Eerste industriehal zal gebouwd worden in oud-IJmuiden OLD CLOTHES NEW Alle Velsense winkels op Dinsdagmiddag dicht Binnen één dag gereed Eensgezindheid over onhoudbare toestanden DRY CLEANING ONLY BRIEFJE IN DE RAAD VEROORZAAKTE STILTE Havenberichten Speciale voorstelling van „Berucht" NA LANGE RAADSDEBATTEN Ingewikkelde materie met vele voetangels en klemmen 3 Coöperatie naar Chr. Belangen? Subsidie op schilderwerk Tegenwind zat snoekbaars dwars WOENSDAG 29 OCTOBER 1952 Er is vannacht een lichtelijk dramatisch slot gekomen aan de bespre- J kingen in Velsens gemeenteraad over de „kwestie oud-IJmuiden", welke de laatste weken al een paar maal in de emotionele sfeer is getrokken en tenslotte op haar zakelijke mérites door de vroedschap moest worden bekeken. Dit naar aanleiding van twee aaneengekoppelde en geaccep teerde voorstellen van het college, ten eerste om één industriehal te bouwen en haar te verhuren aan de Coöperatieve Inkoopvereniging Ken- nemerland en daarnaast, om het wederopbouwplan voor oud-IJmuiden langs de oude, slechts op details gewijzigde lijnen, te volgen. Waarmee het gezamenlijke verzoekschrift van IJrnuidens Bloei, IJmuidens Cen trum en het actie-comité „Herbouw Oud-IJmuiden" van het tapijt ver dween. Op het allerlaatst speelde wethouder W. F. Visser namelijk een sterke troef uit, door een dom dreigbriefje wereldkundig te maken, dat zich richtte tot de aspiranthuurder van de industriehal en deze met broodroof bedreigde, indien hij zijn plannen niet wijzigde. Na een veel betekenende stilte in de raadsvergadering werden de bezwaarschriften inzake oud-IJmuiden zonder stemming terzijde geschoven. ADVERTENTIE Als een der laatste agendapunten kwam de kwestie oud-IJmuiden aan de orde, zo dat het al tegen elven liep, toen er een mastbos van vingers werd opgestoken na de vraag van voorzitter mr. M. M. K w i n t, wie over deze aangelegenheid het woord wenste. De heer Tonino (Kath.) kreeg toe stemming de industriehal aan de drie be zwaarschriften te koppelen en toonde zich vervolgens matig dankbaar en in het geheel niet voldaan over het voorstel inzake de hal en de nieuwe plannen voor oud-IJmui den, die hij een „half ei" noemde, gelijk staand aan een lege dop. Ondanks zijn vol doening over het feit, dat er allengs een ommekeer in de houding van het dagelijks gemeentebestuur ten opzichte van IJmui- den-West te bespeuren viel, meende hij toch, dat er nog te veel schijn in de affaire is. Zonder het verleden er bij te halen, nam de Katholieke afgevaardigde de door het college voorgestelde bebouwingsplannen van dit gemeentedeel bij de kop en hij vond het idee, om de gaten tussen de daar te vestigen industrieën op te vullen met woningen, verre van aanlokkelijk. Erger: het was volgens hem sociaal onverantwoord alleen al omdat de jeugd zou opgroeien te midden der fabrieksarbeiders. Geen belangstelling Het concrete voorstel van het college, om nu, zeven jaar na de bevrijding, één in dustriehal te bouwen, die dan verhuurd zal worden als opslagplaats voor de tijd van Straks valt dit puin. En dan kan het doden kosten. drie jaar, was voor de heer Tonino het zo veelste bewijs, dat de belangstelling van de zijde der industrie voor oud-IJmuiden maar zeer matig genoemd mag worden. Via het argument van het „achterland", dat een eventuele middenstand in de Oranje straat straks zal moeten hebben in de vorm van wooncomplexen, kwam hij te recht op de wenselijkheid van een radicale ingreep in de huidige toestand: als er ge saneerd moet worden, dient zulks te ge schieden met gevoel voor evenwicht tussen