4 Velsens cultureel leven in de komende week ZEEWEG 236 JUBILEUMVERKOOP Speciale aanbiedingen Agenda voor Beverwijk Wollen Gabardine Jassen Ha ven berichten BISCHOFF De Twee Zusters October 1950 -October 1952 Eerste exportveiling „Te weinig scholen voor de kleuters" Castricum IJmuiden „PRO VETO "-avond werd succes „De Zangvogels" met leuk répertoire heeft weer VRIJDAG 17 OCTOBER 1952 met Beverwijkse klacht: Bridgenieuws van Sans Atout Hockey-programma voor Zondag Collecte voor vluchtelingenhulp Door de duinen Bevolkingsonderzoek liep vlot Voor de hinderen VICTORY OXFORD V.V.IJ gaat op bezoek bij Huizen f95.— FEUILLETON DOOR JOS LODEWIJKS ZONDAG 19 OCTOBER Humanistisch Verbond, lezing van dr. Saalborn over Gorter en Aafjes, 10.15 u. bovenzaal Rex Theater. Bioscopen. Rex, 15 en 20 uur: „Je moet er maar invliegen". - Thalia, 15 en 20 uur: „Douane Boem". MAANDAG 20 OCTOBER „Advendo", cabaretavond „Advendo en U Eén", 20 uur Herv. Jeugdgebouw, IJmuiden-O. Bioscopen. Rex, 20 uur: „Je moet er maar invliegen". - Thalia, 20 uur: „Dou ane Boem". DINSDAG 21 OCTOBER N.V.S.H., filmavond, 20 uur Sociaal-Cul tureel Centrum, Lange Nieuwstraat. Ned. Ver. van Huisvrouwen, Velsen- IJmuiden, lezing door de heer Boers over Land en Volk van IJsland. Patronaats gebouw, 14.30 uur. „De Plankeniers", toneelvoorstelling „Polly Perkins", 20 uur Thalia Schouw burg, IJmuiden. Bioscopen. Rex: Geen voorstelling. WOENSDAG 22 OCTOBER „De Plankeniers": Als 21 October. R.K. Vrouwenbeweging IJmuiden-West, voordrachtkunstavond met mej. Blanche Holzhaus, 20 uur Ver.gebouw, Kerkstr. Algem. Bond v. Ambtenaren, Filmavond „Rigoletto", 20 uur Herv. Jeugdgebouw, IJmuiden-O. Chr. Vrouwenbond IJmuiden, lezing van Zr. Sondorp over „Het leven en werken in de Prot. Chr. Psychiatrische Inrich tingen", 20 uur Sociaal-Cultureel Cen trum. Propaganda-avond t.b.v. „De Stichting Het gebrekkige Kind", actiecomité reva lidatiecentrum, inleiding door dr. Lacha- pelle, over revalidatie mogelijkheden voor patiënten van kinderverlamming, 20 uur Sociaal-Cultureel Centrum, Lange Nieuwstraat. Bioscopen. Rex: „Dr. Knock". DONDERDAG 23 OCTOBER Afsclieidsvoorstelling Jan Musch, „De Vrek" van Molière, 20 uur Rex Theater. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, voordracht door Willem van Iependaal, 20 uur Gem. vergaderzaal, Abelenstraat. Contactavond van de verenigingen rond „Concordia", concert door de Kon. Har monie „Excelsior" te Wopnerveer m.m.v. mevr. Mijts-Velthuis, sopraan en Cor Breed, voordracht, uitgevoerd wordt „Peer Gynt", 20 uur Concordia, Velsen- Noord. Bioscopen. Thalia, 20 uur: „Niet ge wenst". VRIJDAG 24 OCTOBER Veiser Kunstkring „Voor Allen", extra jeugdvoorstelling voor leerlingen van ULO en Middelbare scholen met „De ADVERTENTIE IJmuiden-O. o.a. Originele Amerikaanse Officiers trenchcoats van 67.50 voor 39.50 Reversible Damesmantels ƒ37.50 Heren-Demi's 49.75 Kamgaren Costuums v.a.59.75 Windjacks met bontkraag en wol gevoerd 17.50 Jongensplusfours vanaf 9.95 Gedurende de JUBILEUM-verkoop voor alle kopers een verrassing. Voorzorg, en Centr. Spaarfondszcgels worden in betaling aangenomen. Vrek" van Molière, door Jan Musch, 14 uur Rex Theater, IJmuiden-O. K.A.B., afd. IJmuiden-W., lezing over Karakter en Karakterkunde, 20 uur So ciaal-Cultureel Centrum. Bioscopen: Nieuw programma. ZATERDAG 