Verrassende nederlaag van Portsmouth tegen Preston North End terstond NAS behaalde de eerste zege- IEV boekte eerste nederlaag VSV was na rust veel sterker, maar verloor toch tegen Enschedése Boys -Clowntje Riek De Twee Zusters De Engelse league Wanderers blijven aan de kop in de eerste divisie Bij rust was eindstand reeds bereikt: 3-1 Alle' weg Italianen en Zweden spelen gelijk: 1-1 Overwinningen van EHS. DIO en Concordia MAANDAG 27 OCTOBER 1952 Schotloze voorhoede Heringa Wathrich Voetballer na botsing overleden Vierdeklassers Voor de kinderen Verrassende resultaten in de HVB Plastic maakt voetballen met witte bal mogelijk West-Duitsland verbreekt sportcontact met Oostzöne FEUILLETON DOOR JOS LODEWIJKS De meest opzienbarende uitslag in Engeland van het league-programma van Zater dag was wel de vijf-twee nederlaag, die Preston North End Portsmouth op eigen terrein toebracht. Veertien dagen tevoren had Preston zelf vijf doelpunten tegen gekiegen tegen Chelsea en verleden week werd de doelman van Preston North End opnieuw vijf maal gepasseerd in de thuiswedstrijd tegen Manchester United. In Enge land bedenkt men zich echter niet lang met het vervangen van een speler, wanneer deze een paar maal achtereen teleurstelt en zodoende werd een andere doelverdedi- ger gezocht en gevonden. Voor de jonge George Thompson van Scunthorpe werd een transfer-som van vijfenveertighonderd pond sterling betaald en in Portsmouth bleek, dat dit geen weggegooid geld is geweest. Thompson had in de ruime zege van zijn nieuwe club een niet gering aandeel. Binnen negen minuten stond Portsmouth, dat zeven wedstrijden achtereen geen nederlaag had geleden, met twee-nul achter. Wel slaagde Duggie Reid er in de score met twee goede doelpunten te nivelleren, maar Portsmouth kon zich daarna de fanatiek aanvallende voorhoede van Preston niet meer van het lijf houden en vooral Tom Firtney was in zijn beste vorm. Hij scoorde twee prachtige doelpunten. Andere resultaten, die tot de verrassin gen behoorden, waren het gelijke spel van Wolverhampton op eigen terrein tegen Middlesbrough, de nederlagen van Black pool en Liverpool en de nieuwe nederlaag van Manchester United, dat nu wel heel erg onder op de ranglijst is beland. De speler, die de meeste aandacht op zich vestigde, was John Shepherd, die in het elftal van Millwall zijn debuut als midvoor maakte. Precies anderhalf jaar geleden zag het er naar uit, dat Shepherd nooit meer een bal zou kunnen aanraken. Als ama teurvoetballer in Millwall werd hij door kinderverlamming getroffen en vier maan den bracht hij in een ziekenhuis door. De artsen raadden hem aan na zijn ge nezing niet meer met voetballen te begin nen, maar weer vier maanden later had de twintigjarige Londenaar zich een plaats in het reserveteam van Millwall veroverd en hij deed het zo goed, dat hij Zaterdag tegen Leyton Orient een kans kreeg in het lea gueteam. Het succes was groot. Alle vier de goals (Millwall won met vier-een) kwamen van de nieuwe midvoor en vier doelpunten in een debuutwedstrijd mag toch wel als een bijzondere prestatie worden beschouwd. Nederlaag van Blackpool De nederlaag van Blackpool tegen Sheffield Wednesday was de eerste nederlaag in eigen huis sedert twaalf maanden. Dit kostte de club van Mat thews de tweede plaats op de ranglijst. Sheffield Wednesday blijkt het zonder de steun van Jackie Sewell uitstekend te kunnen stellen, want de laatste acht wedstrijden brachten de ploeg uit Sheffield vijf overwinningen, en drie gelijke spelen. Blackpool had het ongeluk een tijdlang met de geblesseerde spil Crosland op de vleugel te moeten