Leopold Figl, Oostenrijks kanselier, komt op bezoek Wereldnieuws Gewaardeerde gast F. DAMIAANS ZN De radio geeft Woensdag '°o* mensé-** EEN Fijne heus Nieuw contact gezocht met Geref. Kerk (art. 31) PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND oclt ió ket zo Minister Zijlstra sprak bij KEMA-jubileum Gereformeerde synode 3 goede Piscator regisseert Shaw bij de Haagse Gomedie Théatre Hébertot weer naar Nederland IN 1 DAG RETOUR HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Britse onderscheidingen voor twee Nederlanders Oma op roof Koninklijk paar weer thuis G.A.O.'s voor de landbouw 1952-1953 goedgekeurd Afscheidsparade voor gen. maj. Dürst Britt Minister Mansholt naar Suriname COLD WAVE MOLENDIJK'S KAPSALONS Kerkelijk Nieuws De waarde van het geld DINSDAG 21 OCTOBER 1952 (Van onze correspondent in Wenen) In de Peter Jordanstrasse, aan de rand van Wenen, staat een groot huurhuis van drie verdiepingen. Op de eerste étage leest men het eenvoudige naambordje: „Leopold Figl". Hier woont dus de chef van de Oos tenrijkse regering: in een gewoon huis, tus sen andere huurders in. De meeste minis ters bewonen villa's, en één zelfs een paleis, maar de premier is tevreden met een étage woning, die weliswaar degelijk en smaak vol, maar toch eenvoudig is ingericht. In deze flat vindt men een zogenaamde „Baurnstube", een typisch Oostenrijkse kamer met zware boerenmeubels, glas-in- loodramen, bont geschilderde wandborden aan de muren en een „Herrgottswinkerl" waar een kruisbeeld hangt. Hier ontvangt de kanselier bij voorkeur zijn vrienden en intiemste medewerkers, om bij een glas wijn de moeilijkste politieke vraagstukken te bespreken, die dan later in het partij bestuur en in het parlement ter behande ling komen. Hier leert men Figl en zijn gezin het beste kennen, maar men kan ook naar een Weens warenhuis gaan, naar Gemgross of Herzmansky, waar men mevrouw Figl ge woon tussen de andere klanten kan zien staan. Of men gaat 's morgens naar de halte van lijn 40 in Döbling: dan ziet men daar de zoon of het dochtertje van de kanselier rustig op de tram wachten, want nooit neemt hun vader hen in zijn dienstauto mee, ofschoon hij eveneens 's morgens even voor acht naar de binnenstad rijdt. Gaat men met de bus of een auto in de richting van Linz, dan ziet men daar waar de heg bij Schattendorf een grote bocht maakt, aan de rechterkant een heel een voudig koffiehuis. Men stapt even uit om een kopje koffie te drinken in dit cafétje, waar chauffeurs vaak stoppen om een glas bier te nemen en een paar worstjes te eten. De eigenares van dit heel gewone koffie huis is de zuster van Figl. Zij werkte er reeds toen haar broer nog secretaris en voorzitter was van de Oostenrijkse boeren bond, en ze bedient er nog steeds, nu hij kanselier is. In dit land dus, waar men zoveel over corruptie praat, waar ministers en hogere ambtenaren beschuldigd worden, dat zij hun familie protegeren, is de zuster van de kanselier wat zij altijd is geweest. Felle aanvallen Wie in de Oostenrijkse pers leest hoe fel de kanselier dikwijls wordt aangevallen, vraagt zich af waar hij de kracht uit put om tegen deze voortdurende, somtijds be- ADVERTENTIE Tit niet te piekeren als Damiaans U toch goed kan verhuizen. ZIJLVEST 41 Verhuizingen Tel. 12456 - - HAARLEM Verpakkingen 14155 - 11141 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 10.10 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.25 Levens balans, hoorspel. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.37 Dienst Stichting Alle-Dag-Kerk. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro testants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Man doline-ensemble. 13.50 Platen. 14.00 Metro- pole-orkest en soliste. 14.30 Platen. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Platen. 18.15 Vocaal ensemble. 