woning- en industriebouw, meende de heer Tonino. Goede cafés en winkels zijn hier nodig met de „steun" van woongebieden er achter. Hij vroeg het college nu eens niet vast te houden aan het principe van de in dustrialisatie van oud-IJmuiden en pleitte voor een hernieuwd contact met alle ge- interesseerden in dit gemeentedeel. Dat de bevolking uit het omstreden stuk Velsen zou wegtrekken, ware slechts te wijten, zo nam de heer Van Dongen (C.H.) het debat over, aan de toestand der woningen: wanneer hier nieuwe huizen gebouwd zou den worden, wilde niemand er vandaan. Vreemdelingen blijven weg Het vreemdelingenbezoek aan sluizen en havens wordt door de huidige toestand naar de mening van de heer Van Dongen inder daad geremd en vooral IJmuidens Bloei zag dat naar zijn smaak met 'n zuiver oog: dit deel der gemeente is te zeer verwaar loosd, om nog enige aantrekkingskracht te kunnen uitoefenen. De enige oplossing was dus volgens deze spreker „bouwen". Hij was blij met een kentering in de starheid van het college ten aanzien van de in dustrialisatie: het plan voor 90 huizen en 12 winkels in de omgeving van de Oranje straat was al vast wat, maar de industrie houdt zich niettemin nog verre van het zo vaak aangeprezen gebied. Hij meende, dat er fouten zijn gemaakt in het beleid ten aanzien van oud-IJmuiden: er is teveel gedacht aan het nieuwe IJmuiden ten koste van dit stuk woestenij. In het algemeen bepleitte liij echter een beschouwing „naar de toekomst toe" niet alleen dus door de „oud-IJmuidense bril". Ook de heer Lips (A.R.) was van me ning, dat er wel wat verbeterd was met het nieuwe plan voor de bebouwing, maar dat er toch nog niet voldoende huizen op voor komen. Het wilde hem voorkomen, dat er voldoende belangstelling bestaat voor 350 a 400 woningen, te betrekken door hen, die direct of zijdelings bij havens, visserij en havendiensten betrokken zijn. Burgerzin Hij zag in de felle belangstelling voor het zich hier ontpoppende probleem van de zijde der oud-IJmuidenaren zelf een ver heugend bewijs van burgerzin, die door de overheid zeker niet genegeerd moet wor den, al moet men de agitatie vooral van de zakelijkheid weten te scheiden. Ook de heer Lips vond, dat oud-IJmuiden stief moederlijk bedeeld is en de „grote behoef te" aan industriehallen, die eerder wel. eens ter tafel is gebracht, meende hij van een aantal grote vraagtekens te mogen voor zien: zie de praktijk van het ene pakhuis van thans. De afgevaardigde kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat deze kans is aan gegrepen, om nu maar gauw een hal te realiseren; persoonlijk had de heer Lips meer in hótelbouw gezien, waar wèl gebrek aan bestaat in dit stadsdeel. Hemeltergend „Hoe eerder de onhoudbare situatie in oud-IJmuiden verdwijnt, hoe beter", argu menteerde de heer Visser (A.R.), die het plan van B. en W., om een deel van de vrijkomende ruimte met industrie te be bouwen, overigens wel kon volgen. Mevrouw H e y k o o p (V.V.D.) bleek met de beide ogen open een langdurig be zoek aan oud-IJmuiden te hebben gebracht en haar relaas maakte kennelijk indruk bij de raadsleden en op de overvolle publieke tribune. Geschrokken van de vele cafés en niet nader te noemen gelegenheden, zoals zij zei, had zij de geestelijkheid aange klampt om een oordeel en unaniem was men van mening, dat het er treurig uitzag met de morele gezondheid van de bevol king. Met hemeltergende voorbeelden van de gevaren, die de kinderen in deze om geving bedreigen, pleitte zij met overtui ging voor een bewuste verheffing van oud- ÏJmuiden, maar dan niet