Veerboot met bar en bridgetafels, kristal en zilveren tafelgerei Volleybal-afdeling „Beverwijk" van de NEVOBO opgericht Komende gemeenteraadsverkiezingen Castricum Willem van Iependaal sprak in IJmuiden Grote hulpactie voor vluchtelingen 7 Luxe „pont" voor Turkije Nederlandse werf levert Turkije een juweel van een schip Schakers in sportieve strijd „Het mensdom is op weg krankzinnig te worden" houden de P.v.d.A. in Beverwijk al bezig DEM-athletiek ter j aarvergadering „Vrijheid in de opvoeding" „Perron-perikelen" in IJmuiden SCHEEPVAART 24 October: UNO-dag WOENSDAG 22 OCTOBER 1952 HIJ LIGT WAT ONWENNIG onder de grauwe herfstlucht bij het eiland IJsel- monde, de blanke exotische „Gemlik". Straks, op het diepblauwe water van de zee van Marmora en in de inham van de Bosporus zal dat zonnige, witte dekhuis beter tot zijn recht komen dan hier aan de nuchtere wallekant van Boele's scheeps werven in Bolnes. Als de bonte kledij van zijn stamgasten, de Turken, over het zonnedek schittert en de zakenmensen van Istanbul in de bar een whiskey-soda bestellen, vaart deze „pont" in zijn element. Nuruf Ruja Önis, de donkere tweede machinist van dit pronkje van de Nederlandse scheepsbouw, zal zich er ongetwij feld ook beter op thuis voelen tussen Banderman en Istanbul, dan tussen Rotter dam en Ridderkerk, want hij snuift na drie dagen Holland al bedenkelijk en gaat de machinekamer niet uit zonder een ferme wollen shawl. Holland bouwt een pont voor Turkije en het wordt er voorwaar niet een, waarvoor men drie uur in de rij moet staan of die de automobilist een gulden kost om over het IJ te komen nee, de Turken doen het beter. Ze vragen kalm een tientje voor de overtocht, maar dan is het ook een tócht. Met een bar en een lounge, twee ijskasten en donkere stewardessen met amandel ogen. Deze „Gemlik", die half November voor het eerst het water van de zee onder zich zal voelen zij het dan de Noordzee is gebouwd in opdracht van de „De- nizcilik Bankasi Türk Anonim Ortakugi", een rederij, die langs Turkije's kusten alle voorkomende werkzaamhedesn desgewenst verricht slepen en vrachtvaren incluis en daar blijkbaar wonderwel bij vaart. De bestelling van twee nieuwe veerboten bij Boele in Bolnes en Piet Smit in Rotterdam werd namelijk een millioenenopdracht en er is speciaal bij gezegd, dat de schepen zo comfortabel mogelijk moesten worden. De eerste is inmiddels helemaal klaar, de tweede ligt bij Boele onder de verf kwast. In de magazijnen van de werf staan de kristallen serviezen voor dit 500 ton grote schip achter slot en grendel op gestapeld en in de kluis wachten de zilve ren vorken en messen op het eerste ge bruik. Filikarina en Bayanlar Arie Kruidenier, een scheepsschilder van naam uit Bolnes heeft overigens wel weet gehad van die Turk: hij kreeg de opdracht de Turkse opschriften aan te brengen op de Gemlik en met zijn neus op het papiertje heeft hij geschilderd: „Can Filikarina" of tewel „naar de reddingboten" en „Bayan lar", wat „damestoilet" wil zeggen. Als een luxe-jacht ligt de veerboot te wachten op de volmaking. Notenhouten lambrizeringen in de bar, ingelegde bloem motieven in de trappenhuizen en precieuze bridgetafeltjes voor de graag-kaartende passagiers maken deze pont inwendig tot het juweel, dat de nauwkeurige beschou wer er aan de buitenkant al van vermoedt. Want die buitenkant is prachtig van lijn. Als een rank jacht van ruim 77 meter lang en 12 meter breed zal dit schip bij zijn proefvaartj onder meer op de Waddenzee en voor Den Helder, de keurende blikken van elke scheepsminnaar tot zich trekken. Tot dié blikken het dekhuis aftasten. En geen. schoorsteen kunnen vinden. Geen schoorsteen De „Gemlik" laat namelijk zijn schoor steen niet zien, want de afvoer van de gas sen der beide 1900-paards