Stoutmoedig plan om Europa's dollartekort op te heffen Dr. Leopold Figl onderbreekt zijn bezoek in Nederland MRP stelt ultimatum aan premier Pinay Weerbericht Overdenking Haarlems Dagblad Drie vliegen in één klap V.S. zouden hier machines kopen om achterlijke gebieden te industrialiseren „SS-ers pioniers der Europese gedachte" In haast naar Wenen terug, waar regeringscrisis dreigt Leiders van Mau Mau thans gearresteerd Het woord is aan M. S. A.-f unctionaris Porter wordt verdacht EDG-verdrag moet nog heden aan parlement worden overgelegd Minder koud Pools-Russisch vredesplan op UNO-agenda Militaire begroting V.S. HAARLEM 34 UTRECHT 20 HILVERSUM (4 Rust keert terug in Kenya Amerika's spokenjacht 67e JAARGANG No 89 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. o437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 22 OCTOBER 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 249 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.L-. Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE AMERIKAANSE generaal Bradley, die chef van de staf en dus heel hoog ge zeteld is onder de generaals dezer wereld, heeft onlangs verklaard dat 1954 het cri- tieke jaar zou worden. Dit natuurlijk in de zin van oorlogsgevaar tussen Oost en West. Enerzijds doet zulk een verklaring opnieuw twijfelen aan de juistheid der stelling, dat men door zich sterk te bewa penen tegenover de sterke bewapening van een ander de vrede zou kunnen bewaren. Een stelling waarin menigeen overigens nooit geloofd heeft en ik ook niet, al berust zij op een woord der oude Romeinen dat in vertaling luidt: „Als gij de vrede wilt, bereidt u ten oorlog". De oude Romeinen spraken dat woord trouwens uit in een tijd, waarin het met de krachtsverhoudingen in de wereld totaal anders gesteld was. Iemand kan erkennen, dat bij de na de oorlog voortgezette bewapening der Sovjet- Unie het Westen geen andere keus over bleef dan zich ook maar weer te gaan bewapenen, zonder daar nochtans aan toe te voegen dat dit nu de aangewezen weg is om de vrede te waarborgen. Anderzijds houdt de verklaring van ge neraal Bradley omtrent het critieke jaar 1954 iets bemoedigends in. Nauwkeurige waarnemers moet het namelijk opgevallen zijn, dat voorspellingen omtrent het cri tieke jaar het steeds op zekere afstand van ons houden. Ik herinner mij dat indertijd het jaar 1950 als zodanig aangeduid werd. Dat gebeurde een paar jaar tevoren. Daar op kwamen prompt '51, '52 en '53 aan de beurt, steeds op gepaste termijn. Als het critieke jaar in deze trant voor ons blijft wegdeinzen in de toekomst zullen wij het hopelijk nimmer bereiken, ofschoon ik ge loof dat om dat te verhinderen op den duur andere maatregelen zullen nodig zijn dan juist bewapening. Gij kunt die nu wel on denkbaar achten, maar hadt gij enige jaren geleden verwacht dat in October 1952 door toedoen van Europese regeringen een commissie zou bijeenkomen met de op dracht, een ontwerp voor een Europese grondwet te maken? Natuurlijk is die daar mee nog lang niet verwezenlijkt, maar niet temin is men nu zeer onmiskenbaar op een weg, die enkele jaren geleden nog door zovelen als dwaas idealisme of liefst utopie werd aangeduid. In de verhoudingen in de Sovjet-Unie en in het beleid van Moskou zouden ook binnen enkele jaren verande ringen kunnen intreden. Het is zelfs waar schijnlijk. De gedragingen en dus ook het beleid van mensen, en daarmee van rege ringen, zijn niet lang onveranderlijk. Er gebeurt bovendien meer in de wereld dan alleen in het Westen en in de Sovjet-Unie, die haar niet gezamenlijk vormen. Daar worden wij telkens aan herinnerd. Hetgeen in die andere delen der wereld gebeurt kan niet zonder invloed blijven. Velen raken niet uitgeschreven, niet uit gerekend en niet uit-voorspeld over de kansen op een derde wereldoorlog. Dit overdenkend moet men wel de overweging maken, dat de wereld nooit een veilige verblijfplaats voor de mens is geweest. In vorige eeuwen werd hij weliswaar niet door wereldoorlogen bedreigd, maar des te meer door epidemieën, door het ontbreken van hetgeen wij de meest elementaire hygiëne