Frans beroep op Adenauer had geen enkel succes Europees forum der politieke jongeren geopend Deze winter wordt weer subsidie voor schilderwerken verleend Weerbericht Haarlems Dagblad Ranselen Frans-Duitse Saarbesprekingen afgebroken Saarverkiezingen 30 November Nog meer arrestaties in Kenya Het woord is aan Prins Bernhard belicht problemen der internationale samenwerking Als staking voortduurt wordt fabriek verkocht UNO schuift de Chinese kwestie af Vorig jaar door deze regeling veel minder werkloze schilders Joegoslavisch gebied geschonden „Time" was voortijdig Verklaring van Eisenhower Oorlogsgedenkteken in Den Bosch onthuld ,De Ommelanden Australisch vliegtuig vermist Perstrein terug naar Seoul Er is reeds een koper gevonden 67e JAARGANG No 93 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 27 OCTOBER 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 253 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschi jnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.t2. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MET ENIGE VERWONDERING zal men er in andere landen zeker kennis van heb ben genomen, dat de vraag van weder invoering van lijfstraffen voor bepaalde misdrijven in Engeland opnieuw ernstig aan de orde is geweest. Weliswaar is die wederinvoering afgewezen, want de rege ring heeft bij monde van de Lord Chan cellor (minister van Justitie) verklaard dat zij niet tot dergelijke wetswijziging be reid is en de meerderheid staat achter haar maar er is dan toch maar een debat over in het House of Lords, het Hogerhuis, gehouden. En de man die op wederinvoe ring van lijfstraffen aandrong was de hoog ste rechterlijke autoriteit na de Lord Chan cellor, namelijk de Lord Chief Justice. Deze althans uiterlijk zeer barse figuur zijn naam is Lord Goddard zei bovendien in onomwonden termen waarom hij dat wou. En een aantal juristen onder de Lords bleek het met hem eens te zijn. Lord Goddard verklaarde dat de criminaliteit in Engeland in onrustbarende mate is toegenomen en dat een „terreur" heerst niet alleen in lan delijke streken, maar zelfs ook in een Lon- dens district als South Kensington, waar vele oude mensen bang zijn om 's avonds .de voordeur te openen als er gebeld wordt. Nu wordt dezelfde straf gegeven aan schof ten, die vrouwen en kinderen mishandelen en jonge meisjes met ontzetting vervullen als aan de man die wegens openbare dron kenschap wordt ingerekend of aan de groenteboer die voortdurend te hoge prijzen gerekend heeft, zei hij. Dezelfde soort straf. De Lord Chief Justice voegde hieraan toe dat hij dagelijks drie of vier brieven krijgt van mensen, die hem vragen wat hij van zins is te doen om verbetering in de toe stand te brengen. Hij sprak van „gangstex-s" de Amerikaanse term. Hij zei dat de gangster een bruut is, die de neiging tot mild straffen alleen maar als zwakheid ziet. Hij waarschuwde tegen het gevaar, dat bedreigde mensen eigen rechter in hun zaak zouden gaan spelen. Lord Goddard is er geen voorstander van dat het publiek zich van wapens zou gaan voorzien. Maar als het niet beschermd wordt gaan wij daar naar toe, voorspelde hij. Wat het strafmid del betreft zou hij niet willen terugkeren tot „the cat" een stok met negen leren riempjes eraan, waarin knopen gelegd zijn omdat men daarmee de afgeranselde tot een soox-t martelaar kan maken. Maar hij zou wel die minder venijnige geselroede willen toepassen, die in Engeland vanouds als „the bix-ch" wordt aangeduid en die vol gens hem de daarmee gestrafte man be lachelijk maakt. Lord Howe viel hem in zoverre bij, dat hij zeide dat „vrouwen en andere weerloze personen" in Engeland minder veilig zijn dan twee generaties dat is dus zestig jaar geleden. Een voor ons merkwaar dige uitspraak; voor ons land gaat dat zeker niet op. Lox-d Templewood, vóór de oorlog een internationaal bekend man als Sir Samuel Hoare hij was toen enige jaren Brits minister van Buitenlandse Zaken zei dat hij Lord Goddard's voorstellen tot weder invoering van lijfstraffen als kwakzalvers middelen beschouwde. En hij herinnerde eraan dat de Magistrates' Association er zich