unie DAMESMODEHUIS Agenda voor Velsen „De Kennemers" leed 2-1 nederlaag tegen UW DCO versloeg Terrasvogels ADO'20 liet eerste verliespunt aan VVB (1-1) Velsen JOPPERS CANADIANS Heren Overhemden Dertig jaar „Excelsior" met feestconcert gevierd „Progressief" cabaret zonder stijl Havenberichten 7. Kinheim verloor verdiend van DEM (0-2) Gelijkspel voor Velsen tegen GVO: 2-2 Purmersteyn ondervond geen tegenstand van Vitesse Alle Waterloo-ploegen klommen op de ranglijst Watergraafsmeer-CSV 1-1 IEV kon het tegen Haarlem 3 niet bolwerken Wijk aan Zee dwong W.S.V. gelijkspel af: 2-2 Tweehonderdvijftig keer vd. Wateren Korfbal Watervliet moest in de laatste minuten winst afstaan Dammen Leiders en degradatie sollicitanten Henk Kuitwaard eerste in wisselbeker-rit Tafeltennis bij VGZ Wandelen gevaarlijker dan motorrijden Mej. A. Mulder nam afscheid van haar school Zaterdag ontvingen wij weer een nieuwe voorraad Opslagruimte nodig voor B.B.-materiaal MAANDAG 27 OCTOBER 1952 Ongeval kostte Bleeker gekneusde rib De wedstrijd Kinheim-DEM op „Tus- senwijk" is, ondanks invallers voor Zon neveld en Appel van de DEM-elf, een verdiende overwinning voor de Bever wij - kers geworden, die vooral te danken was aan het goede aanvalsspel en het zuivere plaatsen. Van het begin af zette DEM snelle aan vallen in op het Kinheim-doel, waar doel man Keirsgieter nog al wat omhanden kreeg. Kinheim kwam meer in de aanval, maar na 35 minuten gaf Jansen een mooie pass aan rechtsbuiten Bakker, die van de zijlijn een hard schot loste, dat in het Kinheim- doel verdween. (01). Na de hervatting pakte Kinheim anders en beter aan met heftige aanvallen. Star man werd door v. d. Klooster vervangen en de DEM'ers herstelden zich; speelden veel zuiverder en na 20 minuten verraste linksbuiten Lieshout Keirsgieter met een als voorzet bedoeld laag vleugelschot. (0—2). Tien minuten voor het einde ontstond een botsing tussen de DEM-man Groenland en de Kinheimer Bleeker, die met een ge kneusde rib van het veld moest worden gedragen. DEM liet De Boer gelijktijdig uitvallen, zodat beide ploegen de reste rende tijd met 10 min verder speelden zonder verder nog tot grote dingen te komen. Het is voor Velsen in de uitwedstrijd te gen GVO min of_ meer op een teleurstel ling uitgelopen. Hoewel de Velsenaren vrij wel voortdurend in de meerderheid zijn geweest, konden zij het tenslotte niet ver der brengen dan een twee-twee gelijkspel en het jammerlijke hiervan is dat het ge lijkmakende doelpunt voor GVO in de laatste minuut ontstond, toen iederen zich reeds met een Velseroverwinning verzoend had. Het was een spannende ontmoeting want tegen een sterker spelend Velser- tearn stelde de thuisclub een enthousiast spelletje, waaraan de Velsenaren hun han den vol hadden. Toch kreeg Velsen een voorsprong, toen Kramer z'n kans schoon zag en de GVO-doelman passeerde. Maar nog voor de rust was de stand weer in evenwicht. Toen in de tweede helft Kramer zijn club opnieuw aan een voorsprong hielp, een twee-een en de Velsenaren onophou delijk in de aanval bleven, zag het er naar uit, dat Velsen een sprekende overwinning zou behalen. Diverse goede kansen bleven evenwel zonder resultaat en in de laatste ogenblikken, bij een plotselinge aanval, ontstond een scrimmage voor het Velser- doel en hieruit kon GVO de gelijkmaker in het net werken. Met gelijke stand kwam dus het einde (22). Na een door De Kennemers zeer slecht ge speelde wedstrijd is door dit Beverwijkse team de eerste nederlaag geleden in de nieuwe competitie: tegen de Utrech tenaren van UW moesten De Kennemers het afleggen met 21. In deze wedstrijd was Van Luyn in be paald slechte conditie en de zeer goed spe lende rechtsbuiten van UW passeerde de De Kennemers-achterhoede dan ook her haaldelijk, zonder veel tegenstand te ont moeten. De tweede zwakke plek in het Kennemers-elftal was Bouvré, die voor de geblesseerde v. d. Plas op