(Spie, RCH en Haarlem krijgen het tegen EDO en 't Gooi niet gemakkelijk ff? -Clowntje Riek Sport op Zondag Voetbalprogramma met veel belangrijke wedstrijden Opstellingen maar.. Op zadelloze fiets naar de top Drukte op Duindigt Oder I Oporfen Animo Ready 25 jaar De bekende sportvlieger W. van Graft overleden 4 Korfbal Handbal LH NLO .-VAN WERELDNAAM Radio Wasmachines Stofzuigers Wringers Televisie Vloerwrijvers Hockey Schaken Wederom speelt Fenny Heemskerk remise in Moskou EDO en RCH veteranen tegen elkaar in 'het veld Biljarten Nederlaag van Broekhuizen tegen de Argentijn Freidenthal rr Glazen wassen of... glazen drogen... Boksen Turpin doet afstand van Europese titel Wielrennen Bartali in duel met een paard IN 1 DAG RETOUR Voor de kinder en Geen afscheid Medische code Korfbal De Japara weer in de vaart ZATERDAG 25 OCTOBER 1952 Eén blik op het voetbalprogramma van aanstaande Zondag is al voldoende om tot de'conclusie te komen dat er heel wat belangrijke wedstrijden gespeeld zullen worden. Voorts is de kans groot dat er na de zesde ronde in de voetbalcompetitie wel eens wat meer tekening zou kunnen komen in de ranglijsten van de vier afdelingen van de eerste klasse. Zo zijn er in de eerste klasse A de belangrijke wedstrijden Wageningen-— GVAV en EDORCH en in de B-afdeling 't GooiHaarlem en StormvogelsVitesse. In de eerste klasse C zullen voorts SW en Sparta uitmaken wie het meeste recht heeft op de bovenste plaats en in D zal NOAD tegen Xerxes in het veld komen, waarbij eerstgenoemde kans loopt de bovenste plaats te verliezen bij het verspelen van één of meer punten. Al met al dus een programma, dat de voetballiefhebbers met belangstelling doet uitzien naar de resultaten van al die wed strijden. Hoe die resultaten zullen zijn? De nog jonge competitie heeft al weer enige malen bewezen dat het uiterst riskant is om een uitslag te voorspellen. Want het is nog lang niet uitgemaakt welke verenigin gen dit seizoen tot de sterke en welke clubs tot de zwakke behoren. Eén blik op het programma van Zondag bewijst tevens dat er voor de verenigingen uit het district Haarlem eveneens belang rijke wedstrijden zijn vastgesteld.We noem den ze hierboven reeds. Wedstrijden die zullen beslissen of RCH in A en Storm vogels en Haarlem in B aan de kop zullen blijven, of dat die plaats zal moeten wor den afgestaan aan de concurrenten. Behoudt RCH de voorsprong? In A is het alleen de vraag of RCH gelijk zal komen met Wageningen, GVAV. DOS, Volewijckers of EDO, of dat de blauw zwarten de kostbare voorsprong van twee punten behouden zullen. Dat dat laatste niet gemakkelijk zal gaan is wel begrijpe lijk als men weet dat EDO tot een van de concurrenten van de Racing behoort. Wij houden het op een puntenverdeling. Ook bij de wedstrijd tussen 't Gooi en Haarlem achten wij een gelijkspel het meest waarschijnlijke resultaat. Waarbij de kans met is uitgesloten dat doel man Mosterd er wederom in slaagt de schutters van de tegenpartij geen kans te geven en dus de enige ongeslagen keeper in de eerste klasse te blijven. Stormvogels blijft in deze afdeling uiter aard met aandacht ae verrichtingen van de beide concurrenten volgen. Doch zelf zullen de IJmuidenaren het ook niet ge makkelijk hebben tegen Vitesse, dat slechts één punt minder heeft uit hetzelfde aantal wedstrijden. In