verleden week bij stemming tegen heeft uitgesproken. „Deze mannen en vrou wen, die in hun eigen omgeving voort durend in contact met misdadigers komen, hebben zich in een weloverwogen besluit tegen lijfstraffen verklaard." De president van het House of Lords, de Lord Chancellor in Engeland is de mi nister van Justitie tevens president van het Hogerhuis erkende dat het soort mis drijven, dat vroeger met ranselen bestraft werd, is toegenomen. Maar, zei hij, met wederinvoering van lijfstraffen zou men de klok honderd jaar, zelfs langer dan dat achteruitzetten. Zulke voorstellen maken een paniekerige indruk. Nieuwe maatx-ege- len, die pas vier jaar geleden zijn inge voerd, zijn nog niet voldoende verbi-eid en er is nog niet genoeg ervaring mee opge daan om ze als ontoereikend te beschou wen. Wij kunnen ons voorstellen dat Lord Simonds (de minister van Justitie) zich verzet tegen een terugkeer naar de ransel methodes van een ver verleden. En wij ge loven niet eens dat men er een schrik mee zou wekken, die bepaalde lieden van hun wandaden zou weerhouden. Wel zou men er een verruwing van zeden mee in de hand wex-ken, met een toenemende neiging tot wraaknemingen incluis. Het klinkt dan misschien wel stoei-, om er in een aantal gevallen maar op te slaan, maar uit het oogpunt van verbetering van menselijke verhoudingen is het waardeloos. Dat een zo hoog geplaatste rechterlijke autoi-iteit als de Lord Chief Justice uitrekent, dat men de berkenroede met meer succes kan toepassen dan de kat, omdat men de ge troffene in het eerste geval belachelijk maakt en hij zich in het tweede wel eens martelaar kon gaan voelen mag ons, in deze moderne tijd, als een uiting van rech- tei-lijke mentaliteit verwonderen. Het schijnt uitsluitend op een geest van ver gelding en wraakneming te duiden. Ge lukkig heeft 'tle regering alle geseling af gewezen en toont zij zich bereid voort te gaan op een weg, die wel grote zorg en moeite vei-gt, maar tenminste tot goede resultaten leidt en niet alleen maar stoer is. R. P. Volgens berichten uit het Joegoslavisch- Bulgaarse grensgebied zouden Bulgaarse militaix-en Zondagochtend het vuur ge opend hebben op een Joegoslavisch garni zoen 17 km ten Noord-Oosten van Dimi- trowgrad. Radio Belgrado deelde mede, dat de militairen met automatische wapens schoten onder dekking van zware machine geweren. Tezelfdertijd vlogen vijf a zes Bulgaax-se vliegtuigen over de Joegosla vische grens. Een er van, een Mig 15 straal jager, vloog tot Pirot, ongeveer 25 km van de grens. De toestellen keerden later naar Bulgarije terug. Een uur eerder vloog een Bulgaarse jager verschillende malen boven het Joegoslavische dorp Gx-ad. In Groningen is de eerste steen gelegd voor de nieuwe studentensociëteit „Mutua Fides" aan de Grote Markt. De oude sociëteit aan de Noordzijde van de Grote Markt is destijds door oorlogshandelingen vernield. Van onze correspondent in Parijs) Enkele dagen eerder dan in Parijs over het algemeen verwacht werd zijn Zaterdag avond de besprekingen tussen Frankrijk en Duitsland over de europeanisatie van het Saargebied afgebroken. Dit werd medegedeeld door een officieel communiqué, dat in Bonn door kanselier Adenauer en de Franse Hoge Commissaris, André Fran cois Poncet, werd uitgegeven. Weliswaar verklaart dat communiqué dat Frankrijk en Duitsland voort zullen gaan naar een accoord te streven, maar uit de openhartigheid, waarmee wordt geconstateerd, dat het niet mogelijk is geweest overeenstemming te bereiken inzake de datum der verkiezingen in het Saargebied, blijkt wel overduidelijk, dat men zich over die voortgezette pogingen geen illusies maken moet. Intussen kan men zeker niet zeggen, dat de Franse en Duitse ondex-handelaars hun gespx-ek lichtzinnig hebben vex-bx*oken,want de laatste maanden, om precies te zijn sinds einde Juli, ging er bijna geen week voorbij of er werden tussen Bonn en Parijs één of twee nota's gewisseld. Nota's, die alle be trekking hadden op een gemeenschappe lijke verklaring, die over het Saarprobleem zou worden gepubliceex-d en waarin dan Schuman en Adenauer de punten zouden hebben opgesomd, waarover