Stevenson en Eisenhower gaan laatste ronde in Belgen gereed tot bespreking van concurrentiemoeilijkheden 3 Wereldnieuws De grote kans NAAR DE VIERDE NOVEMBER RADIO REPARATIE De radio geeft Donderdag Men hoopt op compromis met Nederlanders PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND ^3och ló het zo WOENSDAG 22 OCTOBER 1952 2 De kern van de zaak Tafts vrienden voeden „Ike" op, Truman zorgt voor zwaar geschut Protestcomité tegen gratie aan Lages houdt vast J. W. Kockx uit Egmond aan Zee wordt zeventig Roerloze coaster H. J. MAERTENS N.V. Kerkelijk Nieuws Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS 12.000 hoornstoppels scheren Een ongemeen belangrijk verschijnsel is dezer dagen in de U.N.O. aan den dag getreden, namelijk de vrij scherpe schei dingslijn tussen de blanke en gekleurde volken, die waarneembaar werd, zo gauw kwesties van nog niet onafhankelijke vol ken aan de orde kwamen. Aan de ene zijde stonden dan de mogendheden van het At lantisch pact, aan de andere de Aziatische, Arabische en Zuid-Amerikaanse volkeren, die daarbij gesteund werden door het com munistisch blok. Tezamen vormden zij een overweldigende meerderheid. Dat dit een gevaarlijke situatie is, be hoeft geen betoog. Het bondgenootschap tussen gekleurde volken en de Sovjet-Unie en haar satellieten mag dan grotendeels van opportunistische aard zijn, het dringt toch de Westelijke kampioenen van vrij heid en democratie in een hoek, waar men hen liever niet zou zien. En het wijst bo vendien op een zeer grote zwakte in het Noord-Atlantisch harnas. Zózeer acht het Westen zich blijkbaar militair bedreigd, dat het al zijn aandacht concentreert op de concrete versterking der defensie en een grote kans voorbij laat gaan op zijn allersterkste terrein, namelijk dat van het ideologisch offensief. Sterker nog: een West-Europees land, Frankrijk, voert als argument in een kwestie van koloniale aard aan, dat het Tunesië en Marokko niet wil loslaten, cmdat het zou vrezen, dat deze gebieden in handen van het communisme zouden vallen. Er zijn trouwens meer voor beelden aan te wijzen, waarin het Westen uit louter strategische overwegingen zich laat leiden door het spreekwoord „Beter één vogel in de hand, dan tien in de lucht" en zich handhaaft in machtsposities, daar mee de steun verspelend van het enorme blok der gekleurde volken. Een steun die in het huidige wereldconflict onmisbaar moet worden geacht. Zeker, er mag dan af en toe in het Wes telijk blok een streven opduiken om meer haast te maken op de weg naar onafhanke lijkheid voor de niet-vrije volken, maar dit streven is blijkbaar zwakker dan de vrees voor een breuk in het militaire verbond. Een breuk, die zou kunnen optreden, wan neer men bijvoorbeeld Frankrijk of een ander land op de tenen zou trappen. Men moet zich nu echter in alle ernst de vraag stellen of dit een juiste methode is. De jongste gebeurtenissen in Afrika, zo wel in Zuid-Afrika als in Kenya, duiden er onafwijsbaar op, dat na Azië thans het zwarte werelddeel aan de beurt is om zich te ontworstelen aan het bewind der blan ken. Men kan aanvoeren, dat de inheemsen niet gereed zijn zich zelf te besturen, dat zij gebruik maken van misdadige terreur, dat de Christelijke beschaving haar taak niet mag verzaken, dat de overgang geleidelijk moet gaan. Men mag niet vergeten, dat deze argu menten zeven jaar geleden in Azië ook zijn gebruikt, maar dat zij de onafwendbare ontwikkeling niet hebben tegengehouden. Men kan uiteraard van mening ver schillen over de vraag hoe lang het zal duren. Maar aangezien men niet kan be twisten, dat de Arabieren en de zwarte volken van Afrika uiteindelijk zelf het heft in handen zullen nemen, of wij dat willen of niet, en waar de recente geschiedenis heeft uitgewezen, dat dit meestal eerder gebeurt dan men verwacht, staat