HZPC bleef in het bezit van zilveren Vrijheidsbokaal COEBERGH'S Zie Boven: Kleine steentjes met grote snelheid De Twee Zusters ■Clowntje Riek Els van der Ploeg versloeg Hannie Termeulen Schreuders, Den Haan en Rozenberg werden Nederlands kampioen Van der Sluis kampioen hoofdklasse van Noordholland „Vochema"-vakbeurs opent haar poorten 4 Zwemfeest in Sportfondsenbad HUIDKLACHTEN - er*'ngmet[ "IBliepi Motorsport Dammen Schaken Nederlaag van Prins in het interzonaal tournooi Het candidaten-tournooi in Moskou Heeft Uw dochtertje breineigitigen WOL VOOR BEGINNELINGEN Voor de kinderen Golf Om de Mixed Foursomes wisselbeker Voetbal Mermans wil niet meer in Belgisch elftal spelen Biljarten Om de wereldtitel driebanden Eensluidend advies aan de minister BESSEN JENEVER 0/? 6ru//orte/7 7 Tfoeawe ovpst f.5.70 In Augustus daalden de consumptieve uitgaven FEUILLETON DOOR JOS LODEWIJKS DINSDAG 21 OCTOBER 1952 De zilveren Vrijheidsbokaal van HVGB blijft in de médaillekast van de Haagse Zwem- en Poloclub. In de wedstrijden, die Zondagavond door HVGB in het Sport fondsenbad werden gehouden, wonnen de Hagenaars eerst met vijf-drie van de Meeuwen en daarna in de finale met vijf een van Merwede. Verder boekte HZPC nog een succes door ook de Afrika-beker, voor een jaar in de wacht te slepen. Als eerste wedstrijd van dit hoofdklasse waterpolo-tournooi werd gespeeld de wed strijd MerwedeHVGB. De nieuwe hoofd klasser Merwede uit Dordrecht speelde een goede wedstrijd en won verdiend met vijf drie. In de wedstrijd HZPCMeeuwen wist de Hagenaar Weynérike de Meeuwen-mid- voor Van Feggelen goed af te dekken, deze wedstrijd eindigde met vijf-drie in het voordeel van HZPC. Met deze uitslagen plaatsten HZPC en Merwede zich in de finale. In de verliezersronde tussen HVGB en Meeuwen moesten de Haarlemmers, met vier-nul het onderspit delven. De finale werd een eenzijdige wedstrijd. Voor rust wisten de Dordrechtenaren de Haagse aanvallen aardig op te vangen. Met een-nul voor de Hagenaars werd gedraaid. In de tweede speelhelft voerden de Hage naars hun voorsprong op tot vijf-nul, waar na Korevaar de eer voor Merwede redde. De verrassing in de zwemnummers kwam bij de 100 meter vrije slag dames. Hannie Termeulen zag zich hierbij oo de laatste meters geslagen door Elsje v. d. Ploeg. De ADVERTENTIE zoals puistjes, vetwormpjes en mee- eters die Uw huid ontsieren verdwij nen snel door plaatselijk betten (deppen) met Door de uitstekende weersomstandig heden een warm zonnetje scheen de ge hele dag over de Limburgse heuvels was de zware modder van de talrijke binnen weggetjes, waarlangs het derde traject van de kampioensrit van de K.N.M.V. voerde, wat opgedroogd, zodat het aantal strafpun- ten en het aantal uitvallers Zaterdagoch tend en middag heel wat minder talrijk was dan Vrijdag, toen hetzelfde parcours, in omgekeerde richting, was gereden. Achttien deelnemers waren in de mor genuren voor het 270 km lange parcours vertrokken en vier van hen vielen uit. zo dat uiteindelijk 14 van de 115 Vrijdag gestarte deelnemers de zware betrouw- baarheidskampioensrit volbrachten. Van deze veertien rijders slaagde slechts Van Kalmthout uit Hoofddorp met Jawa er in, in de afdeling juniores de rit te volbrengen. Alle andere deelnemers bij de juniores vielen door pech uit of wa ren gediskwalificeerd wegens vérgaande tijdsoverschrijding. In de klasse der junio res tot 125 cc en boven 250 cc werd dus geen enkele renner geklasseerd. De einduitslag luidde: Klasse juniores tot en met 125 cc: alle deelnemers uitgevallen. Klasse juniores tot en met 250 cc: Van Kalmthout (Hoofddorp) met Jawa 250 cc 83 strafpunten. Alle andere deelnemers in deze klasse