spelen, waardoor de ver dediging aanmerkelijk was verzwakt. Wolverhampton behield dank zij de nederlagen van Blackpool en Liverpool met twee punten voorsprong de leiding. De Wolves staan nu bovenaan met twintig punten uit veertien wedstrijden, gevolgd door Sunderland met achttien uit dertien, met op de derde en vierde plaats Blackpool en Liverpool, elk met zeventien punten. De volle winst ontging Wolverhampton op het laatste nippertje. Met nog negentig seconden te spelen leidde de ploeg van Billy Wright met 31toen werd Wil liams tweemaal kort achtereen gepasseerd en een gelukkig Middlesbrough verliet even later het veld. De laatste man, die met gebogen hoofd onder de tribune verdween was Bert Williams, de uitblinker van Rot terdam. Weer zege van Sunderland Sunderland heeft zijn alles vernietigende onmars naar de hoogste regionen voortge zet. De drie-een zege op Liverpool bracht het totaal aantal punten uit de laatste zes wedstrijden op elf. Tot dusver was elke overwinning met de oneven goal behaald, maar ditmaal was het verschil twee doel punten en het spel van het Sunderland- team was zo goed, dat de overwinning ge makkelijk groter had kunnen zijn. In Manchester gaat het niet goed. Man chester United kon het thuis tegen Burnley niet bolwerken: een-drie, en Manchester City bracht het ondanks zes wijzigingen in het elftal niet verder dan tot een puntloos gelijk spel. The United deelt nu met Cardiff de 18e en 19e plaats met tien uit dertien en The City staat tweeëntwintigste met zes uit veertien. Tottenham schijnt zich dit seizoen met een plaats in de middenmoot tevreden te moeten stellen. Het werd de eerste over winning van Chelsea op de Spurs sedert veertig jaar. Ramsey miste een strafschop, iets dat hij later met een beter genomen penalty weer goed maakte, maar één doel punt was niet genoeg. Huddersfield verstevigde zijn leiders positie in de tweede divisie met een twee- nul overwinning op Bury. Aan de kop van de derde divisie Noord verloor Oldham één punt tegen Carlisle, waardoor Grimsby de leiding heeft over genomen. De leiders van de Zuidelijke derde divisie, Bristol Rovers, waren in goede vorm en met de vijf-een overwinning tegen Ipswich behielden zij de kop. Uitslagen De uitslagen van de in de Engelse league gespeelde wedstrijden luidden: Eerste divisie ArsenalNewcastle United 30; Aston VillaManchester City 00; BlackpoolSheffield Wednesday 01; Bolton WanderersStoke City 21; Charlton AthleticWest Bromwich Albion 00; ChelseaTottenham Hotspur 21; Derby CountyCardiff City 11; Man chester UnitedBurnley 13; Portsmouth Preston North End 25; Sunderland Liverpool 31; Wolverhampton Wande rersMiddlesbrough 33. Tweede divisie BamsleyLuton Town 23; Blackburn RoversRotherham Uni ted 01; BrentfordLeicester City 42; EvertonWest Ham United 20; Hudders field TownBury 20; Hull CityPly mouth Argyle 01; Lincoln CityLeeds United 11; Nottingham ForestFulham 01; Sheffield UnitedBirmingham City 22; Swansea TownSouthampton 12. Drie kwartier lang heeft VSV het doel van de Enschedése Boys belaagd. Dat was na de rust, toen er van het ploegverband van de Enschedéërs niets meer over was. Maar doelpunten kon VSV toch ook weer niet maken in die periode en daarom verloren de Velsenaren met drie-een. Want in de eerste helft kwam de eindnotering van deze wedstrijd reeds tot stand. Een onstuimig Enschedése Boys liep toen de Velser ver dediging omver en Selderhuis jr. schoot drie keer raak. Daartegenover stelde Van der Kuil één goal. De overige voorhoedespelers brachten er deze middag met het schieten niet zoveel van terecht. In deze ontmoeting is wel