Smit B W tweetact diesels is in het dekhuis opgeno men en de enige bekroning van dè boven bouw wordt gevormd door een korte mast, die als een kromzwaard de sierlijke lijn van de Gemlik voortzet. Inderdaad als een kromzwaard: de mast helt namelijk in een boog achterover, wat voor een Nederland- Se scheepsbouwer een hele zelfoverwinning moet zijn geweest eer hij zulke extra vagances onder zijn naam de wereld in stuurde. Het totaalbeeld is er echter bij gebaat en de tekenaars van Smit en Boele hebben al een paar keer tevreden naar de silhouet van dit schip gekeken met de waardering voor een vreemd, maar mooi bouwwerk. Men raakt niet gauw uitgekeken op deze boot, die soms doet denken aan een moder ne versie van de showboat „Cottom Blos som", die aan het eind van de vorige eeuw als een varend oord van vermaak de Mis sissippi op en neer voer. Alleen: de bom bast van die oude knaap ontbreekt ten enen male op de „Gemlik", waar alles uitermate sober, maar hoogst smaakvol en dus duur is gehouden. Ovei-igens is de technische kant van de zaak nergens in de verdrukking gekomen en Lloyds keurde het schip dan ook goed voor „Continental service" en gaf het hoogste certificaat. De timmerman Zes reddingsboten kunnen driehonderd passagiers en de zestigkoppige bemanning ruim bergen ingeval van nood en over het hele schip is een Sprinkler-installatie aan gebracht, die automatisch bluswater geeft als er ergens brand mocht uitbreken. Wat de scheepstimmerman inmiddels al ge merkt heeft, toen hij in een van de hutten aan het werk was: de goede man had een looplamp vlak na-ast een vertakking van de Sprinkler gehangen en door de warmte van de lamp was de zekering van de sproeier doorgesmolten, zodat hij een on verwachte koude douche kreeg.... Tot overmaat van ramp zat de deur nog op slot ook, zodat hij alle sleutels heeft moe ten proberen, voor hij het natte pak kon gaan uittrekken. De „Gemlik" is bijna klaar. De Nederlandse industrie, die elk onder deel van dit wondermooie product leverde van Hoogovenscheepsplaat tot schapen- leer voor de fauteuils in de salons kan trots zijn op haar leverantie; de Turkse opdrachtgevers hebben al een paar keer hun wederkerige tevredenheid over het resultaat laten weten. Tijdens de onderlinge wedstrijden van de Castricumse Schaakclub „De Pion" werd de afgebroken partij J. BosC. Bennes voortgezet. Daar geen van beide spelers in het voordeel kon komen, werd tot remise besloten. P. Bouwen speelde zijn eerste partij tegen L. Born al heel ongelukkig. Reeds na een kwartier beging hij een grote fout, waardoor hij tenslotte moest opgeven. Zijn tweede partij tegen J. Bos zette Bou wen echter in een overwinning om. De schakers C. J. Heeck en J. van Ravenzwaai deden voor elkaar weinig onder, hetgeen uiteindelijk tot remise leidde. Door prima spel wist D. Keetbaas op Werner Uhl een klein overwicht te behalen. Nochtans bood Keetbaas remise aan, hetgeen door Uhl graag werd aanvaard. Ook de partij Walter UhlTh. de Smalen eindigde in remise. In groep 2 zegevierde P. Zwart over B. Schlosser. S. van Weeren bleef ook niet achter en won van T. de Vries. De partij J. RozingJ. Lute werd afgebroken in een voor Rozing gunstiger stelling. Notaris Van Cranenburgh stond eerst een stuk achter tegen W. Molenaar, doch wist dit weer in te halen en bovendien op fraaie wijze te winnen. J. de Wit herstelde zich van de kleine misstap van vorige week en won nu van W. Duyn. H. Hoogervoorst slaagde er in van N. Kortekaas te winnen. Rode Kruis geeft film Het Rode Kruis afdeling Castricum-Lim- men-Uitgeest heeft voor hedenavond (Woensdag) voor haar leden, de leden van de Castricumse E.H.B.O. vereniging „Cito" en enkele personeelsleden van het provin ciaal ziekenhuis „Duinenbosch" een film avond in petto. Er worden