ZATERDAGOCHTEND ATTRACTIE Gunstige gemeentebegroting voor 1953 opent vele Velsense perspectieven Visserij - varia NEDERLAND Velsen-Noord IJmuiden Beverwijk Uitvindingen Totale reserve van zeven millioen Alle schulden van voor 1948 afgeschreven Raadhuisbouw als „stelpost" Eerste lezingavond voor Lasafdeling „IJmond" Maar twee wedstrijden voor „IJmond" Watervliet I voor moeilijke wedstrijd tegen DVD Tafeltennisvereniging VGZ won en verloor ONZE EXTRA BIJZONDER 4J5 Vier weken geëist tegen journalist Generale synode der Gereformeerde Kerken Scheepvaart Burgerlijke Stand van Haarlem VRIJDAG 31 OCTOBER 1952 Dank zij een gunstige begroting voor het jaar 1953 de eerste in Kennemerland der gemeente Velscn (inclusief de eerste supplctoire begroting, die eigenlijk de ka- pitaalsdienst is en de bedrijfsbegrotingen) is Velsens totale reserve aangegroeid tot rond zeven millioen gulden. Voor „onvoor zien" kan dan ook voor het komende jaar geraamd worden een bedrag van 196.837 zegge bijna twee ton en er kon aan de algemene reserve een bedrag van 300.00 toegevoegd worden. Niettemin moet er rekening gehouden worden met een ongunstige wending in de toekomst tengevolge van het aflopen der noodrege- ling voor de financiële rijkssteun aan de gemeenten. Het ziet er zo vernamen wij namelijk naar uit, dat de definitieve financiële regeling tussen Rijk en gemeen ten enkele verschuivingen gaat opleveren, die ook ongunstig zouden kunnen uitvallen. Niettemin is het beeld onverdeeld gun stig. Dezelfde ramingen voor de rijksuit keringen konden worden aangehouden als vorig jaar wat het gemeentefonds en de inmiddels opgeheven ondernemingsbelas ting aangaat. De algemene uitkering uit het fonds wordt begroot op f 1.150.850; de bijzondere uitkering op f 1.015.000 en ter vergoeding van de vervallen onderne mingsbelasting wordt f 1.898.979 geraamd. Dank zij het florisasnte beeld van de begroting konden alle nadelige saldi van vóór 1948 tot een bedrag van enige mil- lioenen worden afgeschreven, waardoor Velsen dus uit de oude schuld is geraakt en er kon bereids f 84.000 worden afge schreven op de wederopbouwuitgaven (in clusief rente), Subsidie Er is, zoals wij al meldden, een nieuwe subsidieverordening voor het kleuteronder wijs op komt. De begroting voor Velsen houdt daar nog geen rekening mee, maar de overheid denkt de kosten daarvan uit de post „onvoorzien" te kunnen dekken. „IJmuidens Bloei" (f 700), de Kruisver enigingen, de verenigingen voor Volks feesten (f 7000) en het speeltuinwerk (f 13.000), de vrijetijdsbesteding (f 4000), de jeugduitwisseling met andere landen f 5000) krijgen meer subsidie, evenals het werk voor de natuurbescherming (f 1300), waarnaast er diverse posten zijn uitgetrok ken voor grote openbare werken. Raadhuis „stelpost" Op de kapitaaldienst komen ramingen voor diverse grote werken voor. Zo is voor de bouw van het nieuwe Vel sense raadhuis f 3.050.000 uitgetrokken, waarbij evenwel moet worden opgemerkt, dat dit bedrag een „stelpost" is, pas als de raad de post goedkeurt kan men deze grootse schepping van architect Dudók verder voorbereiden. Voor rente en af schrijving zijn dan ook nog geen bedragen genoemd. Sneller en beter lassen De afdeling „IJmond" van de Ned. Ver eniging voor Lastechniek, die kortgeleden werd opgericht en waarin is ondergebracht de Lasclub „Velsen en omstreken", heeft Donderdag in het ontspanningslokaal van de N.V. „De Plaatwellerij" haar eerste lezingavond gehouden voor een groot aan tal geïnteresseerde leden. Het onderwerp „Opvoering productivi teit bij het electrisch lassen" werd ingeleid door de heer W. A. J. Nolen, uit Nijmegen, die de Amerikaanse ervaringen op dit punt te berde bracht. De heer Nolen behandelde eerst de methode ter verbetering van de produc tiviteit bij het electrisch handlassen: met zo dik mogelijke electroden zal het lassen beter en sneller gaan, wat de spreker ac centueerde met grafische beelden. Ten aanzien van het lasgereedschap zal de nodige zorg moeten worden besteed aan de keuze. Het voordeligst achtte spreker het dragen van een lashelm, zoals dit vrij wel afgemeen gebruikelijk is in Amerika. Lasmachine en de -tang, liefst geheel ge- isoleerd, dienen uitermate goed gecon strueerd te zijn om oponthoud te voor komen. Met betrekking tot de las-kwaliteiten wist de heer Nolen uit ervaring, dat men in Amerika bijvoorbeeld bij de vervaardi ging van auto-chassis minder zorgvuldig last dan in ons land, maar desondanks blijkt dit niet van nadelige invloed op het werkstuk te zijn. Vervolgens