ze het dan in middels helemaal of bijna eens waren ge worden. Maar die lijst is nu dan wel zo mager gebleken, dat men er met goed fat soen niet meer voor de dag heeft willen komen. Men meent in Parijs te weten, dat de beide standpunten zich de laatste weken steeds verder van elkaar verwijderd heb ben. Een laatste beroep van Poncet om begrip bij Adenauer voor de belangen die Frankrijk in de Saar verdedigt als redelijke tegemoetkoming voor de verliezen die het tijdens de oorlog heeft geleden is dus Za terdag vruchteloos gebleken. Onder deze omstandigheden heeft Hoff mann, die zich Zatex-dag op dx-ingend ver zoek met de Franse ambassadeur Grandval en de zeven voornaamste politieke leiders in het Saargebied naar Parijs had gespoed en vier uur lang met minister Schuman aan de Quai d'Orsay confereerde, blijkbaar geen reden meer gezien om de datum van de verkiezingen ten tweede male uit te stellen. Te minder omdat zo'n uitstel grond wetsherziening noodzakelijk had gemaakt, aangezien op 12 December het huidige Saarparlement zijn tijd officieel zal hebben uitgezeten. De verkiezingen, waarvan in Parijs ver wacht en in Bonn gevreesd wordt, dat ze de Frans gezinde x-egering een overwinning zullen bezorgen, blijven zo xxu dus op 30 November bepaald. Uteraard zal, over het algemeen geno men, de Frans-Duitse verstandhouding door het fiasco van deze Saarbesprekingen niet verbeterd worden en in Parijs ver wacht men reeds dat Bonn nu de Saar- kwestie bij de Europese raad aanhangig zal NAIROBI, (Reuter); De politie var, Kenya en militairen hebben Zondag bij omvangryke nasporingen in het gebied van Iiiamboe, 16 km. ten Noorden van Nairobi, 4!) verdachten gearresteerd. Een woox'dvoex-der van de regering heeft Zondag, na de intensieve actie van de vorige week tegen de Mau Mau, verklaard dat de toestand over het algemeen stabiel is en geen reden tot ongex-ustheid geeft. Volgens bex-ichten die in Nairobi zijn ontvangen zijn de meeste jonge mannen van de Kikoejoe-stam vei'dwenen. De af gelopen week hebben piloten van ver kenningsvliegtuigen gemeld, dat duizenden naar het uitgestrekte berggebied trokken, dat alleen te voet begaanbaar is. De po litie tracht er achter te komen of de uit tocht het gevolg is van vrees voor de po litie of deel uitmaakt van een plan van de Mau Mau om stamleden te vex-zamelen voor een opstand tegen de regex-ing. Zondag is de eerste zending revolvers uit Engeland in Nairobi aangekomen. De blanken konden de laatste tijd geen wa pens kopen. Djomo Kenyatta en ongeveer 20 andere verdachten zijn ondex'gebracht in een kamp in de woestijn nabij de noordgrens van Kenya. maken, terwijl tevens gerekend wordt op de mogelijkheid dat Adenauer ook zal trachten de UNO in deze kwestie te inte resseren. NEW YORK, 27 Oct. (AFP). Een aantal exemplaren van het Amerikaan se weekblad „Time" is deze week uit gegeven met een omslag, gedateerd 10 November, dat onder de kop uitslag der verkiezingen" de portretten van gouverneur Stevenson en senator Spark- man als de nieuwe president en vice- president te zien gaf. De vergissing was des te vermakelijker, omdat „Time" krachtig de candidatuur van generaal Eisenhower steunt. De fout is ontstaan, doordat van tevoren reeds, gewoonte getrouw, twee millioen omslagen voor het verkiezingsnummer gereed waren gemaakt, waarvan de ene helft de overwinning van de republi keinse candidaten, generaal Eisenhower en senator Nixon, en de andere helft de overwinning der democratische can didaten bekend maakt. Op de binderij waren nu enige honderden exemplaren van het nummer van deze week per ongeluk van de omslag van laatstge noemde partij voorzien. Generaal Eisenhower heeft een schrifte lijke verklaring aan de pers overhandigd, waarin hij uiting geeft aan zijn mening, dat het program voor de oefening van de reserves van de Amerikaanse strijdkrach ten, opgesteld door de democratische rege ring, volkomen mislukt is. In de verklaring bevestigde hij dat hij, in geval hij tot pre sident zal worden gekozen, een program zal opstellen gebaseerd op de militaire behoef ten van het land en op de wex-kelijkheid, die het