de eerste klasse A tenslotte speelt VSV in Enschedé tegen de Boys uit die stad. Om uit de gevaarlijke zone te blijven zal VSV moeten winnen. In de tweede klasse van de korfbalcom- fetitie heeft Oosterkwartier I een vrije ondag. Watervliet speelt tegen Amster dam-Zuid, dat tot nu toe nog weinig heeft Tc ioogovenciub om weer eens een overwin- gepresteerd. Hoogovenclub Wellicht een Kans voor de ning te behalen. In de derde klasse ontvangt Animo Rea dy bezoek van Sport Vereent, dat zwakker dan de thuisclub moet worden geacht. Het wispelturig spelende Aurora zou danig te leurstellen, indien het van het zwakke Hol- ver verloor. Haarlem onderneemt de reis naar Den Helder en kan na heel hard werken een overwinning behalen. Oosterkwartier 2 gaat een bezoek brengen aan Koog Zaan dijk 2, om te trachten wellicht een gelijk spel te behalen. Watervliet 2, dat uitspeelt tegen DTV 3; heeft wellicht een kans op een overwinning. Ook Aurora 2 speelt tegen een zwakke ploeg, Groen Geel 3: een ver deling der punten ligt in de lijn der ver wachtingen. Zondag staat de handbal-districtsvereni gingen uit Haarlem en omgeving een in tocht te wachten van Amsterdamse tegen- ADVERTENTIE r O p PQ NATIONALE PRODUCTEN Verlang dil merk, van Uw handelaar! De eerste- en tweedeklassers uit het district Haarlem komen Zondag met de volgende opstellingen (te lezen van rechts naar links) in het veld: HAARLEM: Doel: Snijders; achter: Oden- thal en Kuys; midden: Boeree, De Voogd en Barends; voor: De Groot, Meijer, Jacob, Schilpzand en Groene- veld. E.D.O.: Doel: Van de Berg; achter: Dwee- laard en Bax; midden Karpes, Koning, Evers; voor: Verdam, Mul, Plaisier, Klein en Korevaar. R.C.H.: Doel: Wille; achter: Willemink en Van Rheenen; midden: Lasschuit, De Vos en Van de Brink; voor: Koster, De Wette, Gallis, Biesbrouck en Cou- wenhoven. V.S.V.: Doel: Van der Wint; achter: Schoon en Kunst; midden: Stijger, Spaans en Hazeveld; voor: Van der Kuil, Tielrooy, Verswij veren, Belfroid en De Graaf. STORMVOGELS: Doel: Kraak; achter: Van don Oever en Venus; midden: H. Snoeks, Tol en Westers; voor: J. Snoeks, Luppens, Angenent, De Boer en Drager. DE KENNEMÈRS: Doel: Wilkes; achter: Lejeune en Van Luyn; midden: Pegge- man. Schaper en Van der Plas; voor: Janssen. J. van der Sluis, H. van der Sluis, Bouvré en Michel. standers, die de Haarlemmers zullen dwin gen zich terdege op de komende duels voor te bereiden. De damesploeg van de eerste klasser Concordia ontvangt Niloc, dat als beginneling in deze klas zich niet gauw gewonnen zal geven. De Concordia-heren krijgen AHC tegenover zich, dat zich na een slechte start hersteld heeft. Bij de tweede klassers komt Vriendschap bij HOC op bezoek, voor welke wedstrijd v/ij HOC de beste papieren geven, gezien de tot nu geleverde prestaties. Kapidita: Niloc 2 brengt naar onze mening gelijke krachten in het veld. Het terreinvoordeel kan hier winst voor Rapiditas betekenen.In Velsen speelt IJmond tegen Turno en zal vooral voor het begin-offensief van de Amsterdammers moeten oppassen. Kan men dit met succes doorstaan, dan ver wachten wij van de jongere IJmondploeg een succes. In de afdeling Haarlem zal BGV (H) er goed aan doen op zijn hoede te zijn voor het Alkmaarse AVA, dat enkele onverwachte successen heeft behaald. Van Concordia 2 verwachten wii een herstel