„Tranen over Johannesburg" een gevoelige en een ontroerende film Spectaculaire symphonic van Rameau met alle sterren van de Opera Vele leden bezorgd over verdere verkleining der volkswoningen Uitgaan in Haarlem Een Eeuw geleden Een theaterminnaar in Parijs JAGT Wat KAN kan kan KAN alleen Zeekasteel voor Zweden glijdt morgen van stapel Prinses Sibylla verricht de te waterlating r Rassendiscriminatie veroordeeld Hoe is het ontstaand 3 Grootste kijkspel van deze eeuw ANWB-herfstwandeling door „De Hoge Veluwe" Agenda voor Haarlem Reeds 160.000 voor fonds Oud-Verpleegsters Tweede Kamer over Wederopbouwbudget Vraag om extra bouwvolume voor gemeenten in 1953 I. KAN Medelijden en medeleven Dit woord: SCHARMINKEL VRIJDAG 17 OCTOBER 1952 Tot de dingen in de Franse hoofdstad, die een uitzonderlijk geduld vergen, behoort het verkrijgen van een toegangsbiljet tot het Thédtre National de l'Opéra op één der wegens de geweldige hoge kosten in aantal zeer beperkte avonden, slechts enkele per maand, dat daar het melodieuze kijkspel ..Les Indes galantes" van de thans in zijn luisterrijke reputatie herstelde Jean. Philippe Rameau wordt vertoond. Bijna tweehonderd jaar is deze spectaculaire symphonic" aan het oog van het publiek onttrokken geweest. En geen wonder, want welke andere schouwburg ter wereld zou zich de luxe van een dergelijke montering ooit kunnen veroorloven? De algemeen directeur en regisseur Maurice Lehmann heeft met deze gigantische onderneming dertig millioen francs, zes maanden werk en zijn gehele reputatie op het spel gezet, zo schreef de Parijse pers ter gelegenheid van de deze zomer plaats gehad hebbende première. Maar vrijviel unaniem kon men daar met gerechtvaardigde trots aan toe voegen: het resultaat betekent stellig de machtigste en rijkste voorstelling van deze eeuw. Inderdaad bereiken dertig zangers, honderd dansers en ongeveer tachtig figuranten, benevens niet te vergeten een staf van enige tientallen toneelknechten en evenzovele electriciens, dat drie uur lang met oogverblindende schittering de zwierige praal van-het weelderige tijdperk der regering van Lodewijk de Vijftiende herleeft in een sprookjesachtige revue 'van gratie en grandeur. ADVERTENTIE KI. Houtstraat 105 JUNGHANS-HORLOGES, schokvrij, ƒ32— WEKKERS uit de beste fabrieken. Voordelige prijzen U koopt bü een vakman. De A.N.W.B. organiseert ook dit jaar weer een herfstwandeling, die naar keuze, op Zaterdag 18 of Zondag 19 October kan worden gemaakt. De tocht gaat der tra ditie getrouw geheel door het uitgesti'ekte Nationale Park „De Hoge Veluwe", dat in zijn prachtige, steeds wisselende herfst tinten de wandelaar veel schoons te bieden heeft. De gehele route beslaat ongeveer 17 kilometer en voert zowel door de wildbaan als door het cultuurgedeelte. Deze keer heeft de A.N.W.B. voor het eerst ook een korte route van 10 kilometer uitgezet, voor degenen die met jonge kinderen wandelen of die niet aan grote tochten gewend zijn. Het is allesbehalve eenvoudig om in woorden een enigszins toereikend beeld van dit in zekere zin sensationele schouw spel op te roepen. Laat ik daarom beginnen met uiteen te zetten tot welk genre dit in 1735 door de hofcomponist Rameau bij een libretto van Fuzelier geschreven werk ge rekend moet worden, want dat brengt ons op het cultuur-historisch belangwekkende aspect van deze gedurfde reprise. Men heeft hier namelijk te doen met een opéra ballet héroique, hetgeen niet betekent (zo als men wellicht zou vermoeden) een held haftig zangspel met dans, maar in wezen een opera in de vorm van een ballet, waar in goddelijke en legendarische of vorste lijke personen optreden. Men moet het dus beschouwen als een organisch samenstel van muziek, zang, dans en mise-en-scènc, want ook de destijds algemeen heersende