ging de heer Nolen over tot de verhoging van de productiviteit bij het gebruik van automatische- en half-auto- matische lasmachines. Het Argonarc-lassen werd uitgebreid, evenals het uit Amerika afkomstige lasprocédé, het zogenaamde „Sigma"-lassen. Dit geschiedt zeer snel 'met een volautomatische machine, die, daar dit procédé nog in het beginstadium verkeert, zeer hoge aanschaffingskosten met zich brengt. Ir. E. F. Peltzer, directeur van de „Plaat wellerij" maakte zich tot tolk van de aan wezigen in zijn dankwoord aan de spreker vopr zijn interessante en leerzame lezing. „Naar zee": filmprogramma voor Plaatwellers Voor de leden van de personeelsvereni ging „De Plaatwellerij" wordt Maandag in het Hervormd wijkhuis aan de Dijckmans- straat een filmavond gegeven, welke onder het motto: „Naar zee" wordt verzorgd door het Voorlichtingsbureau van de Voedings raad, afdeling vis, te IJmuiden. Het programma omvat vijf films, waar van ,,'t Schot is te boord" van Herman van der Horst, de belangrijkste is uit een oog punt van cinematografie. Verder zijn er „De Trawlvisserij „de vloot gereed voor de haringvangst „PCH, de vriend van de zeeman", een beeldenreeks van Scheveningen-Radio, en een serie internationaal bekroonde kleuren beelden. Het bestuur heeft deze filmavond aan trekkelijk gemaakt met de verloting van een aantal boekwerken van de auteur Fenand van de Oever (i.e. Jaap G. Kolk man) te IJmuiden. In het kort komen tenslotte de volgen de posten met soms dezelfde restricties als voor het raadhuis op de nieuwe begroting voor: politiepost Santpoort f 62.009 (aan vaarding zal voorbereidingen op gang brengen); uitbreiding bestaand plateau f 5.000; nieuw plateau aan het eind van de recreatieweg pro memorie; Jeugdhonk f 62.500 (stedpost); leeszaal f 210.000 (stel post) met in de toekomst dependances te Santpoort en Velsen-Noord; tennispark met 12 banen f 78.400 (stelpist); manege voor ruitersport pro memorie (voorstel bereikt de raad in 1953). Deze begroting sluit voor de gewone dienst op f 8.641.349,25 en voor de kapi taaldienst op f 58.818.796,93. Velserbad Te zijner tijd - hopelijk spoedig - zullen bij de raad voorstellen aanhangig worden gemaakt om de moeilijkheden, voortsprui tend uit de voortdurende sluiting van het „Velserbad" ongedaan te maken. De post hiervoor is dan ook op de begro ting nog pro memorie geraamd, maar wij hebben de indruk, dat deze affaire thans naar een oplossing gaat. Na drukke competitiedagen volgt voor de handbalvereniging „IJmond" Zondag een klein programma, waarvoor alleen het eerste heren- en het tweede dameselftal in het veld komen. De heren van IJmond spelen weer op eigen veld, waar zij Rapiditas I uit Haar lem ontvangen. De club staat bovenaan de ranglijst met twee verliespunten. IJmond heeft thans een verliespunt meer, zodat er opnieuw een spannende strijd zal zijn te verwachten op „Watervliet". De schot vaardigheid en het tempo in de laatste wedstrijd brachten IJmond een gunstige uitslag. Het is daarom zaak de Haarlemse gasten met hetzelfde élan als vorige week te ontvangen, waardoor wellicht een plaats in de kopgroep kan worden ingenomen. De dames van IJmond 2 gaan bij Rapi ditas 2 op bezoek en hier liggen de zaken anders, omdat de Haarlemse ploeg in deze afdeling de leiding heeft en IJmond nu in de middenmoot huist. De opstellingen zijn: Heren: IJmond I: J. Böhm, H. Boom, J. v. Buuren, K. Schik, P. Rens, H. Garritsen, J. Beunder, G. Kra mer, P. Scheerman, H. Nabben, B. Hofman. Dames: IJmond 2: F. Zuurbier, L. Mos sel, A. v. d. Vis, C. Beers, A. Stek, L. Hen- drikse, T. Bos, N. v. Veelen, H. Nabben, Tr. Zuurbier, A. Wolters. Van de drie door de korfbalvereniging „Watervliet" Zondag te spelen senioren- wedstrijden zal het eerste twaalftal wel de moeilijkste taak krijgen in de wedstrijd tegen DVD te Amsterdam. Door het gelijke spel tegen Amsterdam- Zuid haalden de groen-gelen uit zes wed strijden zes punten; DVD daarentegen heeft met nog maar vier gespeelde wed strijden slechts één verliespunt. Hieruit blijkt, dat Watervliet flink zal moeten aanpakken. Het tweede twaalftal, dat op eigen ter rein Aurora 2 ontvangt, zal er goed aan doen, ook eens uit de slof te schieten, want de positie op de ranglijst is niet direct om te juichen. Watervliet 4 krijgt bezoek van Animo- Ready 2. De senioren kunnen, wat schot- vaardigheid betreft, een lesje nemen van de adspirant-ploegen. Alle drie de jeugd- twaalftallen speelden en wonnen vier wed strijden met de scorecijfers: voor A 361; B 34—1; C 40—0. Ook