het Wes ten nü voor de keuze. Of de bestaande toe stand trachten te rekken en daarmee hoe goed zijn bedoelingen ook mogen zijn in de ogen van de millioenen kleurlin gen over de ganse wereld de blaam op zich te laden een onderdrukker te zijn, die een gerechtvaardigd vrijheidsstreven in de weg staat. Of de leiding van boven-af op zo kort mogelijke termijn op te geven en te vervangen door een uitgebreide economi sche en technische steun van een sterkere gelijke aan een zwakkere gelijke. Gelijke dan in de zin van het zelfbeschikkingsrecht dat het Atlantisch pact in zijn vaandel heeft geschreven. Zelfs een zeer uitgebreid steunprogramma, zou maar een fractie hoeven te kosten van de gelden en de in spanningen, die de Westelijke volken zich (Van onze correspondent in de V.S.) Zelden is het in Amerika voorgekomen, dat ongeveer twee weken voor de verkie zingen een groot aantal mensen nog niet wist hoe te stemmen. De onderzoekers van de publieke opinie onderstrepen dit feit dan ook door op te merken dat zij zich niet in staat gevoelen om voorspellingen te doen omtrent de uitslag. De onzekerheid van velen in deze Octo- bermaand contrasteert sterk met de uitge sproken voorkeur, waar verscheidene Amerikanen in Mei en Juni blijk van gaven. In het begin van de zomer zag het er nog niet naar uit, dat Stevenson zich beschikbaar zou stellen en de beste keus scheen toen aan velen ook aan verschei dene democraten: generaal Eisenhower. Sindsdien is er veel gebeurd. Stevenson toonde zich een candidaat van grote gees telijke diepgang en Eisenhower's formaat scheen velen wat te slinken, nadat hij zijn uniform had' verwisseld voor een burger pak. Toch valt het velen couranten zo wel als individuen thans moeilijk om op hun eenmaal gedane keus terug te komen. Maar men is begonnen te aarzelen en her haaldelijk heeft men het gevoel: er be hoeft nog maar weinig te gebeuren en dan zwaait deze man, of deze courant (de Washington Post bijvoorbeeld) om naar het kamp van Stevenson. Misschien zal het Eisenhower in de laat ste periode van de strijd weer beter gaan aan in de afgelopen weken. Ike's reizen door het Midden-Westen zijn thans achter de rug. Kennelijk wilde de generaal de een heid in zijn partij zo groot mogelijk doen zijn en om een compromis met Taft en zelfs met Mc Carthy te bereiken, deed hij vele passen naar rechts. Gedurende de conventie te Chicago heb ik een keer geseind, dat Eisenhower nog veel op te voeden zou hebben in zijn eigen partij. Maar de laatste weken zag het er eerder naar uit, dat de neo-isolationisten en de heksenjagers onder de republikeinen, gehouden, zullen de democraten ook de Knm oor* hot nrnmorlon i«rarpn TTiccmhnwor nnniilairp TC^fanvpr nncr oIq cnrplfpr nanr thans voor de Atlantische bewapening moeten getroosten. Het zou ruimschoots kunnen putten uit het rijke reservoir van de Westerse techniek. Het zou de gekleurde volken kunnen helpen zich te verweren tegen de gesel der natuurrampen, het zou ze in staat kunnen stellen de magen van hun kinderen te vullen. Zij zouden ons Westerlingen in dat geval onder hun eigen dak als gewaardeerde vrienden ontvangen. En vermoedelijk gaarne advies van ons accepteren. Van zo'n Atlantisch initiatief zou het Kremlin aanzienlijk meer schrikken dan van een NAVO-besluit over de vraag uit welke haven de Westelijke strijdkrachten het Europese continent moeten ontvluchten. Of van het geredekavel over de vraag of de Nederlandse waterlinie het Russische leger kan tegenhouden. W. L. B. ADVERTENTIE Vraag niet zo maar een BOVEN- OF ONDERMATRAS, vraag naar de èë/lZè AUPIKIG MATRAS met dit etiket: hém aan het opvoeden waren. Eisenhower is waarlijk heel ver gegaan om Taft en de zijnen niet van zich te vervreemden en de toekomst zal leren, of hij daarbij niet al te ver is gegaan en of hij in deze weken