Zaans consultatiebureau modernste van Nederland Chefarine 4 Eerste Kamer schaft nu ook de naamvals-n af KliMdeiskoejti Agenda voor Haarlem Compromis te verwachten in gesch il tussen A ttlee en Bevan Vroede vaderen uit Noordholland maakten kennis met de H.O.V. ABDUSIROOP I Twee doden bij autobotsing Vier betrouwbare middelen in 1 tablet Goud en deviezen nu nu f 3i milliard Wijziging van de wet op de materiële oorlogsschade komt nog niet in behandeling Nieuwe looneisen van Britse arbeiders Duitse motorschip Vesta is gelicht 3 Willem Andriessen, weldra 65 jaar, speelde alsof hij twintig was vse^m i- ften/ dal* ttapfV'&day Henri Sandberg krijgt Legioen van Eer Buschauffeurs wisselden hun ervaringen uit Voorbeeld voor Haarlem Morgen valt beslissing Victor E. van Vriesland weldra zestig jaar Actie in Zuid-Afrika Weense service Zoveelste protest tegen koopvaardij ■monument fa fit 5000S 05 'IbL 50055 5505 SP" MMT ÏW III Stoffelijk overschot van lid der bemanning geborgen WOENSDAG 22 OCTOBER 1952 Musici van de H.O.V. in gesprek met hun auditorium uit Volendam. Samenhangend met de plannen tot om vorming van de Haarlemse Orkestvereni ging tot provinciaal orkest had gister avond in de gemeentelijke concertzaal een uitvoering plaats op verzoek van de Ge deputeerde Staten van Noordholland, die daartoe ongeveer achthonderd gasten uit genodigd hadden: burgemeesters, raads leden en secretarissen van 28 gemeenten ln deze provincie, benevens een aantal an dere functionarissen en belanghebbenden. Gezien de rijkelijk bezette concertzaal, hadden de meesten aan de uitnodiging ge volg gegeven, waaruit kon blijken dat er algemene belangstelling bestaat voor het reorganisatieplan. Nadat het orkest, onder leiding van Toon Verhey het Wilhelmus had laten klinken, sprak de Commissaris der Ko ningin, dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, een kort openingswoord om de gas ten te verwelkomen, de gemeente Haar lem te bedanken voor het beschikbaar stellen van de zaal, van zijn persoonlijke waardering voor de H.O.V. te getuigen en uiting te geven aan zijn verwachting dat de naaste evolutie van het orkest zonder wanklanken zal verlopen. Verder mocht de muziek spreken. Eerst hoorde men de Tweede Symphonie van Beethoven, een lievelingswerk van Verhey, waarmee men zijn goede smaak kan prij zen. Het orkest musiceerde met volledige overgave aan de intenties van de dirigent, zodat dit délicate overgangswerk uit de fameuze reeks der negen symphonieën in een voortreffelijke interpretatie kon plei ten voor de wijze waarop de H.O.V. haar culturele taak begrijpt. Voor velen onder de gasten, wellicht voo.r de meesten, was het een kennismaking, maar hun geest driftige reactie liet geen twijfel omtrent de hoge waardering die er mee gewekt was. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk besteeg voor het begin van het tweede deel van het concert nogmaals het po dium, dit keer echter om de solist van de avond, Willem Andriessen, dank te zeggen voor zijn medewerking en om aan het pu bliek te verklappen dat deze vitale Haar lemse rasmuzikant binnenkort 65 jaar wordt, welke mededeling een extra ap plaus ontlokte. Men had toen Andriessens jeugdige interpretatie van het Pianocon cert van Grieg nog niet gehoord. Maar toen men er wel kennis mee had gemaakt, had men er niets minder dan een ovatie voor over. Zo fris en doorademd van poëzie moet hij het ook gespeeld hebben toen hij twintig was. Deze vertolking kon als bewijs gelden van de stelling, dat de muziek de jeugd in de mens bewaart. Het kleurige werk van Grieg werd bovendien verklankt in ideale samenwerking met het orkest. Met dat al kwam er een roman tische sfeer van de gezonde soort over het publiek en mengde zich de warme gloed dezer muziek met de broeihitte van de zaal. Tot slot hoorde men de bekende klan ken van de geestige Piet Hein-Rhapsodie van dr. Peter van Anrooy in een geraffi neerde vertolking door Verhey en zijn or- ADVERTENTIE Bedenk, dat uit een onver zorgde kinderhoest een zwakke borst kan over blijven. Bescherm Uw kleine AKKER' kan over- Xj scherm iy? 