Een groeiende biedt meer: de gemeente eist meer en getallen worden groter Langs de kolommen van Velsens huishoudboekje Twee jarentwee begrotingen Armenzorg en steun zullen duurder worden Overzicht schaakclub Santpoort" Subsidies en bijdragen Verscheidene straten krijgen nieuw plaveisel TAXI NODIG? Autorijschool 5000 Groente- en fruitmarkt in de afgelopen week 9 „Opwaarts" met „Eén, die niet geteld wordt" De elftallen voor „Noord" Burgerlijke Stand Nieuwe ambtsketen BEL 5000 Beverwijk Ha ven berichten ZATERDAG 1 NOVEMBER 1952 De grote verschillen tussen de begrotingen over de jaren 1952 en 1953 voor de gemeente Velsen zijn te vinden in een staat van verschillen, waarin het hoger geraamde bedrag voor onvoorziene uitgaven tot een totaal van bijna twee ton 196.837,—) aangeeft, welk een gezond financieel beleid er over de middelen is gevoerd. Niettemin wordt er belangrijk meer geraamd op diverse posten, zowel ten voordele der begroting als te haren nadele. Een eerste voordeel is al wij konden het gisteren reeds melden het feit, dat de rente en afschrijving van vroegere dienstjaren voor 1948 niet meer op de begroting voorkomen, daar alle oude schulden uit die jaren nu afgewikkeld zijn. Dit scheelt de overheid rond f 50.000 voor het nieuwe dienstjaar. Het algemeen beheer, waaronder valt de „huishoude lijke" zaken ten raadhui-ze, gaat evenwel in 1953 f 20.000 meer kosten dan het vo rige jaar en dat moet dan vooral gezocht worden in meer kosten voor advertenties (f 10.000), presentiegelden en onderhouds kosten van het oude raadhuis. Voor dit laatste doel wordt gerekend op f 2000. Ook de bescherming van de openbare veilig heid vraagt een zwaarder offer in het komende jaar van de gemeentekas dan in 1952 men denkt aan de brandweer f 18.000 meer uit te geven, voor de straat verlichting wordt f 17.000 meer geraamd dan het vorige jaar als gevolg van Vel- sens snelle groei en voor de bescherming der burgerbevolking is een post opgeno men, die f 5000 hoger ligt dan die van het vorige jaar. De zorg voor de volksgezond heid zal naar schatting in het volgende jaar f4000 meer vragen dan in 1952. Hier komt in de eerste plaats een optimisme doorschemeren ten aanzien van de bestrij ding der tuberculose, die waarschijnlijk f25.000 minder gaat kosten in 1953 dan in 1952 en ook de tandheelkundige hulp aan schoolkinderen kan goedkoper worden (f2000). Daar staat echter direct tegen over, dat de uitgaven voor de kruisver enigingen en de kraamverzorging f 15.000 meer zullen vergen en dat de GGD aan spraak maakt op een post, die f 15000 ho ger ligt dan het vorige jaar. Voor onder wijs aan spraakgebrekkigen en bizondere schoolgymnastiek rekent de gemeente f4500 meer nodig te hebben en voor sub sidies aan vacantiekolonies gaat eveneens f 500 meer naar de diverse verenigingen. Met een totaal van f 37.000 meer dan in 1952 komt het hoofdstuk „Volkshuisves ting" uit de bus, wat hoofdzakelijk wordt veroorzaakt door het stijgen van het dek kingsrisico inzake de exploitatie van ge meentewoningen, waarvoor bijwijze van reserve waarschijnlijk f 14000 meer zal moeten worden uitgegeven. De bouwpoli- tie vraagt f 2000 meer en de hogere kos ten van de gemeentelijke dienst voor de volkshuisvesting worden op i 23.000 ge raamd. Meer kinderen, meer schoolgeld Openbare Wei-ken sluit met een nadelig saldo ten opzichte van het vorige dienst jaar ten bedrage van f48.000; voor brug gen en wegen zal omstreeks f 16.000 meer worden uitgegeven, de Gemeentereiniging wordt f 22.000 duurder dan het vorige jaar, maar de verpachting van het zee strand zal de gemeente in onkosten daar entegen weer f 4000 