Aanleg van „groen en bloemen vergt veel Velsens geld Vannacht moest het schot te boord komen DRY CLEANING ONLY Binnen één dag gereed Uit de dagen der Noordwijkse visserij Kennemer c, Lantaarn QRChM Visserij -varia Agenda voor Velsen Wordt het paard te duur? Suppletoir geraamd 1 y Volle maan en stroom Zilveren zee vol wachtende schepen Bazar voor „Heuvelwijk" Propaangasinstallatie op de begroting Nieuwe garage voor de brandweer ZATERDAG 1 NOVEMBER 1952 8 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Muiden de bakermat van loggers Onderwijs aan Velsense spraakgebrekkigen Omgereden lantaarnpalen door derden te betalen Vergoeding voor eerste-hulpverlening Woonwagenkamp Gemeenschappelijke binnen terreinen rond het Moerbergplantsoen Inleveren van eikels en kastanjes „De Jump" kampte tegen „De Kennemers" Volkshogeschool en gemeentepersoneel 't staat dis h paal boven water... IJsgors V7AN DE PAAR LOGGERS, die gebouwd zijn in Muiden bij de scheepswerf H. v Schouten was er één, die voor Noordwijkse rekening op stapel was gezet. De bouworder werd verstrekt door de heer W. van Beelen, eigenaar van de stalen logger „Johanna Jacoba" (NW 1) en de houten logger „Cornelia" (NW 2) die er dus een derde schip bij kreeg. Het was in 1916, dat de nieuweling door schipper Albert van der Luyt nieuw werd uitgehaald onder de naam „Hugo" (NW 3). Deze schipper had voordien gevaren met de „Johanna Jacoba"; dit schip kwam toen onder commando van Engel van der Luyt van de „Cornelia", zodat deze logger een „stee" bood aan een nieuwe schipper en daarvoor werd W. van Duyvenbode aangesteld. De njeuwe „Hugo" maakte in zijn eerste jaar geen „volle" teelt, want het schip maakte maar drie reizen en bracht 590 tonnen pekel- en steurharing aan. Eigenlijk staan er slechts twee reizen op naam van de „Hugo", aangezien de bemanning één reis maakte met een gehuurd schip, de „Albert" (Sch. 306) van Alb. de Jong in Scheveningen. De kleine Noordwijkse rederij is niet meer, de letters N.W. worden niet meer gezien op zee. De vissers van deze kustplaats von den elders emplooi, bijvoorbeeld in Katwijk en op de trawlers van IJmuiden. ïn 1928 waren de NW 1 en de NW 3 in Ncordwijk over en dat was het laatste jaar. De NW 1 was al met een motor uitgerust en nam voor het laatst aan de haringvis serij deel onder schipper Arie Duindam Jr. De NW 3 nam een afwachtende houding aan. De tijd om afgedankt te worden was nog niet aangebroken. Rijnstroom - eenscheeps rederij In Katwijk had de N.V. Visserij Mij. Rijnstroom één logger: de Rijnmond I KW. 42 en bij de aankoop van een tweede schip viel het oog op de Hugo NW 3, die daar door de naam Rijnmond II KW 43 kreeg. Tegelijk kwam ook de Johanna Jacoba NW 1 in Katwijk bij de N.V. Kennemer- land als Sakina KW 32, vandaag aan de dag eveneens geen onbekende in de IJmui- der haven. Was de „Sakina" al eerder van een mo tor voorzien, de Rijnmond II kreeg er één, voor dat het schip voor de nieuwe rederij naar zee ging. Het was een 90100 pk Bol nes motor, waar de logger het mee stellen moest met zijn 112 ton inhoud en 25.30 m. lengte, en inderdaad heeft het schip het er mee gedaan. Vrijwel ieder jaar was de Rijnmond II present op de Noordzee bij de haringvloot. Toen loggers verlengd werden ter opvoering van de laadruimte, kreeg ook de Rijnmond II er bijna 6 meter in, zulks in tegenstelling met de Rijnmond I KW 42, die nu nog in