IJsland een dorado in vele opzichten OLD CLOTHES NEW OMO Weer eenheid in Santpoorts Hervormde kerk DRY CLEANING ONLY Binnen één dag gereed Agenda voor Velsen Agenda voor Beverwijk Faculteit voor visserij Vreemd ongeluk met gelukkige afloop „Wilhelmina" houdt jubileumbazar Polly Perkins is nog steeds bekoorlijk Haven berichten Zondagmiddag kerkelijke viering Josef Krips dirigeert Mozart-opera Coaster botste tegen kotter Heemskerk Houtarbeider opgehesen in plaats van sleng hout Muziekvereniging herdenkt veertigjarig bestaan THALIA NIET GEWENST De beste politiehonden van het district WOENSDAG 22 OCTOBER 1952 De naam IJsland liecft in deze con treien niet direct een gunstige klank, zo betoogde gistermiddag de heer B. M. Boers uit Assendelft in het Patronaatsgebouw. Want aldus zei hij. wij kennen het alleen als land waar de wee-depressies vandaan komen. En de vele huisvrouwen, die bijeen waren gekomen om deze lezing over land en volk van IJsland te beluisteren, konden dit in de doordringende Octoberkou van dit jaar slechts beamen. De heer Boers heeft dit misverstand echter vlug uit de weg geruimd, daar het groene IJsland niets te maken heeft met het ijzige Groenland en er vaak, vooral in de zomer, een milder klimaat heerst dan hier te lande, naar hij zeide. IJsland is trouwens na de oorlog danig „uit de kluiten gewassen". De 150.000 Amerikanen die er tussen 1940 en 1945 ge detacheerd v/aren, hebben de stoot gege ven tot een bijna volmaakte modernise ring van. het eiland en zeker met name voor Reykjavik. Want deze stad beschikt momenteel over een behoorlijk aantal culturele gebouwen, ondanks het feit dat maar 150.000 inwo ners er van kunnen profiteren. Maar de IJslander is van nature op studie inge steld, waar de heel lange nachten zeker mede toe bijdragen. Evenals in Nederland is er een ver scheidenheid van politieke partijen en ge loofsrichtingen. Rangen en standen vindt men er niet en het leven is er op coöpe ratieve basis gegrond. Faculteit voor visserij volgd en de presidente, mevrouw Chr. Schooten-Van Eeden vertrouwde ons toe, dat voor de volgende bijeenkomst, de mo deshow, omstreeks half November, reeds een honderdtal kaarten „aan de vrouw" waren gebracht. Waarmede maar weer is bewezen, dat de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen zich in IJmuiden een behoorlijke plaats heeft veroverd. Tijdens het opslaan van hout voor de pa pierfabriek op het terrein ten oosten van de Wijkerstraatweg is de Haarlemse arbei der G. Boer gisteren een ongeluk over komen, dat naar de omstandigheden bij zonder gelukkig is afgelopen. Nadat een sleng hout van de aanvoeren de auto was aangepikt om langs een van de staaldraden van de stalen mast te wor den opgeheven en op de hoge houthoop te worden gestort, viel het hout uit de sleng, waarna B. met een van zijn voeten in de lege draad raakte. In plaats van het hout werd B. naar boven getrokken. Zijn voet schoot boven de hoop uit de draad, zodat hij viel en op de palen terecht kwam. Dok ter Rolink kon gelukkig échter slechts en kele hoofdwonden en een bloeduitstorting in het rechterbeen vaststellen. Uiteraard ADVERTENTIE Scheve achtermast De Duitse houtboot „Reehof" uit Ham burg kwam in de IJmuider middensluis met een scheve achtermast. Tijdens het ruwe weer was de stag van deze mast ge broken en door de werkende