duidelijk aan het licht getreden, dat de aanval van VSV de zwakste zijde van de ploeg is. Want hoewel de Enschedé'ers heel hard van sta pel liepen, kreeg VSV in de tweede helft zo'n grote meerderheid, dat een ietwat schotvaardiger voorhoede daar zeker ge bruik van had gemaakt. Het moest nu eigenlijk alleen van Van de Kuil komen, die linksbinnen speelde. Belfroid nam in deze wedstrijd de rechtsbuitenplaats voor zijn rekening. Van der Kuil was dus verre weg de beste man bij VSV. Hij gaf de bal meestal bliksemsnel en goed geplaatst door en scoorde voor de rust het enige doelpunt voor VSV. De andere schoten waren vaak uitstekend gericht en de omhaal na de rust was zeker een doelpunt geworden, als de Enschedése doelman niet net op dat ogen blik zijn beste moment had gehad. Schotloos Zo betekende dat stormachtige offen sief van VSV, dat in de tweede helft onafgebroken voortduurde, toch weer niet zoveel, omdat de andere voor- waartsen het goede schot misten. Van Tielrooy bijvoorbeeld kwam enkele keren vrij, maar zuiver was zijn schieten en koppen toch niet. De Enschedé'ers kre gen in die laatste drie kwartier vrijwel geen been aan de grond en konden zich door krampachtig verdedigen de Velsena ren nauwelijks van het lijf houden. Er was echter aan die periode van Velser overwicht een eerste helft voorafgegaan, die in feite de nederlaag voor VSV bracht. Het gewijzigde Enschedése team begon enthousiast, zodat VSV in de eerste helft de handen vol had. Selderhuis Jr. had ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Tijdens de op nesentien October ee- gespeelde voetbalwedstrijd tussen Vlij men 3 en Haarsteeg 3 moest de rechtshalf van Haarsteeg, Van de Biggelaar, na een botsing naar het ziekenhuis in Den Bosch worden getransporteerd. Daar is hij giste ren overleden. Alle wedstrijden van Haar steeg werden afgelast. daarbij zijn goede dag en maakte drie uit stekende doelpunten. Het eerste kwam na zeven minuten, maar werd door Van der Kuil teniet gedaan, toen Schuurhuis de bal miste. De Velser linksbinnen richtte in vrije positie laag in de rechterhoek van het doel en met succes. Spoedig daarna kreeg de Enschedése links buiten Koenders de bal en deze verschafte Selderhuis Jr. de kans opnieuw te scoren. Onzeker verdedigen De VSV-verdediging was voor de rest niet altijd even zeker, maar de wijze waar op Selderhuis Jr. Spaans tien minuten voor rust passeerde, was toch bijzonder fraai en betekende meteen een drie-een achterstand voor VSV. De Velser doelman droeg beslist geen schuld aan deze cijfers, want verschillende keren kwam hij op fraaie wijze tussenbeide. In de tweede helft kwamen de Ensche dé'ers niet meer aan dragelijk spel toe en VSV beheerste het terrein volkomen. Al leen jammer, dat doelpunten uitbleven. ADVERTENTIE In Stockholm werd gisteren de interland voetbalwedstrijd Zweden-Italië gespeeld. Dadelijk na de aftrap ontketenden de Ita lianen een offensief, dat de Zweedse ver dedigers vele moeilijkheden bezorgde. In de tweede minuut van de wedstrijd passeerde de Italiaanse midvoor Pascuale Vivolo de verdediging der gastheren, gaf toen de bal over aan de mee naar voren getrokken rechtsbuiten Boniperti, die hard inschoot. Het doelpunt werd echter door de scheidsrechter afgekeurd wegens buiten spel. Na ongeveer acht minuten spelen schoot de midvoor der azzuri's een scherpe voor zet van Boniperti ineens langs doelman Svensson. Een kwartier na het Italiaanse doelpunt konden de zevenendertigduizend Zweden juichen om de gelijkmaker. Mid voor Persson passeerde in een korte drib bel de Italiaanse spil en schoot toen laag en onhoudbaar langs