verschillende medische films vertoond, welke worden toegelicht door de pelotonscommandant, arts H. Wieringa. Ter afwisseling krijgt men enkele amusementsfilms voorgezet. De avond wordt gehouden in hótel De Har monie. Het lijdt geen twijfel: dit is een kikker. Een aggressievekikker, die nochtans zo vriendelijk was muisstil te poseren. Na de vorige week op initiatief van de Volleybalclub „Kralenberg" gehouden ver gadering om te komen tot oprichting van een afdeling Beverwijk van de Nederlandse Volleybal Bond (NeVoBo) waarin de in formatieve besprekingen nog niet lot be slissingen konden komen werd deze af deling Beverwijk van de Nevobo Dinsdag avond in het sportpaviljoen „Watervliet" een feit. Het besluit werd genomen met de alge mene instemming van de vertegenwoordi gers van zeven verschillende verenigingen, namelijk de personeelsverenigingen „De Plaatwellerij", Velsen-Noord en „Beverol", Beverwijk; Oud-Katholieke Jeugdvereni ging „D.G.S.", IJmuiden; Politiesportver- eniging „Velsen"; V.C. „Kralenberg", Velsen-Noord; B.V.V. „De Kennemers" en B.G.V. „Turnlust", beide te Beverwijk. Deze verenigingen zullen aan de nog samen te stellen competitie deelnemen met vijf dames- en zeven herenteams. De leiding van deze bijeenkomst berust te weer bij de heer N. Versluis, voorzitter van V.C.K., die releveerde aan de eerste in het raam van de afdelingsoprichting ge houden vergadering, waarvan de belang hebbenden een overzicht ontvingen. Hij betreurde, dat na de vele voorbereidingen deze vergadering nog nodig bleek, doch hoopte daardoor een beter contact met de verschillende verenigingsbesturen te heb ben gekregen, zodat thans definitieve be slissingen konden worden genomen om over te gaan tot oprichting van een zelf standige afdeling Beverwijk. Training Ten aanzien van de te spelen competitie in de nieuwe afdeling tot nu toe speelde V.C.K. in het Haarlemse competitieverband zal vermoedelijk op Woensdagavond de gymnastiekzaal van de Da Costa-school gebruikt kunnen worden. De speelruimte voor oefening vormt ech ter voor alle deelnemende verenigingen het grootste vraagstuk wegens de zalen- nood, die niet alleen in Velsen (Noord), maar ook in Beverwijk bestaat. Het voorstel van de heer Versluis tot op richting van de nieuwe afdeling Beverwijk vond algemene instemming. In het afdelingsbestuur werden gekozen de heren N. Versluis (V.C.K.voorzitter; A. G. Doeve (Turnlust), secretaris; J. J. Eweg (Beverol), penningmeester. De Commissie van Algemene Zaken zal bestaan uit mevr. C. Zwaande Greef (De Kennemers) en de heer J. W. Los (Turn lust), waarbij voor de Technische Zaken zijn aangewezen mevr. C. Westerwal (V.C.K.) en de heer J. Bekker (V.C.K.). Als competitieleiders fungeren de heren P. J. Over (V.C.K.) en J. M. Los (Turn lust) en als scheidsrechters de heren J. M. Los en F. Burger (V.C.K.). Met betrekking tot de speelruimte voor de nieuwe volleybalteams werd uitvoerig van gedachten gewisseld, zonder dat er een besluit viel. Enkele verenigingen wil len trachten om in combinatie iets te be reiken omtrent de zaalhuur van de Da Costa-school voor de competitiewedstrij den, die gezamenlijk zal worden gedragen. Een vertegenwoordiger van een Bever- wijkse vereniging stelde voor om, nu blijkt dat de volleybalsport opgang maakt, een collectief verzoek aan burgemeester en wethouders van Beverwijk te richten voor de oefenavonden zaalruimte beschikbaar te stellen, temeer waar de nieuwe afdeling in Beverwijk haar zetel zal hebben en ten minste vier verenigingen hier thuis horen. In het algemeen belang van de sport werd dit overigens wenselijk geacht. Het voornemen om afdelingsstatuten samen te stellen werd verdaagd, maar wel zal op korte termijn een competitie-regle ment worden gemaakt. De eerste competitie van de nieuwe af