het vertrouwen van progressieve elementen niet al te zeer heeft verspeeld. Ike's democratische tegenstanders, de aggressieve Truman en de toch ook feller wordende Stevenson, zagen in deze weken hun kans schoon om te zeggen, dat Eisen hower kennelijk niet de man was, die hij eerst leek. En inderdadti, wanneer ook na een eventuele verkiezing van Eisenhower de vleugel van Taft zo krachtig zou blij ven als thans, dan staat het nog allerminst vast, dat er geen wijzigingen zullen komen in Amerika's buitenlandse politiek. Laatste loodjes Veel zal van Eisenhower's eindspurt af hangen. Het Midden-Westen is hij nu door. De Taft-mensen kunnen tevreden zijn Maar nu gaat het er voor Eisenhower om de onafhankelijke kiezers en de ontevreden democraten te winnen. Tal van geruchten doen de ronde over de taktiek, die de re publikeinen thans zullen volgen. Het plan om Eisenhower via de televisie aan het publiek te „verkopen", zoals men een markt schept door televisie-reclame voor bier of tandpasta, schijnt voorlopig van de baan. McCarthy zou er voor voelen de Ameri kanen persoonlijk de stuipen op het lijf te jagen met redevoeringen over dreigend in tern communisme. De enige redding tegen het dreigende rode gevaar zou dan natuur lijk de republikeinse partij moeten zijn. In zijn eigen staat heeft de demagoog Mc Carthy op die manier grote successen ge boekt. Nemen de republikeinen echter hun toevlucht tot deze methode in het groot, dan gaan ze een riskant paardemiddel ge bruiken, dat wel eens anders zou kunnen uitpakken dan zij hopen. Vooralsnog lijkt Eisenhower te nuchter en te rustig om zich op zij te laten zetten door de nimmer raakschietende heksenjager McCarthy. Zwaar geschut Ook al worden Stevensons redevoeringen gaandeweg wat feller, toch is het voor hem een grote steun, dat president Truman, op zijn treinreizen dié kiezers tevreden stelt, die van zwaar geschut houden in een cam pagne. Truman blijkt nog altijd een grote populariteit bij de massa te hebben. Men ziet niet tegen hem op, zoals men opzag tegen Roosevelt of zoals men eventueel tegen Eisenhower of Stevenson op zal kun nen zien, maar men waardeert „Harry" als een flink exemplaar van de eigen soort, als een eenvoudig man met courage. Juist omdat het thema corruptie door de republikeinen wel aan de orde zal worden HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgenge bed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.30—12.33 Land en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.45 Platen. 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.35 Strijkorkest. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Metropole-orkest. 18.35 Op de stelling. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen. 19.30 Van huis en haard verdrevenklankbeeld. 20.00 Gevarieerd programma. 21.45 Vragen aan voorbijgangers. 22.15 Clavecimbel en viool 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 12.00 Orgelspel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.50 Uit het bedrijfsleven, vraagge sprek. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmu ziek. 13.50 Platen. 14.00 Ontmoetingen met Christopher Blaze, hoorspel. 14.35 Altviool en piano. 15.00 Voor de zieken. 18.00 Tussen vier en vijf. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Mili taire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Regerings uitzending: Papoea rechtsgevoel en rechts pleging. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Orkestconcert. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Jazz-Sociëteit. 19.40 Platen. 19.55 Nationale vluchtelingenhulp. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest en soliste. 21.10 De heerser in huis, hoorspel. 22.25 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actualitetien. 23.3024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Omroep-orkest. 