Tegenoffensief van de Fransen in Indochina had succes Europees legerverdrag heeft geen kans in Frankrijk Oost-Duitse parlementairen kwamen in Bonn Jonge piloten nemen soms te grote risico's Weerbericht Nu en toen Barre veldtocht tegen de verbindingen der Vietminh Achttien oudjes bij brand omgekomen Amerikaans minister van Handel naar Europa Amerikaans-Frans overleg Het woord is aan Pinay naar Washington Met geheime boodschap voor de voorzitter van de Bondsdag Twee kapitale hoeven in Groningen afgebrand Eenheidsvrachttarieven in de Schumanlanden Geen voorbesprekingen Indonesië-Nederland Schilderingen van Rafaël in Vaticaan ontdekt Onderzoek en overleg Speelclub „Arcadia" heropend Kleuter uit rijdende trein gevallen en omgekomen Gevangenisopstand in Ohio Ongelukken met straaljagers Fraude bij de luchtmacht kost het rijk 190.000 Adenauer neemt afstand van Ramcke 67e JAARGANG No 98 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telcf. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 1 NOVEMBER 1952 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG No 258 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.LL - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TOEN PRESIDENT TRUMAN, opnieuw per trein erop uitgetogen om zijn democra tische vriend Adlai Stevenson in deze laat ste week der campagne voor het president schap te steunen, van het achterbalcon van zijn wagon een menigte van duizenden te Cedar Rapids (Iowa) toesprak werd een bedorven ei naar zijn hoofd geslingerd. Het miste zijn doel en spatte tegen een coupé- ruit naast hem uiteen. Die gelukkige af loop mag niet beletten dat wij er ons in Europa over verwonderen, dat men een staatspresident met rotte eieren bestookt. In vroeger tijd werd wel op Europese zowel als Amerikaanse staatshoofden geschoten, hetgeen niet meer gebeurt, maar de alleen maar onsmakelijke vorm van afkeuring, die Cedar Rapids toepaste, kennen wij helemaal niet. Frankrijks president, Vin cent Auriol, zou zeker ten hoogste ver baasd zijn als hem zoiets overkwam, en de Franse bladen zouden bezorgd vragen wat er plotseling aan de nationale hoffelijkheid haperde. In zekere zin is het projectiel ei dan ook kwetsender dan het projectiel kogel. Maar deze opmerking is ongetwijfeld typisch-Europees. In Amerika vinden ze zoiets helemaal niet erg; het geldt eigenlijk alleen maar als een bewijs, dat de verkie zingsstrijd tegen het eind in levendigheid toeneemt. Dat bleek ook wel uit de argu menten van het staatshoofd, want hij bul derde met de hem eigen opgewektheid de menigte toe: „De republikeinen kunnen ons niet buiten een volgende oorlog hou den. Als zij de verkiezing winnen zullen wij onze bondgenoten verliezen en alleen tegenover de Russen komen te staan". Dat de gevolgen van een verkiezing van Eisenhower tot president zo vervaarlijk zouden zijn lijkt voorshands wat te kras gezien. De verklaring loopt ook nogal ge waagd vooruit op de geenszins afwezige mogelijkheid, dat dit a.s. Dinsdag werke lijk geschieden zou en dat men zich daar na deze woorden van Truman zou herin neren. Binnen vier maanden zal hij immers zijn post moeten verlaten. Diplomatieke taal is anders. Maar ook op dit punt is men in Amerikaanse regerings- en vooral se- naats-kringen minder voorzichtig dan aan deze zijde van de Oceaan. Vooral sinds de oorlog, nu wij zoveel meer direct belang bij Amerika hebben dan vroeger, plegen wij dat in een nimmer onderbroken reeks stijlbloempjes waar te nemen. Met zijn krasse woorden zinspeelde de president intussen opnieuw op het feit, dat Eisenhower om de steun van Taft, Jenner, MacCarthy. Cain en andere mannen van de republikeinse rechtervleugel voor zich te winnen bedenkelijk in de richting der isolationisten, der voorstanders van een voor-zich-alleen-handelend Amerika, schijnt te zijn gegaan. Sommigen onder zijn aanhang hebben wel gezegd dat het zou meevallen als