nodig maakt dat sterk en doeltref fende reserves gehandhaafd blijven". Te 's-Hertogenbosch is Zaterdagmiddag het oorlogsgedenkteken onthuld, dat werd opgericht door de leden van de 53ste Welsh Infantery Division, welke in Octo ber 1944 's-Hertogenbosch bevrijdde. De onthulling geschiedde door brigade-gene raal C. F. C. Coleman, destijds brigade commandant van de divisie. Het monu ment werd ingewijd door de Lord Bishop of Saint Asaph (Wales), dr. Bartlett. In zijn toespraak herinnerde generaal Coleman aan de strijd van acht jaar ge leden en zei dat de Engelse soldaten er trots op zijn te hebben deelgenomen aan de bevrijding van Nederland. Burgemeester Loeff aanvaardde het mo nument voor zijn stad. Er werden vele kransen gelegd, onder andere een namens de moedex's van de gesneuvelde soldaten van de 53ste divisie. In de heden gehouden trekking der Staatsloterij is op het nummer 1312 een prijs gevallen van f25.000. Wijnaendts Francken: De vrouw wil op een grote voet leven, maar op een kleine rond wandelen. De secretaris-generaal der NAVO, Lord Ismay, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan HM. de Koningin en met Prins Bernhard gejaagd. In de tuin van het landgoed „Raaphorst" ziet men vai\ links naar rechts: de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, Lord Ismay, Prins Bernhard, mevrouw Tjarda van Starkenborgh Stachouwer Lady Ismay, Koningin Juliana en jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Prins Bernhard heeft hedenmorgen in de grafelijke zalen in Den Haag het Europees Forum der Politieke Jongeren geopend met een rede, waarin hij onder meer zei, dat het een zeer hoopgevend feit is in deze verwarde tijden dat zo vele jonge mensen interesse hebben voor de politieke, economische, sociale en culturele problemen van buiten de grenzen van hun geboorteland. Eén van de voornaamste oogmerken van deze jeugd-samenkomst is zoveel mogelijk jonge mannen en vrouwen bekend te maken met de essentiële aspecten van deze problemen. Een volledig begrip bij de jongere leden van de gemeenschap van de doelstellingen en van de mogelijkheden welke de internationale samenwerking biedt voor de oplossing van onze dagelijkse problemen is van primair belang voor het voortbestaan van de democratische levenswijze. Een tweede doel van deze bijeenkomst, zo zei Prins Bernhard, is het samenbrengen van vertegenwoordigers van politieke jeugdbewegingen uit verschillende landen, jonge mannen en vrouwen met zeer uiteen lopende geloofsopvattingen en politieke ideeën, teneinde een opbouwende bespre king te houden over de groei van de bewe ging naar een grotere eenheid van Europa. Na herinnerd te hebben aan hetgeen sinds de oorlog op het gebied der internationale samenwerking is bereikt, zei de Prins, dat binnen het terrein vaix de U.N.O. en het Noord-Atlantisch Verdrag behoefte bestaat aan een engere Europese samenwex-king. De Europeanen beseffen meer en xneer, dat er een gemeenschappelijke erfenis te verdedigen en een gemeenschappelijk lot te delen is. Zij hopen samen te bex-eiken, wat voor elk land alleen een onmoge lijke taak zou zijn. De gedachte aan een nauwere inter-Eux-opese samenwerking, aan Het Rode Kruis korps Haarlemmermeer hield Zaterdagmiddag in Halfweg een groots opgezette oefening, die een veronderstelde ontploffing in het fabriekscomplex van de Normi lot idtgangspunt had. De foto geeft een overzicht van het gewondentransport, waarbij behalve bootjes en auto's, ook steigers en kranen te pas kwamen, die de vrijwilligers van het korps zelf hadden geconstrueerd. eeix grotere eenheid in Europa, wint snel aan kracht. Deze gedachte kan alleen ver werkelijkt worden, als een sterke gemeen schapszin de Europeanen er toe brengt de offers te aanvaarden, die voor het gemeen schappelijke doel gebracht dienen te wor den. Dit besef is in het bijzonder aanwezig bij de Eux-opese jeugd. Europa's jeugd houdt de blik gericht op een nieuw Europa. Zij beseft de noodzaak om de krachten van dit oude continent te gebruiken in een machtige poging om het te helpen zijn kracht en voorspoed te her winnen, geleid door zin voor gemeenschap