vielen uit. Klasse juniores boven 250 cc: alle deel nemers uitgevallen. Seniores: Tot en met 125 cc klasse: 1. en kampioen van Nederland: C. Schreuders (Haarlemmermeer) met CZ 125 cc: 223 strafpunten: 2. P. W. van der Mispel (Drie bergen) met CZ 125 cc: 296 strafpunten. Alle andere deelnemers uitgevallen. Tot en met 250 cc klasse: 1. en kampioen van Nederland: M. den Haan (Stryen) me* Puch 250 cc: 30 s*rafnunten; 2. Ph. J. J. Haaker (Badhoevedorp) met Jawa 250 cc: 52 strafounten; 3. J. van Rijn (Den Haag) met DKW 250 cc: 69 strafpunten. Boven 250 cc klasse: 1. en kampioen van Nederland: M. Rozenberg (Kerkrade) met BSA 500 cc: 33 strafpunten: 2. J. van Heu- kelom (Hilversum) met Matchless 500 cc: 78 strafpunten; 3. A. H. Elbersen (Soester- berg) met BSA 500 cc: 104 strafpunten. Bij de juniorclubteams werd geen enkel team geplaatst, hetgeen tevens geldt voor de politieteams en voor de solorijders der politie. Merkenteams: 1. Jawa met Ph. Haaker, C. van Rijssel en H. Veer, 412 strafpunten: 2. DKW-team met M. Rozenberg, G. Brou wer en G. van Kasbergen, 474 strafpunten Senior clubteams: 1. M. C. Haarlemmer meer en Omstreken met J. W. Haaker, C Schreuders en Ph. J. J. Haker, 375 straf punten. De andere senior clubteams kwa men niet voor plaatsing in aanmerking. tijden waren 1 min. 9.1 sec. en 1 min. 9.2 sec. Rla Vonk werd derde met 1 min. 11.7 sec. De 100 meter vrije slag heren werd een overwinning voor de HPC'er Jan Bouw man, die zijn clubgenoot Geurtsen op de laatste baan voorbij ging. Hij won in 1 min. 2.5 sec. De tweede plaats was voor de Am sterdammer Dikst aal met 1 min. 3.1 sec. en als derde eindigde Wim Geurtsen met 1 min. 3.2 sec. De 10 x 66 2/3 meter vrije slag estafette heren om de Afrika-beker was al vrij spoe dig beslist. HZPC had de sterkste ploeg en liep steeds meer uit. Met een grote voor sprong op HVGB en HPC eindigde zwem- club H aarlem op de tweede plaats. De uit slagen waren: HZPC 6 min. 51.8 sec.; Haar lem 6 min. 58.7 sec.; HVGB 7 min. 5.8 sec.; HPC 7 min. 7.5 sec. en DWT 7 min. 35 sec. Het kunstzwemmen door de „Bathing Beauties", de balletgroep van De Meeuwen, onder leiding van mevrouw Iet Koster Van Feggelen, was zoals gewoonlijk weer goed verzorgd. Nu HVGB en zwemclub Haarlem ook aan kunstzwemmen doen. hebben deze clubs ongetwijfeld nog wel iets van de Amsterdamse meisjes kunnen leren. Het geheel was een fraaie zwem- avond. Zaterdag werd in Haarlem in „Het Hof van Holland" de laatste ronde gespeeld van de finale om het persoonlijk hoofdklasse kam pioenschap van Noordholland. De uitslagen luiden: W v. d. Sluis remise met P. Hollen- berg; P. Beers wint van C. de Bree; J. H. Beeke remise met Th. Postma; F. Slot remise met A. Grooteman; J. H. Ansems wint van H. C. Willemse. De eindstand van het tournooi luidt: W. v. d. Sluis, A'dam 9 6 2 1 14 f. Slot, Br. od Langendijk 9 4 4 1 12 P. Beers. N.-Scharwoude 9 5 2 2 12 J. H. Ansems,A'dam 9 2 7 0 11 J. H. Beeke, Weesp 9 2 6 1 10 P. Hollenberg, Haarlem 9 2 5 2 9 A. Grooteman, Wervershoof 9 15 3 7 Th. Postma, IJmuiden 9 0 6 3 6 H. C. Wililemse, H'stede 9 13 5 5 C. de Bree, Zaandam 9 0 4 5 4 De titel werd dus behaald door W. v. d. -Sluis uit Amsterdam, de captain van het pas gepromoveerde ODV, die hiermede het recht verwierf deel te nemen aan de voorwedstrij den om het kampioenschap van Nederland. De Haarlemmer Hollenberg (Ver. Kath. Dammers) heeft bewezen in dit gezelschap zijn plaats waard te zijn. De IJmuidenaar Postma (DCIJ) en de Heemstedenaar Wil lemse (St. Bavo) bleven beneden de ver wachtingen. Hulsman reserve voor het wereldkampioenschap Het is Laros niet gelukt zijn vrijwel ge wonnen eindspel in de partij tegen de Lei- denaar