18.30 R.V.U.: De sfeer in de fabriek. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Pianorecital. 20.00 Radiokrant. 20.20 De Ridder van de droevige figuur, hoorspel met muziek. (In de pauze: „De betekenis van Cervantes, caauserie). Pl.m. 21.30 Causerie. 22.20 Platen. 22.30 Internationaal Evangelisch Commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huisvrouw. 11.00 R.V.U. Een journalist vertelt. 11.30 Platen. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Gevarieerde muziek. 13.45 Platen. 14.00 Ge sproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Viool en piano. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Metropole-orkest en koor. 17.50 Regerings uitzending: Sumba, eiland van paarden en ruiters. 18.00 Nieuws. 18.20 Militaire repor tage. 18.15 Dansmuziek. 19.00 De Katholieken en het socialisme, toespraak. 19.15 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Po litiek commentaar. 20.15 Promenade-orkest en klein koor. 20.50 Een kat in het nauw, hoorspel. 21.50 Dansmuziek. 22.15 Supersoni sche trillingen, causerie, 22.30 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Pianospel. 13.30 en 13.35 Platen. 13.45 Piano spel. 14.00 Schoolradio. 15.40 Symphonie- orkest en solist. 16.50 Vlaamse liederen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Die Czardas- ïürstin, operette. 22.00 Nieuws. 22.15 en 22.47 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. ledigende en meestal onredelijke critiek bestand te zijn. De verklaring hiervan vindt men in Figl's verleden. Reeds als jong student aan de landbouwhogeschool werd hij secretaris van de boerenbond en ten slotte van 1935 tot 1938 voorzitter van deze sterke organisatie. Daar heeft hij niet alleen zijn routine opgedaan, maar ook de zoge naamde „olifantshuid" en de stalen zenu wen, waarover een chef van de regering moet beschikken. Bovendien heeft de kanselier zes jaar in de concentratiekampen Dachau, Flossenburg en Mauthausen doorgebracht. Hij heeft er alle verschrikkingen van meegemaakt, de stokslagen, de bullepees, het folterblok en het donkere strafkot op water en brood. Daar heeft hij geleerd alleen naar het doel te zien: toenmaals naar de bevrijding nu naar het volkswelzijn. Op zijn reis naar de Beneluxlanden komt ir. Figl heden in ons land op staatsbezoek. Iedere keer dat wij hem mochten ontmoe ten, sprak hij met de grootste waardering over ons land: met een korte dankbare herinnering aan de pleegouders van de Weense kinderen, met eerbied over onze Koningin, met een zekere afgunst op han delskwaliteiten, met spijt ook over de oor- logsjaren, maar dan ook weer vol optimis me over de verbeterde wederzijdse be trekkingen. Ir. Figl stamt uit een boerengeslacht, dat reeds voor meer dan vierhonderd jaar hier gevestigd was. Hij komt uit een boerengezin met negen kinderen. Drie van zijn broers hebben een bescheiden boerderij, een is veehandelaar en twee van zijn zusters zijn met boeren getrouwd. Hij zelf studeerde landbouwkunde, en kwam door de boeren bond in aanraking met de politiek. Dat de volkspartij nog altijd de sterkste partij is in Oostenrijk, is vooral aan de boerenbond te danken, die onder het voorzitterschap van Figl zo sterk is geworden. Zijn regering is een van de meest stabiele in Europa na 1945, want sinds de bevrij ding staat deze politicus nog altijd aan het hoofd van de regering. Wat dat betekent, kan alleen een ingewijde begrijpen, die op de hoogte is van de spanningen tussen de twee regeringspartijen: de socialisten en de volkspartij. En men gaat dit werk bewon deren wanneer men uit eigen ervaring weet hoe moeilijk het is een land te regeren, waar nog altijd vier bezettende machten aanwezig zijn. Bij de viering van het 25-jarig jubileum van de K.E.M.A., „Keuring Electrotechni- sche Materialen, Arnhem", heeft de minis ter