de juniorenploeg doet het goed en wist van de vijf wedstrijden: drie te win nen, één gelijk te spelen en één te verliezen met de score 10 tegen 5. Voor Zaterdagmiddag staan op het pro gramma: Watervliet aSport Vereent a; Watervliet cHaarlem e en Watervliet- juniorenOosthoek a. De opstellingen zijn: Watervliet I: Dames T. Waagmeester, R. Weymra, D. Hartman, C. v. Ladesteyn, J. Kluft, B. Koet; Heren: W. Berghuis, S. Hartman, M. Veerbeek, A. de Vries, J. v. d. Berg, F. Vos. Watervliet 2: Dames L. Leyenaar, R. Leyenaar, D. v. d. Molen, C. v. Zutphen, A. Tuinzaad, C. Sandberg; Heren: A. R. Verkerk, A. Redeker, T. Heistra, H. Mok, F. Allan, A. Verkerk. De in de afgelopen dagen gespeelde wed strijden, waarbij de verschillende teams van de tafeltennisvereniging „VGZ" be trokken waren, hebben de volgende resul taten opgeleverd: Winfried 5VGZ I 55. In deze wedstrijd zorgden Ales en Swee- ren ieder voor twee gewonnen partijen. Ook de dubbel was voor VGZ. In de ontmoeting HBC 5VGZ 2 (37) heeft het Velsense team zich volledig her steld van de vorige week geleden neder laag. Van de Wall won alle drie partijen, en Groen en invaller Zuidema zorgden elk voor twee winstpunten. De wedstrijd VGZ IHBC 4 werd met 82 een ruime overwinning voor de thuisclub, waarbij Ales (3), Wijker (2) en Sweeren (2) voor de punten zorgden. Daarentegen kreeg VGZ 4 tegen Togido 5 een zware 91 nederlaag te incasseren. Slechts Vel wist de eer voor de thuisclub te redden. Deze week worden nog gespeeld: PSV I VGZ 3 en Doko I—VGZ 4. ADVERTENTIE VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 30 op 31 October KW 1 10 k.; KW 14 70 k.; KW 23 10 k.; KW 138 34 k.; KW 83 10 k.; KW 67 34 k.; KW 18 34 k.; KW 32 50 k.; KW 39 15 k. KW 41 10 k.; KW 50 10 k.; KW 123 5 k.; KW 15 5 k.; KW 43 45 k.; KW 75 70 k.; KW 176 20 k.; KW 37 10 k.; KW 95 40 k.; KW 167 5 k.; KW 22 70 kKW 127 40 k.; KW 175 80 k.; KW 65 70 k.; KW 56 100 k.; KW 122 40 k.; KW 124 70 k.; KW 129 10 k.; KW 159 100 k.; KW 163 100 k.; KW 161 25 k.; KW 70 20 k. Uit halve vleet: KW 2 1 k.; KW 3 40 k.; KW 6 35 k.; KW 7 50 k.; KW 9 3 k.; KW 25 30 k KW 147 20 k.; KW 48 25 k.; KW 38 5 k.; KW 40 50 k.; KW 42 5 k.; KW 168 25 k.; IJM 74 5 k. Zo langzamerhand heeft iedereen de overtuiging gekregen, dat deze aanbie dingen werkelijk iets bijzonders zijn. Vandaag is het echter wel Het enige bezwaar is dat wij niet ieder een er mee van dienst kunnen zijn, want de voorraad is beperkt. Prima lange Interlock herenpantalons met elastiek en bijpassend camisole k-m., ook in grote maten te samen voor Bovendien een aantal Herensinglets in dezelfde 1 38 kwaliteit, voor slechts n TROMPSTRAAT 8—10 TEL. 5332 BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Bloemendaal f9850; Vikingbank f 15.400; Flamingo f 12.000. Loggers: KW 162 f5460. Verse haring loggers: KW 170 f8100; KW 110 f5930; KW 144 f5520 KW 141 f8610; KW 49 f 1800; KW 29 f 5520. Kotters: KW 10 f 3460; RO 29 f 295. Geen vangst hadden KW 140, KW 20, KW 44, KW 45, IJM 75, IJM 283. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 30 kantjes. Scheveningen: 30 kantjes. Katwijk: 30 kantjes. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOORTEN: Hermanus, z. van D. de Gier en Hendrica Faas; Jacob G. z. van J. Weel en E. A. Blankendaal; Anne M., d. van G. J. W. Pijpers en C. Gertenbach; Hendrik, z. van H. de Bouvré en D. Bieren; Johannes, z. van J. Wolterman en C. C. W. Wassink; Theodoras, z. van P. J. van Heese en M. P. Sponselee; Leonardus H. S., z. van S. E. Durge en C. J. Egbers; Elisabeth M. J., d. van J. Burger en E. J. C. Schram; Ronald, z. van A. Jansen en E. A. Cornelisse; Wilhelmus, z. van W. Castricum en C. M. Lubbers; Barbara T., d. van M. G. van Manen en F. Nettinga. ONDERTROUWD: Th. G. van Beek en E. H. H. Mollenbeek: Johannes P. Niesten en C. M. Ettema; Th. Krom en E. M. Numan; G. Timmer en M. C. Niesten. GETROUWD: C. F. J. Schellevis en H. M. Kors, J. van der Meij en C. W. van Tunen; Willem van der "Weg en P. M. A. Schoorl; E.'P. Snijders en A. M. van Roon. OVERLEDEN: L. Grapendaal, oud 80 j., weduwnaar van K. Sint; G. Molenaar, oud 43 j., gehuwd met Cornelis de Bruin; P. Blom, oud 27 j., gehuwd met G. Vlottes. Wegens eenvoudige belediging in arti kelen, gepubliceerd in het voormalige so cialistische weekblad „De Vlam" heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank tegen de voormalige redacteur van' „De Vlam", de 44-jarige F. K. een gevangenisstraf geëist van vier weken. Hem was ten laste gelegd, dat hij in zijn artikelen, de heer