Huisman tot winst te brengen. Een aardig zetje met materiaal-offer bracht de Leidse speler net in het „remisehaventje". Daardoor is Huisman, die in de driekamp tussen Bizot en Laros van eerstgenoemde won, met drie punten als winnaar uit deze kamp naar voren gekomen. Indien de Nederlandse dambond een speler voor het wereld damtournooi, dat op 4 No vember aanvangt, nodig mocht hebben, is Huisman gerechtigd mee te spelen. Voor het kampioenschap van DAMAS spe len in de halve finale Dukel en Berk een match van vier partijen. De eerste twee par tijen won de DCIJ-er van de Haarlemse DOS-speler Berk. In de eenentwintigste en laatste ronde van het interzonale schaaktournooi, die gisteren in Stockholm werd gespeeld, is de partij Stoltz (Zweden)Geiler (Rusland) na negen zetten zonder afruil van stukken in remise geëindigd, hetgeen nog nooit in een inter nationaal schaaktournooi was voorgekomen. De verdere uitslagen luidden: Matanovic (J.slavië)Prins (Ned.) 10 (na 30 zetten); Steiner (V. S.)Kotov (Rusl.) (na 14 zetten); Szabo (Hong.)Eliskases (Arg.) 10 (na 36 zetten); Unzicker (W. Did.) Pachmann (Tsj. SI.) (na 40 zetten). De volgende partijen werden afgebroken: Taimanov (Rusl.)Barcza (Hong.);, Stahl- berg (Zweden)Vaitonis (Canada); Gligoric (J.sl.)Sanchez (Columbia); Golombek (G. B.)—Wade (N. Zeel.); Pilnik (Arg.) Averbach (Rusl.). De stand luidt thans: 1. Kotov (Rusl.) 16% p.; 2. Petrosian (Rusl.) 13% p.; 3. Geiler (Rusl.) 13 p.; 4. Taimanov (Rusl.) 12% p. en 1 afgebr. partij; 5. Szabo (Hong.) 12% p.; 6. Averbach (Rusl.) 12 p. en 1 afgebr. partij; 7. en 8. Stahlberg (Zweden) en Gligoric (J.slavië) ieder 11% p. en 1 afg. partij; 9. Unzicker (W. Did) 11% p.; 10. Eliskases (Arg.) 10% p.; 11. en 12. Pachmann (Tsj. SI.) en Steiner (V. S.) ieder 10 p.; 13. Pilnik (Arg.) 9% p. en 1 afg. partij, 14. Matanovic (J.sl.) 9 p.; 15. Barcza (Hong.) 8 p. en 1 afg. partij; 16. Stoltz (Zweden) 7% p.; 17. San chez (Columbia) 7 p. en 1 afgebr. partij; 18. Wade (N. Zeel.) 6 p. en 1 afg. partij; 19. Vai tonis (Canada) 5 p. en 1 afg. partij; 20 Prins (Ned.) 4% p.; 21. Golombek (G. B.) 3% p. en 1 afgebr. partij. De vijf hoogst geplaatsten komen uit in het candidaten-tournooi voor het wereld kampioenschap, dat het volgend jaar in Zwitserland wordt gehouden en waaraan ook Bronstein, Boleslawsky. Keres, Smyslov (al len Rusland), Najdorf (Arg.), Reshewsky (V. S.t) en dr. M. Euwe (Ned.) zullen deel nemen. Het staat thans reeds vast dat Kotov, Pe trosian en Gelier tot deze vijf zullen behoren. Wie de beide andere candidaten zijn hangt af van de uitslagen der hangpartijen: Taimo- novBarcza, AverbachPilnik, Stahlberg Vaitonis en Gligoric—Sanchez, terwijl ook Szabo nog een kans heeft, De winnaar van het candidatentournooi speelt later een wed strijd om het wereldkampioenschap tegen de titelhouder de Rus Botwinnik. Alle deelneemsters aan het candidaten- tournooi voor het wereldkampioenschap- dames, onder wie zich onze landgenote Fenny Heeemskerk bevindt, zijn in Moskou aangekomen. Verder arriveerden in de Rus sische hoofdstad Ari Ilmakunnas, vice-presi dent van de internationale schaakfedcratie. Heden, 21 October wordt het tournooi officieel geopend. Het zal tot 20 November duren. De winnares van het tournooi krijgt het recht de wereldkampioene Ludfnilla Rudenko uit te dagen voor een tweekamp mot de titel als inzet. Het staat thans vast dat niet zeventien maar zestien schaakspeelsters zullen deelne men aan het candidatentournooi. De lijst van deelneemsters bevat, behalve de reeds ge publiceerde vijftien namen, ook die van de Argentijnse schaakster Marid Berea de Montero. ADVERTENTIE Geef haar dan een knot wol. 100 gram 99 cent