van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, gistermiddag een rede gehouden, waarin deze zeide, dat de K.E.MA. in de eerste kwart eeuw van haar bestaan is uit gegroeid tot een levenskrachtige, voortref felijk geoutilleerde onderneming, waarvan de faam uitgaat tot ver buiten onze gren zen. Door haar arbeid heeft de K.E.M.A. de wegen geëffend voor een voorspoedige ont wikkeling van de openbare electriciteits- voorziening. Tevens is zij, vooral na het tot stand komen van het kortsluithuis, een on misbare factor geworden bij de ontplooiing van een levenskrachtige electrotechnische industrie in ons land. „Veel van de ai-beid, die in de loop der jaren door de K.E.M.A. werd verricht, mag tot pionierswerk worden gerekend," zo zei- de de minister, „daarbij mag zeker niet on vermeld blijven, dat de K.E.M.A. ook ten aanzien van de atoomwetenschap, met het oog op haar mogelijke betekenis voor de productie van electrische energie, haar diensten aan de Nederlandse gemeenschap bewijst en dat zij daartoe verstrekkende plannen in studie heeft." ADVERTENTIE Van „luchtjes" gesprokenniemand hoeft zich meer te ergeren aan de lucht van tabaksrook of een nasmeulende sigaar of cigaret. Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl neemt alle luchtjes weg. 952 VERKIEZINGSOVERTREDINGEN IN JAPAN TOKIO. (Reuter). De Japanse commis sie van toezicht op de verkiezingen meldt, dat reeds 30.000 personen zijn aangehou den wegens overtredingen van de voor schriften inzake de verkiezingscampagne. Onder hen bevinden zich acht leden van de Rijksdag. Na een voorlopig verhoor kunnen de aangehoudenen onder borg tocht op vrije voeten worden gesteld Sinds 8 October is de uraniumwinning in de goudmijn van West RandSi dicht bij Johannesburg in Zuid-Afrika, een feit. Zuid-Afrïka hoopt binnen enige tijd 'de belang rijkste leverancier van uranium te worden. Op het ogenblik wint men voornamelijk uranium uit gouderts, volgens een procédé, dat zorgvuldig geheim wordt gehouden. Een beeld van de installaties der mijn. De generale synode der Gereformeerde Kerken, die te Rotterdam vergadert, heeft een brief laten uitgaan aan de generale sy node van de Gereformeerde Kerken, onder houdende artikel 31 K.O., die in Berkel eveneens in vergadering bijeen is. De sy node merkt daarin op, dat zij met teleur stelling en droefheid kennis nam van het besluit van de synode der Gereformeerde Kerken, onderhoudende art. 31 KO, die ver leden jaar te Kampen is gehouden. De daar gegeven voorstelling van zaken als zou de Gereformeerde synode de kerkelijke her eniging slechts mogelijk achten met hen, die tenvolle aanvaarden wat in de Gerefor meerde Kerken kerkelijke geldigheid bezit, acht de synode in strijd met de feitelijke toedracht. De samenspreking met een groep van personen onder leiding van ds. B. A. Bos kan niet op één lijn gesteld worden met een samenspreking tussen beide ker kengroepen, die op bekende punten tegen over elkander staan. Hier gold het een groep van personen, die eigener beweging kwam met een ver klaring, waarvan zij wilde weten of die in overeenstemming werd geacht met hetgeen in de Gereformeerde Kerken geldigheid had. Toen na samenspreking deze vraag bevestigend kon worden beantwoord, was daarmee uiteraard, wat dit gewichtige punt betreft de weg tot hereniging gebaand. Maar daarmede is toch de mogelijkheid niet ontkend, dat de beide kerkengroepen enkel en alleen op grond van de Schrift en de belijdenis, die door beide Kerken er kend worden, zouden kunnen samenspre- ken om onder biddend opzien tot God te onderzoeken of men niet zou kunnen ko men allereerst tot een zodanige uitdruk king van de enigheid des geloofs, dat ker kelijk samenleven mogelijk zou blijken. De Gereformeerde synode richt zich nog maals tot de Gereformeerde Kerken, on derhoudende artikel 31 K.O., met het her haald