met behulp van industrievestiging. Als oplossing deed mevrouw Heykoop, die na het bedanken van mei/rouw Lager- wey-Biljardt de enige vrouwelijke noot in de raad vormt, een volledige afbraak der krotten aan de hand, gevolgd door huizen bouw en geen vergunningen meer voor cafés meer politietoezicht, dan het 130 man sterke Velsense corps kan verschaf fen en haar emotioneel betoog werd beslo ten met de hartekreet: „Redt oud-IJmuiden van de economische en morele ondergang en maak er een havenstad van, zonder de nadelen van zo'n oord." Wachten is het beste Als fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid nam de heer Verbeek het op voor het college, door met nadruk te ver klaren, dat het principiële wederopbouw plan voor Velsen uit het jaar 1949 geen „terug" gedoogt en dat men dus onmoge lijk kan verwachten, dat de raad thans op eenmaal genomen besluiten terugkomt. Niettemin moest hij eerlijkheidshalve toe geven, dat oud-IJmuiden achterop is ge raakt bij de andere werkterreinen der ge meentelijke overheid. Vooruitziend naar een verre toekomst meende de heer Verbeek, dat het niet ver standig zou zijn, vèrdragende besluiten te nemen hij zou persoonlijk een eventueel voorstel steunen, om dit gemeentedeel voorlopig onbebouwd te laten, omdat dit enige stuk vrije grond aan het eind van Nederlands grootste havenbekken een na tionaal bezit is, waarmee niet lichtvaardig mag worden omgegaan. Daarbij denkend aan de mogelijkheid van een bunkerhaven of overslaghaven in IJmuiden en de autonomie van de plaats als havenstad, meende hij, dat de bebou wing niet geforceerd mag worden, daar het belang van ons land en IJmuiden zo veel verder ligt dan dit moment. „Als we de Duitsers nog iets kunnen ver wijten, dan is het, dat zij het hele zaakje niet met de grond gelük hebben gemaakt" betoogde de heer Verbeek, die de toestan den, evenals mevrouw Heykoop, beneden peil achtte in een overigens zo goed-gesa- neerde gemeente. „Daardoor daalt het peil van de mensen mee" merkte hij op, zeggende, dat de huis eigenaren veel van deze wrakke huizen vertier wensen „uit te melken". En als dan de omgeving wordt opgelapt, zouden wij niet meer aan sanering toekomen sane ring is alleen mogelijk door afbraak." Zich fel kantend tegen de heer Tonino verklaar de de heer Verbeek duizendmaal liever de invloed van een arbeidende fabrieksbevol king op de toekomstige jeugd van oud- IJmuiden te willen zien, dan „de rottoe- stand van dit moment". De heer Den Hollander (Comm.) zag alles niet als een probleem: er is een plan goedgekeurd door de raad en daar is niet meer aan te tornen. De kern van de zaak lag volgens hem bij het woningge brek, dat echter overal van dezelfde ernst is en in de tweede plaats bij een groep be langhebbenden, die zich materieel bedreigd zien. Zijn redenatie kwam er op neer, dat hij saneren wilde en dan woningen wenste. De heer B o e r s m a (Arbeid) had liever In ons bericht van Maandag betreffende het opnieuw verlenen van subsidie op schilderwerken gedurende de komende winter werden als minimum bedragen, waarvoor subsidie wordt gegeven, ge noemd f 250 aan binnenwerk of f 600 aan buitenwerk. Deze bedragen waren verwis seld. Het moet zijn: f 600 aan binnenwerk en f 250 aan buitenwerk. Dinsdag 23 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Manto van Alicante. Jo- han v. Oldenbai-nevelt van Djakarta. Texel - stroom van Liverpool. Hydra van Rotterdam. Cato van Newport. Corinia van Shellhaven. Marne van Mascalavik. Noordzee van Rot terdam. Westerdok van Rotterdam. Vertrokken zijn: Noordholland naar