A. J. KAAN „DE W O L B A A L" Gen. Cronjéstraat 129 - Haarlem-N. Op qen Zaterdag kwam, Pilon onverwachts aanbellen. Hij had een plannetje. „Mogen de jongens tot Maandag bij me logerenvroeg hij. Tante Liezebertha vond het leuk. „Ik vind het best, hoor!", zei ze. „Als je er maar niet te veel drukte mee hebt, Pilon. „Poe!", lachte Pilon. „Ze kunnen het mij niet te druk maken, hoor". Toen even later de jongens uit school kwamen, zagen ze Pilon, en ze hoorden het prettige nieuws. „O, wat fijn!", juichten ze. „Mogen we tot Maandag blijven, Pilon?" „Ja, hoor. Maandagmorgen moet je natuurlijk weer naar school, maar tot zolang mag je bij me logeren". Dat vonden ze heerlijk. „Ik zal gauw een koffertje paKken", zei tante Liezebertnu. „Wij helpen wel!", zeiden de jongens. Tante Liezebertha haalde het koffertje en pakte daar enkele dingen in, die ze nodig zouden hebben. Want ze moesten natuurlijk hun tandenborstels en andere dingen mee nemen. „Ziezo, dat is klaar", zei tante Liezebertha. Bunkie pakte het koffertje aan, en toen waren ze klaar om met Pilon mee te gaan WERNHER VON BRAUN heeft alle reden om jaloers te zijn op een troep heel kleine steentjes. Want de (Duit se) V-2-deskundige die nu in Amerika de raket- experimenten leidt is met zijn staf al jaren aan het tobben om een snelheid van twaalf kilo meter per seconde te be reiken. Maar in de nach ten van Dinsdag op Woensdag en van Woens dag op Donderdag vlie gen ettelijke kleine steentjes, qua omvang 't aankijken niet waard een paar millimeter onze dampkring bin nen met snelheden van ojn en nabij de zeventig kilometer per seconde! En dat is dan meteen het eind van hun bestaan, want eenmaal in onze dampkring zijn ze ten dode gedoemd. De wrij ving met de lucht doet de temperatuur van de steentjes, in een fractie van een seconde soms, oplopen tot zo'n hoge waarde dat het steentje smelt en totaal verdampt. Maar voordat het zover is, krijgen wij er nog even iets van te zien. De luchtmoleculen in de hoogste lagen vgn onze dampkring worden na melijk door dit met on voorstelbare snelheid binnenstuivende brokje steen in stukken gebom bardeerd en dat bombar- dement gaat gepaard met een lichtschijnsel. Op dat moment zeggen wij: „Kijk, een vallende ster". Let eens, als u er meer dan een ziet, op de rich ting van hun banen. De vallende sterren" ko men, schijnt 'het, alle maal uit één punt, als men de banen die zij aan de hemel beschrijven naar achteren verlengt. Dat punt ligt in het ster renbeeld Orion. Daarom noemt men deze meteo rieten de Orioniden.. Zij verschijnen elk jaar om deze tijd; zoals de dagen om. 12 Augustus altijd de tijd der Perseiden zijn. Die regelmaat wijst er al op dat deze zwermen meteorieten een vaste baan in het heelal moe ten hebben. Inderdaad: hun baan is even „vast" als bijvoorbeeld die van de aarde. Beide banen kruisen elkaar op dat punt waar de aarde zich omstreeks de 22ste Oc tober bevindt; vandaar dat wij dan de Orioniden zien.Een meteoriet wordt immers pas als „vallen de ster" zichtbaar zodra zij de aardse dampkring binnenkomt. Er is nog meer overeen komst tussen de baan der Orioniden en die der aarde: beide zijn ellip tisch. Maar de baan der Orioniden om de zon is een zeer langgerekte el lips. Die wordt niet al leen bereisd door die milliarden stukjes steen die wij meteorieten noe men maar ook door een groot hemellichaam, dat 75 jaar nodig heeft om één omloop te volbren gen. Éénmaal in die drie kwart eeuw komt dat grote lichaam in de buurt van de aarde; het laatst is dat gebeurd in 1910. Dat grote lichaam,waar van deze meteorieten de afvalproducten zijn, is de komeet van Halley. G. v. W. De uitslag van de bij de Kennemer Golf