oorspronkelijke staat in de vaart is. Maar aan de andere kant bleef laatstgenoemd schip vrij van vordering door de bezetter, terwijl de „Rijnmond II in 1941 al „genomen" was. Nu is dit alle maal wel weer terechtgekomen, maar toch had de Mij. Rijnstroom vier jaren geen zeg genschap over haar Rijnmond II met enige andere schepen van haar vloot. De Duit sers hadden het laten varen 'onder het flottille-nummer 413 en er een andere mo tor ingezet en wel een Demag van 120 pk, die in een zodanige staat verkeerde, dat de logger op eigen kracht via Delfzijl op 2 September 1945 in IJmuiden terugkeerde. Het schip zelf is deze periode al lang weer te boven gekomen. Van Februari 1946 af is het reeds in de vaart, al wordt er de laatste jaren niet meer mee getrawld. De Rijnmond II is met zijn 140 ton in houd en 31.29 m. lengte nog in dezelfde staat als vóór de oorlog, dus geen moderne opbouw, geen radiohut, geen messroom en geen bak. Misschien is dit ook nog wel eens voor de „Rijnmond II" weggelegd. (Nadruk verboden) ARIE VAN DER VEER Uit het droge cijfermateriaal dat een begroting op het eerste gezicht biedt valt bij nader speuren soms een brokje ro mantiek te bespeuren. Onder het hoofd Kosten van de vervoerdienst voor de Plantsoendienst treffen we posten aan voor het onderhoud van vrachtwagens en voor het houden van een paard. Het on derhoud van de vrachtwagens, inclusief het verbruik van benzine, olie en de af schrijving komt dit bedrag neer op f 8120. Voor dat ene paard echter is f 2300 no dig. Krijgt in dat licht bezien de post „Opbrengst verkoop paard", meer belang, dan ogenschijnlijk uit deze „Pro memo- riepost" zou blijken? Sinds kort wordt aan leerlingen van voorbereidende scholen voor 1. o. en g. 1. o., die aan een ei-nstig spraakgebrek lijden, onderwijs gegeven door twee logo- paedisten. De kinderen krijgen gemiddeld twee keer per week een uur les en het onderwijs wordt gegeven door mej. N. M. E. de Gier, die wegens de achterstand in dit onderwijs tengevolge van het te rech- tertijd ontbreken van de benodigde be grotingsmiddelen voorlopig wordt bijge staan door mej. J. C. Waal. Als totale kosten van dit onderwijs wordt op de ge meentebegroting voor 1953 een post van f 6000 uitgetrokken. De begroting van het gasbedrijf der ge meente Velsen bevat in het vierde hoofd stuk een merkwaardige post: de vergoe ding door derden van de kosten van om gereden lantaarnpalen. De post is nog niet zo klein ook: f 1000 hoopt men op dit on derwerp te ontvangen. „Hoopt te ontvan gen" is natuurlijk niet juist uitgedrukt. Het zal de gemeente aangenamer zijn als die derden de lantaarnpalen in Velsen rustig op hun plaats laten. Maar wie kans ziet een lantaarn te kraken zal moeten betalen. Of de gemeente die boosdoeners altijd zal weten te vinden? In 1951 werd op deze post f 929.96 ontvangen. Ligt daarin niet een ernstige waarschuwing' besloten? Volgens de nieuwe begroting is per jaar f 2000 geraamd voor eerste hulpver lening in de gemeente Velsen. Hiertoe is een overeenkomst gesloten met de heren J. en II. Kloosterhuis en A. P. Bakker, die een bijdrage van f 500 per kwartaal ontvangen. Bovendien wordt aan de gebr. Kloosterhuis een gemeentelijke bijdrage verstrekt van f 1800 in de exploitatie kosten van de bij hen in gebruik zijnde ziekenauto's. Er is een wisselende tendentie te mer ken in de aandacht, die de gemeentelijke overheid besteed aan