„Zondagse" groente goedkoper dan die van de afgelopen week Drie wespen boven Europa Onderzoek naar het vergaan van de kustvaarder „Peto" Agenda voor Beverwijk Zie Boven: Schooljeugd huldigde Jan Musch Groente- en fruitmarkt in de afgelopen week „Bakersprookje" nu al door amateurs Heemskerk Castricum Raad voor de Scheepvaart Kapitein ernstig plichtsverzuim verweten 5 Zelfs de herfst gaat de bloemenmarkt al verlaten „Het is allemaal comedie" bij ,,'t Nut" R.K. Vrouwengilde met plannen voor volgend jaar „Markt van de koude Overtoom af" vragen de kooplieden i Concert ten bate van een nieuwe kerk ZATERDAG 25 OCTOBER 1952 Een week met vele prijsschommelingen heeft de groentemarkt achter de rug; vooral in het begin van de week is de groente veel duurder geweest dan gisteren. Andijvie is een van de soorten blad groenten, waarvoor nu rond de 15 cent per kilo werd betaald, maar die Maandag nog graag 25 cent per kilo noteerde. Spinazie is zo goed als op, van 1835 cent per kilo is er nog voor betaald. Sla bracht van 27 cent per krop op en de bonen hebben afgedaan daarentegen komen er grote partijen bospeen nu los, die van 1024 cent per kilo opbrengen. Was- peen varieert van 817 cent per kilo: bloemkool gaat vlot weg tot 55 cent per stuk. Spruiten zijn heel goed te verkopen: de geschoonde brengen 68 cent per kilo op en de boerenkool varieert van 718 cent per kilo, terwijl de rest van de kool om de 10 cent per kilo schommelt. Prei is ruim vertegenwoordigd en er wordt van 916 cent per kilo voor betaald, selderij knollen brengen 919 cent per stuk op. Druiven komen nog steeds in flinke partijen aan de markt en er wordt van 6883 cent per küo voor neergelegd; appelen en peren blijven goedkoop en komen niet boven de 20 cent per kilo. Kassen vervangen de koude grond De kwaliteit van de buitenbloemen is op de veiling niet best meer, het wachten is op de kaschrysanten, waarvan de eerste al aangevoerd werden. De prijzen zijn niet slecht te noemen: goede bouquetten van kaschrysanten va rieerden van 63115 cent. De grootbloe- migen brachten van 728 cent per stuk op. De buitenchrysanten deden niet meer dan 1150 cent per bos. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkt over de periode van 19 tot 24 October het vol gende mede: Het koude herfstweer der laatste week heeft zijn invloed gehad op de aanvoer en de afzet van groenten. De sla en de bonensoorten van de koude grond zijn nu practisch geheel van de markt verdwenen, terwijl de groei van de verschillende groentesoorten bij gebrek aan zonlicht bijna geheel heeft stilgestaan. De nachtvorsten hebben tot nu toe nog geen schade veroorzaakt. Voor de winterproduc- ten bestond er uit binnen- en buitenland een levendige belangstelling, waardoor de noteringen een oplopende tendenz te zien gaven. Voor rode kool werd 912.60 de 100 kg. betaald, gele savoye kool 6,808,70 en groene savoye kool 810. Witte kool had voor export veel aftrek, waardoor 4,505,70 de 100 kg. werd besteed. Kroten werden in aanzienlijke hoeveel heden door Zweden en Frankrijk afgeno men, waardoor de prijzen op Woensdag jongstleden tot 13,6016,20 waren op gelopen. De aanvoer van boerenkool neemt lang zaam toe, waarvoor 1115 cent per kg. wordt besteed. Het aanbod van bloemkool is nog steeds bevredigend, evenals de export van dit product. Duitsland, België, Zweden en Zwitserland kochten de bloemkool aan tegen 4057 cent per stuk, de sortering B deed 3654 cent. In Venlo werd op 22 Oc tober jongstleden voor Duitsland tot 71 ct. per stuk genoteerd. Voor België werd de knolselderij afge drukt tegen 1217 cent. Evenals de vorige weken werden de