Nederlandse ambassade in Washington werkt modern PRIJSVERLAGING! stftte @press 777 wonen ie meröelörot Agenda voor Haarlem Lichtpunten aan de fiscale hemel Uitgaan in Haarlem Een Eeuw geleden Wat KAN kan kan KAN alleen v Tentoonstelling in Mexico-City geopend Trolleybus bij publiek populair Hoe is het ontstaand 3 Nieuw aspect in de diplomatie Koninklijk bezoek schiep gunstige atmosfeer 1. KAN Kort nieuws Effecten- en Geldmarkt Zo is Holland Duitse jongeren veroor delen optreden Ramcke DEZE IF DE TOPKLASSE VIRGINIA NU 80 f». 20 Niet er uit te krijgenJ Dit woord: PROPJES (Van onze correspondent in Amerika) In dc laatste vijftig jaar is er in de inter nationale diplomatie veel veranderd. Ook al heet de diplomaat van tegenwoordig nog vertegenwoordiger ten hove van een Vorst, of bij de regering ener republiek, dan toch moet hij beseffen, dat hij in feite geaccrediteert is bij „Jan en alleman". Niet langer is het buitenlands beleid he.t privilege van een staatshoofd. Het parle ment, en daarmede dus het gehele volk. gaat zich voortdurend intensiever bezig houden met de buitenlandse politiek en met de handel op het buitenland. Vandaar dan ook dat de diplomaat, wil hij zijn land zo goed mogelijk vertegenwoordigen, contact moet zoeken met alle lagen van het volk, waartussen hij woont. De publieke opinie in een land immers, kan in hoge mate be palen, hoe het buitenlands beleid gevoerd zal worden. Het is verheugend, dat men op de Neder landse ambassade te Washington een helder besef heeft van wat diplomaten in het be lang van hun land kunnen doen. Juist in Amerika temidden van een volk, dat feiten en opinies gretig in zich opneemt kan een diplomaat veel begrip wekken voor zijn eigen land en dit kan de samenwerking tussen zijn land en Amerika krachtig be vorderen. Grote belangstelling Op het ogenblik bestaat er in Amerika veel belangstelling voor Nederland. Voor een groot deel is deze te danken aan het bezoek, dat Koningin. Juliana en Prins Bernhard in het voorjaar hier hebben ge bracht. Toen ik deze zomer Amerika per auto rondreisde, waren er overal mensen, die mij hun bewondering lieten merken voor de woorden, die onze Koningin ge sproken had en voor haar charmant-per- soonlijk optreden. Een Nederlandse spreker heeft het nu zoveel sympathie gewekt is zeker niet moeilijk in Amerika en het zou jammer zijn, indien men thans de goede gelegen heid om het wederzijdse contact tussen beide landen te verdiepen, niet zou uitbui ten. Dit beseft men ook op de Nederlandse ambassade. Dr. J. H. van Roijen, Nederlands ambas sadeur te Washington, is zonder twijfel een diplomaat van moderne stempel. De rela ties met het grote publiek hebben voort durend zijn aandacht. Op 2 November ver trekken de heer en mevrouw Van Roijen voor een tocht naar de Westkust. Onze ambassadeur zal op die tocht van twee en een halve week ongeveer twaalf lezingen en speeches houden en dan reken ik de radio-interviews nog niet eens mee. Een zwaar programma. Maar voor zakenlieden, studenten en professoren in Tuscaloose, Denver, Los Angelos, San Diego en San Francisco een uitstekende gelegenheid om hun kennis omtrent Nederland te toetsen aan wat dr. Van Roijen, die elke zomer zijn vaderland pleegt te bezoeken, heeft mede te delen. Niet alleen de ambassadeur, maar ook verscheidene van zijn voornaamste mede werkers gaan binnenkort op tournée. In December zal dr. J. G. de Beus, attaché te Washington, twee weken lang lezingen houden in het Noord-Oosten van Amerika. Hij heeft ongeveer tien spreekbeurten op zijn programma, te Boston, Buffalo en Bur lington. Dr. R. J. Beukenkamp, de ambas saderaad voor Landbouwzaken, gaat spre ken te New Orleans en Houston en jhr. L. Quarles van Ufford, verbonden aan de politieke afdeling van de ambassade gaat eveneens het Nederlandse standpunt ver duidelijken. Een bijzonder zwaar programma staat mr. J. L. Heldring, de directeur van het ADVERTENTIE