„Niet louter militaire, doch een universele gemeenschap TYPEN Wensen van Tweede Kamerleden inzake binnenlandse zaken Lord Ismay over de NATO Adres van Middenstand over omzetbelasting K.A.B.-congres in Amsterdam INST. PONT Bij hèm grijpt de Griep er naast! MAANDAG 27 OCTOBER 1952 6 Synode Gereformeerde Kerken (art. 31 K.O.) Nederlandse boodschap voor Arizona Ir. P. Bakker Schut overleden Hazard- of behendig heidsspel? Onderwerp „De weg naar geluk" Zeven Decemberdivisie eerde oud-commandant SCHEEPVAART Auto-financiering P. C. DE GEUS Belastingconsulent W. DE ZWIJGERLAAN 16 Santpoort (Stat.) Lord Ismay, de secretaris-generaal van de Atlantische Pact-organisatie, die op het ogenblik in ons land vertoeft, heeft Zater dag op een persconferentie in Den Haag talrijke vragen moeten beantwoorden, doch telkens kwam hij terug op één punt: De NATO is niet alleen een militair verbond, doch de strekking van het Atlantisch ver drag is evenzeer van economische, sociale, humanitaire en culturele aard. Er moet een hechte kameraadschap en een hecht gevoel van saamhorigheid tussen de NATO-landen worden gesmeed. Een goede moraal is veel belangrijker dan vliegtuigen, kanonnen, ammunitie en divisies. Naar aanleiding van een vraag, of het Europees verdedigingsverdrag de NATO zou schaden, antwoordde Lord Ismay, dat hoe eerder dit verdrag zou zijn geratifi ceerd, des te gelukkiger hij zich zou voe len. Ten aanzien van de Amerikaanse wet, die de uitwisseling van atoomgeheimen verbiedt, gaf Lord Ismay als zijn persoon lijke mening te kennen, dat er wellicht na de presidentsverkiezingen in Amerika een streven zou komen om deze wet te ver zachten. Lord Ismay meende dat het abso luut noodzakelijk is, dat de plannenmakers in de 14 NATO-landen rekening kunnen houden met hetgeen op het gebied van het atoomwapen is bereikt. De secretaris-generaal van de NATO zeide zich nog niet te kunnen uitlaten over de vraag of de doelen, welke de 14 landen zich in Februari te Lissabon hebben ge steld, zullen kunnen worden verwezenlijkt. Hierover zijn vragenlijsten aan de 14 lan den gezonden, doch slechts vier of vijf lan den, waaronder Nederland („one of the good boys", zoals hij schertsend opmerkte) hebben de antwoorden op deze vragenlijs ten ingezonden. De overige landen zullen haast moeten maken, omdat de antwoorden besproken zullen moeten worden op de vol gende NATO-conferentie, welke op 15 December te Parijs zal beginnen. Spreker merkte op, dat het dwaasheid is om van een land grotere financiële offers te vragen, dan het kan opbrengen. De be wapening van een land mag nooit tot een bankroet leiden, zeide hij. Op een vraag over de diensttijd, ant woordde hij, dat dit een zaak is, die alleen „Hoewel het wetsontwerp, dat een wijzi ging beoogt van het omzetbelastingstelsel inderdaad een belangrijke en reeds lang bepleite verbetering betekent voor de détailhandel, achten de Middenstandsbon den het toch teleurstellend, omdat het niet voorziet in een minstens even noodzake lijke verlichting van de belastingdruk voor andere sectoren van het middenstandsbe drijfsleven, zoals ambachten en horecabe drijven, die integendeel een nog zwaardere belasting te verduren zullen krijgen." Dit wordt gezegd in een uitvoerig adres, dat aan de Tweede Kamer is toegezonden door de commissie van overleg van de drie cen trale middenstandsbonden, waarin samen werken de Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond, de Nederlandse Christelijke Middenstandsbond en de Nederlandse Ka tholieke Middenstandsbond. In het wetsontwerp wordt voorgesteld het voor „producenten" geldende tarief van 4 tot 5 procent te verhogen. Dit betekent eer. grote last voor die middenstandsonder nemingen, welke een belangrijk deel van hun omzet vinden in productie voor andere ondernemingen. Hetzelfde geldt voor dienstverrichtende middenstandsonderne mingen. Voor bepaalde andere sectoren, zoals kappers, schilders en stucadoors bepleit de commissie een vrijstelling van omzetbelas ting of althans een belangrijke tariefsver laging. In dit verband wordt gewezen op de mogelijkheden, welke, het wetsontwerp biedt voor vrijstelling tot een nader te be palen bedrag voor leveringen en diensten van schrijvers en kunstenaars. De middenstandsbonden nemen scherp stelling tegen het voorstel, dat omzetbelas ting verschuldigd zou zijn over de in reke ning gebrachte prijs of vergoeding. Hier door wordt het risico van wanbetaling vol ledig op de ondernemingen afgewenteld. Zij achten het redelijk, dat belasting slechts verschuldigd is