Agenda voor Beverwijk Beverwijk steunt de HOV met subsidie Terrasvogels slecht op dreef Watervliet verloor ver diend van DVD (13-7) Beverwijk Dr. A. Saalborn over „Humanisme en politiek" Castricum Mysterieus telefoontje vertroebelt benoeming Voorbeeldige opvoering van „Circus Knie" Interpellatie over de Geniesluis Heemskerk IJmuiden 6 Futloze voorhoede had schuld aan 3-1 nederlaag DEM verspeelde een kostbaar punt aan WSV Velsen en Kinheim deelden de punten: 1-1 Nuttige overwinning van Wijk aan Zee Overwinning van CSV op RKWA Stormvogels 2 klopte DWV 3 Hard spel bezorgde WB de nederlaag Klaverjastournooi om de Holland I beker Dinsdagavond CDA tegen DCIJ in Kennemerhof Thans één Christelijke Beambtenbond Warder en Castricum in de war Ruim vierduizend gulden voor vier concerten Frits Kief vertelde over Joegoslavië Grote nederlaag van WIJ Scheepvaart MAANDAG 3 NOVEMBER 1952 Het was niet veel bizonders wat beide elftallen in de ontmoeting: SDW-Terras- vogrels lieten zien. Was dit van SDW enigfs- zins te verwachten, omdat de Amsterdam mers tot dusver nog: geen enkele overwin ning hadden behaald, van de Vogels had den we een betere prestatie verwacht. De voorhoede miste de nodige stoot kracht en ook in de verdediging vlotte het minder goed. Zelfs spelers als Dortmundt. en Zaal kwamen niet tot daverende din gen, terwijl doelman Akkerman één doel punt op zijn geweten had. Bovendien was over het geheel het plaatsen van de bal slecht en hield Schipper het spel heel erg op door „pingelen". Met de rust had SDW. welker voorhoe de in ieder geval doortastender was, reeds een 2O-voorsprong. In de tweede helft doelpuntten beide partijen nog één keer (31). Het Terrasvogels-doelpunt nam Wijnen voor zijn rekening. De andere Terrasvogels-elftallen be haalden de volgende resultaten: Terrasvogels 2VI. Vogels 2 80; Ter rasvogels 3IEV 2 43; Spaarnestad 4 Terrasvogels 4 31; Zandvoort Junioren aTerrasvogels Junioren a 21. Met een drietal invallers in de voor hoede heeft DEM geen kans gezien de thuiswedstrijd tegen WSV in een overwin ning om te zetten, al hebben de Wijke- naren daar ruimschoots de gelegenheid voor gehad. In de eerste helft was DEM sterker en de club kon door De Boer na ongeveer twintig minuten een een-nul voorsprong nemen. Het spelpeil dat toch al niet hoog lag, zakte nog meer en voor de rust gebeurde er niets bijzonders meer. Na de pauze kwam WSV even ki-achtig op zetten en bij een der aanvallen maakte doelman Groenland een foutje: hij liet de bal uit zijn handen vallen en deze kans liet WSV niet ongebruikt, één-één. DEM pakte hierna wat steviger aan, maar WSV verdedigde goed en wist de stand in even wicht te houden al had het daarbij geluk toen Starremans een aan DEM toegekende strafschop ongebruikt liet! De laatste ogen blikken van de wedstrijd waren bijzonder spannend maar er kwam geen verandering in de stand meer. In een meer spannende dan goede wed strijd hebben Velsen en Kinheim de pun ten gedeeld, maar het zag er lange tijd naar uit dat Kinheim met de overwinning zou gaan strijken. In de laatste ogenblikken van deze forse strijd slaagde Velsen er in de een-nul achterstand weg te werken. In het begin werd aan beide kanten vrij zenuwachtig gespeeld en het was Kinheim, dat zich het eerst wist los te werken en vele goede aanvallen vroegen de grootste aandacht van de Velser verdediging. Het duurde evenwel een half uur alvorens de Wijker aanvallen tot het eerste doelpunt leidden (0-1). Kinheim kreeg het hierna zwaar te verantwoorden, maar het hevige Velser offensief bleef vóór rust zonder resultaat, zodat met nul-een gedraaid werd. Ook na de hervatting was het