de toestand in het Velsense woonwagenkamp: sinds jaar en dag één van de schier onoplosbare pro blemen aan gene zijde van het Noordzee kanaal. Werd er in 1951 aan het kamp uitgegeven f 276,50 een jaar daarna raam de men met het oog op een hoog nodige verbetering van het kamp bij de Plaat- wellerij f 1173. Dit bedrag is op de nieuwe begroting weer teruggebracht tot f 504. Tot er eindelijk een modern kamp er gens in de polder kan worden ingericht. De KW 43: in zijn tijd een pronkje onder de loggers. In ons blad van gisteren gaven wij ook reeds de belangrijkste posten uit de eerste suppletoire begroting voor 1953 van de ge meente Velsen weer. Enige andere posten, die van belang zijn laten wij hier nog volgen. Zo zal de gemeentepolitie eerlang de be schikking krijgen over een nieuwe jeep. Met inruil van de aanwezige auto zullen de kosten hiervoor komen op 9.000. Voor een politiepost op Santpoort wordt een bedrag van 62.000.gevraagd. Aan vaarding van deze post door de raad houdt in dat met de voorbereidende werkzaam heden een aanvang zal worden gemaakt. Voor de aanleg van plantsoenen in de gemeente zijn eveneens bedragen op de begroting opgevoerd. Voor de aanleg van plantsoenen op binnenterreinen van wo ningbouwcomplexen en het inrichten van gemeenschappelijke voortuinen tot plant soen is 100.000.gevraagd. Deze kosten zijn niet nauwkeurig te ramen, omdat van te voren niet valt te beslissen, welke bin nenterreinen en gemeenschappelijke voor tuinen in de loop van het jaar voor plant- soenaanleg in aanmerking komen. In de (Radiotelejonisch van zee) Vannacht heeft de volle maan als een dubbele, bleke schijf boven en in de zee rond de 52e breedtegraad gestaan een symbool van opperste spanning onder de mannen, die daar op het rusteloze water van de strook langs de Engelse kust het eindeloze klotsen van de Noordzee tegen de stalen wand van hun kooien hebben beluisterd. Vannacht was de hoogtijnacht van de Engelse walvisserij: volle maan. Een paar nach ten vooraf zijn gevuld geweest met de overvloed, die deze haringtijd maar kan op leveren een overvloed van barstende netten en volgudsende lasten op het werk- dek van de loggers en de Engelse drifters. Maar nee: weer.was het geluk niet met de IJM 75. Vijf kantjes uit twintig netten en dan te bedenken, dat gelukkige broeders 240 kantjes uit de halve vleet klopten. Als troost voor deze nacht: er waren er ook, die in de volle vleet maar vijf hele kantjes vonden. Gisteravond is die spanning voelbaar ge weest op de schepen, die daar al onder de zilveren maan lagen te wachten. Schipper Bert van Duyn van de „Gorre- dijk", die zowat bij de „Smits knol" lag heeft de regenwolken zien overstuiven van West naar Oost en hij heeft eens naar de weerberichten geluisterd. Hij lag wat afzijdig van de Nederlandse vloot die Bertus was als jongen al een buitenbeen tje temidden van de Lowestoft-koppels, net als hij tuk op haring bij volle maan. De nacht tevoren is het allemaal niet zo fortuinlijk geweest met de „Gorredijk". Om drie uur was het halen en nauwelijks stond de afhouwer in zijn laarzen of de eerste netten kwamen over de rollen naar binnen, waar de mannen van de logger er de han den insloegen om ze uit te kloppen boven de last. Zou het wat willen worden? Zou die haring er bij veelvouden van duizend dartel en brandlevend uitspringen, om ziel togend neer te kletteren in de lege last? Bert van