schelen. Ook het on derwijs wordt voor de overheid duurder dan verleden jaar: ondanks de meer-in komsten uit de schoolgeldheffing (f 14.000 verschil met verleden jaar) wordt er door huurderving en kosten van het vakonder wijs, kosten van schoolgebouwen en meu belen, leermiddelen en tengevolge van de gestegen kapitaalsiasten op een verhoging ten bedrage van f 10.000 voor deze tak van overheidszorg gerekend, wat het openbaar onderwijs betreft. Dit geldt in meer- of mindere mate eveneens voor de overige onderwijsvormen, met dien verstande, dat het BLO f 11.000 meer zal opleveren dan in 1952, mede tengevolge van f 16.000 meer schoolgeld. Het bijzonder kleuter onderwijs gaat begrijpelijkerwijs in het nieuwe jaar meer kosten: de subsidierege ling is op komst en Velsen rekent er op, dat dit alleen voor het bizonder onderwijs al f 30.000 meer kost dan in 1952. Ook het middelbaar onderwijs zal een grotere hoe veelheid geld vragen dan in 1952 (f 27.000), zulks onder meer tengevoge van de post ad f20.000, die geraamd is als meeruitgave voor de leerlingen der Rijks HBS. Het hoger onderwijs tenslotte, waar onder het gymnasium ressorteert zal, zo als verwacht kon worden, de gemeenschap het komende jaar met het oog op de zware kapitaalslasten voor de uitbreiding van het gymnasium Felisenum op f 43.000 meer komen dan een jaar tevoren. Voor deze uitbreiding wordt voorlopig f 33.500 ge raamd. Zoals wij gisteren eveneens in het kort al mededeelden, kan er voor sport en spel, dank zij een aantal nieuwe en ver hoogde subsidies, op een nadelig verschil van f 34.000 worden gerekend. Steun en armenzorg Hogere uitgaven voor steunverlening en armenzorg zullen de gemeente Velsen in het komende dienstjaar f82.000 meer kos ten dan gedurende het afgelopen jaar, maar de belastingen maken weer veel De uitslagen van 28 October waren: Groep I: G. Schuurman-Pels 01. Groep II- HomanSpook 01; Van Duyn-Schweitzer 'A—A; Vosman—Roos 1—0. Groep III: In 't VeltBusselman 10; Hoogzaad—Winters 1—0; Bal jetPieterse 10; LabouchereLeysma 01; Vulling —Van Dijk 0—1. Woensdag 29 October trok het eerste naar Haarlem om zich daar te meten met Het Oosten I. Het werd helaas een ne derlaag. De gedetailleerde uitslagen wa ren: Het Oosten ISantpoort I: 1. W. Bur ger—W. Schuurman 'A—'A; F. Abspoel—C. Pels 01; A. HerfstJ. Blansjaar A) J. RothertP. Sterk 10; J. v. Kampen J. Brugman 10; J. v. PeltF. Kokje 10; J. WolffG. Schuurman afgebr.; N. de TombeJ. Bilder 10; P. ter Plegt A. v. d. Bronk 10; L. KensenK. Steyn 01. Voorlopige uitslag 63. De afgebro ken partij zal wel remise worden. Nadat wij gisteren reeds in het kort een overzicht van de Velsense ge meentebegroting voor het komende jaar hebben gegeven, waaruit bleek, dat de gunstige financiële positie van de gemeentelijke huishouding geen aanleiding mag geven tot ongebrei deld optimisme, zullen wij op deze plaats een aantal belangwekkende aspecten van dit lijvige werk, dat eerder dan andere jaren en als eerste van dit jaar in Kennemerland gereed kwam, aan een beschouwing onder werpen. Bovenal komt echter vooraf een com pliment toe aan de afdeling financiën en haar chef. aan de wethouder de heer J.C. Aschoff en de andere ambte naren ter gemeentesecretarie en aan de bedrijven, die in deze korte tijd dit verantwoorde document in het vat wisten te gieten. De begroting is dit jaar in twee aparte delen uitgekomen: de „ge wone" begroting en een suppletoire raming, die in feite als kapitaal dienst te beschouwen is, waarnaast de be- drijfsbegrotingen zijn verschenen. ooococcoocooccocc goed: er wordt naar schatting in 1953 f 22.000 meer ontvangen dan het vorige