Metaalbewerkersbond „St. Eloy" viert zilveren feest „Zang en Vriendschap" jubileerde met twee opera's in concertvorm JEUK D.D.D. Agenda voor Beverwijk Agenda voor Haarlem De radio geeft Dinsdag Santpoort Dankdienst in de oude kerk Driehuis Castricum IJmuiden Eerste Hoogoven lasser jubileerde PANDA EN DE MEESTERDOKTER 'grieven aan etc redactie <£cclx ió lx et zo Slaven als slaven MAANDAG 27 OCTOBER 1952 2 'n TIP VAN BOOTZ Esperantisten-tentoonstel ling in het Statenhuis Prof dr. van Niftrik sprak in de Grote Kerk te Beverwijk Hervormden één Kinderen krijgen melk op school „Uniek voor ons land" M. A. Plooy bejubeld door vele vrienden Kerkelijk Nieuws De resultaten van hard werken door het gemengde koor „Zang en Vriendschap" gedurende de afgelopen maanden culmi neerden Zaterdagavond in een uitstekend geslaagd operaconcert, dat meer dan dui zend bezoekers naar de grote veilinghal aan de Breestraat getrokken had. We mo gen bewondering hebben voor de ijver van dit koor; bewondering, die weliswaar in de eerste plaats moet uitgaan naar de vocale prestaties, maar ook naar hetgeen men organisatorisch heeft bereikt. „Zang en Vriendschap" heeft zich gedu rende de eerste jaren van zijn bestaan bezig gehouden met hier en daar een greep te doen uit de zo rijk geschakeerde koor litteratuur. Ditmaal nu men het eerste lustrum vierde heeft men zich volgens een vast omlijnd plan bepaald tot het weergeven van twee opera's in fragmen tarische vorm. Ongetwijfeld voldoet dit meer dan de te hooi en te gras gekozen koren zonder enige samenhang. Het bewijs hiervan heeft men overduidelijk met dit jubileumconcert geleverd. De aandachi van de toehoorders kon zich beter concen treren. Met medewerking van de solisten Greet Koeman, Chris Scheffer en Gerard Holt- haus van de Nederlandse Opera en met begeleiding van leden van het orkest var deze organisatie heeft men een goed ge slaagde vertolking gegeven van- de vocale hoogtepunten uit „Faust" van Gounod en „Cavalleria Rusticana" van Mascagni. „Faust" is met „Carmen" nog steeds de meest vertoonde opera. In eerstgenoemd werk, dat 19 Maart 1859 zijn première te Parijs beleefde, vindt men de beste eigen schappen van Gounod's compositorische talenten terug: de fijne smaak waarmede hij instrumenteerde, de boeiende, nooit banaal wordende melodieën, die bij alle operaliefhebbers bekendheid verwierven. En wie de muziek van „Faust" vreemd is, kent allicht het werk van Goethe: de ge schiedenis van de legendarische dokter Faustus, die zijn ziel aan Mefisto verkocht teneinde zijn jeugd te herkrijgen. Goethe completeerde het diepzinnige gedicht, waar hij 62 jaar aan gewerkt had, kort voor zijn dood in 1832. Weinige decennia later wordt er, zij het in een geheel omgewerkte vorm, opnieuw bekendheid aan gegeven door de opera. Dank zij een voortreffelijk sluitende uit voering heeft het jubilerende „Zang en Vriendschap Zaterdagavond een mijlpaal bereikt. Stephen Jansen leidden het ge heel op een knappe wijze, zodat het samen spel te loven viel. Al waren de violen te ADVERTENTIE Voor de uitwendige mens is 't te hopen, dat elk nu in dikke kleren kan lopen. Voor de inwendige mens is het ieder's wens Bootz' Oude Genever en Tip te kopen. Inz. Heer R. L„ Amsterdam omtv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' O-ude Genever Zaterdagmiddag werd in het Statenhuis aan de Velserweg de tentoonstelling ge opend, die de Esperantistenvereniging „Frateco" heeft georganiseerd. De eerste spreker, de heer W. J. Kamlag, noemde esperanto de aangewezen weg voor de ar beiders om kennis te nemen van hetgeen er in de wereld gebeurt. Vervolgens spraken de heren B. M. de Vet, rustend hoofd der Bisschoppelijke Kweekschool, C. R. Prinselaar namens „Kennemerstaten" en P. J. Rijken, namens de Beverwij kse Bestuurdersbond. Op de tentoonstelling was een grote col lectie kranten, maandbladen en correspon dentie te zien, alsmede lectuur in boek vorm, waaronder boeken van de ontwerpei- van het esperantisme, dr. Zamenhof. Deze expositie is door ons indertijd uitvoerig be schreven, toen zij in IJmuiden te zien was. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Symphonette-orkest en solisten. 10.50 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest en solist. 12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amuse mentsmuziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Platen. 15.00 Hier Vrij Europa. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felici taties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding: Bestuurswerk in Zuid-Nieuw-Guinea. 18.00 Lichte muziek. 18.M5 Platen. 18.20 Sport- praatje. 18.30 R.V.U.: De sfeer in de fabriek. 19.00 Nieuws. 19.10 Z.K.H. Prins Bernhard in Midden- en Zuid-Amerika. 19.15 Uit het Boek der boeken. 19.30 Platen. 20.20 Thuisfront- Tombola. 20.30 Radio Philharmonisch orkest. 21.45 Huwelijk in opspraak, causerie. 22.00 Pianorecital. 22.20 Cello en piano. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 De groenteman. 9.30 Platen. 10.20 Orkestconcert. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianoduo. 12.00 Orgel en accordeon. 12.30 Land- en tuin- bouwmedelingen. 12.33 Voor ons platteland. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Zeg een Amerika. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Cello, viool en piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Wereldspaar- dag, causerie. 18.35 Orgelspel. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Fanfare-orkest. 19.20 Mezzo sopraan en piano. 19.45 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.10 Amusementsmuziek. 21.30 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 21.45 Gevarieerde muziek. 22.30 Buitenlands overzicht. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) Televisie Europese Jongeren Forum; Filmreportage vertrek Z. K. H. Prins Bern hard naar Mexico; Weerpraatje; Let op de kleintjes, want de kleintjes letten niet op U!; Rondedans. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Licht concert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Zangrecital. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Tuinbouwkroniek. 13.20 Volks concert. 14.00 Schoolradio. 15.40 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Koorzang. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndikale kroniek. 20.00 Hoorspel. 21.25 Pla ten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. dun bezet, de celli en de bassen waren evenals het koper mooi van klank; het ge hele blazerscorps was trouwens goed op dreef. De solisten gaven zang te genieten, die de toest der critiek zeker doorstaan kon. Hoe moeilijk het in de uiterst ongezellige veilinghal zingt, hoorde ik toen Greet Koe man de tere juwelen-aria vertolkte. De stem kwam door de slechte acoustiek in het geheel niet tot haar recht. De koren waren zuiver; het rhythme liet niets te wensen en de dlynamiek was van een gehalte zo als we maar zelden te horen krijgen. In het bijzonder bekoorden de mannenkoren door hun gave klank. De dames bleven, wat dit betrof, nog steeds in de minderheid. Een zekere, heesheid ont nam de sopranen het stralende aan haar zang. „Siciliaanse Boereneer", zoals men Mas- cagni's korte opera ver-Nederlandst, is een tweede parel geworden van dit concert. Met gloed heeft men gezongen van de on trouw van Turiddu, de liefde van Santuzza en de wraak van Alfio, de bedrogen echt genoot. Het succes, dat „Zang en Vriendschap" met deze avond bereikt heeft mag voor het koor een aansporing zijn meer van deze opera's in concertvorm te geven. A. J. VAN DER WEIJDEN