J. Fabius, een journa list uit Den Haag en het lid van de Raad van State, de heer J. W. Meijer Ranneft had beledigd. Daar de verdachte ter zitting zei, de zelfde beledigende termen in de toekomst opnieuw te zullen bezigen, indien daar toe aanleiding was, achtte de officier van justitie een voorwaardelijke gevangenis straf niet voldoende. Daarom eiste hij vier weken onvoorwaardelijk. Mej. mr. L. C. Mazurel pleitte vrij spraak, omdat naar haar mening van smaadschrift en niet van belediging spra ke is. Op 13 November zal de rechtbank uit spraak doen. Aan de discussie over de „vervangings formule" op de Gereformeerde synode te Rotterdam, een nadere verklaring en bevestiging van wat de Gereformeerde Kerken in haar belijdenisgeschriften in zake het Genadeverbond en de Heilige Doop leren is gisteren een einde geko men door de vaststelling van een aantal overwegingen met 47 tegen 3 stemmen. De vervangingsformule was door enige afge vaardigden gecritiseerd, mede doordat zij moeilijkheden opleverden bij de toenade ringspogingen tot de Gereformeerde Kerk, onderhoudende art. 31 K.O. In de over wegingen wordt verklaard dat de ver vangingsformule een bindend karakter draagt en dat herroeping ervan alleen zou kunnen geschieden, wanneer aange toond wordt, dat deze formule in strijd is met de Heilige Schrift, of de daarop rus tende belijdenisschriften. Hierna kwam een rapport over de orde van de eredienst aan de orde. De synode betuigde hiervoor haar waardering, als mede voor het feit dat zovelen in de Ge reformeerde Kerken begeren, dat de open bare eredienst van het begin tot het einde waarlijk hartverheffend zal zijn. In de morgendienst wordt het bij de voorlezing van de wet aan de vrijheid der kerken gelaten enige modulaties aan te brengen (schuldbelijdenis en genadever kondiging met het zingen van toepasse lijke liederen). De synode sprak uit, dat de lezing van de Oud-Testamentische wet in de morgendienst moet gehandhaafd blijven. De productie der Nederlandse kolen mijnen bedroeg in September (26 werkda gen) 1.076.700 ton tegen 976.000 ton in Augus tus (25 werkdagen). De koleninvoer bedroeg 356.900 ton, waarvan 273.100 ton uit Duits land. Het Uitvindingen-Centrum, een stich ting ter bevordering van de exploitatie van uitvindingen, geeft nu en dan bulletins uit, waarin men lezen kan wat er zoal wordt uitgevonden. Wij geven hieronder een keuze uit de grote massa vernuftig heden. NEDERLAND Dynamo. Het komt vaak voor, dat men tijdens het rijden op fietsen en bromfiet sen genoodzaakt is zijn licht aan te steken. Men moet dan van de fiets stappen om zijn dynamo aan te zetten of men doet dit vooroverbuigende over het stuur of door er eenvoudig tegen te schoppen. De uitvinder heeft nu een dynamo geconstrueerd, die door middel van een spandraad vanaf het stuur in werking kan worden gesteld. Ne derlands Octrooi aangevraagd. Sorteermachine. De wisselende schud snelheid van de sorteerzeven wordt bereikt door de interrumperende in- en uitschake ling van de aandrijvende electromotor (bij voorkeur een dubbel-kooiankermotor), waarbij de toevoer wordt geleid over een olieschakelwals, die door een hulpmotor met variabel toerental wordt rondgedraaid. Door verstelling van een borstelstel kan verder de duur van de inschakeltijd gewij zigd worden. Octrooi aangevraagd in Frankrijk, Denemarken, Engeland en West-Duitsland. Waterkoelkast. In vele gezinnen zou wel licht een koelkast gebruikt worden, ware het niet dat men voor de aanschaffings prijs terugschrikt. De uitvinder heeft nu een waterkoelkast ontworpen, die wordt aangesloten aan de normale waterleiding. Al het water, dat voor diverse doeleinden wordt afgetapt, loopt door de koelkast heen, zodat niet alleen een constante kou de temperatuur wordt behouden, maar bo vendien het meerverbruik van water nihil is en dus alleen de geringe aanschaffings kosten nodig zijn. De koelkast is in elke keuken of waar ook aan te brengen en zou in het bijzonder bij „Nieuwbouw" gelijk tijdig ingebouwd kunnen worden. Neder lands Octrooi aangevraagd. Verstelbare stoel. Van deze practische uitvinding is de zitting aan de voorzijde om een vaste as draaibaar opgehangen, ter wijl de zitting aan het achtereinde draai baar is verbonden met het ondereinde van de rugleuning. Het verstellen van de stoel geschiedt door een enkele handbeweging, waarbij een vast punt van de leuning ver plaatsbaar is langs een gekromde baan. Deze is zodanig uitgevoerd, dat, naarmate de leuning omlaag bewogen wordt, deze horizontaler gericht wordt, waardoor