's Werelds beste hoestsiroop WOENSDAG 22 OCTOBER Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", bijeenkomst, 8 uur. Cultura: Nederlandse Vereniging van Spiritisten „Harmonia", 8 uur. City: „Pep- pino", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Rodeo in vlammen", „Oörlogsbandieten" 14 jaar, 7 er. 9.15 uur. Rembrandt: „De mij nen van Koning Salomo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „711 Ocean drive", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The African Queen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Dwars door de vuurlinies", 14 jaar, 7 en Q.15 uur. DONDERDAG 23 OCTOBER Cultura: Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bijeenkomst, 8 uur. City: „Peppino", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Rodeo in vlammen", „Oorlogsbandieten", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De mijnen van Koning Salomo", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „711 Ocean drive", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The African Queen", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Dwars door de vuurlinies", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. kest, welke hen een warme hulde van het publiek verschaftte. Dit is zeker, dat de H.O.V. voor een zeer dankbaar publiek gemusiceerd heeft en het laat zich aanzien dat deze avond een vruchtdragende kennismaking zal blij ken te zijn geweest. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE De ..volbloed"Amerikaan Made from "sün-kisséd" tobaccos" Dinsdagavond is in Staphorst een auto ongeluk gebeurd, waarbij twee Amster dammers, de 47-jarige T. Nus en de 28- jarige S. de Wit, om het leven zijn geko men. Hun auto, die met grote snelheid uit de richting Meppel naar Staphorst reed, kwam in botsing met een grote truck met oplegger. Tengevolge van de aanrijding kantelde de oplegger. De personenauto is onder de trailer doorgeschoven en bleef enkele tientallen meters verder met een afgerukte kap op de weg liggen. De inzittenden bleken toen reeds overleden te zijn. De chauffeur van de truck heeft ver klaard, dat hij de personenauto, toen deze uit tegenovergestelde richting naderde, heeft zien slingeren. Plotseling geraakte de auto op de linkerweghelft. Een aanrij ding kon hij toen niet meer voorkomen. De Franse regering heeft besloten het Legioen van Eer toe te kennen aan de Ne derlandse journalist jhr. Henri Sandberg. De heer Sandberg staat op het punt naar zijn vaderland terug te keren, nadat hij meer dan 20 jaren als correspondent van de Arbeiderspers in Frankrijk heeft ge werkt. Het toekennen van deze onderscheiding werd bekend gemaakt op een lunch van de buitenlandse persvereniging door de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman. New YorkAmersfoort NEW YORK (Reuter). Jan van Gent, een buschauffeur uit Amersfoort, is Dins dag, na een maand in New York zijn be roep te hebben uitgeoefend, per vliegtuig naar Nederland vertrokken. Tijdens zijn afwezigheid heeft een Amerikaanse bus chauffeur, George Breennan, de taak van Van Gent in Amersfoort waargenomen. Beide chauffeurs, die voor het vertrek van Van Gent met elkaar van gedachten wisselden, verklaarden, dat zowel in Ne derland als in de V.S. naar haar portemon- naie zoekende vrouwen de lastigste passa giers zijn. Zij waren verder van mening, dat het besturen van een bus in New York gemakkelijker is dan in Amersfoort. Van Gent zeide, dat hem een vaste betrekking in New York was aangeboden. Hij wilde hier echter nog met zijn echtgenote over spreken „omdat in Nederland de vrouw de baas is". Vandaag keert hij in ons land terug. Tot tweede longarts aan het Consultatie bureau te Haarlem is benoemd dr. J. Stof- felsma, die thans verbonden is aan het sanatorium Beatrix-oord te Appelscha. Deze benoeming kan echter pas van kracht worden als ook het ministerie van Sociale Zaken zijn fiat heeft gegeven, daar het hier een door het rijk gesubsidieerde voorziening betreft. Op de vergadering van de Provinciale Noordhollandse vereniging voor t.b.c.