HERENPOLSHORLOGES centrale secondewijzer anti-magnetisch 4 -JS stalen bodem shock resistant JUWELIER - HORLOGER Barteljorisstraat 2, Haarlem, Tel. 13004 Een Rotterdammer miste geregeld geld ui.t een geldkistje. Toen zijn zwager op zijn kinderen had gepast, ontbrak wederom f 280. De politie werd in de zaak gemengd en de zwager zei f 100 te hebben weggenomen, maar de recherche vond in de koplamp van zijn fiets f 280. De benadeelde is de laatste jaren f3300 kwijtgeraakt. De zwager heeft bekend f2000 te hebben weggenomen. VRIJDAG 31 OCTOBER Gebouw Domi: Muzen Forum, Rloemen- daal, Hongaars Strijkkwartet, 8 uur. Lange Veerstraat 10: Allerzielenherdenking, 8 uur. Minerva: „The songs of the Islands", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Verboden te kussen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Falacc: „Zondige grenzen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De avonturen van Casanova", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „De mensen zullen wel zeggen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Bente van de zonnehoeve", alle leeft., 7 en 9.15 u. Spaarne: „De zoon van Zorro", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 1 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Een vrouw met een klein hart" (De Nederlandse Comedië), 8 uur. Concertgebouw: Jubileum muziekfestival „De Melodisten", 8 uur. Minerva: „The songs of the Islands", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Verboden te kussen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zondige gren zen", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De avonturen van Casanova", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De mensen zullen wel zeggen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Bente van de Zonnehoeve", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De zoon van Zorro", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Nederlandse informatiebureau, te wachten. Hij vertrekt dezer dagen naar het Midden- Westen, waar hij in een maand tijd ongeveer vijf en twintig lezingen zal hou den, vooral aan universiteiten. Wanneer men dan tevens bedenkt dat Nederlandse journalisten, die hier op be zoek komen (zoals mr. M. Rooy en dr. E. van Raalte) hier lezingen plegen te houden en dat dr. Baart de la Faille het Amerikaan, se volk meer kennis bijbrengt omtrent Vin cent van Gogh, dan is de conclusie zeker gerechtvaardigd dat Nederlands zaak in Amerika thans redelijk wel wordt behar tigd. Er zijn echter nog vele andere moge lijkheden om het contact tussen Nederland en Amerika te verdiepen. Ook die moge lijkheden worden thans onderzocht. De kansen staan goed voor Nederlandse initiatieven in Amerika. Een voorlichting, die openhartig is (en vooral niet hooghar tig!); een voorlichting bovendien, die nieuwe en interessante feiten verschaft, is ongetwijfeld welkom in dit „nieuws gierige" land. Een dichtbevolkte woonwijk van Napels is dezer dagen geteisterd door een modder- vloed, die van de ontboste berghellingen kwam stromen nadat zich daar een wolk breuk ontlast had. Tienduizend Napolitanen werden door de modder uit hun huizen verdreven. Hier ziet men een der getroffen families met man en macht bezig om de vette brei uit hun huiskamer te scheppen. Aan oud-minister Lieftinck mag de eer niet worden onthouden dat hij voor een sluitende staatsbegroting heeft gezorgd. En zelfs voor meer dan dat. Want reeds twee jaar toont de gewone dienst een over schot, dat tot gedeeltelijke dekking van het tekort op de kapitaaldienst wordt gebruik, een ongetwijfeld conservatieve méthode, waartegen destijds in de Kamer echter verzet is gerezen, omdat zij aan een ver- Jaging van de belastingen in de weg staat. Ten aanzien van het financieel staatsbeleid is het altijd een goede regel geweest dat improductieve uitgaven uit belastingen worden bestreden, maar dat voor produc- ieve uitgaven van overheidslichamen