India doet pogingen om de in Korea te doorbreken impasse Schuman verwerpt nieuwe Duitse Saar-voorstellen V.S. steunen Frankrijk bij bespreking kwestie-Tunesië Weerbericht Nieuwe opzet Haarlems Dagblad In lange rede werpt Acheson de blaam volledig op de Russen Franse plannen voor Europese Unie Het woord is aan Alinister Mukarto in Nederland Adenauers stap verraste de Fransen Washington betuigt zijn spijt over misverstand bij stemming Dit jaar komen meer dan 50.000 huizen gereed Aanhoudend zacht weer Explosie onder water voor Piraeus Meeste Mau Mau-leiders thans gearresteerd Op doorreis naar New York „Ik zal Nieuw-Guinea piet ter sprake brengen" Eisenhower wil naar Korea Ibanez president van Chili 67e JAARGANG No 92 ZATERDAG 25 OCTOBER 1952 29 6e JAARGANG No 252 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.6- Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. EDITIE Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman D. J. VON BALLUSECK, de vroegere hoofdredacteur van het Algemeen Handels blad, die nu al sinds enige jaren met de rang van gezant onze eerste permanente vertegenwoordiger bij de U.N.O. is de pas benoemde minister Luns was in die delegatie zijn adjunct heeft verscheidene treffende opmerkingen gemaakt in een on derhoud met een vertegenwoordiger van United Nations World. Dit is een Ameri kaans tijdschrift en dat onderhoud was ver trouwelijk, zoals onze oud-collega na de publicatie aan het A.N.P. heeft medege deeld. Er komen meer misverstanden in „de wereld der U.N.O." voor. Dit waren er verscheidene tegelijk, want de vertegen woordiger van het tijdschrift heeft hem ook in zijn officiële capaciteit doen spreken en zijn inzichten op naam van Nederland gezet. Dat heeft onze gezant alles moeten weerspreken: hij heeft sléchts persoonlijke inzichten te kennen gegeven, dus niet als gezant, maar als Von Balluseck-sec. In Nederland zouden hem zulke ervaringen met een vertrouwelijk persgesprek be spaard zijn gebleven. Maar die overweging baat niet; zijn inzichten zijn op zijn naam wereldkundig geworden. Misschien zal het toch nog zijn nut kunnen hebben. Zij zijn zeker openhartig. Hij heeft regionale militaire allianties noodzakelijk genoemd, maar gezegd dat zij de oude machtspolitiek vertegenwoordigen, die oorlogen wel heeft weten uit te stellen maar nooit weten te voorkomen. Dit is zonder enige twijfel juist. Laat ons niet blind zijn voor hetgeen vroeger geschied is. Hij heeft eraan toegevoegd: alleen wanneer de volken erin slagen, wederzijds respect voor elkaar te bewaren, en het met elkaar eens te worden omtrent gelijke rechten en plichten voor alle volken, zal oorlog voor goed tot het verleden behoren. Deze ge dachte is niet nieuw, maar zeker evenzeer juist. Men zou er aan willen toevoegen dat het derhalve geen gelukkig beleid mag heten, elkaar systematisch uit te schelden. Al noemt men het dan propaganda en al behoort het tot de koude oorlog, het blijft schelden en leidt veeleer tot toenemende verbittering dan tot vrede. Volgens het tijdschrift United Nations World zijn nu personen met ervaring in internationale kwesties het eens over de behoefte aan een nieuwe opzet en een nieu we internationale philosophie. Men zou willen weten wie die personen zijn, maar dat staat er niet bij. Zij zijn het over de behoefte eens, helaas evenwel niet over de middelen. Dit is geenszins nieuw; het is zelfs het oude lied. Maar dan geeft het tijd schrift, op naam van Nederland, de drie leidende principes die aan Von Balluseck persoonlijk moeten worden toegeschreven. Punt 1 is: men make' zich los van de ge woonte, in termen van zwart en wit te den ken, want alleen God kan in een politiek debat waarheid van onwaarheid onder scheiden. Punt 2: Men aanvaarde de mo