25 OCTOBER Mandolineclub „Excelsior", jubileum concert, 30-jarig bestaan, 20 uur Patro naatsgebouw. Arbeiders Kunstkring, Cabaretavond, 20 uur Herv. Jeugdgebouw. Bioscopen: Nieuw programma. In het nieuwe Castricumse veilingge bouw van do Coöperatieve Tuinbouwvei ling „Ons Belang" is Donderdagmorgen de eerste winterpeen exportveiling gehou den. Woensdag waren de tuinders in de ge legenheid gesteld de peen in de grote hal neer te zetten. In totaal werd er 71.000 kilo aangevoerd. Niet minder dan 25.000 kilo is voor ex port goedgekeurd. Ging de eerste soort voor f 10 tot f 60 per 100 kilo van de hand, de tweede soort bracht f 11 tot f 30 per 100 kilo op. Het binnenland nam voor de prijs van f 6 per 100 kilo in totaal 10.000 kilo op en 36.000 kilo slikpecn ging naar de drogerijen. De prijs bedroeg f 5.20 per 100 kilo. Een verzameling hooghartige pekineesjes, die ter keuring aan een jury van de Londense pekineesjesclub werd voorgedragen. Het pekiheesje op de onderste rij geheel rechts werd kampioen. Vrijdag 17 October Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Er kan nog meer bij". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De strijd om de Apache-pas". W.B. Theater, 8 uur: „The Frisco lady". Zaterdag 18 October Bioscopen als Vrijdag. Bovenzaal ,,'t Centrum", 8 uur: Cabaret avond t. b. v. d. Emmaschool. Donderdagavond hield de Beverwijkse vereniging van Neutraal Kleuteronderwijs een ledenvergadering. De voorzitter, de heer J. Romunde, sprak een woord van welkom en verheugde zich over de aanwezigheid van het bestuur van „Volksonderwijs". De vereniging mocht een gift van 500.- ontvangen uit het fonds tot Steun van Volksonderwijs. De heer Romunde heeft een algemeen beeld gegeven van de toestand van het kleuteronderwijs; er zijn te veel leerlingen en te weinig schoolgebouwen. De kosten stijgen onrustbarend. Men heeft naast de jaarlijkse subsidie van de gemeente Beverwijk, ook een lening gesloten bij de gemeente van 7000. Een groot aantal ouders stelde zich dispo nibel om mee te helpen aan het verrichten van kleine werkzaamheden aan de school- interieurs. De uitslagen van de bridgeclub „Sans Atout" in de promotie- en degradatiewed strijden van deze week zijn als volgt: Groep A: 1. heer en mevr. Thomas 101 '/2 m. p., 2. heren SchelvisZoontjes 97V2 m.p., 3. heren KrabTabak 96V2 m.p., 4. heren TabakHoogeboom 95 J/2 m.p., 5. mejuffr. v. Klaverenheer Oosterveen 91 y2 m.p., 6. heren v. BalenHeine 90 m.p., 7. heren LuttikDe la Leijne 87 J/2 m.p., 8. heren BosBloemendaal 86 m.p., 9. mevr. v. Essenheer De Boer 85 m.p., 10. heren SpruitBakker 84y2 m-P-> H. heren De KruifJansen 82^ m.p., 12. heren BerléeHoogeboom 80J/2 m.p., 13. heren GeldermansHamers 69 m.p., 14. heer en mevr. Winkel 67 yz m.p., 15. heren GrootPlooij 571/2 m.p. In groep b waren de voornaamste resul taten: 1. dames v. AalstZwaneveld 101 m.p., 8. mevr. Schaafsmaheer Pools 89 y2 m.p., 3. heer en mevrouw Vollaarts 89 V2 m.p., 4. dames FrisStiemer 861/2 m.p., 5. heren HoenKerkhoff 85 m.p. De onderlinge wedstrijd gaf de volgende uitslagen te zien: 1. heer en mevr. Admi raal 121/2 m.p., 2. mevr. Tabakheer Biben II1/2 m.p., 3. heren GroenOosterhout lli/2 m.p., 4. heer en mevr. Tabak 7i/2 m.p., 5. heer en mevr. Kok 7 m.p. Voorts werd met vier viertallen deelge nomen aan de nederlaagwedstrijden