de linkshalf plaats was opgesteld. De rust ging in met een 20 voorsprong voor UW, en hierna pakten De Kennemrs aanvankelijk wel even beter aan, hoewel er kennelijk geen doorbraak te forceren was. Ongeveer 20 minuten na de rust maakte Janssen het eerste en enige tegenpunt na een voorge zette bal van H. v. d. Sluis (21). Het was voornamelijk aan keeper Wilkes te danken, dat De Kennemers er nog met zo'n gunstige stand afkwam. Het is Vitesse '22 uit Castricum niet gelukt de laatste plaats in haar afdeling te verlaten. Nu was het Purmersteijn dat met een 3—0 overwinning de terugreis naar de Zaanstreek aanvaardde. Vitesse '22 speelde voor de eerste maal het stopperspilsysteem en als gevolg hiervan liepen haar spelers elkaar danig in de weg. Na een kwartier spelen maakten de gasten door toedoen van hun linksbuiten het eerste doelpunt dat echter niet van buitenspel ont bloot is geweest. Slechts 5 minuten later was 't de Purmersteijn-middenvoor die de te ver uitgelopen Vitesse-doelman verraste en het leder kalm langs hem heen in het verlaten doel kon plaatsen. Een goede kans ging voor de thuisclub verloren toen midvoor Twisk plotseling doorbrak en de reeds geslagen doelman der gasten passeerde. De bal werd echter op de doellijn door een inderhaast teruggekomen achterhoedespeler wegge werkt. Kort na de hervatting bracht de linksbuiten der bezoekers met een kopbal de stand op 0—3, en hoewel de thuisclub nu beter speelde dan in het eerste gedeelte van deze ontmoeting kon zij niet tot het maken van doelpunten komen. ADVERTENTIE Het midden en betere genré Voor de chic „UNlC"* Meeuwenlaan hoek Cederstraat IJmuiden-Oost - Tel. 4206 KENT U ONS SPAARSYSTEEM? Maandag 27 October Rex, 20 uur: „De laatste der piraten". Thalia, 20 uur: „Paniek in Fort Worth". Dinsdag 28 October Rex: Geen voorstelling. Thalia: geen voorstelling. Terrasvogels heeft het tegen DCG niet kunnen bolwerken, hoewel de Vogels kan sen genoeg gehad hebben om althans een gelijk spel uit het vuur te slepen. Mot de rust was de stand 11, maar al 5 minuten na het begin profiteerde DCG van een mistrap van Kramer, doch Schipper maakte op zijn beurt van een slechte uittrap van de DCG-doelman ge bruik, zodat de schaal weer in evenwicht kwam. Na de rust heeft de thuisclub geruime tijd het spel in handen gehad, doch de voorhoede, waarin Röbken zijn plaats aan een jongere kracht had moeten afstaan, miste voor het doel de nodige stootkracht, zodat de resolute DCG-verdediging steeds weer het terrein kon zuiveren. Het laatste kwartier was voor DCG. Vijf minuten voor het einde wist de midvoor doelman Akkerman, die in deze ontmoe ting wederom goed werk geleverd heeft, ten tweede male te passeren (21). Uitslagen De Terrasvogels-elftallen boekten de volgende resultaten: TerrasvogelsDCG 12; Terrasvogels 2Zandvoortmeeuwen 4 90; ADO 3Terrasvogels 3 55; Ter rasvogels Junioren aVVB a 11. Spaarndam en Waterloo ontliepen el kaar tijdens de ontmoeting van Zondag in kracht niet veel, maar de voorhoede der IJmuidenaren was schotvaardiger. A. Broek nam het eerste doelpunt voor Wa terloo voor zijn rekening (10) waarna G. Post uit een pass van Zwanenburg er reeds in de 15e minuut 20 van maakte. Gevaarlijke tegenaanvallen van Spaarn dam leverden door slecht schieten niets op. Vijftien minuten voor de rust wist de linksbinnen van Spaarndam de achter stand te verkleinen. (21). De tweede helft begon met een tech nisch overwicht van Waterloo en na 10 minuten maakte een back van Spaarndam hands; de strafschop werd door Post net jes ingeschoten (31) en even later was het weer Post, die uit een voorzet van Broek het mooiste doelpunt van de wed strijd scoorde. Waterloo deed het nu kal mer aan, zodat Spaarndam wat meer in de aanval kwam en 10 minuten voor het einde wist de linksbuiten een misverstand in de Waterloo-verdediging af te straffen. 