„Regionale militaire allianties representeren machtspolitiek" MRP gaat accoord met koers van premier Pinay Politieke commissies der UNO stellen agenda op Weerbericht Kabinet-Figl treedt af Haarlems Dagblad Nederlands UNO-gedelegeerde Von Balluseck: Pleidooi voor synthese tussen de begrippen van Oost en West Gevolgen van Brits- Perzische breuk Hoogovenarbeider door gloeiende cokes gedood Rustiger etmaal in geterroriseerd Kenya Het woord is aan Koningin bezocht „50 jaar wonen Schuman mag blijven Regering handhaaft standpunt over EDG-verdrag, maar heeft geen haast Korea krijgt voorrang, Zuid-Afrika komt spoedig aan de orde Engeland geeft de Soedan zelfbestuur Nieuwe philosofie Uitbarsting van vulkaan Krakatau gevreesd Regeringscrisis in Oostenrijk Britten bewapenen bedreigde burgers Fransen blijven in Indochina terugtrekken Brand veroorzaakt grote schade in blikfabriek Radiotoespraak van dr. W. Drees Drie reclassanten pleegden inbraak Egypte 's standpunt nog onbekend 67e JAARGANG No 90 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de"Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboora DONDERDAG 23 OCTOBER 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 250 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en F eestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.tL - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NEW YORK, (ANP) ,.AIs de UNO vandaag de laatste adem zou uitblazen, zou er morgen een andere organisatie voor in de plaats komen", verklaarde Nederlands per manente UNO-vertegenwoordiger, D. J. von Balluseck, in een gesprek met een ver tegenwoordiger van het Amerikaanse tijdschrift „United Nations World". Von Balluseck zeide voorts: „Regionale militaire allianties zijn thans noodzakelijk, maar zij vertegenwoordigen de oude methode van machtspolitiek, die oorlogen vroeger wel heeft weten uit te stellen maar nooit heeft kunnen voorkomen. Alleen wanneer de volken er in slagen wederzijds respect voor elkaar te bewaren en het met elkaar eens worden omtrent gelijke rechten en plichten voor allen zal oorlog voorgoed tot het verleden behoren". Personen met ervaring in internationale kwesties zijn het eens over deze primaire behoefte aan een nieuwe opzet en een nieuwe internationale philosofie, maar zij zijn het oneens over de manier waarop dit doel moet worden bereikt, schrijft „United Nations World", dat daaraan toevoegt: De Hollanders hebben het uitvoerigst uitge werkte programma". Het tijdschrift omschrijft dit Nederlandse programma aldus: Men make zich los van de gewoonte om in termen van zwart en wit te denken, want alleen God kan in een politiek debat het juiste van het verkeerde onderscheiden. Men aanvaarde de mogelijkheid dat het gebrek aan eensgezindheid-in de UNO zou kunnen voortvloeien uit een aantal ver schillende maar niettemin gelijkelijk „juiste" of „goede" begrippen van vrijheid en rechtvaardigheid. Men synthetisere deze begrippen tot een compromis-definitie van vrijheid en recht vaardigheid, nieuw, maar aanvaardbaar voor allen. Men kan vijf ideologische groe peringen waarnemen, die moeten worden geïntegreerd: de Westelijke (NAVO), de pan-Amerikaanse, de Aziatische, de Afri kaanse en de Sovjet-groepering. Idee Het artikel vermeldt de idee van een Egyptisch diplomaat dat een groep van hoogstaande geleerden, wier reputatie bo ven alle twijfel verheven is, zou moeten worden aangewezen om de ideologische moeilijkheden te ontwarren. Het voegt daaraan toe dat de Hollanders deze idee van harte steunen als noodzakelijk voor vorderingen in de richting van de genoem de synthese. „Politieke discussies zijn op z'n best ver ward en als 60 landen er aan deelnemen is chaos het enige resultaat", aldus de heer Von Balluseck. „Nationale emoties en riva liteit kunnen een probleem gemakkelijk scheef trekken neem Tunis, bijvoor beeld. Een andere handicap voor nationale vertegenwoordigers rondom een confe