deling zal zo spoedig mogelijk beginnen, misschien zelfs al begin November. In een donderrede, die vanwege de luide toon waarop zij werd uitgesproken alleen al imponeerde, heeft Willem van Iependaal gisteravond voor een IJmuidens gehoor de wonderen van de Natuur verklaard, de juistheid van de Bijbel en Columbus' ont dekking van Amerika ontkend en gewezen op de catastrophale gevolgen van de H- bom en de verzilting van het duingebied. Daartussen door paradeerden nog de Inca's en de muggen op de Zuiderzeedijk, de Noormannen en de buffels in Amerika, de Egyptenaren en de Guanovogels van Peru. Dit alles in een tijdsverloop van slechts enkele uren, waarin deze merkwaardige man, die zijn vaardigheid met het woord reeds demonstreerde in enige boeken, het onderwerp „Mens, brood en toekomst" be sprak voor de leden van de IJmuidense af deling van de Ned. Ver. voor Sexuele Her vorming. Volgens Willem van Iependaal was alles heel eenvoudig. Ontstond ergens ter we reld en waar ook in de geschiedenis een bevolkingsoverschot dan werd voor dat overschot „Lebensraum" gezocht en de zaak was, althans voor enige tijd, weer in het reine. Dat leek hem ook de reden waarom het volk Israëls uit Egypte was weggetrokken, waarom de Romeinen de wereld gingen overheersen, waarom de Noormannen West-Europa binnenvielen, de reden ook waarom Amerika ontdekt moest worden, hoewel men van het be staan er van reeds lang vóór 1492 alles af wist, zo zei hij. Aan de hand van vele voorbeelden die zo uit alle hoeken van de wereld werden weggegrepen dat de aarde op deze avond in het Sociaal Cultureel Centrum nog slechts de grootte van een sinaasappel leek te hebben bewees de heer Van Iependaal dat de natuurwetten niet te schenden zijn: als de mens, hoe dan ook, het evenwicht in de natuur verstoort zal de straf daarvoor niet uitblijven. Nu de De jaarvergadering, die de Partij van de Arbeid, afdeling Beverwijk, gister avond in de koffiekamer van ,,'t Cen trum" had belegd en die vrij druk be zocht was, stond al geheel in het teken van de komende gemeenteraadsver kiezingen in Mei 1953. Bij de bespreking van het winterpro- gramma lichtte de heer H. Koeling de pro cedure, die vooraf gaat aan de candidaat- stelling, toe en hij wekte de leden op, te trachten het ledental te vergroten, zodat de verkiezingen voor deze partij een even groot succes zouden worden als bij de Belgen. Het gaf geen pas op de lauweren te rus ten, zei de heer Koeling, omdat er bij de Tweede Kamerverkiezingen toevallig „een voordeeltje" behaald was. Hiervan gaf de secretaris, de heer F. R. W. Kaetisch, nog enkele cijfers: het per centage stemmen in 1948 voor de P. v. d. A. bedroeg in Beverwijk 23,4 en in 1952 26,3. Het voorbije afdelingsjaar was vrij gun stig verlopen, welk feit eveneens in het verslag van de penningmeester, de heer Y. de Wild, viel waar te nemen. De begroting voor 1953 werd na discussie aangenomen. De bij de P. v. d. A. kortelings ingevoer de „Fakkeldragers", mensen, die onder werpen van verschillende aard thuis be- In een school in Stockholm doet zich het merkwaardige feit voor, dat 11 tweelingen en een drieling in dezelfde klas zitten. Hier ziet u de 25 leerlingen in hun banken. Voorop de drieling. spreken, bleken aan de verwachtingen te hebben voldaan. Om dit systeem voort te zetten, verschijnt er met ingang van 15 November a.s. een orgaan, dat een gereor ganiseerde uitgave van „Paraat" zal zijn. Voor 21 November staat een cabaret avond op het programma in 't Centrum, die door „De Rode Koers" uit Zaandam zal worden verzorgd. Mr. J. in 't Veld zal dan op 27 Januari een beschouwing houden over „Gemeentepolitiek". Het geheel aftredende bestuur werd bij acclamatie herkozen. In de bestaande vaca ture werd de heer H. Mol benoemd. De heer H. de Wijs werd