over het werkelijk ontvan gen bedrag. De handhaving van de weeldetarieven van 30 procent en 15 procent wordt lijnrecht in strijd geacht met het beleid, dat gericht is op verruiming van werkgelegenheid. Afge zien van het feit, dat deze hoge tarieven voor de schatkist eerder een na- dan een voordeel zijn gebleken, wordt hier een vrij willekeurig gekozen deel van het bedrijfs leven onevenredig zwaar belast en de werkgelegenheid ernstig geschaad. Studenten mogen weer preken De Generale Synode der Gereformeerde Kerken, onderhoudende artikel 31 K.O. heeft zich in haar te Berkel gehouden zit ting bezig gehouden met de kwestie van het preekconsent aan studenten. De Ge nerale Synode van Kampen had dit con sent ingetrokken en aangezien tal van ge meenten vacant zijn en nu niet meer van hulpdiensten van studenten kunnen ge bruik maken, was tegen deze beslissing nogal er.ig bezwaar gerezen. Van zeer vele zijden had men zich tot de Synode gewend om het besluit van Karfipen buiten wer king te stellen. Smilde stelde aan de Sy node voor de beperking te maken, dat kerken die een eigen predikant hebben van studentenhulp geen gebruik mogen maken en Winschoten wilde het consent beperken tot de periode van één jaar en slechts verlenen aan studenten, die hun derde studiejaar voleindigd hebben. De rapporterende commissie stelde de Synode voor het besluit van Kampen met ingang van 1 Januari op te schorten tot aan de Synode van Enschedé. Met 19 tegen 13 stemmen besloot de Synode het voorstel der commissie te aan aarden en de beslissing op te schorten ot de eerstvolgende Generale Synode. Het oorstel zal nog nader worden uitgewerkt n terzake zullen richtlijnen door de Sy- ïode worden vastgesteld. De genomen be slissing betekent, dat elke student hoog stens voor één jaar preekconsent zal ont- Binnenland de regeringen aangaat. Ieder land moet voor zichzelf uitmaken, hoe lang de eerste diensttijd moet zijn. De hoofdzaak is dat de reserve-troepen voldoende in aantal zijn en snel gemobiliseerd kunnen worden. Ten aanzien van de standaardisatie zijn nog steeds geen grote vorderingen gemaakt, doch spreker hoopte, dat deze spoedig energieker ter hand zou kunnen worden genomen. Wel is er een grote standaardi satie in de planning. Lord Ismay, die reeds een bezoek had gebracht aan Kopenhagen, Oslo, Lissabon en Rome, zeide dat hij onder de indruk was gekomen van de goede wil, die overal be staat. Anderzijds meende hij, dat de NATO nog te weinig leeft in de harten van de be volkingen. En weer kwam hij terug op het thema, dat de NATO niet zuiver militair is, doch veeleer beschouwd moet worden als een hechte gemeenschap op elk terrein. De „Speaker" van het Huis van Afge vaardigden van Arizona (V.S.) mocht dezer dagen een boodschap van dr. L. G. Korten- horst, de voorzitter van onze Tweede Kamer, in ontvangst nemen, hem overge bracht door dr. E. van Raalte. Dit gebeurde ter gelegenheid van een aan laatstgenoemde en diens echtgenote door de Dean van de Law School van de Universiteit van Arizona te Tuscon aange boden noenmaal, nadat dr. Van Raalte, pri vaat-docent aan de Universiteit van Am sterdam, een tweetal colleges had gegeven over het Internationale Gerechtshof. Aan de lunch, waaraan met verschillen de hoogleraren tevens Regenten alsmede de President der Universiteit van Arizona aanzaten, las dr. v. Raalte de boodschap voor, die gewaagde van de Nederlandse sympathie voor de democratische staats instellingen van Arizona, voor het Huis alsmede voor de bevolking in het alge meen. De bijzonder geslaagde inhoud van dr. Kortenhorst's „Message" sloeg in en onder warm applaus der aanwezigen gaf de Speaker uiting aan zijn grote erkente lijkheid voor deze ten zeerste gewaardeer de geste van de President van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begroting van Binnenlandse Zaken wordt vrijwel algemeen gevraagd, waarin de regering aanleiding vindt om te besluiten tot instelling van een staatscom missie, welke een onderzoek zal instellen naar in ons kiesstelsel aan te brengen wij zigingen. Zeer vele leden tonen zich ernstig teleur gesteld, dat het reeds door minister Van Maarseveen toegezegde wetsontwerp tot wijziging van de wet Buitengewoon Pen sioen 19401945 nog steeds niet is inge diend. Vele leden waren van gevoelen, dat de zelfstandige werkingsfeer van de provincies uitbreiding behoeft. Vrijwel algemeen wordt gevraagd, of er niet te veel wordt gecentraliseerd. Vele leden verklaren dat het voor de ge meenten van het allergrootste belang is dat zo spoedig