12.30 Weerberichten. 12.34 Voor de landbouwers. 12.42 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevarieerde muziek. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les 14.45 en 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Klankbeeld. 20.30 Omroeporkest. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogram ma. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.55 •-23.00 Nieuws. Het Comité van protest tegen de gratie verlening aan Lages is in Amsterdam bij een geweest „om nieuwe plannen te bera men". Men werd het er over eens dat de vol gende taak van het comité zal zijn het Nederlandse volk op te roepen tot mede werking aan „een nationale petitie voor het verkrijgen van de wettelijke garantie dat oorlogsmisdadigers als Lages nimmer voor strafvermindering of verzachting in aanmerking zullen komen". Mr. N. S. Blom, voormalig staatssecre taris van Buitenlandse Zaken, is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Vrijdag 24 October wordt de heer J. W. Kockx, de „promotor van Egmond aan Zee", 70 jaar. In tal van commissies en organisaties heeft de heer Kockx in de loop der jaren zitting gehad, o.m. in de VW, de vertrou wenscommissie van de Nederlandse Bond van Onoverdekte Zwembaden en Zeebad- bedrijven en de Reddingsbrigade. Vijf en dertig jaar exploiteert de heer Kockx reeds een bad- en strandgelegenheid in Egmond aan Zee. En hij is nog vol goede moed voor de toekomst, getuige het feit, dat waarschijnlijk begin volgend jaar be gonnen zal worden met de herbouw van zijn badhotel te Castricum. Vrijdagmiddag van 35 uur zal hij recipiëren in het hotel Bellevue te Egmond aan Zee. De dezer dagen van Gothenburg naar Londen vertrokken kustvaarder „Prima", van Dammers en Van der Heide's Scheep vaart en Handelsbedrijf N.V. te Rotterdam heeft Maandag zijn roer verloren. Een noodstuurgerei werd aangebracht en in de buurt zijnde sleepboten Tholen en Schelde behoefden geen assistentie te ver lenen. Gistermiddag is echter hulp van een sleepboot, de Tholen, aanvaard. Deze boot heeft vannacht de „Prima" vastgemaakt en is naar Rotterdam onderweg. De sleep wordt daar vanmiddag verwacht. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 Haarlem - Telefoon 15220 populaire Kefauver nog als spreker naar voren brengen. Kefauver, al werd hij ook verslagen te Chicago, heeft nog altijd veel aanhang en hem ziet men nog steeds als de moderne St. Joris, die op het televisie scherm de draak der corruptie bestreden heeft. Kefauver was voorzitter van de se naatscommissie, die allerlei onzuivere praktijken aan het licht heeft gebracht. De eindstrijden in de honkbal-competitie hebben enige dagen lang de aandacht van de verkiezingsstrijd afgeleid. Maar thans heeft de bel geluid voor de laatste ronde in de kiescampagne. Aller aandacht blijft nu gespannen tot 4 No vember. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Oldebroek (toez.) (2e pred.pl.) G. H. van Kooten te Brandwijk Beroepen te Veendam J. J. v. Raven- zwaay, cand. te Amsterdam. Geref. kerken art. 31 K.O. Tweetal te Oosterbeek-Wolfheze H. D van Herksen te Onnen en H. Scholten te Berlikum. Beroepen te Schouwerzijl J. R. Wiskerke cand. te Amsterdam. Clir. Geref. kerken Beroepen te Zierikzee (2e pred.pl.) J M. Visser te Enschedé. Geref. gemeenten Beroepen te 's-Gravenhage D. L. Aan- geenbrug te Terneuzen. Geref. kerken Beroepen te Nunspeet M. J. Mulder te Spang. Examens De classis Goes der Geref. kerken heeft geëxamineerd en beroepbaarverklaard C. P. Nooteboom te Goes. ADVERTENTIE Haarlem Model van het Britse straalvliegtuig de Havilland Cornet III, dat de Pan American Airways zal gebruiken als passagiersvliegtuig. Het toestel zal op 13.000 meter hoogte kunnen vliegen met een snelheid van 800 km. per uur. Bij eerste klas passagiersvervoer