Moro. Italiaanse comedic In de tweede helft waren de Italianen meestentijds in de aanval, maar doelman Svensson verrichtte de ene prachtige red ding na de andere en zo bleef de stand een-een. In de tiende minuut na de hervatting kreeg het Zweedse publiek een typisch staaltje Zuidelijke voetbalcomedie te zien. Na een botsing met linksbuiten Stenman bleef de Italiaanse rechtsbinnen Pandolfini liggen. Men zwachtelde zijn been en legde hem op een brancard. Het was doodstil toen Pandolfini van het veld werd gedra gen, maar de gedachte aan het doorbrengen van de rest van de wedstrijd in de kleed kamer deed de Italiaan kennelijk alle pijn vergeten. Hij sprong van de brancard en rende het veld weer in om de scheidsrech ter mede te delen, dat hij weer fit was. Van de Haarlemse vierdeklassers heeft EHS weer goed werk gedaan, want deze club wist met vier-drie van VDO te win nen. Esveld, Van der Ham en Veldmeyer gaven EHS een drie-nul voorsprong en via drie-een werd het door Bark vier-een. Maar een laatste offensief van VDO bracht de eindstand nog op vier-drie. DSS blijft goed stand houden al kon deze ploeg het ditmaal niet verder brengen dan een puntloos gelijkspel tegen St. Pancratius. Maar omdat ook ADO een punt verspeelde aan VVB kwam er in de onderlinge ver houding geen verandering. Onze Gezellen was veel sterker dan De Pionier- en kon door doelpunten van v. d. Velde en Sneek in de tweede helft met twee-nul winnen. DIO leverde een knappe prestatie door bij Halfweg met twee-een te winnen, maar ETO zag zich met deze cijfers door Lynden geklopt. THB kreeg in Hillegom met twee-nul klop tegen Con cordia. Schrama en Aarts hadden voor de doelpunten gezorgd. Met Bloemendaal wil het nog niet vlotten, want tegen KBV kwamen de witten niet verder dan een een-een gelijkspel. Nu ze het wat voorzichtiger deden met de hangmatten ging het goed en konden ze erin komen, zonder dat die dingen omkieperden. Toen ze alle drie onder de dekens lagen, lachten ze eens tevreden naar elkaar. „Ziezo, nou gaan we lekker knorren, jongens. Wel te rusten!" Nou ja, ze praatten natuurlijk eerst nog wel even, want ze waren wat opgewonden door de logeerpartij; maar al gauw kregen ze toch slaap. Ze werden stiller en spoedig vielen bij de een na de ander de ogen dicht. En toen sliepen ze. Buiten was het heel stil in het bos. De maan stond boven de toppen van de bomen; de vensters van de Kabouterhuisjes werden donker, toen ook de Kabouters naar bed gegaan waren en hun lampjes hadden gedoofd. Ja, nu was het heel stil in de nacht. Iedereen sliep nu in het dorp. Maar zomernachten duren nooit zo lang; het werd alweer vroeg licht, toen de zon alweer in het Oosten verscheen. Zijn stralen vielen over het bos en de hanen kraaiden. Het was alweer ochtend. Al tamelijk vroeg stond Pilon op. Hij zette thee en begon alvast brood te snijden. Toen zette hij de ramen open, zodat de heerlijke, frisse morgenlucht naar binnen kon stromen. Vrolijk piepten de zonnestralen de kamer binnen. Pilon liep naar de trap en klapte in zijn handen. „Opstaan! Luilakkengauw je bed uit. Het is heerlijk weer!" Het is in de HVB gisteren een dag geweest, waarop diverse verrassende uitslagen vielen te noteren Een voetbal kan dikwijls raar rollen en menige ploeg, die vrij zeker van de overwinning dacht te zijn, is bedrogen uitgekomen. In de standaax-d eerste klasse deed zich het belangrijke feit voor dat IEV, met twee fraaie overwinningen gestart, door Haarlem 3 A met niet minder dan vier-nul verslagen werd. Het gevolg hiervan is dat een „out-sider" de kop heeft genomen, namelijk Heemstede, dat rustig bleef