tot lid van de kas- commissie gekozen, waarmee na de rond vraag, de avond door voorzitter H. L. Die- derik gesloten werd. Op Donderdag 23 October houdt de af deling athletiek van de R.K. S.V. „Door Eendracht Macht" haar algemene jaarver gadering in de zaal van Dansschool Bol- hoven aan de Adrichemstraat. Behalve de normale verslagen van secre taris en penningmeesteresse, komt ook de prijsuitreiking aan de winnaars c.q. winna ressen van de vijfkamp dames en de tien kamp heren op de agenda voor. De zaaltraining zal begonnen worden op Vrijdag 24 October a.s. in de H. Hartschool aan de Galgenweg. Met de duintraining wordt Zondag 26 October een aanvang ge maakt. In het kader van de gezinsweek van de Nederlands Hervormde Gemeente te Be verwijk hield Dinsdagavond ds. Meijboom van Opdam in het Verenigingsgebouw aan de Schans een lezing over het onderwerp: „Ik laat mijn kinderen vrij ik ook." Ds. Meijboom vertelde veel ouders te ontmoeten, die hun kinderen zélf de weg in het godsdienstige leven laten bepalen. Dit „vrij laten" komt dan echter alleen op 't gebied van de godsdienst voor, maar wan neer het de keuze van kleding of beroeps keuze aangaat, geven deze ouders wel richt lijnen of erger zij passen dwang toe. „Kinderen in de leeftijd van 6 tot 18 jaar kan men nog geen eigen weg laten be palen," aldus de predikant, „zij hebben lei ding en raad nodig, ook op godsdienstig terrein." Hij eindigde zijn voordracht, met er op te wijzen dat men de kinderen welis waar deze leiding moet geven, maar daarbij een vrijheid in de belijdenis van hun geloof moet voorstaan. Zaterdag 25 October geeft de Arbeiders Kunstkring Velsen een cabaretavond in het Hervormde Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan in IJmuiden-Oost. Het Amster damse gezelschap Cultura treedt op met de revue „Perron-perikelen". mens zich steeds verder voortplant, zo sterk en zo snel dat het evenwicht in de natuur reeds lang verstoord is, nu zal die natuur, zo gaf spreker als zijn overtuiging te kennen, dat evenwicht zeker weer her stellen. De medische wetenschap maakte de mens lichamelijk vrijwel onkwetsbaar; de natuur zal zich wreken door de mens geestelijk te treffen. Wij zijn hard op weg krankzinnig te worden", aldus de heer Van Iependaal. Er was echter nog één kansje voor de mensheid om zichzelf te redden, juist voor het te laat is. Wie de doelstellingen van de Vereniging voor Sexuele Hervorming kent zal begrijpen, waarin dat ene kansje gelegen is. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 21 op 22 October KW 3 190 k.; KW 29 85 k.; KW 173 35 k.; KW 151 85 k.; KW 127 170 k.; KW 161 60 k.; KW 163 20 k. Uit halve vleet: KW 2 100 k.; KW 5 80 k.; KW 7 100 k.; KW 9 80 k.; KW 147 80 k.; KW 54 60 k.; KW 141 85 k.; KW 86 85 k.; KW 83 60 k.; KW 48 60 k.; KW 13 50 k.; KW 32 40 k.: KW 41 60 k.; KW 78 90 k.; KW 123 100 k.: KW 50 15 k.; KW 15 35 k.; KW 42 100 k.; KW 43 100 k.; KW 37 100 k.; KW 130 60 k.; KW 22 120 k.; KW 45 140 k.; KW 65 65 k.; KW 56 120 k.; KW 122 100 k.; KW 124 100 k.; KW 129 170 k.; KW 168 100 k.; KW 170 40 k.; KW 73 170 k. uit 40 netten; KW 138 70 k. uit 35 netten: KW 47 35 k. nog 20 netten halen; KW 20 50 k. nog 30 netten halen; KW 85 120 k. nog 40 netten halen; KW 70 70 k. nog 40 netten halen; IJM 75 60 k. uit halve vleet; IJM 75 45 k. uit halve vleet; IJM 283 35 k. uit hele vleet. Gemiddelde vangsten Vlaardingen, Scheveningen, Katwijk: 80 kantjes uit halve vleet. Deze zware vangsten zijn volgens deskun digen te danken aan de goede maanstand en het rumoerige water zo ongeveer 30 a 35 mijl uit de Hollandse kust. VISSERIJBERICHT URK Dinsdag werd door 14 vaartuigen aange voerd: 2064 pond snoekbaars, prijs f 0,55 f0,56; 26 pond rode baars, prijs f 0,50f0,57; 188 pond voorn, prijs f 0,10f 0,11; 779 pond