van de Haarlemse N.B.B. Deze wedstrijd werd gespeeld in „Dreefzicht". Sans Atout won van N.B.B. met 29 m.p., doch kreeg net niet de beker, die werd behaald door de B.C. Spel en Vriendschap te Haarlem met 37 m.p. De wedstrijden van de hockeyclub „Eechtrop" zijn Zondag als volgt: Heren: Zandvoort IIEechtrop I 14 uur, Eechtrop II—H.I.C. II 14.30 uur, Eechtrop IIILeiden V 13 uur, Eechtrop VEech trop IV 11.30 uur. Dames: Dem IEechtrop I 12 uur, Eechtrop IIZandvoort II 14.30 uur, Eech trop IIIEechtrop IV 13 uur. Donderdag hebben alle inwoners van Castricum een folder en een papieren zakje in hun brievenbus gevonden, in welk zakje zij hun gaven voor de 40 mil- lioen vluchtelingen kunnen deponeren. Burgemeester C. F. Smeets heeft deze collecte die volgende week wordt gehou den warm aanbevolen en de "hoop uitge sproken dat de dames die de zakjes ko men ophalen, niet teleurgesteld worden. Het is niet zo heel moeiijk, een duin wandeling in de herfst aantrekkelijk voor te stellen: dit jaargetijde met zijn brons-grijze tinten over de Kennemer duintoppen is inderdaad ideaal voor een zwerftocht langs kardinaalshoed en late duinviolen. Zaterdagmiddag om drie uur vertrekt er een excursie onder auspiciën van de Velsense commissie voor Natuurbescher ming van het huisje van Jansen aan het j)ad, dat op de Paulus Potterstraat aan sluit en onder deskundige leiding zullen de deelnemers langs de fel-oranje bes sen van de duindoorn gaan en genieten kunnen van een zich reppende fazant, een vlucht patrijzen en een geschrokken konijn. De zwarte bessen van de liguster en de dito bottels van de duinroos geven met een enkele witte vlek van een late braambloesem het duinlandschap een wondermooi aspect en het is dan ook te wensen, dat vele Velsenaren deze unieke gelegenheid aangrijpen, om Za terdagmiddag het duin in al zijn schoon heid te leren kennen. Mocht het regenen, dan wordt de wandeling een week later gehouden. coococcooocococco In totaal 250 wegblijvers Het massale Röntgenologische onder zoek van de Castricumse bevolking op tuberculose der ademhalingsorganen is ten einde. In totaal heeft het onderzoek 10 werkdagen in beslag genomen, waar van achtereenvolgens in hotel Borst (Bak- kum) 3 dagen en in zaal Roozendaal (Castricum) 7 dagen. Gemiddeld werden circa 600 personen op een dag onderzocht. Door een goede organisatie en mede dank zij de in ruime mate aanwezige admi nistratieve- en damesassistentie had het onderzoek een vlot verloop. Helaas moest door een defect aan het Röntgenapparaat op een der onderzoekdagen 't werk enkele uren worden stilgelegd. Dit euvel kon echter spoedig worden verholpen en ten einde het schema van de opgeroepen per sonen tijdig te kunnen afwerken, werd een dag later een avondkeuring ingelast. Van de circa 6070 personen, die zich tijdens het huisbezoek en ook daarna voor het onderzoek hadden aangemeld, hebben, blijkens de gemaakte foto's, circa 5820 personen aan de hun toegezonden oproep gevolg gegeven. Ongeveer 250 per sonen zijn derhalve weggebleven. Van een gedeelte van hen is bekend, dat zij we gens ziekte, afwezigheid of anderszins ver hinderd waren om zich te laten onderzoe ken. De gemaakte foto's zullen door het Centraal Bureau voor Keuringen op Me- disch-Hygiënisch Gebied in Den Haag ontwikkeld en onderzocht worden. Dege ne, waarvan