winnen en Zondag met vier-nul de baas bleef over DSK nadat de rust met een een-nul voorsprong voor de Heemstedenaren was ingegaan. Intussen zijn er genoeg kapers op de kust, want Waterloo bij voorbeeld is geens zins van plan zich op veri-e afstand te hou den. De club uit IJmuiden versloeg Spaai-n- dam met viertwee na een tweeeen rust stand en blijft het leidende Heemstede dus heel dicht volgen. Evenals tx-ouwens EDO 3, dat eigenlijk teleurstelde want het ver speelde een punt aan RCH 4, wat voor de Racingploeg het eerste winstpunt beteken de. NAS, met twee nederlagen slecht ge start, vex-raste VVD door met tweeeen te winnen. Het zag 'er bij de rust nog niet naar uit, want op dat moment hadden de Droste- mannen een eennul voorsprong. De stand luidt thans: Heemstede 4—6 VVD 4—4 EDO 3 3—5 BSM 4—3 Waterloo 3—5 DSK 5—3 Haarlem 3A 4—5 NAS 3—2 IEV 3—4 Spaarndam 5—2 VI. Vogels 3—4 RCH 4 3—1 DEM 2 bovenaan DEM 2 behield in 1B de leiding door een magex-e tweeeen ovei-winning op ADO 2, terwijl Stormvogels 4 en Beverwijk 2 op Het ziet er naar uit dat de witte bal, thans alleen maar gebruikt bij vallende duister nis en in lichtwedstrijden, een normale verschijning gaat worden op de voetbal velden. In Engeland althans. Want daar gaat men binnenkort proeven doen met een nieuw procédé: een bal bekleed met wit leer en daarovex-heen een laag plastic. De plastic- laag voorkomt het beschadigen van het leer, zodat de buitenbal minder vocht op neemt en niet zwaax-der wox-dt. Toen door de leidende voetbalinstanties in Engeland aan de fabrikanten werd ge vraagd een bal te leveren, geschikt om te gebruiken bij lichtwedstrijden en televisie experimenten, stonden de fabrieken voor de taak een „balhuid" te maken, die zijn kleur behield en modder afstootte. Via tal rijke proeven kwam men tot een omhulsel, dat met een laag cellulose en een laag plastic volkomen „waterproof" was en wit bleef. de voet volgen want deze ploegen brach ten hun totaal op zes punten uit vier wed strijden dank zij overwinningen op Onze Gezellen 2 en H.B.C. 3. DEM 2 heeft uit vier wedstrijden de volle buit. Met HFC 3 bleef het de verkeerde kant uitgaan, want dit elftal zag zich in Wijk aan Zee met drie—een geklopt. RCH 5 echter verraste EDO 5 met tweeeen en ook EDO 4 zag zich een tweeeen nederlaag toegebracht door DIO 2. De stand is hier: DEM 2 Beverwijk 2 Stormvogels 4 Wijk a. Zee 2 EDO 5 DIO 2 4—8 4—6 4—6 5—6 5—5 4—4 RCH 5 ADO 2 HFC 3 OG 2 HBC 3 EDO 4 5—4 4—3 4—3 4—3 3—2 6—2 In de tweede klasse A was het Geel Wit, dat opnieuw de aandacht vroeg door de derde achtereenvolgende overwinning. Vo gelenzang werd hiervan met tweeeen het slachtoffer, zodat Geel Wit thans alleen op de troon zit met WH als goede tweede. Want het aloude Hercules won de tweede wedstrijd tegen Spaarnevogels, zij het met schrale cijfers (2—1). DSB kreeg klop van Nieuw Vennep met eennul, maar Spaar- nestad zorgde voor een goede vier—een overwinning op SVIJ. De belangrijke strijd tussen Schoten 3 en Kinheim 2 in 2 B eindigde in een drie nul overwinning voor Schoten, dat nu alleen aan de top staat. ADVERTENTIE I Teddy gevoerde kinderpakjes I Het besluit van het bestuur van de Duit se Sportbond om het sportverkeer van de Sovjet-zone te staken is in een bijeen komst van afgevaardigden van de verschil lende Duitse sportbonden bekrachtigd. Incidentele besprekingen tussen West- Duitse spox-tinstanties en bonden of ver enigingen in de Sovjet-zöne zullen nietwor- den toegestaan. 