telt het 58, bij toeristenvervoer 79 zitplaatsen. BRUSSEL (Belga) De ministers van de Benelux-landen hebben verleden Maan dag in Le Zoute, alvorens uiteen te gaan, besloten hun besprekingen pas over zes weken te hervatten, en inmiddels het stel sel uit te werken, waarvan zij verwachten, dat het de speciale moeilijkheden van sommige Belgische bedrijfstakken in de huidige omstandigheden, in hoge mate zal verhelpen. Het gaat er vooral om de Bel gische bedrijfstakken de kans te geven, met hun Nederlandse concurrenten overleg te plegen met het oog op het sluiten van overeenkomsten, die overeenstemmen met hun respectieve mogelijkheden. Dadelijk na de conferentie in Le Zoute werden sectorsgewijze, groeperingen ge vormd, bestaande uit vertegenwoordigers van de werkgevers en de werknemers onder voorzitterschap van bevoegde amb tenaren van het departement van Econo mische Zaken. Het aantal van deze groeperingen is on beperkt. Voor het ogenblik zijn er zes, en wel voor tabak, leder, papier, meubelen, producten van de kachelsmederij en email- lewerk. Elke groepering zal de in haar bedrijfs sector heersende malaise onderzoeken, en bepalen in hoeverre zij het gevolg is van het vooruniestelsel, om tenslotte passende wensen te formuleren. Wat België betreft, denkt men dat de centrale raad voor de economie tegen het einde van de week reeds de afgevaardigden zal hebben benoemd en dat de groeperin gen dus zullen kunnen beginnen te werken. Zoals blijkt zet de centrale raad er haast achter. Het is ook aan het initiatief van de centrale raad te danken dat de ministers die oplossing hebben getroffen. Aan Nederlandse kant De Nederlanders doen van hun kant het zelfde. Hoever staan zij? Ongeveer zover als hun partners, denkt men in Belgische kringen. Misschien zullen er onder de pro ducenten minder gemakkelijk personen be reid gevonden worden om zich tot die proefneming te lenen. Er 'zijn in Neder land wel verstandige industriëlen genoeg, aldus Belgische kringen, die begrijpen zullen dat besprekingen van dien aard de Nederlandse productie uiteindelijk kunnen 75. „Het schip ligt zeilklaar", zei Teutbei, „wij moeten opschieten, als wij nog mee willen! Maar hoe komen wij langszij?" „La ten wij de kist als boot gebruiken"stelde Panda voor. „Als wij de schat er uit halen, kunnen wij er best met ons drieën in. De schat halen wij daarna wel met de sloep op". Dat was een goed plan. Snel haalden zij alle kostbaarheden uit de kist en legden ze op het strand tussen de schelpen. Ver volgens sloegen zij een paar planken uit het deksel van de kist om iets te hebben, waarmee zij konden roeien, en kozen zee. „Drijfijs ahoyü", schreeuwde Teutbei, toen zij de bark genaderd waren, „hier zijn we weer! Wij willen mee!!" De kapitein en bootsman Swabber keken nieuwsgierig over de railing. „Het is die verstekeling, waar mee u het dek hebt aangeveegd en die u toen over boord hebt geslingerd", merkte de bootsman op, „misschien heeft hij nog niet genoeg gehad". De kapitein kreeg het warm, toen hij de zware gestalte van Teut- bel ontwaarde. Hij had zulke sterke ver halen verteld van wat hij allemaal met die verstekeling gedaan had, dat hij deze nu toch liever niet terug zag! dienen, al was het maar door de deelge noten voor te lichten. Koppigheid zou tot niets dienen. De regeringen hebben trou wens aangekondigd dat, indien er geen minnelijke schikking kan getroffen wor den, zij zich het recht voorbehouden om eigenmachtig de passende maatregelen te treffen. Wat dit betreft, is men er te Brus sel van overtuigd, dat de Nederlandse regering het standpunt van de Belgische autoriteiten oprecht wil steunen. Zodra de groepen aan weerskanten zul len zijn samengesteld, zullen onverwijld bijeenkomsten belegd worden. Er zullen verslagen uitgewisseld worden, de toestand zal onderzocht worden