-be- strijding, die gisteren in Zaandam werd gehouden, was daarover nog niets bekend. Deze vergadering volgde op de feestelijke opening van het nieuwe consultatiebureau voor de Zaanstreek door de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk in tegenwoordigheid van de hoofdinspecteur van het Staatstoezicht op de Volksgezond heid, dr. C. Banning, burgemeesters van de Zaangemeenten en tal van actieve leden der plaatselijke en provinciale verenigin gen voor de t.b.c.-bestrijding, waaronder een veteraan als dr. L. C. Kersbergen, thans erelid van de Noordhollandse ver eniging. De Commissaris, tevens ei-e-voorzitter van de provinciale organisatie, merkte in zijn toespraak op, dat op één dag een brug en een consultatiebureau werden geopend en een galaconcert van de H.O.V. plaats vond en dat die drie zaken dit gemeen had den dat hij er het woord bij moest voeren. Nu gaf spreker grif toe dat hij op geen dier drie terreinen deskundig is, maar hij zou in dit geval volstaan met te vertellen wat de gemiddelde mens van de t.b.c.-be strijding weet.... de hoofdinspecteur kon dan meteen nagaan of er nog veel aan de volksvoorlichting gedaan moet worden of niet. De Commissaris riep de grote figuur van Koningin Emma in de herinnering terug, noemde het bekende boek van Paul de Kruif „Bacteriënjagers" en herinnerde er aan dat de t.b.c.-bestrijding aanvankelijk vooral in het sociale vlak lag, waarbij de Nooddhollandse vereniging vooraan heeft gestaan op die lange weg van de volksop voeding naar meer hygiëne, betere voeding, grotere oplettendheid op tal van kleinig heden die de gevreesde ziekte in de hand kunnen werken. In dit verband herinnerde de Commis saris ook aan hel grote nut der Consultatie- bureaux en wanneer die te klein, te onge rieflijk zijn, wanneer men er te lang moet wachten, dan is dat een averechtse propa ganda voor de t.b.c.-bestrijding. De Commissaris gewaagde met grote dankbaarheid van de Marshall-hulp, dank zij welke dit gebouw zo'n prachtige outil lage heeft gekregen en besloot met er zijn vreugde over uit te spreken dat bij het tot stand komen van dit consultatiebureau par ticuliere organisaties en overheidsinstan ties op zo gelukkige wijze hebben samen gewerkt. Het nieuwe consultatiebureau in Zaan dam door dr. Banning het modernste van Nederland genoemd kan inderdaad een voorbeeld voor Haax'lem, waar men immers met smart zit te wachten op de mo gelijkheid het oude gebouw aan de Ge dempte Oudegracht te verlaten, worden genoemd. Voor tachtigduizend gulden heeft de Ge meentelijke dienst van Publieke Werken een gebouw neergezet dat vooral door zijn intérieur de bewondering van alle bezoe- kex-s gaande maakt. Men beschikt over een zeer ruime wacht kamer, die een schoon uitzicht over het omringende polderland biedt en die door glazen schotten verdeeld is in ruimten voor mannen, vrouwen en kinderen. Ook be schikt men over niet minder dan twaalf cabines voor het verkleden, waardoor men duizend personen per dag kan verwerken. Ook de medische apparatuur (voor een deel uit Marshall-gelden bekostigd) is voor treffelijk, terwijl men tevens de beschik king heeft over een laboratorium voor spu tum- en maagonderzoek. De gemeente-architect, de heer