van de ver leden week geleden nederlaag, terwijl de Rapiditas-reserves een harde dobber zul len hebben met Tonegido. Bij de dames verwachten we alleen felle strijd bii de ontmoeting BGVRapiditas. Er is BGV heel wat aan gelegen de zegetocht van Rapiditas te stuiten, doch of het daartoe in staat zal zijn, is nog een grote vraag. In Moskou werden de afgebroken partijen uit de eerste en tweede ronde van het candi- datentournooi om het wereldkampioenschap schaken voor dames uitgespeeld. De uitslagen waren: May Karff (V. S.) Maria Berea de Montero (Argentinië) 0—1; Fenny Heemskerk (Nederland)Jozsa Lan- gos (Hong.) 'A14. Drie partijen werden niet verder gespeeld: De Russische Elizaveta Bykova (wit) gaf haar hangpartij uit de eerste ronde op tegen Valentina Belova (Rusl.); haar landgenote Olga Rubtsova (wit) gaf haar hangpartij uit de tweede ronde op tegen Rowena Bruce (Gr. Br.) en de Russische Olga Ignatyeva (wit) gaf haar hangpartij, eveneens uit de tweede ronde, tegen Elizaveta Bykova (Rusl.) zonder verder spelen gewonnen. De hangpartij uit de eerste ronde tussen Kira Zvorykina (Ru^U en Olga Ignatyeva (Rusl.) alsmede die uit de tweede ronde tus sen Eileen Tranmer (Gr. Br.) en May Karff (V. S.) werden niet voortgezet wegens ziekte van Olga Ignatyeva en Eileen Tranmer. De derde ronde wordt vandaag gespeeld Dan zal onze landgenote fenny Heemskerk tegen de Britse Rowena Bruce uitkomen. In deze ronde speelt mevrouw Heemskerk met zwart. De stand De stand na de tweede ronde luidt: 1. en 2. Rowena Bruce en Valentina Belova, ieder 2 pnt.; 3. en 4. Chantal Chaude de Silans en Jozsa Langos, ieder VA pnt.; 5. Kira Zvory kina 1 punt en 1 afgebr. partij; 6. tot en met 10. Mary Bayne, Elizaveta Bykova, Fenny Heemskerk, Maria Berea de Montero en Nina HruskovaBelska, ieder 1 punt; 11. Eileen Tranmer V4 punt en 1 afgebr. partij; 12. Edith Keller—Hermann 14 punt; 13. en 14 May Karff en Olga Ignatyeva, ieder 0 pnt. en 1 afgebr. partij; 15. en 16. Salomea Rei- «her en Alga Rubtsova, ieder 0 pnt. Voor de hockeyers wordt het de vierde competitie-ronde. BMHC speelt om drie uur op het terrein aan de Brederodelaan in een ongewijzigde opstelling tegen Amsterdam, dat met drie winstpunten een plaats hoger op de ranglijst staat dan de Bloemendaalse hockeyclub. Interessante en goede wedstrijden in de promotieklasse zijn de ontmoetingen van HBS en Alliance om kwart over twee aan de Donkerelaan; van BMHC II en Laren II om kwart over één achter Zomerzorg en de uitwedstrijden LeidenBMHC III, BNC Strawberries en ZuidwijckZand voort. Een puntenverdeling bij de meeste van deze wedstrijden is het meest waarschijnlijk. Dames-wedstrijden Om 11 uur bindt het elftal van BDHC in Bloemendaal de strijd aan tegen de speel sters van Amsterdam, die als tweede op de ranglijst twee plaatsen hoger staan dan de Bloemendaalse dames. In de opstelling van BDHC zijn twee wijzigingen gekomen voor de rechtsachter- en linksbinnenplaats. Het begin van BDHC is slecht geweest. Mis schien herstellen de dames zich nu in deze thuiswedstrijd. Voor Rood Wit liggen er kansen in de uitwedstrijd tegen Be Fair, dat de rode lantaarn draagt met drie ge speelde en verloren wedstrijden. De promotieklassers HBS en Togo II spelen aan de Donkerelaan, BDHC III en Kampong achter Zomerzorg (aanvang bei de wedstrijden kwart