ADVERTENTIE Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk In enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Als laatste bijeenkomst der Beverwijkse gezinsweek werd Zondagavond in een stampvolle Grote Kerk een bijzondere dienst gehouden, welke geleid werd door prof. dr. J. C. van Niftrik en waaraan het Beverwijks Mannenkoor „Zanglust" zijn medewerking verleende. Prof. dr. J. C. van Niftrik sprak in deze bijeenkomst over het onderwerp „Open deur politiek in het gezin" en hij begon met vast te stellen, dat de kerk één groot gezin is en ieder gezin op zichzelf een kerk be hoort te zijn. Het avondmaal noemde spre ker heel belangrijk en in zekere zin een gunst, zoals het voor een vriend ook een eer moet zijn om de maaltijd bij zijn gast heer te nuttigen. Zoals bij elk gezin de vrienden en verloofden der kinderen als leden van het gezin worden beschouwd, zo staan in de kerk ook de deuren te allen tijde open voor wie een vriend van Christus wil zijn. Symbolisch noemde spreker het gezin: God, de vader; Christus, de broeder en de kerk, de moeder. ADVERTENTIE Op een druk bezochte jubileumreceptie met veel sprekers en nog meer cadeaux kan het bestuur van de Nederlands Katho lieke Metaalbewerkersbond „St. Eloy", af deling Wijk aan Zee, met alle vreugde terugzien: Zaterdagmiddag hield het be stuur temidden van bloemstukken haar receptie in „Sonnevanck". Als eerste opende burgemeester mr. H. J. J. Scholtens de rij. Met enkele woorden feliciteerde hij het bestuur en hij sprak de wens uit, dat het de afdeling nog vele jaren voorspoedig moge gaan. Namens de parochie sprak de geestelijk adviseur en deken B. G. Hosman een woord van waardering voor de afdeling en hij hoopte, dat zij voor haar leden met Gods zegen veel goeds zou kunnen ver richten. Rector v. Ginkel van „Heliomare" sprak in dezelfde geest. De tweede voor zitter van het hoofdbestuur, de heer C. v. d. Hulst dankte de afdeling voor haar werk, waardoor zij tot grote bloei was ge komen. Landelijk telt St. Eloy thans 146.000 leden, waarvan de jubilerende afdeling een behoorlijke bijdrage had geleverd. Afge vaardigden van „St Eloy" uit IJmuiden, Beverwijk en Heemskerk boden hun zus- terafdeling de felicitaties aan van hun eigen afdelingen. Ook de K.A.B. was ver tegenwoordigd door de voorzitter van de afdeling Beverwijk, de heer Chr. Sturk, die evenals vele andere sprekers een cadeau aanbood. Tussen vele andere sprekers, die elk een vereniging vertegenwoordigden, waren er enkele particulieren verschenen, die even eens hun beste wensen kwamen aanbieden. De heer G. S. K. Blaauw, die namens de Hoogovens-directie sprak, memoreerde de prettige samenwerking, die hij steeds met de Unie-verenigingen had. Voor de leden was er Zondagavond in „Sonnevanck" een klinkende feestavond verzorgd door het gezelschap Borano, onder de titel „Humor en rhythme". Het muzi kale gedeelte werd ingeleid met enkele accordéonnummers van Fred Roozendaal, bekend van het Orkest zonder Naam, die er een dankbaar applaus mee oogstte. Harry Maandag 27 October KENNEMER THEATER 7 en 9.15 uur: „Daar komen de tanks". LUXOR THEATER 7 en 9.15 uur: „Fan faren der Liebe" W.B. THEATER 8 uur: „Duivelsbrigade" Dinsdag 28 October KENNEMER- EN LUXOR THEATER Als Maandag. W.B. THEATER Geen voorstelling. KENNEMER THEATER 8 uur: Toneel voorstelling „Nieuw Leven" met „Onbe woond eiland". Bordon, de conferencier van „Negen heit de klok" wist de zaal al even aangenaam bezig te houden en de manipulator mr. Hedri deed een ieder stomverbaasd staan. De clown Borano liet de aanwezigen brullen van het lachen en tot laat in de avond duurde het feest voort, zodat alle partijen meer dan tevreden huiswaarts keerden en „St. Eloy" op weg kon gaan naar haar zesde lustrum. In Santpoorts oude Hervormde kerk is Zondagmiddag een dankdienst gehouden