de foto onduidelijk is of van wie iets bijzonders op de foto te zien is, ontvangt binnenkort een oproep om zich aan een na-onderzoek te onderwer pen. Dit na-onderzoek, geschiedt door middel van doorlichting in een verduis terd vertrek, en vindt plaats in de zaal Roozendaal. De juiste datum van dit na der onderzoek is nog niet bekend. Zij, die gedurende de afgelopen weken wegens ziekte, afwezigheid of een andere reden verhinderd waren aan het fotografische onderzoek deel te nemen, worden alsnog in de gelegenheid gesteld aan het na- ónderzoek deel te nemen. Wat het finan ciële resultaat betreft, kan tenslotte nog worden medegedeeld, dat tot dusver een bedrag van ruim f 5700.aan bijdragen werd ontvangen. ADVERTENTIE r 1596 „Ha!", riep ridder Bunkie. „Dus je bent bang, hè? Nou, lelijkerd, laat ik je nooit meer hier zien, of je zult ondervinden, wat er dan met je gebeurt!" Zo was de draak dus verdwenen en Bunkie keerde zijn paard om. „Nou zullen we eens gauw het prinsesje gaan opzoeken!", zei hij. Ja, maar waar moest hij haar eigenlijk zoeken? Ze zou wel ergens daar in de buurt verborgen zijn. Bunkie keek aandachtig in het rond; en toen viel z'n oog op het hol, waaruit daar straks de draak te voorschijn was gekomen. Ja, natuurlijkdaar was de schuilplaats van de draak en daar moest dan het prinsesje zijn! Bunkie stapte van zijn paard en bond het vast aan een boom; toen liep hij het donkere hol binnen. Een beetje voorzichtig nog wel, want je kon nooit wetenZijn lans en schild hield hij bij zich. Maar er gebeurde niets en toen kwam hij bij een zware deur, waarop stevige sloten en grendels zaten. „Hallo!", riep Bunkie. „Is daar iemand?" En toen keek opeens een verschrikt gezichtje door de traliesDat was de prinses, dat zag hij direct. Ze had mooie blonde haren en een gouden kroontje op. „Dag, prinses!", zei Bunkie, terwijl hij beleefd een buiging maakte. „Ik kom je ver lossen; dt-j lelijke draak heb ik weggejaagd!" „O!", riep het prinsesje blij. „Wat heerlijk! Breng je me nu naar huis terug?" „Nou, en of!", zei Bunkie vrolijk. In onze noodwinkel en magazijn vindt U een grote sortering COSTUUMS in de bekende en gewaarborgde TWEEDJASSEN I merken WINTERJASSEN FALCON GABARDINE JASSEN GABARDINE MANTELS EGYPT. REGENJASSEN EGYPT. MANTELS ENZ. Vraagt zichtzending GERARD VAN PRAAG Nu n 0 k NOODWINKEL OOSTERDUINWEG Straks: KENNEMERLAAN De leden van „Proveto", de gezamen lijke personeelsvereniging van de visserij maatschappijen Pronk en de Vem en de vismeelfabriek „de Toekomst", hadden Donderdagavond de Zuidzij verruild voor het Hervormde Jeugdgebouw, waar de „Proveto-revue 1952" hen het werk voor enige uren deed vergeten. Het is een tot in de puntjes verzorgde avond geworden met een prima programma, waaraan goed deels eigen leden meewei-kten. Het Proveto-clublied waarmee de avond werd geopend bracht al dadelijk de goede stemming er in, waarna de artisten niet veel moeite hadden haar vast te houden. Het middelpunt van de avond werd ge vormd door Ko v. d. Wel, een conférencier die er zijn mag, maar zich er toch voor zal moeten hoeden, het niet te lang te maken. Het accordéon-duo Wijker, geen onbekende in deze omgeving, speelde op voortreffelijke wijze enige vlotte melo dieën, waarmee het publiek door een har telijk applaus zijn instemming betuigde. Tiny Vlaming jodelde