Aga- dir. Delia naar Bremen. Vardel naar Heroen. Zuiderkruis naar Kaapstad. Wota naar Kal- mar. Totunato B naar Rotterdam. Swift naar Londen. Hcerengracht naar Antwerpen. Ar- detta naar Liverpool. IJstroom naar Londen. De vorige week kon practisch geen lijn- aalvisserij meer worden uitgeoefend, want de drie vissers, die het toch waagden brach ten slechts 14 pond aan en deze „magere hoeveelheid" giing van de hand voor f 1,01 het pond. De wind zat tegen en dit was oor zaak dat de snoekbaars verstek liet gaan. De aanvoer was mincfer dan in de laatste weken en zo liep de prijs terug van f 0,56 tot f 0,45 per pond. Wat voor deze tijd van het jaar wel heel erg laag is. De staandnet- visserij op snoekbaars en witvis was van weinig betekenis. De gemiddelde vangsten hiervan varieerden van 15 tot 28 pond per vaartuig en de weekbesommingen kwamen per schuit dan ook niet hoger dan f 50 tot f60. De sleepnetvisserij op snoekbaars was ook maar matig te noemen. Per etmaal va rieerden de vangsten van 200 tot 340 pond per scheepje De hoogste weekbesomming beliep per span (2 vaartuigen) ten hoogste f300. Vangst van blei was iets beter. De prijs van deze vis bleef stabiel van f 0,10 tot f0,12 per pond. Zo verging het ook de voorn. Snoek en karper-aanvoeren waren gering. Van 20 tot en 25 October werd op Urk aangevoerd: 14 pond lijnaal, 24.690 pond snoekbaars, 480 pond rode baars, 2888 pond voorn, 9030 pond blei, 44 pond karper, 4 pond snoek en 620 pond Nooi'dzeevis. De totale omzet was ongeveer f 14.000. In een speciale voorstelling vertoont het Thalia-theater Donderdagavond het reeds bekend geworden filmwerk „Berucht" (Notorious) met Cary Grant, Ingrid Berg man en Claude Rains in de hoofdrollen. De mérites van dit boeiende filmwerk zijn reeds bij vorige gelegenheden uitvoerig beschreven. Brengen wij dus slechts in her innering, dat het hier een spionnagefilm betreft van een zeer bijzonder gehalte, die speelt in Brazilië en waarin Alicia (Ingrid Bergman) om voor de Amerikaanse contra- spionnagedienst een gevaarlijke opdracht uit te voeren noodgedwongen huwt met de leider van de rijke Duitse ballingen in Rio de Janeiro, Alex Sebastian. Om voor de filmliefhebbers elke twijfel over de vraag of zij deze film wel of niet moeten gaan zien, weg te nemen, besluiten we met de vermelding van de naam van de man, die deze film tot zulk een voortref felijk product maakte: regisseur Alfred Hitchcock. GESLAAGD Op het in Den Haag gehouden examen slaagde voor de akte M (vrouwelijke hand werken) mej. W. Fuldner uit IJmuiden. Troosteloos als een gebombardeerde stad is dit Westelijkste deel der gemeente Velsen, waar hoognodig iets gebeuren moet een concreet voorstel over oud-IJmuiden gezien, waarna wethouder V i s s r in eer ste instantie aan het woord kwam en het woord „erfenis" dankbaar van de heer Boersma overnam, door te zeggen, dat oud- IJmuiden altijd al het slechtste deel van de gemeente is geweest, sinds de „Veertig" al, toen er ook huur „getrokken" werd uit onwaardige huizen en de krotten rustig bléven staan. De jeugd heeft er echter meer dan genoeg van, meende de wethou der en trekt er uit. We zouden onze nieuwe stad graag in veertien dagen willen bou wen, een deel daarvan begint zich evenwel te realiseren. Wij weten, dat het gezins leven gestimuleerd wordt door de moder ne Velsense huizen. Maar zodra oude stads delen opgeruimd moeten worden, komt de overheid in conflict met materiële belan gen, die echter zullen moeten wijken voor de mens en zijn heil. Oud-IJmuiden is practisch dat deel, dat bewesten de Keizer Wilhelmstraat