pelijke verantwoordelijkheid voor het ver vullen van gemeenschappelijke taken, ter- wijl de typische individualiteit van elk der deelnemende landen beveiligd wordt. De gedachten over de toekomstige Euro pese structuur zijn nog verre van gekris talliseerd. Maar wij kunnen ons onmogelijk een Europa, zelfs een verenigd Europa, vooi'stellen, dat vaix de rest der wereld onafhankelijk is en dat zijn deuren sluit-, voor cultureel, economisch en wetenschap pelijk verkeer met andere werelddelen. Sedex-t de oorlog werden zeer bemoedigende resultaten bereikt bij het pogen om te komen tot een grotei'e eenheid door de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking en de Europese Betalings unie, de verdragsorganisaties van de vijf mogendheden en de Raad van Europa op het gebied van cultuur, sociale veiligheid, de rechten van de mens en administx-atieve voorschriften. Het karakter van deze orga nisaties is voornamelijk dat van een machi nerie voor intei-gouvermentele adviesgeving en samenwerking. Enkele weken geleden trad een organisatie met een totaal ver schillend karakter in werking, aan de Eux-o pese Kolen- en Staalgemeenschap, de eerste bovennationale gemeenschap. Het probleem of samenwex-king en ge deeltelijke integratie zou leiden tot fede ratie of con-federatie, in welke mate natio nale souvereiniteit beperkt dient te worden, de vx-aag op welke wijze samenwex-king be reikt moet worden, zijn zeer zeker belang- ï-ijke vragen, die niet alleen staatslieden en politici aangaan, maar de gehele bevolking, want zij bezit in ons democratische systeem de souvex-einiteit der beslissing. Wij allen, de jongeren onder ons het meest, zullen de consequenties van onze keuze ten volle dienen te beseffen. Tot slot zei Prins Bernhard, dat hij grote waarde hechtte aan deze bijeenkomst voor de jeugd van Europa, omdat deze de jon geren een unieke kans biedt om grondig bekend te geraken met de problemen, die hij ia zijn rede aangeroerd had. Vliegtuigen zoeken naar een Dakota van de Australische luchtmacht, die volgens de berichten bij de Zuidkust van Nieuw- Zuid-Wales vermist wordt. Het toestel is hedenochtend van het vliegveld Mascot te Sydney opgestegen en had brandstof voor 290 minuten vliegen aan boord. Na 326 m. was het nog" niet teruggekeerd. In het vliegtuig bevinden zich een bemanning van vier koppen en twee geleerden van de Gemenebest-organisatie voor wetenschap pelijk onderzoek ten dienste vaix de in dustrie. Zij hielden zich bezig met proe ven om kunstmatig x-egen te verwekken. De trein, die gebruikt werd voor de huis vesting van vertegenwoordigers van de pers te Moensan (Korea) is naar Seoel te ruggekeerd. De trein zal echter gex-eed ge houden wox-den, om onmiddellijk naar Moensan te rijden, mochten de onderhan- delingen over een wapenstilstand te Pan- moendjom hervat worden. In een onderhoud, dat het A.N.P. had met de directie van de Coöperatieve Fa briek voor Melkproducten te Groningen, deelde de directeur, de heer F. de Boer, mede, dat, wanneer deze staking, welke thans haar tiende week is ingegaan, nog enkele weken voortduurt, de fabriek defi nitief verkocht zal worden. Men heeft reeds onderhandelingen ge opend met een koper, die accoord is ge gaan met de verkoopvoorwaarde, dat geen der thans stakende arbeiders in het nieuwe bedrijf, dat ook een zuivelbedx-ijf zal wor den, wordt aangesteld. Zij zal verder een tegenvordering indienen van ruim een millioen gulden voor door de staking ge leden schade. Inmiddels wordt volgens de directie het leven van de werkwillige arbeiders van de Ommelanden lastig gemaakt. Men post voor de woningen van deze arbeiders, ter wijl de buurt circulaires van de stakings leiding ontvangt, waarin wordt medege deeld, waar onder opgave van straat en huisnummer een werkwillige woont. Men vraagt de steun van de buurtgenoten, om deze man te bewegen xxiet naar het werk te gaan. NEW YORK. (Reuter). De Algemene Vergadering der UNO heeft Zaterdag met 42 tegen zeven stemmen, bii elf onthou dingen, besloten voor de duur van haar huidige zitting geen beslissing te nemen in het vraagstuk der Chinese vertegenwoordi ging. Deze