er lustig en onbe vangen op los, zodat ze de harten van de aanwezigen stormerderhand veroverde. Het was jammer dat een oud-machinist van de Vem door ziekte verhinderd was zijn „Avonturen van de Zuidzij" te vertel len, want we hadden ongetwijfeld heel wat sappige verhalen te horen gekregen. De Proveto-girls bleken een teleurstel ling op te leveren want de meiskes waren door de volle zaal kennelijk overweldigd, waardoor hun zang nauwelijks achter in de zaal te horen was en zij kennelijk liever de planken voor de zaal verwissel den. Beter deden het de „Boetsters" die in een fris lied de aandacht voor hun werk vroegen, waarbij de toepasselijke entourage voor een niet gering deel tot het succes bij droeg. Een aantal aardige schetsen en een in de pauze uitgereikte consumptie werden al even zeer op prijs gesteld en de Pre- veto-mensen zijn ongetwijfeld tevreden huiswaarts gekeerd. Alweer staat er Zaterdag een zware wed strijd op het programma voor WIJ. Het sterke Huizen, dat momenteel de derde plaats op de ranglijst inneemt met liefst acht punten uit vijf wedstrijden, is thuis heel moeilijk te verslaan en het zal dan ook voor de WIJ'ers, die er zo langzamer hand traditie van gaan maken, iedere wed strijd te verliezen, niet meevallen er een punt uit te slaan Maar helemaal kansloos zijn ze niet, daar ook Huizen het presteert van een zwakkere tegenstander zoals Ken- nemerland, te verliezen. Misschien zorgt WIJ voor een grote verrassing Het overige programma voor WIJ luidt: RCHIJmuiden 2, KinheimIJmuiden 3, SVJ 2IJmuiden 4, ConcordiaIJmuiden 5. Junioren: Kennemerland bIJmuiden a, Kennemerland cIJmuiden b. Aspiranten: IJmuiden aSVIJ a, IJmuiden bStorm vogels d; IJmuiden cKinheim c. Donderdag 16 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Owendo van La Goulette. Regulus van Mantyluoto. American Defender van Antwerpen. Gouwe van Kotka. Pionier van Rotterdam. Lungo v. Rotterdam. Bacchus van Bremen. Heriot van Leith. Fal con van Londen. Westerdok van Londen. Zaanstroom van Hull. Tusna van Antwerpen. Holderness van Goole. Delfinus van Rotter dam. Eos van Sevilla. Emtö van Rotterdam. Vrede van Rotterdam. Vertrokken zijn: Poseidon naar Rotterdam. Egbert Wagenborg naar Boulogne. Efi Liga- nos naar M' bro. Minas Gerain naar Noord zee. Aspo naar Stockvik. Westland naar Hamburg. Leda naar Wismar. Dorinda naar Rotterdam. Barbara naar Delfzijl. Stad Arn hem naar Kirkeness. Bohus naar Hull. Midas naar Rotterdam. President Roosevelt naar Naskov. Twee Gebroeders naar Delfzijl. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOORTEN: Louisa Coradine Maria, d. van J. A. M. Rizzi en G. M. Groenland; Jo hannes Antonius Maria, z. van N. M. B. Mollee en O. G. Copini; Lembert, z. van G. W. van der Horst en L. H. A. van Rossum; Catharina Afra Cornelia Maria, d. van G. de Groot en M. M. C. Wester. ONDERTROUWD: Adrianus Baan te Lei den en Sijtje Cornelia Bakker te Castricum; OVERLEDEN: Jacob Jacobus Jasper Buijs, 79 j„ te Den Helder; Catharina Susanna Bo- kelman, 58 j., te Castricum; Helena Elisa beth Hessels, 78 j. te Amsterdam. „De Zangvogels" is een der weinige kin derkoren in deze gemeente. Het heeft via de radio ook buiten Velsen bekendheid verkregen en het verheugt zich in een le vendige belangstelling, dit alles niet in het minst doordat het door de heer H. Slings