de hoek tussen de zitting en de leuning wordt vergroot. Een prototype is aanwezig. Neder lands Octrooi. Optildoek. De uitvinder heeft een oprol bare draagbaar geconstrueerd, welke niet alleen voldoet aan de eis van bruikbaar te zijn als draagbaar en compact, doordat zij kan worden opgerold en in een klein fou- draal kan worden meegenomen, maar welke tevens twee functies in zich ver enigt, welke ieder voor zich verschillend zijn en voor het wegvoeren van zwaarge wonden zeer belangrijk. De eerste functie is als opraapdoek om de zwaar getroffen patiënten van de grond of uit een benarde positie b.v. een auto te tillen. De tweede functie treedt in werking, nadat de patiënt op het doek ligt. Dan worden in de zomen aan de lange en korte zijden stokken geschoven en het geheel gespan nen, zodat een draagbaar ontstaat. Het ge heel wordt opgerold geborgen in een hoes, welke gemakkelijk gedragen en in, elk transportmiddel opgeborgen kan wofden. Deze vernuftige vinding is zeer eenvoudig, goedkoop en er kan gerekend worden op een groot afzetgebied. Attesten ter inzage. Octrooi in diverse landen, o.a. Nederland. Aan een firma in West-Duitsland is een licentie verkocht. OOSTENRIJK. Wasknijper. De huisvrouwen hebben bij het ophangen van de schone was vaak het ongenoegen, dat zij bij het grijpen naar de wasknijper juist het verkeerde einde in de hand nemen. De hier bedoelde wasknijper lost dit euvel op, omdat deze aan de beide lengtezijden te gebruiken is. De uitvinding is van eenvoudige constructie, zeer prac- tisch, goedkoop en een massa-artikel. Oc trooien zijn aangevraagd. Modderbaden. Vele lijders aan jicht, ischias, rheumatiek en dergelijke ziekten hebben vroeger en nu nog genezing ge zocht en gevonden bij de geneeskundige modderbaden in landen als Duitsland, Hon garije en Oostenrijk. Aangezien dit „kuren" zeer kostbaar is, heeft de Oostenrijkse prof. Kosmath een systeem uitgevonden, waarbij men dit modderbad thuis kan nemen. Boter bewaren. Het is bekend, dat de houdbaarheid van boter in slecht gekoelde bewaarplaatsen van zeer geringe duur is. Door het conserveren met zout gaat weer het aroma van de boter verloren. Men heeft nu een methode ontdekt, waarbij op de eenvoudigste en goedkoopste wijze de houdbaarheid van de boter belangrijk wordt verlengd. Het nieuwe proces bestaat hieruit, dat bepaalde natuurlijke produc ten in poedervorm door de boter worden gekneed, waardoor een betere waterver deling ontstaat en schadelijke bacteriën weinig kans krijgen zich te ontwikkelen. Oostenrijks octrooi aangevraagd. Import is mogelij k/ GECOMBINNEERD CONCERT Op 6 November geeft Haarlems Doops gezind Zangkoor in samenwerking met het Amsterdams Vrouwenkoor en het Jeruza- lemkerkkoor van Amsterdam een uitvoe ring in de nieuwe Kruiskerk te Amstel- veel onder leiding van de gemeenschap pelijke dirigent Hans de Jong. Als solisten zullen hierbij optreden Nora Blok (so praan), Bep van Leuven (mèzzo-sopraan), en Joop van Hagen (tenor). Bernard Steynvoort bespeelt het orgel. Het pro gramma vermeldt' werken van -Bach, Schocht, Mendelssohn en Caplet en een compositie van de dirigent: Jesu Dulcis Memoria, die voor de eerste keer zal wor den uitgevoerd. HAARLEM, 30 October 1952 ONDERTROUWD: 30 Oct., Th. J. Hoogen- stein en A. J. van Balen. GEHUWD: 30 Oct., J. Venniker en P. S. Loppersum; W. van Zonneveld en W. A. de Regt; C. M. Ruyter en H. M. J. L. Kerstholt; W. van de Poll en A. Kuiper; H. F. W. Arentz en G. Schipper; J. A. van Breda en H. Wij- nands; J. Blokker en M. H. van Eeken. BEVALLEN van een zoon: 29 Oct., L. M. Muldervan de Geer; E. J. C. Brouwer— Dumont; P. M. van der Meer—Lagerweij; H. Linthorstvan Dansik; 30 Oct., M. Stolker Nederkoorn; E. Pettervan Bezooijen. BEVALLEN van een dochter: 29 Oct., A. L. van LunenburgZwilling. OVERLEDEN: 28 Oct., H. Bakkenes, 67 j„ Maerten van Heemskerkstraat; J. H. H. Lempke, 1 d., Hazepaterslaan; 29 Oct., A. LaanZwart, 50 j., Kamperlaan. Aruiïdo, 29 v. Sorel n. Engeland. Alphacca, 29 van Bahla. Alhena, 29 te Antwerpen. Aludra, 30 v. Suez naar Aden. Aagtekerk, 29 te Kobe. Aardljk, 28 v. Tampa te New Orleans. Alblasserdijk, 29 te Le Havre. Ampenan, 26 v. Houston n. Galveston. Amslel-land, 26 te Montevideo. Aremdsdijk, 29 v. New York te Boston. Ariadne. 27 v. Cp. HalUen n. New York. Arkeldijk, 23 te Galveston. Aalsum. 