gelijkheid dat het gebrek aan eensgezind heid in de U.N.O. zou kunnen voortvloeien uit een aantal verschillende, maar niette min gelijkelijk „juiste" of „goede" begrip pen van vrijheid en rechtvaardigheid. En punt 3: Men synthetisere deze begrippen (dus: men voege ze samen) tot een com promis-definitie van vrijheid en rechtvaar digheid, nieuw, maar aanvaardbaar voor allen. Men kan vijf ideologische groeperin gen waarnemen, die moeten worden geïn tegreerd: de Westelijke (NAVO), de Pan- Amerikaanse, de Aziatische, de Afrikaanse en de Sovjet-groepering. Welaan, ik vind dit wel interessant maar zie het althans in deze summiere weergave niet. Het blijft voor mij een raadsel hoe de opvattingen van vrijheid en rechtvaardig heid van een dictatuur-groep als de Sovjet- Unie en een parlementair-democratische groep als de Westelijke in een compromis definitie zouden moeten worden samenge voegd. Dat een Egyptisch diplomaat heeft voorgesteld dat een groep hoogstaande ge leerden, wier reputatie boven alle twijfel verheven is, zou worden aangewezen om de ideologische moeilijkheden te ontwarren, vermag mij niet te troosten. Hetgeen over blijft is alleen dat blijkbaar in zekere U.N.O.-kringen een streven naar meer overleg bestaat. Gelukkig. Dat zou dan Churchill's recente verklaring weerspreken, dat naar zijii mening de kans op persoon lijk overleg tussen Truman, Stalin en hem zelf gemist zou zijn. Maar misschien was die verklaring van Churchill bedoeld als een uitnodiging tot Russische tegenspraak. Onze gedelegeerde Von Balluseck heeft klare taal gesproken omtrent de feilen van internationale politieke discussies. Op haar best zijn zij verward en als zestig landen eraan deelnemen is chaos het enige resul taat. Hij heeft scheef trekkende nationale emoties en naijver gegispt. Iedere afgevaar digde meent dat hij gehoord moet worden terwille van nationale propaganda of pres tige, of om de mensen thuis te overtuigen, dat hij werkelijk in de weer is. Von Ballu seck zou nationale afgevaardigden vervan gen willen zien door vertegenwoordigers van de reeds bestaande ideologische groe peringen. Ziedaar een ander idée. Het moge vreemd lijken, maar is het onuitvoerbaar? Direct in zijn beschouwingen wordt hij, als hij de openingsdag van de vorige As semblee der U.N.O. in Parijs beschrijft. Stalin had de gedachte van het vredig- naast-elkaar-bestaan (coëxistentie) van de kapitalistische en communistische stelsels opgeworpen. De Fransen openden met een gematigde rede. Onze minister van Buiten landse Zaken verwelkomde de gedachte en vroeg de Russen om toelichting. Maar daar op lichtte helaas Acheson zijn ontwape- ningsplan toe in een rede vol stekeligheden aan het Russische adres, Malik antwoordde natuurlijk „met vitriool" en „dat was het einde van onze poging" zegt Von Balluseck. „Jammer dat een mogelijkheid tot vermin dering van de koude ooi-log verloren ging". Voorwaar heel jammer. En nog altijd schijnt de weg die kan leiden tot vredig- naast-elkaar-bestaan de beste. Nog altijd vraagt men zich af, of het inderdaad niet met anders-toegeruste afgevaardigden be proefd zou kunnen worden. Zonder propa ganda. Liefst in eerste instantie achter ge sloten deuren. Merkwaardig mag heten dat het tijd schrift „United Nations World" ten aanzien van die eerste dag der Assemblee in Parijs opmerkt: „De Hollanders evenals anderen ter Assemblee erkenden natuurlijk de Ame rikaanse vrees, dat gepraat over coëxisten tie een algemeen gevoel van grotere veilig- NEW YORK. (Reuter). De leidster van de Indiase delegatie bij de UNO, me vrouw Pandit, heeft Vrijdag op een lunch van de vereniging van correspondenten bij de UNO verklaard, dat tussen verscheide ne delegaties geheime besprekingen aan de gang zijn ter beëindiging