blei, prijs f 0,10f0,11 en 2 pond karper, prijs f0,46, alles per pond. Alioth, 19 v. RIo Grande. AInati, verm. 21 v. Buenos Aires naar Rotterdam Alphard, 28 Rio de Janeiro verwacht. Alpherat, 22 Recife verwaoht. Alitair, 21 v. Las Palmas 28 Recife verwacht. Aaisum, 21 te Aden. Ampenan, 20 v. Baltimore naar Houston. Ariadne, 18 te Port au Prince. Aldabi, pass. 20 Ouessant n. Rio de Janeiro. Algeridb, pass. 20 Fernando Noronha. Amstelvaart, 21 v. Dar es Salaam te Port Amelia Alb'.asserdijk, 20 150 m. Z. Bermuda. Alhena, 20 570 m. Z. St. Vincent. Alpherat, 20 310 m. N.t.O. Paulsrock. Aludira, 20 50 m. ZW. Oporto. Amor, 20 v. Tel Aviv ten anker Limasol. Arnedijk, 20 160 m. ZO. Cp. Sable. Arunido, 20 100 m. ZW. Belle Isle. Averdijk, 20 850 m. O.t.Z. Bermuda. Ald'eramin, 21 nog te Koewalt. AmsteOk roon, 20 eil. Pantellaria gepass. Arendsdijk, 20 430 m. NO. eil. Sombrero. Arendskerk, 20 150 m. ZO. Str. Messina. Bali, 20 te Genua. Blijdendijk, pass. 20 Scilly's. Bosohfomtein, 21 van Suez n. Port Soedan. Bantam, pass. 20 4 u. Azoren n. Halifax. Bengkalis, 17 v. Belawan te Tj. Priok. Bloemfontein, 21 ca. 17 u. v. Antw. te Amsterdam verwacht. Baarn, 20 dwars Wight n. Antw. Bacchus, 20 360 m. NW. Paramaribo. Bandjermasin, 20 op rede Buleleng. Barendrecht, 20 280 m. NW. Kp. Findsterre. Baud, 20 v. Singapore te Tj. Priok. Bontekoe, 22 te Makassar verwaoht. Breda, 20 1310 m. NO. Barbados. Bunabaai, 21 te Baldkpapan. Blitair, 20 480 m. W.t.N. Mirdcoy. Boissevain, 20 540 m. W.NW. Kaapstad. Clavella, 20 van Port Said. Coryda, 22 v. Tj. Priok te Hongkong verw. Cottica, 20 v. Plymouth. Celebes, 20 v. Hamburg te Amsterdam. CalUsto, 20 710 m. Valemtia. Camphuys, 20 v. Sorong naar Biak. Cascade, 17 v. New Orleans n. Cienfuegos. Castor, 20 330 m. ZW. Ouessant n. Antw. Cleodora, 20 220 m. ZW. Bombay. Dalerdijk, 21 te San Francisco. Delfshaven, 20 v. Buenos Aires n. Necochea. Delft, 21 v. Mollendo naar Arcia. Duivendijk, 19 te Stockton. Danae, 20 v. Malta n. Bari. Diemerdljk, 20 480 m. W.t.Z. Flores. Edam, 20 te Antwerpen. Elmina, 21 v. Freetown te Monrovia. Esso Den Haag, pass. 20 Mona eil. Esso Rotterdam, 23 ca. 8 u. v. Aruba aan de Hoek van Holland verwacht. Eos, 20 van Hamburg. Eendracht, 20 nog ten anker Iskenderun. Eemdijk, 20 410 m. ZW. Bermuda. Ena, 20 t.h.v. Sulu Arch. Fairsea, 20 660 m. Z.ZO. Cocos eil. n. Genua. Farmsum,, pass. 20 Startpoimt. Felipes, pass. 20 Oostp. Malakka. Friesland (SSM) pass. 20 Casquets. Ganymedes, pass. 20 Ouessant n. La Gualra. Garoet, 20 v. Genua. Gooiland, pass. 20 Finisterre n. Recife. Gaasterkerk, 21 te Genua. He9tia, 21 v. Rotterdam te Amsterdam. Hoogkerk, 21 van Karachi. Haulerwijk, 20 180 m. N.t.O. Finisterre. Hector, pass. 20 Pantellaria. Heimes, 20 230 m. NO. Abaco. Hydra, 20 180 m. N. Flores. Heelsum, 20 330 m. ZW. Bermuda. Helena, 20 v. Ciudad Trujillo n. Philadelphia. Helicon, 20 180 m. N.I.W. Mona eil. Hera, 31 v. Pacasmayo naar Guayaquil. Ino, 17 v. Cristobal naar Curacao. Jagersfontein, 21 v. East London te Durban. Joh. v. Oldenbamevelt, 20 100 m. ZW. Kreta. Japara (KRL), verm. 25 v. Specia n. Beiruth. Kertosono, 19 v. San Francisco n. Los Angeles. Kalabahi, 20 v. Tegin n. Sorong. Karsik, 20 te MenadO. Kota Agoeng, 20 400 m. NW. Enggano eil. Kota Gede, pass. 20 eil Poelau Laut. Laertes, 20 dwars Sabang n. Colombo. Lieve Vrouwekerk, 21 v. Bahrein te Koewait Loenerkerk, 20 v. Bremen te Rotterdam. Larenberg, pass. 21 Finisterre. Limburg, 20 v. Colombo n. Djibouti. Lindekerk, 21 v. Hamburg n. Rotterdam. Liseta, 20 v. Pladju n. Tj. Priok. Lissekerk, 20 v. Hamburg op de Tbeem. Loosdrecht, 20 200 m. NW. Port Said. Langkoeas, 20 470 m. Siberoet eil. Lombok, pass. 20 Noordkust Columbia. Maasdam, pass. 20 Scilly's. Maas, 21 ca. 16 u. v. d. Mlddell.Zee te Rotterdam