G. M. G. Bakker, heeft de indeling van het bureau zo geconcipieerd dat de bezoekers niets merken van wat er „achter de schermen" gebeurt, hetgeen psychologisch van groot belang is. Het Zaanse consultatiebureau ligt aan de Oostelijke zijde van de Zaan. In de toe komst zal het de kern van een groot park vormen, waarin ook een tehuis voor be jaarden en een ziekenhuis zijn geprojec teerd. Dr. J. Stoffelsma is 47 jaar en een Fries van geboorte. Hij studeerde aan de Univer siteit van Groningen, vestigde zich in 1935 als huisarts in Wommels en was van 1942 tot 1949 schoolarts in Bergum. In 1947 promoveerde hij in Amsterdam bij professor Van Loggem op het proef schrift „A-sociale tuberculoselijders''. Daarna volgde hij een opleiding voor long arts op „Dekkerswald", een Rooms-Katho- liek sanatorium in Groesbeek dat hij ver leden jaar November verliet om naar „Beatrix-oord" bij Appelscha te gaan. ADVERTENTIE De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden door doktoren in de hele wereld aan hun patiënten voorgeschre ven. Zij zijn volkomen betrouwbaar en hebben millioenen mensen baat ge bracht bij pijnen en griep. uiaum uij pijnen en yiiep. m 'n ^Ije doet wonderen Volgens de verkorte balans van de Ne derlandse Bank per 20 October bedroeg de deviezenaanwas deze week 35 millioen, waarmede de deviezenreserve gestegen is tot 2.267 millioen. Goud en deviezen te zamen bereikten hiermede een nieuw re cord van ruim 3Vfe milliard. Het saldo van 's rijks schatkist heeft het gehele jaar een stijgende lijn vertoond en bereikte met ruim 880 millioen per 20 October een nieuw hoogtepunt. De bankbiljettencirculatie daalde met 14 millioen. De chartale geldhoeveelheid (dus inclu sief muntbiljetten) blijft zich echter boven de 3 milliard bewegen. De te Haarlem geboren letterkundige Victor E. van Vriesland hoopt op 27 Octo ber zijn zestigste verjaardag te vieren. Na het Haags gymnasium te hebben bezocht en privaatlessen in de wijsbegeerte van prof. dr. J. A. Dér Mouw (de dichter Ad- waita) te hebben genoten, studeerde hij enige tijd Franse letteren aan de universi teit van Dijon. In het begin van dit jaar werd aan Victor van Vriesland de prijs van de stich ting Kunstenaarsverzet voor litteratuur toegekend, mede ter bekroning van zijn in 1949 verschenen samenvattende dicht bundel „Drievoudig verweer". Zijn verzen vertonen een soms door ironie of satire verscherpte strijdbaarheid tegen allerlei knoeiers met gevoelens. In het rapport van de jury werd deze dichter één der meest uitmuntende mannen van zijn tijd ge noemd, die herhaaldelijk en met kracht de daad bij het woord hebben gevoegd als het ging om de eerlijke verdediging van de rechten en de vrijheden van kunst en kun stenaar. Victor E. van Vriesland is voorzitter van de Nederlandse PEN-club, vice-voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Letter kunde en bestuurslid van de Nederlandse Vereniging van Vertalers. Voor de oorlog was hij jarenlang letterkundig medewer ker van de Nieuwe Rotterdamse Courant en ook bekleedde hij enige tijd het hoofd redacteurschap van de Groene Amster dammer. ADVERTENTIE Vijf jaar geleden, toen de vereenvou digde spelling werd ingevoerd, besloot de Eerste Kamer de naamvals-n te handhaven. Zo schreef de Eex-ste Ka mer bijvoorbeeld, „dat wetsontwerpen van eenvoudigen aard nog denzelfden dag aan de ox-de zouden worden ge steld. Gisteren heeft de Eerste Kamer echter in een huishoudelijke vergadering het be sluit genomen de naamvals-n af te schaf fen. In de stukken van de Eerste Kamer zal de naamvals-n dus niet meer voox-ko- men. Ook met de behandeling van wetsont werpen gaan de senatox-en niet over één nacht ijs. Op 24 Juli wilde minister Lief- tinck nog een wetsontwerp tot wijziging van de wet op de materiële oox-logsschade aangenomen