22) De vrouw maakte geen aanstalten om hem door te laten. Zij hield de deur op een kier en keek hem met een bleek, nerveus- vertrokken gezicht aan. Het was alsof zij naar woorden zocht. Tak vroeg zich af of het zijn verschijning was geweest die haar angstig had gemaakt, of dat wellicht iets daarbinnen haar schrik had aangejaagd. „HetHet gaat nu moeilijk, mijn heer", bracht Johanna er eindelijk uit. Haar stem klonk schor en haar lippen beefden. „We hebben juist de verhuizers hier, ziet u. Ze zijn aan het inpakken en het is een verschrikkelijke rommel overal. Kan ikniet bij u komen op het bu reau?" Tak stond op het punt om op dit voor stel in te gaan, doch er was iets in zijn binnenste dat hem waarschuwde. „Ik ben bang van niet, juffrouw Jutte", zei hij vriendelijk doch beslist. „Ik moet u nu dadelijk even spreken. Die rommel is geen bezwaar. Het is dringend, geloof me". Johanna Jutte zuchtte en bleef aarzelend in de kleine deuropening staan, zodat het Tak niet mogelijk was een blik naar bin nen te werpen. „Een ogenblikje dan", zei ze gejaagd. „Wacht u even hier. Ikben niet ge kleed op bezoek". En voor Tak een woord had kunnen zeg gen ging de deur voor zijn neus dicht. Hij bleef op de stoep staan met een stijgend gevoel van onbehagen. Zijn natuurlijke aanleg voor onmiddellijke analyse van ge heimzinnige situaties deed hem achter dochtig worden en zijn intuïtie deed hem voorbereid zijn op verrassingen. Na enkele minuten ging de deur weer open en Johanna Jutte vroeg hem, binnen te komen. Zij droeg nu een donkerblauw schort over haar zwarte japon en er gloei den twee felrode blosjes op haar benige wangen. Tak volgde haar in de vooi-kamer, die hij kende van zijn vorige bezoeken. Hij merk te niets van „verschrikkelijke rommel", noch in de gang, noch in de kamer. Alles was blinkend schoon en pijnlijk zorgvul dig opgeruimd, en nergens was ook maar een stofje of snippertje papier te beken nen. „Die verhuizers gaan blijkbaar wel zeer zorgvuldig te wex-k", zei Tak. Hij ging zit ten in een van de ouderwetse hoge stoelen met armleuningen en hoge ruggen, terwijl juffrouw Jutte op haar gewone plaats aan de tafel neerzeeg. Zij kneep de lippen stijf opeen en verschikte iets aan het boeket 1 kunstbloemen dat op tafel stond. I „Ze zijn boven bezig", zei ze. Plotseling scheen zij haar geresex-veerde houding te laten varen. Zij boog zich met een smarte lijke blik naar Tak en zei bijna fuiste- rend: „Mijnheer Tak, ik ben.... bang..". Doch onmiddellijk herstelde zij zich. Zij rechtte haar rug en ging verder: „Ik ben bang dat ik u niets nieuws meer kan ver tellen. Wat wilt u weten?" Haar impuls was Tak niet ontgaan. Hij verwonderde zich, doch deed alsof hij niets gemei-kt had en zei luchtig: „U kunt mij waarschijnlijk wèl iets nieuws vertellen, juffrouw Jutte. Het gaat over uw zuster. Of liever: Over haar zoon Johanna Jutte schrok ontzettend. Haar ogen gingen wijd open en haar wangen werden vaalbleek. „Haar zoon?", stamelde zij. „Hoe be doelt u?" Tak ging overeind zitten en keek haar scherp aan. „U wilt toch niet beweren dat zij geen zoon heeft?" vroeg hij langzaam en na drukkelijk. Het was een hele tijd stil. Johanna Jutte keek naar de grond, terwijl haar handen langzaam in haar schoot zakten en daar als verlamd bleven liggen. Eindelijk gingen haar lippen vaneen. „Neen", zei ze bijna onhoorbaar. „Dat wil ik niet ontkennen. Maarwat bete kent dat? Het iszozo.... be schamend". „Waar is hij op het ogenblik?" „Ik.... weet het niet." „Denkt u eens goed na. Wanneer hebt u het laatst iets van hem gehoord?" De vrouw scheen enkele ogenblikken in tweestrijd te vei'keren. Toen zei ze zacht doch vastbesloten: „Goed. Ik zal u alles vertellen wat ik weet. U schijnt te denken dat wij iets met die inbraak