naar aanleiding van de éénwording van Kerk en „Evangelisatie".. In deze dienst, waarvoor veel belang stelling was, trad ds. D. Ter Steege als voorganger op en hij begon zijn inleiding met de stelling, dat de mensen het niet overal eens zijn ook in Santpoort niet. Zo was het in het verleden ook hier in de kerk reden èn oorzaak daargelaten. In Santpoort waren ettelijke gelovigen, die vanwege de prediking niet in de kerk kwamen maar samen vergaderden in, wat men zou kunnen noemen, een „noodkerk", zei de predikant. Toch stichtten deze men sen geen kerk. Zij hadden de Hervormde Kerk lief en wilden gaarne zien, dat wat scheidde, werd uitgewist. Het doel is nu bereikt en zo er nog ondergeschikte me ningsverschillen zijn want waar mensen zijn daar zijn ook verschillende gedachten het grote doel: de eenheid van Gods kerk is bereikt, aldus ds. Ter Steege. Hier na sprak hij over 2 Corinthen 13:13, ver tellende over de leiding, het licht en de troost van de Heilige Geest. De dienst werd o.a. bijgewoond door de emeritus-predikant ds. M. G. Blauw uit Overveen, die destijds vele malen in de „Evangelisatie" is voorgegaan en de eerste steen gelegd heeft van de Hervormde kapel. Ds. P. A. Tichelaar, nu te Ankeveen, die destijds als predikant in Santpoort veel heeft bijgedragen tot de éénheid, bevond zich eveneens onder het gehoor van ds. Ter Steege. Aanwezig waren verder ds. Jonkheer de Geer, Generaal Visitator der Ned. Herv. Kerk; ds. G. v. d. Voet uit Haarlem-Noord, ds. G. Wassenaar uit IJmuiden en ver tegenwoordigers van naburige kerken. Na afloop van de dienst was er gelegen heid in het jeugdgebouw tot feliciteren. GESLAAGD. Voor het doctoraal examen economie aan de gemeente universiteit van Amsterdam, slaagde de heer H. van der Wees uit Drie huis. Zoals al eerder is gemeld, heeft het Castricumse college van B. en W. de ouders van de schoolgaande kinderen voor gesteld de kinderen een 1/4 liter melk mee naar school te geven. Het onderwij zend personeel zou er dan op toezien dat de melk om 11 uur in de morgen genut tigd werd. Deze nieuwe maatregel bleek niet de goedkeuring van de ouders te kun nen wegdragen, met als gevolg dat het college thans het voorstel heeft gewijzigd. Voortaan geven de ouders aan hun melkslijter op, dat een of meer kinderen van hen aan de schoolmelkvoorziening deelneemt. Op zijn beurt doet de melk slijter hiervan mededeling aan de Castri cumse Melk- en Zuivelfabriek „De Hol land" die voor aflevering aan de scholen zorg draagt. De ouders kunnen de melk voor hun kinderen aan de aan huis ko mende melkslijter betalen. Ongetwijfeld zal dit een hele verbetering blijken waar voor vele ingezetenen het college dank baar zullen zijn. Het ruime schaftlokaal van de Con structiewerkplaats van de Hoogovens was feestelijk versierd en de muziek schalde ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de heer M. A. Plooy, baas van de lassers. Namens de directie werd hij toegespro ken door prof. dr. J. F. ten Doesschate, die de jubileum-enveloppe aanbood. De chef van de werkplaats, de heer C. H. Vogelpoel, was de volgende redenaar: bij alle superieuren staat de jubilaris in hoog aanzien, mede door zijn karakter eigenschappen: een vaste wil, bescheiden heid en een prettige wijze om met de men sen om te gaan. Zo kon hij opklimmen tot zijn huidige leidende functie. Teun de Gelder, de oudste der collega's roemde de prettige jarenlange samenwerking ën hij bood een door de lassers vervaardigd ju bileumsgeschenk aan: een als lasapparaat vermomd schemerlampje. Op humoristische wijze haalde de heer J. de Bie, herinneringen op aan een 24- jarige samenwerking met de heer Plooy, en hij bracht de gevoelens van de collega's van de Centrale werkplaats tot uitdruk king in het geschenk, dat hij namens hen aanbood: een electrische