goed „beheerd" wordt. Het koor, Donderdagavond opgesteld in de Gereformeerde kerk aan de Konings weg, heeft daar weer eens uit volle borst gezongen van Tussen rozen en jasmijn, Het regent, het regent, Hoor, daar zingt de nachtegaal.... of hoe al die gezellige kinderliedjes nog meer luiden mogen. Muzikaal het best geslaagde er van was ongetwijfeld het bekoorlijke Echoliedje met zijn kcerzang, dat ontleend moet zijn aan een oud-Franse melodie. Er werd wel iswaar niet altijd even rhythmisch juist gezongen, maar dat zal met verdere repe tities wel in orde komen. Belangrijker was dat twee tweestemmige koren er keurig zuiver in zongen over de charmes van de bron en de daarin verborgen echo. Het moet een heel karwei geweest zijn om dit er in te krijgen, maar het Donderdagavond gezongene was er het gunstige resultaat van. Dit Christelijke jeugdkoor heeft geen gebrek aan jongensstemmen en dat deze zingen kunnen kon men horen in een lied je van Henri Zagwijn. Directeur Slings weet de juiste melodieën te kiezen, want hetgeen we te horen kregen waren niet de massaproducten, zoals ze zo vaak door kinderkoren worden ingestudeerd. Integen deel. Het op Nederlandse tekst gezette Franse menuet was er eveneens zo'n treffend voorbeeld van, dat de directeur de vele herkauwde versjes uit een periode die ver achter ons ligt, wil laten voor wat ze ge weest zijn. De heer Th. G. Kohier verzorgde met vaste hand de onontbeerlijke piano-bege leiding bij deze zang. Men had Piet van Egmond uitgenodigd het onlangs gerestaureerde orgel te be spelen. Deze had zijn soionummers aange past aan het programma van kinderliedjes. Het resultaat daarvan was een fantasie over „In een blauw geruite kiel" en een paraphrase over Paul Lincke's intermez zo „Gloeiwurmpje". Voor de aantrekkelijke manier waarop Van Egmond eerstgenoemde illustratieve fantasie opdiende alle hulde. Het geschied de in een populaire trant, bleef boeiend en was daarenboven muzikaal behoorlijk ver antwoord. En wat het verhaal van het wurmpje uit Lincke's operette betrof: de jeugd stelde het ongetwijfeld veel meer op prijs dan een forse Toccata van Bach. A. J. VAN DER WEIJDEN ADVERTENTIE de grote mode de nieuwste kleuren met kameelhaar bewerking Jassen die weer jaren meegaan OOSTERDUINWEG 26 - IJMUIDEN 14) „Ik ben bang van niet", zei Joris moede loos. „Het goeie mens zal zich dat trouwens niet meer herinneren. Wilt u haar vra gen?" Tak antwoordde niet. Hij was diep in gedachten en kneep zijn ogen dicht. Plot seling schoot hij recht. „Mijnheer Helleboom", zei hij, „ik zal u een voorstel doen. Het is een ongewoon voorstel in deze omstandigheden en ik vrees dat commissaris Falkner er het zijne over zal zeggen als hij het te weten komt, maar dat neem ik op de koop toe. Kijk eens, ik begin u te vertrouwen. Vreemd nietwaar? Maar ik hèb vreemde gewoon ten. Ik zou u willen voorstellen dat u mor gen bij mij op het bureau komt en dat u probeert die twee jongens Kees en Sjakie eens aan het verstand te brengen dat zij zich lelijk aan het inspinnen zijn met hun draaierijen en leugens. Ik heb het idee dat zij een grote stommiteit hebben uitgehaald en dat zij het steeds maar erger maken, omdat zij niet weten welke kant zij uit moeten. Ik riskeer heel wat met dit plan netje. In de eerste plaats dat ik drie sa menzweerders de gelegenheid