mag worden geleend en van deze regel is. de vorige regering afgeweken door, zoals ge zegd, uitgaven van de kapitaalsdienst uit de gewone middelen te bestrijden. Het re sultaat daarvan is uiteraard gunstig voor de ontwikkeling van de staatsschuld, wel ke er door wordt verminderd of waarvan een verdere stijging wordt geremd, maar vooral in een tijd van teruggaande con junctuur wordt het als een groot bezwaar gevoeld dat de belastingdruk op een hoog, te hoog niveau wordt gehandhaafd. In een der financiële tijdschriften heeft mr. H. F. van Leeuwen, directeur van de Twentse Bank en sinds de jongste ver kiezing lid van de Tweede Kamer, op dit aspect van het financieel beleid de aan dacht gevestigd in verband met het ook door ons meermalen gesignaleerde feit dat het aanbod van risicodragend kapitaal in ons land tot een bedenkelijk laag peil is gedaald en de normale financiering van De 36-jarige Freddie Harrison, die op het ogenblik optreedt in het Windmill Theatre in Londen, blijkt geen gewone pianist te zijn. Waarschijnlijk vindt hij het tijdver lies, bij een maat „rust" in de muziek, zo maar enige tellen niets te doen. Dan springt hij op van zijn stoel, maakt een salto mor- tale, en komt precies op tijd weer „aan" om zijn stukje muziek zonder onderbre king voort te zetten. Freddie is de 200:1 van de man, die de eerste lilliputters in Enge land introduceerde, en van een Franse filmster. Zijn grootvader trok met een eigen circus door Europa. Donderdag heeft president Aleman van Mexico in tegenwoordigheid van Prins Bernhard in Mexico City de tentoonstel ling „Zo is Holland" geopend. De presi dent en de Prins hebben daarna de ten toonstelling bezichtigd, die beschouwd wordt als de belangrijkste welke Neder land totnogtoe in het buitenland heeft ge organiseerd. Zij toont de vele aspecten van de productie op het gebied van industrie, landbouw en handel. De tentoonstelling wordt op een gunstig tijdstip gehouden daar de nieuwe presidentsperiode 1 De cember begint. Dit zal de herleving van de Mexicaanse handel betekenen, die thans vrijwel stlistaat, omdat het initia tief voor belangrijke Mexicaanse transac ties bij de regering berust en de wisseling van president om de zes jaar een stilstand in de handel veroorzaakt. De expositie geeft een goed beeld van de Nederlandse exportproducten. Ver wacht wordt dat de meeste producten, die thans worden tentoongesteld, zullen wor den verkocht na de sluiting. Er is in ge heel Latijns-Amerika een neiging waar te nemen een halt toe te roepen aan de Amerikaanse invloed. Men is van mening, dat dit de export van Nederland naar deze landen ten goede zal komen. Het succes hangt echter ook voor een zeer belangrijk deel af van de mate waarin de Nederland se industrie eventuele orders kan uitvoe ren. de zo gewenste industrialisatie uit be- drijfs- en particuliere besparingen niet meer mogelijk is. Voor een gezonde ont wikkeling van het economisch leven en de handhaving en verhoging van het wel vaartspeil is dit laatste dringend nodig. Maar de eigenlijke particuliere besparin gen zonder vooraf bepaalde bindingen aan bedrijven en beleggingsvormen zijn ge ring. Het blijkt duidelijk uit de apathische stemming op de fondsenmarkt, waar de koersen van de goede Nederlandse bedrij ven ver beneden hun intrinsieke waarde noteren en voor nieuwe industrieën geen geld is te krijgen. Zelfs bij de spaarbanken zijn de inlagen gering, zoals wel blijkt uit de cijfers over de eerste drie kwartalen van het lopende jaar, die een vooruitgang van f 55 millioen aantonen, een cijfer dat ver bij dat van vóór de oorlog ten achter blijft. Maar spaarbanken en levensverzeke ringsmaatschappijen mogen geen risicodra gend kapitaal aan het bedrijfsleven ver strekken en wanneer men hiervoor een mogelijkheid zoekt door een soort staats garantie worden de financiën van de Overheid langs directe weg ingeschakeld in de risico's van het