rentietafel is het feit dat iedere afgevaar digde meent dat hij gehoord moet wor den terwille van de nationale propaganda of het nationale prestige, of om de mensen thuis te overtuigen dat hij werkelijk in de weer is. Nationale afgevaardigden zouden worden vervangen door vertegenwoordi gers van de grote ideologische groepe ringen die reeds actief bestaan". Om dit punt toe te lichten, aldus „United Nations World", beschreef Von Balluseck de openingsdag van de vorige Assemblée. „Stalin liad de idee van „co-existentie" (naast elkaar bestaan der kapitalistische en communistische stelsels) gelanceerd en we waren geïnteresseerd in de mogelijk heid van een ontspanning. De Fransen hielden de openingsrede, gematigd van toon, en daarna sprak onze minister van Buitenlandse Zaken, die de idee van „co- existentie" welkom heette en de Russische gedelegeerde om nadere toelichting vroeg. De derde spreker was, helaas, de heer Acheson, die zijn ontwapeningsplan aan kondigde in een rede vol stekeligheden aan het adres van de Sovjet-Unie. Natuur lijk antwoordde Malik met vitriool en dat was het einde van onze poging". De Hollanders evenals anderen ter As semblée erkenden natuurlijk de Ameri kaanse vrees dat gepraat over „co-exis- tentie" een algemeen gevoel van grotere veiligheid zou kunnen wekken en dat dit op zijn beurt zou kunnen leiden tot een verslapping van het bewapeningsprogram ma schrijft het tijdschrift, dat tenslotte de volgende commentaar van de heer Von Balluseck citeert: „Wij erkennen de nood zakelijkheid van herbewapening, maar niettemin vonden we het jammer dat deze mogelijke gelegenheid voor een verminde ring van de koude oorlog verloren ging". Tot zover de „United Nations World". Op een vraag van de correspondent van het ANP aan de heer Von Balluseck of met name het in het artikel vermelde program ma van drie punten inderdaad een juiste weergave was van het Nedexdandse stand punt, antwoordde deze dat de gepubli ceerde mededelingen weliswaar van hem afkomstig waren, maar dat hij ze in een vertrouwelijk gesprek met een vertegen woordiger van de „United Nations World" had gedaan en niet in zijn officiële capa citeit. Ze geven dus alleen de persoonlijke mening van de heer Von Balluseck weer, niet de opinie van de Nederlandse regering. Van onze correspondent in Londen) Evenmin als Mossadeq wenst Londen, ondanks de verbreking der diplomatieke betrekkingen met Perzië, die gisteren of ficieel is bevestigd, de dingen moeilijker te maken dan zij al zijn en het wenst een al gemeen contact buiten het staatkundige om te handhaven. Of dit in de praktijk veel te betekenen zal hebben, valt te be zien. Er zijn op het ogenblik nog slechts 250 Engelsen in het land, wier belangen door Zwitserland zullen worden behartigd. In Engeland wonen nog 500 Perzen, behalve de 800 studenten, waarvan er 25 voor reke ning van de Anglo-Iranian Oil Cy. worden opgeleid. Het ligt niet in de bedoeling van Engeland om de visa voor deze Perzen in ,'p trekken. Verder is er geen licht in de duisternis te bespeuren. De verbreking der diplomatieke betrekkingen wordt hier vooral gezien als een poging van Mossadeq om Engeland en de V.S. tegen elkaar uit te spelen. Maar alle tekenen wijzen erop, dat hij ook in dit opzicht wel van een koude kermis thuis zal komen. Desondanks blijft men echter achter de schermen naar wegen zoeken om te voor komen, dat Perzië ten onder gaat en een speelbal wordt van het communisme. De vulkaan Krakatau, op het eilandje van die naam tussen Java en Sumatra ge legen, doet weer van zich spreken. Nadat onlangs was gemeld, dat de vulkaan weer actief was, heeft thans de resident van de Lampongse districten gerapporteerd, dat er aan de buitenzijde van de vulkaan geen ac tiviteit meer te zien is, hetgeen er op wijst, dat de bovenzijde der vulkaan geheel door aslagen is afgedekt. Het gevaar voor een uitbarsting is hierdoor toegenomen, aldus dit rapport. De