Duyn heeft het gezegd: „Het lijkent wel een rouwkaart" ze.i hij en ze hebben de vleet nog maar een poosje laten zwemmen in de hoop, dat het later in de ochtend beter zou worden. Te kooi jongens. Te kooi tot half zes. Half zes is er weer gehaald, maar weer werd dat een teleurstelling op de IJM 75, ondanks de weddenschappen om een half kruikje, dat ze er nu wel ingezwommen zouden zijn. Tien, elf kantjes. Van de an dere schepen tetterde de radio beter nieuws: vijftig, zeventig kantjes, maar ook wel één kantje en de vleet nog te water of niet meer dan zes uit de volle vleet Maar de nieuwe dag is niettemin aange broken boven de zee. Grijs en egaal met wat heiïgheid in de verte, waar de anderen dansten, de top- vuren nog brandend. Nieuw en wie weet beter dan de vorige dag. Gistermiddag is er dus weer gescho ten met een krachtiger bede nu wel licht dan anders, want deze nacht moest het gebeuren deze volle maansnacht, waarin de haring naar boven komt ter bruiloft en zich dan vet en glanzend verstrikken laat in het fijnmazig want van al die schepen op dat kluitje onder de Engelse wal. „Op hoop van zegen". De moedeloosheid vist mee, dus hurrie- op jongens, schieten maar weer die kilo meters net, drijvend op de Schotse blazen, die als een dansende stippellijn uitlopen tot aan de horizon. Met de motor op halve kracht is er weer gewacht, gisteravond, vannacht. Ze zijn vroeg te kooi gegaan na een knapperig gebakke harinkie en een smoes op de brug, met de wachtsman, de brug waar de wind door het neergelaten raampje de zachtzilte lucht van elk vis sersschip uitblaast. De maan is bijna vol en melkwit. Als er nou geen stroom bij zit, komp d'r nooit geen stroom meer zegt de schipper en hij heeft gelijk: dit is het teken, dat de natuur geeft, opdat de mens kan vissen gaan met zijn loggers en zijn drifters. Zo is dat. Maar ze zitte onderwater en daar is geen peil op te trekken, as je het goed bekijkt. Zo gauw de nette omlaag gaan, weet niemand het meer. Alleen de Here voorziet het. Zo is het óók. Onvergelijkelijk schoon is de zee vannacht geweest. Ze is ook vaak onvergelijkelijk wreed. Voor degenen, die met honge rende ogen naar hun brood uit het water zien en dan merken moeten, dat het „schot" te boord is gekomen zon der belegging voor dat brood. Op Woensdag 5 November zal Velsens jeugd nog één keer in de gelegenheid zijn haar verzamelde kastanjes en eikels in te leveren en wel van 2 tot 3 uur in de middag. Inleveringsplaatsen zijn weer de manége in Velserbeek en de loods in Bos- beek. Ten bate van de speeltuinvereniging „Heuvelwijk" in IJmuiden-West wordt op 7 en 8 November een bazar gehouden in het gebouw van het Leger des Heils aan de Edisonstraat. Vrijdagmiddag om vier uur heeft de officiële opening plaats, waartoe alleen genodigden toegang hebben. Om vijf uur wordt de bazar voor het publiek openge steld. Er is gelegenheid tot schieten, grabbe len, hengelen en wat dies meer zij en een grootse verloting zet de zaak verder luis ter bij. Ijverige damesleden staan er borg voor dat de handwerktent iets bijzonders biedt en zo vindt een ieder er iets van zijn of haar gading. Woensdagavond speelde in hotel Ken- nemerhof de bridgeclub de „Jump" een vriendschappelijke wedstrijd tegen de „Kennemers" uit Santpoort. Op de helft stond de „Jump" met 86 voor; maar door een inzinking van de teams 1 en 3 in de tweede helft ging de wedstrijd toch