voorliefde voor een ingewikkelde toneel machinerie wordt ruimschoots bevredigd. Voor welke bijzondere problemen dit een hedendaagse productie stelt, zullen wij dadelijk zien. Die zijn waarlijk niet gering! Baanbrekende dansvormen Het geheel bestaat uit vier bedrijven en een proloog, waarin telkens een bepaald gegeven vocaal-dramatisch wordt behan deld, gevolgd door een naar de geest daar zo nauw mogelijk bij aansluitend choreo grafisch divertissement. Deze taferelen vloeien rechtstreeks voort uit de oude tra ditie van hofdansen en pantomimische mas kerades, maar het is de verdienste van Rameau geweest een zeer dansante muziek te hebben geleverd, die de 'uitvoerenden niet in de eerste plaats in staat stelde hun virtuositeit uit te vieren, maar veeleer aan hun bewegingen een duidelijk expressief karakter te verlenen. Dit was in twee op zichten een grote vooruitgang. In de eerste plaats hadden vóór zijn tijd (bijvoorbeeld nog bij Lulls', de medewerker van Molière) de entrées van de dansers vaak geen enkel verband met de voorgaande geschiedenis. L Costuumtekening van Chapelain-Midy voor het zich in een tropisch oerwoud afspelende tafreel „Les Sauvages Verder kon thans het gevoelsleven zich niettemin los van het anecdotisch uitgangs punt ontplooien, omdat de evocatie van een stemming hoofdzaak was geworden. Doch men moet niet vergeten dat de eer ste helft van de achttiende eeuw een voor de danskunst revolutionnaire periode is geweest, waarin Camargo het waagde de rok tot boven de enkel te verkorten en Mademoiselle Sallé op het toneel verscheen zonder hoepel en decoratieve ballast in japonnen van gedrapeerde mousseline, de jaren dat hoge sprongen en entrechats nieuwe veroveringen op de ruimte moge- ADV ERTENTIE FALCON MANTELS EN JASSEN VRIJDAG 17 OCTOBER Stadsschouwburg: Haarlems Kunst Ge meenschap, Joegoslavisch danstheater van de universiteit van Beograd, 8 uur. Concertge bouw: Concert HOV (serie V), 8 uur. Lange Veerstraat 16: Spiritualistische Kring „Gees telijk leven", 8 uur. City: „Peppino", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Rodeo in vlammen", „Oorlogsbandieten", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De mijnen van Ko ning Salomo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „711 Ocean drive", 18 jaar 7 en 9.15 uur. Luxor: „The African Queen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Dwars door de vuur linies", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De man op de Eifeltoren", 18 jaar, 8.15 uur. Nassauplein 8: Theosofische vereniging, spreker J. Kruisheer over „Een godsdienst onder vele namen", 8 uur. ZATERDAG 18 OCTOBER Stadsschouwburg: „U spreekt met uw moordenaar" (De Nederlandse Comedie), 8 uur. Brinkmann: ORG, conferentie over „De mens en zijn lot". City: „Peppino", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Rodeo in vlammen", „Oorlogsbandieten", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De man op de Eifeltoren", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De mijnen van Koning Salo mo", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „711 Ocean drive", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „The African Queen", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Dwars door de vuurlinies", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Nachtvoorstellingen „De bruiloft van Fi garo", 23.30 uur. Décor-ontwerp van Carzou voor het tafreel „De Incas" uit „Les Indes galantes" bij de Parijse Opera. lijk maakten. De episode van de roos en de lentewind in het derde fragment van „Les Indes galantes" is niet alleen vóór deze beroemde Marie Sallé maar ook dóór haar geschapen. Zij was het ook die het even eens in dit werk voorkomende dansduet de pas de deux heeft bevorderd en tot zinrijk