autoriteiten hebben voor zorgsmaatregelen genomen om in geval van nood de bevolking te kunnen evacueren. De gouverneur van Zuid Sumatx-a is Woensdag naar de Lampongs vertrokken om zich van de toestand op de hoogte te stellen. (Op 20 Mei 1883 had er een uitbarsting van de Krakatau plaats, die in Straat Soen- da golven van 20 m. hoogte deed ontstaan, hetgeen in Zuid-Sumatra en West-Java een overstromingsramp veroorzaakte, waarbij 36.417 mensen de dood vonden.) De 46-jarige „storingsarbeider" A. P. Zonneveld uit Beverwijk is gisteravond omstreeks half zeven bij een ongeval op de Hoogovens om het leven gekomen. Bij werkzaamheden aan de koelplaten van Hoogoven I werd namelijk een van deze platen uit de ovenwand naar buiten gedrukt. Een steekvlam, die gevolgd werd door een stroom gloeiende kooks trof de storingsbankwerker die onmiddellijk werd gedood. Zonneveld laat een vrouw en vijf kin deren achter. WENEN (Reuter) De Oostenrijkse coalitieregering is Woensdagavond afge treden naar aanleiding van het geschil over de begroting. Kort voor middernacht was het kabinet, een coalitie van de volkspartij en de socia listen, bijeengekomen om te trachten over eenstemming te bereiken over de begroting voor 1953, die vóór middernacht aan het parlement zou worden voorgelegd. Men kon het echter niet eens worden. Kanselier Figl en vice-kanselier Scharf begaven zich toen onmiddellijk naar presi dent Körner om het ontslag van de rege ring in te dienen. Volgens woordvoerders van beide par tijen dienen thans spoedig algemene ver kiezingen gehouden te worden. Voorlopig zouden deze in April van het volgende jaar vallen. Ondex-handelingen tussen de verschillen de ministeries en de minister van Finan ciën, Kamitz, hadden oorspronkelijk een aantal geschillen uit de weg geruimd, doch er bestond nog verschil van mening over de besteding van ongeveer 400 millioen schilling. Van dit bedrag eiste het socialis tische ministerie van Sociale Zaken 200 millioen. Karnitz had Dinsdagavond zijn ontslag aan het bestuur van de conservatieve volkspartij aangeboden, nadat de onder handelingen tussen de coalitie-partijen waren mislukt. Een woordvoerder der par tij deelde toen echter mede, dat het be stuur dit ontslag hoogstwaarschijnlijk niet zou aanvaarden, omdat de partij het be leid van de minister volledig steunde. De Britse regering heeft Woensdag me degedeeld, dat Vrijdag per vliegtuig auto matische wapens en munitie naar Kenya zullen worden overgebracht voor gebruik door de burgerbevolking. De bevolking van Kenya had gevraagd of dergelijke wapens konden worden aange voerd opdat zij zich in de huidige noodtoe stand zou kunnen verweren, aldus de me dedeling. Twee Kikoejoe's zijn Woensdag ter dood veroordeeld wegens moord op een getuige in een geding met betrekking tot de Mau Mau. Een derde verdachte werd tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld. Woensdag zijn nog drie personen, die van terroristische activiteit verdacht worden, aangehouden. In het geheel zijn thans 104 verdachten gearresteerd. In de afgelopen 24 uur zijn er geen misdrijven gepleegd. PARIJS (Reuter). René Pleven, de Franse minister van Defensie, heeft Woens dag op een kabinetsvei-gadei-ing verklaard, dat tot dusver geen belangrijke Franse reserves in Indochina in de strijd zijn ge worpen. De opstandelingen rukken met ongeveer drie divisies op. Een correspondent van Reuter, die Woensdag een vlucht boven het gevechts terrein maakte, verklaarde, dat een reeks rokende, verlaten forten en dorpen het enige is, dat is overgebleven van het Fran- verdedigingsstelsel in het gehele gebied van ongeveer 750 vierkante kilometer in Noordwest-Indochina, waar de opstande lingen vier dagen geleden hun offensief begonnen. Een Franse officier verklaarde, dat de zwaarste gevechten met de Vietminh nog geleverd moeten worden. Hoewel belang rijke posten zijn gevallen wordt de Franse positie in Indochina op geen