jaar. Niet omdat de belastingen omhoog gaan, maar omdat er steeds meer Vel- senaren bij komen. Tenslotte komt de belangrijkste pest var. deze begroting „Algemene uitkeringen en bijdragen", waarin dus begrepen zijn de rijksvergoedingen uit het gemeentefonds en de uitkering wegens gederfde onderne mingsbelasting met een voordelig verschil van f 536.000 ten opzichte vai- vorig jaar uit de bus, waarnaast de nieuwe post „af schrijvingen op wederopbouw werken" dc nieuwe begroting gaat belasten met f 85.000 extra. Behalve de elders reeds in het kort ver melde subsidies bevat de begroting '53 on der meer de volgende posten: Pro Juven- tute 250,reclasseringsverenigingen 300,contributie aan de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren 50.—, aan de K.N.Z.H.R.M. 100.—, aan de A.N.W.B. 50.aan de vereniging ten behoeve van zeelieden van elke nationali teit 20.(voor het hospitaalkerkschip „De Hoop" dus) subsidie aan de Velsense vereniging tot bestrijding der T.B.C. 7000,bijdragen voor uitzending van kinderen naar gezondheids en vacantie kolonies 4500.(gesplitst voor de Katho lieke kinderuitzending, het Centraal Ge nootschap en de Ver. voor Chr. Gezond heids en vacantiekoloniën); subsidie aan verenigingen voor drankbestrijding 300, (aan het Drankweercomité Veisen), subsi die aan het Velsene Witte Kruis 17.650; aan de afd. Spaarndam daarvan 58.en aan het Wit-Gele Kruis te Velsen 10.320; voor de wijkverpleging, de zieken- huisverpleging, de kraamverpleging en de kinderzorg 5000.subsidie aan zieken huizen en sanatoria 10.000 (voor het An- toniusziekenhuis); subsidie aan de vereni ging „Zedenopbouw" 150.aan het Ko ningin Wilhelminafonds 265."(53.000 inwoners a J/2 cent), bijdrage aan de Ne derlandse Vereniging tot Rheumatiekbe- strijding 265.lidmaatschap van het Nederlands Instituut voor volkshuisvesting en stedebouw 150. ADVERTENTIE A. N. W. B. K. N. A. C. AUTORIJLES? met nieuwe wagen UW ADRES REiJM'S AUTORIJSCHOOL Hagelingerweg 134 - Santpoort - Telef. 8930 GEDIPL. INSTRUCTEUR De R.-K. toneelvereniging „Opwaarts" zal haar eerste donateursavond in dit sei zoen houden op Zaterdag 15 November in gebouw „Concordia" met de opvoering van het toneelspel in drie bedrijven door Joh. v. Eckelen en J. Grosfeld „Eén, die niet geteld wordt". De regie berust weer bij de heer J. W. Schoot. Er zal een bal na zijn met muziek van „De Bianca's". Velsen-Kinheim (te Santpoort). Kinheim: H. B.' Daniëls; A. Paap en W. Groeneveld; J. v. Hesselingen, J. H. v. d. Wateren en C. Luntz; J. Starreveld, Th. v. Vuuren, A. Prinssen, H. Prinssen en W. Luntz. DIO-WB (te Haarlem). VVB: C. v. Veelen; J. Roos en K. Kil; J. Kersbergen', P. de Wolf en P. Bleeker; J v. d. Linde, F. Kooimans, A. Both, P. V]ietstra en W. Zand. Spaarndam-IEV. IEV: W. v. Tunen; H. Zonneveld en W. Michel; A. Leering, Th. Koek en W. Castricum; J. v. d. Vlies, H. Duin, J. Bos, K. Prinsen en ,J. de Reus. Nog meer hout Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is Vrijdagmorgen aangekomen het Finse' s.s. „Asturias", dat van de Finse haven Mantyluoto een lading van 928 va dem hout aanvoerde. GEBOREN: M. H. Sloot—Plokker, d., Rijn straat 29, IJmuiden; M. M. van der Heide de Wcijzc, z., Hagelingerweg 10, Santpoort; E. M. KollaardAris, z., van den Vondel laan 43, Driehuis; M. M. Kwakkelvan den Oever, d., Kluijskenslaan 28, Santpoort; C. K. van BeusekomBrülls, d., Kanaalstraat 65, IJmuiden; H. R. BloklandSpanjaard, z., Lange Nieuwstraat 812, IJmuiden-Ó.; A. C. RaspoortVerduin, d., Gjertenstraat 16, IJmuiden-O.; C. W. P. Landwehr Johan— Kamer, d., Julianakade 12, IJmuiden. ONDERTROUWD: A. A. De