nog verloren. De uitslagen per team luidden: teapi I: Jonker-De Jong, Born-Mainz 3550; II: Ligthart-Wonink, Kuys-Porck 5716, III: Wey-De Haas, echtp. De Groot 2932. IV: dames Brouwer-Rolloos, dames Kra mer-Schoen 2524, V: Laman-Middel- koop, v. d. Berg-Emsing 1840, VI: v. d. Vis-v. d. Steen, Boer-v. Loo 4930, VII: Smit-Zandwijk, Kramer-v. d. Berg 2647. raming is begrepen 48.000.voor het in richten als plantsoen van de binnenterrei nen bij de woningen rond het Moerberg plantsoen. Met hetzelfde voorbehoud als hierboven omschreven, wordt verwacht dat in 1953 ter zake van aanleg van plant soenen zal worden uitgegeven, voor zover vallende onder de kosten wederopbouw: 4700.voor een plantsoen in de Lange Nieuwstraat (blokken 2 en 3); 69.000, voor het Moerbergplantsoen; 15.000. voor het plantsoen Meerweiden-Noord; 5100.voor het plantsoen Staal (tussen Lange Nieuwstraat en Rijnstraat). Voor de stichting van een school voor gewoon lager onderwijs bevat de supple toire begroting een Pro Memoriepost. Hier omtrent zal de raad te zijner tijd een voor stel bereiken. Bij de uitbreidingswerken ten behoeve van het Velsense gasbedrijf is een post van f 100.000 gereserveerd voor de instal latie, die propaangas zal kunnen produ ceren in verband met de pieken in het gasverbruik. Men kent het probleem: de Hoogovens leveren een constante hoeveel heid gas, die zomer en winter dag en nacht gelijk blijft. Vooral 's winters echter kan de vraag op sommige uren enorm op lopen. Om dan ook voldoende gas te kun nen leveren is deze propaangasinstallatie nodig. Wanneer en y/aar de installatie komt is echter nog niet bekend. Voor uit breiding van het buizennet is een bedrag van f 118.800 op de begroting opgevoerd. Daarvan zal 6600 meter buis kunnen wor den gelegd. De begroting voorziet voorts in de aanschaf van 774 nieuwe gasmeters. Onder het hoofdstuk kapitaalsuitgaven van de begroting voor het gemeentelijk waterleidingbedrijf komt een bedrag van f 3175.voor, voor de aanschaf van brandblus- en reddingsmiddelen. Voor uit breidingswerken werd f 635.250.gere serveerd. Voor werken ten behoeve van de wederopbouw is f 19.000.uitgetrok ken. Voor de uitbreiding van het buizen net, die voorlopig op 6600 meter wordt geschat is een bedrag van f 120.450.no dig. Daar komen dan nog duizend water meters bij, die elk f 35.kosten; een to- taalpost dus van f 35.000.Het nieuwe kantoorgebouw voor de waterleiding is in voorbereiding. Voor de financiering van deze voorbereidingen wordt een bedrag van f 10.000.gevraagd. Tenslotte komt er op de begroting van het waterleiding bedrijf nog een bedrag van f 16OY000. voor, dat gevraagd wordt voor een nieuwe garage, die op de hoek van de Kortenaer- straat zal worden gebouwd. Bij deze ga rage komt tevens een slangentoren, zodat het bouwwerk kennelijk bestemd is voor de brandweer. Als nieuwe post op de gemeentebegro ting voor 1953 komt f 500 voor ter stimu lering van het Volkshogeschoolwerk on der de leden van het gemeentepersoneel. ADVERTENTIE ADVERTENTIE fN Uitwisselen Velen uwer zullen ze na de bevrijding in huis hebben ge- bad: de peuters uit Frankrijk, Berlijn of Oostenrijk, die als schuchtere vogeltjes naar onze contreien kwamen om het goede der aarde te genieten en met een stuk of wat pondjes extra-stevigheid na drie maanden terugkeerden naar 'hun verre moeders en vaders. Eigenlijk is het jammer, dat dit afgelopen is, want