achten, door tal van ziekten die de medi sche wetenschap nu met succes bestrijdt en waartegenover zij toen machteloos stond. De gemiddelde levensduur, ook als men de grote zuigelingen-sterfte van die tijden bui ten beschouwing laat, was dan ook eeuwen lang aanmerkelijk lager dan nu. Dit be peinzend komt men meteen tot de gedachte, dat men zich in het verleden veel minder dan nu scheen te bekommeren om de vraag, wat binnen enige jaren wel eens zou kun nen gebeuren. Men was dus sterker bereid, het leven met al zijn kwade kansen te aan vaarden. Ofschoon de ziekten, vooral die in epidemische vorm, naar verhouding grotere verwoestingen van jong leven aanrichtten in de mensheid dan zelfs de massale oor logen van later tijd. Ge kunt die rustiger levenshouding uit een dieper religieus besef verklaren. Ge kunt overigens vaststellen dat het ook in deze tijd niets baat, zich angstig te verdiepen in de vraag of binnen enkele jaren een derde wereldoorlog zal losbarsten: een vraag overigens, die nie mand beantwoorden kan. Ook generaal Bradley niet. Generaal Bradley kan mij nog meer ver tellen. Als hij dan maar doorgaat met „het critieke jaar" op enige afstand in de toe komst vast te leggen. Als hij, of zijn opvol ger, of een van zijn onder-stafchefs (want eigenlijk is hij het hoofd van chefs-van staven) binnen een jaar of zo zijn voor spelling naar 1955 verschuift, hoop ik u weer aan het verloop te herinneren. Misschien is de toegenomen spanning in de wereld omtrent de kans op oorlog ook een gevolg van het bij velen ontwaakt be sef, dat de mensheid in staat moet zijn oor log die zij zelf schept te voorkomen. Het weten dat daar middelen voor te vin den en toe te passen zijn heeft wellicht onrust en spanning doen toenemen. Anders dan bij vorige geslachten, die zulk wel slagen volstrekt onuitvoerbaar achtten. Als dat zo is moeten wij, die dit beleven al slapen velen van ons geen minuut korter vanwege de kans dat er wel weer eens oorlog kon komen het aanvaarden als verschijnsel van een tijd, die nieuwe wor ding inluidt. Hetgeen de meest hoopvolle gedachte is, die men hierbij kan aanvaar den. R. P- NEW YORK. (AFP). De Algemene Ver gadering van de UNO heeft de besluiten van haar agendacommissie, om het Poolse vredesplan en het Amerikaanse voorstel voor het zenden van een onpartijdige com missie naar Korea voor het instellen van een onderzoek naar bacteriologische oor logvoering, bekrachtigd. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: 2 trawlers samen f28.300; IJM 16 f 18.900; IJM 54 f 15.500. Loggers: KW 76 f9400; KW 40 f4470; KW 44 f1400; KW 38 f3900; KW 95 f7660; KW 176 f1115; KW 140 f1840; KW 144 f3590; KW 29 f990; KW 49 f900; KW 167 f 1870; IJM 208 f 4040; KW 210 f 3940. Kotters: IJM 228 f 170; SCH 164 f 240; HD 125 f 1770; WR 7 f3420; KW 210 f260; KW 30 f270; KW 92 f360; KW 60 f320; KW 35 f420; KW 27 f140; KW 94 f30; YE 94 f170; KW 29 f300. (Van onze correspondent in Parijs) Anthony Eden heeft gisteravond aan het slot van de minister-conferentie van de organisatie voor Europese economische samenwerking, die hij sinds Maandag in Pari,js presideerde, onthuld, dat er in het Chateau de la Muette aan een nieuw plan wordt gewerkt ter bestrijding van het dollar-tekort. Eden onderstreepte daarbij, dat niet alleen Europa, maar de hele wereld met een tekort aan dollars heeft te kampen, en volgens de Engelse minister zijn daaraan bijna al onze economische moeilijkheden, die misschien ernstiger zijn dan aanvankelijk werd gevreesd, toe te schrijven. Het plan komt er in korte trekken op neer, dat gestreefd zal worden de minder ont wikkelde landen, zoals tegenwoordig de al of niet voormalige koloniën worden ge noemd, in Afrika, Azië en Zuid-Amerika, met behulp van Amerikaanse regerings fondsen tot hogere welvaart te brengen. Die behoeftige gebieden zouden hun achter- terstand door industrialisatie in moeten lopen, waarvoor in Europa de machines en andere benodigdheden zouden moeten worden aangekocht. Die aankopen zullen dan in dollars worden betaald. In plaats van een directe Amerikaanse bijstand aan Europa zal er dan zo dus een