Roos. Geel- vinckstraat 8, Velsen-N. en J. C. Polfliet, Ko- ningsteinstraat 3, Haarlem, toek. adres: Ko- ningstcinstraat 3, Haarlem; J. A. H. de Korte, van Leeuwenstraat 46, IJmuiden en W. J. Lokkerbol, Sluisplein 18, IJmuiden, toek. adres: van Leeuwenstraat 46, IJmuiden; G. N. Hoogzaad, Overbildtweg 10, Santpoort en G. C. van der Vlugt, Wüstelaan 3, Santpoort, toek. adres: Hagelingerweg 88. Santpoort; A. Verschuren, President Krugerstraat 53, IJmuiden en J. Heegen, Kortenaerstraat 2, IJmuiden-O.; H. M. wan de Pieterman, Burg. Rambonnetlaan 37, IJmuiden en C. M. Huijer, Oosterduinweg 51, IJmuiden-O.; C. M. Blok, Kievitlaan .24, IJmuiden-O. en J. A. van Rooyen, P. C. Hooftlaan 41, Driehuis; H. G. Uhrlep, Duinweg of Duivelslaan 48, Sant poort en H. J. Capaan, Berkstraat 13, Haar lem; G. van Urk, Bloemstraat 72, IJmuiden en P. Verschuren, President Krugerstraat 53, IJmuiden; H. J. Niesten, Buitenhaven 5, Den Helder en N. van Hulst, Meerweidenlaan 15, Velsen-N. GEHUWD: D. H. Scholten en P. D. Bal last; Th. W. Koek en A. M. Beentjes; J. Heij- se en I. van Oevelen, Bestevaerstraat 4, IJmuiden-O.; PI. W. Lammers en C. J. M. Schoorl, Kreilstraat 1, Winterswijk; A. War- naar en J. Punt, Willemsbeekweg 110, IJmui den-O.; II. Krab en A. Mulder, IJsselstraat 32, IJmuiden; K. Sint en P. Berg, Torricelli- straat 24, IJmuiden; J. H. Pronk en J. Kraaijenooi-d. Lorentzstraat 34, IJmuiden-O. OVERLEDEN: P. van der Leek, 59 j., echt genoot van J. Halff, Dirk Hartoghstraat 18, IJmuiden; W. J. van Es, 84 j., weduwnaar van D. W. Krijger, Fahrenheitstraat 6, IJmui den; M. Witteman, 83 j., weduwe van W. Spanjaard, Wüstelaan 52, Santpoort; E. M. Kaarsgaren, 80 j., Peperstraat 17, Beverwijk. Opstelling CSV Voor de thuiswedstrijd tegen het Amster damse RKWA komt CSV Zondag met het volgende elftal in het veld. Doel: G. de Heer; achter: J. Keesman en A. Docter; midden: H. Velthuizen, C. Boot en H. Har- tog; voor: E. Riethorst, W. Schenk, H. Ja cobs, B. Icke en H. Stolk. In de eindeloze kolommen van Velsens huishoudboekje voor het komende jaar, die zich over de ruim honderd dichtbedrukte pagina's van de gewone dienst uitstrekken, is veel te vinden omtrent Velsens naaste toekomst. Daar ontplooit zich het beeld, van wat er gebouwd en gemaakt zal worden en al zijn vele dezer plannen voorlopig nog als „stelpost" opgenomen, waaruit dus moet volgen, dat er wel aan het onderhavige project wordt gewerkt, zonder dat men echter op rente en afschrijving rekent (zoals bijvoorbeeld de drie millioen voor het nieuwe,raadhuis, dat mettertijd op het Plein 1945 gaat verrijzen), veel wordt reeds geopenbaard van het toekomstige beeld der stad aan de zee. Dichterbij en wat reëler zijn echter de, „kleine" verbeteringen en herstellingen aan Vglsens wegennet, die naar schatting 32.700,gaan kosten, waarbij dan ver der een aantal herbestratingen in diverse gedeelten der gemeente komen. Onder meer moet de Schoolstraat onder handen genomen worden, waarvoor 4050,is uitgetrokken, terwijl voorts de verkeers pleinen ten Noorden en ten Zuiden van de Julianabrug „gereorganiseerd" moeten worden met het oog op de onhoudbare ver- keerstoestand daar. De raad zal er 4300 voor over moeten hebben. Voor 4150 denkt de gemeente de Lemairestraat van een nieuw wegdek te voorzien en ook de Oosterduinweg van het Velserduin- tot het Oosterduinplein krijgt een nieuw pla veisel 4100). Voorts komen de volgende straten voor herbestrating in aanmerking: Schoutenstraat, De Ruyterstraat, Korte naerstraat tussen De Ruyterstraat en Trompstraat, Bestevaerstraat, Lumeystraat tussen Piet Heinstraat en IJmuiderstraat- weg, Casembrootstraat, Van