Korea beheerst het podium van de UNO LOOSJES Psychologische fouten in verkeerswet Wereldnieuws TAPIJTHUIS H. INEKE Propaganda is echter schering en inslag De radio geeft Zaterdag Sterke drank geschonken in gehuurd verloflokaal TAPIJTHUlSil H. INEKE Cocktail Zijde PANDA EN DE MEESTERDOKTER Buigzame stenen VRIJDAG 31 OCTOBER 1952 Vreemdelingenverkeer in het tweede kwartaal 1952 Proefproces Verwacht UI! WAAR OM 2 KARP ETTEN Expert constateert op K.N.A.C.-congres: Standpunt vindt bij andere deskundigen geen weerklank Ir. Sutoto doet bestellingen in Europa en de V.S. De „Pamir" in Rotterdam aan de ketting ALLEEN ZATERDAG £aaacietr Haarlemse deskundigen aan het woord <€cck ió het zo (Van onze correspondent te Neiv York) Het werk van de politieke commissies der UNO trekt in iedere Assemblée de meeste aandacht. De zittingen worden uit gezonden per televisie en vermeld op de voorpagina's van alle couranten. Ook in de politieke commissies hoort men veel idealistisch en gevoelig klinkende woorden. Vrijwel geen redenaar, Rus of Amerikaan, Nederlander of Chileen, zal bijvoorbeeld over Korea kunnen spreken zonder het lijden te vermelden der gewonden en het leed om de vele gesneuvelden. Dat kan natuurlijk oprecht gemeend zijn, maar de atmosfeer in zulk een politieke commissie is toch de sfeer van strijd in de koude oor log. De kruisvaartbanieren, die er omhoog geheven worden, dienen slechts ten dele tot bezieling der strijdenden en meer nog tot propaganda naar buiten. Zolang de kruit damp niet optrekt, kan de kruistocht wei nig vordering maken. „Korea" is een van de belangrijkste, zo niet hèt belangrijkste onderwerp van deze Assemblée. Uiteraard kan men niet veel hoop hebben, dat er in deze maanden aan de vijandelijkheden een eind zal worden gemaakt. Wel kunnen er altijd verrassingen komen, maar op dit moment wijst niets er op, dat de communisten toe zullen geven in het dispuut over de krijgsgevangenen. En de vrije wereld zal evenmin van wijken weten: Krijgsgevangenen, die niet terug willen achter het ijzeren- of achter het bamboe-gordijn, zullen niet gedwongen worden om terug te keren naar een gebied, waar hun vrijheid en leven in serieus ge vaar zijn. Men krijgt de laatste jaren de indruk, dat de UNO alleen nog maar van belang wordt geacht als propaganda-podium, als geschutsstelling, zou men kunnen zeggen, in de koude oorlog. Velen zullen dat betreuren, velen zouden een constructiever werkmethode prefere ren, maar men kan geen ijzer met handen breken, ook geen ijzeren gordijnen. Neem weer het geval: Korea. Uit den treure zullen de communisten ook dit jaar weer beweren, dat Amerika de aggressie in Korea heeft aangestookt, dat de kapitalistische Westerse kringen de oor log nodig^.hebben om goede winsten te maken en dat men al lang een wapenstil stand bereikt zou hebben, indien het Wes ten zich, wat de krijgsgevangenen betreft, aan de regels van het internationale recht gehouden zou hebben. Het bezwaar van de debatten is vaak, dat men geen vat op zijn tegenstanders kan krijgen. Tenslotte is de tegenstander niet verplicht te antwoorden. Hij kan altijd doen „alsof zijn neus bloedt" en het is voor „scherpschutters" daarom wel eens om dol te worden. Alle beeldspraak is gebrekkig. Maar ge zult de problemen van dit slagveld niette min begrijpen: Wie hier de kop in het zand steekt, heeft inderdaad een goede kans slechts licht geraakt te worden. Ieder, die hier opereert, moet er voor alles op bedacht zijn, de tegenstanders van dekking te beroven en tot pareren te dwingen. Daarom kan men er enige twijfel over ge voelen of het wel juist was Noord-Korea niet toe te laten tot dit debat. Het Ameri kaanse (en Nederlandse) argument, dat men met deze lieden niet praat voordat het vechten is gestaakt, is bekend. Andere landen, zoals Frankrijk en Engeland, be ginnen de kwestie minder principieel te zien. Zij stemden in hoofdzaak tegen, om dat zij geen constructieve bijdrage ver- ADVERTENTIE -ft-Vwolbloed'Merikaa"! HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.10 Hoogmis. 