4—2. Waterloo 2 dat met de rust 20 achter siond tegen DEM 4 wist met 62 te win nen. Het 3de bleef ongeslagen door in Zandvoort met 42 van TZB 2 te winnen. Waterloo 4 en de junioren wilden niet achterblijven en brachten het ook tot een overwinning resp. tegen IEV 4 en Zand voortmeeuwen jun. In een meer'spannende dan mooie wed strijd tussen VVB en ADO '20 hebben do Heemskerkers hun eerste punt in deze competitie op „Watervliet" moeten laten. De Breesapers verdienden wat meer dan deze 'puntenverdeling, al bleef de voor hoede beneden de maat.. Gedurende het eerste kwartier gaf ADO het tempo aan, maar slordig afwerken hield alle gevaar verre van keeper Van Veelen. Nadat Geellofs eerst de bal uit een hard schot van Van der Lin den uit de bovenhoek had weggegraaid, kwam tegen de verhouding in een doel punt aan de andere kant tot stand toen na 20 minuten Roos zijn man niet volledig afdekte en De Wit laag voorzétte. De vrij staande Ton Dam kon v. Veelen gemak kelijk passeren. (01). Na de thee nam WB het spel in han den en moest ADO zich met handen en voeten verdedigen. Geerlofs had een paar keer geluk en de dx-uk op het ADO-doel met af en toe een verre trap van de Heems- kerkei's resulteerde na 9 minuten in een vrije trap. Op 20 meter afstand schoot Bleeker de bal hard in. (11). Heel VVB was aan de slag, om nog meer te krijgen en er waren wei-kelijk sensationele mo menten voor Geerlofs heiligdom. Na 20 minuten vex-schafte ADO zich wat lucht, doch de VVB-achterhoede met Kil aan het hoofd hield stand en gaf de eigen voorwaartsen goede passes door Alleen aan plaatsen mankeerde het dan tenslotte. Niettemin kwam ADO nog even los en moest v. Veelen meermalen in grijpen. De talrijke Heemskerkers herademden pas toen de scheidsi-echter het einde floot. Het Castricumse CSV is er Zondag in ge slaagd met één punt uit Amsterdam terug te keren. Het gelijke spel 11 spreekt te meer, wanneer men weet dat Watergraafs meer veel beter was. Pas tien minuten voor het einde slaagde de hard werkende B. Beumer erin CSV de leiding te bezorgen door van een mistrap van de spil der thuisclub te profiteren. Nauwe lijks een minuut later lag echter de gelijk maker achter doelman De Heer daar hij door een vliegend schot van de Amsterdamse rechtsbuiten in de linkerbovenhoek kansloos werd geslagen. De laatste minuten hebben zowel de thuisclub als de bezoekers fel ge streden voor het winnende doelpunt doch uiteindelijk bleef de stand 11, waar CSV dik tevreden mee mag zijn. Afgezien van het zeer versterkte en tech nisch veel beter spelende Haarlem 3 A, dat in IEV op Rooswijk een gemakkelijke tegen stander vond, is deze wedstrijd meermalen ontsierd door unfair spel van Haarlem-zijde, dat uitliep op een strafschop tegen I.E.V.! Haarlem nam in de eerste helft al het spel in handen, wat na 10 minuten resulteerde in een hard en onhoudbaar schot van de rechtsbinnen (01). Doordat spil Koek zich teveel tex-ug had getrokken, kon de midvoor Effern zich vrijspelen en spoedig daarna op nieuw doelman Van Tienen passeren (02). I.E.V. vocht met de rug tegen de muur en kwam niet verder dan de half-line van Haarlem. Na ongever een half uur kreeg Effern de bal weer vrij; Van Tunen ver zuimde uit te lopen en de Haarlem-midvoor prikte de bal in de hoek (03). Na de hervatting had I.E.V. de wind mee en het tempo werd verhoogd. Er werd echter te veel over de breedte gespeeld zonder de vleugels in te schakelen en dit korte spel gaf de Haarlem-verdediging steeds weer kans in te grijpen. Uit de sporadische aanvallen, die Haarlem kon ondernemen werd Michel ge hinderd wegens vasthouden door de midvoor en de I.E.V .-achterspeler kon zich met deze opvattingen niet verenigen, zodat er een straf schop volgde, die Effern benutte (0—4). Even voor het einde werd I.E.V.