bedrijfsleven, het geen tenslotte op een volslagen staatssocia lisme uitloopt. Vandaar dat mr. Van Leeuwen de sug gestie doet voor de kapitaalverstrekking aan Staatsmijnen, Posterijen, Spoorwegen, K:L.M., Zuiderzeefonds e.d. voor zover het niet gaat om verkapte subsidies, doch om renderende investeringen, op naam dier bedrijven te lenen. De ambitie tot vergro ting van het staatsvermogen door deze gel den uit belastinggelden te financieren, moet worden opgegeven, zomede de am bitie om de staatsschuld aanmerkelijk te verlagen. Dit heeft zeker zijn goede zijde, maar zij betekent een te zware belasting op het heden ten bate van de toekomst, terwijl langs de aangegeven weg de be hoefte van de Schatkist aan inkomsten uit belastingen niet onaanzienlijk zou kunnen worden verminderd. Want zonder de mo gelijkheid van vrije kapitaalvorming komt de mogelijkheid van particulier initiatief en van particulier bedrijf noodwendig in de knel. Dat er op dit punt in de Kamer geen eenstemmigheid zal bestaan, behoeft nau welijks te worden gezegd. Aan de ene kant staat de uitspraak van het N.V.V., dat een geleide investeringspolitiek wenst, tegen het losser maken van de bindingen in de loonpolitiek waarschuwt, belasting verlaging voor het bedrijfsleven afwijst en wil doen overwegen of de consumptiebe perking, die in Maart 1951 is ingevoerd, moet wbrden gehandhaafd. En aan de andere kant staan verschillende uitlatin gen op de onlangs gehouden jaarvergade ring van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, waar door de voorzitter, de heer Twijnstra, een gedocumenteerd plei dooi voor belastingverlaging is gehouden. Hij wenst voor de bedrijven verbetering van het fiscale winstbegrip, afschaffing van de extra-inkomstenbelasting voor particu liere ondernemers en tantièmegerechtig den, afschaffing van de progressie in de vennootschapsbelasting, vrijstelling van vennootschapsbelasting van een primair dividend op aandelen en een verlaging van die belasting voor niet-uitgekeerde winsten. Deze desiderata zijn onderstreept door de betogen van andere sprekers, die onze ex portpositie onder de loupe namen en tot de conclusie kwamen, dat ondanks de gun stige betalingsbalans van het ogenblik, de naaste toekomst op dit punt niet zonder zorg is, in verband met de scherper wor dende concurrentie op de wereldmarkt en de protectionistische maatregelen in ver schillende landen. Een stijging van de grondstoffenprijzen, een toenemende con sumptie, als gevolg van huurverhoging en een eventuele verhoging van lonen en sa larissen en als gevolg daarvan, zomede van de langzamerhand noodzakelijk wordende herbevoorrading, stijgende import zal de ruilvoet van ons land slechter doen wor den. Dit alles en niet minder de behoefte aan kapitaalvorming maakt belastingver laging dringend gewenst. Opmerkelijk is in dit verband ook, dat prof. Tinbergen, de directeur van het Centraal Planbureau met het oog op het tekort aan risicodragend ka pitaal voor een beter belastingklimaat heeft gepleit en daarbij ook over een be lastingvrij primair dividend voor de aan delen heeft gesproken. En niet minder op merkelijk is, dat de nieuwe minister van Financiën, al wil hij dan de directe belas tingen op de bedrijfswinsten handhaven, toch de mogelijkheid tot belastingverlaging onder het oog wil zien, met name de wen selijkheid van de verlenging van de ver vroegde afschrijvingen op bedrijfsmiddelen. Het zal hoogst interessant zijn met welke voorstellen de nieuwe regering straks voor de dag zal komen en al zal men zijn ver wachtingen niet hoog mogen spannen, het is toch een klein lichtpuntje aan de fiscale hemel, dat zij zich met het netelige vraag stuk der belastingverlaging wil bezig houden. Arnhems burgemeester, de heer Ch. G. Matser, heeft op de tiende wegverkeers- dag van de K.N.A.C. een apologie van de trolleybus gegeven, waarbij hij enige in drukwekkende cijfers gaf over de mate waarin