club gespeelde wedstrijden om de Mixed Foursomes Wisselbeker luidt: Halve eindstrijd: mevrouw M. Stutterheim (22) en G. Seabury (7) winnen met 3 en 1 van mevrouw E. de Vries (19) en J. Nielsen (16); mevrouw I. KochJolles (16) en A. G. Henderson (6) winnen met 3 en 2 van me vrouw F. L. AdrianWatrin (24) en J. M. André de la Porte (18). Eindstrijd: mevrouw Stutterheim en G. Seabury winnen met 3 en 2 van mevrouw Koch—Jolles en A. G. Henderson. Mermans, de midvoor van Anderlecht, speelde Zondag tegen Nederland voor de vijfendertigste maal als International. Na afloop van de wedstrijd heeft Mermans, die dertig jaar is, verklaard, dat hy voortaan niet meer in aanmerking wenste te komen voor het Belgische elftal. Dit besluit, zo heeft hij eraan toegevoegd, had niets te maken met het gedrag van het Belgische publiek, dat naar men weet, her haalde malen gejoeld heeft, als de Ander- lecht-midvoor een bal verkeerd speelde of een kans miste en daarbij enkele malen riep om „Coppens". De resultaten van de biljartpartijen, ge- speeld in de eerste ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap driebanden, luiden: Siguret (Fr.) 50 81 4 0.617 Ventui-a (Spanje) 47 81 3 0.580 Garcia (Chili) 50 77 3 0.649 Broekhuizen (Nederl.) 48 77 3 0.623 Monestier (Uruguay) 50 70 4 0.714 Moran (Venezuela) 47 70 4 0.671 Tiedtke (Did.) 50 38 9 1.315 Cxuales (Columbia) 33 38 5 0.868 Freidenthal (Arg.) 50 58 6 0.862 Carrega (Arg.) 49 58 7 0.844 De Belg Vingerhoedt was in de eerste ronde vrijgesteld. Woensdag zal in Den Haag worden aan besteed het vervaardigen en opstellen van de stalen bovenbouw van een ophaalbrug voor de schutsluis bij Harderwijk. Deze schutsluis is een onderdeel van de werken aan de Oosterpolder. De ophaalbrug zal over de schutkolk worden gelegd, een overspan ning van zeveneneenhalve meter hebben en de vallen zullen zes meter breed zijn. Ter weerszijden van deze rijweg zijn voet- of rijwielpaden ontworpen ter breedte van elk anderhalve meter. Een comité van actie uit de bevolking van Blaricum heeft een enquêt.e gehouden over de voorgestelde samenvoeging van de gemeenten Laren en Blaricum. Van de 3020 verzonden formulieren is 90 percent gete kend terug ontvangen. Tegen samenvoeging waren 2503 personen, terwijl 90 vóór stem den. Het aantal blanco stemmen bedroeg 125. In percentages uitgedrukt betekent het, dat 92,09 percent tegen samenvoeging was en 3,31 percent vóór. (Speciale berichtgeving) Voor het eerst in haar zesendertigjarige geschiedenis heeft de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs de organisatie op zich ge nomen van een manifestatie buiten Utrecht en wel van de .Vochema '52", de eerste ge specialiseerde beurs voor machines en ap paraten voor de industriële productie en de conditionnering in de voedings- en ge notmiddelenindustrie, de chemische- en de pharmaceutischc nijverheid, die vandaag in de Ahoy-hallen te Rotterdam geopend wordt. De expositie-oppervlakte bedraagt 3300 m2 Daarin zijn ondergebracht produc ten van 326 firma's, afkomstig uit twaalf landen. Ter gelegenheid van deze beurs is een congresweek georganiseerd, gedurende welke een aantal inleidingen zullen worden gehouden over onderwerpen, betrekking hebbende op de ter beurze geëxposeerde apparaten en machines. Voor de oorlog was de chemische in dustrie hier te lande, behoudens enkele uitzonderingen, van bescheiden omvang, al dus ir. I-I. C. M. Vrins, voorzitter van de raad van beheer der stichting Vochema. Het tegenwoordige beeld is geheel anders geworden. In verschillende streken van ons land zijn enorme gebouwencomplexen ver rezen: het stikstofbindingsbedrijf der Staatsmijnen te Lutterade, de „Mekog" te IJmuiden