mogelijk een wetsontwerp bij de Kamer wordt ingediend ter vervanging van de op 31 December eindigende noodvoor ziening gemeentefinanciën. Vele andere leden vestigen er de aan dacht van de minister op, dat de onbevre digende financiële verhouding aan de ge meenten iedere ontplooiingsmogelijkheid ontneemt. Tal van gemeenten krijgen haar begroting voor 1953 niet sluitend. Meer armslag voor de gemeenten bij in vesteringen is in hoge mate gewenst. Verscheidene leden willen gaarne ver nemen, hoever het onderzoek gevorderd is naar de vraag of bepaalde belastingen ge heel of gedeeltelijk naar de gemeenten kun nen worden overgeheveld of kunnen wor den vervangen door gemeentelijke hef fingen. Friese kwestie Vele leden brengen de minister zijn toe zegging van geruime uja geleden in her innering, volgens welke volledige opening van zaken zou worden gegeven met betrek king tot de Friese kwestie en meer in het bijzonder over de bekende gebeurtenissen te Leeuwarden. Deze leden zullen het op prijs stellen, wanneer de bewindsman in overleg met zijn ambtgenoot van justitie hierin mede zou betrekken het feit dat de officier van justitie te Leeuwarden wiens beleid te dezer zake aan veel critiek onder hevig is geweest is „weggepromoveerd" naar Utrecht. Men acht dit een minder ge lukkige methode om bepaalde moeilijk heden op te lossen. Grenswijzigingen Vele leden geven de minister in overwe ging om na te gaan, of in de Gemeentewet een eenvoudiger procedure kan worden opgenomen met betrekking tot grenswijzi gingen van ondergeschikte aard, indien de raden der betrokken gemeenten het over de wijzigingen eens zijn. Vei'scheidene leden maken bij voorbaat ernstig bezwaar tegen samenvoeging van levenskrachtige gemeenten, gelijk in ver schillende provincies in het voornemen schijnt te liggen. Mocht onverhoopt een definitieve rege ling van het politievraagstuk op zich laten wachten, dan zullen vele leden gaarne ver nemen of de minister voornemens is een uitwerking ter hand te nemen van de sug gesties van de Commissie-Ter Veer. Vele leden zijn van mening, dat de be scherming der burgerbevolking te grote lasten op de gemeenten legt. Het rijk be hoort deze te financieren. Verscheidene leden vestigen de aan dacht van de minister op een ingezon den stuk van de rector van het Dordtse gymnasium in het weekblad van de A.M.V.O. van 10 September 1952 vol gens welk stuk deze rector bezoek had gekregen van een Hagenaar, die zich aandiende als ambtenaar van „een officieel Haags regeringsbureau in de Javastraat". Hij stelde vragen over de politieke overtuiging van de rector en opperde voorzichtig de mogelijkheid, dat deze een persoon uit zijn omgeving in het oog zou houden. Het stuk spreekt het vermoeden uit, dat er in de kringen van het V.H.M.Ó. zou wor den gespionneerd. Gevraagd wordt tot welke beschouwingen deze publicatie de minister aanleiding geeft. Salarissen Zeer vele leden vragen of de regering de tijd niet gekomen acht een algemene valarisverhoging voor het overheidsper soneel aan de orde te stellen. Zeer vele leden zijn van mening, dat de salarissen van burgemeesters, vooral die van de klei nere gemeenten, verbetering behoeven. Vrij algemeen wordt er ook de aan dacht voor gevraagd, dat de salariëring van de wethouders, met name die van de middelgrote gemeenten, op een redelijker peil dient te worden gebracht. Vrij alge meen wordt de wens uitgesproken de maximumgrens van de vacantietoeslag dei- ambtenaren te doen vervallen. Vele leden dringen aan op invoering van een progressieve kindertoelage voor het overheidspersoneel. De bijzondere aandacht van de minister wordt ook gevraagd voor de salarissen van vele politiemannen. Het politiepersoneel is geheel aangewezen op het salaris als overheidsdienaar, omdat het genieten van enige bijverdienste wettelijk verboden is. Algemeen wordt er op aangedrongen, dat een herziening van de verouderde classificatieregeling thans spoedig haar beslag zou krijgen. Vrijwel algemeen wordt uiting gegeven aan een gevoel van onbehagen met betrek king tot de toepassing van het besluit f 221, dat door verscheidene leden een zeer ongelukkig besluit wordt genoemd. Pensioenen Vrijwel algemeen verklaart men er op te rekenen, dat bij de toegezegde herzie ning van de pensioenwetgeving ook zal worden bezien het pensioen van de hogere functionarissen, die de overheidsdienst verlaten en dan een naar verhouding van het genoten salaris veel te gering inko men hebben. Vele leden betogen, dat vooral de be langen der arbeidscontractanten het drin gend