het publiek het nieuwe vervoer middel blijkt te waarderen. Werden in 1938 76 ritten per tram per jaar en per inwoner gemaakt en in 1939 85,3, in 1951 bedroeg dit niet minder dan 157,5 (per trolleybus). In Nijmegen deed men in de enkele maanden dat de trolleybus daar in bedrijf is dezelfde ervaring op. Daalde in Juni 1952 ten opzichte van Juni 1951 het aan tal trampassagiers met 9,7 in Juli 1952 werden per trolleybus 6,1 passagiers meer vervoerd dan in Juli 1951. In Augus tus steeg dat aantal zelfs met 22,5 Eén der vele voordelen van de trolley bus is ook zijn grote snelheid: 20 kilome ter per uur gemiddeld in Arnhem tegen de tram in Rotterdam 17,5, in Den Haag 16,3 en in Amsterdam 14,6 kilometer per uur. De directeur van het Utrechtse gemeen telijk busbedrijf, ir. J. van Dam van Isselt, kon niet zulke gunstige geluiden laten ho ren: het ongetwijfeld sedert de oorlog enorm gestegen vervoersaanbod heeft de nog sterker gestegen kosten toch niet kunnen compenseren. Bovendien loopt het vervoer sinds 1948 aanhoudend terug. Voor Haarlemmers is het interessant te vernemen dat de Utrechtse directeur van mening is, dat intervallen van meer dan tien minuten zelfs op de slechtste lijnen uit een oogpunt van service ontoelaatbaar zijn. Ir. Van Dam van Isselt wees erop, dat het probleem van de hoge lasten gecom penseerd zou kunnen worden door de bus sen met een hoger percentage staanplaat sen te bouwen. Overigens meende hij dat het busver- keer in Utrecht goed voldoet: het gemeen tevervoerbedrijf ziet kans ook in de top- uren het vervoer met betrekkelijk kleine wagens te verwerken. 's-GRAVENHAGE. (ANP.) Naar aan leiding van het optreden van de Duitse ge neraal Ramcke, die de geruchtmakende toespraak tot de oud-S.S.-ers in Verden hield en de publicaties hierover in de bui tenlandse pers, hebben Duitse jongeren, die deelnemen aan het Europees Forum in Den Haag, in een conferentie met pers vertegenwoordigers dit optreden met alle beslistheid veroordeeld. Het waren jongeren van de Duitse coali tie-partijen, Wilfried Parge (C.D.U.), dr. Pirkl (C.S.U.), J. P. Josten (C.D.U.) en H. Waiblinger (Freie Dem. Fartei). Zij hebben telefonisch contact met Bonn op genomen. Daar zei men, dat ten aanzien van Ramcke rekening wordt gehouden met de mogelijkheden, welke de grondwet geeft om tegen een dergelijk optreden maatregelen te nemen en te voorkomen, dat hij nog in het openbaar optreedt. De Duitse jongeren betreuren het geval- Ramcke in hoge mate, zeggen zij. West- Duitsland heeft op het ogenblik een nog jonge democratie. Zij willen die democra tie behouden en zijn naar Den Haag ge komen om Europa mee te helpen bouwen. Zij vroegen rekening te willen houden met de moeilijkheden waarvoor een jonge democratie staat en die te helpen. ADVERTENTIE Greetje Blanckers is de laat ste grotbewoonster van Ne derland, zeggen ze in de om geving van de St. Pietersberg. Greetje Blanckers wordt in November 65 jaar en ze is geboren en getogen in haar grot, die in de Oostelijke hel ling van de St. Pietersberg uitgehouwen is, vlak naast de ingang van het gangenstelsel Zonneberg. Haar huis, drie meter breed, loopt als een nissenhut de berg in. Hoever is niet te zien, want een meter of vijf van de ingang af staat dwars een hoge kast. Daarachter gaapt de donkerte van Geertjes slaapplaats. Vroeger is de woning kleiner geweest, maar in de tijd dat haar moeder nog leefde, heeft een Belg, die in de berg werk te, het achterste stuk er bij gehakt. Voor 0,60 per dag plus de kost. Het front van Greetjes huis bestaat uit een groen deurtje met een raam er naast. De plantengroei van de berg wand overwoekert het bijna en maakt het donker binnen. De ruiten zijn niet erg schoon en daardoor wordt het licht nog troebeler, terwijl boven dien het huis van witgekalkte mergelblokken, dat schuin voor Greetjes rotswoning staat een groot deel van het licht al onderschept voor het de berg- want bereikt