en de Bataafse Petroleum Maat schappij te Pernis. Vele grote en kleine be drijven zijn met nieuwe producten op de binnen- en buitenlandse markt verschenen. Op het gebied van de export van voedings middelen, chemische en pharmaceutische producten, zijn de omstandigheden, vooral ook door het wegvallen van grote produc tiegebieden als Duitsland, zeer gunstig ge weest. De Nederlandse producenten hebben zich dan ook op vele markten een plaats weten te veroveren. Hiertoe waren veel nieuwe machines en apparaten nodig. Ne derlandse importeurs hebben zich steeds meer op de levering hiervan toegelegd en onze machine-industrie bleef hierbij niet achter. Het doel van de „Vochema" is nu, nauw contact tussen leverancier en gebrui ker tot stand te brengen. Maandagmiddag werd op de Engelse Ambassade te Den Haag een aantal onderschei dingen uitgereikt aan twee Nederlanders en twee Engelse onderdanen. De verzets strijder Jan Peelen (geheel links) ontving uit handen van de Engelse Ambassadeur, Sir Nevile M. Butler, de „King's Medal for the cause of Freedom". Verder ziet men van links naar rechts: ir. J. C. Driessen uit Maastricht, die dezelfde onderscheiding ontving: de heer Darel Wilson, consrd-generaal van de Engelse ambassade te Rotter dam, die werd benoemd tot „Commander of the Order of the British Empire"; en Commander W. G. J. Eames D.S.C., die de „Order of the British Empire" ontving. De melkprijzen Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft zich kunnen verenigen met de voorstellen van de Veehouderij commissie betreffende het in het melkprijs jaar 1952/1953 te voeren melkprijsbeleid in het algemeen en het consumptie-melk- beleid in het bijzonder. Volledige overeen stemming hiervoor bestaat ook met de zui- velorganisaties: de Koninklijke Nederland se Zuivelbond, de Coöperatieve Melkcen- trale en de Bond van Kaasproducenten. Betreffende bovengenoemde voorstellen is een bespreking gehouden tussen de mi nister van Landbouw en de Stichting voor de Landbouw, waarbij ook het bestuur voor het Bedrijfschap voor Zuivel aanwe zig was. ADVERTENTIE O. 0 Het waarde-indexcijfer van de totale consumptie der Nederlandse bevolking heeft (dat van 1949 gesteld op 100) in Augustus bedragen 119 tegen 126 in Juli. Het prijsindexcijfer bleef onveranderd met 119, zodat de hoeveelheidsindex met 6 pun ten daalde tot 100, hetgeen per hoofd der bevolking neerkomt op 96 in Augustus tegen 101 in Juli. Deze daling is uitsluitend veroorzaakt door een vermindering van de uitgaven in de sector der duurzame con sumptiegoederen. Het waarde-indexcijfer daalde hier in Augustus namelijk met 38 punten tot 84. De prijsindex bleef onver anderd met 114, waardoor de hoeveelheid van 107 op 74 kwam. De overige sectox-en geven alle een stij ging te zien. Het waarde-indexcijfer der voedingsmiddelen steeg met 3 tot 134, het prijs-indexcijfer daalde van 127 tot 125, zodat het hoeveelheidscijfer met 5 steeg tot 108. De waarde-index der genotmidde len steeg met 5 tot 109, de prijsindex on veranderd 113, zodat de hoeveelheidsindex van 92 op 96 belandde. Het waarde-index cijfer der overige goederen en diensten steeg tenslotte van 131 tot 134, waardoor bij een onveranderde prijsindex van 119 de hoeveelheidsindex van 110 op 112 kwam. 17) Natuurlijk wilde Tak dat. Hij had hon derd maal dergelijke scènes moeten bijwo nen en snikkende echtgenoten, zusters, moeders en verloofden moeten sussen. En hij verloor er nooit zijn geduld bij, wat trouwens in dit geval helemaal niet nodig was. Hij bewonderde het meisje om haar standvastig geloof in Helleboom en om de flinke manier waarop zij zich beheerste na haar eerste uitval. „Mag ik hem spreken?" vroeg