we hebben er allemaal ons plezier aan beleefd het warme ge noegen over een opkikkerend kind, dat ras kleur kreeg en grappig Hollands ging praten. Ze zijn voorbij die kinder transporten, want de nood zaak is gelukkig komen te vervallen, maar niettemin denken we nog wel eens te rug aan Angèle en Peterchen en Bubi, die ons op hoogtij dagen een kaartje uit den vreemde sturen en zich hun leven lang de vette drie maan den in Holland dankbaar zul len herinneren. Alleen vond Peterchen ons wel eens ver velend, als wij hem vertelden, dat hij niet telkens diende te betogen, dat „bei uns doch alles viel besser" was. Een paar mensen uit Velsen, die de ideële achtergrond van deze kinderuitwisseling goed begrepen hebben, zouden er wat voor voelen de zaak voort te zetten niet op basis van aansterken, maar louter en al leen uit een oogpunt van in ternationale vriendschap. En ze vragen mij, om het eens bij allemaal in overweging te geven. Misschien kan er een comité komen, dat de moge lijkheden gaat onderzoeken. Als u er wat voor voelt, moet u maar eens schrijven wie weet wat het worden kan. Boom-bon Gijs Jansen, de boswachter van de „Heerenduinen" deed daar dezer dagen een dave rende vangst. Op patrouille ontmoette hij een echtpaar, dat in zijn kielzog een paar jeug dige bomen meevoerde en op de enigszins barse informatie „waar dat naar toe ging" ver klaarde de heer des huizes monter: „Naar m'n achter tuintje". Er stonden immers toch ge noeg van zulke boompjes in het duin en dan ziet men daar niet zo op, meende hij. Maar Gijs dacht er anders over en schreef bedachtzaam een bon uit, terwijl hij de bo men ter plaatse confiskeerde. Mocht u zin hebben in een eik of een aardig berkje, plant dan liever gewoon een eikel of een berkeitje. Stafkwartiertje Een Santpoortse hótelier kreeg een joviale kwant op be zoek, die, al kwinkslagen rond strooiend, vertelde, dat hij staf employé bij de B.P.M. was en dat hij zijn nachtrust in het propere etablissement van deze hótelier wenste te genieten. De stafdinges kreeg een bes te kamer en de hótelier zag al een oliebron naast zijn bier- pomp ontspringen, temeer toen de gast de volgende dag heerlijk geslapen hebbende copieus dineerde en kwistig rondjes ronddeelde aan de gaande en de komende man. Onze hótelexploitant voelde met vreugde de rekening op lopen tot ongeveer de nominale waarde van een aandeeltje in de Bataafse en toen hij ten slotte beleefd de rekening overhandigde, zag hij er geen kwaad in, dat meneer nog eventjes weg moest om wat te regelen, maar hij kwam zó terug. Een kwartiertje meneer. Tüürlijk meneer. Het kwartiertje is nog niet om en de politie zoekt een jo viale kwant, die zegt in Maas tricht te wonen en zijn reke ningen niet betaalt. Hoteliers aller landen, ver dedigt ul Borden Dat kleine groene wagentje van Stormvogels' kas'oeheer- der heeft Donderdag een rare bokkesprong moeten maken op de Rijksweg en eerlijk ge zegd geloof ik, dat er nóg wel eens wagentjes rare sprongen moeten maken, als er daar niet iets verandert. Er staat namelijk een levensgroot bord „Langzaam rijden" met het oog op de tunnelwerk zaamheden en de wegaanleg achter de rioolwaterzuivering. Dat bord beneemt elk mens elk uitzicht, vooral wanneer het als camouflage dient voor een bizonder stevige vracht auto, die achteruit gaat rijden. Er staan daar in de omge ving nog meer van die goed bedoelde maar vrij