10.35 Voor de kleuters. 10.50 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Pro menade-orkest en soliste. 12.3012.33 Land en tuinbouwmededelingen. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Zang en piano. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Koorzang. 16.05 Militair orkest. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Instru mentaal septet. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Z. K. H. Prins Bernhard in Midden- en Zuid-Amerika. 19.15 Platen. 19.20 Parlementsoverzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Thuis front-Tombola. 21.35 Actualiteiten. 21.45 De spiegel der zaligheid van Elckerlyc, morali teit. 22.37 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor de arbeiders in de conti nubedrijven. 11.40 Pianorecital. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Radioweekjournaal. 14.25 Platen. 14.45 Boekbespreking. 15.30 Van de wieg tot het graf. 15.45 Platen. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Radio Philharmonisch orkest én solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Vrouwenkoor. 18.35 Harmonie orkest. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testa ment in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Lichte muziek. 22.40 Onder de pannen, hoor spel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Verzoek programma. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.15 Kamerorkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Klassieke muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Voor de soldaten. 14.00 Godelieve van Ghistel, muziekdrama. 16.-.0 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Concert. 18.30 Godsdienstige uitzending. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Symphonie-orkest, koor en oratoriumvereniging. 21.15 Omroep orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogram ma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Verzoek programma. wachtten van Noord-Koreaanse propagan da-speeches. Maar toch was er iets te zeggen geweest voor een uitnodiging aan Noord-Korea. In de loop van deze maanden zal men van Westelijke zijde voorstellen, dat een inter nationale commissie de communistische beschuldigingen over bacteriologische oor logvoering in Noord-Korea zal onderzoe ken. Het laat zich aanzien, dat de commu nistische wereld zich tegen het bezoek van zulk een commissie zal verzetten. Dat ver zet is te verwachten, of er Noord-Koreanen in de zaal zitten of niet. Maar al zal het eindresultaat dan ook niet verschillen, het zal toch in de koude oorlog, die voor een groot deel propaganda-oorlog is, verschil maken, wanneer de zich over bacteriën be klagende Noord-Koreanen zélf weigeren, dat er een serieus en onpartijdig onderzoek wordt ingesteld. Zulk een weigering be tekent een nederlaag op dit koude slagveld. Blijkens het Statistisch Bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in het tweede kwartaal 1952 in ons land 191.720 buitenlandse gasten gearriveerd en is 414.190 keer in hotels door buitenlanders overnacht. Voor Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage en Utrecht bedragen deze cijfers gezamenlijk respectievelijk 141.380 en 335.490. Van deze gasten kwamen de meesten uit België en Luxemburg (26.140). Verder kwa men zij uit Frankrijk (19.730), Zwitserland (9430), Duitsland, exclusief geallieerde mili tairen (25.470), geallieerde militairen uit Duitsland (19.750), Denemarken en IJsland (5730), Noorwegen (3230). Zweden (17.430), Engeland en Schotland (19.720), Amerika (23.570) en uit de overige landen (21.520). Is het in strijd met de Drankwet, dat een verlofhouder zijn zaak, waarin volgens de Drankwet geen sterke drank mag wor den geschonken, verhuurt aan iemand, die er een bruiloft-partij geeft en zijn gasten sterke drank schenkt? Voor deze vraag werd de Alkmaarse kantonrechter gesteld, voor wie een ge meente-ambtenaar terechtstond, die 23 Augustus een bruiloft gaf in een lokali teit van de verlofhouder P. J. G., die deze lokaliteit aan hem had verhuurd. Hij had tijdens de feestviering op de buitendeur een bordje bevestigd met het opschrift: „Niet toegankelijk voor het publiek". Dit had een rechercheur niet belet aan de ach terzijde het perceel binnen te gaan, waar na hij constateerde, dat er sterke drank werd geschonken. Hij maakte proces ver baal op en nam de jenever in beslag. De ambtenaar van het O.M. vond de ten laste gelegde overtreding van de Drankwet bewezen. Hij eiste, omdat het hier een proefproces gold, een boete van f 6.met verbeurdverklaring van de in- beslaggenomen fles jenever. De verdediger, mr. A. Leesberg jr., be toogde, dat de Drankwet een van de on duidelijkste wetten is. Mr. Leesberg was van mening, dat in dit geval niet van een publieke lokaliteit gesproken kan worden, zodat zijns inziens geen strafbaar feit was gepleegd. De kantonrechter zal op 6 November schriftelijk vonnis wijzen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Wij brengen a.s. Zaterdag een grote partij In verkoop VER onder ALLE winkelprijzen!! grote maten fê reeds vanaf „Licht, snel en sierlijk" is dit race-autotje, dat gebouwd werd door de 27-jarige constructeur Jonkers uit Valkenswaard. De 748 cc motor werd op een eigengebouwd buiscliassis voor het cardan ingebouwd. De racewagen weegt 460 kg. en haalt een snelheid van 132 km. per uur. Jonkers ontwierp en bouwde ook de aluminium carrosserie. t dan een redacteur) Op de gisteren in het Scheveningse Kurhaus gehouden tiende wegverkeersdag van de K.N.A.C. door de minister van Verkeer en Waterstaat geopend werden niet minder dan acht onderwerpen behandeld. Eén daarvan betrof een inleiding door de voorzitter van het Medisch-Psychologisch Verkeerstechnisch College, dr. F. H. Glas stra van Loon, over enige psychologische aspecten van de wegenverkeerswetgeving, waarbij de spreker enige belangrijke gevolgtrekkingen maakte die door vele auto mobilisten met grote instemming zijn ontvangen. Dr. Glasstra van Loon ging er namelijk van uit, dat aan de huidige wegenverkeerswet met alle waardering voor de goede zijden daarvan een geboortefout aankleeft, die nog voortkomt uit de tijd dat de eerste auto's in de landelijke rust slechts negatieve en aggressieve reacties opwekte. Een gevolg daarvan was ook, dat het tot 1951 zou duren voor alle deel nemers aan het verkeer waaronder dus ook de voetganger in de verkeers wet werden betrokken. Nu betoogde dr. Glasstra van Loon dat een goede verkeers regeling voor alles zèlfregeling behoort te zijn. Zo kan men spreken van een natuur lijke „voorrangsregeling",die zich voor doet bij greinen, moeders met kinderwagens of rouwstoeten. Hier en in nog tal van andere gevallen laat de weggebruiker zijn instinct gelden. Schagchelstraaï 1? b. d. Anegang - Haarlem Telefoon 14/62 Per vliegtuig is in Nederland aangeko men ir. Sutoto, secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van Openbare