfden we niet aan te komen. We wacht ten de ouwe Klaverman op toen hij de stallen ging sluiten (Weet je nog Joris, we mochten wel eens met hem mee....) en hij kende ons direct". „Ja waarachtig", kwam Kees er tussen. „Kijk eens aan, daar hebben we Kees ook nog, zei hij!" „We vroegen hem om raad en hij stond maar zijn hoofd te schudden en te zeggen: Jongens nog an toe, jongens hog an toe. Maar hij stuurde ons niet weg. Neen, weet je wat hij deed? Hij liet ons slapen in de stal van de geiten en hij bracht ons een pak boterhammen zoals we in drie maan den niet bij elkaar hadden gezien. Zie je, zo is Klaverman. Maar hij zei: Jongens, mondje dicht! Want als h ij het te weten komt, vlieg ik eruit, zo oud als ik ben. En als je voorzichtig doet kan je nog wel eens een nachtje terugkomen. En ik zal onder tussen eens horen of ik wat voor jullie kan doen, wat fatsoenlijk werk betreft of zo. En die avond toen we bij jou weggingen, na dat gerij met die kar, hebben we in de stal van het Huis geslapen, dat was onze derde nacht daar en we hadden het reuze naar de zin. Maar hoe kunnen we dat nou tegen de politie vertellen? Nou, zeg zelf..." „Nee, dat kan je niet doen", fluisterde Kees erachter aan en zijn stem klonk zo oprecht, dat Joris tranen in zijn ogen voel de komen. Hemeltje lief! Wat een stelletje stomme, goeie ouwe vrinden! Kees en Sja kie, boeven en landlopers, afgestompt en brutaal, zeiden dat „ze dat niet konden doen". Ze draaiden zich in een warboel van misère en ellende, als twee domme idioten om de oude Klaverman te red den. Het duurde geruime tijd voordat Joris iets zei. Wat viel er te zeggen? Hij had kunnen lachen met hun dwaze sentimenta liteit, met hun buitensporige, bijna pot sierlijke ridderlijkheid. Hij had misschien kunnen zeggen dat ze krankzinnig leken om zichzelf op een dergelijke dwaze ma nier in moeilijkheden te brengen zonder de consequenties ervan' te beseffen maar Joris zei niets van dat alles. Hij zei zelfs niet datgene wat hij op zijn weg hier heen beschouwd had als de vinnigste pijl, waarmede hij hen zou kunnen treffen: Dat zij door hun manier van doen hemzelf in de grootste narigheid hadden gebracht. Hij zei enkel: „Neen, dat konden jullie natuurlijk niet doen Inspecteur Tak liet de politie-auto tot vlak over de brug rijden en stapte toen uit met de twee agenten. De chauffeur bleef in de wagen achter en liet zijn motor door draaien, om snel te kunnen starten als het nodig was. „Kom", zei Tak zacht. „Naar de barak, jongens. Kloppers, jij weet de weg. Knap werk van je dat je die Helleboom hebt kunnen volgen, zonder dat hij het merkte. Ik hoop alleen dat ze 'm niet gesmeerd zijn intussen". „Welnee", fluisterde agent Kloppers te rug. „Ik kon de barak in de gaten houden terwijl ik in die cel opbelde. Die cel heb ben de twee bandieten natuurlijk ook ge bruikt om Helleboom hierheen te krijgen. Goed idee van u om hem te laten scha duwen. Kijk, daar is de barak. Nu langs de zijkant, inspecteur. Doorlopen maar, stil...." In de dikke duisternis slopen de drie mannen onhoorbaar langs de zijwand van de houten schuur. Kloppers stond stil bij de kleine deur, die ogenschijnlijk stevig gesloten was. Hij duwde de inspecteur en de andere agent voorzichtig terug en drukte zichzelf tegen de houten wand, juist voorbij de deur. Zo stonden de drie mannen geruime tijd doodstil. Door de planken drong het zwakke gemompel van stemmen tot hen door. Plotseling hield dat geluid op, en even later werd er aan de binnenzijde van de deur gemorreld. De drie poÜtiemannen maakten zich zo klein mogelijk tegen de wand en wachtten met ingehouden adem. Zij zagen hoe de deur uit haar gebint werd genomen en ergens binnen gedeponeerd. Toen dook een donkere figuur door de opening naar buiten, gevolgd door een tweede en een derde. De laatste man droeg de deur, die hij met veel moeite weer in* haar vorige stand terugbracht. Hij was er nog mee bezig toen drie felle lichtstralen op hem en zijn metgezellen vielen. „Hemeltjelief!" zei Joris geschrokken, maar verder bracht hij het niet. Er was een snelle, hevige worsteling naast hem, waarbij hijgende zuchten en onderdrukte verwensingen klonken. Het gebeurde alle maal in een kort ogenblik toen voelde Joris de greep van een stel stevige vingers om zijn pols en werd hij met geweld de kant van de weg opgeduwd. „Wel, wat zegt u ervan, mijnheer Helle boom?" vroeg Tak sarcastisch toen ze met zessen onder het flakkerende licht van een straatlantaarn stonden aan de kant van de weg. Op korte afstand gloeiden de klei ne koplampen van de politie-auto. „O, bent u het, mijnheer Tak", zei Joris met bevende stem. „We zijn in ieder geval in goede handen, zie ik. Dat doet me ple zier. Ik had juist vanavond nog naar u toe willen komen, dus dat treft prachtig". Tak liet een kort lachje horen, dat aller minst klonk alsof hij zich amuseerde. „Ja, dat geloof ik dadelijk", zei hij. „U had naar mij toe willen komen en me ver tellen dat uw twee lieve vrienden zich be schikbaar stelden om afgehaald te worden in de barak?" „Ja, inderdaad", zei Joris verwonderd. „Hoe weet u dat?" 'Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 15