30 vm. v. Pt. Said n. Genua. Amedijk, 30 v. Newportoews te New York verwacht. Abbekerk, 29 te Singapore. Amor, 30 In Baai Izmir. Adiinda, 29 v. Haiphong te Plad'ju. Aldabi, 29 100 m. N. St. Paulsrock. Aldoth, 29 180 m. O. Bahda. Argos, pass. 29 Str. Messina. Agamemnon, 29 790 m. W.ZW. Flores. ArmiHa, 29 70 m. ZO. Cp. Padiran. Bloemfontein, 30 te Teneriffe. Bermekom, 30 v. Palta te Balboa. Baarn, 30 v. Bremen te Hamburg. Boschfontein, verw. p. 30 nm. Kp. GuardafuJ. Breda, 30 v. Curasao n. Cristobal. Bandj ermasici, 30 v. Oosthaven te Palembang. Barumun, 29 v. Maracaibo n. Barranquilla. Blommersdlj'k, 29 1070 m. W. Sciily's. Blijdendijk,, 29 390 m. ZO. Cp. Bace. Caltex The Hague, pas. 29 ten W. v. Oporto. Congostroom, 29 v. Lagos te Abidjan. Caltex Nederland, 29 t.h.v. Malta. Cleodora, pass. 29 ten N. Ras al Hadd. Cumulus (weerschip), 30 v. d. Atl. Oceaan te Rotterdam. Camphuys, pass. 29 Baton eil. Clavella, pass. 29 ten W. eil. Kreta. Dalerdijk, 28 te Seattle. Duivendrecht, 31 nm. v. Dakar te Matadl verw. Danae, 29 v. Bari n. Messifia. Delfshaven, 29 370 m. Z.ZW. Cp. Frio. Delft, 29 v. Taicah.ua-no n. Caidera. Eos, 29 nm. v. A'dam n. Hamburg. Esso Rotterdam V, pass. 30 A zo ren. Ena, 29 200 m. ZO. Singapore. Btrema, 29 430 m. ZO. ten Z. Cp. Race. Gaasterland, 30 ca. 16.30 u. v. Buenos Alre3 voor IJmuiden verwacht. Graveland, 29 v. Itajai te Paranagua verw. Groote Beer, 29 680 m. O. ten N. Cp. Race. Gooiland, 29 180 m. NW. St. Paulsrock. Ganymedes, 29 1200 m. NO. Martinique. Hathor, 29 v. Lissabon n. Algiers. Haulerwijk, 29 v. Genua n. Port Said. Hector, 29 te Rotterdam. Hercules, 29 v. Mersin te Palermo. Hestia, 29 230 m. W. ten N. Lissabon. Indrapoera, 30 v. Soerabaja te Makassar. Jagersfontein, 30 v. Duban te East London verw. Japara (KPM), pass. 29 ten ZO. Singapore eil. Kieldrecht, 29 v. Penang n. Aden. Kota Gede, 29 v. Saigon te Soerabaja. Kalimantan, pass. 29 Muntok. Laertes, 30 te Aden. Lombok, pass. 20 ten O. Fernando Noronha. Laagkerk, 29 v. R'dam n. Le Havre. Lemsterkerk, 29 v. Karachi te Bombay. Lekhaven, 29 v. Hamburg n. Antwerpen. Lekkerkerk, 29 215 m. O. Aden. Lima, 29 v. Kaiamata n. Heraklion. Maasdam, 29 v. New York n. Rotterdam. Maaskerk, 29 v. Port Amboki n. Novoredondo. Manoeran, pass. 29 Gibraltar. Mariekerk, 30 te Kaapstad. Martha Vinke, 30 v. Rotterdam te Kaapstad. Maas, 30 v. Amsterdam te Rotterdam. Mirza, 30 v. Melbourne n. Surabaja. Molenkerk, 29 nm. v. A'dam n. Oost-Afrika. Merwede, 29 740 m. O. ten N. Bermuda. Metula, 29 160 m. ZO. Christmas eil. Myonla, 29 230 m. Z. ten O. Cocos eil. Mentor, 29 v. Katakolo n. Patras. Nieuw Amsterdam, 30 v. Havana te New York verwacht. Noordam, 29 600 m O.N.O. Cp. Race, 2/11 ca. 21.00 uur Hoek v. Holl. Nestor, 29 350 m. ZW. Azoren. Nieuw Holland, 29 170 m. ZO. Makassar. Oranje, 30 te Southampton. Oranjefonitein, 30 v. O.-Afrika te A'dam. Orion, 29 v. Salondki n. Gibraltar. Omala, 29 in Str. Malakka. Overijsel, 29 rede Semarang. Phrontis, 30 v. Makassar te Soerabaja. Prins .Willem II, pass. 29 Bddystone. Prins Maurits, 27 te Montreal. Parkhaven, 29 380 m. Z. ten W. Las Palmas. Poseidon, 29 160 m. NO. Sombrero. Pygmalion, 30 v. New Orleans te Maracaibo verwacht. Prir.s Willem V, 29 41» m. O. ten N. Belle Isle. Prins Alexander, 30 v. Antw. te Hamburg. Prins Willem III, 29 450 m. W. Valentla. Riouw, 28-29 v. Penang n. Colombo. Roula, 29 v. Alexandiië te Punta Cardon. Ruys, 29 v. Manilla n. Hongkong. Rijndam, 29 v. Rotterdam naar New York. Raki, 29 90 m. ZO. St. Maria. Ronde, 29 210 m. ten W. Cp. Sable. Rijnkerk, pas. 29 Stromboli n. Genua. Reyniersz, 29 v, Gorontalo n. Menado. Samarlnda, 29v. Zamboanga n. Nasipit. Saparoea. pas. 29 Gibraltar. Scherpend recht, 29 v. Paranagua te Trinidad. Stad Dordrecht, 29 v. Sagurata n. Rotterdam. Salawati, vertr. 30 v. Madras n. Vlzagapatam Schie, 30 v. Piraeus te Haifa. Sibajak, 29 nm. 540 m N.O. East Cp. Stad Maastricht, 29 vm. v. Lulea n. R'dam of Vlaardingen. Sitgll, 29 ISO m. Z. Moulmein. Sloterdiijk, 29 290 m. W.NW. Flores. Stad Arnhem, 29 130 m. O. ShetlandS. Sumatra, pass. 29 Cp. Comorln. Sunet'ta, 29 180 m. N. Fort Aleza. Sadd'ja, 29 rede Muntok. Siberoet, 29 v. Malalang n. Makassar. Singkep, 29 90 m. W.ZW. Malta. Stad Vlaardingen, 29 260 m. O. St John. Stan vac Ta-lang Akar, 29 v. Sungeigerong n. Saigon. Straat Soen-da, 30 v. Penang te Belawan. Swa-rtehondt, 29 v. Dor.ggala n. Kwand-ang. Ta-lisse, 30 v. Soerabaja te Balikpapan. Teireslas, 29 v. Genua n. Londen. Tjimertteng, 29 v. Dar es Salaam n. Lorenzo Marques. f Tjipanas, 30 te Singapore. Tara, 30 v. Antwerpen te Rotterdam. Tero, pass. 29 Kp. Frio n. Trinidad. Tamo, pass. 30 3.15 u. Recife. Titus, pass. 29 Findsterre. Tomori, pass. 29 21.30 u. Gibraltar n. Marseile. 