bos- en waspeen verhandeld voor 1018 cent per bos/kg. De grove breekpeen noteerde voor export 1213,80 de 100 kg. Van de bladgroenten kon kassla naar Duitsland en Zwitserland worden geëxpor teerd, welke 1027 cent per krop opbracht. Duitsland toonde ook interesse voor an dijvie, waardoor op enkele dagen tot 28 cent per kg kon worden genoteerd. Voor het binnenland lag de prijs tussen de 10 en 20 cent. Geschoonde spruiten werden naar België verladen (6575 cent per kg.). Voor onge- schoonde spruiten voor het binnenland en Duitsland werd 3360 cent betaald. In de verwachting, dat er zich voor uien binnenkort nieuwe exportmogelijkheden zullen voordoen, stegen de noteringen tot 1623 cent per kg. Het witlof werd deze week aangeboden voor 6284 cent per kg. Op enkele veilingen stegen de prijzen voor kasprincessebonen tot ongekende hoogte, namelijk tot 1,72 per kg., met uit voer naar België. Voor kassnijbonen werd 1,201,45 per kg. betaald. Na de verhoging van de minimum exportprijzen van appelen en peren voor West-Duitsland zijn de aanvoeren op de fruitveilingen aanmerkelijk gedaald. Hoe wel de export van hard fruit naar Duits land sterk is teruggelopen, bleven de note ringen voor de elite-rassen prijshoudend, terwijl medio deze week de prijzen iets aantrokken. Ook de belangstelling voor de druiven- soorten was op Woensdag jongstleden iets gunstiger. Duitsland en Zweden kochten de Alicante en de Gros Maroc aan voor 87 95 cent per kg. Naar Ierland werd de Gros Colman verladen voor 8793 cent. Zaterdag 25 October Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Daar komen de tanks". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Fanfaren der Liebe". W.B. Theater, 8 uur: „Duivelsbrigade". Kennemer Theater, 8 uur: Herhaling to neelvoorstelling „Bakersprookje". Statenhuis, 4 uur: Opening Esperanto- tentoonstelling. Hotel Parkzicht, 8 uur: Start wandeltocht motorclub. Zondag 26 October Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: „Daar komen de tanks". Luxor Theater, 2.15 uur: „De prairie bruid", 4.30, 7 en 9.15 uur: „Fanfaren der Liebe". W.B. Theater, 2.30 uur: „Ridders van Mexico", 4.30 en 8 uur: „Duivelsbrigade". jfcote kerk, 7 uur; Prof. van Niftrik. Freesia's zijn er weinig en ze zijn boven dien duur er werd in Beverwijk tot 75 cent per bosje betaald. Ook cyclamebloe- men gaan vlot weg voor 96 cent per bosje. Verines zijn er weinig; er wordt van 862 cent per stuk voor neergelegd en de riet pluimen gaan nog altijd vlot weg voor 1624 cent per stuk! Het aanbod in eiken blad en duindoorns loopt al af en ook in de sector der potplanten is niet veel meer te beleven: de aangevoerde weinige cy- clames zijn duur en brengen het tot 170 cent per stuk. Het Engelse blijspel „Young wives' tale" van Ronald Jeans, dat door Mary Dressel- huys als „Bakersprookje" in het Neder lands werd vertaald, is wel bijzonder vlug voor het amateurtoneel vrijgegeven. Het is ten minste nauwelijks twee jaar geleden, dat deze hoogst amusante historie door een speciaal geformeerd ensemble met Mary Dresselhuys, Guus Oster en Louis Borel naar een langdurige en succesvolle serie opvoeringen werd geleid. Het opmerkelijke is, dat het voor een be gaafd auteur toch altijd weer mogelijk schijnt te zijn een volmaakt onbelangrijk gegeven, gebaseerd op een reeks verwik kelingen die dateren uit de tijd van die goeie ouwe Duitse klucht, door een pittige en originele dialoog tot een sprankelend blijspel te verheffen. De inhoud zelf doet er dan ook weinig toe. Het betreft hier twee jonge huishoudens, die door de woning nood gedwongen zijn van één huiskamer en één keuken