en men zal trachten compromisoplossingen te vinden. Deze op lossingen dan, met de ontwerpovereenkom sten, die zij zullen behelzen, zullen op de volgende vergadering aan de ministers worden voorgelegd. Deze zullen er zich over uitspreken rekening houdend met de algemene belangen van de respectieve volkshuishouding en van Benelux in het algemeen. ADVERTENTIE Schijn bedriegt. Als U denkt, dat bovenstaande schuine lijnen niet evenwijdig lopen, komt U net zo bedrogen uit, als wanneer U denkt, dat ieder hoofdpijntablctjc Aspirin is. Controleert U het maar. Een Aspirin tablet herkent U aan het Bayerkxuis. Traagheid. De voorzitter van de raad van bestuur van de British Steamship Co., Edmund H. Watts, heeft in een ter ge legenheid van de tewaterlating van een nieuw schip gehouden toespraak mee gedeeld, dat een scheepswerf te Rotter dam een schip van zijn maatschappij in 22 dagen heeft gerepareerd, terwijl de beste tijd, die een Engelse maatschappij kon toezeggen 45 werkdagen was. Een zeer irriterend schouwspel op de Britse scheepswerven is, dat honderden arbei ders reeds met werken ophouden een half uur voordat de sirene gaat. Het hieruit voortvloeiende verlies aan ar beidsuren schat de heer Watts op een millioen uren per jaar voor de gehele Britse scheepsbouwnijverheid. Moeder. De moeder van Prins Faroek, Nazli Sabry, heeft de Egyptische auto riteiten toestemming verzocht naar Egypte terug te keren „teneinde rustig bij haar dochtex-s en andere bloedver wanten te wonen", zo meldt A.F.P. Zij heeft een slechte gezondheid. Ongeveer vijf jaar geleden verliet zij Egypte naar aanleiding van ernstige onenigheid met haar zoon, de toenmalige Koning Fa- roek. Faroek heeft haar titels en be zittingen ontnomen. Rede. De Engelse minister van Buiten landse Zaken, Eden, heeft Dinsdag aan een diner van de ministerraad van de organisatie voor Europese economische samenwerking een rede gehouden. Hij drong daarin aan op een nieuwe poging van Europa tot vergroting van de pro ductie?- vastberaden maatregelen tot handhaving van de economische stabi liteit en volledige gebi-uikmaking van Europese hulpbronnen. Eden zeide, dat de Europese landen liever zichzelf de weg willen banen naar economische zekerheid, dan dat zij door Amerika ge holpen worden. „Wij willen de gelegen heid hebben de dollai-s te verdienen, die we nodig hebben om onze buitenlandse rekeningen in evenwicht te brengen", zo vei-klaarde hij. Van de hand. De Italiaanse eerste minister, De Gasperi, heeft voorstellen voor een non-aggressie-pact met Rusland van de hand gewezen. Het voorstel is uitgegaan van de linkse socialistische leider Pie- tro Nenni, die onlangs van een bezoek aan de Sovjet-Unie in Italië is terugge keerd. „Indien de Sovjet-Unie werke lijk de vrede wil bewaren heeft zij zich alleen te houden aan het handvest van de UNO", aldus De Gasperi. Hij criti- seerde de Sovjet-Unie wegens het be letten van de toetreding van Italië tot de UNO. Stilte. Vandaag heeft het verkeer in West- Duitsland om 12 uur twee minuten stilte in acht genomen ter ere van de krijgs gevangenen, die nog niet teruggekeerd zijn. De Amerikaanse autoriteiten heb-è ben alle Amerikanen in West-Duitsland verzocht eveneens deze twee minuten in acht te nemen. In het gehele land wordt een „krijgsgevangenenweek" gehouden. Waarschuwing. In verscheidene mijnen van het Ruhrgebied is een nieuwe waar schuwingsinstallatie aangebracht, die om de drie minuten een monster van de lucht analyseert, teneinde na te gaan of er ontploffingsgevaar bestaat. Een sirene waarschuwt, indien het gehalte brandbare gassen te hoog wordt. Ontspoord. De sneltrein ParijsBazel is gisteravond een paar honderd meter buiten het station van Nogent-le Per- reux uit de rails gereden. Een persoon is na aankomst in het ziekenhuis over leden. Zeven personen