heeft. Dat licht is rijk en overvloedig in de Maasvallei, waarop Greetjes huis zou uitzien als het niet zo naar achteren lag, maar het is kil en schraal in Greetjes kamertje, dat een stenen vloer heeft, in de muur een soort schoorsteennis met een ketel en een hoop ondefinieer bare rommel er in, en daar naast een oude kast met twee gedeukte tinnen kannetjes er op. Naast de schoorsteennis staat een leunstoel. Daarin zit Greet je 's avonds als haar petro leumlamp suist in het mergel- gewelf. Overdag wroet ze meest in haar lap gropd, waarvan ze de groenten in het dorp St. Pieter en in Maastricht verkoopt. Of ze niet liever in een ge woon huis zou wonen? Onder geen voorwaarde is ze uit haar grot te krijgen. „Mijn moeder heeft hier 85 jaar gewoond," zegt ze. „Ze is 94 geworden en mijn groot moeder is 92 geworden. Ik ben zelf nooit ziek. Het is een gezond wonen zo." Haar broers en zusters heeft ze de grot zien uittrekken en trouwen. Verscheidenen van hen zijn al gestorven en dat versterkt haar overtuiging dat een grotwoning misschien min- voor geen geld wil missen, der geriefelijk is dan een ge woon huis, maar in ieder ge val gezonder. Jaren geleden is vijf meter vóór haar grot een huis ge bouwd, omdat iedereen be halve zij zelf van mening was dat een mens niet in een bergnis hoort te wonen. Ze heeft er een tijd lang haar geiten gestald en tegenwoor dig slaat ze er oude rommel op. Een paar kinderen van een nichtje slapen er soms als ze komen logeren, maar zelf wil ze er niet in. Alleen in haar grot voelt ze zich thuis, en als ze voor een paar dagen bij familie is, krijgt ze heimwee. „Soms stoppen ze mijn kleren weg," zegt ze, „want anders ging ik nog de eerste avond terug." Meestal duurt zo'n logeerpar tij ondanks dat wegstoppen niet meer dan een paar dagen, want langer is ze niet te hou den. Dan klimt ze verheugd achter het gehucht St. Pieter de weg op naar de Zonneberg en gaat naar haar koninkrijk. Haar koninkrijk dat ze huurt voor rond vijftig gulden in het jaar en dat ze met zijn lapje grond, ,^ijn huis dat schu' en> ëjjn' grot die wo: Het propjes is het eerste Universitaire examen dat een student in sommige fa culteiten aflegt. Het is natuurlijk een studentikoze afkorting van propaeden- tisch (voorbereidend) examen. Zo noemt de student zijn professor:» prof en zijn laboratorium: lab. De afkorting moet dus oorspronkelijk zijn geweest: prop en daarachter is dan in navolging van wooraen als medisch en chemisch het achtervoegsel -isch gekomen. Dit woord „proppisch" maakt in de uit spraak de indruk het meervoud te zijn van het zelfstandig naamwoord: propje en de studenten gingen het dus „cor rect" als propjes uitspreken. V TONEEL Zaterdag 1 November, Stadsschouwburg, 8 uur: De Nederlandse Comedie vertoont „Een vrouw met een klein hart" van Crom- melynck onder regie van Henk Rigters, met Mary Dresselhuys in de hoofdrol van dit door Johan de Meester vertaalde blij spel. Zondag 2 November, Stadsschouwburg, 8 uur: „Een vrouw met een klein hart" (zie Zaterdag). Maandag 3 November, Stadsschouwburg, 8 uur: Abonnementsvoorstelling van „De Koopman van Venetië" van Shakespeare door de Nederlandse Comedie onder regie van Johan de Meester. Vertaling Bert Voe ten, décors Nico Wijnberg. In de hoofd rollen Ank van der Moer, John Gobau, Han Bentz van den Berg, Ton Lutz en Fons Rademakers. Dinsdag 4 November, Stadsschouwburg, 8 uur: „De Koopman van Venetië" (Abonne mentsvoorstelling, zie Maandag). Dinsdag 4 November, Minerva-Theater, Heemstede, 8.15 uur: „De Vrek" van Mo lière met Jan Musch als Harpagon. Verder werken mede Kitty Kluppel, Mies Hagens, Maarten Kapteyn en Edwin Thomas en anderen. MUZIEK Vrijdag 31 October, zaal Schroder, Raam- singel. 