verwacht. Manoeran, 22 Port Said verwacht. Macoma, 20 1130 m. W.l.Z. Palma. Mariekerk, 20 290 m. NW. Siera Leone. Menitor, pass. 20 Finisterre. Merwede, 20 80 m. ZW. Scilly's. Maaskerk, 20 200 m. N.NW. eil. St. Thomas. Marisa, 20 430 m. O. Zuilp. Madagascar. Martha, 20 200 m. W.t.Z. Cp. Palmas. Nieuw Amsterdam, 20 v. St. Thomas n. La Guaira Op de 24ste October, de Dag van de U.N.O., zal alle aandacht geconcentreerd worden op de vluchtelingenhulp. De Na tionale Commissie voor de Vluchtelingen hulp heeft reeds een grootscheeps plan ont worpen, dat tot doel heeft ten minste een half millioen gulden bijeen te brengen voor de bijna 14 millioen ontheemden in Europa. Koningin Juliana heeft indertijd gezegd, dat zelfs dit bedrag „natuurlijk een druppel is op de gloeiende plaat". Maar de nood in de vluchtelingenkampen is, zoals zij er aan toevoegde, zo groot, dat iedere hulp, hoe klein ook, noodzakelijk is. De Nationale Commissie heeft haar hulp actie breed opgezet. De meeste aandacht zal worden besteed aan de landelijke col lecte. Het zijn ditmaal echter niet de ge bruikelijke speldjes, die worden aange boden, maar plastic hangertjes, die door in West-Duitse kampen ondergebrachte vluch telingen zijn vervaardigd. Deze inzameling zal worden gehouden in de dagen voor en na de 24ste October. Ver schillende omstandigheden hebben het ech ter noodzakelijk gemaakt, dat de collecte in de provincies Groningen, Friesland, Drente en Zeeland enkele maanden later wordt gehouden. De commissie heeft nog meer pijlen op haar boog: er zal ook een grote loterij worden georganiseerd met een woonhuis als hoofdprijs. De plannen hier voor zijn reeds uitgewerkt; men wacht nog slechts op de ministeriële goedkeuring. „De ontwortelde mens" De directie van het Museum van Onder wijs te Den Haag heeft bovendien, in sa menwerking met de commissie in het mu seum een tentoonstelling georganiseerd, waarop de schreeuwende behoefte aan hulp voor de vluchtelingen met foto's, wand platen en maquettes duidelijk wordt aan getoond. Deze tentoonstelling, die tot titel draagt „De ontwortelde mens", laat, beter dan enige beschrijving, zien hoe groot de ellende is van deze millioenen van huis en haard verdrevenen. Ootrnarsum, 20 te Le Havre. Oranjefontein, 21 te Teneriffe. Oranjestad, 20 v. Curagao te Aruba. Ophir, 23 te TJ. Priok verwacht. Poelau Laut, 20 v. Tj. Priok n. Singapore. Parkhaven, pass. 20 Fernando Noronha. Prins' Maurits, 16 v. Milwaukee. Prir.s Willem III, 21 v. Chicago te Rotterdam Poseidon, 20 380 m. NW. Finisterre. Prins Alexander, 20 550 m. W. Scilly's. Papenidireeht, 20 135 m. ZO. Oostp. Kreta. Riouw, 20 v. Makassar naar Singapore. Ridderkerk, 21 v. Melbourne n. Sydney. Rottl, pass. 20 Mimeoy n. Aden. Ruys, 21 te Singapore. Rijnkerk, 21 Caen verwacht. Rijndam, 24 5 u. Southampton verwacht. Reyniersz, 21 te Toli Toli. Rita, 20 v. Pladju te Tj. Priok. Rotula, 20 4S0 m. W. Palma. Roepat, pass. 20 Daedalus. Stentor, pass. 20 Ouessant n- Barbados. Stad Maastricht verm, 21 of 22 v. Vlaardingen naar Lulea. Siragkep, 20 v. Amsterdam n. Indonesië. Said ja, 20 rede Muralok. SaMand, 20 110 m. W. Palma. Saparoea, pass. 20 Daedaiüs. Sohie, 20 v. Algiers n. Malta. Sigli, 21 v. Soerabaja te Belawan. Stad Leiden, 20 190 m. NO. San Miguel. Stad Vlaardingen, 20 570 m. W. Valentia. Tabian, 20 v. Dieddah naar Aden. Tamo, 21 Trinidad verwacht. Tabinta, 20 v. Kaapstad, te Galveston. Tltus, 20 v. Palei-mo te Genua. Teiresias, 20 te Port Soedan. Tjitjalengka, 20 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad Tosari, 20 v. Tj. Priok n. Singapore. Telamon, 20 op Delawarenvier. Thalatta, pass. 20 Kreta. Tjiwangl, 21 v. Makassar te Tj. Priok. Tonnini, 20 150 m. N. Azoren. Tiberius, pass. 20 Cp. San Antondo. Tjibodas, pass. 20 Westkust Borneo. Tjimenteng, 20 240 m. u. Mombassa; Tjipanas, 20 730 m. ZW. Giedo Garcia. Triton. 