hij eenmaal president zou zijn, maar daarop bouwen velen in Amerika (en in Europa) ook niet meer sinds zo duidelijk gebleken is, dat het hem aan politieke en staatkundige ervaring en inzicht ontbreekt en dat hij, voor moeilijke vragen gesteld, herhaaldelijk weifelende antwoorden geeft. Men vreest dat doorge fourneerde politici als Taft, Foster Dulles, Cain en anderen hem zouden beïnvloeden, ja leiden als hij eenmaal in het Witte Huis zat. Dat woord isolationisme herinnert aan Amerika's houding na de eerste wereld oorlog. President Woodrow Wilson, ex- professor van Princeton University, de mocraat, vermaard door de leiding die hij de Verenigde Staten tijdens die oorlog ge geven had en door de nobele sentimenten, die in zijn min of meer plechtige redevoe ringen tot uiting plachten te komen, kwam naar Europa. Hij kwam als de profeet van de Volkenbond, welks stichting hij bewer ken wilde en ook bewerken zou. Zijn komst werd in grote spanning tegemoet gezien. Hij werd beschouwd als de redder, als de grote staatsman die de wereld op een nieuwe weg naar vrede zou leiden. „The war to end war" de oorlog om oorlog te beëindigen, zoals de Engelsen hem steeds genoemd hadden zou inderdaad in de historie die naam verwerven. En de Vol kenbond werd waarlijk gesticht, ofschoon toen dat geschiedde de vredesconferentie van Versailles al zoveel mislukking en ge vaarlijke lapmiddelen had opgeleverd, dat- het enthousiasme sterk getaand was. Ook het vertrouwen in president Wilson's al vermogen. Maar goed, de Volkenbond was er en de ratificatie door een lange reeks parlementen begon. Wilson keerde naar Amerika terug. Toen volgde de ergste mis lukking van alle: de Amerikaanse senaat weigerde de ratificatie en de Verenigde Staten bleven buiten de Bond, die met hun deelneming oneindig sterker zou zijn ge weest en waaraan nu al in de aanvang van zijn bestaan de sterkste steun werd ont houden. Amerika wenste zich niet in die mate in de wereldaangelegenheden te be trekken en er zich mede direct verant woordelijk voor te stellen. President Wil son, een overwerkt en uitgeput, diep te leurgesteld man, stierf korte tijd later. Dat is nu drieëndertig jaar geleden. De herinnering behoeft ons niet te alarmeren in de zin van mogelijke herhaling. De ge schiedenis herhaait zich trouwens niet, al is het tegendeel een zo bekende en afge zaagde uitspraak. Amerika maakt sinds 1945 deel uit van de nieuwe Volkenbond, de U.N.O., die in Amerika is opgericht en die helaas minder heeft kunnen berei ken dan zijn voorganger met deelneming van de Verenigde Staten had kunnen uit richten: in die tijd, toen de Russische re volutie nog maar pas voltrokken was. Amerika voert nu in elk geval een wereld politiek, waarvan het bezwaarlijk meer af scheid kan nemen, al zou het haar minder op West-Europa kunnen toespitsen. Dat laatste wekt de onrust, die zeker zal blijken als Eisenhower mocht worden ge kozen. En in die connectie herinneren alle ouderen in Europa zich ongetwijfeld de dag, waarop de bejubelde Woodrow Wil son hierheen kwam, die andere dag van zijn terugkeer (zonder jubel) naar AVash- ington en de grote slag, de jonge Volken bond toegebracht, die erop volgde. R. P. De Britse, Franse en Nederlandse scheep vaartmaatschappijen zullen wegens de sterk gestegen exploitatiekosten van haar schepen met ingang van 1 Januari de passageprijzen voor haar verbindingen met het Verre Oosten met gemiddeld ongeveer 14 pet. verhogen. Met'inbegrip van deze nieuwe verhoging zullen de tarieven dan ongeveer 210 pet. van de vooroorlogse prijzen bedragen. De ex ploitatiekosten zijn in die tijd ongeveer ver viervoudigd. SAIGON (A.F.P.) Een woordvoerder van het Franse leger heeft te Saigon ver klaard dat de operatie „Papilion", die van 27 tot 29 October ten Oosten van de rivier Mekong, in het gebied van Song Be, in Cambodja, tussen Banam en de Vietnamese grens is uitgevoerd en