8 uur: Optreden voor de Haarlemse Jazz-Club van de Amerikaanse tenor saxofonist Don Byas. met medewerking van de Haagse pianist Franz Elzen. Vrijdag 31 October, gebouw Domi, Overveen, 8 uur: Concert voor Muzen Forum door het Hongaars Strijkkwartet, dat in nieu we samenstelling zijn eerste Europese tournée maakt. Zaterdag 1 November, Concertgebouw, 8 uur: Jubileumfestival van de Haarlemse amu sementsvereniging „De Melodisten" met deelneming van het Nieuwe Niedorps- Amusementsorkest onder leiding van B. Persijn. Zondag 2 November, Teylers Museum, 2 uur: Bespeling van het 31-toonsorgel door An ton de Beer. Onder meer wordt uitgevoerd de speciaal voor dit instrument gecompo neerde Praeludium en Fuga van Henk Ba- dings. Verder werken van Frescobaldi, Obrecht en Couperin. Vrijdag 7 November, Concertgebouw, 8 uur: Abonnementsconcert door de HOV onder leiding van Toon Verhey, met medewer king van Jules de Vries, saxofoon. DIVERSEN Zaterdag 1 November, Dreefzicht, 8 uur: Feestavond met medewerking van Kok's Cabaretshow ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de Gelders-Overijsels- Drentse vereniging „De Oosthoek". Als gast: Harm Jan uit Drente. Na afloop bal. Maandag 3 November, Frans Halsmuseum, 8 uur: Lezing met kleurenfilm door Jan P. Strijbos over „Onbekend Spanje" voor de Volksuniversiteit. Maandag 3 November, gebouw H. K. B„ 8 uur: Avond voor emigranten met geluids films over Canada, Australië en Nieuw- Zeeland. Dinsdag 4 November, Frans Halsmuseum, 8 uur: Prof. dr. W. P. Wertheim spreekt voor de V. U. over „Ontwakend Azië". Dinsdag 4 November, Minahassakapel, 8 uur: Willem van Iependaal met zijn figuren uit „Onder de pannen" voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Dinsdag 4 November, Kroonzaal Brinkmann, 8 uur: Miss Margaret Babington over „Aartsbisschop Becket" voor het genoot schap Nederland-Engeland. Woensdag 5 November. Concertgebouw, 7.30 uur: Uitvoering door het kinderkoor De Nachtegalen onder leiding van Cis Kamp- meijer ten bate van de tuberculosebestrij ding. Uitgevoerd wordt het zangspel „Het geheim van de molenaar". Woensdag 5 November, Minerva-Theater, Heemstede, 8.15 uur: Bonte avond van de V.A.R.A. Vrijdag 7 November, Stadsschouwburg, 8 uur: Lezing over problemen van West- Europa en Amerika door dr. B. H. M. Vlekke voor „Geloof en Wetenschap". TENTOONSTELLINGEN Het Huis van Looy: Derde jaarlijkse tentoon stelling van werken van de schilder schrijver Jacobus van Looy. Geopend op werkdagen van 1012.30 en van 13.3017 uur, des Zondags van 1417 uur (tot 17 November). Vishal, Grote Markt: Show 1952 van de Hobby Club. Medewerking van talrijke afdelingen. Geopend Vrijdag van 20.45 22.45, Zaterdag van 1123 en Zondag van 1317 uur. Atelier Molkenboer, Koningstraat 20: Ma- donna-mozaiek voor Monnikendam, te be zichtigen op Zaterdag van 26 en op Zondag van 3—6 uur. Uit de Opregte Haarlemsche Courant November 1852 van LONDEN. De hier ontvangene Americaansche bladen meiden, dat eene expeditie naar Japan zal worden gezon den bestaande uit acht oorlogsschepen, waarbij zich ook de Vermont met 100 kanons zal bevind én. De Americaansche bladen schrijven hieromtrent: „Het is niet het voornemen, tegen Japan geweld te tyezigen. Maar wij hebben reden ons ernstig te beklagen en daarvoor behoort onverwijld voldoening te worden gege ven. Volgens de barbaarsche staatkunde van Japan worden daar onze zeelieden, die het ongeluk hebben daar schip breuk te lijden, dadelijk gevat, in kooijen g'ezet en zoo op de jammerlijk- ste wijze gevangen gehouden. De om standigheid, dat de Ja.panneezen een barbaarsch volk zijn, verandert de zaak niet, evenmin als de inboorlingen van Zuid zee-eiland e ndie onze zeelieden oipvangen, braden en opeten, te ver- schoonen zijn. De vlootvoogd Perry zal moeten trachten op vredelievende wijze, aan deze gruwelen een einde te maken.' Daartoe dient hij een voldoende magr. tot zijne beschikking tc hebben om het ontzag in te boezemen, hetwelk bar baarsche volken altijd voor magt koeste ren. Zonder dart: zouden vertoogen vrugteloos zijn."

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5