noodzakelijk maken de herziening van de pensioenwetgeving bij voorrang aan de orde te stellen. Dezelfde leden achten het nodig, dat nogmaals door een „generaal pardon" aan ambtenaren en ge wezen ambtenaren gelegenheid zal wor den geboden dienstjaren in te kopen. Deze leden gaven de minister verder in over weging de pensioenen der oud-gepension- neerden opnieuw te bezien. Naar het oordeel van verscheidene leden is het noodzakelijk, dat met spoed een wijziging van de Pensioenwet 1922 tot stand gebracht wordt, zodat de pensioen nering op 55-jarige leeftijd bij „slijtende betrekkingen" niet meer zo drastisch kan worden toegepast als thans geschiedt. Zeer vele leden zagen zich genoopt op nieuw aan te dringen op een tegemoet koming aan de gepensionneerden van de spoorwegen, die in de jaren 19361940 volkomen ten onrechte met 10 pet. waren gekort. Ts 's-Gravenhage is in de ouderdom van 75 jaar overleden ir. P. Bakker Schut, oud-directeur van de Dienst voor Stads ontwikkeling en Volkshuisvesting van de gemeente 's-Gravenhage en oud-directeur van de Gemeentelijke Dienst van de We deropbouw. Na eerst in het particuliere bedrijf te zijn werkzaam geweest, onder meer bij de Rotterdamse Tramweg Maatschappij, trad de heer Bakker Schut in 1905 in dienst der gemeente 's-Gravenhage als ingenieur bij de gemeentewerken. Op 15 November 1915 werd hij benoemd tot adjunct-direc teur van die dienst. Toen in 1918 de Dienst der Stadsontwikkeling en Volks huisvesting werd ingesteld, %werd ir. Bak ker Schut directeur. Deze functie heeft hij bekleed tot hem 1 Maart 1942 op eigen verzoek ontslag werd verleend. Na de bevrijding is de heer Bakker Schut bij de gemeente teruggekeerd. Hij werd toen directeur van de Gemeentelijke Dienst van de Wederopbouw, welke func tie hij tot 1 Augustus 1951 heeft vervuld. De crematie geschiedt Dinsdag te Wes- terveld, na aankomst van de trein van 11.01 uur. Voor het gerechtshof te Arnhem is be handeld de zaak tegen de exploitant van een grijpapparaat dat een soort hefkraan met grijper naar in het apparaat achter glas uitgestalde voorwerpen kan laten graaien. De vraag was of degeen die met dit apparaat speelt gelegenheid wordt ge boden tot hazardspel of tot behendigheids spel. De exploitant heeft zich reeds te verant woorden gehad voor de rechtbanken te Breda en Leeuwarden, voor het gerechts hof te Leeuwarden en voor de Hoge Raad. De rechtbank te Breda stelde hem buiten vervolging, de beide rechtscolleges in Leeuwarden spraken hem vrij. De Hoge Raad verwees de zaak naar het hof in Arnhem. De Hoge Raad achtte beslissend of de grote meerderheid der spelers in staat zou zijn resultaten te behalen met het ap paraat, onverschillig of de kansen bij het vaker spelen toenemen. Twee getuigen-deskundigen werden voor het hof gehoord. Ir. A. Jansen uit Henge lo was van mening dat de behendigheid toeneemt als men langer speelt. Ir. G. Wemelsfëlder uit Utrecht zeide dat de slingerende beweging van de hefkraan een hazardfactor is. In het eerste stadium is het spel een toevalspel. De procureur-generaal achtte bewezen dat de verdachte met het apparaat gelegen heid heeft gegeven tot hazardspel. Hij vor derde een boete van 50. De raadsman, mr. B. Spiegel uit Breda, voerde aan dat als hier sprake was van hazardspel, de speler geen invloed zou kun nen uitoefenen. Dat kan hij volgens de raadsman na enige oefening wel. Over veertien dagen zal het hof uit spraak doen. Fanny Blankers—Koen heeft Zaterdag als ere-gast van de Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten de persfototentoonstel ling in het Gildehuis te Amsterdam geopend. Zij reikte aan de heer Sem' Presser, de in zender van de best geslaagde foto van het jaar (een interieur van de kerk in het in middels onder water verdwenen Franse dorpje Tignes) de wisselprijs van de ver eniging, de zilveren camera, uit. Schot viel. Als reactie op de ruimere scholaanvoeren kelderden de prijzen var. deze platvis Zaterdag bedenkelijk en dat is vooral in de kleinere sorteringen merk baar geweest, waar de kotters en de log gers steeds maar meer bijzetten soms in hoeveelheden van 100 tot 150 kisten per schip. Al in het begin van de afslag kon de prijs het niet meer bolwerken: een da ling tot rond een tientje per kist was het gevolg en er is zelfs alweer schol aan de vismeelfabrieken vervallen. Tong bleef. De tong hield zich beter en voor de lappen werd zelfs weer tot vijf gulden de kilo betaald, terwijl de grove slips een stukje achteruit moesten en op slechts f 0.90 per kilo terecht kwamen. Engelse