-midvoor Bos bij een doorbraak gevloerd door de rechts-achter. Zonneveld schoot de strafschop precies in de handen, van de Haarlem-doelman. De resultaten van Wijk aan Zee zijn de laatste tijd uitstekend en ook thans weer leverde de club uit de kustplaats een goe de prestatie want een gelijkspel tegen WSV in de Woi'mer mag er altijd zijn. En het heeft maar weinig gescheeld of de volle winst was naar Wijk aan Zee gegaan. In de eerste helft gaf Wijk aan Zee aanvankelijk de toon aan en toen de oud- doelman De Blok, die deze middag in de voorhoede speelde, het doel der tegenpartij wist te vinden, scheen een zege voor de bezoekers in 't verschiet te liggen (01). Zij behielden het beste van het spel maar desondanks kon de thuisclub nog voor rust gelijk maken (11). In de tweede helft had Wijk aan Zee aanvankelijk weer de beste vooruitzichten. Uit een hoekschop gaf J. van der Mey Wijk aan Zee opnieuw een voorsprong en enkele goede kansen om de twee-een voor sprong te verhogen lieten de voorwaart sen voorbijgaan. Tot enkele minuten voor het einde bleef de voorsprong bewaard, maar bij een der aanvallen van de thuis club werd een klein misverstand Wijk aan Zee noodlottig. Onhoudbaar voor de doel man vloog de bal in het net (22). Wel deed Wijk aan Zee nog enkele krachtige pogingen alsnog de winst te behalen, maar de tijd was te kort om het felle slot-offen- sief met succes te bekronen. J. H. v. d. Wateren, de bekende secre taris van de voetbalvereniging „Kin heim", die tevens al jaren eerste elftal- speler is, werd Zondagmiddag voor de aanvang van de wedstrijd Kinheim- DEM in de kleedkamers op „Tussen- wijk" door bestuur en supporters harte lijk gehuldigd wegens zijn 250e wed strijd in het eerste. Voorzitter E. Sanders vertolkte de ge voelens van erkentelijkheid jegens de trouwe speler en dit ging gepaard met de aanbieding van een zilveren siga rettenkoker. Ook de voorzitter van de elftalcommissiede heer C. Boot, dank te en noemde het een prestatie 250 wed strijden in een eerste elftal vol te ma ken. De supportersvereniging „Geel Zwart" bleef niet achter en schonk via de heer K. C. v. d. Pijl een grote doos sigaretten. Van de Wateren deelde in zijn dank- ivoord mede offciceus zijn laatste wed strijd voor het eerste te spelen, maar verklaarde zich bereid toch voor zijn club gereed te staan. In de rust heeft voorzitter Smit van DEM de jubilerende Kinheimer nog een bos chrysanten aan geboden. De twaalf van Watervliet I, die in de korfbalwedstrijd tegen Amsterdam-Zuid in de tweede speelhelft een kleine voor sprong hadden behaald, moesten daarna exwaren dat de minder sportieve houding van de Amsterdamse gasten er toe leidde, dat deze voorsprong in de laatste minuten verloren ging. Het begin was een gelijk opgaande strijd met een klein veldover- wicht voor de Watervlieters, die de wind in de rug hadden. Maar de aanval schoot nogal onzuiver en de gasten namen de kans waar, om met een mooie doorloopbal de leiding te nemen na 25 minuten. Kort daarna ki'eeg Veerbeek een opgelegde kans om De Vries te laten scoren (11). Na de vakverwisseling bleven doelpunten voor lopig uit. Amstei-dam scoorde nog net voor de rust, doordat de tegenstander van Veer beek een doelpunt maakte, dat echter met korfbal niets gemeen had (1—2). Na de rust speelde Watervliet beslist geestdriftiger. Berghuis, die onder de paal opereerde, gaf mevrouw Hartman een pracht gelegenheid en het werd 22. Op nieuw waren het de gasten, die op minder sportieve wijze de leiding heroverden (23), maar Vos benutte koi-t daarop een doorloopbal (33). Een felle strijd om de leiding ontspon zich, waarbij de stemming in het veld er niet beter op werd. Het was op een mo ment zo erg, dat de scheidsrechter de Am sterdamse aanvoerder opdracht gaf al zijn spelers te waarschuwen. Na dit incident scoorde mej. Van Lade- steyn het vierde Wateiwliet-doelpunt, maar vijf minuten voor het einde maakte Amsterdam-Zuid nog gelijk. De spannende eindstrijd bracht geen wijziging in de uitslag (44). Hoewel deze „drie-in-de-pan" nooit de trots van de huisvrouw of kok