zien, maar een motie van prof. Molenaar tot uitstel van de behandeling werd met 20 tegen 15 stemmen aangeno men. Minister Lieftinck liep toen op de laatste dag van zijn ministeriële leven kwaad weg uit de Eex-ste Kamer. In de vergadex-ing van gisteren zei prof. Molenaar (VVD) dat het toen toch maar goed was geweest, dat ingewikkelde wets ontwerp niet ovex-haast te behandeleri. Minister Lieftinck had wel gezegd dat hij zich nauwelijks kon. voorstellen dat het be drijfsleven bezwaren zou hebben tegen het wetsontwerp, maar inmiddels waren toch adressen ingekomexi van de Ondervakgx-oep Oorlogsmolestschade en van de advies- en bemiddelingscentrale voor oox-logsslacht- offex-s. Hij verzocht daarom mede namens de heer Kraayvanger (KVP) deze adressen in handen te stellen van de commissie van rapporteux-s over het wetsontwerp, opdat de Kamer nauwkeurig wordt ingelicht over de betekenis ex-van. Aldus werd besloten. Zo nodig zal het wetsontwex-p opnieuw in de afdelingen worden onderzocht. Voorts heeft de Eerste Kamer gisteren zeventien wetsontwerpen tot natux-alisatie van 322 vreemdelingen, die de Tweede Kamer vorige week had aangenomen, goed gekeurd. Ten aanzien van de salariëring van de x-echterlijke macht en de vex-hoging van de kosten voor het regentschap, wetsont werpen, die de Tweede Kamer eveneens vorige week had aangenomen, waren de senatoren niet zo vlot. Zij wilden die wets ontwerpen nog wel eens wat nauwkeux-iger bekijken en er met de minister na een schriftelijke vooi-berciding over praten. De heer M. van der Himst (KVP) uit Goes, die benoemd is in de vacature A. C. de Bruijn, werd in deze vex-gadering als lid geïnstalleerd. (Van onze correspondent in Londen) De Bevan-groep heeft gisteren in het Lagerhuis haar aangekondigde vergade ring gehouden, die voor het eerst toe gankelijk was voor alle andex-e leden van de Labour-fractie. Op dit verzoeningsge- baar van Bevan hebben slechts 6 buiten staanders door hun aanwezigheid gerea geerd. Het oorspronkelijke plan de Bevan- bijeenkomst te overstx-omen met niet- leden van de groep, hebben Bevan's tegen standers laten varen, omdat zij het de beste tactiek achtten hem te isoleren. De bijeenkomst diende als maatstaf voor de sterkte van de Bevan-aanhang in de fx-actie. In totaal waren 30 kamerleden aanwezig. De fractie telt 290 leden. De bijeenkomst stond onder leiding van Harold Wilson, de vroegere minister van Handel. Bevan verscheen later. Het op merkelijke is, dat over de partij-crisis zélf met geen woord werd gerept. De politieke betekenis van de bijeen komsten van de groep dient niet te wor den overdreven, omdat het meestal studie bijeenkomsten zijn, waarop de groep zich door experts laat voorlichten over eco nomische of algemene onderwerpen. Dit was ook gisteren het geval, toen een be kend econoom uit Oxford een uiteenzet ting gaf over de economische toestand. Andere gelijkgezinden in de partij, de Christen-socialisten en de geheelonthou ders, beleggen ook regelmatig bijeenkom sten. Daarmede is niet gezegd, dat Bevan's activiteit voor de partij een onschuldig ka rakter draagt, maar het schijnt te ver te gaan om hem van samenzwering tegen de partijleiding te beschuldigen. Attlee blijkt het, volgens inlichtingen, in zoverre met Bevan eens te zijn, dat de po litieke verschillen tussen rechts en links practisch door de conferentie van More- cambe zijn opgelost, die zich immers op democratische wijze grotendeels ten gun ste van Bevan uitspx-ak. Maar dit versterkt juist Attlee's argument, dat er nu voor Bevan nog minder reden is om er een eigen groep op na te houden! Bevan en de zijnen daarentegen voelen zich nu meer dan ooit als de werke lijke aanvoerders van de partij en weigeren het democratische recht om onderlinge ge- LONDEN (Reuter). De 450.000 