gevaar lijke borden, die als middel feitelijk erger zijn dan de kwaal. Honden uit den boze Het mag zo langzamerhand bekend verondersteld worden, dat Lampenier de viervoeters dezer aarde een warm hart toedraagt. Maar als de honde beesten op gespannen voet gaan leven met de hygiëne, worden zij een probleempje. Om een voorbeeld te geven: vele slagersklanten nemen de hond mee in de winkel, vaak zonder lijn en dan gaat Rex of Trix natuurlijk likkebaar dend op de lekkere lucht af. Hij snuffelt eens, terwijl de slager niet goed „ksst" durft te zeggen vanwege de klandi zie, aan een ditje of een datje of laat in het ergste geval een handelsmerk achter op de blanke deur van de koelkast. Eén van Velsens vleeshou wers heeft mij verteld, dat hier sinds kort rigoureus tegen wordt opgetreden: bordjes en verzoeken bleken niet vol doende te zijn. Als een hond van een klant in de slagerswinkel wox-dt aangetroffen door een tot be keuren gerechtigd persoon, gaan zowel de slager als de klant op de bon. 't Is maar, dat ge het weet en Trix voortaan buiten laat likke baarden. De slager zal dat vermoedelijk waarderen met een „beentje voor de joekel" zoals een hunner het altoos zo treffend uitdrukt. In de gouden gloria In 1879 werd de „hij" van deze gloria in Velsen geboren en tien jaar later zag de „zij" het levenslicht aan de over kant van de Breesaap in de Wijk zogezegd. Johannes Jan sen liet tegen het eind van de eeuw tersluiks een oogje val len op dat propere deerntje Maria Cana uit Beverwijk en ziet: in 1902, op de 16e No vember om precies te zijn, koerste het huwelijksbootje de haven der wederzijdse ouders uit. Ze trokken samen in een boerderij in het duin, achter de Moorberg bij de vishangen, waar vroeger de koeien nog wel wat voer meepikten toen alles nog niet zo dor was als in deze dagen. Dat heeft 20 jaar geduurd met de echtelieden Jansen Cana, maar toen werd het le ven omgeschakeld: een melk zaak aan de Velserduinweg leek toch meer vastigheid te geven dan het zand van het Kennemer duin en al heeft een zoon de teugels al uit va ders handen overgenomen, de gouden bruigom kan zich nog best herinneren, hoe het vroe ger ging in het oude IJmui den, dat zoveel gemoedelijker was dan deze halfvolwassen stad, waar je mekaar bekanl niet meer kent. Negen kinderen en hou me vast 48 kleinkinderen hopen het feest van de zes tiende te komen opluisteren, de buurt gaat de vlag uitste ken en Lampenier wenst bruid en bruidegom alvast van ganser harte proficiat! LAMPENIER Van het zelfde. Er is gisteren niet veel veranderd aan de koersen van de voorgaande dagen in de hal. Alles ging vlot van de hand en als de kwaliteit de handel naar de zin was, had zij er goed geld voor over. Zo zat de grote tong tussen de 4 en de 3.80 per kilo en de rest gold van 1.80 tot 1.75, terwijl makreel en haring broederlijk 13 a 15 per kist deed. Voor de grote schol werd met gemak de zestig gulden gehaald en de tweeën en drieën deden respectievelijk 35 en 25 per kist. Flink, Vikingbank. Als hoogste be- sommer kwam de Vikingbank uit de bus, die een 11-daagse reis afsloot, met 15.500; de Bloemendaal, die slechts 280 kisten varia had weten te bemachtigen, noteerde niettemin voor 10 dagen 9900 en de Fla mingo bracht het tot 12.000 voor elf dagen. Van de verse visvangers werd de KW 10 de hoogste besommer met 3500; de haringlogger KW 170 maakte eventjes 8600. Vandaag. Vanmorgen