Galenstraat, Piet Heinstraat (ten dele) Parallelweg be westen de Hagelingerweg, Broekbergen- iaan van Hoofdstraat tot Rijksweg, Geel vinkstraat van Meei-weidenlaan tot Heir- weg, Zuidkant Stratingsplantsoen, Snel- liusstraat en Huygensstraat. Voortuinen Ook zijn er diverse plantsoenplannen uit de begi'oting op te maken. Zo zullen er voor 376 nieuwe huizen in de Rivierenbuurt gemeenschappelijke voor tuintjes worden aangelegd voor 2900, samen en ook voor 142 huizen in Santpoort gaat de gemeente voortuinen maken, die tezamen 994,moeten kosten. Het nor male onderhoud van het park Velserbeek komt op de begroting voor met een bedrag van 26.450,hét voer voor herten en zwanen komt de gemeenschap op 1600 en alleen al aan nieuwe aanplantingen in het park wordt naar schatting 600 geïnves teerd. De kosten voor de straatbeplantipg zijn nog wel even hoger: 14.000,Het Bur- Een onverwachte, maar daarom niet minder welkome bezoeker van de tentoonstelling „Voor Moeder en Kind" in Londen was Maurice Chevalier. Hij liet zich met een glimlach fotograferen, met de vierling Good en een babybad. Op de begroting komt onder het hoofd stuk „algemeen beheer" een post van f 2000 voor ten behoeve van een nieuwe ambtsketen voor de burgemeester. De huidige ambtsketen is inderdaad een zwak en oud geval, dat der jaren meer dan zat genoemd mag worden en dat stamt uit een grijs verleden, waarin de begrotingen der gemeente Velsen als belangrijkste posten het storten van hardigheid op de puindijk vermeldden, om nog maar te zwijgen van het uit diepen der gemeentesloot. Bovendien en dit is een gevoelsargu ment is de huidige ambtsketen het teken der waardigheid geweest van een burgemeesterdie deze functie bij de gratie van een vreemde mogendheid bezat. gemeester Rijkerispark te Santpoort gaat naar raming 9000,voor gewoon onder houd vergen en Schoonenberg eenzelfde bedrag en Bosbeek, het pas verworven gemeentelijke park naast het Rijkenspark vraagt vermoedelijk rond 10.000.Er komt daar bovendien een drinkfonteintje, dat 1100 zal moeten kosten en drie toilet ten bij de speelweide vergen 1700, Een kleine maar dankbare onderhouds- post is het opnieuw schilderen van de wij zerplaat op de toren van de oude Engel- munduskerk te Velsen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Gediplomeerd instructeur. KENNEMERLAAN 136 IJMUIDEN VANGSTBERICHTEN UIT ZEE KW 6 20 k.; KW 14 40 k.; KW 23 40 k.; KW 86 50 k.; KW 83 30 k.; KW 67 5 k.; KW 44 27 k.; KW 85 35 k.; KW 37 190 k.; KW 167 85 k.; KW 22%) k.; KW 45 12 k.; KW 56 100 k.; KW 70 100 k.; KW 124 170 k.: KW 159 100 k.; K W131 100 k.; KW 133 100 k.: KW 138 255 k. Uit halve vleet: KW 5 30 k.; KW 7 5 k.; KW 9 25 k.; KW 25 120 k.; KW 73 60 k.; KW 138 25 k.; KW 147 40 k.; KW 47 45 k.; KW 140 100 k.; KW 18 5 k.; KW 20 25 k.: KW 32 34 k.; KW 39 85 k.; KW 40 34 k.; KW 173 34 k.; KW 123 50 k.; KW 43 70 k.; KW 176 40 k.; KW 127 50 k.; KW 175 50 k.; KW 95 150 k.; KW 124 80 k.; K W2 100 k„ nog 20 netten halen; KW 3 130 k., nog 40 netten ha len; KW 48 50 k„ nog 20 netten halen; KW50 240 k., nog 20 netten halen; IJM 75 5 k. uit 20 netten. Geen vangst hadden: IJM 74, IJM 283 (voor de derde nacht)KW 15. KW 42, KW 130. Gemiddelde vangsten: 65 kantjes uit halve vleet. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te wordeD betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIS. „Vrouwen en Opium" (Thalia tot en met Zondag). Aan Afrika's Noordkust speelt het verhaal van „Black Jack", een smokkel- en gangstergeschiedenis die het onderwerp vormt voor Julien Duviviers boeiende film „Vrouwen en Opium". Het is een uitgelezen stel boeven dat hier hoogtij viert in een wereld van zwart handelaars, profiteurs, refugees en ex- Nazi's. Zij overtreden de wet alsof het een kinderspelletje betrof en deinzen daarbij niet terug voor minder fraaie middelen. De naam van Duvivier staat er echter borg voor dat het alles bij elkaar niet niet al te voor dat het alles bij elkaar niet al te behalve zeer spannend en interessant, ook nog juist geloofwaardig blijft. Zondagmiddag om drie uur wordt een koldergeval van Abbott en Costello ver toond: „Leve de Samba", gebaseerd op een grappige show van Herbert en Dorothy Fields met muziek van Cole Porter. „Erop of eronder" (Thalia, Maandag tot en met Woensdag). Deze film behan delt het probleem waarvoor een Ameri kaans troepenofficier zich ziet gesteld als hij na zijn opleiding het commando krijgt over een peloton zogenaamde Nisei-solda- ten, Japanners met de Amerikaanse natio naliteit. Deze soldaten zijn allen op hun betrouwbaarheid getest, maar luitenant Michael Grayson (Van Johnson) behoudt zijn vooroordeel tegen hen. Na acties in Italië en Normandië, waarbij zijn mannen hun goede vechtcapaciteiten afdoende hebben bewezen, geeft hij zich echter ge wonnen en is genezen van zijn rassendis criminatie. Een film met een moraal dus. Een goede oorlogsfilm bovendien. Regie Robert Pirosh. „Edouard et Caroline" (R e x, tot en met Maandag). Ruzie, een feestavondje, klappen, scheidingsdreigementen, tóch een feest. Ziedaar, het ietwat overrompelende begin van de Franse filmcomedie, die deze week te zien is in het Rex-theater. De ruziemakende feestgangers zijn twee jonge echtelieden, waarvan hij een pianist, en zij een lief, hoewel wat bazig huisvrouwtje is. Zoals het in een comedie betaamt, keert alles zich echter ten goede en als de pianist tot slot van de verzoeningsprocedure een goed contract krijgt aangeboden, kan de zon weer volop schijnen in het krakende huisgezin en de bioscoopbezoeker vol daan huiswaarts keren. Jacques Becker regisseerde deze vlotte film, terwijl Daniel Gelin en Anne Vernon er de hoofdrollen voor speelden. „Edouard et Caroline" zorgt voor een avond vrolijk amusement, zonder dat uw wenkbrauwen zich hoeven te fronsen over al te veel ingewikkelde problemen. „Korea" (R e x. Woensdag en Donder dag). Enige tijd na de aanvang van het Koreaanse conflict publiceerde een van de bekendste Amerikaanse weekbladen een brief van een eenvoudig sergeant, aan het Koreaanse front geschreven aan zijn vrouw. Het is deze brief, die in al zijn een voud een treffend juist beeld gaf van de vrijwilligersgeest die de mannen van de Verenigde Legers bezielt, die de directe aanleiding werd tot de oorlogsfilm „Ko rea"'. Daarnaast vond regisseur Lew Lan ders dan nog volop gelegenheid aandacht te besteden aan de verschrikkelijke strijd en vooral aan de bijzondere eisen die het onherbergzame en ruige Korea stelt aan mensen en materieel. In zoverre onder scheidt deze flim zich dus van andere pro ducten in dit genre. „Kikvorsmannen" (L u x o r, tot en met Maandag) Er zijn in de loop der jaren oorlogsfilms aan de lopende band uitge komen. Er waren films over de landstrijd krachten, de infanterie en het pantser wapen, over de luchtmacht en over de zee strijdkrachten, waarin hulde werd ge bracht aan de vloot, de mariniers en de landingstroepen. Luxor brengt een film, die gewijd is aan een klein onverschrok ken corps, dat de landingen van de mari niers moest voorbereiden, namelijk de bri gade van de kikvorsmannen. Stuk voor stuk stoere kerels, die de versperringen voor de vijandelijke kusten moesten op ruimen. De Foxfilm „Kikvorsmannen" schildert ons de heldendaden van deze mannen in