wal viel tegen. De kwaliteit van de Engelse walharing is de handel Zaterdag niet meegevallen en daardoor ging de omzet wat traag. Er waren nogal wat pilchards onder, die de handel niet zo bijster op prijs stelt. Voor de betere soorten betaalde de handel echter nog f 12 tot f 13. Zcelandia winnaar. Met zijn f 11.000 werd de Zeelandia de topscorer van de trawlers aan de laatste markt der vorige week, gevolgd door de Claesje, die f 9560 maakte, zoals wij al meldden. Van de vloot haringloggers, die marktte, streden de KW 129 en de IJM 183 om de eer de Kat- wijker won met een paar honderd gulden verschil en maakte f 8400 tegen de IJmui- denaar f 8250. De hoogste onder de trawl- loggers werd de Cornelis (KW 16), die f 3450 opbracht. Invasie voor vandaag. Dit weekeinde is het storm gelopen in de vissershaven: met inbegrip van de vleetvissers kwamen er niet minder dan ruim 65 schepen bin nen, die allemaal een plaatsje aan de markt van vandaag wilden hebben. In de vroegbeurt lagen de Vios (1000 kisten ma kreel, 80 wijting, 10 schelvis, 120 haring en 40 varia's), de Allan Water (65 wijting, 70 schelvis en piepers, 20 kabeljauw en gul, 15 poon, 520 haring, en geen Zweed), de Gelria (700 makreel, 60 wijting, 120 schelvis, 40 kabeljauw en gul, 100 haring en 10 diversen) en de Thorina met 900 haring en 20 bijgoed. Daar kwamen de KW 114, 7 en 123 plus de IJM 74 bij. die samen voor 60 wijting, 100 schelvis, 30 kabeljauw en gul, 60 diversen en 1700 ha ring van de Engelse wal zorgden. In de late beurt lagen 24loggers, met 2185 kisten walharing, 100 wijting, 80 schar, 58 kabeljauw, 40 schelvis, 1000 schol en 12000 kilo schol, terwijl ook de kotters zoals ge zegd goed vertegenwoordigd waren met een twintigtal schepen, die er 1600 man den bijdeden plus ruwweg 10.000 kilo tong. Hekkensluiters. En dan waren er nog vier trawlers, die Zaterdag al binnen vielen, maar waarvoor geen plaats meer was aan de markt van vandaag, zodat ze maar naar de Zuidzij verdwenen, om daar op de Dinsdagmarkt te wachten. Zodat er voor morgen alvast de Sumatra (1100 ha ring en 25 diversen), de Tubantia (540 ha ring en 40 schelvis, 35 diversen), de Eve line (370 makreel, 100 haring, 30 diver sen, 130 zwarte kolen, 110 wijting en 40 schelvis) en de Dirkje (150 schelvis en piepers. 45 dichte schelvis, 80 wijting, 25 dichte makreel, 15 gestripte dito's, 35 ha ring en 5 wijting dicht) geboekt staan. Eveline met averij. De trawler Eveline heeft geen plezierige reis gehad, zoals wij Zaterdag al konden melden. Op ongeveer zeventig mijl uit IJmuiden ontstond er schade aan de machine, die zo ernstig leek, dat men zich moest laten slepen. Hoewel de sleepboot Noord Holland direct uit IJmuiden stoomde om de trawler te as sisteren werd dit schip de buit afgekaapt door de Doeksen-sleper „Holland", die de Eveline in IJmuiden binnenbracht. Van morgen om zes uur is de Holland alweer naar zee vertrokken voor een melding uit het Kanaal, waar een Noors schip, de on geveer 1500 ton metende „ASK" was vast gelopen. Dit keer werd het echter voor de Holland een strop, want de Noor was in middels al op eigen kracht vlotgekomen. Belgische pech. Zondagochtend kwam er ook een Belgische pechvogel in de ha ven van IJmuiden binnen: de Oostende- naar O 189 „Suzanne Adrienne", die we gens een motordefect door zijn mede- kotter, de O 337 „Mariolene" in IJmuiden werd binnengebracht. De Belg zal vermoe delijk in IJmuiden blijven repareren. Liever wachten. Toen de schipper van de UK 91 Zaterdagochtend binnenkwam, liet de scholprijs zich al niet zo best meer aanzien en dus avontuurde de Urker het liever, om te blijven liggen tot later. Het scheepje is met de vangst „in" naar binnen vertrokken. In en uit. Zaterdag kwamen binnen: de Texel 24; KW 95, 122, 9, 147, 51, 43, 48, 104, 17, 73, 169, 108, 94, 57, 23, 210, 25, 75, 26, 69, 138, 159, 133, 10, 27, 59, 42, 20, 98, 84, 39, 31, 5, 24, 125, 155, 30, 123, 7, 15, 45, 64, 114, 19, 166, 107, 85, 53, 77; Urk 168, 72, 57, 64, 202, 23, 44, 104; IJm 276, 229, 11, 75, 230, 272, 34, 24, 74, 228, 277, 5, 53, 116; WR 33; RO 2, 1; BF 499; BU 33; AM 17, 18; SCH 81; AM 16. Naar binnen vertrokken (eigen haven) de Urk 91, 68, 57, 64, 69, 51, 22, 202, 15, 104, 72, 186; TEX 32, 24. Naar zee vertrokken weer de IJM 32, 57, 29; HD 37; KW 41, 67, 2, 3, 168; VL 115 en de KW 163. Poolse buit. Van de Poolse vloot kwam binnen de SWI 106 met 400 kantjes, de KOS met 215 kantjes. Marktprijzen. Heilbot 2.40, gr. tong 3.602.90, grm. tong 2.151.88, kim. tong 1.90—1.74, kl. tong I 1.36—1.19, kl. tong II 0.91—0.82, tarbot I 2.50—2.15. AlleS per kg. Tarbot II 74, tongschar 8078, schartong 50, gr. schol 6358, grm. schol 6261, kim. schol 58,51, kl. schol I 4538, kl. schol II 29.508, schar 2813, v. haring 1511, makreel 2111.50, gr. schelvis 5043, grm. schelvis 4341.50, kim. schelvis 44 41, kl. schelvis I 4239, kl. schelvis II 3327. wijting 268, mid. gul 3331, kl. gul 22.5020, poontjes 149.50, kl. koolvis wit 31, kl. rode poon II 1312. Alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 166 en gr. koolvis, zw. 67 per 125 kg. Marktaanvoer. 