zijn gewond. De slachtoffers zijn allen spoorwegemployés. De Franse spoorwegen schrijven de oor zaak van het ongeluk toe aan het feit, dat de sneltrein naar een ander spoor wex-d geleid, waarvoor een maximum snelheid van 50 km per uur is vastge steld. De bestuurder van de trein, die om het leven is gekomen, wist dit blijk baar niet en reed met een snelheid van 130 km per uur het zijspoor op. Typhoon. Te Saigon is bekend gemaakt, dat Phan Thiet, dat 140 km ten Noord- Oosten van Saigon aan de Chinese Zee ligt, ernstig is geteisterd door een ty phoon. De stad is in tweeën gedeeld door een zeearm, die tijdens de ramp is ontstaan. Bruggen zijn door het water meegesleurd, het ziekenhuis is geheel geïsoleerd en in de stad heeft zich een laag modder gevormd, die op sommige plaatsen bijna twee meter dik is, aldus berichten uit Saigon. Tengevolge van gebrek aan inlichtingen is het moeilijk het aantal slachtoffers en het beloop van de schade, welke, naar men ver wacht, aanzienlijk zullen zijn, te ramen. Vergaan. Het Turkse ministerie van Bui tenlandse Zaken is een onderzoek be gonnen naar het vergaan van het Turk se, 270 ton metende m.s. „Guemuesj Nesje" in Roemeense territoriale wate ren. Het schip was onderweg van Bei roet naar Constanza. Drie overlevenden van de bemanning van zeven zouden op het Turkse consulaat in Constanza heb ben verklaard, dat hun schip door Roe meense kustartillerie tot zinken was gebracht. IN het algemeen zijn hoofdharen bijzonder sterk. Om daarvan een indruk te hebben is het voldoende ons te herinneren dat som mige cirsus- en variété-artisten zich aan hun haren laten ophangen en, als ware dit nog niet overtuigend genoeg, hun gewicht daarbij verzwaren door een collega letter lijk en figuurlijk „in de ar men te nemen", waardoor de haardos het gewicht van twee volwassenen te torsen krijgt. Maar behalve een grote trek kracht, bezitten haren ook een geweldige hardheid. Dit is heel begrijpelijk, wanneer we ons voor ogen houden dat een haar een ver- hoornde uitstulping van de huid is. En hoe hard hoorn is, kan een ieder aan zijn na gels constateren. Om één baardhaar af te snijden is dan oolc een druk nodig van 5 kilogram per vierkante millimeter. Dat is een zó hoge waarde, dat deze prestatie uitsluitend door de scherpste stalen messen kan worden geleverd. Want hoe scherper het mes, hoe kleiner de druk die door de hand behoeft te worden uitgeoefend. En omgekeerd, hoe botter het mes, hoe harder men moet „ras pen" om de haren te verwijderen, en hoe groter de kans zich te snijden. Want voor de zachte huid is zelfs een zeer geringe druk van het botte mesje voldoende om haar vanéén te doen splijten. Voor wie zich afvraagt, waarom zelfs scheermesjes van het hardste staal zo be trekkelijk korte tijd te gebruiken zijn, is het wellicht niet onaardig te weten dat een normale baard zo'n 12.000 haren telt. Bij éénmaal scheren moeten dus 12.000 „hoornstoppels" worden geveld, een arbeid waartegen op den duur het beste staal niet bestand is. Dit wordt misschien wel het dui delijkst gedemonstreerd door het feit dat een haar bij het scheren eigenlijk niet wordt afgesneden, doch veeleer van één splijt. Hierdoor ontstaan in het mesje, reeds na één keer, bramen, waarvan de grootste met een loupe kunnen worden waargenomen. Maar een twintigduizend-voudige vergroting laat zien dat het bij die enkele braampjes niet is gebleven, doch dat het mesje in middels is veranderd in een volslagen zaag! Geen toonder dus dat toe bij langdurig ge bruik de meest onregelmatige tatoueringen op onze huid kunnen toveren. O ja, nu we ons toch in dit onderwerp verdiepen, kunnen we ook nog wel vertel len van de tijden, waarin het dragen van een baard aan belasting was onder worpen. Daarover morgen. H. PéTILLON

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2