waaraan werd dpel- genomen door infanterie, amphibievaartui- gen en vliegtuigen, een „ongeëvenaard suc ces" is geworden. De opstandige Vietminh verloren honderden doden en krijgsgevan genen, waaronder hoge officieren en poli tieke commissarissen. De Franse-uniestrijdkrachten zijn er in een gebied van 35 bij veertig kilometer, dat voor drie vierde gedeelte onder water staat, in geslaagd een aanzienlijk aantal Vietminh-rebellen terug te dringen en ver volgens te omsingelen. Deze frontsector was reeds verscheidene jaren in Vietminh- handen. De gevechten werden onder moeilijke omstandigheden geleverd. De op landton gen gevluchte opstandelingen werden door in amphibievaartuigen aangevoerde in fanterie aangevallen. De infanteristen moesten tot de hals door het water, waar in een zeer sterke stroming stond, waden, om hun tegenstanders te bereiken. De Vietminh-militairen poogden- hun onder gang te ontkomen door in de rivier te dui ken. Vast staat, dat een aantal hunner is verdronken, terwijl ook een belangrijke hoeveelheid wapens der opstandelingen in de rivier verloren is gegaan. Voorts is een uitgebreide hoeveelheid wapens door de Franse-uniestrijdkrachten buitgemaakt. Volgens te Parijs ontvangen berichten zijn de Franse troepen, die het jongste Vietminh-offensief met een tegenstoot heb ben beantwoord, Vrijdag door moeras achtig oerwoed opgerukt in een poging om de verbindingen van drie keurdivisies dei- opstandelingen af te snijden. Na Donder dag een bruggenhoofd te Hoenghoa, ten Noordwesten van Hanoi, te hebben geves tigd, rukken de Franse uniestrijdkrachten thans langs de Zuidelijke oever van de langgerekte Rode Rivier op. Zij bevinden zich nu op ongeveer honderd kilometer van de Vietminh-bevoorradingsbasis te Jen Bai en zestig kilometer van de plaats Jen. Men meent dat de opstandelingen hun hoofdmacht ten Westen van Hanoi aan de Zwarte Rivier hebben samengetrokken en dat zij gereed staan voor de volgende zet in het drie weken geleden begonnen offen sief. In Parijse militaire kringen is men In de afgelopen nacht heeft een hevige brand gewoed in een verpleeginrichting voor ouden van dagen te Hillsboro (Mis souri, V.S.) die 18 mensen het leven heeft gekost. Ten minste 36 personen zijn ge wond geraakt. De slachtoffers zijn alle patiënten, die op de tweede en derde ver dieping van het drie verdiepingen hoge gebouw woonden. Volgens het hoofd van de brandweer van Hillsboro is de brand ontstaan in een badlokaal voor mannen op \de eerste verdieping. Het vuur verspreidde zich snel langs de trappen en gangen waar door vele slachtoffers geen kans kregen zich in veiligheid te brengen. Zestien lij ken werden geborgen nadat de brandweer het vuur meester was geworden. Twee personen zijn op weg naar het ziekenhuis overleden. Er bevonden zich meer dan 100 ouden van dagen in het gebouw toen de brand uitbrak. Het Vaticaan heeft Vrijdagavond be kend gemaakt dat arbeiders kostbare, in van mening, zelfs indien de Franse-unie- strijdkrachten geen tegenstand van de Vietminh ontmoeten, het mogelijk tien dagen zal duren voor zij bij hun opmars door het moeilijk begaanbare terrein hun doelen zullen hebben bereikt. De sterkte der Franse-uniestrijdkrach ten, die aan de Franse tegenstoot, het eer ste grote tegenoffensief sinds het begin van de Vietminh-aanval, deelnemen, wordt strikt geheim gehouden. De Franse legerleiding wil ook geen of ficiële mededelingen doen over het doel van de tegenstoot, doch in binnengekomen berichten wordt gemeld dat hij ten doel heeft de Vietminh-verbindingen af te snijden. Ook Vrijdag konden de Franse vliegtuigen tengevolge van slechte weers omstandigheden niet opstijgen. Dit is reeds sinds het begin der gevechten zo geweest. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Handel, Charles Sawyer, .is vertrokken voor een rondreis door Europa om de economische situatie te bespreken. De minister zal voornamelijk besprekingen voeren met Europese en Amerikaanse zakenlieden, die handel drij ven in de landen, welke hij bezoekt. Woensdag wordt de minister te Londen verwacht. Vandaar zal hij naar Parijs, Bonn, Rome en Madrid gaan. Naar het Agence France Presse nog meldt, is minister Sawyer Vrijdag aan boord van de „United States" uit New York vertrokken. De minister wordt ver gezeld door de directeur voor indüstriële mobilisatie in de Verenigde Staten, Henry Fowler, de onderminister van Financiën, Andrew Overby, de onderminister van Handel, Thomas Schneider, de vice-presi dent van de export-import bank, Haw thorne Abbey, en vertegenwoordigers van de Amei'ikaanse industrie. Het is de bedoeling in Europa gegevens te verzamelen en gelegenheid te geven voor het. formuleren van aanbevelingen. Hieruit moet echter niet worden opgemaakt, dat de Verenigde Staten van plan zijn leningen of schenkingen te verstrekken, aldus minister Sawyer. President Truman heeft dérh issie verzocht in het bijzonder haar aandacht te wijden aan het vraagstuk van de Amerikaanse investeringen in het bui tenland, zulks onder meer in het licht van het programma voor hulpverlening aan de economische onvoldoende ontwikkelde lan den. De missie stelt zich echter ook ten doel van nabij het probleem te bestuderen van de handelsbetrekkingen tussen West- Europa en de communistische landen. De resultaten van het in te stellen onder zoek zullen in een rapport worden samen gevat, dat op 1 Januari tegelijk met een rapport over de economische vooruitzichten der Verenigde Staten, dat thans door het departement van Handel wordt samenge- setld, aan de Amerikaanse president zal worden voorgelegd. De ambassadeur van de Verenigde Sta ten in Frankrijk, James Dunn, zal op 6 November per vliegtuig naar Washington vertrekken, waar hij besprekingen zal voe ren met minister Acheson en hoge functio narissen van het ministerie van Buiten landse Zaken. Er zal worden gesproken over kwesties, waar zowel Frankrijk als de Verenigde Staten bij geïnteresseerd zijn. Volgens welingelichte kringen zouden de vraagstukken in verband met de bewape ningsorders, hulp voor de verdediging van Indo-China, Tunesië en Marokko in het bijzonder worden bestudeerd. Dunn zal zes dagen in de Verenigde Sta ten blijven. In hetzelfde lokaal waar de Belgische justitie op 4 October een inval deed, waarbij attributen en geldswaarden van de Nederlandse speelclub „Cercle privé Arcadia" in beslag genomen werden, is gisteravond in Baarle Nassau de speelge- legenheid heropend. Naar verluidt, wordt uitsluitend gespeeld om kunstvoorwerpen en dergelijke. Niet-leden worden met be slistheid geweerd. De bezoekers maakten gebruik van ver schillende parkeergelegenheden, die niet in de omgeving van het speellokaal waren gelegen. Gistermiddag omstreeks half vijf is op het perron te Echt in Limburg een jon getje van vier jaar, afkomstig uit Melik- Herkenbosch, uit een sneltrein gevallen. Hij was op slag dood. De sneltrein was om kwart over vier uit Sittard vertrokken en stopte niet in Echt. Juist toen de trein het station te Echt pas seerde sloeg een coupédeur open en viel het jongetje uit de trein. Het ventje raakte tussen het perror. en de wagon. De snel trein stopte en had enkele minuten vertra ging. De naam van het kind was gisteren nog niet bekend. De vader van het kind bevond zich ook in de trein. In de strafgevangenis van Ohio (V.S.) te Columbus is Vrijdag een oproer uitge broken. Ongeveer 2.000 gevangenen sloe gen de eetzaal kort en klein, waarna 800 gevangenen zich vrijwillig naar hun cel len begaven. De overblijvenden kwamen niet tot rust en stichtten op vier plaatsen brand. Spoedig stonden alle belangrijke gebouwen van het gevangeniscomplex in lichter laaie. Aanvankelijk werd de brandweer niet toegelaten, omdat er niet genoeg gevange nisbewaarders waren voor de bescherming van de brandweerlieden. De