Werken. Hij zal besprekingen voeren over de levering en de betaling van 100 spoor- rijtuigen, die door drie Nederlandse fir ma's in opdracht van de Indonesische re gering worden vervaardigd. Voorts zal hij met de Nederlandse Spoorwegen onder handelen over de opleiding van jonge In donesiërs, die op hun taak bij de Indone sische spoorwegen moeten worden voor bereid. Na het bezoek aan ons land reist ir. Sutoto door een deel van Europa, waar hij eveneens over de aflevering van be stellingen gaat onderhandelen. Naar zijn zeggen gaan deze afleveringen thans nog stroef. Besteld zijn spoorr ij tuigen in Oos tenrijk en Frankrijk, en schepen in West- Duitsland, Italië en België. Omstreeks 5 December komt ir. Sutoto weer in Neder land. Dan blijft hij tot half December. Daarna reist hij naar Engeland, waar 14 vliegtuigen van het type de Havilland Ileron zijn besteld. Bovendien zal hij daar een bezoek brengen aan een school voor piloten, waar 35 Indonesiërs hun oplei ding krijgen. Via de Verenigde Staten, waar Diesel- electrische locomotieven, slibzuigers en grote verkeersvliegtuigen van het type Convair zijn besteld, zal hij naar Indonesië teruggaan. Het bedrag van al deze bestel lingen beloopt ruim 500 millioen rupiah. In Den Haag is de eerste steen gelegd voor het nieuwe gebouw van de levensver zekeringsmaatschappij „De Eerste Neder landse", dat aan de Johan de Wittlaan bij de Oude Scheveningseweg zal verrijzen. Het Duitse opleidingsschoolschip „Pa mir" uit Lübeck, het enige grote zeilschip dat nog de zeeën bevaart en dat behalve voor zijn eigenlijke doel ook voor vracht vervoer wordt gebruikt, is dezer dagen weer eens in de Rotterdamse haven ver schenen. Of het schip, dat deze keer uit San Lorenzo kwam, spoedig zal kunnen vertrekken is de vraag, daar een deur waarder met toestemming van de presi dent van de rechtbank de „Pamir" aan de ketting heeft gelegd. De vorige Rotter damse cargadoor van het schip meent na melijk een belangrijke vordering op de reder te hebben. Op zijn verzoek is het schip voorlopig in beslag genomen. ADVERTENTIE bieden wij aan een nieuw soort kreukvrije in 10 tinten 50 Barteljorisstr. 27 b. d. Gr. Markt Tel. 11770 In alle andere omstandigheden, waarin deze ons in de steek laten, heeft vooral de automobilist de hulp nodig van verkeers regels, aanwijzingen en waarschuwingen. Dit is niet het geval op de speciale auto banen, maar wel en in sterke mate, in ons nog vaak chaotisch verkeer van lang zame, sneller en snelste verkeersmiddeleft. Als fouten, welke nog aan onze Wegenver keerswet kleven, noemde spreker: Het veel te grote aantal borden en aan wijzingen, nodig om het de rechter moge lijk te maken de talrijke bepalingen te kunnen handhaven; de hierdoor ge heel onvoldoende kennis dezer aanwijzin gen en bepalingen en de onmogelijkheid voor'al voor de automobilist de vele boven elkaar geplaatste borden te herkennen tij dens het ï-ijden; een veel te groot aantal bekeuringen voor 'futiele overtredingen, vooral in de steden, met als gevolg groot tijd- en geldverlies en een overbelast en veel te late rechtspraak; een onvoldoend toezich op het verkeer op de grote ver- keers- en buitenwegen, waar de meeste ernstige ongelukken gebeuren; het bij de berechting van overtredingen en delicten te veel op de voorgrond staan van de schuldvraag, waardoor de ooi-zaak dikwijls ie weinig ter sprake kan komen door onze nog gebrekkige kennis op dit gebied; de nog niet voldoende specialisatie, als spe ciale verkeersrechtspraak; nog onvoldoen de kruispuntenregeling voor de voetgan gers, welke te veel vrijheid hebben aan de ene kant (bij rood licht mogen over steken), aan de andere