klok, geflankeerd door een zuurstof- en een acethyleenfles. de attributen van de lasser. Bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies be treurde het, dat over dit jubileum de scha duw viel van het recente ongeval bij de hoogovens, maar niettemin voelde hij vreugde voor de trouw, waarmede de heer Plooy deze 25 jaren heeft „meegemar- cheerd". De heer Spies besloot zijn woor den met het overhandigen van het eervol getuigschrift en het gedenkbord der „Maat schappij". Namens de afdeling Onderwijs sprak vervolgens de chef dier afdeling, de heer. A. Scherer. Spreker was verheugd, dat hij' de heer Plooy bereid had gevonden om bij zijn dagelijkse werkzaamheden ook nog als leraar op te treden, want hiermede was voor het onderwijs een kracht gevon den, die alle bekwaamheden bezit tot het geven van de lessen. Door de leerlingen was het geschenk vervaardigd: een gelaste sigarendoos, waarvan de inhoud („bijzon dere electroden") of wel sigaren, de ont spanning na de dagtaak zullen bevorde ren. Na een muzikaal intermezzo op de accordéon door de heer J. W. van 't Hoff, sprak ir. S. Strikwerda, chef van de me chanische dienst, die opmerkte, dat 25 jaar geleden de jubilaris de „eerste-en-enige" lasser aan het bedrijf was; thans zijn er vele, doch de heer Plooy is nog steeds de eerste, hetgeen een prestatie mag worden genoemd. Ir. Strikwerda meende te kun nen zeggen, dat de jubilaris de man is, die het lassen van slijtvaste lagen tot een peil heeft opgevoerd, dat uniek voor ons land is. Als laatste, doch zeker niet minste spre ker kwam de voorzitter van de jubileum commissie, de heer W. Barg aan bod, die op humoristische wijze het geschenk van de commissie, een fraaie radiotafel, aan bood en tevens een soort „werkontleding" volgens het systeem van de Bedrijfs Ka der Training, voor de „vervaardiging en de behandeling van de kast" voordroeg. Een fraaie plant werd met enkele harte lijke woorden aan mevrouw Plooy over handigd. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 26 op 27 October KW 6 10 k.; KW 140 85 k.; KW 54 50 k KW 29 20 k.; KW 167 100 k.; KW 163 60 k. Uit halve vleet: KW 168 30 k.; KW 3 35 k.; KW 14 80 k.; KW 144 40 k.; KW 141 5 k KW 67 70 k.; KW 38 100 k.; KW 32 85 k.; KW 41 50 k.; KW 49 70 k.; KW 78 20 k.; KW 173 30 k.; KW 50 85 k.; KW 44 35 k.; KW 176 70 k.; KW 130 100 k.; KW 161 120 k.; KW 2 100 k. uit 50 netten; KW 127 90 k. uit 60 netten; KW 110 155 k. uit 37 netten; KW 151 100 k. uit 40 netten. Gemiddelde vangsten uit halave vleet: Vlaardingen: 65 kantjes. Scheveningen: 65 kantjes. Katwijk: 65 kantjes. 1. Na de succesvolle schatgraverij op het Eenzame Eiland was Panda dus weer millionnair geworden. Dit betekende, dal hij weer in heel grote stoelen en in heel grote kamers moest zitten en dat zijn be diende Jolliepop hem van uur tot uur voorschreef, wat hij doen en laten moest. Dit laatste kwam er op neer, dat Panda eigenlijk niets mocht doen en vrijwel alles moest laten. En dat is natuurlijk niet pret tig voor een levendige, ondernemende Panda. „Ik bemerk, dat wij ons beginnen te vervelen", sprak Jolliepop op een mor gen, toen hij zijn jonge meester de och tend-thee bracht, „hebben wij dan géén hobbies?" „Hobbies?" herhaalde Panda, „ik heb wel mazelen en de bof gehad, maar ik kan mij niet herinneren ooit heb- bies te hebben gekregen". „Hobbies", ver bezigheden, waarmee lieden van stand op beschaafde wijze hun tijd verdrijven". Tijdverdrijvenspelen!" zei Panda hoop vol, „kan ik dan gaan voetballen?" Maar een zekere kilte in de houding van Jollie pop drukte uit, dat voetballen niet öndei zijn opvatting van „hobbies" viel. „Ik zie het al" zei Panda bitter, „dat wordt na tuurlijk weer tuinieren of een verzameling klaarde Jolliepop geduldig, „zijn passende aanleggen van gedroogd zeewier! Ned. Herv. kerk Beroepen te Ernst G. H. van Kooten te Brandwijk. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Wieringermeer J. W. ten Kate cand. te Dordrecht. Geref. kerken Beroepen te Neede W. Kats, cand. te Hoogeveen. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Bergen op Zoom-Rilland- bath W. G. F. van Herwijnen, woonachtig te Vianen (voorheen te Rillandbath). Bedankt voor Ulrum G. Roukema te Ede. Examens Aan de Vrije Universiteit is geslaagd voor het doctoraal examen theologie de heer F. Burger te S tellenbosch (Zuid- Afrika). (Verkort weergegeven) Nog eens: oud-IJmuiden. Met be langstelling heb ik de brief van de heer J. v. d. Horst in uw blad van 25 October gelezen. Gaarne zou ik zijn betoog willen onderschrijven en een en ander willen aan vullen. Het motief van B. en W., dat velen ge leidelijk uit oud-IJmuiden wegtrokken, komt m.i. niet voor discussie in aanmer king. Dit wegtrekken zou n.l. zeker niet gebeurd zijn, omdat die mensen niet in oud-IJmuiden wilden wonen, doch omdat er geen behoorlijke woonruimte aanwezig was. Het is n.l. zo, dat wanneer deze woon ruimte hopelijk binnen afzienbare tijd be schikbaar komt in oud-IJmuiden, er veel meer gegadigden zullen zijn dan er ge plaatst kunnen worden, ook al zou oud- IJmuiden geheel volgebouwd worden met behoorlijke woningen. (De indertijd ge houden enquête hieromtrent was m.i. mis leidend.) Een lid van B. en W. (dat ik overigens respecteer) beweerde tegenover mij, dat niemand het in zijn hoofd zal halen, om, al werden er nieuwe woningen in oud- IJmuiden gebouwd, daar in te kruipen in die nabijheid van die oude rommel daar. Ik stond perplex toen mij dit werd gezegd. Waarom zorgt het college er dan niet voor, dat die oude rommel wordt opgeruimd? Bovendien is het toch begrijpelijk, dat, wanneer een nieuwe kern in oud-IJmuiden wordt opgebouwd, later de onmiddellijke omgeving bij die nieuwe kern kan worden aangepast. Nu er eindelijk een gegadigde is komen opdagen voor een te bouwen industriehal meen ik te moeten opmerken, dat, voor zover mij bekend is, deze gegadigde niets met industrie-vestiging te maken heeft, doch slechts pakhuisruimte zoekt. Moet daar zo'n duur object voor gebouwd wor den? Heren raadsleden, let op uw saeck. (Enop de belastinggelden van ons, bur gers.) En veronderstel, dat de raad accoord gaat met de bouw van de industriehal, het geen naar mijn mening en die van vele anderen, niet denkbaar is, waarom moet die dan gebouwd worden tegenover het post kantoor en niet meer Westelijk. Gebeurt dit met voorbedachten rade, om elke andere mogelijkheid van bebouwing bij voorbaat uit te slüitén? Ik zou wel eens willen weten hoeveel in komsten van de duizenden toeristen, die de bezienswaardigheden van oud-IJmuiden zouden willen zien, aan de vele mid denstanders, die toch ook burgers van Velsen zijn, en aan de gemeente lijke schatkist zijn onttrokken door de deplorabele toestand van dit gedeelte van onze gemeente. Menige gemeente benijdt ons om het bezit van dergelijke objecten en zou deze beter weten te exploiteren. Hoe kan een gemeentebestuur zo slecht ge oriënteerd zijn. En dan, beter één vogel in de hand dan tien in de lucht! H. VEUGER. MAANDAG 27 OCTOBER Westerhoutpark 1 a: ORG Centrum, Ro bert Peereboom spreekt over „De mens als gemeenschapsmens", 8 uur. Spaarne: „Wet zonder recht" en Abbot en Costello, 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „On moonlight bay", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Laatste ontmoeting", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „San Francisco", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij was 17 jaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Morgen begint een nieuwe dag", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. City: „Vallei der Adelaars", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 28 OCTOBER Gemeentelijk Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Spaarne: „Wet zonder recht" en Abbot en Costello, 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Laatste ontmoeting", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „San Francisco", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij was 17 jaar", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Mor gen begint een nieuwe dag". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De rode schoentjes", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Triest. Uit Hamburg wordt gemeld, dat de internationale politie op het ogenblik op een bende jaagt, die zich bezig houdt met meisjeshandel en die speciaal van Duitsland uit meisjes naar Afrika brengt. Door het ingrijpen van de West- Duitse ambassade in Rome gelukte het een dezer dagen drie jonge Duitse dan seressen in Triëst aan te houden en naar haar land terug te zenden. Triëst was een tussenstation, vandaar zouden de meisjes naar Khartoem worden ge bracht. De Duitse recherche heeft reeds enige tijd geleden gewaarschuwd voor een jonge vrouw,die meisjes voor nacht kroegen in Afrika probeerde te werven. Smyrna. Generaal Schlatter, commandant van de luchtstrijdkrachten van de NAVO in de Zuidelijke sector, is Zon dag uit Smyrna naar Athene vertrok ken. Voor zijn vertrek verklaarde hij op een persconferentie, dat hij met de be velhebbers van de Turkse luchtmacht voornamelijk heeft gesproken over het vestigen van een centrum voor de tac tische luchtmacht in Smyrna. Buik. Op het vliegveld van Rome heeft Zondag een Brits straalvliegtuig van het type „Cornet" onmiddellijk na het opstijgen een noodlanding uitgevoerd, omdat een der vier motoren weigerde. Het toestel werd zwaar beschadigd. Geen der inzittenden werd gewond. De gezagvoerder van het toestel ontdekte de motorstoring toen de „Cornet" juist van de grond was en besloot onmiddel lijk een buiklanding te wagen. De „Co- met" kwam 20 meter buiten de start baan terecht en trok een diepe voor in de door regen doorweekte grond. Bin nen enkele-seconden was de brandweer van het vliegveld ter plaatse en werd het toestel bespoten om uitbreken vgn brand te voorkomen. Zuiniger. De Amerikaanse luchtmacht heeft de instelling van een advies-com missie tot bezuiniging bij de aanleg van Amerikaanse luchtbases in de hele we reld bekendgemaakt. Reeds enige maan den hebben Congrescommissies voor onderzoek naar de bouwkosten van der gelijke bases critiek geoefend op de luchtmacht. De nieuwe commissie zal bestaan uit militairen en burgers. Geschikt. Op een persconferentie heeft generaal Vandenberg, de chef van de staf van de Amerikaanse luchtmacht, Zaterdag te Parijs verklaard, dat Ame rikaanse straaljagers reeds enige tijd met atoomwapenen kunnen worden uit gerust. Hij zei dit naar aanleiding van berichten volgens welke Britse straal jagers binnenkort geschikt zouden zijn zijn voor het meevoeren van atoombom men. In Duitsland zullen binnenkort Amerikaanse straaljagers worden ge- stationneerd. Taifoen. Talrijke plaatsen in Indochina zijn Zaterdag door een hevige taifoen geteisterd, die grote schade heeft ver oorzaakt. Uit Annam worden grote overstromingen gemeld. Taifoen EL Volgens de laatste cijfers zijn de vorige week op het Philippijnse eiland Luzon 510 mensen omgekomen bij een wervelstorm. Ongeveer 400 per sonen worden bovendien nog vermist. 