element van het ballet gemaakt. Overigens moet men zich dit alles niet al te absoluut voorstellen. Uit deze opvoe ring door de Franse Opera bleek onweer legbaar dat de divertissementen de meest de aandacht trekkende onderdelen zijn, hoeveel waardering men ook kan koesteren voor de door Debussy en Fauré zo warm verdedigde, rhythmisch boeiende, vrijwel steeds elegante en toch nooit geaffecteerde muziek. Het vocale element neemt tot ver driet wellicht van de zangliefhebbers de tweede plaats in, al zijn er talrijke prach tige passages, zoals de sterke hymne aan de zon of het op Mozart vooruitlopende kwartet in de Turkse bloementuin. En de divertissementen waarin de ingewik keldste toneeltoestellen worden gebruikt om de illusie te verhogen blijven on danks alle betere bedoelingen min of meer afzonderlijke grootheden, waarbij de toe schouwers in de zaal zitten te kijken naar acteurs op het toneel die naar iets anders kijken. Naar iets wonderbaarlijk moois vaak, al werkt een opeenvolging van el kaar telkens nog overtreffende schoon heden, waarvoor men niet dan met de meeste moeite passende superlatieven be denken kan, op den duur onmiskenbaar af mattend en zou men er graag iets voor over hebben om ergens door ontroerd te worden. Exotische liefde „Les Indes galantes" bestaat uit vier be drijven, evenzovele afgeronde variaties op het in de allegorische proloog aangegeven thema. Hierin wordt namelijk aanschou welijk voorgesteld hoe de gevleugelde goden der liefde uit een aan ooi-log de voorkeur gevend Europa emigreren naar de vier hoeken der aarde om daar de op recht minnenden bij te staan en over alle rampen, onheilen en gevaren te laten triomferen. Uit een veertien meter hoge hemel daalt Venus met haar aan albasten tuinbeelden herinnerende engelen in een reusachtige wolk temidden der verdeelde volken om haar uiteindelijke overwinning te voorspellen. En dan trekt men als op een tovertapijt van Turkije naar Peru en vandaar via Perzië naar een primitief kolo niaal gebied in de tropen. Dat wil zeggen: alleen het oog maakt deze verre reizen, want de muziek draagt geen spoor van locale kleur, maar blijft bijna steeds ver vuld van de nobele galanterie van het hof van Versailles. Verbijsterende mirakelen kan men gade slaan: een complete schipbreuk tijdens een suggestief opgeroepen noodweer, een vuur spuwende en rookkolommen uitbrakende vulkaan, een feestelijke zaal met dozijnen kristallen luchters en een mysterieus oer woud, waarin verliefd-gearmde porselein figuurtjes uit grootmoeders pronkkast met dezelfde verfijning een sarabande dansen als de Indianen uit een voorgaande acté een rigaudon. Voor deze divertissementen zijn drie choreografen aansprakelijk: Serge Lifar, Albert Aveline en de Deense ballet- meester Harald Lander, welke laatste zon der twijfel de beste prestaties leverde, mede misschien omdat hij kon teren op de in Kopenhagen zo dierbaar gekoesterde en levend gehouden traditie. Zeker even be langrijk is het werk van de ontwerpers van de ongeveer zevenhonderd costuums en de vijf décors, waarvoor Maurice Lehmann een hachelijk, maar wonderwel geslaagd experiment nota bene zeven artisten heeft uitgenodigd: Ar bus, Dupont, "VVakhe- wilch, Carzou, Fost, Moulcne en Chaplain- Midy. Aan de uitvoering wei-ken alle eerste solisten, zowel zangers als dansers, mee ene al even ongehoord verschijnsel. Deze combinatie van kunst en vliegwerk te mo gen beleven is alleen een reis naar Frank rijk waard. En niet zonder voldoening heeft de directie van de Parijse Opéra na het ge lukken van deze unieke onderneming ver klaard: „Wij hebben het Chatelet over troffen!" Om te weten wat dit betekent moet u het volgende verslag van mijn ervaringen lezen. DAVID KONING. In Roosendaal, waaronder ook de go meente Nispen