20 v. La Guaira n. Maracaibo.' Utrecht, 21 v. Colombo naar Penang. Veendam, 20 v. New York n. Rotterdam. Van Heutsz, 20 v. Singapore te Hongkong. Van Riemsdijk. 21 v. Singapore le Tj. Priok Wellevredrn, 20 v. Port Soedan n. Djeddah. Winterswijk, nacht 20-21 v. R'dam te New York; Waterman, 20 250 m. N.NW. Galapagos Arch. Wleldrecht, 21 v. Suva naar Auckland. Willemstad, 21 v. Cristobal te Amsterdam. Waingapoe, 20 v. Panarukan n. TJ. Priok. Win-sum, 20 120 m. N.t.O. Finisterre. IJsel, pass. 20 Pantellaria. Zeeland (KRL), 20 v. Bremen n. Londen. Zonsiewljk, 20 420 m. W.NW. Kp. Finisterre. KLEINE VAART Algarve, 21 v. Dundee n. Grangemouth. Appingedam, 20 v. Bordeaux n. Rotterdam. Audacia, verm. 21 v. Londen n. Bordeaux. Bernisse verm. 22 v. Setubal n. Casablanca. Bill, verm. 21 v. Rotterdam n. Antwerpen. Bab-T, 18 te Stockholm v. Rostock. Batavier III, pass. 21 Burltngs. Binnenhaven, 18 v. Rouaan te Casablanca. Birmingham, 20 v. Leitih n. de Tyne. Brem, 22 v. Oporto te Antwerpen verw. Cooihaven, 13 te Rouaan. Casana, 20 v. Karisham naar Rotterdam. Depa, 21 v. Kemi te Rotterdam. Diligentia, 20 v. Dakar n. Rouaan. Duiveland, 20 v. d. Tyne n. R'dam. Elisabeth, 20 v. Londen naar Duinkerken Echo, 20 v. Belfast te Port de Bouc. Friblo, pass. 21 Kiel. Glashaven, 21 v. Antwerpen te Malmö verw. Goote, 22 v. Rouaan te Casablanca verw. Hartel, 20 v. Bremen naar Antw. Henrica, verm. 21 v. Rotterdam n. Drogheda. Hada, pass. 21 Beachyhead. Hagno, 20 v. Rotterdam le Dublin. Hast I, 21 v. Catania naar Palermo. Hast III, 20 v. Gothenburg n. Parijs. Hast IV, 21 v. Rouaan te Hull. I-Iulst, 17 v. New Orleans n. Vera Cruz. Import, 21 v. Rotterdam te Antwerpen. Joost, 19 Brunsbilttel gepass. n. Zaandam. Larix, 18 v. Hargsnamn n. Zaandam. Leuvehaven, 21 v. Antw. te Kopenhagen venv. Lucas Bals I, 20 v. Bordeaux n. Bayonne. Lucas Bols II, 23 v. Agadir te Calais verw. May Star, 22 v. Casablanca te Glasgow verw. Menkar. 19 v. Loctudy te Casablanca. Miraoh, 20 v. Safi n. Bordeaux. Mizar, 20 v. Gibraltar te Swansea. Matthew, 21 v. Billingham te Londen. Mies, 20 v. Tuborg te Domsjo. Mulan, pass. 20 Hoitenau. Monica, verm. 21 v. Belfast n. Billingham. Nieuwehaven, 18 v. R'dam te Duinkerken. Nassauhaven, v. Gothenburgh te Antw. verw. Njord, 19 v. Esbjerg te Boston. Net-tie, 21 v. Goole n. Odense. Nottingham, 20 v. Kingslynn n. Dover. Oise, 19 v. Rotterdam te Boston. Oleum. 21 v. Horsens n. Plymouth. Omlandia, 18 v. Bordeaux te Bayonne. Palma, 20 v. Rotterdam te Antwerpen. Pavo, 20 BrunsbUttel gepass. n. Zaandam. Ponto, 19 te Rur.dvik v. Koping. Ponza, 20 v. Stockholm n. Wolkom. Prima, 21 70 m. NW. IJmuiden. Rapid, 20 van Rouaan. R. P. S., 21 v. Vianoa te Belfast. Rocket, 19 v. Brunsbilttel. Rose Marie, 20 v. Rotterdam te Gothenbuirgh Si an, 21 v. Brussel te Antwerpen. Spurt, 22 v. IJmuiden te Kopenhagen verw. Spolanda, 21 v. Rotterdam naar Goole. Spora, 18 v. Esbjerg naar Savons. Swallow, 19 v. Napels te Ltvorno. Tilly, 20 Brunsbilttel gepass. n. Zaandam. Texel, 21 v. Ipswich te Rotterdam verw. Ton, 21 v. Manchester te Lissabon verw. Terschelling, pass. 21 Westhii :!er. Toos, 20 v. Amsterdam te Kopenhagen. Trompenburgh, pass. 21 Brunsbilttel. Tyro, 18 v. Terneuzen te Wioklow. Urmajo, 20 v. Gravelines te Southampton. Walen burgh, 20 v. Rotterdam te Bordeaux. Wilpo, 20 Kiel Hoitenau gepass. n. Rur.dvik. Zwerver, 20 v. Vlissingen. SLEEPVAART Hudson, 20 045 m. N.NO. Comoro eil. Noord-zee, 20 220 m. N. Cp. Blanco. Rode Zee, 20 v. Rotterdam n. Glasgow. Tyne, met zuiger 20 110 m. W.NW. Enggano eil. Witte Zee, met stoomschip 20 70 m. N.NO. Sabarjg. Zwarte Zee, met stoomscmp 20 460 m. ZW.t-W. Madeira.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3