485 kisten tong en tarbot, 1 k. heilbot, 13 k. tongschar en schartong, 785 k. schol, 85 k. schar, 3325 k. haring, 780 k. makreel, 150 k. schelvis, 170 k. wijting, 25 k. kabeljauw en gul, 37 k. poon, 4 k. koolvis, 30 k. diversen. Totaal 5890 kisten. Besommingen. IJM 38 Zeelandia f 11.100, RO 46 Claesje f 9560, KW 16 f 3410, KW 24 f 2490, KW 125 f 2380, KW 155 f 3210, IJM 56 f 3430, RO 29 f 1210, KW 128 f 400, KW 189 f 320, KW 92 f 400, IJM 276 f 970, IJM 229 f 2070, IJM 11 f 1940, IJM 230 f 320, KW 30 f 1690, KW 31 f 450. Verse haring: IJM 283 f 8200, SCH 140 f 8130, KW 5 f 4940, KW 129 f 8410, KW 37 f 2080, KW 86 f 1830, KW 18 f 1160, KW 124 f 700, KW 7 f 490, BF 499 f 2070, LK 497 f 1300. Op het verbondscongres van de Neder landse Katholieke Arbeidersbeweging, dat vandaag en morgen in Amsterdam wordt gehouden, wordt.het onderwerp behandeld: „De weg naar geluk". In vier inleidingen over dit onderwerp wordt achtereenvolgens gesproken over het wezen en de elementen van het geluk en over de voorwaarden en de middelen hiertoe. De eerste inleiding werd hedenochtend gehouden door dr. A. A. Olierook, direc teur van het vormingsinstituut van de K. A.B. te Doorn. Hij zeide, dat alle mensen spontaan naar geluk streven. „God heeft het geluk en de daarmee gepaard gaande genietingen gegeven als een prikkel tot plichtsvervulling. Hij heeft vreugde ge legd in het achterhalen en bezitten van de waarheid, in het willen en doen van het goede, in het redelijk gebruik van de zin nen. De mens bereikt zijn levensvolkomen heid niet in natuurnoodzakelijkheid, maar in vrijheid van handelen," aldus dr. Olie rook. Het woord „vrijheid" is naar hij zei de. de uitdrukking van een meerzinnig be grip. Physische vrijheid of vrijheid van handelen is aanwezig, als er geen belem meringen zijn, die de uitvoering van de gewilde daad tegenhouden of onmogelijk maken. Morele vrijheid houdt in het niet gebonden zijn aan bepaalde geboden en verboden. Volstrekt morele vrijheid bestaat volgens hem niet. Dit zou de opheffing be tekenen van alle zedelijkheid. Het vrij heidsbegrip, zoals dit in het rapport van de plancommissie van de Partij van de Arbeid „De weg naar vrijheid" wordt geformuleerd en ontwikkeld, kan door de K.A.B. niet worden aanvaard. Daarna sprak drs. A. L. M. Arnolds, leraar aan het genoemde vormingsinstituut, over de erkenning der persoonswaarde van de mens als voorwaarde tot zijn geluk. Hij zeide dat het geluk niet alleen afhankelijk is van wat de mens doet, en van wat hij bezit, maar vooral van wat hij is. Het ge luk is, zoals hij zeide, „primair de vrucht van een de mens passende goede innerlijke ordening". „Zowel met de innerlijke ordening der afzonderlijke mensen als met cte betrek kingen der mensen onderling is het in onze tijd in vele opzichten weinig gunstig ge steld", zei drs. Arnolds, die dit een gevolg achtte van een reeks van valse ideologieën, de weinig erkende persoonswaarde van de mens in het verleden en de toenemende vermaatschappelijking van het leven. Na een reünie in Esplanade te Utrecht heeft de voormalige 7 December-Divisie Zaterdagavond afscheid genomen van haar oud-commandant, generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt, die de militaire dienst gaat verlaten. In Tivoli werd de generaal met zijn echtgenote ontvangen met het „7 Decem- ber-lied", dat begeleid werd door de Ko ninklijke Militaire Kapel. Hij werd toe gesproken door generaal-majoor b.d. E. Engles, die zijn waardering uitte voor de zorg die hij voor de 7 December-Divisie heeft gehad. Generaal-majoor H. M. G. J. Lentz sprak namens de voormalige onder commandanten en de voormalige korpo raal Gringhuis namens de onder-officie ren, korporaals en manschappen. Mejuf frouw Anneke Benz voerde het woord namens de vrouwelijke divisieleden. Zij bood namens de gehele voormalige divisie een schrijfmachine aan en enige geschen ken voor mevrouw Dürst-Britt. In zijn dankwoord herinnerde generaal Dürst Britt aan het steunfonds van de divi sie. Daarin is nog steeds geld, dat uitste kend ten goede kan komen aan nabestaan den, die dat behoeven. Hij memoreerde vele gebeurtenissen waaronder de eerste politiële actie. Aardijk, 24 v. Galveston naar Tampa. Agamemnon. 