deklast hout schoot vervolgens de hele mast uit haar fundering. Met nog wat meer, maar onbe duidende materiële schade is de boot vei lig in IJmuiden binnengelopen. ADVERTENTIE zeer geschrokken, evenals zijn medearbei- Een van de belangrijkste middelen van I ders, werd de man per auto naar zijn wo ning vervoerd. bestaan is de visserij en d't gehele bedrijf staat onder regeringscontróle. Na de oor log is de vissersvloot gesaneerd en de meest moderne machineriën worden inge schakeld om de verwerking van de vis tot in de perfectie uit te voeren. Men ziet het belang van de materie „visserij" zodanig in dat aan de universi teit van Reykjavik zelfs een leerstoel voor de studie er in is verbonden. Wie niet vist houdt zich met schapenteelt be zig en wel speciaal uit het oogpunt van wolexport. IJsland beschikt over een eigen parle ment (sedert 17 Juli 1944 toen het een zelfstandige republiek werd) en over een eigen vliegdienst. En wat de mentaliteit van het volk aangaat: de misdaad speelt er geen rol en de gevangenis is bijna altijd leeg. Gezien dit alles zou men op het vasteland van Europa zeker met jalouzie vervuld kunnen zijn ten opzichte van dit dorado. De heer Boers heeft in een tweetal films de ogen van de luisteraars te gast laten gaan en enige authentieke opnamen van de IJslandse zangeres Maria Markan erbij laten hóren. Ongeveer honderdtwintig dames hebben deze interessante lezing met spanning ge- Donderdagmiddag 23 October wordt om kwart voor vier in het gebouw voor Chris telijke Belangen een grote bazar geopend, misschien wel de grootste die er ooit in IJmuiden is gehouden. Op de stands, die daar gedurende drie dagen de meest aanlokkelijke voorwerpen onder de ogen van het publiek zullen bren gen moet het geld binnenkomen, waarmee de Christelijke muziekvereniging „Wilhel mina" binnenkort haar veertigjarig bestaan zal vieren. Omdat geld alléén is het echter niet be gonnen op deze bazar. Het beste bewijs daarvoor is dat de bezoekers er zeker ook enige zaken gratis aangeboden zullen krij gen. En voorts dat er tal van spelen te beoefenen zijn, die de gezelligheid moeten verhogen. Hebt u bijvoorbeeld al eens van een „Bad van Lieftinck" gehoord? Wij ook niet. Wij kunnen u zelfs niet zeggen of het iets te maken heeft met Turkije, waai de oud-minister nu immers, na de arbeid, kan genieten van de Turkse baden. Hoe het zij op de „Wilhelminabazar" zal een „Bad van Lieftinck" aanwezig zijn en mis schien zit er in die naam een aanwijzing dat dit spel wél geld kost. De Zaterdagmiddag is gereserveerd voor de jeugd. Zes grabbeltonnen vol prachtige prijzen staan dan klaar om de jongelui te ontvangen. Gedurende drie dagen zal de bazar ge opend zijn, telkens tot 's avonds elf uur. De lezer moet er maar eens gaan kijken. Op zijn fietsje wordt buiten het gebouw secuur gelet, zodat hij of zij binnen onbe kommerd kan genieten van de vale attrac ties die de bazar, naar de jubileumcom missie ons verzekerde, zal bieden. Keurherziening Waterschap „De Meerweiden" Het college voor dagelijks bestuur van het waterschap „De Meerweiden" ten Noorden van het Noordzeekanaal heeft, in gevolge de keurenwet, aan belanghebben den ter kennis gebracht, dat een ontwerp tot algehele herziening van de Keur voor dit Waterschap ter inzage ligt bij de se cretaris-penningmeester, de heer A. D. Dijkstra, Meervlietstraat 75 te Velsen. Eventuele bezwaren tegen dit ontwerp kunnen binnen veertien dagen worden in gediend. Woensdag 22 October Rex, 20 uur: „Dr. Knock". Thalia, 20 uur: „De plankeniers met „Pol ly Perkins". Sociaal-cultureel Centrum, 20 uur: dr. P. H. La Chapelle: Kinderverlamming. Donderdag 23 October Rex, 20 uur: Afscheidsvoorstelling Jan Musch in „De Vrek". Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling „Niet gewenst". (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur presenteren wij in één speciale voorstelling HET OPZIENBARENDE FILMWERK Het probleem der ongehuwde moeders met Sally Forest - Leo Penn. Regie: Ida Lupino. Hier is een tragisch en realistisch resumé van de lijdensweg der duizen den jonge vrouwen, die met de vinger worden nagewezen! Alleen toegang boven 18 jaar. Polly Perkins, het „vrolijke weeuwtje" van Douglas Murray, heeft in de loop der jaren nog niets van haar aantrekkelijkheid verloren. Dit blijspel is reeds enige decen nia bij het amateurtoneel een dankbaar speelobject en ongetwijfeld zullen vele actrices, die zich nu al geruime tijd berus tend in het emplooi van de bezadigde moe derrol hebben geschikt, tussen haar sou venirs nog een vergeeld programma be waren, waarin achter Polly Perkins bij de rolverdeling haar meisjesnaam is vermeld. Maar ook de toeschouwers hebben aan deze amusante comedie waarschijnlijk de beste herinneringen, want hoewel in dit stuk eveneens een persoonsverwisseling als basis voor de handeling genomen werd, is de auteur er toch in geslaagd uit dit ge geven een vrij logische intrige op te bou wen, die nergens geforceerd grappig aan doet. Mevrouw Calthorpe, een jonge bekoor lijke weduwe, heeft tijdens een boottocht van een oude heer een huwelijksaanzoek ontvangen, dat zij wegens het verschil in leeftijd niet wenste te accepteren. Zij blijkt bij haar bewonderaar evenwel een bijzon der diepe indruk te hebben achtergelaten, want in zijn testament schenkt hij een neef, Fergus Wimbush, bijna een millioen ADVERTENTIE Door een misverstand is in ons blad van Maandag 20 October een advertentie opgenomen waarin de tijdelijke aanbieding van wordt aangekondigd. Deze reclame-aanbieding geldt echter nog niet voor Velsen/Umuiden. De huismoeders in onze gemeente moeten nog even geduld oefenen. Ook zij zullen zeer binnenkort hiervan kunnen profiteren. De einduitslag van de dit jaar door de IJmuidense politiehond-dresseerclub „O. B. K." georganiseerde onderlinge wedstrijd, luidt als voltg: 1. Dangerman 267 pnt.; 2. v. d. Molen 262',pnt.; 3. Broers 260 pnt.; 4. Dijkers 253% pnt.; 5. E. de Bie 230% pnt.; 6. Blenk 220% pnt.; 7. Keur Jr. 215 pnt.; 8. Braun 212% pnt.; 9. Prins 211% pnt.; 10. Vastenhouw 167% pnt. Jeugdklasse: 1. Korver 62 pt.; 2. P. v. Oef- felen 42% pnt.; 3. Spoelstra 29 pnt.; 4. J. de Bie 26 pnt. Van de wisselbekers kwam de „Hoogoven beker" in 't bezit van Dangerman, gingen de „Halverhoutbeker" en de „Henferbeker" naar v. d. Molen en de „Dagbladbeker" en de „Smitbeker" naar Keur Jr. De afdeling Noordholland der Kon. Ned. Politiebond Vereniging organiseerde voor gecertificeerde politiehonden de Koperberg- beker- en de afdelingswedstrijd, welke op het terrein van „O. B. K." in de Heerendui nen te IJmuiden werden gehouden. De Koperbergbeker werd gewonnen door het drietal van de