van de im passe bij de bestandsbesprekingen in Korea. Zij zeide geen bijzonderheden hier over te kunnen verstrekken, zolang nog geen resolutie is ingediend. De Indiase de legatie, zo voegde zij hieraan toe, voert besprekingen met een zeer groot aantal de legaties teneinde haar eigen mening te verduidelijken en „een of andere practi- sche oplossing te bereiken". Zij deelde mee, dat zij heden voor de tweede maal een onderhoud met de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, zou hebben. Naar haar mening- wensen de Noord-Koreanen en de Chine zen een wapenstilstand. In verband hier mee was zij van oordeel, dat de erkenning van de regering van Peking door de Ver enigde Staten een stap naar internationale ontspanning zou zijn. De Amerikaanse minister van Buiten landse zaken, Acheson, heeft Vrijdag in een rede van twee uur voor de politieke commissie een volledig overzicht gegeven van de Koreaanse oorlog en de wapenstil standsbesprekingen te Panmcer.djom. Hij sprak ter ondersteuning van een mede door de Britse delegatie gesteund voorstel, neergelegd in een resolutie der Alge mene Vergadering, inhoudend dat de As semblee een beroep zal doen op de Chi nese communistische regering om een wa penstilstand te sluiten op de door de UNO aangeboden voorwaarden. Acheson gaf een uitgebreid overzicht van de stand van zaken, waaruit het Koreaan se vraagstuk is voortgevloeid, „daar de Algemene Vergadering zich een oordeel moet vormen of de aanvaller werkelijk een wapenstilstand wenst te sluiten". Hij bracht in herinnering, dat de Ver enigde Staten in 1947 hebben voorgesteld een Vier-Mogendheden conferentie te hou den, die verkiezingen in geheel Korea zou moeten uitschrijven en die een schema zou moeten stellen voor een voorlopig Koreaans wetsvoorstel. De Sovjet-Unie heeft dit voorstel echter van de hand gewezen. „De geallieerde legerleiding heeft de be schikking gekregen over een grote hoe veelheid bewijsmateriaal, waaruit blijkt, dat, zelfs nadat de Russische bezettings troepen in 1949 uit Noord-Korea waren teruggetrokken, de Sovjet-Unie dit gebied heimelijk onder toezicht hield, onder meer door het handhaven van een Russische ge heime politie. Het verenigde opperbevel beschikt voorts over bewijzen, dat de com munistische guerilla-strijdkrachten in Korea van uit het Noorden manschappen en uitrusting ter beschikking kregen ge steld en dat ook de financiën op deze wijze werden gedekt", vervolgde minister Acheson. Russische hulp Volgens Acheson was de Sovjet-Unie in Juni 1945 twee maanden voor het eind van de oorlog in het Verre Oosten, begonnen met de vorming van een sterk Noord- Koreaans leger, zodat toen in Juli 1950 de oorlog in Korea uitbrak de Noord-Ko reanen een groot leger hadden. In 1948, aldus Acheson, waren vijftig tot zestig duizend man van het Noord-Ko- reaanse leger uitgerust met Russische wa pens. In 1949 was de sterkte van dit leger verdubbeld. De tienduizenden Koreanen, die naar de Sovjet-Unie waren gezonden, keerden terug en waren opgeleid in de bediening van tanks en vliegtuigen. In die tijd werden twee divisies voormalige Koreaanse vrijwilligers uit communistisch China, waar zij in het Chinese communis tische leger hadden gediend, naar Korea gezonden. Door de terugkeer van nog meer geoefende manschappen uit de Sovjet- Unie, het oproepen van mannen voor de militaire dienst en de toetreding van dui zenden oud-gedienden uit het Chinese communistische leger was de Noord-Ko- reaanse strijdmacht aangegroeid van 150.000 tot 180.000 man. In het voorjaar van 1950 kregen de burgers van Noord- Korea een elementaire militaire opleiding. Uit de Sovjet-Unie werd zware uitrusting gezonden voor het leger en de luchtmacht. Er werden Russische militaire adviseurs bij