driehoekshandel worden geschapen met de dollar als ruilmiddel. Tevens zouden er nieuwe consumptie-behoeften worden ge kweekt, die goeddeels door Europa zouden kunnen worden bevredigd. De tegenwoor dige situatie, waarbij Europa rechtstreeks door Amerika wordt gesteund, kan niet eeuwig voortduren en bovendien voldoet ze geen der partijen. Amerika niet, omdat de belastingbetalende burgers daar te wei nig direct resultaat van hun offers zien. Europa niet, omdat door deze bijstand een mentaliteit gekweekt wordt, of althans wordt bevorderd, die verlammend op de eigen initiatieven werkt, waardoor de af hankelijkheid van Amerika nog extra wordt versterkt. Tenslotte zou door de min der ontwikkelde landen in een wereld om vattend commercieel circuit in te schake len, de onderlinge solidariteit en samen hang der Atlantische gemeenschap aan zienlijk kunnen worden bevorderd. Eden heeft er echter de nauruK op ge legd. dat dit plan nog maar in een aller eerste fase van ontwikkeling verkeerde, omdat eigenlijk alleen nog maar de begin selen ervan besproken zijn. Een commissie zal die ideeën echter verder uitwerken en op 12 December hopen de 18 landen er bij hun volgende bijeenkomst dan dieper op in te kunnen gaan. Samenwerking Een ander belangrijk punt, dat bij deze eerste OEES-conferentie, die onder Eden's leiding stond, besproken werd, betrof de onderlinge samenwerking der verschillen de Europese en Atlantische organisaties. In dit verband is natuurlijk ook het Eden- plan opnieuw ter tafel gekomen, dat de Engelse minister in Straatsburg, zoals men weet, reeds uitvoerig heeft toegelicht. Ons leven zou heel wat eenvoudiger zijn zo zei Eden wanneer zich wat minder internationale instanties met de organisa tie van Europa bemoeiden. Maar omdat de posities en aspiraties van divei'se landen nu eenmaal heel erg uiteenlopend zijn, kon zo zeide Eden ook niet van één ge lijkgerichte en solidaire actie sprake zijn. Zo kon Engeland zich niet als lid binden aan de staalpool en zo bleef Zwitserland buiten de Atlantische gemeenschap. Maar die onderlingen verschillen van inzicht en De Amerikaanse minister van Defensie, Robert Lovett, heeft de mening uitge sproken, dat de volgende militaire begro ting der V.S. minder zal zijn dan 55 mil liard dollar het bedrag van het vorig jaar. De ramingen zouden gebaseerd zijn niet op hetgeen wenselijk maar op wat nodig is. De begroting kon verminderd worden omdat de behoeften van de strijd krachten thans stabieler zijn. bedoeling hoeven toch geen reden te zijn om niet naar een samenwerking te streven. En nogmaals merkte Eden op, dat Enge land daartoe nog altijd van harte bereid is. Het belang van de afgelopen conferentie school voor Eden vooral daarin, dat nu de richtlijnen zijn ontworpen voor een efficiënte coördinatie tussen organisaties als de OEES, de NATO, de Europese raad en de Schuman-gemeenschap, organisaties, die tot dusver nog veel te los van elkaar hebben gestaan. BONN, 21 October. (Van de ANP-cor- respondent). De Waffen-SS is tijdens een bijeenkomst van vroegere SS-ers in de Beierse stad Kulmbach aangediend als de voorloper van het Europese leger. De voormalige commandant van de SS- divisie „Viking", generaal Gille, heeft in een rede voor de organisatie van vetera nen der SS onder meer gezegd: „Wij bie den ons aan niemand aan, het allerminst wel aan diegenen, die zo weinig achting voor onze soldateneer hebben gehad. Maar wij maken er in alle bescheidenheid op opmerkzaam, dat de oprichting van een Europees leger, zoals dit thans hopelijk nog niet te laat door de politici der Westelijke mogendheden wordt geëist, in onze gelederen reeds met het beste suc ces is beproefd. Het waren idealisten, die reeds meer dan 10 jaren geleden hebben ingezien, dat Europa slechts gemeenschap pelijk tegen het bolsjewisme kan worden verdedigd. Onze Hollandse, Vlaamse, Franse, Belgische, Noorse, Zweedse en Deense kameraden hebben een bittere lij densweg achter zich. De bondsregering dient er bij haar werk voor een nieuw Europa voor te pleiten, dat deze pioniers van de Europese gedachte van vervolging worden