dresseerclub „Herman dad" uit Amsterdam, tweede werd „O. B. K." IJmuiden, derde „Spaarnestad" Haarlem en vierde „Zuiderhout" Haarlem. Aan de afdelingswedstrijd werd door 24 honden deelgenomen, welke als volgt uit de bus kwamen: 1. Bakker, Hilversum 276% pnt.; 2. v. d. Molen, „O. B. K." 262% pnt.; 3. v. d. Louw, Amsterdam 257% pnt.; 4. Mole naar, Haarlem 256% pnt.; 5. Maathuis, Am sterdam 255 pnt.; 6. Beuzekom, Haarlem 252% pnt.; 7. Smeenk, Haarlem 251 pnt.; 8. Koelemeijer, Haarlem 247% pnt.; 9. Danger man, „O. B. K." 247 pnt.; 10. Meintser, Am sterdam 245 pnt.; 11. Meiier. Amsterdam 245% pnt.; 12. Dijkers, „O. B. K." 243% pnt.; 13. Rozenboom, Amsterdam 240% pnt.; 14. Torenburg, Haarlem 237% pnt.; 15. Broers, „O. B. K." 237% pnt.; 16. Krijnen, Bussum 232 pnt.; 17. Vermeulen, Hilversum 230% pnt.; 18. Rut.te, Santpoort 229% pnt.; 19. Wals, Haarlem 228 pnt.; 20. Blonk, „O. B. K." 223% pnt.; 21. Welling. Amsterdam 214% pnt.; 22. Visser, Haarlem 211% pnt.; 23. Kruimer, Hil versum 204% pnt.; 24. Blankestein, Haar lem 189% pnt. Dinsdag 21 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Corona van Mantyluoto. Hestia van Hamburg. Fennia van Bremen. Pavo van Montyluoto. Willemstad van Ant werpen. Hervor Bratt van Paternine. Tilly van Geffle. Bonaire van Sundsvall. Linge- stroom van Liverpool. Bloemfontein van Antwerpen. Amstelstad van Houston. Acti nia van Sanda. Tessi van Dordrecht. Vertrokken zijn: Vilnus naar Danzig. My- fem naar Rotterdam. Treo naar Kemi. Frejo naar Bristol. Harm naar Oslo. Mangan naar Bremen Ardgryfe naar Goole. Vinga naar Gdynia. Embla naar Rotterdam. Swift naar Londen. Eemsti-oom naar Leith. Petros Lo- sikos naar Hampton Roads. Bittern naar Rotterdam. Jans naar Londen. Het UNICEF, fonds der V.N. ter bevordering van de gezondheid van moeder en kind, verstrekt geregeld voedsel aan deze kinderen op een school te Guatemala. Daarmee voorziet dit instituut in een dringende behoefte, vooral in de verwaarloosde gebieden, waarover zijn voornaamste zorg gaat. In de Nederlands Hervormde Kerk te Santpoort zal Zondagmiddag een bijzondere dienst worden gehouden naar aanleiding van het feit dat de Hervormde Evangelisatie vereniging, in beginsel besloten heeft tot opheffing, zodat vereniging en kerk weer één worden. Dit hernieuwd samengaan van de beide stromingen is vooral het resul taat van het onvermoeid streven van de predikanten ds. P. A. Tichelaar en ds. D. Ter Steege en vele anderen. In 1886 is de Evangelisatievereniging opgericht, omdat de rechtzinnige leden van de Santpoortse gemeente het niet eens wa ren met de vrijzinnige opvattingen die in de negentiende eeuw over het algemeen in de Ned. Hervormde Kerk heersten. In de dagen dat dr. Laurillard en de predikanten Kurtz Looyenga en Hugenholtz op de kan sel stonden gingen vele gemeenteleden des Zondagochtends naar omliggende gemeen ten om daar de diensten bij te wonen. Daar kwam een einde aan toen voor deze mensen afzonderlijke diensten werden ge houden, onder voorgangerschap van Evan gelisten uit naburige gemeenten, zoals Haarlem en Amsterdam. Die diensten wer den gehouden inde opkamer van de schoenmakerij Sambeek aan de Hoofd- Dinsdagavond gaf de Nederlandse Opera onder muzikale lei ding van Josef Krips in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag de première van „De Bruiloft van Fi