enkele ma nier bedreigd, aldus deze officier. Verwacht wordt, dat de gehele Franse verdedigingslinie in Indochina op de Zwarte rivier zal worden teruggetrokken. De Fransen blijven terugtrekken voor het najaarsoffensief van de communistische Vietminh. In de nacht van Woensdag op Donder dag om ruim half een zijn in de afdeling trekkerij bij de hardingsoven van de N.V. Verenigde Blikfabrieken te Doesburg 1200 liter olie in brand geraakt. Onmiddellijk werd de Doesburgse brandweer gealar- feerd, die vrij vlug ter plaatse verscheen, maar niet veel kon uitrichten, aangezien deze brandweer niet was uitgerust voor de strijd tegen oliebranden. De hulp van de brandweer te Arnhem moest worden ingeroepen. Het duurde uiteraard vrij lang voor deze ter piaatse was, zodat er een belangrijke schade ontstond. De Arnhemse brandweer slaagde er in de brand te blus sen. De schade loopt in de tienduizenden guldens. Men hoopt dat het bedrijf weer spoedig door kan werken. Wijnaendts Francken: Behoefteloosheid maakt vrij. Nadat hedenavond over de zender Hil versum I een klankbeeld zal zijn uitge zonden over het leven van de ontheemden in de kampen in West-Duitsland, zal de minister-ij president, dr. W. Drees, te 20.00 uur over beide zenders een woord richten tot het Nederlandse volk over de nood van deze vluchtelingen. 99 Woensdagmiddag bracht Koningin Juliana een bezoek aan de tentoonstelling Vijftig jaar wonen" in het nieuwe Haagse stadhuis. Tijdens de rondgang over de tentoonstel ling werd een rustpauze gehouden in de huiskamer uit het jaar 1900, waar de Koningin de thee gebruikte. Zestien ambtenaren van het Indonesische ministerie van sociale zaken vertoeven op het ogenblik in Nederland. Aan de School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam volgen zij een opleiding, die twee jaar zal duren. De Indonesische ambtenaren tijdens een les, gegeven door de heer A. P. Noyon. PARIJS (Reuter) Volgens regerings kringen in Parijs zal de Franse regering het Europese legerverdrag tegen het einde van November ter bekrachtiging bij het parlement indienen. Aangezien de behan deling van dit verdrag en de Conventie van Bonn door de verschillende commis sies tenminste drie maanden in beslag neemt, schat men, dat de stemming over beide kwesties waarschijnlijk niet vóór Maart of April van het volgende jaar zal plaatsvinden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken stelt intussen, in samenwerking met de ministeries van Defensie en Financiën, eexx witboek op, dat als vex-klaring aan het E.D.G.-verdrag zal worden toegevoegd. Naar in kringen, die in nauw contact met de regering staan, wox-dt vernomen, is uit de Woensdag in het kabinet gevoerde besprekingen over het Europese leger ge bleken, dat de ministers het volkomen eens zijn. Minister van Buitenlandse Zaken Schuman zou „een zeer krachtige verkla ring" hebben afgelegd over de Saarkwestie, waarbij hij opnieuw zeide, dat Frankrijk gekant is tegen iedere „voorlopige Euro peanisering" van de Saar. De republikeinse volkspartij (M.R.P.) vex'klaarde zich voldaan over de resultaten van de kabinetszitting. Zoals bekend had de voorzitter van deze partij, Teitgen, in het begin van deze week naar aanleiding van de heftige aanvallen van de radicale leiders Hemot en Daladier op het E.D.G.- verdrag voorgesteld, dat Schuman, die tot de M.R.P. behoort, zich uit de regering terugtrok. Thans verklaarde Teitgen ech ter, dat leden van het kabinet het volkomen NEW YORK (Reuter). De Sovjet-Rus sische delegatie heeft er bij de politieke commissie van de UNO op aangedrongeix onverwijld een begin te maken met de be handeling van het Koreaanse vraagstuk. Delegatieleider Gromyko verzocht de com missie als eerste agendapunt een bespre king van het Poolse vredesvoorstel te ver melden, en wel onder de titel: „Maatrege len om de dreiging van een nieuwe wereld oorlog weg te nemen". Het Poolse vredesvoorstel houdt, als ge meld, het