alle onderdelen gedetacheerd alsmede bij het algemeen hoofdkwartier waar de plannen voor de invasie van Zuid-Korea werden uitgewerkt. Verwijt Acheson verweet de Sovjet-Unie, dat zij in de Veiligheidsraad alle resoluties strek kende tot het vinden van een oplossing door onderhandelingen had teniet gedaan. Informele stappen van Amerikaanse ver tegenwoordigers en vertegenwoordigers van andere landen bij de Russische verte genwoordigers in New York waren „vol komen vruchteloos" geweest. Na zijn rede diende Acheson de resolu tie in, die een beroep doet op de commu nisten om het conflict in Korea tot een op lossing te brengen. Nadat Engeland zich Donderdag reeds voor de resolutie had uitgesproken hebben Vrijdag nog 19- lan den zich er achter geschaard waaronder ook Nederland en Joegoslavië. PARIJS, (Reuter). De studiegroep van de kolen- en staalgemeenschap, die op het ogenblik te Parijs beraadslaagt over de oprichting van een Europees po litiek gezagsorgaan, heeft van de Franse afgevaardigde Michel Debré, een Gaullis tisch senator, een voorstel ontvangen voor de vorming van een „Unie van Europese Staten". Het plan omvat de volgende vier pun ten: Een politieke raad, samengesteld uit de premiers van de ledenstaten, die beslis singen bij meerdei-heid van stemmen neemt. Een parlementaire assemblée, gevormd door vertegenwoordigers van de nationale parlementen, die eveneens bij meerder heid van stemmen beslist. Een consultatieve raad, bestaande uit leidende personen op onderwijsgebied, vertegenwoordigers van industrie en vak beweging en functionarissen van plaatse lijk bestuur uit de deelnemende landen, allen te benoemen door de politieke raad Een juridische commissie. Leden-staten kunnen bij de Assemblée in beroep gaan, indien zij van mening zijn, dat een beslissing van de politieke raad in strijd komt met hun nationale be langen. Volgens het Franse plan moet het ver drag van kracht worden na een referen dum in de deelnemende landen. Het ver drag zal 12 jaar later kunnen worden herzien bij een nieuwe volksstemming. Een ander lid van de Franse delegatie, Teitgen, verklaarde, dat Frankrijk nooit aan een Europese unie zal kunnen deel nemen, wanneer alleen het moederland, dus zonder de overzeese gebieden, hier van deel uitmaakt. ATHENE. (AFP.). De lading spring stoffen van een Bulgaars vrachtschip, dat in 1943 voor Piraeus tot zinken werd ge bracht, is Vrijdag geëxplodeerd, hetgeen volgens het Atheense nieuwsbureau een enorme waterhoos veroorzaakte. De ont ploffing deed de stad Piraeus oo haar grondvesten schudden en werd.in Athene gevoeld. Volgens de eerste berichten is er een dode te betreuren en ziin zes per sonen gewond. -De materiële schade zou aanzienlijk zijn. Het schip bevond zich op een diepte van 40 meter. De ontploffing deed zich voor toen dui kers met snijbranders bezig waren het wrak ter berging open te snijden. Zo hoopt regering van Kenya althans NAIROBI, (Reuter). De regering van Kenya meent, dat het merendeel van de voornaamste vijandige Mau Mau-ele- menten thans is gearresteerd, doch dat er waarschijnlijk andere Afrikanen zijn, die de eed hebben afgelegd en de Mau Mau- campagne kunnen voortzetten, aldus heeft een woordvoerder van de regering Vrij dagavond verklaard. Hij legde deze ver klaring af op een persconferentie naar aanleiding van vragen of de regering de- leiders van de Mau Mau kent en of zij zijn gearresteerd. Volgens de- woordvoer der hoopt de regering de leiding van de Mau Mau gevat te hebben. 