ontslagen". De Oostenrijkse bondskanselier dr. Figl. die gisteravond in 's Gravenhage is aange komen, is onmiddellijk na zijn aankomst door zijn regeringscollega's in Wenen telefo nisch ér van op de hoogte gebracht, dat in de beraadslagingen van de Oostenrijkse bondsregering over de begroting onver wachte moeilijkheden zijn opgetreden, die het gevaar van een regeringscrisis naderbij hebben gebracht. De in de ambtswoning van de bondskanselier in Wenen verzamel de leden der regering verzochten de bonds kanselier het staatsbezoek in Nederland af te breken en onmiddelijk naar Wenen terug te keren, daar het heden de laatste dag is, waarop, volgens de Oostenrijkse grondwet, de begroting mag worden ingediend. De bondskanselier kon de dwingende noodzaak, die in binnenlands politiek op zicht plotseling is opgetreden, niet uit de weg gaan en hij heeft de Nederlandse rege ring medegedeeld, dat hij tot zijn zeer grote spijt gedwongen was zijn staatsbezoek af te breken. Dr. Figl is vanmorgen om half tien teruggevlogen van Schiphol naar Wenen. Een meningsverschil over de begroting tussen de twee coalitiepartijen van de Oos tenrijkse regering, de conservatieve volks partij en de socialisten, heeft tot een crisis geleid, waaruit wellicht een aftreden van de regering kan voortvloeien. Minister van Financiën Kamitz heeft Dinsdagavond zijn ontslag aan het bestuur van de conservatieve volkspartij aange boden, nadat de onderhandelingen tussen de coalitie-partijen waren mislukt. Een woordvoerder der partij deelde ech ter mee, dat het bestuur dit ontslag hoogst waarschijnlijk niet zal aanvaarden, omdat t Y fW;Y? 'i mmuiu Dinsdag is een 10 km. lang traject van de nieuwe Rijksweg Amsterdam-Utrecht voor het verkeer opengesteld. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, directie Wegen, ir. L. J. A. Bergansius, verrichtte de opening door de wegwijzer bij Loenerbrug te onthullen. Dr. Beel (links) verwelkomde dr. Figl en diens echtgenote. de partij het beleid van de minister vol ledig steunt. Waarnemers in de omgeving van de volkspartij zijn van mening, dat deze groep vermoedelijk niet tot een compromis bereid zal zijn, wanneer de besprekingen met de socialisten heden zouden zijn hervat. Beide coalitiepartijen hebben inmiddels verklaringen uitgegeven, waarin zij uiteen zetten, waarom de besprekingen op niets zijn uitgelopen. De volkspartij legt er de nadruk op, dat zij zal blijven streven naar consolidatie van de Oostenrijkse economie en daarom gekant Is tegen verhoging der begrotingsuitgaven. De socialisten verklaren, dat te weinig gelden beschikbaar worden gesteld voor openbare werken, de staatsspoorwegen en voor ouderdomspensioenen. Ook vinden zij, dat de begroting voor Binnenlandse Zaken te laag is, waardoor huns inziens de politie niet op haar huidige sterkte zal kunnen worden gehandhaafd. Zij zien hierin een gevaar voor de openbare veiligheid. De zetelverdeling in het Oostenrijkse parlement is als volgt: conservatieve volks partij 77 zetels: socialisten 67 zetels; liga van onafhankelijken (een i-echtsgeoriën- teerde partij) 16 zetels en de communisten 5 zetels. In haast terug „Het spijt me vreselijk, dat ik dit be zoek, waarover ik me zo heb verheugd, zo plotseling moet onderbreken," zei dr. Figl kort voor zijn vertrek op Schiphol. „Mijn persoonlijke aanwezigheid in Oos tenrijk is absoluut noodzakelijk. Verant woordelijkheid voor de zaken in het vader land verplichten mij terug te keren. Pro blemen, zoals die zich thans in Oostenrijk voordoen, zijn bij ons veel moeilijker op te lossen dan in een vrij land. Vergeet u niet, dat wij rekening moeten houden met vier bezettingslegers. De situatie is ernstig, anders had mijn regering mij niet gevraagd een officieel staatsbezoek aan Nederland te onderbreken en terug te komen. Ik ben zeer onder de indruk van de bijzondere vrien delijkheid, de grote gastvrijheid en de uit gesproken hartelijkheid, waarmede ik gis teren in Den Haag ben ontvangen." De bondskanselier is niet de enige, die overhaast naar Wenen terugreist. Ook vice- kanselier Adolf Scharf, die het internatio nale socialistische