volgende in: staking der vijande lijkheden in Korea, het uitwisselen van alle krijgsgevangenen, het terugtrekken van alle buitenlandse troepen uit Korea, het verminderen van de strijdkrachten der ge wapende mogendheden met een derde, het tekenen van een „vredespact" door de „Grote Vijf", een verbod op het gebruik van atoomwapens en het uitbannen van een bacteriologische oorlogvoering. Met algemene stemmen heeft de com missie echter besloten voorrang te geven aan een behandeling van de kwestie-Korea op zichzelf. Met 34 stemmen tegen 20 bij 6 onthou dingen, werd verder besloten de kwesties- Tunis en -Marokko respectievelijk als tweede en derde punt op de agenda te plaatsen. In een eindstemming van 51 tegen vijf bij vier onthoudingen werd bepaald, dat de agenda er voorts als volgt uit zal zien: collectieve maatregelen, ontwapening, het Oostenrijkse vredesverdrag, de Tsje- choslowaakse klacht inzake „Amerikaanse subversieve activiteit", een onpartijdig on derzoek naar de beschuldigingen van bac teriologische oorlogvoering, het Poolse voorstel om maatregelen te treffen die de dreiging van een nieuwe wereldoorlog moeten afwenden. Commissie ad hoe De speciale politieke commissie van de UNO, ook wel de „commissie ad hoe" ge noemd, waarin vertegenwoordigers van zestig staten zitting hebben, heeft Woens dag haar eerste bijeenkomst gehouden. De commisise besloot als eerste agendapunt een bespx-eking van het vraagstuk der Pa lestijnse vluchtelingen te houden. Daarna zal gesproken worden over de behandeling in de Zuid-Afrikaanse unie van uit Voor- Indië afkomstige personen, terwijl het der de agendapunt wordt gevormd door een klacht van dertien Aziatisch-Arabische landen over de Zuid-Afrikaanse „apart heidspolitiek". De voorzitter der algemene vex-gadering had voorgesteld als tweede agendapunt het vraagstuk der toelating van nieuwe leden- staten tot de UNO te vermelden, dit is nu onder aan de agenda gekomen. De commissie nam haar besluit met der tig tegen twaalf stemmen, bij veertien ont houdingen. De Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk, Nederland, Austra lië. en Nieuw-Zeeland verklaarden zich tegen het geven van een hoge voorrang van bespreking aan de twee punten betreffen de Zuid-Afrika. Onder de voorstemmers bevonden zich de Aziatisch-Arabische lan den en de meeste Latijns-Amerikaanse sta ten; eens zijn over de kwestie van het Euro pese leger. Premier Pinay verklaarde Woeixsdag voor de commissie van Buitenlandse Zaken van de Nationale Vex-gadering, dat zijn regering voornemens is het E.D.G.-vex-drag voor het parlement te verdedigen in de vorm, waarin het gesloten is. De regering is er echter niet tegen gekant om met de volksvertegenwoordiging, indien zij zulks wenste, wijzigingen en toevoegingen te be spreken, mits deze niet afbreuk zouden doen aan de algemene geest van het ver drag. Ten aanzien van de garanties, waar voor enige afgevaardigden zich hebben uitgesproken, zal met de Verenigde Staten en Engeland moeten worden onderhandeld, aldus Pinay. Saarkwestie Het reeds tweemaal uitgestelde Saar- debat in de West-Duitse Bondsdag is Woensdag in een zeer rustige sfeer gehou den. Het eindigde met de aanvaarding van een voorstel der socialisten, waarin de rege- ring wordt verzocht de „ondemocratische verhoudingen" in het Saargebied in de ministerraad van de Raad van Europa aan de orde te stellen. De regeringscoalitie viel bij deze stemming uiteen. De liberale fi-ac- tie gaf haar steun aan de socialistische motie. Tevoren had Adenauer echter reeds verklaard, dat hij uiteraard een behande ling in de Raad van Europa zal eisen wan neer voor de volgende zitting van de mi nisterraad geen overeenstemming met Frankrijk zal zijn vex-kregen. De lopende besprekingen zijn volgens Adenauer echter „niet zonder uitzicht". Voorts vex-klaax-de Adenauer dat hij niet van plan is, de ratifi cering van de Europese verdragen afhan kelijk te