ressorteert, werd dezer da gen het 68ste plaatselijke „Comité van actie" voor het „Erefonds voor Oud-ver pleegsters" opgericht. Het kapitaal, waar over het fonds nu beschikt, steeg in enkele dagen van 150.000 tot 160.000. Het kapitaal dat nodig is om alle oud verpleegsters, die in diepe nood verkeren snel uit haar benarde omstandigheden te helpen is nog niet bijeen, maar gezien het enthousiasme dat in alle lagen van ons volk bestaat om de helpende hand te bie den aan haar die jarenlang dag en nacht klaar stonden om anderen te helpen, geeft het bestuur van het fonds de overtuiging dat nu spoedig met de hulpverlening zal kunnen worden begonnen. De voorbereidingen voor de grote prijs vraag, welke, zoals eerder is bericht, door prinses Beatrix en haar klasgenoten werd gemaakt, zijn in volle gang. Er wordt een groot aantal prijzen bijeen gebracht om de prijsvraag zo attractief mogelijk te maken. De Vereniging der Middelbare Vak schoolstudenten voor de Leder- en Schoen industrie „Vedenhova" herdenkt op Woens dag 29 Octber te Waalwijk haar 25-jarig bestaan. Blijkens het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van de begroting voor 1953 van het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting begonnen vele leden hun be schouwingen met een woord van lof voor de afgetreden minister, mr. J. in 't Veld. Zij wezen er op, dat de woningbouw tijdens zijn ambtsperiode goed op gang is gekomen. In totaal zijn ongeveer 236.000 woningen gebouwd en dit jaar zullen er omstreeks 50.000 gereedkomen. Verscheidene leden konden, hoewel ook zij waardering hadden voor de toewijding en de activiteit, die de afgetreden minister aan de dag legde, niet verhelen, dat in de wijze, waarop deze zijn taak heeft ver vuld, te zeer een vaste lijn heeft ont broken. Weinig waardering voor het in de laatste jaren gevoerde beleid toonden sommige andere leden. Naar hun oordeel is er tij dens de ambtsperiode van de vorige minis ter veel te weinig nieuwbouw tot stand ge komen en is de werkloosheid onder de bouwvakarbeiders in de laatste jaren steeds gegroeid. Deze leden concludeerden uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat de verschillende maatregelen (bouw- stop, voorschrift aan de gemeenten, dat voor de bouw van woningwetwoningen leningen op lange termijn gesloten moesten zijn vóórdat de goedkeuring tot de bouw verleend werd, en andere) een nadelige in vloed hebben gehad op de woningbouw, en bovendien, dat door de opgetreden stagna tie ook het tempo van het gereedkomen van woningen in ons land nadelig is be ïnvloed, zodat het gebrek aan woonruimte schrijnender is gebleven dan nodig en mo gelijk was. Hoop op stabiliteit Vele leden spraken de hoop uit, dat het bewind van minister Witte een stabiel karakter zal dragen en dat het gericht zal zijn op het verkrijgen van een spoedige bevredigende oplossing van het huurpro- bleem, het geven van grotere ontplooiings mogelijkheden voor de particuliere woning- ADVERTENTIE Herenpolshorloges v.a. 14.95 Prima Wekkers v.a. 5.85 Bim-Bam Pendules v.a. ƒ45.— JUWELIER - HORLOGER Barteljorisstraat 2, Haarlem, Tel. 13004 e*e6»eoeeeo®o»e®*ee#o©ee»»©e«»e»*ooeee»<i«» Zaterdag zal Prinses Sibylla van Zweden de tewaterlating verrichten van het passa giersschip, dat door de „De Schelde" te Vlissingen voor de ZwedenAmcrikalijn wordt gebouwd. Zij zal vandaag met de Scandinavië- express in Utrecht aankomen en met Koningin Juliana op Soestdijk de lunch ge bruiken. Daarna vertrekt de Prinses naar Vlissingen. bouwactiviteit, het bevorderen van de uit breiding van het eigen woningbezit onder de economisch zwakkeren, toeneming van de aanbouw van nieuwe woningen, ten einde op zo kort mogelijke termijn te komen tot opheffing van het woningtekort, het voorkomen van het bouwen van over