Britse spoorwegarbeiders hebben aangedx-ongen op een loonsverhoging met tien procent. De directie der (genationaliseerde) Britse spoorwegen verklaarde, dat deze eis te hoog is, aangezien de spoorwegarbeiders verleden jaar een loonsvex-hoging van acht procent hebben gekregen. Een Londens scheidsgerecht voor ar beidsgeschillen heeft thans aanbevolen loonsvex-hoging van vier tot zes px-ocent toe -te staan en het loon van volwassen spoox-wegarbeidex-s met zeven shilling per week te verhogen. Uitvoering van dit voor stel zal de Britse spoorwegen ongeveer acht millioen pond sterling per jaar extra kosten. De aanbeveling is reeds door de ax-beiders aanvaard. Het grondpersoneel der Britse lucht vaartmaatschappijen heeft loonsverhoging geëist. Het heeft, bij niet-inwilliging hier van, gedx-eigd de wei-kzaamheden „strikt volgens de voorschriften te zullen uitvoe ren. Dit zou tot gevolg hebben, dat alle van uit Londense vliegvelden opererende lucht- vaai-tmaatschappijen hun diensten, tenge volge van de vertraging, die daardoor zou ontstaan, mogelijk binnen enkele dagen zouden moeten staken. De leiders der vakvex-enigingen van ar beiders in de Britse machine-industrie, waarbij drie millioen werknemers zijn aangesloten, hebben Dinsdag een door de directies dezer industrie gedaan aanbod tot loonsvex-hoging als niet hoog genoeg verworpen, waardoor weer de mogelijkheid dreigt van een langzaam-aan-staking in de gehele industrie, om aan de looneisen kracht bij te zetten. JOHANNESBURG (Reuter). Drie honderd inheemsen demonstreex-den Dins dag buiten een gerechtshof te Kimberley, waar 44 deelnemers aan de „ongehoorzaam heidsactie" tegen de regex-ing-Malan te recht stonden. Zij wex-den door de politie vei'spreid. De 44 overtredex-s, waaroxxder zich zeventien vx-ouwen bevonden, werden elk tot twee pond stex-ling veroox-deeld. Te Gei-miston, nabij Johannesburg en te Bethal, in Transvaal, werden respectie velijk 23 en 31 niet-blanke deelnemers aan de „ongehoorzaamheidsactie" tot geldboe ten of gevangenisstraffen veroordeeld. De vex-oordeelden verkozen de gevangenis. Het „comité voor gezamenlijke actie" van het „Afrikaanse Congres" deelde Dinsdag mede, dat, sinds het begin der „ongehoor zaamheidsactie", in Juni 6880 vrijwilligers hieraan hebben deelgenomen. ADVERTENTIE COOCCOCOCOCOOCOOO!XIC<XXCOOCX>CJOOOOOOOOCOOOOOOOCOOOOOOOOCC De telefoondienst in Wenen heeft weer iets nieuws bedacht om de abonnés ter wille te zijn. Behalve het menu van de daghet weerbericht, de A-toon, beurs noteringen en voetbalpooluitslagen, kan men thans ook door een bepaald num- mer te draaien op de honderdste seconde af te weten komen hoe laat het is. Met behulp van het getik van een speciale kwartsklok kan men nu een chronometer tot op een honderdste seconde gelijk zetten. Binnenkort zal men in de Oostenrijkse hoofdstad, waar kinderen nu al per tele foon sprookjes kunnen horen en waar men langs dezelfde weg binnen enkele minuten antwoord krijgt op alle vragen op het gebied van kunst en wetenschap, ook de „gramofoonplaat van de week" en de „grap van de dag" per telefoon kunnen horen. dachtenwisseling, ook als middel tot poli tieke opvoeding van de partij dit laatste vooral door middel van de door hen in het land georganiseerde braintrusts op te geven. Tot Apx-il van het volgend jaar zijn dergelijke vraag- en antwoord-bijeenkoiTx- sten reeds vastgesteld en Bevan is niet van plan deze af te lasten. De fractie beslist De beslissing inzake de Bevan-revolte valt in de fractie-bijeenkomst van morgen. Bevan beweert, dat de groep voor deze ver gadering geen gezamenlijke tactiek heeft en dat zijn aanhangers individueel hun stem zullen laten horen. De laatste voorspelling is, dat het zal uitlopen op een overwinning van de rechtse leiders omdat niemand