verzoek tot samenspreking op de basis van de Heilige Schrift en van beider daaraan onderworpen belijdenisgeschriften. Als onderwerp noemt de synode al hetgeen in weerwil van het vele dat gemeenschap pelijk beleden wordt, de Kerken gescheiden heeft en nog gescheiden houdt, waarbij als doel voor ogen staat het herstel der kerke lijke gemeenschap. De Gereformeerde sy node spreekt de hoop uit dat men zich bij de te nemen beslissing van zijn verant woordelijkheid tegenover de Koning der Kerk bewust zal zijn. ADVERTENTIE geneesmiddelen in elk tablet. Niet méér, want overdaad schaadt. Geest en lichaam worden er door verkwikt en pijnen verdwijnen, De Haagse Comedie heeft voor haar nieuwjaarspremière 1953 in de Koninklijke Schouwburg de satire „Androcles en de leeuw" van G. B. Shaw gekozen. Erwin Piscator, van de „Berliner Volksbühne" en het „Berliner Staatstheater" heeft zich be reid verklaard de regie van dit werk op zich te nemen. Gedurende de nazi-tijd tot na de tweede wereldoorlog verbleef Piscator in de Verenigde Staten, waar hij in New York directeur was van de „Dramatic Workshop", de toneelacademie waaraan tal van nu vooraanstaande acteurs, regis seurs en décorateurs hun opleiding kregen. Opmerkelijke successen in deze periode boekte hij met „Een Amerikaanse trage die" van Theodore Dreiser en „St. Joan" van Shaw. In Januari vertrekt Piscator naar Parijs, waar hij een verbintenis heeft aangegaan voor een regie bij het Théatre National Populair van Jean Vilar. Van 29 October tot 10 November zal het Théatre Hébertot een tournée door Neder land maken met de toneelwerken „Le Pro- fanateur" van Thierry Maulnier en „Po- lyeucte" van Pierre Corneille, van welk laatste stuk ook matinees voor leerlingen van het middelbaar en hoger onderwijs zul len worden gegeven. De volgende plaatsen worden bezocht: Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Eindhoven, Arnhem, Hilversum, Groningen, Leiden, Maastricht, Heerlen en Deventer. ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1 pers. 12.50, 2 pers. 15. Grote Houtstraat 103, Tel. 11435, Haarlem De Britse ambassadeur in Den Haag, Sir Nevile Butler, heeft namens Koningin Elizabeth de Tweede gedurende een korte plechtigheid in de ambassade aan twee Nederlanders en aan twee leden van de ambassade onderscheidingen uitgereikt. De ambassadeur overhandigde de „King's Medal for Courage in the Cause of Free dom" aan de heer J. Peelen uit Renkum en de „King's Medal for Service in the Cause of Freedom" aan de heer C. G. Driessen uit Maastricht. De heer Peelen heeft in de laatste helft van September 1944 herhaaldelijk onder de meest gevaarlijke omstandigheden on derdelen van de Engelse Airbornetroepen tot een totaal van meer dan 200, die wa ren afgesneden na de slag om Arnhem, naar de geallieerde linies teruggebracht. De heer Driessen heeft waardevolle en buitengewone diensten bewezen aan de Britse belangen toen hij honorair-vice- consul in Maastricht was van Juli 1937 tot de Duitse inval in 1940, waarna hij gevangen werd genomen. Het was een klein, oud dametje van in de zestig, dat Zaterdag rustig naar de kassier van het bijkantoor van een bank te Los Angeles schreed en hem, terwijl zij hem een tas voorhield, op zachte toon vroeg: „Zoudt u zo goed willen zijn deze tas met geld te vullen?" „Ik kan u niet verstaan", antwoordde de kassier. „Hindert niet", sprak het dametje lui der, „als u dit maar verstaat", en zij hield hem een revolver onder de neus. „Ik kan er mee omgaan ook", voegde zij er verhelderend aan toe. De kassier vroeg niets meer en vulde de tas met een bedrag van ongeveer dui zend dollar. Het dametje wendde zich waardig om, schreed naar de uitgang en verdween, zonder te oeaanken. De directie van een veertig jaren be staande fabriek te Zeist zal ter gelegenheid van het jubileum een bedrag van f 10.000 ten geschenke geven aan de stichting „Het Zeister Carillon". Daardoor zal deze stich ting in staat zijn Zeist een carillon te bezor gen, dat waarschijnlijk in de toren van het Zeister gemeentehuis wordt aangebracht. 