geen bescherming genieten, ook niet op de speciale over steekplaatsen; onvoldoende doorvoeren van het juiste principe van voorrang voor doorgaand verkeer op afslaand en ma noeuvrerend, ten opzichte van de tram. Voorts wees dr. Glastra van Loon op de in politiekringen gerezen ongerustheid we gens te snel rijden (80100 km.) door sommige automobilisten in bebouwde kom men en de hiertegen te nemen maatregelen, waarbij spreker waarschuwde voor een te snelle wederinvoering van de maximum snelheid. De nadelen dor maximumsnelheidsbepa- ling immers zijn zeer groot en zy leidt zeer licht tot altijd „iets onder de limiet" rij den, wat dikwyls veel te snel is. Tenslotte wees dr. Van Loon nog eens op het grote nadeel, psychologisch-paeda- gogiseli zowel als practisch, van de veel te trage berechting, mode veroorzaakt door de grote aantallen bekeuringen voor fu tiele overtredingen, waarvan nog een groot deel niet vervolgd kan worden en waar voor de „schikking", d.w.z. de afkoop der vervolging, een in zijn ogen moreel ontoe laatbaar lapmiddel is. De volgens hem enige juiste uitweg is de afdoening van deze kleine overtredingen ter plaatse en onmiddellijk door een „Be taalde Waarschuwing". De juridische bezwaren zyn op eenvou dige wijze te ondervangen, waarby de rech ter in alle gevallen de eindbeslissing houdt. 5. Nu Joris gehoord had, dat Panda weer millionnair was geworden, kreeg hij veel belangstelling voor ons vriendje en hij bekommerde zich verder niet meer om de practijk, die hij als wonderdokter op het marktplein had opgebouwd. „Uit de weg, goede lieden", zei hij, de omstanders opzij duwend, „mijn spreekuur is afgelopen en ik wil thans ongestoord een medisch ge sprekje met deze jongeheer hebben". Maar zo gemakkelijk raakte hij zijn patiënten niet kwijt. „Dokter!", riep een toeschou wer, „mijn tong is beslagen!, wat betekent dat?" Beslagen?", herhaalde Joris onge duldig, „daarvoor dient ge een smid te raadplegen en geen dokter!" En hij duwde Panda voor zich uit een herberg binnen. Maar ook hier kreeg hij als wonderdokter geen rust. „Ik hoor, dat u dokter bent", zei de waard, „kunt u iets voorschrijven voor een wandelende nier?" Laat een wandelstok op uw rug tatoueren", 'ant woordde Joris, die schoon genoeg van gratis adviezen had, „maar geef ons eerst iets te drinken!" Wij citeren voorts nog de zienswijze van dr. Glastra van Loon dat de bromfietser niet op de grote weg behoort. „Misschien zou het", zo zei spreker onder hilariteit, „het wel nuttig zijn om ze alle geelgroen te verven om ze te laten opvallen". Ook bepleitte hij de uitgifte van een boekje, waarin de verkeersregels gesplitst waren in de werkelijke belangrijke en de meer bijkomstige bepalingen. Wie meende, dat na het betoog van dr. Glastra van Loon de vele politie-autori- teiten in de zaal in het geweer zouden komen is bedrogen uitgekomen. Debat was namelijk door tijdnood uitgesloten. Wel kunnen wij de mening weergeven van twee deskundigen van de Haarlemse politie die de wegverkeersdag bijwoonden, namelijk van de hoofdinspecteur A. F. Suurendonck en de inspecteur I. B. Brauckmann. Deze waren niet bijster geestdriftig over bet betoog, dat volgens hen een aantal! tegenstrijdigheden bevatte en te weinig de nadruk legde op de noodzakelijkheid van het aankweken van verkeersfatsoen. Wat betreft de door de heer Glastra van Loon gewenste specialisatie van de rechter, deelde de Haagse kantonrechter mr. C. B. Reinhold, die 's middags de praktijk van de wegenverkeersberechting besprak, mee dat in Rotterdam inderdaad een speciale „Verkeerskamer" is.ingesteld. Mr. Reinhold meende dat er tegen de „betaalde waai'schuwing" veel aan