ligt; daar immers zou de industrie moeten ko men blijkens het thans aangevochten raads besluit. In twee étappes zou er onteigend worden en daar is nu al heel veel aan ge daan, zodat de huizen uit de urgentielclasse 1 nu geliquideerd kunnen worden. De rest komt later maar spoedig. De wethouder wees het verwijt terug, als zou oud-IJmuiden verwaarloosd zijn: de ge meente zit vast aan hogere instanties, maar doet inmiddels al het mogelijke. De ver vanging van de afbraak zal zich evenwel op een bepaald gebied Duinwijk moe ten samentrekken: daar zullen de kinderen de ruimte vinden en niet de ruïnen. Er is een actie gaande, om de bestemming tot industrie om te buigen, zonder te besef fen, dat dan de onteigening onmogelijk wordt: zonder bestemming geen onteige ning op redelijke voorwaarden. De toestan den daar zijn inmiddels duidelijk genoeg: de bewoningsintensiteit is veel te groot en de morele gevaren zijn legio. Er zijn 73 huizen per hectare tegen een normaal ge middelde van 36. Met het gevolg, dat velen er tussenuit trokken. De protestactie der drie bekende orga nisaties kreeg weinig waardering van de heer Visser, die niet verwacht, dat het col lege nu door de knieën zou gaan, temeer daar de argumentatie nog al eens zwak is voor een zo ernstige zaak. Het college doet alles, om de kwestie te bespoedigen en het zal zeker binnenkort gebeuren mits de terreinen voor de in dustrievestiging bewaard blijven - zo zei de wethouder, die voorts bestreed, dat het laatste plan een ommezwaai is ten gunste van de woningbouw: van den beginne af heeft het college erkend, dat er een be paald aantal mensen in oud-IJmuiden moet blijven wonen. Een industrieflat is zo als nergens gelukt. Geen verschil De industriehal moge een pakhuis wor den, maar de wethouder zag geen verschil tussen zo'n pakhuis en een industriehal, al gnoven raad en tribune ook nog zo waar bij hij vasthield aan de verwachting, dat er op den duur meer belangstelling voor gaat komen. Hij was er verder van verzekerd, dat de huurder van de nieuw te bouwen hal lan ger dan de te contracteren drie jaar blijft, en deelde mee, dat het college de affaire radicaal te lijf wil gaan en liet tenslotte VOOR HET FORUM van een overvolle tribune, waar het meeleven met de ge meentelijke zaken zich af en toe ontlaadde in gesmoorde reacties, heeft de Vel sense raad zich gisteravond en vannacht met een groot aantal zaken van uiteenlopende aard bezig gehouden. Behalve de beide agendapunten over oud-IJmuiden, die wij elders in deze editie uitvoerig hebben behandeld, kwam de nieuwe gemeentelijke verordening op de winkelsluiting aan de orde, waarover het tenslotte tot stemming kwam. Met zestien tegen tien stemmen werd een uniforme Dinsdagmiddagsluiting aangenomen, echter niet dan nadat uit alle fracties het voor en tegen van een der gelijke regeling in den brede was belicht. Men legde zich voorts morrend neer bij een crediet van 8500 voor het opbergen van goederen ten behoeve van de Dienst Bescherming Burgerbevolking op de zolders van de voormalige IJmuider Wasserij in de Snelliusstraat - niet zozeer om het doel, maar eerder vanwege het feit, dat het gros der raadsleden het rijk ook deze kosten wilde laten betalen. Alleen de commu nisten waren uiteraard tegen de hele bescherming en dus ook tegen dit crediet. De eerste der 21 punten van de omvang rijke agenda gleden vlot onder de hamer door: nieuwe straatnamen in IJmuiden- Oost passeerden zonder slag of stoot, er werd grond verpacht en verkocht en er is geld geleend, maar mevrouw Heykoop (V.V.D.) begreep niet, waarom