gevangenis bewakers kregen daarop lichte machinege weren en de politie werd opgeroepen als mede de hulppolitie. De gevangenen drongen op een zeker ogenblik tegelijk naar voren doch de wachten, gewapend met hun lichte machi negeweren, weken niet. Een hunner werd als gijzelaar door de gevangenen meegeno- Voltaire: Het geheim van anderen te ver velen is, alles te zeggen. (In Discours sur l'homme). men. Er is bevel gegeven te schieten, in dien zulks nodig wordt geoordeeld. Rust in Chester De 339 muitende gevangenen in de staatsgevangenis van Chester in Illinois (V.S.) hebben Vrijdag hun opstand ge ëindigd en de zeven bewakers, die zij als gijzenaars vasthielden, vrijgelaten toen gouverneur Stevenson, die speciaal hier voor zijn verkiezingscampagne had onder broken, op het punt stond een persoonlijk beroep op de gevangenen te doen. De muiters gaven zich over nadat de staatsdirecteur voor de openbare veilig heid hun had meegedeeld, dat zwaargewa pende soldaten met alle middelen, die no dig zouden blijken, de orde zouden her stellen. De opstand heeft vijf dagen ge duurd. PARIJS, (Reuter). De kansen, dat het Europese legerverdrag in zijn huidige vorm door de Franse Nationale Verga dering zal worden goedgekeurd, zyn vol gens Paryse politieke waarnemers nihil. De waarnemers geloven, dat als premier Pinay deze herfst zou trachten ratificatie te forceren, dit zeker tot zijn val zou leiden. In Parijs verklaart men, dat Pinay sterk overhelt naar een radicale herziening van Schumans buitenlandse politiek, in het bijzonder wat betreft enige eerste voor zieningen van het Europese legerverdrag. Tot op heden was Pinay verplicht zich achter de buitenlandse politiek van Schu- rnan te scharen om de eenheid van de coalitie te bewaren. De groep van 31 dissidente Gaullistische afgevaardigden in de Nationale Vergade ring is van plan de volgende week een politieke verklaring af te leggen. Zij zou den Duitse herbewapening afhankelijk stellen van instelling van een politieke confederatie van Europese staten, waarin HANNOVER, (DPA) De plaatsver vangende leiders van het secretariaat der Oost-Duitse Volkskamer, Gerhard Jatzke en Hubert Jusek, zijn Vrijdagochtend bij Helmstedt in West-Duitsland aangekomen. Zij gaven te kennen, dr. Hermann Ehlers, de voorzitter van de West-Duitse Bonds dag, te willen bezoeken. Na overhandi ging van een brief werden zij nog Vrij dagavond naar de grens teruggeleid. Zeer vele Tweede Kamerleden hebben de minister van Oorlog inlichtingen ge vraagd over het aantal ongelukken bij de luchtstrijdkrachten. De minister heeft thans geantwoord, dat vergelijking met het buitenland heeftuitgewezen, dat - ge rekend naar een gelijk aantal vlieguren co's hebben blootgelegd, die meer dan vier eeuwen in de door Rafaël geschil derde loggia's door een muur bedekt waren. De loggia's werden tussen 1517 en 1519 onder leiding van de grote kunstenaar uit de renaissance geschilderd. Het zijn voorstellingen uit het Oude en Nieuwe Testament, waartussen allerlei afbeel dingen van vogels, dieren en vreemdsoor tige figuren zijn aangebracht. de ongevallencurve bij de Nederlandse luchtmacht niet ongunstiger is dan bij de Engelse en Belgische luchtmacht. Des ondanks acht ook de minister het aantal vliegongevallen, dat zich in de loop van dit jaar heeft voorgedaan hoog. Hij heeft aan het geallieerde Europese hoofdkwartier verzocht een internationale commissie te benoemen teneinde hem te Tientallen arrestaties werden verricht gedurende de jongste actie tegen Mau Mau- terroristen in Kenya. Men heeft hen bijeengebracht in met prikkeldraad, afgezette kampen rond Nairobiwaar zij wachten op hun verhoor door de autoriteiten. adviseren omtrent maatregelen, welke er toe kunnen leiden, dat ongelukken kunnen worden voorkomen. Deze commissie van deskundigen heeft hier te lande gedurende veertien dagen een onderzoek ingesteld en is tot de conclusie