wegend kleine woningen (hetgeen naar hun mening in strijd zou zijn met de reële be hoefte) en van het neerdrukken der kwa liteit van de nieuwbouw beneden redelijk peil. Uit hetgeen hun met betrekking tot de tenuitvoerlegging van het bouwplan 1952 bekend was, is vele leden gebleken, dat de gemiddelde classificatie-inhoud der Wo ningwetwoningen, waarvoor in de loop van dit jaar vergunning is verleend, weer aan de zeer lage kant is, ongeveer 236 kubieke meter. Deze voortgaande verkleining van de volkswoningen vervulde hen met zorg. Het begint er op te lijken, zo meenden zij. dat de overheid,enerzijds zich beijverend om op grotere schaal tot krotopruiming te komen, anderzijds de bouw van woningen stimuleert, die voor jonge, groeiende ge zinnen ten enenmale te klein zijn en daar door evenmin beantwoorden aan de juiste normen. Zij vroegen de minister op te geven welke over de drie grote steden en per provincie de gemiddelde classificatie- inhoud van de woningwetwoningen is, waarvoor in de loop van dit jaar rijksgoed keuringen zijn afgegeven. Bouwprogrammma 1953 Men wees er op, dat in vele gemeenten het hun toegwezen bouwvolume tot en met 1953 reeds verwerkt is en vroeg of de mi nister bereid is te bevorderen dat de ge meenten, die dit nodig hebben, een extra bouwvolume voor 1953 wordt toegekend, kend. Sommige leden brachten in herinnering, dat het departement begin 1952 richtlijnen heeft gegeven voor het bouwen van goed kope volkswoningen, met de bedoeling 10 procent beneden de curve te blijven, welke het departement als minimum aanmerkte. „Is het juist," zo vroegen zij, „dat, terwijl het bedrijfsleven kwam met verantwoorde plannen voor goedkope, doelmatige volks woningen, die buiten eventueel heiwerk, 8500 per woning zouden kosten, het departement per 1 Juli 1952 de minimum eisen ging wijzigen, waardoor deze wonin gen 600 a 800 per stuk duurder werden en aldus alle door het bedrijfsleven in dezen verrichte arbeid vergeefs was? Verschillende leden vroegen of de minister meent met de bouw van 55.000 woningen in 1953 aan de werkloosheid in de bouwnij verheid grotendeels een eind te kunnen maken. Zo dat niet het geval is, wil hij dan dit aantal opvoeren tot zulk een omvang, dat vrijwel alle werkloze bouwarbeiders weer werk in hun bedrijfstak kunnen vin den? Hoogbouw Vele leden wezen er op dat de voort gaande bouw van woningen en andere ob jecten mede oorzaak is van een toenemende grondschaarste in ons land. Het is om deze reden, dat in steeds meer gemeenten de eengezinsbouw geleidelijk gaat plaats ma ken voor de hoogbouw. „Is de minister van mening, dat hoogbouw als middel voor minder grondgebruik metterdaad zoveel resultaat kan opleveren, dat het opweegt tegen het prijsgeven van het goede, dat speciaal aan eengezinswoningen eigen is? Verdient het geen aanbeveling, dat althans getracht wordt voor de woning- en bedrijfs- bouw de minst vruchtbare gronden te ge bruiken, ten einde het bezit aan cultuur grond zo weinig mogelijk aan te tasten?" zo vragen zij. Het is verheugend wanneer men van een film meer overhoudt dan alleen een vluchtige gedachte aan wat gezellig amusement. Zo is het ook met het jongste werk van Zoltan Korda, een dier regisseurs, die zich juist tot nu toe niet bepaald heeft onder scheiden door de uitzonderlijke manier waarop hij zijn stof wist te behandelen. Met „Tranen over Johannesburg", vrije maar uitstekende vertaling van „Cry, the beloved country", de orginele titel van de film treedt hij plotseling in de publiciteit en vraagt onze aandacht én voor de nobele inhoud van zijn film èn voor de overtui gende vormgeving ervan in beelden, die u vrijwel overal ontroeren. Hij voegt aan de reeks cinematografische werken, die het rassenprobleem behandelen, een boeiend oeuvre toe. Misschien