koele, realistische kleuren. En opnieuw krijgt men die'p respect voor de zonen, die Amerika offerde in de jongste wereldoorlog. Bijzonder geslaagd zijn de onaerwateropnamen. „Geen uitweg" (L u x o r, Dinsdag en Woensdag) Rassendiscriminatie is enigermate een gevolg van geestelijke zwakte: onvermogen een objectief stand punt in te nemen ten opzichte van mensen met een andere huidskleur. Regisseur Joseph L. Mankiewicz heeft dit ingezien en tot uiting gebracht in de film „Geen uitweg". Een neger is na een werkstudie, die hem veel opofferingen kostte, gepromo veerd tot arts en begint zijn arbeid in een groot ziekenhuis. Het eerste geval, dat hij te behandelen krijgt, geldt een tweetal straatrovers, die bij arrestatie in de benen zijn geschoten. Een van de gewonden sterft echter als de arts een ruggemergpunctie verricht. De andere gewonde broer van de eerste beweert nu dat de negerdokter zijn broer heeft vermoord. De dokter geeft zich dan bij de politie aan wegens moord, om zodoende sectie op het lichaam van de overledene te verkrijgen. De uitslag van dit onderzoek en de afloop van de hierop volgende moordaanslag, die de fanatieke gangster op de negerarts pleegt, kunt u zien in „Geen uitweg". Wij volstaan met te zeggen, dat de oplossing van deze goed gespeelde film een zuiver getuigenis van Christelijke naastenliefde is waarbij alle rassendiscriminatie in het niet verzinkt. v. d. B. „Tien man van het Vreemdelingen legioen" (K ennemerTheater) In deze rijkelijk met schone vrouwen en dap- Vrijdag 31 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Irwell van Goole. Ak- krumdijk van Antwerpen. Kehr Wieder II v. Rotterdam. Escaut van Rotterdam. Spaarne- stroom van Fowey. Hector van Rotterdam. Holderness van Goole. Rijnstroom van Lon den. Castello Penafil van Dordrecht. West laan van Hamburg. Storo van Rotterdam. Tom van Oxelosund. Birmingham van New castle. Jimmy van Yarmouth. Vertrokken zijn: Rini naar Londen. Ap- pingedam naar Genua. Westerdok naar Lon den. Alandro Luizoretta naar Bilbao. Pava- nis naar Esbjerg. Lorna naar Irwell naar Rotterdam. Cottica naar Dover. Bülk naar Antwerpen (met sleep). Verna H. naar Gent. Jelö naar Oslo. Canonus naar Rotterdam. pere mannen gelardeerde film wordt een stukje romantiek uit het Vreemdelingen legioen opgedist, waartegen zelfs de groot ste tegenstander van dit internationale leger, geen bezwaar kan hebben. Een groep van tien legionnairs (oorspronkelijk ge vangenen) wordt er op uitgestuurd en raakt in allerlei ruige avonturen verzeild. Om een stad van de ondergang te redden, zijn zij genoodzaakt maatregelen te nemen, die niet bepaald „fair" mogen worden ge noemd. Zij doen dit echter, omdat hun tegenstanders, een hele stam Berbers, er nog veel bedenkelijker praktijken op na houden.Veel moraal heeft het verhaal niet. v. d. S. „Achter gevangenismuren (W. B.) Een pakkende film, die het gevangenispro bleem in Amerika op verantwoorde wijze behandelt. De grote Forsom-gevangenis, afschrikwekkend voorbeeld van hoe het niét moet, bevat een groot aantal gedeti neerden, die onder de meest strenge disci pline staan. Een doortastend onder-direc teur weet enkele veranderingen ten goede door te voeren, die echter tot hevige con flicten leiden tussen hem en de directeur. Na een ruzie tussen beide heren, krijgt de onder-directeur zijn congé en worden alle verbeteringen te niet gedaan, Raak spel, vooral van deze twee spelers, verheft deze rolprent tot vér boven de middelmaat. Eindelijk eens een film in W.B., waar niet alleen de jongens naar toe zullen gaan, ook al wordt er een paar keer hard in ge schoten. Zondagmiddag draait Deadwood". ,De bandiet van v. d. S. Op 25 November zoordt de oudste Neder landse operatenor Leo de Leeuwe, een oom van de actrice Enny Mols-de Leeuwe, 85 jaar. Hij zong in talrijke operaschouw burgen in Duitsland, zoals de Hoftheaters in Darmstadt en Wiesbaden en ruim 20 jaar achtereen in het Opernhaus te Essen. Het hoogtepunt van zijn loopbaan viel omstreeks 1910, toen Arthur Nikisch hem uitnodigde om onder zijn leiding de rol van David in Wagners Meistersinger te vervullen. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkt over de periode van 24 tot 31 October het volgende mede: Welke invloed het weer op de aanvoer en de prijzen kan hebben, heeft zich in de af gelopen week weer duidelijk gedemonstreerd bij het product bloemkool. Begin vorige week waren de aanvoeren door de koude nachten matig te noemen, bij ruime vraag uit binnen- en buitenland. In deze week trad veel zachter weer in, waardoor de aanvoe ren op de veilingen sterk stegen, doch de vraag naar bloemkool sterk verminderde, met als gevolg een prijsval van 20 tot 30 cent per stuk. Op Woensdag 29 October waren de notex-ingen teruggevallen tot 19—30 cent voor de exportkwaliteit a. Ook de noteringen van de sluitkoolsoorten waren aan prijsschommelingen onderhevig. Op Woensdag werd gemiddelde f2 de 100 kg. minder besteed dan op Vrijdag 24 October. Rode kool werd in het midden van deze week aangekocht tegen f 5,90 tot f 12,60, gele en groene savoye kool tegen respectievelijk f 6,10 tot f 7,80 en f 6.40 tot f 8,70 en witte kool tegen f4,20 tot f5.90 de 100 kg. Voor breekpeen bestond goede vraag uit Zwitserland. Hierdoor lieoen de prijzen op tot f 16.80 tot f 18.20 de 100 kg. De bos- en waspeen bracht 10 tot 18 cent per kilo op. Bij een nog beperkt aanbod blij ven de prijzen voor het witlof vrij stabiel, namelijk 62 tot 84 cent per kg. De bladgroenten blijven voor de tijd van het jaar goed aan de prijs. Voor andijvie werd 14 tot 25 cent per kg. en voor kassla 10 tot 27 cent per krop betaald. Uien deden onveranderd 15 tot 23 cent, knolselderij 12 tot 17 cent en prei 9 tot 18 cent per kg. De kroten werden voor export aangekocht tegen f 12,60 tot f 14, de 100 kg. In het begin van deze verslagweek werd voor de tomaten a nog tot 85 cent per kg. besteed. Woensdag jongstleden waren de prijzen voor de a en b sorteringen respectie velijk gedaald tot 35 tot 60 cent en 34 tot 50 cent per kg. Door het steeds groter wordende aanbod zakten de noteringen voor geschoonde sprui ten terug op 50 tot 65 cent en de ongeschoon- de op 23 tot 39 cent per kg. De afzet van het kasfruit en van de appe len en peren was iets gunstiger. De prijzen voor de druiven kwamen weer boven de gulden per kg. De Alicante, Gros Maroc en Gros Colman werden tegen fl,13 tot f 1,21 aangekocht. Hoewel nog grote prijsschommelingen bij de verkoop van appelen en peren op de vei lingen valt waar te nemen, bleven de élite rassen over het algemeen prijshoudend, ter wijl ook het ondereind van het fruit iets beter was te plaatsen. Daar Zweden per 1 November zijn grenzen voor Nederlandse peren openstelt, zijn grote hoeveelheden deze week uit de koelhuizen geruimd. Slechte avond voor CSV tafeltennis Het eerste herenteam van de Castricum- se tafeltennisclub „C.S.V." dat de bonds- competitie zo hoopvol begon, heeft de tweede wedstrijd een grote nederlaag te incasseren gekregen. Met dezelfde cijfers als waarmee de eerste wedstrijd is gewon nen (8-2) moesten de heren thans hun meerderen in het Amsterdamse Povac 4 erkennen. De dames deden het al niet veel beter en verloren van D.T.S. met 7-3.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 13