gebruik te maken, daarbij doorlopend te kampen hebben met het ge brek aan een geschikte kinderjuffrouw. Wanneer zij deze dan eindelijk gevonden menen te hebben, bedenken zij de dwaaste capriolen om haar te behouden. Daarbij ligt de ene echtgenoot veelvuldig in de ar men van de vrouw, waarin hij eigenlijk vol gens de wetten van eer en deugd juist niet in thuis hoort, zodat de kinderjuffrouw op het laatst de vaders van haar pupillen niet meer uit elkaar kan houden en ten einde raad de huisdeur voor goed en met een daverende knal achter zich sluit. Het is volkomen duidelijk, dat een der gelijk blijspel, waarin de dialoog de voor naamste rol vervult, lang niet voor elke vereniging geschikt mag worden geacht. Slechts geroutineerde krachten, die het voorrecht hebben over een alleszins capa bele leiding te beschikken, kunnen dit stuk de verzorging geven, waarop het krachtens de geestige inhoud aanspraak maakt. Van daar dat het een genoegen is te kunnen vermelden dat Tavido, welke vereniging hiervan Vrijdagavond in het Kennemer Theater de eerste opvoering heeft gegeven, op een enkele uitzondering na, met goed gevolg aan deze condities wist te voldoen. En het is voor een recensent altijd een be duidend prettiger taak dit te mogen vast stellen, dan zich genoodzaakt te zien een aantal gebreken te signaleren. In dit geval bestond de uitzondering in de gebrekkige rolkennis van de heer W. Gregouir, die hierdoor vooral in het eerste bedrijf het tempo geregeld vertraagde. En doordat hij ten gevolge daarvan zijn vol ledige aandacht aan de souffleur moest schenken, kon hij zich niet voldoende op zijn rol concentreren, waardoor zijn Rod ney Pennant tamelijk mat gestalte kreeg. Geen wonder dat mevrouw N. Velthuys hem als de vlinderachtige Sabina in alle opzichten de baas was. Maar ook met een sterkere tegenspeler zou zij op een frap pante vertolking mogen terugzien, want dit hoogst onpractische kindvrouwtje, wier handen voor elke arbeid volkomen ver keerd staan en die zich onder de terreur van enige bazige kinderjuffrouwen in al lerlei bochten wringt, werd door haar ver rassend knap uitgebeeld. Niet in het minst door haar charmant-guitige expressies, waarmee dit onevenwichtige karakter steeds juist werd aangegeven. De leden van het echtpaar Banning werden door de zakelijke Mary van mevrouw M. v. d. Hout en de gemoedelijke Jock van G. Weijers uitstekend op elkaar afgestemd, waarbij M. Woerdeman als de dandy op vrijers voeten, met de vereiste mengeling van minnaar en fat, eveneens een amusante typering opleverde. Mej. E. Bienefeld was niet minder ideaal als het naïeve huisge nootje met een mannencomplex, waarnaast de beide kinderjuffrouwen mej. C. M. Hoogerman en mevr. N. Schuttevaer een belangrijk aandeel in de algemene vrolijkheid hebben bijgedragen. Regisseur A. Holtslag kan dus weer met voldoening op deze voorstelling terugzien en het succes van de eerste opvoering zal ongetwijfeld bij de herhaling, welke heden avond plaats heeft, worden geprolongeerd. JAN VAN DAM Personenauto met gedeukte neus Gisteravond omstreeks 11 uur botsten twee auto's in Beverwijk tegen elkaar. Een uit de Koningstraat komende perso nenauto, bestuurd door mejuffrouw N. K. uit Zaandam, wilde linksaf de Breestraat indraaien op de driesprong bij de Velser- weg. Met grote snelheid kwam een zware, met groentekisten beladen Diesel-vracht wagen uit de Breestraat rijden, bestuurd door de heer N. K., die de kleine personen wagen een gevoelige tik op de neus gaf. Het voorgedeelte van de kleine wagen werd geheel ingedrukt, de vrachtauto kwam er met geringe radiatorschade af. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De per sonenauto werd later op de avond met een kraanwagen weggesleept. Autocarrosserie vernield De zoon van bakker Duin uit Beverwijk had het met zijn lichte bestelauto hard te verduren. Bij het indraaien van het woon wagenkamp aan de Wijkermeerweg, werd hij vanochtend aangereden door een per sonenwagen uit Santpoort. Met een buil op het hoofd kwam de bakker eraf. De res tanten van de triplex-carrosserie moesten later bijeengeraapt worden. ZONDAGSDIENSTEN Doctoren: Van Zaterdag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: dr. J. H. M. Rolink, Duin- vlietstraat 112, Velsen-N„ tel. 3745. Van Zon dagmorgen tot 's nachts 12 uur: dr. G. Versé- lewel de Witt Hamer, Vondellaan 60, tel. 3969. Apotheken: Zaterdagmiddag en Zondag: Duinwijk-apotheek, Papulierenlaan 44, tele foon 3388. Voor de eerste maal in het bestaan van het departement Heemskerk van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen werd gisteravond voor een uiteraard volle con certzaal-Dam een toneelstuk opgevoerd, dat, getuige de spontane reactie van het publiek, op zeer hoge prijs is gesteld. Het blijspel „Het is allemaal comedie" van J. H. Broedelet voor een drie-mans bezetting is gebracht door het Rotterdams Volkstoneel, waarmee de actrice Jetty Cantor en de acteurs Maarten Kapteyn en Robert Sobc-ls alle gelegenheid hadden, hun veelzijdigheid te bewijzen. Maarten Kapteyn, die ook de regie voerde, speelde de rol van acteur George Loward, die zichzelf een knap man vindt en daardoor onuitstaanbaar vervelend voor zijn vrouw Jane Loward, alias Jetty Cantor, wordt. De derde man, Francis Tillinger, vertolkt door Robert Sobels, bracht ook hier de zaken op gang en ge drieën wisten zij zoveel onwaarschijnlijke scènes te geven, dat men wel eens aan de verstandelijke vermogens van toneelspe lers en schrijvers zou gaan twijfelen, het geen dan ook wel de opzet van de auteur moet zijn geweest. Als na eindeloze verwikkelingen en een- woordenwisseling Jane zelfmoord pleegt, komen beide mannen tot het inzicht, dat acteurs toch niet écht doodgaan, waarmee het spel teneinde is. Een stuk, met soms zeer fijne humor, die op aantrekkelijke manier gespuid werd. Met een bouquet bloemen voor mevrouw Cantor en enige hartelijke woorden van dank besloot de heer Sj. van Tuinen, voorzitter van het departement Heems kerk, deze prettige avond. Voor de leden van het R.-K. Vrouwen gilde in Heemskerk sprak oud-kapelaan Buffing uit Alkmaar Donderdagavond over „Mag ik even bij u binnen komen". De stampvolle K.S.A.-zaal luisterde vol aandacht naar de geestelijke, die naar hij zei „toch graag een bezoek bracht aan een bioscoop". Kapelaan Buffing stelde vast, dat daar geen kwaad in stak, ook niet voor de jeugd, mits de juiste films werden gekozen. De tijd, dat er geen bioscopen waren, is voorbij, aldus spre ker en wij moeten ons daarin positief schikken. Vóór de met thee en koek gevulde pauze was het programma voor het ko mende jaar bekend gemaakt. In Mei gaat het gilde op excursie naar een pottenbak kerij te Edam. Ook staat een bezoek aan de tapijtenfabriek in Moordrecht op het programma en in September zullen de dames de opening van de Staten-Generaal gaan zien. Kerkdiensten Ned. Herv. Gemeente, 10 uur: ds. J. D. Jan sen, emeritus predikant te Wijk aan Zee. Gereformeerde Kerk, 10 en 17 uur: F. R. M. Elders, theologisch candidaat te Amster dam. Hei-vormde Evang. Ver. Geen dienst. Naar het zich Iaat aanzien zal de Over toom, waar Iedere Vrijdag de Castricumse weekmarkt wordt gehouden, binnen niet al te lange tijd als zodanig hebben afgedaan. De