juist, omdat zijn film niet zo opzettelijk tendentieus is wordt zij zo'n fraai betoog. De gebeurtenissen zelf hebben dat betoog tot resultaat. Ze leiden tot een tragische situatie, die de partijen in de film welhaast dwingen tot een juist begrip. Zij worden verenigd in hetzelfde leed, dat aanvankelijk scheen voorbestemd alleen maar een diepere kloof tussen hen te bewerkstelligen. Hoe zij verenigd worden, hoe de stand punten met elkaar worden verzoend zonder dal men één ogenbik de gedachte bij zich voelt opkomen, dat het allemaal wel erg goed in elkaar zit, dat is het geheim van de man, die deze geschiedenis verzon, zo goed als van de man, die haar in letterlijke zin wist te verbeelden. Wanneer ik mij niet vergis is „Tranen over Johannesburg" gemaakt naar een be staande novelle. Wij maken daarin kennis met een priester in een Zuid-Afrikaans dorpje, wiens zoon en zuster het het dorp hebben verlaten om in Johannesburg hun geluk te beproeven. De zuster had daar een echtgenoot, die haar naar later bijkt trouweloos in de steek heeft gelaten en de zoon is heengegaan om haar te zoeken. Van beide hoort de priester niets meer. Dat ver ontrust hem, want in Johannesburg, dat de negers voorkomt als een dorado, geraken zij al spoedig aan de zelfkant der maat schappij, wanneer zij de weelde der grote stad niet aan kunnen, gewend als zij zijn aan de meest simpele verhoudingen. De negerpriester gaat hen dus zoeken. Hij vindt zijn zuster terug als een courtisane, de verblijfplaats van zijn zoon ontdekt hij niet eerder dan nadat in Johannesburg bij een inbraak een blanke is neergeschoten, die de zoon is van de landeigenaar Jarvis, dorpsgenoot van de priester. Het tragische in de situatie is nu, dat deze Jarvis een onverzoenlijk standpunt inneemt ten aan zien van de negers, die hij, zoals hij zelf zegt, er onder wil houden. Hij verschilt daarin met zijn zoon. De jonge Jarvis vindt namelijk, dat de negers een verre van menswaardig bestaan lijden wat de film duidelijk demonstreert. Om daarin ver betering te brengen wijdt hij al zijn krach ten aan hun verheffing. Het is juist hij, die neergeschoten wordt. Zijn moordenaar is de zoon van de priester. De moord brengt, hoezeer men het tegenovergestelde had verwacht de beide vaders nader tot elkaar. Letterlijk, want zij ontmoeten elkander, en figuurlijk. De oude Jarvis leert uit de geschriften van zijn zoon, hoe verkeert hij er aan deed niet die voorwaarden te scheppen, waarin ook de neger als een volwaardig wezen kan leven. Hij onderkent de mens in de neger(!) en hij onderkent hem heel goed, wanneer hij de priester heeft ontmoet, die in zijn ontroerende eenvoud en zijn groot verdriet geen betere getuigenis kan geven van wat er leeft aan edele en oprechte ge- voelens in de ziel van een man, wiens huid zwart is. nil m I ■De einciigt met een I I 11 111 j belofte. De belofte namelijk yJ van een beter begrip, dat mag groeien in alle men sen, die nu nog verblind zijn door valse vooroordelen. Men ziet de mogelijkheden en tegelijk de gevaren, die in dit gegeven voorhanden lig gen. Mogelijkheden om contrasten te scheppen, de mens te beroeren, zijn mede lijden en medeleven op te wekken, gevaren, omdat elke overdrijving schaadt. Van meet af aan is men ingenomen met de verschij ning van de negerpriester en tegen de harde Jarvis, pro-neger en anti-rassendiscrimi natie. Daar doet zelfs de moord niets aan af. Ze maakt de situatie alleen maar tragi scher en onze sympathie voor de ongeluk kige priester groter. De „bekering" van zijn onverzoenlijke tegenstander zou daar door wel eens wat geforceerd kunnen lijken. Het betoog zou daardoor aanzienlijk aan kracht kunnen verliezen. Toch is dat niet het geval. Die „bekering" geschiedt zo verantwoord, zo aannemelijk en zo gevoe lig, dat