ze. Tak moest het weigeren. Het was gevaar lijk, verdachten de kans te geven zich met de buitenwereld in verbinding te stellen gedurende het onderzoek. Het was boven dien tegen de regels. Neen, hij kon het niet toestaan. „Na de huiszoeking," zei hij troostend, en daarmee was het onderhoud afgelopen. Maar toen de dames Kamerlingh de deur achter zich sloten, kreeg Tak plotseling een inval. Hij liep naar de gang en vroeg Eli, nog even in zijn kamer te komen. Haar moeder kon even in de gang wachten. „Juffrouw Kamerlingh," zei Tak, terwijl hij in een aantekenboekje bladerde, „is het waar dat u op de avond van de elfde April een ijskast thuisbezorgd hebt gekregen na mens uw verloofde?" „Ja." „Was hij er zelf bij toen dat ding ge bracht werd?" „Zoals ik later hoorde, ja. Het was een verrassing voor mijn verjaardag en ik sliep al." „Juist. Is het een mooie kast?" „Natuurlijk is het een mooie. Ik was er erg blij mee." „Jaja, dat zal wel. Merkwaardig. Er moet toch iets.Neem me niet kwa lijk, ik dacht ergens aan. Weet u.Weet u misschien hoe groot die kast van u is?" „Natuurlijk weet ik dat. Ik heb er een be schrijving bij met alle maten en de ge bruiksaanwijzing en zo. Ik weet heel pre cies de maten. De ijskast is tachtig centi meter hoog, zeventig breed en zeventig diep." „Dank u." Tak opende de deur voor haar met een buiging en Eli vertrok in grote verwonde ring. Was die man eigenlijk wel goed wijs? Merkwaardig, dacht Tak. Een ijskast en een brandkast.Op dezelfde avond. On geveer even groot waren die twee kasten. De brandkast was iets forser van afmetin gen en natuurlijk veel zwaarder. Maar tochAls ze beide ingepakt op een wa gen staan, kan je er geen verschil in zien. Merkwaardig. Het liet hem niet los, ofschoon hij geen kans zag het verband tussen de twee kas ten tot stand te brengen. Er moest een verband zijn. Maar hoe hij ook peinsde, hij vond het niet. Hij vond het ook niet bij zijn huiszoeking in Joris' winkel. En hij had het nog niet gevonden, toen hij Joris Helleboom als vrij man naar huis liet gaan, met zijn welgemeende excuses voor de berokkende nai-igheid. Als Elisabeth Kaïnernngh gedacht had dat de vrijlating van Joris een triomfale intocht van haar verloofde in haar ouder lijk huis tengevolge zou hebben, vergiste zij zich deerlijk. Zij had Joris afgehaald na een telefoontje van commissaris Falk- ner zelf, die zich uitputte in betuigingen van spijt over het gebeurde en vreugde over de afloop. Halverwege had de heer Kamerlingh Eli de hoorn uit de hand ge nomen en de commissaris de mond gestopt met een paar zeer krachtige opmerkingen, waarmede de gemeente-ontvanger zijn ver stoordheid te kennen gaf over de „licht vaardige en ongemotiveerde inbreuk op iemands persoonlijke vrijheid, die, zoals u toch niet onbekend zal zijn, door onze grondwet zeer nadrukkelijk wordt gega randeerd." Falkner probeerde er nog even tussen te komen, doch de heer Kamerlingh sprak gedecideerd en krachtig voort tot zijn uit voerige volzinnen volledig door het appa raat waren opgenomen. Daarna zei hij „goedendag" en hing de hoorn op, zodat de commissaris enke'e ogenblikken in een ledige ruimte gehoor trachtte te vinden en toen nijdig zijn eigen hoorn op het toe stel deponeerde. Joris en Eli werden binnengelaten door mevrouw Kamerlingh, die Joris ontroerd een zoen gaf en het tweetal vervolgens de kamer binnenleidde, waar de heer Kamer lingh hen tegemoet kwam. „Er is geen reden tot grote vreugde, Jo ris, zei Kamerlingh ernstig. „Ofschoon ik je van harte gelukwens. Want zoals je weet is de zaak, waarvoor je werd aangehou den, nog allerminst opgelost en zolang blijft er een smet op jou en op ons rusten. Laten wij