garo" van Mozart, door directeur Abr. van der Vies geregis seerd. Op 23 en 28 October hebben er voorstellingen in Am sterdam onder auspi ciën van de Wagner- vereniging plaats. De eerste en voorlopig laatste opvoering is op 31 October (even eens in de hoofdstad) vastgesteld. Als bij zonderheden kunnen gelden dat het orkest in kamerbezetting speelt, dat de dirigent aan de vleugel de re citatieven zal bege leiden en dat Frans Vroons als Basilio in de vierde acte de mooie, maar buiten sporig moeilijke ezel- aria zingt, die meestal zelfs in Wenen en Salzburg wordt weggelaten, omdat zich zelden het ge- luksgeval voordoet dat men voor deze betrekkelijk kleine rol de beschikking over zo'n uitmuntende zan ger heeft. Jean Carlotti ontwierp de décors. Op de (tijdens de generale repetitie genomenfoto ziet men Josef Krips met van links naar rechts Graziella Sciutti (Suzanna),- Sesto Bruscantini (Figaro) en Cora Canne Meyer (Cherubino) de parti tuur bestuderen. straat. Deze „noodkerk" was echter wel zeer primitief. De schoenmakerij werd bedreven in de kelder van het huisje; ge lijkvloers was een winkeltje, waar een grote koperen bel luidkeels waarschuwde, telkens als er „Vollek!" binnenkwam. Daar de bel de godsdienstoefeningen ernstig stoorde werd er een lap om heen gebon den, om het geluid althans enigszins te dempen. Zondagssluiting voor winkels kende men toen nog niet. Voor de geïmproviseerde diensten be stand dra zoveel belangstelling dat het opkamertje te klein werd. Groter lokaliteit was dringend nodig. Financiële moeilijk heden stonden de bouw van een eigen Gods huis in de weg. Totdat de bewoners van de Wildhoef in Bloemendaal zich bereid verklaarden de benodigde grond te ver schaffen en vrienden van ds. Van Arkel belangrijke giften aanboden. Ook in eigen kring maakte men zich verdienstelijk bij het streven naar een eigen gebouw, waarbij o.a. leden als D. Peereboom, Colenbrander en Van der Vlerk zeer actief waren. In 1888, twee jaar nadat de diensten bij Sam beek waren begonnen werd het gebouw „Eltheto" aan de Kerkweg in gebruik ge nomen. Tegenwoordig is er een timmer werkplaats in gevestigd. In de eerste jaren dat het gebouw er stond was de heer Samplonius er werk zaam als godsdienstonderwijzer. Ds. Van Arkel leidde de eerste diensten. In dit ge bouw kreeg het kerkelijk leven van de Santpoortenaren een zeer geregeld ka rakter, waardoor de vereniging zich ge staag uitbreidde. Langzamerhand werd ook Eltheto te klein, maar toen was men al een goed eind gevorderd in de twintigste eeuw. In 1928 was het, dat men opnieuw plan nen begon te maken voor een groter ge bouw. De vereniging telde toen tachtig leden. Om aan de voor de uitvoering van de plannen benodigde gelden te komen werden bazars georganiseerd, collectes ge houden. Een belangrijke stoot in de goede richting was het geschenk van mejuffrouw Van Wickevoort Crommelin die de grond voor het gebouw gaf. In 1936 besloot het bestuur tot het bouwen van de Kapel, waartoe het een opdracht verstrekte aan architect A. Ten Broeke uit IJmuiden. Het duurde echter nog tot 9 September 1937 alvorens de eerste spade voor de bouw in de grond kon worden gestoken, omdat allerlei vergunningen niet zo snel werden verstrekt als men wel gehoopt had. Ds. Blauw uit Haarlem-Noord legde op 16 October 1938 de eerste steen voor de Kapel. Nu