24 v. Pto Plata n. Amsterdam. Aldafei, 24 v. Las Palmas n. Montevideo. Alioth, 24 v. Rio Grande. Ampennan, 25 v. Baltimore te Houston verw. Amstelvaart, 22 v. Port Amelia te Mozambique Averdijk, pass. 24 Key West. Akkrumdijk, pass. 25 Gibraltar n. Antwerpen AHhena. nacht 24-25 v. Las Palmas n. Arïtw. Arendsdijk, 24 v. Buenos Aires te New York. Arnedijk, 24 v. New York te Baltimore. Aagtedijk, 25 v. Baltimore te Norfolk. Abbedijk. 24 v. Tampico n. New Orleans. Algenib, pas. 24 St. Vincent n. Las Palmas. Alnati. 24 v. Montevideo n. Paranagua. Amstelkroon, 25 v. Suez n. Belawan. Arendskerk. 24 v. Marseille n. Antw. Alblasserdijk. 24 360 m. ZW. ten W. Flores. Alphard, 24 160 m. O. ten N. Recife. Alp'herat, 24 200 m. N. ten O. Aibrolhos. Altair. 24 660 m. N.NO. St. Pauls. Antonia, 19 v. Soerabaja n. Singapore. Annekerk, 25 125 m. Z. Brisbane. Britsum, pass. 24 Malta. Baam, 25 ie Rotterdam. Bloemfontein. 24 v. Amsterdam n. O. Agrika. Breda. 24 v. Trinidad n. La Guaira. Bali, pass. 24 Gibraltar. Bacchus, 24 v. Paramaribo n. Curasao. Bantam, 24 390 m. ZO. Halifax. Blommersdijk, 24 200 m. Z. Halifax. Boissevain, 24 890 m. NW. ten W. Tristan da Cunha. Caltex Nederland, 25 v. Rotterdam te Sidon. Celebes, 24 v. Amsterdam n. Antwerpen. Cistula, 52 v. Fremamtle te Pladju. Cleodora, 25 v. Calcutta te Bahrein. Caltex Delft, 25 v. Rotterdam te Sidon. Caltex Utrecht, 27 v. Sidon te Rotterdam verw. Ceram, 24 te Cochin. Dalerdiik, 25 te Portland Oreg. Delft, 25 v. Antofagasta te Valparaiso verw. Duivcndijk, 24 v. San Frar.ciscobaai. Diemerdijk, 24 260 m. W.ZW. Lands End. Enggano, 24 Marseille n. Antwerpen. Etrema, 24 300 m. N.NO. Sombrero. Groote Beer, 24 110 m. ZW. Cp. Clear. Ganymedes. 24 120 m. O. San Miguel. Ga roet. pass. 24 Oporto. Gooiland. 24 420 m. N.NO. St. Vincent. Graveland, 24 t.h.v. Kp. St. Maria. Gaasterland, 25 130 m. O. Madeira. Hera, 24 van Guayakuil n. Manila. Hector, 25 tc Lissabon. Hestia, 24 v. Amsterdam n. Zuid Pac.kust. Halhor, 24 v. Rotterdam n. Lissabon. Hercules, 24 v. Kalamata n. Catacolo. Heemskerk, 25 380 m. O. Diego Garcia. Heelsum, 24 440 m. ZO. Galveston. Helicon, 2a v. La Guaira n. Pto Cabello. Hennes, 24 v. Port au Prince. Hvdra, 24 260 m. ZW. Lands End. Hos, 24 v. New York n. Fort Liberie. Joh. v. Oldenbamevelt, pass. 25 Bindings Port kust. Kola Inten, 24 v. Balikpapan te Ternate. Kota Gede, 25 v. Balikpapan te Saigon verw. Kieldrecht, 25 te Port Swettenham. Kalianda, 24 v. Benkulen te Padang verw. Laertes, 23 v. Colombo n. Aden. Laurenskcrk, 25 te Genua. Limburg, pass. 24 Kp. Guardafui. Lissekerk, 24 van Londen te Amsterdam. Lutterkerk, 24 van Koewait n. Bahrein. Lombok, 24 200 m. N. Paramaribo. Maasland, 25 Rio de Janeiro verw. Mataram, 24 v. Bahrein n. Bombay. Murena, 25 v. Miri te Singapore. Macoma, 29 v. Curasao te Algiers verw. Macuba, 31 v. Mena el Ahmadi te Pladju verw Marisa, 27 v. Singapore te Kaapstad verw. Modjokerto, pass. 25 8 u. Str. Messina. Maaskerk, 25 v. Point E/nolre te Luanda verw. Madoera, 26 Pondicherry verw. Marken, pass. 24 Ceylon n. Port Said. Mitra, 22 v. Sydney te Brisbane. Maas, 24 v. A'dam te Hamburg en verm. 25 v. Hamburg na aar Amsterdam. Meliskerk, 25 v. Hamburg n. Bremen. Maasdam. 24 600 m. O.t.N. Cp. Race. Marickerk, 24 500 m. N. ten O. St. Helena. Myonla, 14 Nov. van Melbourne te Mena el Ahmadi verwacht. Nieuw Amsterdam, 24 v. Curacao te Kingston. Nigerstroom, 24 v. Antwerpen n. Bordeaux. Nestor, 24 710 m. N.NO. Paramaribo. Prins Fred. Hendrik, 21 te Montreal. Prins Joh. W. Friso, 21 v. R'dam te Montreal Parkhaven, 24 570 m. Z. St. Vincent. Poseidon, 24 510 m. ZW. Fayal. Prins Willem V. 24 280 m. W. Valentia. Pygmalion, 23 v. New Orleans n. Maracaibo Rotti, nacht 24-25 te Aden. Rijnkerk, 25 Suez verwacht. Rodas, 25 v. Antigua tc Trinidad verw. Roebiah, 24 no m. NW. Natura eil. Ruys, pass. 24 ten Z. Gr. Natura eil. Singkep, pass. 24 Kp. Vilano. Sloterdijk, 24 v. Gibraltar n. Halifax. Saroena, 24 v. Miri n. Balikpapan. Stad Breda, 24 v. New Orleans n. Nederland. Sibajak, 24 7 u. v. Papeete. Slamat. 21 te Tj. Priok. Stad Maassluis, 24 v. Vlaardingen te Kirkenaes en verm. 28 v. Kirkenaes n. Rotterdam Salland, 27 ca. 9 u. voor IJmuiden verwacht. Sarpedon, 23 v. P toPlata 27 New York verw. Schei pendrecht, 24 dwars Natal. Sliedvecht. 