ze ons aangrijpt. De hele film Ontmoeting van de negerpriester en zijn tegenstander in de film „Tranen over Johannesburg". trouwens worden wij voortdurend getroffen en geboeid. Ik geloof, omdat de film zo op recht is. Ze toont ons mensen in hun sterk te èn in hun zwakheid. Zij zoekt het minder in wat de mensen scheidt, dan in wat hen verenigt. Tranen verenigen hen. Waar men tranen schreit, worden de harde gevoelens verzacht. De tranen worden meer vergoten om het leven dan om de dood. Het is het lot van de levenden, waarvoor zij onze liefde en onze zorgen vragen. Wanneer men leest in een boek roepen de woorden in hun zin en samenhang een bepaald beeld voor ons. Dat beeld zien wij in concreto door de taal van de film. Zij is de spiegel der aandoeningen. In „Tranen over Johannesbui'g" brengt zij ons naai- het ghetto, waarin de negers leven en zij gunt ons een blik in hun ellende. Zij gunt ons een blik in de mens door onze blik op die mens. De negerpries ter, Jarvis, de employé van het verbete ringsoord, de priester, die de oude neger op zijn tochten vergezelt, hun innerlijk wordt uiterlijk waarneembaar, het treft en het ontroert u. „Tranen over Johannes burg" is met liefde gemaakt. Die liefde spreekt uit de gehele film. Men mag wen sen, dat zij eerlang in Haarlem verschijnt. Zij is thans te zien in „Alhamdra" te Am sterdam, waar zij ook deze week werd ge prolongeerd. Voor wie er heen is geweest begrijpelijk. P. W. FRANSE Een wonderlijk woord waaraan op het eerste gezicht kop noch staart te vin den is, maar dat al in de Zeventiende Eeuw heel gewoon was voor: mager mens of dier. In het Middelnederlands komt al voor: sceminkel, dat vervormd is uit simminkel. En nu komt er voor voor hen die Latijn kennen, enig licht in het woord. In het Latijn bestaat simia, verkleinwoord simiuncula, in de betekenis van: aap. Een aap is een na- aper en een gewone benaming voor de Duivel is dan ook: aap Gods, hij die (in het boze) poogt God na te bootsen, de heerser over de duisternis. Dan is de betekenisovergang: duivel; vandaar: spook: vandaar: geraamte. En dan zijn wij bij ons woord scharminkel: mager, uitgeteerd mens, beland. TONEEL EN DANS Vrijdag 17 October. Stadsschouwburg, 8 uur: Het Joegoslavisch Danstheater van de Universiteit van Beograd „Ivo-Lola-Ri- bar" met een programma van zang en dans uit diverse Balkanstreken. Veertig mede werkenden. Onder auspiciën van de Haar lemse Kunstgemeenschap. Zaterdag 18 October, Stadsschouwburg, 8 uur: De thriller „U spreekt met uw moor denaar" van Frederick Knott door de Nederlandse Comedie onder regie van Henk Rigters. Met Guus Oster. In a van Faassen, Joan Remmelts, Hans Kaart en de vertaler Gerard Rekers. Zondag 19 October, Stadsschouwburg, 8 uur: „U spreekt met uw moordenaar" (Dial M for murder). Zie Zaterdag. Maandag 20 October, Stadsschouwburg, 8 uur: Comedia geeft de Nederlandse pre mière van „De Ander" (Los arboles muc- ren de pie) van Alejandro. Casona in de vertaling van David Koning onder regie van Joris Diels. In de hoofdrollen: Rika Hopper, Enny Meunier, Johan Elsensohn en Guus Hermus. Dinsdag 21 October, Minerva-Theater, Heem stede, 8.15 uur: Toneelgezelschap Johan Kaart met de thriller „De appels van Eva" van dr. Allan Berthal, waarin Enny Mols de Leeuwe zeven rollen vervult. Dinsdag 21 October, Stadsschouwburg, 8 uur: Comedia geeft een reprise van „De Ander" (zie Maandag). Vrijdag 24 October, Stadsschouwburg, 8 uur: Voor Geloof en Wetenschap speelt de Haagse Comedie „De Kersentuin" van An ton P. Tsjechow onder regie van prof. Peter Scharoff. met Ida Wasserman, Heieen Pimentel, Paul Steenbergen, Bob de Lange en vele anderen. MUZIEK Vrijdag 17 October, Concertgebouw, 8 uur: Eerste V-concert van de H.O.V. onder leiding van Toon Verhey. Uitgevoerd wor