ook in de Hervormde Kerk te Sant poort weer de rechtzinnige prediking wordt gehoord heeft de vereniging geen reden van bestaan meer, weshalve tot genoemde opheffing werd besloten. De dienst van aanstaande Zondag te drie uur zal het samengaan van Kerk en Kapel markeren. pond sterling, op voorwaarde dat deze met mevrouw Calthorpe zal trouwen. In dit ge val wordt de erfenis dan tussen hen beiden verdeeld. Uiteraard zien de gedwongen huwelijkscandidaten de eerste kennisma king enigszins schroomvallig tegemoet, maar mevrouw Calthorpe komt op de lu mineuze inval Fergus te ontvangen als Polly Perkins, het dienstmeisje, zodat zij alle gelegenheid heeft hem ongedwongen gade te slaan. De rest laat zich dan natuurlijk gemak kelijk raden. Fergus komt dusdanig onder de indruk van Polly's eenvoud en charme, dat hij zowel mevrouw Calthorpe als het millioen volkomen negeert, om tenslotte bij het verlossende jawoord te ervaren, dat hij het bekoorlijke goudvisje uiteindelijk toch gevangen heeft. De Oud-Katholieke Toneelvereniging „De Plankeniers" wenste haar nieuwe seizoen klaarblijkelijk met een lichte hors d'oeuvre te openen en doordat deze pretentieloze voorspijs als een fleurige schotel werd ge serveerd, beleefde men er aan beide zijden van het voetlicht een onmiskenbare vreug de van. Er werd vrijwel over de gehele linie vlot en in een levendig tempo ge speeld, zodat het een voortdurend genoegen was deze pittige opvoering te kunnen vol gen. Opnieuw bewezen „De Plankeniers" een prettig ensemble te vormen; zij tonen begrip voor de eisen van het toneel en arti culeren duidelijk. Niet minder voornaam is, dat er beschaafd Nederlands wordt gespro ken. Het was bijvoorbeeld bijna niet te ge loven, dat J. Pijper niet meer dan vijf da gen heeft gehad om zich op de rol van Robert Gilmour voor te bereiden. Niet alleen dat hij zijn tekst uitstekend be heerste, maar hij had zich ook geheel in deze figuur ingeleefd. In houding en ge baar wist hij deze komische nietsnut, die later toch wel over enige ruggegraat blijkt te beschikken, ronduit voortreffelijk weer te geven. Hij mag zich dan ook gerust als de beste van de avond beschouwen. Na hem dient onmiddellijk mej. A. Prins te worden genoemd, die de charmante jonge weduwe eveneens in de juiste blijspeltoon tot een bekoorlijke verschijning maakte. H. Gravemaker was een krachtige Fergus, wiens eerlijke natuur aan geen enkele twij fel onderhevig kon zijn. Een minder sterke indruk liet E. Gravemaker als Oom Priest ly achter, vooral omdat hij de nodige sta tuur ontbeerde. Mevr. A. Wijkervan Pel vormde als de statige Ruth een geslaagd contrast met de vrolijke Ada van mej. A. Plug, waarbij de dwaze mevrouw Hubbard en haar even mallotige dochter van mevr. J. TolDrijver de vereiste charge kregen. Mej. A. Zwart speelde nog een kittig dienstmeisje; als zij er in slaagt de uit spraak van haar s-klank te verbeteren, kan dit ensemble ook van haar nog veel ge noegen beleven. Deze opvoering wordt hedenavond in het Thalia Theater herhaald; de bezoekers kun nen zich reeds bij voorbaat op enige pret tige uren verheugen. JAN VAN DAM ADVERTENTIE Gisteravond omstreeks negen uur is de uitstomende Nederlandse kustvaarder „Jans" tussen de IJmuidense pieren in aanvaring gekomen met de kotter IJM. 228, die met vis onderweg was naar de markt. De botsing, die