markt-adviescommissie heeft zich al thans tot het .college van B. en W. gewend met het verzoek te willen bevorderen dat de markt zo spoedig mogelijk wordt over geplaatst naar de Henri Schuytstraat. Dit met het oog op de naderende winter waar in de marktkooplieden en de kooplustigen op de Overtoom tegen de koude weinig be schermd zijn, doordat de wind in deze straat vrij spel heeft. Geen speekuur Belanghebbenden zowel in als buiten Castricum zij er op gewezen dat de burge meester, de heer C. F. Smeets, Woensdag 29 October geen spreekuur zal houden. Toneelavonden omgezet In verband met plotseling gerezen zaal moeilijkheden heeft de Katholieke Arbei ders Beweging besloten de eerste toneel avond van dit seizoen op Donderdag 30 Oc tober in zaal Roozendaal te doen plaats vinden. Oorspronkelijk was deze avond op dezelfde datum in hotel Borst besproken. Een tweede uitvoering wordt evenwel Vrijdag 31 October in hotel Borst gegeven. Beide avonden worden verzorgd door de „Meer Vreugde Kern" van de K.A.B., welke onder regie van de heer S. Groentjes zal opvoeren het toneelstuk in drie bedrij ven „Waarheen?" Zondagsdienst artsen De Zondagsdienst wordt van Zaterdag middag 14 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door arts A. H. v. d. Werff, Bakkummerstraat 41. Voor hetzelfde tijdvak is de wijk- en kraamverpleging in handen van zuster A. Bosdriesz, Schelgeeststraat 33, telefoon 401. De uitslagen bij „St. Thomas" De uitslagen van de door de Castricumse R.K. Damclub St. Thomas gehouden onder linge wedstrijden in hotel Sport-Duinzicht zijn als volgt: afdeling 1: C. ReijndersB. Beentjes 1—1; R. Stet—P. Ruiter 1—1; G. SprenkelingJ. Kabel 20; C. v. d. Himst A. de Zeeuw 11. Afdeling 2: W. Roze- meijerP. v. d. Himst 02; C. OryA. Rietveld 20; C. JuffermansP. Rietveld 20; A. DageletH. Lute 11; S. Groen tjesB. Louman 11. Afdeling 3: J. Groen G. Tromp 20; L. ValkeringC. Rein- ders 02; A. BakkerChr. Staal 02. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 24 op 25 October KW 7 15 k.; KW 23 30 k.; KW 138 40 k.; KW 20 50 k.; KW 32 40 k.; KW 49 17 k.; KW 123 20 k.: KW 15 25 k.; KW 42 25; KW 110 30 k.; KW 85 48 k.; KW 176 20 k.; KW 130 60 k.; KW 45 65 k.; KW 122 80 k.; KW 159 100 k.; KW 144 30 k. uit 35 netten: KW 146 6 k. uit 20 netten; KW 56 140 k. uit 55 netten. Uit halve vleet: KW 6 10 k.; KW 9 50 k.; KW 14 45 k.; KW 25 55 k.; KW 73 45 k.; KW 147 15 k.; KW 54 45 k.; KW 70 25 k.; KW 175 34 k.; KW 95 34 k.; KW 43 80 k.; KW 173 34 k.; KW 78 10 k.: KW 29 10 k.; KW 38 50 k.; KW 48 60 k.; IJM 74 60 k. uit hele vleet. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 34 kantjes. Scheveningen: 34 kantjes. Katwijk: 34 kantjes. eens melding gemaakt van de (inmiddels al weer van allerlei kan ten bestreden) theorie van Jeans omtrent het ontstaan van ons plane tenstelsel: de planeten zouden „kinderen van de zon" zijn, ontstaan doordat een andere ste met de zon botste of deze rakelings passeer de. Door deze ontmoe ting zou uit de zon een „vloedberg zijn ge scheurd waaruit na een proces van condensatie de planeten zouden zijn ontstaan. Beide hemellichamen, de passerende ster en onze zon (ook een ster), zouden dan hebben be hoord tot wat wij noe men „ons Melkwegstel sel", die enorme schijf van 100.000 lichtjaren middellijn, waarin zich naar schatting honderd of misschien wel twee honderd milliard ster ren bevinden. Men heeft, naar zijn vorm, dit Melkwegstelsel ver geleken met een enor me pannekoek. Onze zon en haar bijbeho rende planeten vormen dan in deze koek een deegdeeltje dat zich veel dichter bij de rand dan bij het midden van dit ronde