te voe ren is, onder meer dat de verhouding tus sen politie en publiek er door wordt be moeilijkt. Overigens is dit vraagstuk nog in studie, zodat deze spreker daar niet nader op kon ingaan. Uit Haarlem en omgeving werd de tien de wegverkeersdag van de K.N.A.C. on der meer bijgewoond door de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, het Tweede Kamerlid H. Peschar en de heer J. W. Hugenholtz, dix-ecteur van het cix-cuit te Zandvoort. ADVERTENTIE ST. NICOLAAS NADERT. en dus gaat U nu reeds snuffelen bij zodat U straks Uw keus hebt bepaald, als U een goed boek wilt hebben. Gr. Houtstraat 100 Rijksstraatweg 125 Raadsel. Te Mercara, in Zuid-India, heeft een zeventienjarig meisje, dat bij haar ouders in deze plaats woont, ge durende de afgelopen zes maanden niet gegeten of gedronken. Volgens een parlementslid ziet het meisje er vol komen gezond uit en verkeert het in een geheel xxormale toestand. Het heeft ook niet aan gewicht verloren. Ket meisje is niet vermoeid en het verricht nox-male huishoudelijke werkzaam heden. Dokters die het meisje hebben onderzocht verklaren niets abnormaals aan haar te kunnen ontdekken. Missie. De Japanse kapitein Mitsoeo Foet- sjida de vlieger-, die op 7 December 1941 het bombardement op de Ameri kaanse vloot te Pearl Harbour leidde, gaat in San Francisco een opleiding volgen voor missionaris. Na de wereld oorlog wex-d hij tot het Christendom bekeerd. Indertijd heeft hij op 'be schuldiging van oox-logsmisdaden té- recht gestaan doch werd vrijgesproken* Slachting. Volgens berichten in de pers te Tokio hebben Donderdagavond 200 gevangen genomen Koreaanse guerril lastrijders een poging gedaan uit te breken uit de gevangenis van Kwang- djoe dat ongeveer 200 km ten Westen van Poesan ligt. Volgens berichten begonnen de gevangenen hun poging bij het gebruikelijke avondappèl. Toen enige gevangenen hun bewakers aan vielen om wapens in handen te krijgen werd een honderdtal Zuid-Koreaanso bewakers bevolen het vuur op de op standelingen te openen. Naar verluidt is er geen enkele gevangene onsnapt. Het aantal slachtoffers onder de ge vangenen is in afwachting van instruc ties van het ministerie van Binnen landse Zaken nog niet gepubliceerd. Te zwaar. De zender van de Amerikaanse strijdkrachten te Berlijn heeft bekend gemaakt, dat Oost-Duitse spoorweg functionarissen Donderdag acht Ame rikaanse tanks, die per trein via de door de Oostelijke zöne lopende spoor lijn van W.-Duitsland naar Berlijn ver voerd zouden worden, hebben aange houden en teruggezonden. Dit is voor de eerste maal dat tanks of ander le- germateriaal van dit soort door Oost- Duitse functionarissen werd tegen gehouden. Door de Oost-Duitse spoor wegfunctionarissen werd als reden op gegeven, dat de tanks te zwaar en te breed waren voor de spoorlijn. Ploffen. Het Duitse lichtschip Elbe 1 (aan de mond van de Elbe in de Duitse Bocht) heeft Donderdagavond vier ont ploffingen waargenomen, die zich op een afstand van ongeveer 10 mijl ten Westen van het schip moeten hebben voorgedaan. De ontploffingen zijn ook door een ander lichtschip gerapporteerd. De scheepvaart in de omgeving is ver zocht scherp uit te zien. Veiliger. De nieuwe wet op smaadschrift in Groot-Brittannië, waardoor schrij vers en nieuwsbladen meer beveiligd worden tegen processen van lieden die op schadevergoedingsgeld uit zijn, is thans door het parlement aangenomen en aan de Koningin ter goedkeuring voorgelegd. Een clausule volgens welke de nieuwsbladen zich op een privilege zouden kunnen beroepen ten aanzien van het vermelden van in buitenlandse parlementen afgelegde verklaringen welker inhoud als smaad zou kunnen worden