26 van de 130 gezochte verdachten bevonden zich nog steeds op vrije voeten, aldus de woord voerder. Uit Engeland worden per vliegtuig re volvers, pistolen en munitie aangevoerd., bestemd voor de blanke bevolking. Ebner-Eschenbach: De katten houden niemand voor welsprekend die niet kan miau wen. Leden van hel hoog militair gerechtshof te Cairo ondervragen generaal-majoor Hoessein Sirry Amer (zittend), die beschuldigd wordt van desertie tijdens velddienst, poging tot verwekking van opstand in het leger en wapenhandel met Israel tijdens de Palestijnse oorlog. De generaal, die een gunsteling van Faroek was, poogde tijdens de staatsgreep naar Libië te vluchten. Gisteravond om zeven uur is de Indo nesische minister van Buitenlandse Za ken, de heer Mukarto, die de Indonesi sche delegatie naar Amerika leidt ter bij woning van de algemene vergadering van de U.N.O. te New York, op doorreis op Schiphol aangekomen. Met hem reizen de voorzitter van de P.N.I., de heer Sidik Djojosukarto, die als adviseur aan de de legatie is toegevoegd en de heer Sutan Moh. Rasjid, hoofd van de politieke dienst van het ministerie van Buitenlandse Zaken. In een interview met een aantal jour nalisten sprak minister Mukarto als zijn mening uit, dat de kwestie Nieuw Guinea in New York niet ter sprake zal komen en zeker niet door hem ter sprake zal worden gebracht. De enige mogelijkheid zou zijn, dat Nieuw Guinea in de vierde commissie wordt besproken. Daarna liet de minister zich uit over de door de P.N.I. ingediende motie tegen het beleid van de minister van Defensie. Hij zeide, dat hét geen motie van afkeu ring was geweest en dat in overleg met een speciale commissie besloten is de be handeling ervan voorlopig geruime tijd op te schorten. „Ik geloof stellig, dat het kabinet thans naar binnen en naar buiten sterker is ge worden", vervolgde hij. „Het huidige ka binet is het eerste in Indonesië, dat wer kelijk sterk is, dat bijvoorbeeld de steun van iedereen heeft, zoals van het parle ment, van het volk, van het leger en van de pers. Wat kunnen wij nog meer ver langen?" De recente ongeregeldheden weet de heer Mukarto aan de gevoelens van onte vredenheid, die onder het volk leven over het huidige parlement, „men wil graag een parlement hebben, dat gebaseerd is op algemene verkiezingen", zei hij. „Het huidige bevredigt de mensen niet. We zijn daarom bezig de eerstkomende verkiezin gen zoveel mogelijk te bespoedigen en ho pen, dat ze in ieder geval gedurende de eerste helft van het volgende jaar gehou den kunnen worden". NEW YORK, (Reuter) Generaal Eisenhower heeft Vrijdag in een verkie zingsrede te Detroit verklaard dat hij zelf naar Korea zal gaan om te pogen de oor log aldaar te beëindigen, indien hij tot president wordt gekozen. Dit was waar schijnlijk de scherpste rede, die de generaal tot dusver heeft gehouden. Hij achtte het tot een einde brengen van dit conflict een eerste taak van een nieuwe Amerikaanse regering. „Dit ver eist een persoonlijke reis naar Korea én ik zal die reis maken. Slechts op deze wij ze zal ik kunnen zien, hoe ik het Ameri kaanse volk het beste kan dienen in de zaak van de vrede", aldus de generaal. De jongste West-Duitse voorstellen om tot een oplossing van het Saarvraagstuk te komen, zijn nadat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, bijna vijf uur met de Saarlandse premier, Hoffman, en zeven leden van het Saarlandse parle ment had beraadslaagd, verworpen. De West-Duitse voorstellen werden, naar verluidt, Donderdagavond op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken ont vangen. Een inboorlingendorp in de landstreek van de Kikoejoe-stam in Kenya, die door leden der Mau Mau wordt geterroriseerd. heid zou kunnen wekken en dat dit on zijn beurt zou leiden tot een verslapping van het bewapeningsprogramma". Is dat zo? Kan men niet meer over vre- dig-naast-elkaar-bestaan spreken uit vrees, het bewapeningsprogramma te verzwak ken? Een verschrikkelijk standpunt. Geldt dat inderdaad? Dan geeft het nog meer