31/10 n.-m. R'dam verw. Teucer, vertr. 30 v. Gdynia n. Kopenhagen. Ta-bian, 29 240 m. NW. Anderhalfgraadskan. Tawail, 29 240 m. Z.ZO. Sabamg. Themisto, 29 270 m. NO. San Miguel. Tiberius, 29 v. La Guaira n. Guanta. Tj ikampek, pas. 29 ten N. Banka. Tjitjalengka, 29 560 m. W. Kaapstad. Veendam, 29 HO m. W. ten Z. Sciily's. Weltevreden, 30 v. Genua. Wonosuri, pas. 30 Perim n. Damman. Waal, 30 v. A'dam te R'dam. Winterwijk, verm. 30 nm. v. New York n. Baltimore. Westland, 29 120 m. W. Lissabon. Waiwerang, 30 v. Singapore te Soerabaja. IJsel, 29 v. Lattakia naar Izmir. Zuiderkruis, pas. 29 ten Z. eil. Wight. Zeeland SSM, 30 v. Blyth n. Hamburg. Zonnewijk, 29 540 m. O. Bermuda. Zijpenberg, 20 420 m. W.NW. Kp. Flnlsterre. KLEINE VAART Att, 30 v. Rotterdam te Bremen verw. Arnoudspolder, 30 v. Rotterdam n. Oporto. Audacia, 29 bij St. Jea-n de Luiz geankerd. Birmingham, 30 op d'e Tyne (vertraagd). Bi-11, 30 v. Cardiff te Swansea verwacht. Bernin-a, 29 v. Ma-lmö te Gothenburg. Binnenhaven, 29 v. Port Lyautey te Rouaan. Carpo, 29 v. Fowey te Amsterdam. Depa, 29 v. Gdynia naar Gefle. Deneb, verm. 30 v. Vlaaringen n. Whitehaven. Deo Dues, 29 te Brunsbiittel. De Ruiter, 29 v. Newcastle te Middel fart. Dombur-gh, pas. 30 Ouessan-t. Echo, 30 v. Dublin te Belfast. ELisa, 29 v. Mogador te Safl. Fiducia, 30 dwars v. d. Tyne. Frisi-a, pas. 30 Gibraltar. Glashaven, 30 v. Helsingborg te Antwerpen, nasi r, 23 v. Palermo te Propriano. Hast V, 29 v. Lond'en n. Guernsey. Helvetia, 29 v. Rostock n. Skutskar. Houtman, 29 v. Kolding n. Skog-hall. Hoflaan, 29 v. Seaham te St. Ma-lo. Henrica, 30 v. Drogheda te Swansea verw. Import. 23 v. Oporto n. Leixoes en Lissabon. Joost, 28 van Stockholm na Rafso. Keyser, 29 v. Sunderland n. Kalund-borg. La-rlx, 29 van Stettin n. Iggeund. May Star, 29 v. Glasgow n. Spezia. Merwehaven, 29 v. Duinkerken te Rouaan. Mies, 29 v. Domsjo te Amsterdam. Marcel-la, 30 v. Port Jerome te Ambes verw. Matthew, 30 v\ Goole te Billingham verw. Megrez, 29 v. Co-ncarneau n. Casablanca. Merak, 29 v. Leixoes te Gent. Midsland, 29 v. Grangemouth n. Rotterdam. Mlrzam, 29 v. Mogador n. Casablanca. Monica, 31 bij Brunsbiittelkoog verwacht. Nassauhaven, 29 te Kopenhagen. Norma, 29 v. Rouaan n. Londen. Nijenburgh, 30 v. Kingslyn-n te Rotterdam verw. Njord, 29 v. Londen n. Tonnay Cha-rente. Noord. 31 v. Billingham te Shelhaven verw. Oise, 29 v. Aberdeen n. Rotterdam. Oleum, 29 v. Plymouth n. Billingham. Omlandia, 29 v. Liverpool n. Swansea. Pavo, 28 van Danzig n. Stugsund. Pon'za, 28 te Kiel. Sandenburgh, 29 v. Rotterdam te Stockholm. Sir!us, 28 v. Duinkerken te Londen. Soemba, 30 v. Valdemarsvik te Londen. Suriname, 29 v. Bremen n. Grangemouth. Shamrock, 29 v. Malmö n. Helsingborg. Spes, 30 v. Vlaardingen n. Strtir. Swallow, verm. 30 v. Port Lyautey n. Casablanca Ton, 29 v. Viamna naax Guernsey. Geen treffer. Het sextet harrnglog- gers, dat gisteren op de beste Engelse wal- prijzen van de dag tevoren af was geko men, moest het met heel wat minder doen en al is er dan nog redelijk betaald voor de aanvoeren van de herfst visserij, de slappe kwaliteit veroorzaakte mede een daJinig tot f 13 a f 14 per kist. Eerste Kanaalharing. Voor het eerste vangetje uit het Engelse Kanaal, dat door de trawler Post Boy werd aangevoerd, werd eenzelfde notering geboekt als voor de walharing. Tong zakte. In de verse vissector zakte de tong aanzienlijk, waardoor de laptongen van hun hoge troon terecht kwamen op f 3 per kilo en de rest f 1,70 per kilo deed. Kleine schol hield zich goed ondanks de toenemende voorraad door het binnenkomen van verscheidene kotters: f 16 tot-f 13 per kist. De tweeën deden tus sen de f 22 en de f 25 en ook de schelvis liet zich goed betalen met f 50 tot zelfs f55 voor het grove goed en f 35 gemiddeld voor de braatjes. Makreel kon het echter niet bolwerken en zakte tot f 14 en f 13 per 50 kilo. Dure reis. De Sch. 73 is gisternacht niet fortuinlijk geweest op de haringvisse rij. Toen de eerste zestig netten scheep waren, bleek er in de rest zoveel haring te zitten, dat de schipper geen kaïns zag de overvloed aan dek te krijgen. Bij stukjes en beetjes slaagde de bemanning er ten slotte in ongeveer twintig netten over de rollen te halen, maar toen is de reis afge broken en moest men noodgedwongen naar huis komen. Schroef beschadigd. Radiotelefonisoh meldde de schipper van de Marianne (KW. 10), dat zijn schip een stuk van de schroef was kwijt geraakt. Maar omdat de visserij net fortuinlijk ging lopen en het euvel de navigatie