over elf) en Alliance en Laren in Heemstede. Strawberries, BDHC II en Rood Wit II hebben uitwed strijden tegen respectievelijk Kieviten, Leo- nidas en Leiden. Behalve bij BDHC II, heb ben in al deze wedstrijden de thuisclubs de meeste kansen. De voetbalwedstrijd EDORCH, die Zon dagmiddag om twee uur in het Noorder Sportpark in Haarlem begint, wordt vooraf gegaan door een wedstrijd tussen de vete ranen van beide verenigingen. Deze wed strijden, waarin vele oude getrouwen hun kunnen zullen tonen, begint om half één. De resultaten van de vijfde ronde van het biljarttournooi om het wereldkampioenschap driebanden luidden: Monestier (Uruguay) Ventura (Spanje) Carrera (Arg.) Siguret (Frankrijk) Tiedtke (D.ld) Moran (Venezuela) 50 56 6 0.892 43 56 5 0.767 50 47 5 1.063 35 47 3 0.744 50 57 5 0.877 49 57 5 0.859 50 46 7 1.086 41 46 5 0.891 50 51 7 0.980 46 51 6 0.901 Criales (Columbia) Freidenthal (Arg.) Broekhuizen (Ned.) De Belg Vingerhoedt heeft zijn biljart partij in de vierde ronde tegen Moran (Vene zuela) gewonnen in 35 beurten met een ge middelde van 1.42.8. Dit betekende een evenaring van het Europese record voor het hoogste gemiddelde in een partij dat sinds de Europese kampioenschappen van Mei 1952 in Lausanne op zijn naam staat. ADVERTENTIE De Brit Randolph Turpin heeft afstand gedaan van de Europese titel in het midden- gewicht, die sinds 27 Februari 1951, toen hij Luc van Dam versloeg, op zyn naam stond. De Londense promotor Salomons had Tur pin gepolst voor een titelmatch tegen de Fransman Royer-Crccy, maar Turpin en zijn manager menen dat een dergelijke ontmoe ting en elke andere wedstrijd om de Europese titel, wellicht de plannen voor een wedstrijd om het wereldkampioenschap tegen Robinson zou kunnen doorkruisen. Om die reden heeft Turpin besloten zijn Europese titel vrij te geven. De heer Henri Bou- teille, de man die u op het nevenstaande plaatje ziet, is leraar in de natuurweten schappen op een middelbare school ergens in Frankrijk. De heer -.Bouteille heeft - ondanks zijn zestig levensjaren - echter nog sportieve liefhebberijen. Hij WMM: heeft namelijk zon- der éénmaal af te stappen al fietsend de berg Ventoux be stegen in een tijd van twee uur en vier mi nuten. Een record was dat niet, want de jonge Franse wiel renner Dotto deed er een uur en zestien minuten over. De leraar zou dan ook nooit op een plaatje zijn gekomen als hij niet iets bijzonders had gepresteerd. Bouteille fietste na melijk de drieën twintig kilometer lange weg naar bo ven zonder zadel! Een uiterst vreemd record, waar de le raar - zoals hij ten- wmmm minste beweert - bijzonder trots op is! Op het plaatje ziet u de leraar „in stijl" de Ventoux beklim- irien. Door het enorme aantal paarden staat Duindigt Zondag voor de taak om niet min der dan elf nummers te verwerken. De hoogtepunten hiervan zijn de Grote Prijs der 3-jarigen en de Revanche der kam pioenschappen,waarin alle cracks vertegen woordigd zijn. Stiiermann, die de vorige week in Duitsland een fraaie 1.26 km-tijd over 3000 m liet afdi-ukken, schenkt het meeste verti-ouwen, hoewel een zege aller minst een zekerheid is. Hiei-voor zijn Mac Kinley, Kievit S, de keuze Wagenaar (Leo Axkit, Narciso van Zora) en de Belg Eg- mont te goede paarden. Een outsider in dit fraaie nummer is nog de grote stayer Oli vier