den de Derde Symphonie (de Eroica) van Beethoven en het Pianoconcert van Tsjai- kofski. Solist is de jonge Amerikaanse pianist Byron Janis. Zondag 19 October, Tuinzaal Concertgebouw, 8 uur: Populair concert door het Amster dams tokkelorkest Caecilia uit Amsterdam. De dirigent Christ Mouter treedt ook als sologuitarist op met werken van Bach, Legnani en Albeniz. Maandag 20 October, Concertgebouw, 8 uur: Eerste recital in de populaire reeks „Meesterpianisten". Dame Myra Hess speelt werken van Haydn, Schubert, Schumann en Brahms. Dinsdag 21 October, Concertgebouw, 8 uur: Bijzonder HOV-concert onder leiding van Toon Verhey. Met medewerking van Wil lem Andriessen als solist wordt het vol gende programma uitgevoerd: Tweede Symphonie van Beethoven, het Piano concert van Grieg en de Piet Heinrhapso- die van dr. Peter van Anrooy. Woensdag 22 October, Minerva-Theater, Heemstede, 8 uur: „De Heemsteedse Chris telijke Oratoriumvereniging voert onder leiding van George Robert de Mis in C-dur en de Koorfantasie van Beethoven uit. Medewerking verlenen het Nederlands Kamerkwartet, de pianist Sas Bun ge en de H.O.V. (Dit is een vooruitvoerinp). Donderdag 23 October, Minerva-Theater, Heemstede, 8 uur: Heemsteedse Christe lijke Oratoriumvereniging (zie Woensdag). Vrijdag 24 October, Tuinzaal Concertgebouw, 8 uur: Vierhandig pianorecital door Boukje en Debora Land. Op het programma staan composities van Mozart, Hindemith, Flot- huis. Ravel en Schubert. DIVERSEN Zaterdag 18 October, Concertgebouw, 8 uur: Cabaret door het ensemble Charles Aerts met onder anderen de mentalist Chandu. Na afloop bal (Nederlandse Reisver- eniging). Zondag 19 October, Concertgebouw, 2.30 uur: Kindermatinée door het gezelschap Coen Spaan: Watt en Half Watt. Zondag 19 October, Concertgebouw, 8 uur: Bonte avond, met onder meer optreden van de telepaath Jonglisto. Lezingen van de Volksuniversiteit: 17 Octo- tober prof. dr. J. P. Kruyt en dr. Joh. van der Spek over „Gezin en huwelijk". Maan dag 20 October prof. dr. G. C. van Niftrik over „De vraag naar de mens". Dinsdag 21 October dr. B. M. I. Delfgaauw „Algemene inleiding tot de wijsbegeex-te". Woensdag 22 October mevr. dr. C. C. Kokvan Al phen over „Hoox-nvliestransplantatie", Don derdag 23 October drs. P. Huijgens over Jacobus van Looy. Al deze bijeenkomsten worden gehouden in de expositiezaal van het Frans Halsmuseum. Donderdag 23 October, Brinkmann, Grote Markt. 8 uur: Lezing met film over steen koolwinning door A. van Aernsbergen (Instituut voor Arbeidersontwikkeling). TENTOONSTELINGEN Huis Van Looy: Derde jaarlijkse tentoonstel ling van werken van Jacobus van Looy in diens voormalig woonhuis en aangrenzen de expositieruimte. Van Zaterdag 18 Octo ber tot Maandag 17 November dagelijks van 1012.30 en van 13.3017 uur, des Zon dags van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van meesterwerken van Frans Hals, Verspronck. De Bray en vele anderen. Nieuw is de bruikleen op lange termijn uit het bezit van het Rijksmuseum: „Ter- aardelegging van Christus", toegeschre ven aan Jan Mostaert (Haarlem, 1475— 15555). Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 17 October 1852 HAARLEM. De spoortrein, welke heden ochtend te 8 ure 30 min. van Amsterdam naar Rotterdam is vertrok- den, is tusschen Voorschoten en de Laan van Nieuiw-Oosteinde van het spoor geraakt. Men heeft tot dusver geen an der onheil vernomen, dan dat de chef conducteur, die gezeten is op de goe deren-wagen, twee vingers heeft ver loren. De reizigers en goederen zijn in andere wagens overgegaan. De trein, welke van hier des voormiddags te 11 ure 45 min. naar Amsterdam moet ver trekken, is niet voor des namiddags te 4 ure 45 min. van Rotterdam alhier aangekomen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5