zouden- kunnen uitmaken, zien zij er toch heel aantrekkelijk uit. Het zijn drie Perzische poesen, die te zien zijn op de tentoonstel ling van de „Poesen Club", die ieder jaar te Parijs wordt gehouden. (Foto hieronder). Om de provinciale damtitel DCIJ kan zich vrijspelen Nu de eerste helft van de clubcompetitie om de provinciale damtitel van Noordholland voorbij is, hebben de 12 clubs zich in twee groepen gesplitst. De Amsterdamse tientallen van Gezellig Samenzijn en Jozeph Blankenaar dienden zich als leiders aan, maar bij wijze van verrassing speelt het pas gepromoveerde Amsterdamse O.D.V. gelijk met zijn twee plaatsgenoten op. Kennemerland heeft twee clubs, die een kleine kans houden op de titel. Oosterkwartier won in de afgelopen week met 11—9 van Zaandam en staat nu op de vierde plaats; de Haarlemse Damclub stuurde C.D.A. met een 128 nedrlag naar huis. De overige uitslagen luiden: Gezellig Sa men zijn wint met 137 van Wormerveer; Jozeph Blankenaar wint met 137 van Door Combinatie Groot; D.C.Y. wint met 18—2 van St. Bavo; O.D.V. wint met 164 van Weesp. De rennersclub „Kennemerland" hield tot besluit van het wielrseizoen een rit voor de „Veen-wisselbeker", over 100 kilometer, voor A-klassers. Er waren ook enige B- en C- klassers die een kansje waagden om in het bezit te komen van deze beker, die voor de eerste maal werd verreden. De C-klassers gaven allen op en bij de B-klassers was het alleen Stet Sr. die de wedstrijd tot een goed einde bracht. De uitslag was: 1. Henk Kuitwaard in 2.46.57. 2. Dick de Ruiter op 25 sec. 3. Frans Stroomer. 4. Aad. Geldermans. 5. Joop Stet Sr. De junioren reden een handicaprit over 55 kilometer, welke de volgende uitslag bracht: 1. Th. Bot in 1.52.43. 2. C. Koomén. 3. C. Vis ser. 4. J. Visser. 5. L Braas 6. C. Jong. 7. C- Niesten. 8. L. Grapendaal. Het eerste herenteam van de Velser Tafeltennisvereniging V.G.Z. heeft bij de overwinning van verleden week een 5-5 gelijk spel gevoegd. Deze keer was het Winfried 5, dat één punt moest afstaan aan de Velsenaren. De ovei-winningen wer den behaald door Ales° (2 x), en Sweeren (2 x). Het dubbelspel werd eveneens in een overwinning omgezet. Ook het vierde herenteam kwam deze week voor het eerst in de strijd, evenwel met minder succes. Hotac 3 behaalde een ruime 7-3 overwinning op Langeveld c.s., waarbij nog gevoegd moet worden, dat Hotac drie punten aan de V.G.Z. moest af staan, omdat het onvolledig achter de tafel verscheen. KMC-ers ontsprongen kisten en lampekappen Bijwijze van „lees-oefening" had de Ken- nemer Motor Club Zaterdagavond een wan deltocht van 5,6 km langs Beverwijks dre ven georganiseerd, waaraan een aantal harer leden deelnam. Ditmaal was de route gekozen door de nieuwe (en vaak nog don kere) wijken van Beverwijk. Zo kon het gebeuren, dat een der deelnemers tei'ug- keerde met een blauw scheenbeen: ge vallen over een groentekist, die zomaar ergens op een trottoir stond en dat een andere wandelaar ternauwernood een com plete lampekap misliep, die in het donker achteloos uit een raam werd geworpen De indruk van enkele tippelende motor rijders was dan ook, dat wandelen veel ge vaarlijker was dan motorrijden. Door de dames werden de minste straf- punten behaald: mejufrouw D. Nap boekte er slechts drie en zij ontving hiervoor de wisselbeker èn de hoofdprijs. De tweede en derde prijzen waren voor de dames Kam- minga en Gelens, elk met 5 strafpunten. De herenprijzen werden gewonnen door C. J. Vos en F. Kleijn, elk met 6 punten, en W. Mooy met 7 strafpunten. Na de prijsuitrei king bleven de wandelaars nog enige tijd gezellig bijeen. Het vertrek van mej. A. Mulder, die na ruim vierentwintig jaar de school voor Christelijk Volksonderwijs aan de Van Langeveldstraat als onderwijzeres heeft gediend en per 1 November overgaat naar de Emma-school te IJmuiden-Oost, heeft Zaterdagmoi-gen voor de leei-lingen van haar school een enigszins