baksel bevindt. In één opzicht gaat deze vergelijking zo mank als een vergelij king maar kan gaan en daaruit is dan ook één van de argumenten ge puurd tegen de theorie van de Engelsman Jeans. De dichtheid van een pannekoek is onver gelijkelijk veel groter dan de dichtheid van het Melkwegstelsel (en nog weer groter dan die van het gehele univer sum). Jeans zelf heeft in dit verband gespro ken van zijn befaamde „drie wespen": het heel al heeft geen grotere dichtheid dan die van een zwerm van drie wespen boven een ge bied zo groot als Euro pa. Overgebracht op ons land zouden wij de ster ren zelfs moeten voor stellen als speldeknop- pen, voor een naar ver houding juist beeld. Drie speldeknoppen in Ne derland ziedaar de dichtheid van het Heel al, in juiste proporties weergegeven. Met drie speldeknoppen zou ons land dan al „vol" ster ren zijn. Daar komt natuurlijk nog iets bij. Wij spre ken weliswaar van „vas te sterren" (in tegen stelling tot dwaalster ren of planeten) maar geen enkele ster heeft een vaste plaats. In het heelal is alles in bewe ging. V-o snelt ook onze zon, die zich wanneer men alleen het plane tenstelsel waarvan zij het middelpunt be schouwt, in rust be vindt, in werkelijkheid met een snelheid van 270 kilometer per secon de door de wereld ruimte. Zo gaat het ook met de andere sterren. Om bij ons voorbeeld van zoeven te blijven: in derdaad bewegen die drie speldeknoppen die wij in Nederland heb ben geplaatst, laat ons zeggen te Groningen, Utrecht en Middelburg. Maar als men in deze verhouding de snelhe den der sterren op de juiste wijze ivil weerge ven dan komt er zoiets van: één meter per jaar! De kans op een bot sing van twee sterren is dan ook wel miniem. Zo miniem dat in ons ster renstelsel 'n botsing niet vaker zou voorkomen dan één keer per mil- lioen jaren. G. v. W. De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar het vergaan van het 350 ton metende motorschip „Peto" op 22 Augustus nabij het vuurschip Terschel- lingerbank. De „Peto", een nieuw schip, liep daar vermoedelijk op een mijn en zonk enige uren later. Kapitein E. M. uit Groningen werd bij de ontploffing gewond en verliet met zijn vrouw én kinderen, en enige leden van de bemanning het schip. Een paar uur later, even voordat het schip zonk, gingen ook de overigp leden van de bemanning in een reddingboot. Zij werden door een Engels schip opgepikt. De „Peto" was op weg van Huil naar Umea in Zweden, maar de kapitein wilde Delfzijl aandoen, omdat zijn kinderen daar naar school moesten. „Om kwart over vijf des morgens hoorde ik een luide knal en zag een hoge witte zuil achter aan bak boord", zo verklaarde de kapitein cp de zit ting van de Raad voor de Scheepvaart. De president, mr. A. Dirkzwager, vroeg de kapitein of deze de bestaande kaarten, die aangeven waar zich de door mijnen ge vaarlijke plaatsen in de Noordzee bevinden, Het initiatief van de Velser Kunstkring „Voor Allen" om ook de leerlingen van de Middelbare Scholen in de gelegenheid te stellen een der afscheidsvoorstellingen van Jan Musch als Harpagon in „De Vrek" van Molière bij te wonen, kan nauwelijks voldoende geprezen worden. Want hoe men het misschien ook betreu ren mag, het is nu eenmaal een niet te loochenen feit, dat de moderne jeugd be ter op de hoogte is met de verrichtingen van Doris Day, Rita Hayworth of Clark Gable, dan met die van onze Nederlandse acteurs. Vandaar dat het de toneellief hebber meer dan weldadig aandeed te mogen constateren met welk een laaiend enthousiasme de schooljeugd deze voor stelling Vrijdagmiddag in het stampvolle Rex-theater heeft ontvangen. Want onge