B, die vooral op zware baan zal mee tellen. In de Grote Prijs voor 3-jarigen krijgen de besten van hun jaargang een fraaie kans een overwinning te boeken. De verwach ting is, dat de eindstrijd zal gaan tussen Quintus Harvester, Qui Hollandia G en Queen Bess. Indien de draf van Qui Hol landia wordt getolereerd zal dit snelle paard de baas blijven boven het genoemde duo, dat zich echter nog bedréiga zal voe len door Queeny Dillon. Van de succesvolle Nottelman is te ver wachten, dat hij met Putzelinde de eerste afdeling van dé Rijswijk-prijs zal winnen vóór Pepsi Cola en Oily B Bommel, en met Nerva de eerste afdeling van de Delft-prijs. In dit nummer komt echter grote concur rentie van O Marijke en Nonnie M, die iedere misstap van onze favoriet zullen uit buiten. In de tweede afdeling van de Rijs wijk-prijs ligt gezien haar laatste fraaie reslatië een overwinning van Odylie pencer in de lijn der vei-wachting. Noch Phenomenal, noch Monsieur Axkit zullen haar kunnen kloppen. Voor de tweede afdeling van de Delft- xrijs wordt veel vertrouwen gesteld in Oc- avianus K, van wie verwacht mag wor den, dat hij de baas zal blijven over Pretty Boy en Oda. Tenslotte verschijnen in de Schevenin- gen-prijs niet minder dan 23 paarden aan de start. Uit het enorme gedrang zullen zich welen los te maken Pearl Spencer, P. Louis II en Kapitein Bascom. Laatstge noemde is sterk vooruitgaande en zal, in dien hij de juiste cadans weet te vinden, voor de overigen onbereikbaar blijven. Van Stal Hart (Marry Simons, Louis F H) kan een verrassing komen. Bij de rennen kan in de steeple-chase de overwinning moeilijk aan Nanouk ontgaan, tenzij Wirubi zulke vorderingen heeft ge maakt, dat hij het de schimmel nog lastig kan maken. In de semi-klassieke Cambridgeshire profiteert de eeuwige tweede Aquavit van een zeer laag gewicht. Indien dit paard thans een goede mount krijgt, zal hij zijn serie tweede plaatsen met een zege kunnen onderbreken. Gemakkelijk zal het niet zijn, daar Taxiol en Sabina eveneens tot grote dingen in staat zijn. In ,de verkoopsren worden Flying Gal, Frédéiique en Bisieire in deze volgorde aan de finish verwacht. De onverwoestbare Etoile du Nord zou kuneen verrassen. In de handicap voor 3-jarige maidens zal Brioso na een tweetal ongelukkige neder lagen nu voor het eerst het zoet der over winning V t nen proeven. Andere kans paarden zijn Disteire, Fiery en Admiral's Als de plannen, waaraan ijverig gewerkt wordt, doorgang vinden zullen de Italiaanse wielrenenthousiasten eerlang een van him idolen, en wel niemand minder dan Gino Bartali, in actie kunnen zien tegen de draver „Egon Hanover". De campionissimo heeft zich bereid ver klaard in twee manches over 1000 meter tegen het paard uit te komen, en eventueel in een derde als de eerste twee geen beslis sing mochten brengen. En reeds nu worden in Bologna tal van weddenschappen op de uitslag afgesloten. Overigens is een race tussen een wielren ner en een paard niet helemaal nieuw voor Italië. Destijds heeft Pietro Linari in Triëst het onderspit gedolven tegen een vierbenige tegenstander. Bartali is van plan het beter te doen. ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1 pers. 12.50, 2 pers. 15. HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103, Tel. 11485, Haarlem „Nou, jongens, je vindt het verder wel, hè?', zei Pilon. „Wel te rusten, hoor". „Wel te rusten, Pilon!", zeiden ze. Toen Pilon weer naar beneden was gegaankleedden de jongens zich uit. „Fijn, die hangmatten!", zei Rick. „Wat zuilen we daar heerlijk in slapen!" „Nou!", zei Bunkie. „Ik stap er vast in, hoor". Maar ja, dat was zo eenvoudig niet als hij dachtJe moet precies weten, hoe je in zo'n ding stapt, anders gaat het verkeerd; dat ondervond Bunkie al gauw. Hij sloeg de dekens open en stapte met zijn ene been in de hangmat; maar toen hij zijn andere been er ook in wou zwaaientoen sloeg dat ding opeens om. En Bunkie plofte met de hele boel op de grond! „Hahaha! Die Bunkie!", schaterden Rick en Oepoetie. Het was ook 'n dwaas gezichtdie Bunkie, die daar verbluft op de grond zat, met het kussen als 'n muts op zijn bol! „Dat valt niet mee, hè, Bunkie? Je moet het nog maar eens opnieuw proberen!" Bunkie lachte mee en stond op. „Wat 'n rare dingen zijn dat!", zei hij, terwijl hij de hangmat opnieuw in orde maakte. /herrit Schulte komt weer in het nieuws. Na een periode, waarin men zelden meer van hem hoorde is de wiel renner, die zovele triomfen vierde als wielrenner, weer in de aandacht van het een tour, waarin te weinig voor de Neder landse renners wordt gezorgd, en alle prijzen door Belgen en Italianen in de wacht worden gesleept". publiek gekomen. Gerrit heeft afgedaan, dacht men, maar het is anders uitgeko men. Want Gerrit Schulte is nog hele maal niet van plan om zijn fiets aan de wilgen te hangen. Evenmin als het in zijn bedoeling ligt om zijn andere zuiver zakelijke liefhebberijen er aan te geven. En dus blijft Gerrit Schulte vooreerst in het nieuws. Op wat voor gebied dan ook, als wielrenner, als jager, als visser of als beoefenaar van de duivensport. De blonde reus uit Den Bosch mag dan in het begin van zijn wielercarrière wat roekeloos met zijn krachten zijn omge sprongen zodat Benac hem betitelde als de „Fou pedalant", de fietsende dwaas, hij is toch nooit zo dwaas geweest om te verge ten, dat het rennen zijn broodwinning was. Nooit idealiseerde Gerrit het harde be roep van wieler-professional, maar hij be keek het immer nuchter van de zakelijke kant. Net als zijn andere sportieve lief hebberijen. Toen hem eens gevraagd werd waarom hij zo weinig voelde voor de „Tour de France", was zijn antwoord: „omdat ik geld moet verdienen en dat kan ik niet in T?EN jaar geleden was er ernstig sprake rt_J van dat de nu zevenender tig jarige Schulte als pachter van het restaurant in het Bossche stadion de wielersport vaarwel zou moetne zeggen. Met zakelijk inzicht wist hij evenwel een regeling te treffen, waardoor de exploitatie van het restaurant verzekerd was en hij kon blijven rennen. Daarmede trof hij de roos, want het be heer van het restaurant is helemaal niet lucratief gebleken. En dus móét Schulte die er een kapitaaltje in heeft gestoken eigenlijk wel blijven rennen. Gelukkig voor hem is hij nog altijd een graag ge ziene figuur, die zijn nummer goed weet te verkopen. Een degelijke training houdt hem verder in vorm. Als hij niet aan wed strijden behoeft deel te nemen, kan men hem dagelijks zijn zestig tot zeventig kilo meter zien fietsen met zijn oude koppelge- noot, de Ossenaar Gerrit Boeijen. In de wintermaanden traint Schulte bovendien drie dagen in de week op de wielerbaan