feestelijk karak ter gekregen. De kinderen hebben deze morgen kun nen genieten van een aantal films en daar na verzamelden allen zich in de gym nastiekzaal. Het hoofd, de heer W. B. Kley- wegt, heeft in de vorm van een verhaal de kinderen de betekenis van het vei-trek van hun onderwijzeres uiteengezet. De dank werd onderstreept door een drietal leer lingen met de aanbieding van een mooi reisklokje, een actetas en bloemen. Vervolgens zongen de kinderen de schei dende onderwijzeres gezang 180 vers 1 toe. Nadat mej. Mulder kinderen en personeel, dat haar met een passend geschenk ver eerde, hai'telijke woorden van dank had gebracht, sloot ds. H. P. Huisman, voorzit ter van het schoolbestuur, deze eenigszins weemoedige afscheidsbijeenkomst. ADVERTENTIE ideaal voor jongens en meisjes, ook in herenmaten. De originele donkerblauwe jumperstof. Ze vliegen weg. Prijzen vanaf 12.50 m. stijging Jackets met im. bontkraag, met gewatteerde voering voor jongens en heren. SPECIALE AANBIEDING met vast boord, zolang de voorraad strekt, alle maten diverse kleuren 4.75 Oosterduinweg 26 IJmuiden-Oost De ArbeidersmandolinecUib „Excelsior" heeft Zaterdagavond in het IJmuidense Patronaatsgebouw ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan een feestconcert ge geven dat er in alle opzichten zijn mocht. Maar daarvoor had „Excelsior", versterkt met de „Vrijbuiters" uit Hilversum, dan ook niet minder dan de solist Henk Dorel in haar midden en behalve de heer Joh. B. Kok, dirigeerde Wessel Dekker met vaardige hand het ensemble. Vooraf gaf de vooi-zitter, de heer A. Meyns een beeld van de historie, die op 6 December 1922 begon. De acht toenmalige leden moesten het vooralsnog zonder lei ding stellen. In 1933 werd er al een jon gerengroep opgericht, waai-van er thans nog enkele oudgedienden tot de leden be horen. Verder roemde de heer Meyns de steun van het gemeentebestuur. „IJmui- dens Roem" had van zijn belangstelling doen blijken door het zenden van een bloemstuk. Excelsiors adspiranten lieten met de Flibustiermars en twee walsen horen dat „Excelsior" voor de toekomst niet hoeft te vrezen. Onder de verzameltitel „melo- dieuse klanken",lieten de gezamenlijke en sembles enige aardige en voortreffelijk ge speelde melodieën hoi-en, waarbij Henk Dorel als solist optrad. Deze prima bariton beschikt over een prettige, makkelijke stem, waarnaar het een genoegen is te luisteren. Vóór Wessel Dekker de taak van Joh. B. Kok als dirigent overnam, had een kleine huldiging van deze vaardige dirigent plaats. De heer Meyns noemde de heer Kok een dirigent, arrangeur en componist van formaat, die zijn belang vcor het cul turele leven in Velsen al bewezen heeft. De heer Kok, die bij het 25-jarig bestaan een gramofoon met pick up mocht ont vangen, ontving thans uit handen van de voorzitter zijn lievelingsplaat, namelijk een Andante Cantabile van Tsaikovsky. De heer Wessel Dekker noemde het hui dige mandoline repertoir voornamelijk het werk van de heer Kok en zeide, dat zijn muziek tot ver buiten de grenzen bekend heid genie. Namens de „Vrijbuiters" over handigde hij de dirigent een boek. Onder de bezielende leiding van Wessel Dekker overtroffen de ensembles zich zelf, waar voor zij van een dankbaar publiek steeds een hartelijk applaus ontvingen. Een heer die als manipulateur en tele- paath optrad zorgde nu en dan voor af wisseling en een bal in „Flora" vormde het feestelijk besluit van deze prettige jubileumviering. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN TrawlvlsserB Maandag 13 October: st. Gelria IJM 21 Dinsdag 14 October: st. Zeelandia IJM 38; mt. Eveline IJM 116. Woensdag 15 October: st. Tubantia IJM 37; mt. Claesje RO 46. Donderdag 16 October: mt. Allan Water IJM 34. Vrijdag 17 October: mt. Dirkje RO 53, Wi- ron IV IJM 209; ml. Heemstede IJM 53. Zaterdag 18 October: st. Herman IJM 2, Vios I IJM 24. Sumatra IJM 62; mt. Maria van Hattem IJM 10, Thorina IJM 33. Maandag 20 October: st. Norma Maria IJM 6, Haarlem IJM 9, Flamingo IJM 25, Schoorl IJM 39, Vikingbank IJM 183, Abraham VL 77; mt. Doggersbank KW 75; mk, Poolster IJM 11. Jacob KW 92, Arendje KW 98, Pie- tertje KW 87. Dinsdag 21 October: st. Tzonne IJM 1, Bloemendaal IJM 71; mt. Johannes Polder- man IJM 20; ml. Arie Nico KW 17. Dirk KW 19. Cornelis KW 21, Concordia KW 26, De Verwachting KW 28, Floris KW 59. Elizabeth KW 64. Saturnus KW 69, Jan KW 84, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Ge broeders KW 108, Petronella KW 125, Arie KW 155, De Vier Gezusters KW 162, Aleida KW 169, Bruinvis RO 1, Dolfijn RO 2; ml. Texel IJM 5, Poolster IJM 11. Dageraad IJM 229, Neeltje IJM 240, Magda IJM 272, Haarlem I IJM 276, Albatros IJM 272. Ne- him I AM 16, Nehim II AM 17. Nehim III AM 18. Marianne KW 10, Anne Marie KW 27, Rein KW 30, Pieter Cornelis KW 31, Tiny KW 34, Prinses Margriet KW 51, Hermina IV KW 53, Dine Marie KW 57, Jacob KW 92, Willem KW 94, Arendje KW 98. Koningin Juliana KW 133, Jana KW 210, Tiny Dieuw WR 33, Tendrikje BU 33, Twee Gebroeders YE 93. Haringdriifnelvisserü Zaterdag 18 October: ml. Jan KW 50, Kees KW 124, Zeemeeuw KW 170. Maandag 20 October: ml. Martha IJM 74, Gorredijk IJM 75, De Arend KW 7, Hubertha Gerarda KW 9. Rijnmond IV KW 15, Mar- garetha en Maria KW 23, Grietje KW 20, Wilhelmina I KW 25, Nederland VI KW 37, Helena KW 39, Rijnmond I KW 42, Neptu- nus KW 45, Volharding KW 65, Noordster KW 67. Nelly Maria KW 70, Zeezwaluw KW 83, Huiberdina Gijsbertha KW 85, Sumatra KW 86, Toenadering KW 95. De Vrouw Jacoba KW 122, Robert William KW 123, Bali KW 129, Nederland VII KW 130. Wil helmina II KW 138, Wilhelmina III KW 147, Java KW 159. Katwijk III KW 131, Everdina Jacomina KW 173. Dinsdag 21 October: ml. Fierman Eduard KW 5. Orion KW 22. Sakina KW 32, Rijn mond II KW 43, Annie KW 54, Henk KW 56, Maria Jacoba KW 73, Excelsior II KW 78. Willy KW 141. Woensdag 22 October: ml. Toenadering KW 95, Onderneming KW 175, Johanna Ca- tharina SCH 23. Donderdag 23 October: ml. Vertrouwen KW 6. Neptunus KW 45, Rijnmond V KW 110, Willy SCL 7; si. Johanna VL 196. Vrijdag 24 October: ml. Cornelia Maria SCH 135. Lezing over Australië voor „Velsen-Noord Vooruit" De Vereniging „Velsen-Noord Vooruit", het overkoepelend orgaan van de vier Noord-Velsense buurtverenigingen, belegt Maandag 10 November in het Hervormd Wijkhuis aan de Dijckmansstraat een ac tuele leken-avond. De heer A. Langkemper zal spreken over „Land en volk van Australië", en deze causerie wordt toegelicht met lantaarn plaatjes. De Arbeiders-Kunstkring Velsen-Haar- lem-Noord heeft voor het komende seizoen een gevarieerd programma samengesteld, dat uit film, toneel en cabaret bestaat en over vijf avonden zal worden verdeeld. Zaterdag werd deze serie geopend met cabaret in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan. Het programma werd verzorgd door het Amsterdams gezelschap „Cultura", dat zich, waarschijnlijk om de tendenz van het gebodene toch maar vooral niet te verhe len, ten overvloede aankondigde als pro gressief. Welnu, ook zonder deze toelich ting zou de strekking van dit kleine en semble weinig aan duidelijkheid te wen sen hebben gelaten. De nummers vertoon den een sterk extremistische inslag. De nadrukkelijk gedemonstreerde politieke overtuiging zou in een democratisch land als het onze ongetwijfeld geen motief mo gen zijn om dit programma te verwerpen, mits het aan de vereiste artistieke kwali teiten voldoet. En hiervan was nu juist bij „Cultura" allerminst sprake. De satire, het sarcasme, de spot en de charge kunnen in de politieke strijd scherpe wapens betekenen, vooral wan neer zij in het cabaret door bekwame ar- tisten met een gedegen vaardigheid wor den gehanteerd. Vooral in Duitsland heeft men zich op dit gebied een vermaardheid en een reputatie verworven, die zelfs door twee bloedige