twijfeld is geen enkele film bij machte de opgroeiende jeugd tot een dergelijk gulle reactie te inspireren. Het mag wel haast met zekerheid worden aangenomen, dat deze toneelvoorstelling voor de meeste jonge toeschouwers niet minder dan een Vrijdag werd op het Frederiksplein te Amsterdam de Dag der Verenigde Naties gevierd. Op het plein was een bijeenkomst belegd, waar het woord werd gevoerd door burgemeester d'Ailly, burgemeester van Amsterdam, en door de heer Serrarens, lid van de Tweede Kamer. De muziekkapel van de Amsterdamse politie luisterde de plechtigheid op. Een overzicht van het plein, tijdens de bijeenkomst. De vlag der Verenigde Naties (midden) wordt gehesen. Rondom de vlaggen van alle landen, die bij de V.N. zijn aangesloten. openbaring is geweest. En al is Jan Musch nu dan ook definitief voor ons toneel ver loren, bij alle verdiensten die hij zich ge durende zijn lange en roemvolle carrière verworven heeft, mag hij zich er na deze middag ook nog op beroemen de ogen van vele jongeren voor de schoonheid van het toneel te hebben geopend. Overigens was het frappant te kunnen opmerken, hoe verschillend dit publiek op sommige scènes reageerde, vergeleken bij de vorige avond, toen de toeschouwers voor het grootste gedeelte uit ouderen be stonden. In êt begin veroorzaakte elke toe speling op de liefde een onmiskenbaar gnuiven, een reactie die evenwel nim mer hinderlijk werd. Maar de bijval op de andere taferelen was veel milder. Het applaus na het einde van elk bedrijf nam aan het slot de vorm van een daverende ovatie aan. Nadat deze jubel enigszins was bedaard, werd het toneel betreden door negen leer lingen, welke ieder een der aanwezige scholen vertegenwoordigde. Namens hen werd Jan Musch toegesproken door Hans Heikoop van het Gymnasium, die de schei dende acteur in de eerste plaats bedankte voor de boeiende middag, die hij alle scholieren bezorgd had. De jeugdige spre ker zei het te betreuren dat Jan Musch het toneel gaat verlaten, hetgeen niet wegnam dat men hem zijn welverdiende rust na dit drukke en nuttig bestede le ven van ganser harte gunde. Doordat het hem niet mogelijk was, de gevoelens van de jeugd bevredigend onder woorden te brengen, verzocht hij Jan Musch in plaa:s daarvan het geschenk te willen accepte ren, waarvoor alle leerlingen het geld bij elkaar hebben gebracht. Hij overhandigde hem vervolgens een fraai boekwerk met Chinese prenten, waarvan het schutblad van de volgende opdracht was voorzien: „Aan Jan Musch, van de Velsense school jeugd, 24 October 1952". Hierna bood een der meisjesleerlingen Jan Musch nog een groot bloemstuk aan. Jan Musch toonde zich met deze ge schenken bijzonder ingenomen en hij ver klaarde verheugd te zijn, dat de jeugd zo zeer van deze voorstelling genoten had. In het bijzonder, omdat in deze mechani sche tijd de radio en de film een deel van het leven in de kunst hebben weggevaagd. Gelukkig kon hij nu verklaren er van overtuigd te zijn, dat zij nog met genoe gen aan deze voorstelling zullen terug denken, wanneer vele films reeds lang uit het geheugen zijn weggevaagd. Met een hartelijk „Ik dank jelui wel", besloot Jan Musch zijn korte toespraak, die opnieuw een langdurig applaus tengevolge had. Jan Musch moge dan Woensdagavond in Den Helder met drie muziekcorpsen zijn ingehaald, waarn hem de zilveren legpenning der gemeente werd overhan digd dit alles zal hem ongetwijfeld niet meer voldoening hebben geschonken, dan deze hem door de„ Velsense school jeugd bereide hulde. J. v. D. had geraadpleegd, toen hij de Nederlandse kust naderde en ook of de kapitein zijn positie had