gekomen, dat hoewel geen andere directe oorzaken voor de vliegongevallen konden worden aangewezen dan die welke bij het nationale onderzoek reeds waren gebleken, het aantal vliegongevallen indirect ongun stig zou kunnen worden beïnvloed door de te korte diensttijd van de vliegers. Bovendien beval de commissie een aantal maatregelen aan onder meer betrekking hebben op de verbetering van de contrac tuele voorwaarden voor vliegend personeel, de vaststelling van een hogere vliegtoelage, alsmede betere accommodatie en recreatie. Hoewel niet al deze wensen kunnen wor den verwezenlijkt, streeft de minister er niettemin naar hieraan zoveel mogelijk tegemoet te komen. De minister kan de verzekering geven, dat de vliegeigenschappen van de in ge bruik zijnde Gloster Meteor-toestellen aan hoge eisen voldoen. De Gloster Meteors dienen in productie te blijven om de sterkte van de luchtmacht nog uit te brei den en in ieder geval op peil te houden. De minister kan niet onderschrijven, dat de ongelukken vooral te wijten zouden zijn aan onvoldoende verantwoordelijkheidsbe sef van de betrokkenen. Wel blijkt, dat de onervarenheid van de jonge piloten hen er soms toe verleidt te grote risico's te nemen. Hoewel het onderzoek nog niet is beëin digd, kan de aan het rijk toegebrachte schade tengevolge van onregelmatigheden bij de luchtmacht reeds nu worden vast gesteld op ongeveer f 190.000.zo heeft minister Staf aan de Tweede Ka mer medegedeeld. Een verscherpte controle en een meer met de eisen des tijds overeenkomend magazijnbeheer zullen de kansen op her nieuwde onregelmatigheden verhinderen. Een woordvoerder van Ehlers staf heeft te Bonn verklaard dat tevoren geen ver zoek om een onderhoud was ontvangen. Ehlers is op verkiezingsreis en was niet te spreken. Nader wordt gemeld, dat twee vertegen woordigers van het secretariaat van de Oost-Duitse Volkskamer op het bureau van de voorzitter van de Bondsdag te Bonn een brief hebben afgegeven. Over de in houd van de brief is nog niets bekend. De vertegenwoordigers van de Volkskamer verlieten na de overhandiging onmiddel lijk het gebouw. De beide Oost-Duitsers zijn Vrijdag avond, begeleid door de West-Duitse Bondspolitie, naar Helmstedt aan de grens tussen West- en Oost-Duitsland terugge voerd. Een ambtenaar van het bureau van dr. Ehlers zeide dat dr. Ehlers vermoedelijk precies als in eerdere gevallen van deze aard, eerst de brief met de leiders van parlementsfracties zal bespreken en hem daarna vrijgeven voor publicatie. West-Duitse autoriteiten vroegen zich af hoe Jatzke en Jusek er in waren ge slaagd zonder geldige papieren over de grens te komen. De West-Duitse Bondskanselier, Ade nauer, heeft in een brief, gericht aan Donnelly, de Amerikaanse Hoge Commis saris in Duitsland, in naam van de West- Duitse regering de redevoering van Ramcke op het congres van oud-SS'ers te Verdén onomwonden en openlijk afge keurd. Brieven van dezelfde strekking richtte de Bondskanselier aan Poncet en Kirkpa- trick, de Franse en de Britse Hoge Com missaris. In de provincie Groningen zijn gister middag twee kapitale boerderijen in de as gelegde één te Ruigezand nabij Lauwerzijl en een in Overschild. In Ruigezand in de gemeente Oldehove ontstond brand in de boerderij van de heer K. H. Meijer, die bewoond werd door de families J. Rispens en M. Snaak. In korte tijd stond het gebouw in lichter laaie. De brandweer van Oldehove was spoedig ter plaatse, maar kon niet verhinderen dat r.e twee bij de boerderij behorende land- bouwschuren, waarin zich vrijwel de ge hele oogst bevond', verloren gingen. De koeien konden worden gered. In Overschild ontstond brand in een boerderij bewoond door de heer J. J. Nien- huis. Ook hier breidde het vuur zich snel uit. De brandweren van Slochteren en Siddeburen vochten enige uren tegen de felle vlammenzee. Veel te i-edden viel er echter niet. Men slaagde er wel in een schuur