stellen van een regeling van het Saarvraagstuk. Een drietal reclassanten in de inx-ichting Koningslust te Helden beraamde enige tijd geleden ontvluchtingsplannen en trof voor bereidingen voor de uitvoering ervan. Na dat de 19-jarige smid A. van A. een valse sleutel had gemaakt, pleegde de 26-jarige kok E. V. een inbraak je in de directeux-s- kamer, waar hij uit eeix kast een geldkistje en pakjes sigaretten ontvreemdde. Na de vlucht maakte het tweetal, waarbij zich de 22-jarige arbeider H. K. had aangesloten, goede sier te Amsterdam. Allen werden echter spoedig door de politie ingerekend. Voor de Roermondse rechtbank eiste de officier tegen V. een jaar en zes maanden, tegen K. zes maanden gevangenisstraf en tegen Van A. opneming in een krankzin nigengesticht op grond van een over hem uitgebracht psychiatrisch rapport. Op 3 November zal in Madrid een Ne derlandse bibliotheek worden geopend. De verzameling is op een vex-zoek van Spaanse zijde bijeengebracht met steun van het ministerie van Onderwijs te 's Gravenhage. het Prins Bernhard Fonds, de vereniging „Nederland in den Vreemde", het genoot schap „Spanje-Spaans Amerika" te Amster- .dam en enkele andere verenigingen in Nederland. LONDEN (Reuter) Naar minister Eden Woensdag in het Britse Lagerhuis meedeelde, heeft de Britse regering de waarnemend gouverneur-generaal van de Soedan toestemming verleend tot het uit- vaardigen van de proclamatie, die nodig is om het statuut voor zelfbestuur van kracht te doen worden. De toestemming werd echter gegeven met dien verstande, dat de voorzieningen van het statuut slechts be trekking hebben op de relaties tussen de goxiverneur-generaal en de andere, volgens het statuut in te stellen, regeringsorganen en dat de verantwoordelijkheid voor de buitenlandse zaken van de Soedan, uitge zonderd de technische en administratieve zaken bij Egypte en Engelaixd zullexx blijven berusten. Naar van gezaghebbende zijde verluidt, acht Engeland de overeenkomst van 1899 betreffende het gemeenschappelijk bestuur van het gebied door Egypte en Engeland nog van kracht, hoewel zij verleden jaar door Egypte - erd opgezegd. De nieuwe Soedanese grondwet zou op 8 November van kracht moeten worden. Daarna zouden voor het eerst algemene vex-kiezingen voor een onafhankelijk Soe- daixees parlement worden gehouden. Eden zei, dat het Egyptische standpunt ten aanzien van de nieuwe grondwet nog niet bekend is, doch hij hoopte, dat het voor de inwerkingtreding van het statuut beschikbaar zou zijn. Mohamed Ahmed Omar, secretaris generaal van de Soedanese partij, heeft te Londen verklaard, dat Engeland zijn be lofte aan het Soedanese volk om het vóór het eind van dit jaar zelfbestuur te geven gehouden heeft. Onze Londense coiTespondent schrijft: De door Eden aangekondigde stap op weg naar de zelfbeschikking voor de Soedan, laat veel vragen open. Sommigen vinden, dat de Britse x-egering te hard van stapel is gelopen, omdat de Soedan nog te onrijp zou zijn voor zelfx-egering. Daartegenover staat, dat, indien er met Egypte overeenstemming over de Soedan kan worden bereikt het grote struikel blok zolang Faroèk aan de macht was een oplossing van vele andere problemen in het Midden-Oosten, speciaal het defen sie-vraagstuk naderbij komt. Er waren dezer dagen positieve aanwij zingen, dat Egypte bereid is zijn eis tot souvereiniteit over de Soedan te laten vallen. Dit werd trouwens reeds na de staatsgreep aangenomen. vrij zacht weer Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. Vannacht nog iets zachter, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 24 October Zon op 7.20 uur. onder 17.27 uur. Maan op 13.51 uur, onder 20-59 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 23 October Hoog water: 6.03 en 18.19 uur. Laag water: 1 45 en 13.55 uur. Vrijdag 24 October Hoog water: 6.45 en 19.04 uur. Laag water: 2.22 en 14.38 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1