nog niet al te zeer hin derde, werd besloten door te vissen om althans de week vol te maken. Verse vis in het land. De Vrijdag markt heeft niet verlegen gezeten om verse vis. Behalve vele loggers en kotters kwamen er drie trawlers voor vanmorgen binnen: Flamingo (550 makreel, 40 zwarte kool, 25 schelvis en piepers, 10 haring, 30 wijting), de Bloemendaal (240 makreel, 125 schelvis, 35 diversen, en 25 stuks stijve kabeljauwen) en de Vikingbank met 500 makreel, 110 schelvis en piepers, 50 leng en kool, 30 wijting, 20 haring en 10 di versen. Nog niet ideaal. Zoals gezegd viel de eerste Kanaalreis van de Post Boy lichte lijk tegen f 13 en f 14 per kist was wel een hele tegenstelling tot de twintig gul den van de vorige dag, toen er toch vrij wat slappe haring werd aangeboden. En dan was deze Kanaalvangst nog wel prima van kwaliteit. Tenslotte maakte de Post Boy, die 150 kisten meer loste dan men berekend had, niet meer dan f 12.600. De Haarlem was ook niet bij de grote besom- mers met zijn ruim f 10.000. Zaterdag en Maandag. Als eerste ge gadigde voor morgen staat de Norma ge boekt met 750 makreel, 100 haring, 50 schelvis, 30 zwarte kolen, 20 wijting en liefst 100 kisten haai en rog. Voorts wordt de Schoorl aan de Zaterdagmarkt ver wacht. Met de zes trawlers, die morgen en overmorgen aan de afslag verschijnen is de lijst der vertrekkers al weer aardig uitgedund: voor Maandag staan op de no minatie de Hoop (22 Oct.), Bergen (23 Oct.), Limburgia (23 Oct.) en de Duyvis (23 Oct.). Marktberichten. Prijzen: Gr. tong 3,05-2,90, grm. tong 2,04-1,91, kim. tong 1,93-1,81, kl. tong I 1,73-1,62, kl. tong II 1,07-0,92, tarbot I 3-2,35 per kg.; kl. schol I 45, kl. schol II 45-16, schar 42-14, v. ha ring 16-11, makreel 21,50-17, gr. schelvis 57-50, grm. 59-54, kim. schelvis 59-54, kl. schelvis I 5954, kl. schelvis II 45-36, wijting 3624, gr. gul 46, mid gul 40, kL gul 32-26, kl. haai 28, poontjes 14-10, kl. koolvis wit 37, alles per 50 kg.; gr. koolvis zw. 86-77 per 125 kg. Aanvoer: 130 k. tong en tarbot, 210 k. schol, 45 k. schar, 2390 k. haring, 160 k. makreel, 320 k. schelvis, 140 k. wijting, 30 k. kabeljauw en gul, 2 k. kl. haai, 10 k. poon, 13 k. koolvis, totaal 3450 kisten. Kanaal trekt. Onder commando van de IJmuidense schipper Bron is ook de Poolse trawler Podlasië (G.D.Y. 154) naar het Kanaal vertrokken om daar haring te gaan vissen. Helling en dok. Op de scheepshelling is geplaatst de Haarlem (IJm. 9) en in het dok de Maria van Hattum (IJm. 10). De trawlers krijgen een schoonmaakbeurt. Toch nog. Deze week zal de motor trawler Eveline van de rederij Groen toch nog uitvaren ter visserij, als de nieuwe onderdelen voor cle motor uit Enigeland ar riveren. Verleden week werd de Eveline wegens motorpech met sleepboothulp naar IJmuiden gebracht. Garnalen. Donderdag was de IJm. 226 met zijn „spangenoot" iets te laat om zijn vangst garnalen te kunnen verkopen. De twee (met een gezamenlijke vangst van 148 kilo) kregen 80 cent per kilo. De gar- nalenvissers maken weinig garnalen buit doch opmerkelijk veel schar en wijting twee visjes die achter de garnaal aanzit ten. Late haring komt ook op. Voor de middagbeurt loste de Zeemeeuw (K.W. 170) bijna 400 kisten Engelse wal haring. De haring bracht in de namiddagafslag nog f12 op. Zwarte borden. Een bijzondere buit heeft de bemanning van de Heidense kot ter H.D. 87 „Pietertje" Donderdag gelost, want 250 kisten schelvis is beslist geen alledaagse vangst bij een totale buit van 340 kisten. Daaronder waren verder acht 8 kisten inktvis, waarvoor per kist de on gewone hoge prijs van f42 werd betaald. Deze vis gaat naar de Rotterdamse en Amsterdamse Chinese restaurants, waar ze als delicatesse geldt. Urker visserij. Woensdag voerden 52 vaartuigen aan: 4632 pond snoekbaars, prijs f 0,40-f 0,45, 143 pond rode baars, prijs f0,55f63, 461 pond voorn 8-10 ct., 1355 pond blei 9—11 cent, 11 pond karper 38 cent, 128 pond lijnaal, prijs f 0,95-f 1, alles per pond. Timor, 29 te Delfzijl. Trompenburgh, 29 v. Norkoping n. Stockholm. Texel, 30 v. Rotterdam te Hamburg. Vecht, 29 v. Harllngen te Esbjerg. Volharding, 29 v. Fedala n. Safi. Westlaan, 29 v. Hamburg naar Zaandam. Wlebold Bohmer, 29 v. Bordeaux n. Fedala. TT SLEEP VA AR'i Humber, met stoomschip 29 45 m. NW. Ouessani Poolzee, pass. 29 Kanarische eil. Thames, met stoomschip 29 45 m. NW. Ouessant Witte Zee, met stoomschip 29 370 m. O. Don- drahead. Zwarte Zee, met stoomschip 29 630 m. O. ten Z. Bermuda.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 13