verschenen van de trawlers aan de markt de Norma (750 makreel 100 haring, 50 schelvis, 30 koolvis, 20 wijting, 25 diversen, 100 haai en rog); de Antje (85 schelvis, 240 makreel, 25 di versen en 25 radio) en van de haringvloot lag gisteren al binnen de KW 65 met ruim 500 kisten ijsharing. Tzonne eerste sollicitant. Als eerste trawler voor de Maandagmarkt meldde zich Vrijdag alvast de Tzonne, die voor 700 kis ten makreel, 100 haring, 40 schelvis, 60 zwarte kool en 30 wijting zorgt, waarnaast de Schoorl en de Hoop zullen verschijnen. Poolse bedrijvigheid. Van de Poolse vloot ging de GDY 83 weer ter visserij en binnen kwamen de GDY 154 met 100 kan tjes en 340 kisten verse haring, de Kaczor (200 kantjes en 400 kisten), de GDY 83 (110 kantjes en 500 kisten), de GDY 154 met 100 kantjes en 340 kisten en de SWI 104 met 700 kantjes pekelharing en geen verse. In en uit. Vrijdag kwamen binnen de KW 29, 141, 162, 10, 65, Urk 202, 68, 70, 60, 1, IJM 277, RO 29, 15. Naar zee vertrokken de IJM 240, 318, 241. 226, 262, 261, 215, 10, 2, 209, Urk 4, 172, 242, 9, 93, 1, 161, 94, 194, 8, 6, 18, 114, EH 20, KW 189, 35, 128, 60, 173, 47, 31, VL 77, YE 93, HD 180, Urk 90, 86, 68, 75, 60, GDY 83, Lorna Deen. Belgische pech. Gistermiddag kwam de O 183 met de O 122 op sleeptouw in de vissershaven binnen. De O 122 bleek een net in de schroef te hebben gekregen, dat er in IJmuiden uitgehaald is. Duits bezoek. Het Duitse visserij- politiescheepje „Fridjof" heeft vannacht een bezoek van een paar uur aan de IJmui- dense vissershaven gebracht. Marktberichten. Noteringen: Heilbot 2.60, gr. tong 3.10-3, grm. tong 2.06-1.99, kim. tong 1.90-1.80, kl. tong I 1.668-1.62, Rl. tong II 1.04-0.93, tarbot I 2.55-1.25, alles per kilo; tongschar 82-77, schartong 41, kl. schol I 55, kl. schol II 45-26, schar 28-16, verse haring 15-11, makreel 17-10, gr. schelvis 44-39, grm. schelvis 46-36, kim. schelvis 44-39, kl. schelvis I 44-39, kl. schelvis II 33-27, wijting 28-18, gr. gul 40- 34, mid. gul 38-35, kl. gul 29, kl. haai 21-17, poontjes 13.50-12.50, kl. koolvis zwart 25.50, kl. koolvis wit 32, alles per 50 kilo; gr. kabeljauw 156-96, gr. koolvis zwart 70-59, alles per 125 kilo. Aanvoer: 107 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 10 tongschar en schar tong, 166 schol, 26 schar, 2810 haring, 1445 makreel, 325 schelvis, 160 wijting, 65 ka beljauw en gul, 10 kl. haai, 7 poon, 63 kool vis, 25 diversen; totaal 5220 kisten. De vogelwerkgroep IJmuiden heeft haar langbegeerde eerste ijsgors van dit seizoen bij de Zuidpier gezien. Het vogeltje, niet groter dan een mus, is geel aan de buik met bruine vlekjes, heeft een witte vlek „aan de steven" en vertoont op de rug een bruinzwarte kleur met enkele roodbruine vlekken over de vleugel. De snavel is geel met een zwarte punt en de zwarte poten eindigen is een lange achterteen-nagel. Dit vogeltje is uitermate zeldzaam langs de kust en in het binnenland. Hij broedt binnen de poolcirkel. ADVERTENTIE ZATERDAG 1 NOVEMBER Rex 20 uur: „Edouard et Caroline". Thalia, 19 en 21.15 uur: „Vrouwen en Opium". ZONDAG 2 NOVEMBER Rex, 15 en 20 uur: „Edouard et Caroline". Thalia, 15 uur: „Leve de Samba". 19 en 21.15 uur: „Vrouwen en Opium". MAANDAG 3 NOVEMBER Raadhuis, 1012 uur: Spreekuur burge meester. Rex, 20 uur: „Edouard et Caroline". Thalia, 20 uur: „Erop of eronder".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10