opgevat, werd ten leste naar de wens van het Lagerhuis ook door het Hogerhuis geschrapt. Bloed. Een tweehonderdtal werkloze Ita liaanse immigranten, die het bureau van de Italiaanse consul-generaal te Sydney (Australië) wilden binnendrin gen om werk te eisen, is met de Austra lische politie slaags geraakt. De Ita lianen maakten zich meester van stuk ken hout en ijzer om de politie te lijf te gaan. Aan beide kanten vloeide bloed en pas nadat een honderdtal man ver sterking voor de politie was komen opdagen, trokken de demonstranten terug. Beschuldiging. Het Chinese nieuwsbureau „Nieuw China" meldt, dat op 26 Octo ber acht Amerikaanse vliegtuigen op Sjih Hoe, in Mandsjoerije, zeven bom men hebben laten vallen, waardoor twee personen gedood werden en 17 gewond. Een der vliegtuigen is neergeschoten en de piloot gevangen genomen, aldus het bericht. Uitgevroren. De Nieuw-Zeelandsc vakver enigingen van technische arbeiders en timmerlieden die werkzaam zijn in be drijven waar vlees wordt bevroren, zijn Maandag in staking gegaan voor loonsverhoging. Door deze staking zal misschien dé export van vlees naar Groot-Brittannië nadeel onderwinden. Geen doodstraf. De West-Duitse Bondsdag heeft zich Donderdag in een tweetal stemmingen tegen wederinvoering van de doodstraf uitgesproken. Een wets ontwerp van de „Duitse Partij", dat de wederinvoering van de doodstraf be oogde, werd met 216 stemmen tegen 103 en 10 onthoudingen verworpen. Ook een motie, waarin om wederinvoe ring van de doodstraf voor de zwaarste misdrijven werd verzocht, werd ver worpen. 175 afgevaardigden stemden tegen, 134 voor en 14 onthielden zich. VOOR onze begrippen is steen „het" voorbeeld van hardheid en onwrik baarheid. Busken Huet heeft van een dichter eens gezegd, dat hij in diens poë zie juist dat miste, wat een rots in tranen zou doen uitbarsten. Hoewel deze uit spraak méér de tekortkomin gen in de dichtkunst dan de gesteldheid van de steen weer geeft, schenkt zij ons toch de overtuiging dat steen een hard heid bezit die niet spoedig is te beroeren. En wie er aan mocht twijfelen, wel, wat belet hem de theorie eens v" aan de practijk te toetsen? Merkwaardigerwijs bestaan er echter ook stenen die buigzaam zijn. Deze komen o.a. voor bij Durham in Engeland en in de Noord-Amerikaanse staten Georgia en de beide Carolina's. Maar de beste soort wordt toch aangetroffen in de Braziliaanse staat Minas Geraes. Daar wordt een goud achtig gesteente uitgegraven, Itakolumniet genaamd, waarvan stukken ter dikte van 1 cm. gebogen kunnen worden als rubber of leer. Deze steensoort gelijkt op rood achtig zandsteen en bestaat evenals zand steen uit kwartskorrels. Bij zandsteen worden de samenstellende deeltjes echter door kalk- of kleiachtige verbindingen bijeen gehouden, doch bij Itakolumniet is dat niet het geval. Hier schuiven schub ben van talk, glimmer of ceresiet zich tussen de kwartskorels, die op deze wijze als het ware in gewrichtskommen worden opgesloten. Aldus ontstaat het zeldzame verschijnsel der buigzame stenen. Ware het overigens niet ge wenst deze stenen voor be strating aan te wenden? Het moet voor een voetganger een plezierig gevoel zijn bij een aanrijding automatisch weer van het plaveisel op te veren, zodat hij klaar staat wanneer de volgende auto op hem wil inrijden. Over automaten moeten we het nog even hebben, want velen veronderstellen dat dit moderne apparaten zijn. Laten zij zich niet vergissen, want automaten be staan reeds duizenden jaren en waren reeds lang in werking toen de Germanen (niet die van 1940!) in onze bossen de ever zwijnen achterna zaten. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2