24 dwars Fort Aleza. Stad Leiden. 24 1250 m. NO. Martinique. Stanvac Benekat 24 170 m. N. Natura eil. Tarakan. 24 v. Makassar n. Soerabaja. Tawali. 25 v. Tj. Priok te Padang. Teiresias, 24 v. Port Said n. Genua. Tomori, 24 van Rotterdam naar Tj. Priok. Trompenberg, 24 v. Galveston n. Gulfport. Teucer, 24 v. Amsterdam n. Gdynia. Tabian, 25 90 m. O. ten Z. Kp. Guardafui. Tjibantjet, 26 v. Belawan te Singapore verw. Tamo, pass. 24 Cayanne. Tasmas, 24 240 m. O. Hainan. Themisto, pass. 24 Start Point. Tjipanas, 24 540 m. NO. Diego Garcia. Tjitjalengka, 690 m. NW. Tristan da Cunha. Veen dam, 24 240 m. O. Cp. Race. Weltevreden, 24 v. Port Said 28 Genua verw. Wonosari, 23 te Beyrouth. Waal, 25 v. Hamburg te Bremen en verm. 25 van Bremen naar Amsterdam. Westland, 25 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Winterswijk, verm. 28 v. New York n. Baltimore Waingapoe, 24 v. Besuki te Semarang verw. Zeeland (SSM), 24 v. Hamburg te Blyth verw. Zeeland <KRL), verm. 26 v. Londen n. R'dam Zijpenberg, pass. 24 eil. Wight. Schepen met passagiers, cmtgrerenden en repatriërenden Aldabi, 5 Nov. Rio de Janeiro verw. Alhena. 30 Antweipen verwacht. Alnati, 24 v. Montevideo n. Paranagua. Bonaire, 28 v. Amsterdam te Georgetown verw. Boskoop. 30 Antwerpen verwacht. Cottica. vertr. 31 v. Amsterdam <n. Georgetown Fairsea, verm. 29 Nov. v. Rotterdam n. Sydney. Groote Beer, 29 v. Rotterdam te Halifax verw. Indrapoera. 24 v. Tj. Priok te Cheribon venv. Joh. v. Oldenbamevelt, 28 v. Sydney te Am sterdam verwacht. Maasdam, 27 v. Rotterdam te New York verw. Nieuw Amsterdam, 24 v. Curacao te Kingston. Noordam, vertr. 25 ca. 12 u. v. New York n. Rotterdam. Oranje, vertr. 29 v. Amsterdam n. Tj. Priok. Oranjestad. 24 Pto Limon en 26 Cristobal verw. Rijndam, 25 v. New York te Rotterdam verw. Sibajak, 2 Nov. v. Rotterdam te Wellington, verwacht. Veendam, 30 Southampton n. Le Havre 31 Rotterdam verwacht. Waterman. 30 Papeete en 6 Nov. Wellington, verwacht. Westerdam, vertr. 25 ca. 14 u. v. Rotterdam n. New York. Willem Ruys, vertr. 31 v. Tj. Priok n. Rotterdam Willemstad, vertr. 30 v. Amsterdam n. Cristobal Zuiderkruis, vertr. 28 v. Amsterdam n. Kaap stad. KLEINE VAART Batavier III, 24 v. Bordeaux n. Rotterdam. Birmingham, 25 v. Amsterdam te Harlingen. Caland, 25 v. Gdynia te Ral'so. Casablanca, 24 v. Nantes n. Lissabon. Da ie Bohmer, 24 v. Safi te Port Lyautey. Depa, pass. 25 Brunsbüttel. De Ruiter, 24 v. Newcastle n. Middelfart. Duiveland, 24 te Goole. Elisa, 23 v. Casablanca n. Port Lyautey. Haskerland, 24 v. Rotterdam te Harlingen. Joost, 24 v. Emden n. Stockholm. Leny, 24 v. Antwerpen n. Ballina. Larix, 24 v. Zaandam n. Stettin. Marne, 24 v. Norkoping n. Paskalavik. Megrez, 23 v. Casablanca n. Rouaan. Merak, 23 v. Oporto n. Gent. Mizar, 27 v. Swansea te Rotterdam verw. Nieuwland. 24 v. Leith n. Rotterdam. Pavo, 24 Kiel HoMenau gepass. n. Danzig. Ponto, 24 v. Hemosand n. Zaandam. Saba, 24 v. Gothenburg te Halmstad. Texel. 25 v. Hamburg n. Rotterdam. Tom van der Heide, 23 v. Casablanca n. Marseille Toos, 24 v. Kopenhagen te Sllte. Veenenburgh, 24 v. Middlesboro n. R'dam. Vrede. 25 v. Kjoge n. Rafso. Vrouwepolder. 24 v. Albufeira te Oporto. Vrijburg, pass. 25 Kp. Finlsterre. Wilpo, 23 te Rundvik van Zaandam. Westlaan. 25 v. Bremen n. Hamburg. Westpolder, 24 v Antwerpen n. Lissabon. Wiebold Bohmer, 23 v. Nantes n. Bordeaux. SLEEPVAART Noordzee. 24 te Dakar. Oceanus, 24 v. La RocheUe te Milfordhaven. Op 4 Nov. hopen onze ge liefde ouders F. B. VELDMAN en M. E. VELDMAN- DE CHAMPS de dag te herdenken dat zij 40 jaar in de echt zijn ver bonden. Dat zij nog lang ge spaard mogen blijven is de wens van hun liefhebbende kinderen en kleinkinderen. IJmuiden, Forricellistraat 48. Aanvang 3 Nov. Aanmelden deze week. Oude Gracht 71, Haarlem. SCHREURS Heemstede. Javalaan 61. Tel. 38497. oud-belast.ambt. te IJmuiden Tel. 8590 Spreekuur van 19—20 uur Hel snel oplosbare ouwel-omhulsel bedekt desmaakvandegenees- krochlige inhoud volko men. Elk AKKERTJE is verpakt en voorzien v-an hel AKKER merk. ■am*"'""" U voelt het aankomen, de koorts, de rillingen...; leven is grauw als een mistige dag! Neem U in acht, nog is het niet tc laat! Vlug onder dc wol met ccn hete kruik, een warme drank cn... natuurlijk ccn paar „AKKERTJES"! Tien tegen ccn dat dc griep cr naast grijpt, want „AKKERTJES" doen hun werk terwijl U slaapt. En als U opstaat bent U verbaasd, dat er van dat griepgevocl van de vorige dag geen spoor meer tc bekennen is.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 8