volgens de verklaring van de kapitein van de „Jans" veroorzaakt zou zijn doordat hij de navigatielichten van het kottertje niet zag volgens hem had de kotter alleen de werklichten ontstoken beschadigde beide schepen licht. De „Jans" is teruggekeerd en heeft in af wachting van het onderzoek en een voor lopig certificaat van zeewaardigheid lig plaats gekozen bij het havenkantoor aan de Noordersluis. De IJM. 228 „Rex" zou volgens haar schipper wel degelijk de voorgeschreven vuren hebben gevoerd, maar de „Jans" maakte bij het inhalen een verkeerde ma noeuvre, waaraan het ongeluk te wijten zou zijn. De scheepvaartinspectie heeft een onder zoek ingesteld en de „Rex" gaat vandaag weer naar zee. Missiegenootschap hield een gezellige avond In de grote zaal van café Flora te Heems kerk waren gisteravond de dames van het Missiegezelschap, die in de afgelopen twee jaar voor deze instelling hadden gecolpor teerd, bijeen. Pastoor Nouweland sprak in zijn openings woord zijn dank aan de dames uit en zette in het kort uiteen, hoe belangrijk het werk van het Missiegenootschap is en dat er nooit té hard voor gewerkt kan worden. „Deze avond," aldus de pastoor, „is niet uitsluitend bedoeld als feestavond, maar meer om de dames op te wekken aan dit werk deel te nemen." De avond werd verder aan toneelstukjes, schetsjes en zang besteed. R.K. Vrouwengilde opent winterwerk Donderdagavond 23 October zal op de openingsavond van het R.K. Vrouwengilde kapelaan Buffing uit Alkmaar in het K.S.A. gebouw spreken over „Mag ik even bij u binnenkomen?" Middenstandsvereniging vergadert Hedenavond om 8 uur zal da Midden standsvereniging Heemskerk in zaal Flora een vergadering beleggen. Het organiseren van het aanstaande Sint Nicolaasfeest vormt het voornaamste punt op de agenda. Nog stevig. De ruime aanvoer van kotters en loggers voor de markt van gis teren weerhield de handel niet van hoge prijzen alleen de tong zakte iets af en de lappen kwamen daardoor van hun hoge vijf gulden op 3.99 terecht, terwijl de overige tong daalde van 2.60 tot 2.— en lager. De platvis, die goed van kwaliteit was, kon een aardig prijsje blijven halen en daardoor varieerde kleine schol drie weer van 20 tot 15, terwijl de grove twee schol tussen de 25 en de 30 schommel de. Schelvis bleef in trek en noteerde met gemak 45 50 voor de grove soorten en 25 tot 22 voor de braafjes. Makreel te over. Daar er meer dan genoeg makreel aan de markt verscheen, liep de prijs iets terug, maar er werd niet temin nog 16 a 17 voor betaald een zelfde prijs als voor de haring ongeveer, die tussen de 14 en de 17 zat. Export. De mooiste schol voor de ex port vond gistermorgen liefhebbers, die bereid waren er 65 per kist voor neer te leggen. Prijs voor Polderman. Deze redelijke Dinsdagmarkt miste haar effect op de be sommingen niet: de hoogste werd gisteren de Polderman met een resultaat van 18.700 voor een tiendaagse reis. Hierop volgde het dappere trawlertje „De Hoop" met 17.400 voor tien dagen en de Bloe mendaal maakte 14.400 na tien dagen, terwijl de kleine Piscator „Antje" eveneens 14.400 besomde voor slechts zeven dagen voorwaar een mooi succes. Van de log gers met buit van de Engelse wal bracht de KW 41 de beste besomming binnen met 9200, terwijl van de overige aanvoerders de IJM 221 favoriet werd met 7600. Middenweek