de grond in oud-IJmuiden de gemeente bij aankoop 15.per vierkante meter moet kosten, terwijl ze in Velsen-Noord voor 7.50 en in Velserbeek zelfs voor 6.50 in handen der gemeente komt. Geen vuilnis op straat Wethouder Visser (Openbare Wer ken, Arbeid) deed uit de doeken, dat de Velserbeek-grond achter de Zeeweg ligt en dat er overigens nu eenmaal verschil in de grondprijs moet zijn, waai-op de heer Lips (A.R.) zich verzette tegen het plan, om in ADVERTENTIE het woord in laatste instantie aan de raad. Mr. Tonino verdedigde zich tegen over de heer Verbeek en zei, dat hij vóór zou stemmen, indien de rook en de stoom van de fabriek de hopeloze toestand met terdaad zouden verdrijven, maar dat hij deze mogelijkheid er nu eenmaal niet in zag. De Katholieke afgevaardigde persi steerde bij zijn eenmaal ingenomen stand punt: van economisch standpunt uit bezien moeten er meer huizen komen in IJmuiden. Mevrouw Heykoop wilde weten, wat men tegen de directe gevaren voor cle kin deren wenst te doen. Bovendien meende zij te weten, dat de „industrie", die belang stelling voor de hal toonde, in onderhan deling is over de aankoop van het gebouw- voor Christelijke Belangen. Het laatste woord was aan wethouder Visser, die tegen de suggestie van de heer Tonino waarschuwde: hierdoor zou oud-IJmuiden weer woongebied worden. Tekenend voor de mentaliteit der actie oud-IJmuiden noemde liij een dreigbriefje, waardoor er op de coöperatieve inkoopver eniging „Kennemerland" pressie werd uit geoefend om de belangstelling voor de in dustriehal op te geven. Het onderhavige briefje werd voorgelezen, waarbij het woord „chantage" in de raad viel en de vroedschap werd er zelfs even stil van. Er is verder niet over gepraat en zonder stemmen verklaarde de raad zich accoord met het standpunt van B. en W. - -- llfl 1 Een anker, een ton, een wrakke wagen: het oud-IJmuiden van nu. Velsen-Noord een voorlopige vuilstort plaats in te richten, inclusief een schaft lokaal met bergplaatsen voor de reinigings- en ontsmettingsdienst en het plantsoenbe- drijf. Hij maakte er bezwaar tegen op grond van de omstandigheid, dat de „vuil nisstortplaats" cum annexis midden in de bebouv/de kom dreigt te komen, waar nog bij kwam, dat het aanvankelijke crediet nu met de helft verhoogd bleek te zijn. Dat laatste zat ook de heer Verbeek (Arbeid) dwars: bij hem werd de oude in druk wakker, dat het college telkens weer nieuwe begrotingen op de oude stapelt en dan de raad voor een fait-accompli stelt. Wethouder Visser stelde de heer Lips in zoverre gerust, dat, als er vuil gestort wordt, dit in Velsen-Noord op zeer be scheiden schaal zal gebeuren en,dan nog maar tijdelijk bij wijze van „doorgangs terrein", zulks mede in afwachting van een nieuwe belt in de polder. De dubbele be groting vond haar oorzaak in een langere afrastering, dan waar aanvankelijk op ge rekend was en een daarmee samenhangen de grotere verharde oppervlakte van het terrein. Wethouder Aschoff (Plantsoe nen en Reiniging, Financiën, C.H.) hielp zijn collega een handje door mee te delen, dat de naam „vuilnisstortplaats" wel wat groots was voor deze noodoplossing, die alleen het straatvuil zal onder-brengen in afwachting van verder vervoer. Over de aankoop van grond in IJmuiden- Oost, waar mettertijd de plannen voor een nieuw postkantoor verwezenlijkt zullen moeten worden, werd wethouder Visser geattaqueerd door de heren L i p s en V a n Dongen (A.R. en C.H.), die het beiden vreemd vonden, dat de gemeente in prin cipe bij deze grondaankoop meteen het nieuwe gebouw aanvaardt, zodat de raad