reden tot de gedachte: overleg met geslo ten deuren. R. P. Trawler vraagt sleepboot-assistentie De IJmuidense trawler Eveline heeft vanmorgen op 70 mijl van de thuishaven wegens een machinedefect sleepbootassis- tentie gevraagd. Toen de sleepboot „Noord Holland" uit IJmuiden was vertrokken, bleek de Doeksen-sleper „Holland" er al bij te zijn. De trawler wordt naar IJmui den gebracht. Zij hielden het volgende in: Het uitgeven van een gezamenlijk Frans- West-Duitse verklaring, waarin de regerin gen van beide landen verklaren, dat zij zullen pogen haar meningsverschil over het Saargebied „in een Europese geest" te zullen oplossen. Opdat zij hiervoor de no dige tijd zullen hebben, zouden de verkie zingen in het Saargebied, die nu op dertig November zijn vastgesteld, zes maanden moeten worden uitgesteld. De Frans-West-Duitse onderhandelingen over de Saar fcullen voortaan onder de een of andere vorm van een acht-mogend- hedentoezicht worden gehouden. Deze acht mogendheden zouden de zes staten moe ten zijn, die deel hebben aan de Europese steenkool- en staalgemeenschap, benevens Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. De Saarlandse regering zal officieel de thans niet toegestane (pro-Duitse) poli tieke partijen erkennen. Het schijnt, aldus Reuters medewerker King, dat het West-Duitse voorstel zowel de Franse minister van Buitenlandse Zaken Schuman, als de Saarlandse regering heeft verrast. De premier van het Saargebied, Hoffman, werd, tezamen met vier socialis tische en drie Christelijk-sociale afge vaardigden met spoed naar Parijs ontbo den. De Saarlanders kwamen Vrijdag, in de voormiddag, te Parijs aan, waar zij on verwijld met minister Schuman een be spreking begonnen. Onaanvaardbaar Minister Schuman en de Saarlandse de legatie achtten Adenauers voorstel, om de voor dertig November vastgestelde alge mene verkiezingen in het Saargebied uit te stellen, onaanvaardbaar. Een der Saar landse parlementsleden verklaarde na de bespreking met minister Schuman: „De verkiezingen zullen op de oorspronkelijke datum worden gehouden". In een semi-officiële verklaring werd Vrijdagavond medegedeeld, dat „nog een laatste poging zal worden gedaan om over- eenstemming met de West-Duitse regering te bereiken", waaraan wordt toegevoegd: „Men is in gezaghebbende kringen van mening dat uiterlijk Maandag een oplos sing moet zijn gevonden, daar het anders, met het oog op de desbetreffende bepaling in de Saarlandse grondwet, moeilijk zou worden de datum der algemene verkiezin gen te verschuiven." 99 PARIJS (Reuter). Volgens Franse diplomatieke kringen te Parijs hebben de Verenigde Staten Frankrijk toegezegd, dat zij dit land zullen steunen bij het debat over Tunesië en Marokko in de UNO. De Franse ambassade zou deze verzekering aan minister Schuman hebben gegeven in een verklaring over het feit, dat de V. S. zich wel hebben gegeven in een verklaring over het feit, dat de V. S. zich wel hebben uit gesproken voor behandeling van deze kwes ties in de politieke commissie. Het feit, dat de V. S. het plaatsen van deze kwesties op de agenda der politieke commissie hebben gesteund, veroorzaakte verbazing in offi ciële kringen in de Franse hoofdstad en is in de Franse pers scherp gecritiseerd. Volgens genoemde kringen heeft de Ame rikaanse ambassade thans laten weten, dat het Amerikaanse besluit om Frankrijk bij het debat te steunen geenszins gewijzigd is. Ter verklaring was hieraan toegevoegd, dat minister Acheson niet aanwezig was, toen over de agendakwestie werd gestemd, en dat de Amerikaanse afgevaardigde, Gross, die geen instructies had ontvangen, ge stemd had naar zijn beste inzicht. SANTIAGO (AFP). Het Chileense congres heeft Vrijdag Carlos Ibanez tot pre- sident van Chili gekozen. Generaal