400.000 mensen werden dakloos. Inmid dels nadert een tweede storm, die naar verwachting nog heviger zal zijn dan de vorige. Open deuren. De Amerikaanse autoritei ten in Duitsland hebben Zaterdag weer een oorlogsmisdadiger, namelijk Her mann Giesler, uit de onder het bestuur van het leger staande gevangenis van Landsberg ontslagen. Giesler werd in 1947 tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn aandeel" in de wreedheden in het concentratiekamp van Mühldorf. Vrijdag werd door de Britse autoriteiten de oorlogsmisdadi ger Wielen vrijgelaten, die veroordeeld was wegens deelneming aan het doden van een ontsnapte geïnterneerde en aan de terechtstelling van krijgsgevangen personeel van de Britse luchtmacht. Contact. Het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn heeft Zaterdag bekend gemaakt dat op 27 October een West- Duitse regeringsdelegatie op uitnodi ging van de regering van Saoedi-Arabië een bezoek zal brengen aan Dzjidda. Op het ogenblik bevindt zich een Arabische delegatie in West-Duitsland, die bespre kingen voert met vertegenwoordigers van regering en industrie. Gedachtenis. Zaterdag is te Genève op de „Place de Hollande" een plechtigheid gehouden, waarbij aan een van de zich daar bevindende huizen een gedenk plaat werd onthuld. Deze gedenkplaat, die herinnert aan de eeuwenoude be trekkingen tussen Zwitserland en Ne derland, werd door de voorzitter van de vereniging NederlandZwitserland, de heer Jean Martin, overgedra gen aan de autoriteiten van de stad, in tegenwoordigheid van de Zwitserse vice-premier, minister van Onderwijs, Albert Picot en de Nederlandse gezant mr. A. W. C. baron Bentinck. ZOALS vele afzonderlijke stammen van gemeenschappelijke herkomst onder de verzamelnaam Germanen werden aange duid, zo werden (en worden) ook vele vol ken van Oost-Europa onder de naam Sla ven samengevat. Tot hen rekenen we mo menteel de Russen, Polen, Tsjechen, Ser- ven, Bulgaren, Kroaten, enz. Ten tijde van Karei de Grote woonden reeds verscheidene f van deze Slavische stammen langs de Dalmatische kust, een gebied dat thans gro tendeels onder Joegoslavië valt. Venetië, de stad die de zeeën langs deze kusten be heerste, had in die dagen x reeds een grote macht en bloei be reikt. En het was juist in deze stad dat de winzucht door de kerk in die tijd als de „zonde der gierigheid" betiteld zich in haar brutaalste vorm manifesteerde. Want de Christelijke Venetianen hielden op geregelde tijden razzia's in Zuid-Slavië, waar zij de bevolking uit de dorpen weg voerden teneinde ze als slaven te verkopen. Deze menselijke koopwaar werd, wat de mannen betreft, naar Byzantium (Constan- tinopel) geëxporteerd omdat daar een groot gebrek aan werkkrachten bestond en een stevige slaaf dus een goede prijs opbracht. De vrouwen werden echter ge leverd aan de markten in het Mohamme daanse Rijk der kaliffen om daar de ha rems te bevolken. Met de opbrengst van deze export be- taalde de stad Venetië haar weeldeartike len, die toen reeds op grote schaal werden geïmporteerd. Het was dus, om de moderne term maar weer eens te bezigen, een devie- zenkwestie, zij het dan dat deze door de Venetianen o.i. weinig menslievend en elegant werd opgelost. Maar over de moraal wilden we het eigenlijk niet hebben. Het gaat hier om de term „Slaven", waarmede oorspronkelijk uit sluitend de leden van de Slavi sche volksstam werden aange duid, doch die later tevens werd gebezigd voor het mense lijk „handelsmateriaal", waar door tenslotte iedere mens, waarop eigendomsrechten van anderen rustten, als slaven werden beti teld. Karei de Grote, die het met het Chris tendom goed meende, heeft in 786 Paus Hadrianus de les gelezen over het feit dat de slavenhandel der Venetiaanse kooplie den zelfs in het gebied van de Kerkelijke Staat bedreven werd, maar de Paus bleek niet bij machte dit euvel te keren. Laten we ons daarom liever tot iets an ders wenden. Wellicht boezemt het u be lang in te vernemen dat glas niet door de Phoeniciërs werd uitgevonden gelijk vele schoolboekjes leren doch dat het van aanzienlijk oudere datum is.' Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2