congres te Milaan bij woont, en de minister van Buitenlandse Zaken, Karl Gruber, die Oostenrijk op de ministersconferentie van de OEES te Parijs vertegenwoordigt, worden heden in Wenen terugverwacht. NAIROBI. (Reuter). Thans, na een tweede razzia in Kenya, ziin 98 personen gearresteerd, die naar men aanneemt de leiders van de recente onlusten in het land waren. De arrestaties werden met be hulp van aangevoerde troepenversterkin- gen en politie, bestaande uit blanken en gekleurden, in het gebied van de Kikoe- joestam verricht, het centrum van de acti viteit van de tegen de blanken agerende Mau Mau. De Mau Mau beschouwt volgens een woordvoerder van de regering de even eens gearresteerde Djomo Kenyata, de lei der van de Afrikaanse Unie van Kenya, als één van haar leiders. De fractieleider van de Afrikaanse vertegenwoordigers in de wetgevende vergadering, Elioed Mathoe, is verdwenen. Men weet niets over zijn verblijfplaats. In Nairobi zijn voorts een aantal niets doeners en dieven gearresteerd. Degenen, die na een verhoor onschuldig werden be vonden, zijn in vrijheid gesteld. De auto riteiten wachten thans af, of zich verdere ongeregeldheden zullen voordien. De krui ser „Kenya" zal pas morgen te Mom basa aankomen. De oorlogsbodem heeft vertraging gehad. Afrikaanse stem Mmioey Koinandje, vertegenwoordiger van „Kenya African Union" te Londen, heeft verklaard, dat de ongeregeldheden het gevolg zijn van het niet-tegemoetko men aan de wettige en dringende verlan gens van de Afrikaanse bevolking. De af kondiging van de staat van beleg was niet beslist noodzakelijk, daar de geweldple ging niet van de zijde van de onbewapen de bevolking kwam. De regëring van Ke nya had zelf toegegeven, dat de Mau Mau niet het volk vertegenwoordigde. De Afri kaanse Unie van Kenya en de Afrikaan se leden van de wetgevende vergadering, hebben zich steeds uitgesproken tegen ge weldpleging. Zij hebben steeds de leden van andere rassen uitgenodigd met de in heemsen samen te werken bij het zoeken van een oplossing der huidige vraag stukken. Thans, zo vervolgde hij, heeft de rege ring de kans voorbij laten gaan met de bevolking samen te werken door het ar resteren van vele onschuldigen. Het is thans duidelijk, dat de publiciteit, gege ven aan de activiteit van de Mau Mau, slechts er op gericht is de pogingen om met meer kracht op te treden tegen het Afrikaanse nationalisme te camoufleren. De jongste Britse actie is slechts in het voordeel der blanken en zij heeft alle Brit se verklaringen, volgens welke gestreefd wordt naar een spoedige instelling van een autonoom bestuur, waardeloos gemaakt, zo besloot Koinandje. B ör n e Niets is duurzaam, behalve de afwisseling. Foto van Jomo Kenyata, leider van de Afrikaanse Unie in Kenya en vermoedelijk een der aanstichters der ongeregeldheden, die in Nairobi is gearresteerd. Hij draagt de bijnaam van Brandende Speer". WASHINGTON (Reuter) De „waak hondencommissie" van de Amerikaanse senaat en in het bijzonder een republikeins lid er van, senator Homer Ferguson, heeft Paul Porter, plaatsvervangend M.S.A.- directeur in Europa voor economische aan gelegenheden, er van beschuldigd pro- communistische neigingen te hebben. John Kenney, waarnemend MSA-airec- teur, heeft thans medegedeeld dat Porter naar Washington zal terugkeren, om zich tegen deze beschuldiging te verweren. Kenney verdedigde Porter. Hij verklaarde dat Porters optreden „een grote factor was in de overwinning, die de Griekse rege ringstroepen in 1949 op de communistische rebellen wisten te behalen". Porter bevindt zich thans te Parijs. (Van onze correspondent in Parijs) Vandaag zal blijken, wat ongeveer de uitwerking is geweest van de bom, die Her- riot de vorige week op het congres der radicalen in Bordeaux liet exploderen. De bom is inderdaad wel met veel tumult ontploft, maar de rook was gisteren nog niet geheel opgetrokken. Zoals men weet, heeft Herriot geëist,dat het Europese leger- verdrag opnieuw op de helling zou worden geplaatst. En verder liet hij zijn partijge noten begrijpen, dat Pinay, de minister president, het in grote lijnen niet met hem oneens zou zijn. De M.R.P., de partij der Franse Katho lieken, heetf direct daarop, bij monde van haar voorzitter, Teitgen, de premier een soort ultimatum gesteld. Uiterlijk heden zal het verdrag op het bureau van de Ka mer moeten zijn gedeponeerd met het ver zoek het te willen ratificeren. Zo niet, dan zullen de Katholieke ministers zich uit de regering terug dienen te trekken. Minister Schuman, met wiens handteke ning het E.D.G.