gezamenlijk vurig hopen dat die smet spoedig zal worden weggenomen, opdat wij opi-echt tevreden en opgewekt kunnen zijn." Niemand zei toen nog een woord en de familie ging in gedrukte stemming aan ta fel, waarbij Eli nu en dan kwaadaardige blikken in de richting van haar vader en liefderijke in de richting van Joris wiei-p, een bezigheid die haar gedurende de hele maaltijd werk genoeg verschafte. Na tafel verzocht Kamexdingh de jongelui hem te volgen naar de serre voor „een ern stig gesprek". Eli's moeder werd niet uit drukkelijk uitgenodigd, doch blijkbaar had het echtpaar Kamerlingh tevoren deze gang van zaken overwogen en zij zat erbij met duidelijke berusting. Het was voor haar niet altijd gemakkelijk zich neer te leggen bij de zwaarwichtige, preciese methoden van haar echtgenoot, doch op een of andere wonderlijke wijze wist zij altijd de vrede te bewaren. „Kijk eens," zei Kamerlingh, „Ik heb zwaar nagedacht over deze nare historie en ik heb er lang met moeder over gespro ken. Wij zijn tot de conclusie gekomen dat de gebeurtenissen van de laatste weken een situatie hebben geschapen, waarin wij eens terdege moeten nagaan hoe onze' houding moet zijn. Met ónze bedoel ik in de eerste plaats de houding van moeder en mij, in de tweede plaats die van jou, Eli, en van jou. Joris." Eli en Joris keken elkander verwonderd aan, mevrouw Kamerlingh staarde naar het plafond en zuchtte. Maar de heer Kamerlingh ging onver stoord verder: „Ik ben van mening dat Joi-is in deze aangelegenheid weliswaar geheel en al vrij uit gaat wat betreft zijn veronderstelde aandeel in de gepleegde misdaad, doch daarnaast een ernstige fout heeft gemaakt door op lichtvaai'dige wijze de verdenking op zich te vestigen. Ik bedoel door zijn be- ti-ekkingen met twee mensen, wier straf blad besmeurd was door een aantal gerech telijke vonnissen en die dus allerminst in aanmerking kwamen om als zijn vrienden te fungeren." Eli trachtte hem in de rede te vallen, doch hij beduidde haar te zwijgen en ging voort: „Wij menen dus van Joris te mogen eisen, dat hij van nu af aan alle contact met die twee individuen vermijdt en verder zijn uiterste best doet om in de toekomst be dacht te zijn op het feit dat zijn goede naam ten zeerste met de onze samenhangt." De heer Kamerlingh zweeg en trok een gezicht alsof hij zelf zojuist uit een cel van het politiebureau was losgelaten. Eli was de eerste die reageerde. „U dóet alsof Joris zelf die twee heeft opgezocht en met hen heeft aangepapt", zei ze laatdunkend. „Had hij ze soms op stx-aat moeten zetten toen ze bij hem in de zaak kwamen? Hij heeft mij precies ver teld hoe het gegaan is en ik geef hem groot gelijk dat hij die twee oude vrienden niet verloochende. Nu is die zaak achter de rug en vandaag of morgen komt inspecteur Tak met de inbrekers op de proppen, zo vast als een huis. Die twee kennissen van Joris heb ben toch evenmin iets met de inbraak te maken als u of ik? Natuurlijk zal Joris niet méér met hen omgaan dan strikt nood zakelijk is, maar ik zie niet in „Stil, Eli," maande Joris haar en hij leg de zijn hand op haar arm. „Het gaat er niet om of ik met hen zal omgaan of niet. De moeilijkheid is dat ik hen kén en dat ze mij kennen. Hun jeugd en de mijne waren dezelfde, snap je? Zij komen uit hetzelfde Huis als ik. Zij zijn geen haar slechter of beter dan ik. Zij hebben pech gehad en ik geluk. Daarom zit ik nu in een eigen win kel en daarom heb ik het liefste meisje van de wereld en zij hebben niets. Dat is geen kwestie van stand of goede naam of iets dergelijks, maar zuiver en alleen ge luk. Ik begrijp wel wat je vader bedoelt, (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6