gepeild. Op beide vragen luidde het antwoord ontkennend. De kapitein zei dat hij meer schepen die route had zien varen en dat hij daarom dacht, dat de route niet meer gevaarlijk was. Hierna ontstond een discussie, tijdens welke de voorzitter de kapitein toevoegde: „Ieder gevoel van schuld ontbreekt bij u". De kapitein wond zich op en werd midden in een woordenvloed onderbroken door mr. Dirkzwager, die zeide verontwaardigd te zijn over de manier waarop de kapitein zich verdedigde. „Er heerst hier altijd een prettige sfeer. Wij zijn hier bijeen om van elkaar te leren", zo zei de president. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart, de heer J. Metz, was van mening, dat het gebied bewesten het vuurschip Ter- schellingerbank nog lang niet vrij van ge vaar is. „Wanneer ik de navigatie van de kapitein aanhoud, dan moet het schip ge zonken zijn op 1 a l'/a mijl afstand van het vuurschip, maar dat is niet waar, want het schip ligt ruim 6V2 mijl van het vuurschip af en mijn conclusie is dan ook, dat het schip tijdens de ontploffing een heel andere positie heeft ingenomen, dan door de kapi tein is aangegeven. De manier, waarop het schip is verlaten de kapitein was niet zo danig gewond, dat hij niet aan de reddings pogingen had kunnen blijven deelnemen is niet hartverheffend", zei de heer Metz en hij besloot: „Er is hier sprake van een ern stig plichtsverzuim zonder enige noodzaak, waarbij de leden van de bemanning, schip en lading in gevaar zijn gebracht. De kapi tein had de normale aangegeven route moeten varen. Ik stel de raad voor de kapi tein de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein te varen voor de tijd van 18 maan den." De verdediger, mr. J. Sluyter, pleitte cle mentie voor zijn cliënt. De raad zal schrif telijk uitspraak doen. Het jeugdkoor „Inter Nos" geeft Woens dag 29 October, onder leiding van Jan Booda, een zanguitvoering in de Nederlands Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat in IJmuiden. Niet slechts dat „Inter Nos" met een goed voorzien programma naar voren komt en Jan Booda de avond opluistert met orgelspel, bovendien heeft Emmy van Eden een werkzaam aandeel als begeleid ster. De opbrengst van dit concert komt ge heel ten goede aan de nieuwe kerkbouw in Santpoort-station. Al reeds enige jaren heeft zich de be hoefte doen voelen van een Hervormd kerkgebouw in dat deel van Velsen, dat als het ware een dorp op zich zelf is ge worden en worden iedere Zondag in de Toorts kerkdiensten gehouden. Dit gebouw is echter veel te klein gebleken. De grond, aan de Willem de Zwijgerlaan hoek Duin weg, is bestemd voor het bouwen van de nieuwe kerk. BINNENLAND Een dame heeft bij de politie te Am sterdam aangifte gedaan, dat zij door een 49- jarige schipper voor f4000 is opgelicht. De dame had een huwelijksadvertentie ge plaatst, waardoor zij met de schipper in con tact was gekomen. De man zou, nadat hij de spaarduitjes van de dame had opgenomen, haar geadviseerd hebben steun van Sociale Zaken aan te vragen. Nadat deze steun werd verleend, vroeg hij wederom geld aan de dame onder de bedreiging, dat indien zij geen geld yvilde geven, hij Sociale Zaken zou in lichten, dat zij ondersteuning had gevraagd hoewel zij nog spaargeld bezat. De schipper is aangehouden en heeft een bekentenis af gelegd. Hij bleek gehuwd te zijn. HAARLEM EN OMGEVING Op Maandagavond 27 October zal dr. A. van Biemen in het gebouw van de Religieuze Kring in Aerdenhout een voordracht houden over: „De persoonlijke verantwoordelijkheid van de mens in de huidige maatschappij".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3