74. „Joho, joho!", zong Teutbei, „wij heb ben een schat, dat is heel wat! En thans weer vlug naar het schip terug!" Gelukkig bleek de Drijf ijs nog niet te zijn vertrok ken toen zij, zeulend met de zware kist, de baai bereikten. „Zouden ze ons nog aan boord willen nemen?", vroeg Panda, „die bootsman was niet erg tevreden over ons." „Och kom", antwoordde Teutbei, „wij mon steren nu niet meer aan als matrozen; wij hebben nu geld genoeg om de terugreis als passagiers te maken". „Indien de kapitein althans niet te bedeesd is om geld in ont vangst te nemen", bracht Jolliepop in het midden. „Hij is zo'n schuchter manneke". Als Jolliepop echter op dat ogenblik de kapitein had gezien, zou hij zeer verbaasd zijn geweest. „Vooruit lummels!", riep de voorheen zo schroomvallige gezagvoerder zijn mannen toe, „voortmaken! Als wij van avond niet klaar zijn om uit te zeilen, smijt ik jullie overboord, zoals ik dat met die verstekeling heb gedaan! En loop jij hier niet in de weg, Alice!", voegde hij zijn gade toe, „wij moeten opschieten!" Ja, sinds de gezagvoerder dacht, dat Teutbei uit angst voor hem overboord was gesprongen, was hij aanmerkelijk beslister in zijn op treden geworden! Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn gistermiddag om 17,09 uur met de re- geringsdakota op het vliegveld Soesterberg geland en naar Soestdijk vertrokken. Het koninklijk paar keerde terug van een onofficieel bezoek aan Président Auriol van Frankrijk. Het college van Rijksbemiddelaars heeft de eerste Collectieve Arbeidsovereenkom sten voor het contractjaar 1952'53 in de landbouw goedgekeurd. Het betreft hier de CAO's voor Friesland, Limburg en de Noord-Oostpolder. De goedkeuring der contracten is ver leend met terugwerkende kracht tot aan 1 Mei 1952, echter met dien verstande, dat de verhoogde lonen pas met ingang van 28 September zijn verschuldigd. Gedurende de periode 1 Mei tot 28 Sep tember 1952 gelden dus de lonen, die voor het afgelopen contractjaar waren vast gesteld. Generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt, bevelhebber der Vierde Militaire Afdeling en commandant der Eerste Divisie, zal met ingang van 1 November de militaire dienst met pensioen verlaten. Ter gelegenheid hiervan wordt op 31 October om 10,30 uur op de grote markt te Groningen een parade gehouden, waaraan ook twee squadrons straaljagers deelnemen. Naar het ANP verneemt bestaat het voornemen, dat de Nederlandse minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, de heer S. L. Mansholt, in de loop van 1953 een bezoek zal brengen aan Su riname. Dit bezoek zou voornamelijk ver band houden met de uitvoering van het tienjarenplan voor Suriname en meer in het bijzonder met de ontwikkelingsplan nen van de Stichting Mechanische Land bouw voor Suriname. ADVERTENTIE Ja, maar van Santpoorterplein 1 Tel. 19706 - Haarlem Ned. Herv. kerk Bedankt voor Silvolde, B. F. C. de Groot te Amerongen. Bedankt voor Hilversum (vac. J. v. d. Velden) W. J. Tukker te Delft. Geref. kerken Bedankt voor Woudsend, E. Douma te Ureterp. Chr. Geref. kerken Tweetal te Zierikzee (2e pred.pl.), D. Henstra te Broek op Langendijk en J. M. Visser te Enschede. Bedankt voor Elburg, P. de Smit te Zeist. Ds. mr. A. Ph. Wagnerf In de ouderdom van 52 jaar is te Bath- men overleden ds. mr. A. Ph. Wagner, predikant van de Ned. Herv gemeente al daar. De overledene werd in 1900 geboren en was na de voltooiing van zijn juridische studiën als advocaat werkzaam. Vervolgens studeerde hij theologie en in 1930 aan vaardde hij het predikambt bij de Ned. Herv. gemeente van 's-Iieerenhoek-Nieuw- dorp waar wijlen