te behouden. Deze brand is ont staan tijdens de schafttijd van het perso neel, waarschijnlijk door kortsluiting in de eilectrische leiding naar de dorsmachine. nationale legers grotendeels autonoom zouden blijven, en verduidelijking van de Atlantische strategie ter verzekering van doelmatige verdediging van Europa tegen een aanval uit het Oosten willen eisen. Voorts menen deze Gaullistische dissiden ten, wier steun voor Pinay onontbeerlijk is, dat onmogelijk een gezonde Europese strategie kan worden opgesteld zonder dat de Europeanen de militaire doelmatigheid der Amerikaanse atoomwapens kennen. Pinay zou nog steeds een reis naar Wash ington overwegen om deze kwestie te be spreken. In Parijs meent men voorts, dat ook de Bril se politiek rijp begint te worden voor verreikende heroriëntatie van de strategi sche opvattingen, van Duitse deelneming aan de Westelijke verdediging en van de bewapeningsprogramma's als eenmaal de Amerikaanse presidentsverkiezingen ach ter de rug zullen zijn. LUXEMBURG (DPA). Naar Donder dag uit kringen van het Hoge Gezagsorgaan van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap (KSG) verluidde, zal in drie étap pes een eenheidsvrachttarief voor de zes aangesloten landen, met geleidelijke ver minderingen naar gelang van de afstanden, worden ingevoerd. Als eerste étappe zullen, te rekenen van de vorming der gemeenschappelijke markt voor kolen en staal op 10 Februari 1953 af, alle uitzonderingstarieven, welke door de verschillende transportonderne mingen der zes landen aan elkander zijn toegestaan, worden afgeschaft. Binnen twee jaar na de vorming van de gemeen schappelijke markt zal een internationaal gemeenschapstarief worden voorbereid, dat door het Hoge Gezagsorgaan na 10 Februari 1955 van kracht zal worden ver klaard. Zo mogelijk gelijktijdig met de in voering daarvan zullen de vervoersvoor- waarden der transportondernemingen voor kolen, staal en erts uniform gemaakt wor den. De mindere ontvangsten, als gevolg van geleidelijke verlaging van tarieven naar gelang van afstand, zullen naar de mening van verkeersdeskundigen van het hoge ge zagsorgaan ten dele worden goedgemaakt door het verdwijnen van een aantal specia le tarieveh. 's-GRAVENHAGE (ANP). Naar aan leiding van de mededeling van minister Mukarto aan het ANP te New York, dat hij met minister Beyen voorbesprekingen over de opheffing van de Nederlands- Indonesische Unie heeft gevoerd, heeft een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken medegedeeld, dat van enigerlei voorbespreking of ander overleg over de opheffing van de Nederlands- Indonesische Unie tussen de minister van Buitenlandse Zaken, de heer J. W. Beyen, en minister Mukarto geen sprake is ge weest. De heer Beyen heeft slechts met minister Mukarto tijdens diens doorreis in Nederland naar New York een vriend schappelijk gesprek gevoerd, waarbij slechts geheel informeel is gesproken over eventuele mogelijkheden van hervatting der besprekingen, die in Februari j.l. zijn afgebroken, aldus deze woordvoerder. oocoooooooc oooo-xxxxwxwcococococaoooococoooooo IETS ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K.N'.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met aanvanke lijk plaatselijk nog regen of motregen, maar later waarschijnlijk overal droog weer. Vrij krachtige tot matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Iets zachter, vooral des nachts. 2 November Zon op 7.37 uur, onder 17.10 uur. Maan op 16.48 uur, onder 8.32 uur. 3 November Zon op 7.38 uur, onder 17.08 uur. Maan op 17.19 uur, onder 9.56 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 3 November Hoog water: 2.40 en 14.59 uur. Laag water: 10.47 en 23.03 uur Zondag 2 November Hoog water: 3.22 en 15.41 uur. Laag water: 11.28 en 23.50 uur. Maandag 3 November Hoog water: 4.06 en 17.03 uur. Laag waterro 12.11 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1