-verdrag bekrachtigd werd, heeft op een lunch van de buitenlandse pers zich gisteren iets genuanceerder uit gedrukt. Hij ontkende, dat het verdrag in strijd met de Franse grondwet zou zijn, zo als Herriot had beweerd, maar daaren tegen was hij het wel met de president van de Kamer eens, dat het Europese leger door een politiek gezagsorgaan overkoepeld zou moeten worden. Hij vond het evenwel niet absoluut noodzakelijk, dat die politieke autoriteit reeds in functie zou zijn getre den op het moment van de ratificatie van het verdrag. Wel zouden de besprekingen over het politieke gezagsorgaan dan al in een vergevorderd stadium moeten ver keren. Aangezien echter in Maart de com missie ad hoe te Straatsburg al een rapport moet uitbrengen over een Europese grond wet en dus ook over het gezagsorgaan, zal aan deze voorwaarde dacht Schuman gemakkelijk kunnen worden voldaan. Want er zou zeker een maand of drie mee heen gaan voor het Franse parlement de 200 artikelen van het verdrag alle zal hebben bekeken.' Vandaag zou de ministerraad moeten be sluiten, of het E.D.G.-verdrag in zijn hui dige vorm al of niet bij de Kamer zal wor den ingediend. Het is waarschijnlijk, dat premier Pinay vandaag of morgen het re geringsstandpunt in een officiële verklaring voor de Kamer nog eens nader toe zal lichten. Spanje De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, heeft ook verklaard, dat hij hoopte, „in de niet te verre toekomst" de kwestie van Spanjes opneming in het Europese leger te regelen. De West-Duitse regering heeft zich na een Dinsdag gehouden bijeenkomst uitge sproken voor een snelle West-Duitse be krachtiging van het E.D.G.-verdrag, nog vóór de Franse Nationale Vergadering zich hierover heeft uitgesproken. Tevoren had bondskanselier en minister van Buitenlandse Zaken Adenauer overleg gepleegd met het bestuur van de christen democratische partij, waartoe hij zelf be hoort. Een christen-democratische woord voerder verklaarde, dat zijn partij een snelle West-Duitse bekrachtiging wenst, om te doen blijken dat West-Duitsland een positief standpunt inzake de Europese ver dedigingsgemeenschap inneemt. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de laatste paar dagen begon nen zich veranderingen in de algemene luchtdrukverdeling te voltrekken. Het zwaartepunt van een hogedrukgebied bo ven Scandinavië, dat zijn invloed geruime tijd tot over onze omgeving uitstrekte, be gon namelijk naar het Noorden te bewegen, terwijl de depressie-activiteit op de oceaan belangrijk toenam. Dit had tot gevolg, dat gisteren in de loop van de dag de aanvoer van koude continentale lucht naar onze omgeving vrijwel tot stilstand kwam. Ver wacht mag worden, dat de invloed van de oceaandepressie zich in de komende dagen verder over West-Europa zal uitbreiden. Dit zal een einde maken aan de periode van zeer koud weer in onze omgeving. De temperatuur, die de laatste tien dagen ge middeld ongeveer 4,5 graad beneden nor maal was, zal nu gemiddeld negen graden worden, hetgeen normaal is voor deze tijd van het jaar. De kans op regen wordt gro ter en de winden zullen uit Zuidelijke richtingen gaan waaien. MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen. Matige tot krachtige en aan de kust later wellicht harde Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind. Zachter. 23 October Zon op 7.19 uur, onder 17.29 uur. Maan op 13.02 uur, onder 19.44 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 22 October Hoog water: 5.23 en 17.40 uur. Laag water: 1.10 en 13.19 uur. Donderdag 23 October Hoog water: 6.03 en 18.19 uur. Laag water: 1.45 en 13.55 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1