daar straks niet al te veel meer in te zeg gen zal hebben. Wethouder Visser gaf rui terlijk toe, dat het college in dit geval mis schien wel even te ver was gegaan, maar dit is onder de dwang der omstandigheden gebeurd: de P.T.T. wilde het in laagbouw ergens in een achterstraat laten neerzetten, de gemeente daarentegen dacht aan hoog bouw op een prominente plaats tegenover het mai-ktplein en tenslotte moest het een met het ander aanvaard worden. Geen cadeau Het verzoek van de heer Den Hol lander (Comm.), cm de 1600 garantie, die B. en W. voorstelden te verstrekken aan het bestuur van de speeltuinvereni ging „Heuvelwijk", dat tijdelijk in moei lijkheden is geraakt wegens het uitblijven van de Koninklijke Goedkeuring, maar zonder meer cadeau te doen, werd door wethouder De Boer (Arbeid) bestreden, omdat dan ten opzichte van de andere ver enigingen het beeld scheef getrokken zou worden. De heer Van Leusen (Arbeid) liet hartelijke waardering horen voor een gemeenschappelijke regeling van Velsen, Haarlem, Bloemendaal en Heemstede ter instandhouding van een streekschool voor de opleiding van onderwijskrachten voor het kleuteronderwijs. Het crediet voor de inrichting van een bewaarplaats van goederen voor de Dienst Bescherming Burgerbevolking kwam er door, echter begeleid met een motie van de raad, (waar het college zich wel mee ver enigen kon), die er bij de regering op aan dringt, alle kosten voor deze D.B.B. voor landelijke rekening te nemen. Burgemees ter mr. M. M. Kwint merkte evenwel op, dat waar Den Haag al zo ontzaglijk veel moet doen voor een A-gemeente als Velsen (eerder was uit de raad het cijfer van twaalf motorspuiten genoemd), de gemeente deze druppel in de emmer eigenlijk wel voor eigen rekening zou mogen nemen. Hoewel hij aan de andere kant sympathie voor de andere zijde van de zaak kon opbrengen. De winkelsluitingsverordening vergde meer tijd van de raad: daar was bijvoor beeld de heer Van Leeuwen (Kath.), die het onderwerp als middenstander „geen zacht eitje" noemde, reden waarom hij in eerste instantie aanhouding van de voor dracht het beste vond. Toen het college bij monde van zijn voorzitter daartoe niet ge negen bleek te zijn „deze zaak moet nu tot een oplossing gebracht worden" liet de heer Van Leeuwen in den brede horen, waarom hij tegen een door B. en W. voorgestelde uniforme Dinsdagmiddag sluiting was. „Dode stad" De „gespreide" winkelsluiting met het zwaartepunt op-de Woensdagmiddag, zoals de werkgeversorganisaties hebben voorge steld en die bovendien niet al te veel ver schilt van de bestaande toestand, achtte hij om verschillende redenen verkieslijker. Ten eerste zag hij de dreiging van een „dode" stad op Dinsdagmiddag, zoals Be verwijk dat al kent en bovendien kunnen niet alle branches sluiten op Dinsdag middag enkelen willen zelfs helemaal niet sluiten, zoals de banketbakkers, die van het standpunt uitgaan, dat de behoefte naar hun waren plotseling opkomt en even plotseling bevredigd moet worden. (Welk gezichtspunt de raad uitermate amuseer de). Vervolgens viel de heer Van Leeu wen het advies van de Kamer van Koop handel over deze materie aan, op grond van het feit, dat dit advies in aanleg anders geweest zou zijn, dan op het moment, dat het tenslotte parallel liep aan de opvatting van B. en W. De algemene wens der werknemers een uniforme Dinsdagmiddagsluiting druiste volgens deze spreker ten dele tegen het economisch belang der middenstanders werkgevers in en tenslotte kwam de heer Van Leeuwen met een nieuw voorstel aan, dat neerkwam op een bestendiging van de