van Antwerpen. Schulte heeft nu ook zijn eigen mening over de wielersport. Die is in de breedte gegroeid, zegt hij. Er is een gebrek aan top figuren als een Fausto Coppi, Rik van Steenbergen, Ferdi Kupler en anderen. Zo ontstaat het gevaar dat het publiek uitge keken raakt. Vandaar dat men in het win terseizoen op de wielerbaan in Antwerpen speciaal de jongere wielrenners wil brengen. Voor dat seizoen heeft ook Ger rit Schulte getekend. Zo komt hij weer uit in de zesdaagse van Brussel en ook weer in die van Parijs. Voorts staan ook de nodige wedstrijden in Brussel en Gent op zijn agenda, steeds met de Haarlemmer Gerard Pepers als koppelgenoot. En Schulte zou Schulte niet zijn als hij niet spoedig van zich zou laten horen. IN een Amerikaans medisch tijdschrift zijn harde woorden geschreven met be trekking tot de bokssport. Zo dringt dr. Frank Ferliano - de vroegere voorzitter van de medische commissie van de athletiek- commissie van New York - in een artikel aan op de instelling van een nationale of internationale medische code voor de boks sport. Hij is van mening, dat boksen onder officieel medisch toezicht moet worden ge plaatst wil het ooit het brandmerk van „gelegaliseerde moord" kwijt raken. Na de oorzaken van de vele ongevallen met dodelijke afloop te hebben opgesomd geeft dr. Ferliano de maatregelen aan welke deze ongelukken kunnen voorko men. Hiertoe behoren onder meer het ge bruik van een beter vulsel voor de hand schoenen en van een voering die geen vocht, doorlaat; plaatsing van dikkere mat ten onder het canvas in de ring; verbete ring van de kwaliteit van de beenwindsels; gebruik van veerkrachtiger tandbescher- mers en proeven met substanties, die beter dan thans het uitglijden in de ring kunnen De Haarlemse Korfbalclub „Animo Ready", die op 27 Juni 1927 werd opgericht, begint Zondag met een bescheiden jubileumviering. Die dag zullen namelijk de veteranen van twaalf tot twee uur op het Gemeentelijk Sportterrein aan de Kleverlaan kunnen be wijzen dat zij het korfbalspel niet verleerd zijn. Van tien tot twaalf uur speelt het* tweede twaalftal voor de H.K.B.-competitie tegen Aurora 3 en van kwart over twee tot vier uur ontmoet Animo Ready I voor de K.N.K.B.-competitie Sport Vereent uit Santpoort. Het wordt dus een dag, waarop „alle generaties" bijeen zullen zijn. Er is een grote belangstelling voor deze dag, temeer daar het eerste twaalftal nog ongeslagen is, en een goede kans maakt om dit jaar naar de tweede klasse te promoveren. De bekende sportvlieger Willem van Graft is, zoals nog in een deel van onze vorige oplaag is gemeld, Woensdag avond, door de duisternis misleid, in zijn woonplaats Rijswijk (Z.H.) in de Vliet gelopen en verdronken. Zijn stoffelijk overschot zal Maandag op de algemene begraafplaats te Rijswijk ter aarde worden besteld. De sportvlieger Willem van Graft, in vliegerskringen meer bekend als „paps" Van Graft, werd 14 April 1891 geboren. Zijn eerste contact met de luchtvaart had hij in 1920, toen in ons land een aantal Duitsers met een „vliegend circus" demon straties gaf. Van Graft kreeg van hen een paar lessen en kocht korte tijd later een Albatros-vliegtuig. Hij woonde toen in Haarlem en was bij het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf van Noordholland als mon teur werkzaam. Van de heer