Ibanez kreeg 132 stemmen tegen de candidaat van de liberalen en con servatieven, Arturo Matte, 12 stemmen; 30 afgevaardigden onthielden zich van stem men. De ambtstermijn van de president is 6 jaar. Bij de in September gehouden verkie- zingen had Ibanez weliswaar het meeste aantal stemmen behaald, doch niet de dooi de grondwet voorgeschreven absolute meerderheid. Bijgevolg moest 't congres in plenaire zitting de nieuwe president aan wijzen. Het staat vrijwel vast, dat dit jaar de woningvoorraad met meer dan 50.000 stuks verrijkt zal worden. Theoretisch is het mo gelijk op grond van de positie van materia len en arbeidskrachten tussen de 55.000 en 65.000 woningen te bouwen. In de praktijk echter moet eerst blijken of er kapitaal vol doende zal zijn en hoe voorts de premie regeling zal worden. De kapitaalmarkt blijkt, voor wat insti tutionele beleggers betreft, op het ogenblik voor de woningbouw en vooral voor de volkswoningbouw, niet ongunstig. Zulks blijkt reeds uit het feit, dat de grote ge meenten en de Bank voor Nederlandse Ge meenten i-uimschoots geld kunnen krijgen. In de particuliere woningbouw, ook in de grote steden, tekent zich enige opleving af, al zal moeten worden afgewacht, hoe de resultaten daarvan zullen zijn. Dat het ko mende loon-, prijs- en huurbeleid voor de toekomst een voorname rol speelt, is dui delijk. .99 Tenslotte hebben de V. S. hun spijt be tuigd over het misverstand, dat tengevolge van deze stemming is gerezen, aldus ge noemde Franse diplomatieke kringen. De Franse ambassadeur te Washington, Bonnet, heeft echter inmiddels mondeling bij de waarnemende Amei-ikaanse minister van Buitenlandse Zaken, David Bruce, krachtig geprotesteerd tegen het feit, dat de V. S. voor plaatsing van de Tunesische en Marokkaanse kwesties op de agenda der politieke commissie hebben gestemd. Vol gens een woordvoerder van de Franse am bassade had Bonnet Bruce telefonisch mee gedeeld, dat Frankrijk deze houding der V. S. „niet apprecieert" en dat het gebeu ren „wellicht een ongelukkige terugslag zou hebben op de Fi-anse openbare mening en ook in Nooi'd-Afrika". Het K.N.M.I. deelt mede: In de laatste dagen is het weer in West- Europa steeds meer.onder invloed gekomen van Oceaanstoringen. Vooral een diepe depressie, die vanmorgen ten Westen van Schotland lag heeft hiertoe bijgedragen. Het binnendringen van Oceaanlucht had een stijging van de temperatuur en af en toe regenval tot gevolg. Achter een rand- storing, die Vrijdagmiddag plaatselijk zwa re buien en hier en daar zelfs onweer ver oorzaakte, sti'oomde onstabiele lucht ons land binnen, waarin enkele buien voor kwamen. De depressie bij Schotland neemt nu geleidelijk in betekenis af. De buiïgheid zal hierdoor ook spoedig minder worden, zodat vooral Zondagochtend flinke opkla ringen zullen voorkomen. Later op de dag kan de invloed van een nieuwe storing, die Zaterdagmorgen nog ten Noordwesten van de Azoren lag, merkbaar worden. Het zachte weer blijf daarbij echter aanhouden. CXXCCOCCOCCCCCOCOCCCOCCOOSCOCCCCOCCCOCCOCCCCCOCCCCCOCOCO LATER MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Aanvankelijk flinke opklaringen, maar later toenemende bewolking. Enkele verspreide buien. Overwegend matige Zuid-Westelijke wind. Tamelijk zacht weer. 26 October Zon op 7.24 uur, onder 17.23 uur. Maan op 14.51 uur, onder 23.51 uur. 27 October Zon op 7.26 uur, onder 17.21 uur. Maan op 15,10 uur, onder Hoog cn laag water in IJmuiden Zaterdag 25 October Hoog water: 7.36 en 19.59 uur Laag water: 3.02 en 15.28 uur Zondag 26 October Hoog water: 8.41 en 21.15 uur. Laag water: 3.55 en 16.23 uur. Maandag 27 October Hoog water: 10.03 en 22.46 uur. Laag water: 5.09 en 17.47 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1