Attlee de bons wil geven. Aangezien weinigen Bevan, die over zulk een grote aanhang beschikt, uit de partij willen zetten zal die over winning waarschijnlijk in wex-kelijkheid een compromis betekenen, waarbij beide kanten het hoofd zullen buigen. De Nederlandse Redersvex-eniging heeft een brief gezonden aan het Uitvoerend Comité van de Stichting Nationaal Monu ment voor de Koopvaardij te Rotterdam, waarin het bestuur uitdrukking geeft aaxi het gevoel van ernstige teleurstelling dat in rederskringen is gerezen naar aanleiding van de publicatie van het ontwerp voor een nationaal monument voor de koopvaardij, dat door de door de stichting samengestel- de jury voor uitvoering wox-dt voorgedra gen. Na van dit ontwerp te hebben kennis genomen meent het bestuur van de reders vereniging dat er aanleiding bestaat zich ernstig af te vragen of de gevoelens van ons volk en in het bijzonder die van de nabestaanden van onze gevallenen ter zee niet op gevoelvoller wijze en vooral in be grijpelijker vorm in een monument tot uitdrukking kunnen wox-den gebx-acht. Ofschoon uiteraard de keuze van een ontwerp voor zulk een monument geheel in de handen van de stichting ligt, meent het bestuur der x-edersvereniging niette min een ernstig protest te moeten laten hox-en tegen het ontwerp dat door de jury wex-d uitvex-kox-en. GEBRUIK PER JAAR IN NEDERLANO PER INWONER VAN ENKELE BELANGRIJKE V0E0INGS- EN GEN0TMI0DELEN ARTIKEL VOOR - EN MADE OORLOG BIER fffi* if3 gi GEDISTILL. MELK 0-205 VLEES h" MARGARINE Q.Z» QQQ» oom ROOMBOTER Q& FRUIT 4-10» 44 4444., SUIKER AAAAA m AAAAA 'AA SIGAREN SIGARETTEN £250 WWV VWW CARTO/C*i| In bijgaand statistiekje vindt men het ver bruik per jaar per hoofd van enige arti kelen zowel vóór als na de oorlog. Sommige artikelen worden meer gebruikt door de prijsstijging van een ander, daarmede ge lijk te stellen artikel (margarine en boter). Toch zijn er ook nog enkele andere ge zichtspunten. Vóór de oorlog gebruikte men per hoofd 16 kg. fruit per jaar. Nd de oorlog iverd dit 41 kg. Toch is ook de prijs van het fruit niet vrijgebleven van de algehele stijging. Dit grotere verbruik kan echter toegeschreven worden aan een doelmatiger voorlichting op het gebied van voeding. Het gebruik van bier nam met 7 liter per persoon per jaar af. Ondanks dat het bier weer best is. Ook het gebruik van melk (men moet immers toch iets te drinken hebben!) is enorm toegenomen en wel met 48 liter per persoon per jaar, dus drinkt de Nederlander ongeveer 1 glas per dag meer dan vóór de oorlog. De stijging van het verbruik van sigaretten is in hoofdzaak te wijten aan de zeer grote prijsstijging van sigaren. In de nacht van 16 op 17 September is op de Nieuwe Waterweg het Duitse motor schip Vesta na een aanvaring met het Deense ss. Otto Petersen lek geslagen en gezonken. Een der opvarenden van de Vesta, de 31-jarige Karl Reimers, is daax-bij om het leven gekomen. Tot dusverre was zijn stoffelijk overschot nog niet gevonden. Onlangs heeft men het schip gelost en gisteren heeft men de Vesta gelicht. Aan de Vesta waren onder water acht drijftanks aangebracht, elk met een hefvermogen van honderd ton. Aan weerszijden, evenals aan de voor- en achterkant van de Vesta lagexx drijvende bokken, met een gezamenlijk hefvermogen van 1600 ton. Toen om vijf uur het water op zijn hoogst was, werden de machines aangezet en lang zamerhand kwam er beweging in de tros sen, die duikers hadden bevestigd. De Vesta kwam plotseling los van de bodem en om oxxgeveer zeven uur was het schip boven water. Men heeft het op een hoge plaats in de Westgeul weer aan de gx-ond gezet. Men zal daar het bij de aan varing ontstane gat dichten. Het stoffelijk overschot van de 31-jarige :Karl Eeimers is geboi-gen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5