volop. Vanmorgen hoefde er in de hal weer niet naar vis ge zocht te worden: van de trawlers waren aan de markt de Limburgia met 650 kisten makreel, 70 schelvis en piepers, 30 varia en 25 stuks stijve kabeljauwen, de Bergen, die 825 makreel, 359 haring, 30 schelvis en piepers en 20 wijting aanvoerde en de Mary en de Duyvis met respectievelijk 1000 ha ring plus 25 diversen en 1000 haring en 20 diversen. Van de loggers gaven verscheidene een heden acte de présence: De KW 76 had 240 manden diversen, de IJM 210 40 wijting, 70 schelvis en piepers en 15 diversen en vier Texselse kotters waren met samen rond 400 manden verse waar aan de markt. Voorts lag er een hele vloot dagvissers bin nen met een gevarieerde voorraad plat- en fijnvis. Haring in het land. Van de haring- drijfnetvloot kwamen gisteren in IJmuiden binnen de KW 6 met 453 kantjes, de KW 110 met 690 k. en de SGH 7 met 600 kantjes. Dubbel op. Schipper Klaas Dubbelaar van de Robert William trof het gisternacht alweer met de visserij: in één schot haalde hij ruim duizend kantjes in de netten. Polen in en uit. Van de Poolse vloot voer gisteren de trawler „Kastoria" de haven van IJmuiden binnen en naar zee vertrok weer de SWI 104. Deen met pech. Met een motorstoring moest de Deense kotter S 156 tijdelijk de IJmuidense haven als onderkomen uit zoeken. In en uit. Dinsdag kwamen de vol gende schepen binnen: HD 131, IJM 298, 210, 215, Texel 14, KW 128, 6, 110, IJM 262, 54, 60, 61, 94. Naar zee vertrokken weer de IJM 202, 249, 226, 241, 318, 215, 239, 240, 276, 20, 11, 229, HD 47, 180, 131, VD 68, Urk 172, 90, 141, 70, 80, 86, 4, 36, 99, 161, 85, 59, 28, 7, EH 20, SCH 70, KW 30, 31, 210, 27, 69, 24, 10, 94, YE 93, RO 29, Urk 59, KW 35, 69, 19, 43, 92, 32, 26, 125, 22, 51, 17, 84, 169, 104, 138, 108, 59, 98, 78, 28, 78, 28, 57, 54, 107, 141, 128, 162, 166, 56, 73, 155, 5. Zoutjes en flauwtjes. De gezouten garnalen brachten Dinsdag per kilo 60 cent, de „flauwtjes" 53 cent per kilo op. Er was aanvoer van een 12-tal garnalenboten. De vangsten varieerden van 259 tot 30 kilo per schuit. Marktberichten. Heilbot 2.40-2.05, gr. tong 3.80-3.60, grm. tong 2.34-2.20, kim. tong 2.28-2.16, kl. tong I 1.44-1.32, kl. tong II 1.16-1.05, tarbot I 2.40-1.90, alles per kilo; tongschar 84-75, kl. tongschar 48, schartong 51, grm. schol 73, kim. schol 55, kl. schol 1 47, kl. schol II 27-12, schar 30- 14, bot 29, verse haring 17.50-11, makreel 17-11, gr. schelvis 48-30, grm. schelvis 57- 36, kim. schelvis 46-33, kl. schelvis I 43-29, kl. schelvis II 36-12, wijting 29-8, gr. gul 37, mid. gul 33-29, kl. gul 22.50-15.50, kl. haai 24-20, ham 84-80, poontjes 17-15.50, kl. koolvis zw. 26, kl. koolvis wit 35, kl. rode poon II 12, alles per 50 kilo; gr. kabel jauw 260-124, gr. koolvis zwart 71-68, gr. koolvis wit 102-96, gr. leng 96-76, alles per 125 kilo. Aanvoer: 135 kisten tong en tar bot, 4 heilbot, 22 tongschar en schartong, 195 schol, 49 schar, 2 bot, 1429 haring, 2525 makreel, 635 schelvis, 185 wijting, 95 kabel jauw en gul, 8 leng, 15 kl. Laai, 3 ham, 14 poon,- 68 koolvis, 45 diversen; totaal 5420 kisten. ADVERTENTIE Woensdag 22 October KENNEMER THEATER 7 en 9.15 uur: „Er kan nog meer bij". LUXOR THEATER 7 en 9.15 uur: „Wien tanzt". Donderdag 23 October BIOSCOPEN Geen voorstellingen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7