geef te over leggen wat er te doen staat. Maar zoals ik zeg, ik begin u te vertrouwen. En dat is bij Tak iets wat niet vaak verkeerd uit valt". Joris voelde een grote dankbaarheid in zich opkomen. „U kunt me vertrouwen," zei hij met warmte. „Ik zweer u dat u er geen spijt van zult hebben. Ik zal het graag doen. Zegt u maar wanneer u mij hebben wilt. Ik kom in ieder geval en u zult zien dat ik het, wat die twee betreft, aan het goede eind heb gehad." „Als u maar in de gaten houdt dat het twee boeven zijn," zei Tak, terwijl hij zijn jas aantrok. En wanneer iémand het aan het goede eind had gehad, dan was het wel Tak ge weest toen hij dat zei. Want toen Joris de volgende morgen de kamer van de inspec teur binnenstapte, vertelde deze hem met een grimmig gezicht dat er geen sprake zou zijn van een audiëntie bij Kees en Sjakie. „Ze zijn 'm vannacht gesmeerd, mijn heer Helleboom," gromde Tak, „eenvoudig er tussen uit geknepen. Ze hebben een agent buiten westen geslagen en zijn over het dak weggekomen. Over het dak! Wie wil nu nog beweren dat zij niets op hun geweten hadden? U soms? Die lieve jonge tjes! Maar we zullen ze leren, agenten neer te slaan en uit politiebureaux te ont vluchten! U kunt wel weer gaan, mijnheer! Goeiemorgen!" Joris zonk op een stoel voor het bureau van Tak neer en mompelde: „Goeiemor genDie stomme duivelsDie idiote stomme duivelsHemeltjelief. Die middag rinkelde de telefoon in het kantoortje van Joris. Hij nam de hoorn op en vernam onmid dellijk een hese fluisterstem, nog voor hij zich had kunnen melden. „Ben jij 't, Joris?" hoorde hij. Allemachtig, dat was de stem van Sjakie! „Ja", zei Joris verbouwereerd. „Ik ben 't. Wie is daar?" „Dat doet er niet toe, Joris," fluisterde de stem, „Maar kan je na zessen even naar de Wilde Hoef komen? Je moet twee ouwe vrinden uit de penarie helpenOm half zeven bij de Wilde Hoef, ja? Om het hoekje van de barak vlak over de brug. En „klik" zei de telefoon. In het schemerdonker rees de barak als een massief vierkant blok op uit de mistige weilanden. Op het erf van de Wilde Hoef klonk gerammel van melkemmers en een hoge vrouwenstem riep iets uit de diepte van een dompige stal. Joris stapte vlug voorbij de boerderij en keek om. Er was niemand op de landweg en nergens in de omtrek was een levend we zen te bespeuren. De duisternis viel snel en de nevels maakten het moeilijk, ver voor uit te zien. Joris liep voorzichtig op de barak toe het was een plomp houten gebouw dat ge bruikt werd voor opslag van graan. Hij kuchte luid en nadrukkelijk om degenen, die hem verwachtten, te waarschuwen en sloop toen om de barak heen naar de zij kant, die verscholen lag achter een rij hoge eiken. „Psst! Joris!" hoorde hij plotseling. Uit het duister dook een figuur op, vlak bij hem. Het was Sjakie. Hij greep Joris bij de hand en trok hem snel mee langs de zijwand van de barak, tot waar een smalle deur was, die half uit de hengsels hing. „Kom mee naar binnen," fluisterde Sjakie, „Daar zijn we veilig. We hebben de deur gemoerd, maar die zetten we weer netjes op haar plaats als we binnen zijn. Stil." Joris liet zich meetrekken in de donkerte van de barak en voelde zich daar neerge duwd op een stapeltje graanzakken. De deuropening tekende zich als een plek van grijs licht af tegen de duisternis, doch ook dat licht verdween