E. Fraenkel, thans tandarts te Haarlem, kreeg hij in Deventer vlieglessen en op 15 December 1920 behaalde hij zijn vliegbrevet. Spoedig daarna gaf hij in verschillende plaatsen van het land, onder meer in de toenmalige gemeente Schoten, vliegdemonstraties. In Februari 1922 deed hij van zich spreken, toen hij boven het dichtgevroren Hoornse Hop stuntvluchten maakte en de ijsvlakte als vliegveld gebruikte. In 1923 werd hij op Schiphol chef van de startploeg van Fokker. Dit bleef hij tot 1926. Van Fokker kocht hij een S 2-romp en S 3-vleugels, waarmee hij zelf een toe stel in elkaar zette, dat de „S 2'/s" werd genoemd. Met dit toestel heeft hij korte tijd vliegles gegeven, tot hij in 1928 als instruc teur bij de in 1927 opgerichte Nationale Luchtvaartschool op Waalhaven werd be noemd. Sindsdien is hij bij de N.L.S. ge bleven. Toen in Amsterdam de belangstel ling voor de sportvliegerij groeide, ging Van Graft in 1931 eerst naar Schiphol en daarna naar Twente, waar hij met de lei ding van de N.L.S. op dat vliegveld werd belast. In 1934 kreeg hij de afdelingen Eelde en Teuge er bij. Kort voor het uitbreken van de oorlog, in 1939, werd hij geplaatst op de afdeling Ypenburg van de Nationale Luchtvaart- school. Bij de sluiting van de school als ge volg van de bezetting geraakte Willem van Graft op non-actief. In 1946 echter trad hij weer bij de Natio nale Luchtvaartschool in functie om de vliegdienst te organiseren en instructeurs op te leiden. In 1949 verliet hij de N.L.S. met pensioen. Hij aanvaardde toen een functie bij een handelsonderneming te Bussum, maar op vele vliegfeesten bewees hij door zijn „crazy flying", dat hij nog niets van zijn capaciteiten had ingeboet. Vorig jaar vierde hij zijn 60ste verjaar dag met sportvliegers op Schiphol. Dank zij hun medewerking en die van de K.L.M. werd Van Graft in staat gesteld een reis naar Amerika te maken en.zijn dochter in Canada een bezoek te brengen. Het m.s. Japara van de Koninklijke Rot terdamse Lloyd, dat op 12 Augustus in de Straat van Gibraltar bij dichte mist een ernstige aanvaring had, waarbij het voor schip totaal werd vernield, heeft op een werf in de Italiaanse haven Spezia een nieuwe neus gekregen. De Japara zal Dinsdag haar reis naar de Perzische Golf voortzetten. Vandaar zal de Japara naar Indonesië varen. ADVERTENTIE Wanneer U lang achtereen moet werken wordt er veel van Uw kracht gevraagd en verdient het aanbeveling U goed te voeden. Vul daarom Uw maaltijden aan met VITAMINE GISTVLOKKEN. Zij versterken het uithoudingsvermogen. VITAMINE GISTVLOKKEN, een pro duct van de Koninklijke Nederlandse Gist- en Spiritusfabriek, bevatten het volledige Vitamine B complex, bene vens een hoog percentage eiwit. voorkomen. Hij dringt voorts aan op het verplicht stellen van een periodiek me disch ondrezoek en op toepassing van mo derne diagnose-methoden teneinde ook de symptomen op te sporen bij een bokser, die „punch-drunk" is. Het dunkt ons dat dr. Ferliano de boks sport te veel door Amerikaanse bril heeft bezien, doch aan de andere kant verdient zijn streven om en vooral internationaal gezien de veiligheid in de bokssport steeds hoger op te voeren ongetwijfeld de aandacht van allen die de „noble art of selfdefence" een goed hart toedragen. E. K.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6