hebben uit te staan, maar ik zeg u dat u een lelijke vergissing be gaat. Enfin, dat moet u zelf weten. Victor is in het buitenland. We hebben weken ge leden nog een brief van hem gehad uit Australië." „Een brief? Mag ik die eens zien?" „Mijn zuster heeft hem. Tenminste, dat geloof ik. Het kan ook zijn dat zij hem heeft verscheurd". „Wilt u haar eens naar die brief vra gen?" „Nu, meteen? Zij slaapt, denk ik". Tak werd ongeduldig. „Dan wekt u haar. Ik wil die brief on middellijk zien". Johanna Jutte zuchtte en maakte een ge baar van wanhoop. „Waarom? Wat kan er voor bijzonders aan die brief zijn? Als u er op staat. Zij rees op en ging naar de deur. „Ik begrijp niet waarom u twee oude mensen het leven zuur komt maken", zei ze minachtend, terwijl ze zich omkeerde, met de hand op de deurknop. „Heeft de politie tegenwoordig niets anders meer te doen? Maar goed, u zult die brief te zien krijgen". Toen zij weg was dacht Tak ingespan nen na. Hij vroeg zich af waarom Jo hanna Jutte door een innerlijke angst ver scheurd werd, terwijl zij trachtte koel en onaandoenlijk te lijken. Wat was het dat haar bedreigde? Want Tak was mensen kenner genoeg om te kunnen vaststellen, dat Johanna Jutte zich bewust was van een groot gevaar. Straks, bij het begin van het gespx-ek, had zij haar zelfbeheei'sing bijna verloren. „Ik ben banghad ze gezegd; één moment had zij de neiging ge had haar masker af te werpen en steun te zoeken. Eén moment en het volgende ogenblik was zij weer verstijfd tot de grimmige, afwerende persoonlijkheid die zij voordien steeds geweest was. Maar dat ene moment was voor Tak voldoende ge weest om te ontdekken dat zij een geheim in zich omdroeg, waarvan de zwaarte haar krachten te boven dreigde te gaan. Zij kwam weer de kamer in met een grijze enveloppe in de hand, die zij zwij gend aan Tak ovex-handigde. Het was een beduimelde, gekreukte enveloppe die ruw was opengescheurd aan de zijkant. Er za ten Australische postzegels op en de post stempels waren duidelijk leesbaar. Volgens de datum en plaatsstempels was de enve loppe anderhalve week geleden verzonden uit Sydney. Een regelmatig, krachtig hand schrift had het adres geschreven: Mejuf- fx-ouw M. Jutte. Tak bekeek de enveloppe en de aanduidingen nauwkeurig. Er leek geen twijfel mogelijk. Degene die deze brief verzonden had moest zich in ieder geval tien dagen geleden nog in Sydney hebben bevonden. En deze afzender was volgens de naam, die op de achterzijde geschreven stond: Victor Jutte. Tak gaf de brief terug zonder de in houd te lezen. „Wat schreef Victor?" vroeg hij. „U kunt het zelf lezen. Bescheidenheid schijnt immer helemaal niet de voornaam ste deugd van de politie te zijn", antwoord de Johanna bitter. Tak schudde het hoofd. „Ik doe mijn plicht", zei hij kortaf. „En ik hoop dat u begrijpen zult, dat ik pro beer het op de minst pijnlijke manier te doen. Wat schx-eef hij?" „Hij deelde zijn moeder mee dat hij een goede betrekking had gevonden, en dat hij het best naar zijn zin had. Verder waren het onbelangrijke dingen bijzonderhe den over het leven daar en vx-agen naar onze welstand. Hij schrijft niet vaak. Zijn moeder verkeert geestelijk helaas in een toestand dat ze niet veel heeft aan de in houd van een brief. Zij begrijpt nauwe lijks wat er staat. Alleen het feit dat hij een brief stuurt beurt haar op". Tak noteerde enkele regels in zijn zak boekje en stond op om te vertrekken. „Het spijt me dat ik u lastig moest vallen", zei hij in de gang. „Ik raad u aan die brief zorgvuldig te bewaren. U kunt hem nog nodig hebben". (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6