toen Sjakie de deur op haar plaats zette. „Joris, je bent een goeie," hoorde hij toen naast zich. Het was de zware, rauwe stem van Kees. Een ruwe hand tastte naar de zijne en sloot haar in een stevige greep. „Sjakie zei wel dat we van je opaan kon den," zei Kees en hij deed moeite om te verbergen hoe geroerd hij was. Joris voelde een brok in zijn keel. Onder weg had hij aan een stuk door de reeks van verwijten en verwensingen lopen repeteren, die hij de twee vagebonden naar het hoofd had willen slingeren, maar nu hij bij hen was kon hij zich daar niets meer van her inneren. De tragiek van deze twee ver schoppelingen, die zich in een volkomen hopeloze situatie nog zoveel moeite «gaven om het lot te ontlopen dat hun onvermij delijk beschoren was, werkte op zijn ge moed. „Wat hebben jullie in 's hemelsnaam uit gehaald", fluisterde Joris tegen de twee donkere gedaanten die hij eindelijk kon onderscheiden. „Weet je wel wat je gedaan hebt? Jullie hebben een agent neergesla genEn door te vluchten hebben jullie zo goed als bekendJe kan de politie niet ontlopen, dat is vechten tegen de bier kaaiNou, wat moet dat nou met jullie?" Het was even stil in het donker. Kees schraapte zijn keel, maar er kwamen geen woorden. Joris kende dat van hem. Als Kees zijn keel schraapte wist hij meestal niets te vertellen. Het herinnerde Joris plotseling als in een flits aan de jaren in het Huis en zijn hart werd warm van el lende. „Luister Joris," zei Sjakie ineens reso luut, „Je moet de zaak goed begrijpen. De politie heeft ons gevat voor iets waar we part noch deel aan hadden. Ze wilden ons met een inbraak in de bank opschepen. En ze vroegen waar de poet zat. Kijk 's, als ik iets gedaan heb en ik ben geknipt, dan weet ik wat ik te doen heb. Kletsen. Ver tellen, om minder straf te krijgen. Dat weet ik drommels goed. En Kees evenzo. We zijn geen nieuwelingen in dat vak, begrijp je? Maar als we gepakt worden voor dingen die anderen geflikt hebben en het wordt heet, dan valt er maar één ding te doen: Er tussenuit knijpen. Bonte honden als wij hebben geen keus. Ze laten je ijskoud op draaien als ze niemand anders vinden. Ozo". Kees viel hem trouwhartig bij. „Juist zo, Joris, zo is het," zei hij en in zijn ijver vergat hij te fluisteren, zodat zijn rauwe bas door de barak klonk en Sjakie „SSSttt!" moest roepen. „Zo is het," zei Kees nog eens, nu zach ter, en hij ging verder: „We hebben je ge roepen om advies, Joi'is. Je was vroeger altijd zo slim als we in de penarie zaten. Je wist altijd wel een weggetje. Ik wist nooit iets," voegde hij er treurig bij. „En nou hadden we gedacht, die Joris zal wel kunnen vertellen hoe we dat zaakje het best voor elkaar kunnen boksen. Sjakie, vertel jij nou es precies hoe het zit." „We kunnen niet zeggen waar we die nacht geweest zijn," zei Sjakie nadruk kelijk langzaam. „Zie je, daar zit de kneep. We moesten liegen en dat was voor hen reden genoeg om aan te nemen, dat we er meer van wisten. We hebben om zo te zes gen geen alibi." „Nee," zei Joris scherp, „Dat heeft de inspecteur me ook verteld. Jullie hebben elkaar zo stom zitten tegenspreken dat ze met de klompen voelden hoe het gelogen was. Maar waarom eigenlijk? Als jullie nergens van weten kan je toch beter de waarheid vertellen?" (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6