bestaande toestand met overneming van een aantal in het college-voorstel vervatte détails. De heer Van Leusen trok na mens de meerderheid van zijn fractie nog al fel van leer tegen deze opvatting: de nieuwe verordening van B. en W. was vol gens hem terecht meer naar de werknemers gericht, terwijl de ondernemers er in genen dele door geschaad worden. Bovendien trok hij zich de critiek van zijn voorgan ger aan op de Kamer van Koophandel en ten derde meende hij. dat er voorzien moet worden in een leemte: de ongebreidelde concurrentiemogelijkheden van bloemen- venters en visventers op de middag, dat de winkels in deze zelfde branche gesloten moeten zijn. Nadat de heer Verbeek het minder heidsstandpunt te berde had gebracht „het college ziet de zaak wel wat al te een voudig; de belangen van de bedrijven moeten in het oog worden gehouden" en de heer Kruisman (Comm.) zich voor een uniforme Dinsdagmiddagsluiting had ver klaard, nam burgemeester K w int de verdediging van het voorstel op zich. Hij betoogde, dat de garantie tegen ontduiking van de verordening bij een uniforme rege ling zo groot mogelijk is (vooral bij ge mengde bedrijven, die dus twee soorten artikelen verkopen en ..half-open" kunnen blijven bij invoering van de gespreide sluitingsmiddagen Geen staalkaart „Een staalkaart van sluitingen is niet meer te controleren", zei de voorzitter met overreding, en wat de aanvankelijke on wennigheid van het publiek betrof meende hij, dat dit gauw genoeg gewoonte wordt: men weet nu tenminste, waar men aan toe is. Hij voelde voorts veel voor het argument over de ontduiking door de venters en zou laten uitzoeken, of hiertegen geen wapen is te smeden bij het uitreiken der gemeen telijke ventvergunningen. „Ik ben het nog nooit zo hartelijk met u eens geweest als nu", juichte de heer Van Leusen na afloop van deze verdediging, maar de heer Van Leeuwen was min der enthousiast: de vrije middag voor het personeel, die de heer Van Leusen met de uniforme regeling volkomen bevei ligd zag, kregen de werknemers toch wel dank zij de arbeidswet, meende hij. Het ge vaar van de gemengde bedrijven wordt in de kringen van de middenstand niet zo somber ingezien en een moeilijke politie controle mag niet doorslaggevend zijn, als het gaat om het belang van de winkeliers. Met enkele voorbeelden toonde hij aan, dat de groenteboeren bijvoorbeeld beslist gedupeerd zouden zijn door een Dinsdag middagsluiting en de slagers zullen er ook heel wat bezwaren tegen hebben. Hij ad viseerde zijdelings het college, de ontwik keling in de affaire van 's-Hertogenbosch in de gaten te houden, waar zowel de koper als de verkoper strafbaar werden gesteld bij overtreding der winkelsluiting een oekase. die inmiddels door de kroon nietig is verklaard. Er kwamen nog allerlei meningen los, onder meer die van de heer Visser (A.R.), die vroeg, waarom een bestaande, goed-werkende regeling nu plotseling ver vangen moest worden en die van de heer Kruisman (Comm.), die onthulde bij voortduring voor niets naar de kapper te lopen, omdat er geen touw aan die uren van sluiting vast te knopen is. De raad in formeerde onmiddellijk, waar deze gratis mogelijkheid tot haarsnijden aanwezig is en nadat de heer Lips (A.R.) de verwar ring met de beste bedoelingen nog groter had proberen te maken, door een autonome regeling voor Velsen-Noord te verzoeken, wanneer het voorstel-Van Leeuwen door zou gaan, kwam het tot stemming: met 16 stemmen voor is een uniforme sluiting van Velsens winkels op Dinsdagmiddag aange- ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5