beslissing werd genomen op aan beveling van de commissie voor de ge loofsbrieven, die een Sovjet-Russische eis had verwox-pen, strekkende tot het weren van Chinees-nationalistische vertegen- woordigex-s en het slechts erkennen van afgevaardigden van de communistische re gering te Peking. De Russische delegatie diende daarop een andex-e resolutie bij de Algemene Ver gadering in, strekkende tot het ongeldig vei-klaren van de geloofsbrieven der le den van de Chinees-nationalistische de legatie. De Algemene Vergadering besloot echter, na eex-st het rappox't van de com missie voor de geloofsbrieven te hebben goedgekeurd, met 45 tegen zes stemmen het Russische voorstel niet in stemming te brengen. De Algemene Vex-gadering heeft Dene marken, Columbia en Libanon tot leden van de Veiligheidsraad gekozen. Deze lan den zullen voor twee jaar de zetels bezet ten, die de afgelopen twee jaar door Bra zilië, Turkije en Nederland zijn ingeno men. De zittingstermijn van laatstgenoem de land en loopt aan het einde van dit jaar af. In tegenstelling tot vorige verkiezingen voor het lidmaatschap van de Veiligheids raad was in dit geval slechts een stem ming nodig. Columbia en Libanon kregen 58 van de 60 stemmen, terwijl op Dene- marken 56 stemmen werden uitgebracht. Tussen 17 November en 28 Januari zal men ook deze winter op bepaalde schil derwerken een subsidie van twintig per cent kunnen krijgen. Indien men voor een minimum bedrag van f 250 aan binnenwerk of f 600 aan bui tenwerk laat uitvoeren, daxx kan men voor dit werk subsidie aanvragen. Deze aanvragen lopen over de schilders patroons. Werken ten laste van het rijk, voor nieuwbouw, verbouw en in eigen beheer vallen buiten deze regeling. Voor woningbouw-verenigingen kan een uit zondering betreffende eigen beheer worden gemaakt. De aanvragen worden behandeld dooi de commissie „Mebesal", die de Dienst Uit voering Werken D.U.W. adviseex-t omtrent goedkeuring. De beoordeling geschiedt mede op grond van gezamenlijk vast te stellen richtprijzen. De commissie Mebesal, „Meer en beter schilderwerk in allex- belang", heeft in sa menwerking met de DUW opnieuw deze regeling gecreëerd om het aantal werkloze schilders in de wintermaanden zo laag mo gelijk te houden. Men bepex-kt zich tot die werkzaamheden, die in wintertijd zonder enig bezwaar kunnen worden uitgevoerd. Het aantal werkloze schilders was in de afgelopen winters weer zeer hoog. In het begin van dit jaar was dit ruim 8800, het gemiddelde van acht jaren voor de oorlog. Door een eerste subsidiei-egeling slaagde men er in het aantal in de eerste maanden van dit jaar met 3000 te drukken. De sub sidie-uitgave dekte het bedrag, dat andei-s aan steun zou moeten zijn uitgekeerd. Bo vendien leverde men hierdoor een bijdrage tot het consex-veren van de woningvoor raad. Men kreeg 5000 aanvragen voor f 6 millioen aan schilderwerk, waarvan anders i zeker 60 percent niet zou zijn uitgevoerd. I Ongeveer 24.000 extra-man-weken, die I anders in ledigheid zouden zijn doorge bracht, waren met deze werken gemoeid. Men keerde 1,2 millioen gulden aan sub sidie uit. Reeds wordt overwogen deze of derge lijke maatx-egelen in volgende jaren ook tot andere takken van het bouwbedrijf uit te bx-eiden. Zodx-a publiekrechtelijke bedrijfs organisaties in werking zijn, zullen derge lijke maatregelen beter kunnen worden genomen, dan thans. De minister van Sociale Zaken vond de px-oefneming van begin 1952 zozeer ge slaagd, dat hij ook thans een beschikking voor de subsidiëring van schilderwerk heeft uitgevaardigd. ZACHT WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met geduren de de nacht plaatselijk lichte regen, maar morgen overdag overwegend droog. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen Zuid-West en Zuid. Nog iets hogere temperaturen. 28 October Zon op 7.28 uur, onder 17.19 uur. Maan op 15.25 uur onder 1.19 uur. Hoog en laag water in ÏJmuiden Maandag 27 October Hoog water: 10.03 en 22.46 uur. Laag water: 5.09 en 17.47 uur. Dinsdag 28 October Hoog water: 11.35 uur. Laag water: 6.49 en 19.20 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1