prof. dr. J. A. Cramer hem bevestigde. In 1941 verbond hij zich aan de gemeente van Bathmen. In militaire dienst De Ned. Herv. predikanten ds. F. Brou wer te Harich, ds. P. Kamstra te Nijemir- dum, ds. H. J. Ponsteen te Wolphaartsdijk, ds. P. D. Steegman te Klaaswaal en ds. G. V. Visser te Rijswijk (Geld.) en de Geref. predikanten ds. R. Groeneboer te Weesp, ds. A. Kruyswiik te Oosterzee en ds. P. N. Kruyswijk te Hippolytushoef hebben zich beschikbaar gesteld als reserve-legerpre- dikant. Ds. Brouwer zal te Assen-Zuidlaren worden gedetacheerd en ds. Steegman te Amersfoort. Van de anderen is dit nog niet bekend. Wederopbouw. Schout-bij-nacht Hall Han- lon, vertegenwoordiger van de UNO in de commissie voor de wederopbouw van Korea, heeft de Zuid-Koreaanse minis ter van Financiën een memorandum doen toekomen, waarin plannen worden bekendgemaakt voor het uitvoeren van vijftien pröjecten, waarvan de kosten 30 millioen dollar zullen bedragen. Ze ven projecten betreffen de industriële wederopbouw. Zo zullen steenbakke rijen en cement- en glasfabrieken wor den opgericht. Staking. Ruim de helft van de 375.000 Amerikaanse mijnwerkers, die zijn aan gesloten bij de onder leiding van John Lewis staande mijnwerkersunie, hebben Maandag aan het reeds aangekondigde voornemen tot staking gevolg gegeven. John Lewis had contracten met de mijn- directies afgesloten, die voorzagen in een loonsverhoging voor de mijnwerkers van 1.90 dollar per dag. De regerings raad voor de stabilisatie der lonen be paalde Zaterdag evenwel dat de loons verhoging niet meer dan anderhalve dollar per dag zou mogen bedragen. Ontslag. José Espejo, de secretaris-generaal van het Argentijnse verbond van vak verenigingen, heeft zijn ontslag inge diend. Zeventien October sprak Espejo een menigte van tienduizenden arbei ders toe, ter gelegenheid van de „loyali teitsdag", een Perónistische gedenkdag. Zijn toespraak werd voortdurend door gefluit en geroep onderbroken en de menigte werd pas rustig, toen een op name van de laatste openbare toespraak van wijlen Eva Perón ten gehore werd gebracht. De ontslagaanvrage zal heden door de nationale raad van het verbond in overweging genomen worden. Kampen. De „internationale federatie van vrije journalisten" heeft aan de te Ge- nève zetelende commissie van de UNO voor dwangarbeid stukken overgelegd, waaruit blijkt dat het aantal kampen voor dwangarbeid in Tsjechoslowakije van 87 in het afgelopen jaar tot 371 in deze maand is gestegen Overeenkom stige stijgingen zijn in Roemenië en Hongarije geconstateerd. 1200 uit de Oost-Europese communistische staten verbannen of gevluchte journalisten hebben deze gegevens verstrekt. Bestelling. De directie van de Pan Ame rican World Airways heeft bij de Ha— villand-vliegtuigfabrieken in Engeland een order geplaatst voor drie straal- verkeers-vliegtuigen van het type .Co rnet III". Deze toestellen zullen worden afgeleverd in 1956. De Comet III zal vermoedelijk anderhalf maal zo groot zijn als de Comet I, het toestel dat thans dienst doet op routes van Engeland naar Zuid-Afrika en naar het Verre Oosten. De Comet III zal met een volle lading aan passagiers en vracht in staat zijn om, met een tegenwind van vijftig mijl sterkte, zonder tussenlanding een af stand af te leggen van 4320 kilometer. Schadevergoeding. Bij de West-Duitse bondsraad is thans een wetsontwerp in behandeling, dat voorziet in het uitkeren van schadeloosstelling aan allen die on der het bewind der nazi's „op grond van hun ras, een tegen het nationaal- socialisme gerichte politieke overtuiging, vanwege hun geloof of op grond van hun wereldbeschouwing zijn vervolgd en nadelen hebben ondervonden, die hun recht op schadevergoeding geven". De kosten dezer schadeloosstelling wor den op drie a vier milliard mark geschat. Aanslagen. In Tunesië zijn gisteren twee bommen geworpen in een kazerne te Sfax en één bom in een filiaal van een Parijse bank. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Te Hamman Lif is een bom geworpen door een venster van het stadhuis. Ook uit vier andere plaatsen is melding gemaakt van bomaanslagen. Uit het gehele land zijn voorts berich ten binnengekomen over vernielde tele graafpalen en treinsporen. Waarnemers zien verband tussen de aanslagen en een bespreking van de Tunesische kwestie in de UNO. Banden. Te Taipeh (Formosa) zal vandaag een conferentie beginnen, waaraan naar raming 160 Chinezen uit Noord-Ameri ka, Hawaii, Peru, Australië, de Philip- pijnen, Indonesië en andere Oost-Azia tische landen zullen deelnemen. De con ferentie heeft ten doel de algemene banden tussen nationalistisch China en de ruim 13.000.000 .Chinezen in niet- Chinese gebieden te versterken en anti communistische Chinese organisaties in het leven te roepen. Koopziek. De vader van een Londens schoolmeisje ontdekte Zaterdag dat zijn dochtertje van omstreeks twaalf jaar en een bedrag van 120 pond sterling ver dwenen waren. Hij waarschuwde de politie die op onderzoek toog en, vijftig kilometer van haar woning verwijderd, drie Londense schoolmeisjes opmerkte, die gebukt gingen onder bundels speel goed en kleren. Eén van de drie was het met de 120 pond verdwenen meisje, de beide andere waren vriendinnetjes van dezelfde leeftijd, die hadden geholpen bij het uitgeven van het geld. Er was nog vijftig pond sterling over. EVENALS elders in de Nederlanden, rekende men tegen het einde der mid deleeuwen in het Graafschap Holland met ponden, schellingen en penningen; er gin gen 20 schellingen in een pond Hollands en 12 penningen op een schelling. Doch er was in die dagen nog een andere reken munt in gebruik, de groot, die men Vlaam se groot is gaan noemen en die gelijk stond met 8 pennin gen. Het pond Hollands was dus ook een andere benaming voor 30 groten. Ook in de middeleeuwen ver stond men uitstekend de kunst de waarde van het geld te ver- V minderen, al moet royaal wor- den toegegeven dat dit met minder verfijnd raffinement geschiedde dan in de heden daagse samenleving. Destijds kende men slechts twee methoden om de munt kunst matig te verzwakken, doch gebrek aan plaatsruimte verbiedt ons thans hierop dieper in te gaan. We hebben op dit moment genoeg aan de wetenschap dat hertog Al- brecht van Beieren, graaf van Holland en Zeeland, in een manhaftige poging tot sta bilisatie van de munt in deze gewesten, in het jaar 1388 een goudstuk liet slaan, het beroemde Dordtse schild, dat een waarde had van 40 groot. De gouden florijn, die onder Maximiliaan werd geslagen had wel iswaar reeds een lagere goudwaarde en nog geringer was het goudgehalte van de gouden Carolus van 1520 maar deson danks werden deze stukken steeds voor 40 groot uitgegeven. Vit deze gewoonte om goudstukken in het verkeer te brengen die bij uitgifte juist gelijk waren aan 40 groot, is het gebruik ontstaan de benaming voor 40 groten te v vervangen door „gulden". Eerst in 1542 is men een zilveren penning gaan slaan van 40 groten, de eerste zilveren gul den. In die tijd waren ook dubbele groten in gebruik, die verschil- lende namen droegen en o.a. cromstaerten, plakken en stui vers werden genoemd. De gulden van 40 groot bevatte dus ook 20 stuivers, welke omrekening later algemeen is geworden. Had Albrecht van Beieren echter destijds een goudstuk laten slaan, gelijk aan één pond Hollands, of 30 groten, dan zouden er 15 stuivers in een gulden zijn gegaan en onze huidige gulden zou inplaats van 10 dubbele stuivers, of dubbeltjes, slechts 7% dubbeltje hebben geteld. Dat het anders is gelopen, is zuiver toeval. Géén toeval is het echter dat u zich met een bot scheermesje vaker snijdt dan met een scherp! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2