oorlogen niet kon worden vervaagd. Men heeft daar beseft, dat het cabaret allerminst bestaat uit een aantal overbekende politieke leuzen, die met pathos aan het publiek worden voorge legd. En hiervan schijnt „Cultura" nog lang niet voldoende doordrongen te zijn. De in zet was overigens niet het minste gedeelte van dit programma. Uit de proloog sprak een duidelijk besef om de gebruikelijke goedkope succesnummers te ontwijken en deze bedoeling werd geestig gedemon streerd door alle schoonmoeders, baardige moppen en Doodles resoluut van het to neel te verwijderen. Maar helaas werd hier zo goed als niets voor in de plaats ge steld, het publiek moest zich tevreden stellen met enige tamme liedjes en sket ches, waarvan de inhoud zo mager was, dat er ternauwernood van cabaret gespro ken kan worden. En zeker niet van een cabaret, dat de politieke tegenstander door vlijmende spot en spitse humor onsterfe lijk belachelijk weet te maken. De midde len welke door „Cultura" worden gebruikt, zouden daarom bijna naïef genoemd kun nen worden. Ook de leden van dit ensem ble een dame en vijf heren boden weinig aanleiding tot enthousiasme. Zij gaven klaarblijkelijk de voorkeur aan anonimiteit; er was althans geen program ma verkrijgbaar gesteld, zodat de namen der optredenden ongenoemd moeten blij ven. Doordat zij evenwel het peil van ge oefende amateurs nergens overschreden, zijn hun namen ook niet zo belangrijk. Alleen dient hierop een uitzondering te worden gemaakt voor de heer, die onder meer als kruier optrad, omdat hij ten min ste bewees van zijn taak enige notie te bezitten. JAN VAN DAM Het is noodzakelijk, dat de dienst Be scherming Bevolking in Velsen op zeer korte termijn de beschikking verkrijgt over een opslagruimte voor de goederen, welke door het rijk ten behoeve van de bescher mingsorganisatie worden verstrekt. Tot nu toe werden deze goederen onder gebracht in enkele gebouwen van gemeen tediensten, doch de beschikbare ruimte is in die mate onvoldoende, dat voorzieningen op korte termijn moeten worden getroffen. In verband daarmede hebben B. en W. doen nagaan, welk ander gebouw in de ge meente zich leent voor inrichting als cen- traal-magazijn voor de B.B.-organisatie. Het oog is daarbij gevallen op de bovenver dieping van de voormalige wasinrichting aan de Snelliusstraat te IJmuiden, die voor lopig kan worden benut als ruimte voor de opslag van het kleinere materieel. Voor de goederen van groter formaat en voor het rollend brandweermateriaal zal te zijner tijd een andere oplossing moeten worden gevonden. De kosten, verbonden aan het voor op slagruimte geschikt maken van het boven gedeelte van het perceel Snelliusstraat no. 39 worden geraamd op 8500. B. en W. stellen voor het benodigde cre- diet beschikbaar te stellen en de begroting 1952 dienovereenkomstig te wijzigen. Zaterdag 25 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Castor v. Antwerpen. Noi-mandia van Antwerpen. Hondsbosch van Londen. Mangan van Londen. Vardal van Gravesend. Algarve van Grangemouth. Rigel van Rotterdam. Fanny van Swansea. Theo dora van Immingham. Cordola van Hamburg. Wota van Kalmar. Vertrokken zijn: Ocean Swell naar Hull. Westland naar Buenos Aires. Rapid naar Parijs. Mei-ak naar Hamburg. Patria naar Rouaan. Pollux naar Rottei-dam. Kapt. J. Reinecke naar West-Indië. Holderness naar Goole. Draco naar Hamburg. Actjo naar Hamburg. Heriot naar Leith. Westerdok naar Londen. Farmsum naar Narvik. Falcon naar Londen. Normandia naar Gothenburg. Lis- sekerk naar Rottei-dam. Zaansti-oom naar Huil. Rijnstroom naar Londen. Zondag 26 October kwamen binnen: Delia van Rotterdam. Ellen van Dordrecht. IJstroom van Fowey. Swift van Londen. Amstelstroom van Londen. Moicnkerk van Antwerpen. Frisian Coast van Newcastle. Jans van Londen. Eemstroom van Leith. Vertrokken is: Ramsö naar Stockholm.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3