een harde wedstrijd, waarin beide ploegen elkaar feen duimbreed toegaven. Om beurten ver eerden de doelen in gevaar, maar alle pogingen bleven zonder resultaat. En toen een ieder zich reeds verzoend had met een een-nul overwinning voor Kinheim, kreeg enige ogenblikken voor het einde W. Kra mer een kans en prompt lag de gelijkmaker in het Wijker net (1-1). Tegen het dit jaar zeer zwakke Vitesse heeft Wijk aan Zee een verdiende twee-nul overwinning weten te behalen in een wed strijd, die niet bepaald op een hoog peil stond. Vooral Vitesse viel tegen en daar de kustplaatsclub er ditmaal ook niet zoveel van terecht bracht, werd het een ontmoe ting om gauw të vergeten. Wijk aan Zee nam het initiatief en toen reeds na tien minuten De Blok bij een aan val de score kon openen zag het er naar uit dat Wijk aan Zee een grote overwin ning zou behalen. Vitesse gaf zich echter niet zonder meer gewonnen en vocht dap per voor een eervol resultaat en tot aan de rust wisten de Castricummers de score tot het ene doelpunt te beperken. Zelfs kregen de bezoekers een goede kans in de tweede helft om de stand gelijk te maken, toen hun een strafschop werd toe- fewezen. Groot veroorloofde zich echter eze goede scoringskans te missen en van dat moment af had Vitesse weinig meer te vertellen. Slordige afwerking der aanvallen was er de oorzaak van dat Wijk aan Zee nog slechts eenmaal kon scoren door toe doen van Zuiderduyn, zodat de thuisclub met een twee-nul zege het veld kon ver laten. Wat de lagere elftallen presteerden De uitslagen van de wedstrijden ge speeld door de lagere elftallen van CSV en Vitesse '22 zijn als volgt: CSV 3-HSV 5 6—0; CSV 4-Alkm. Boys 6 3—0; CSV adsp. a-Bergen adsp. a 21; CSV adsp. b-Bergen adsp. b 34. Vitesse '22: KFC 4-Vilesse 2 5—2; Fo resters 2-Vitesse 3 afgel.; Vitesse 4-Bergen 3 45; WSV jun. a-Vitesse jn. a 52; Vitesse jun. b-RKAFC jun. d 13; Vi tesse adsp. a-WZ adsp. a 43; Vitesse adsp. b-RKAFC adsp. c 04. MAANDAG 3 NOVEMBER Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Tien van het Vreemdelingenlegioen". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Kikvors mannen". W.B. Theater, 8 uur: „Achter gevangenis muren". Kennemer Theater, 8 uur: „Met de AVRO naar Tirol". DINSDAG 4 NOVEMBER Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Als Maandag. Luxr Theater, 7 en 9.15 uur: „Geen uit weg". W.B. Theater: Geen voorstelling. K.S.A.-Gebouw, 8 uur: „Kleine mens op de grote weg". De Castricumse voethalclub „CSV" heeft Zondag iedereen verrast door in een thuis wedstrijd met 32 van RKWA uit Am sterdam te winnen. Aanvankelijk zag het er helemaal niet naar uit dat de Castri cummers deze wedstrijd zouden winnen: het elftal bleef beneden peil en het ver wonderde dan ook niemand langs het lijn tje dat de bezoekers na 10 minuten spelen uit een corner de leiding namen. Nog in het eerste deel van deze ont moeting bracht E. Riethorst eveneens uit een hoekschop de stand gelijk, doch terstond na de hervatting stelde RKWA alles in het werk een voorsprong te for ceren. Hierdoor kreeg de strijd een enigs zins ruw karakter en toen de tweede helft circa 20 minuten oud was, liet een achter- hoedespeler van de Amsterdammers zich verleiden de bal zonder dat daartoe aan leiding was met de hand in het beruchte gebied weg te werken. Dat kostte een penalty. Cor Boot plaatste zich achter het leer en schoot zuiver in, iets wat hij vijf minuten later herhaalde: opnieuw raakte een bezoeker de bal met de hand aan waarvoor de arbiter CSV een tweede elf- metertrap toekende. Ook RKWA kreeg een strafschop te nemen en wel in de 30ste minuut, welke onhoudbaar voor G. de Heer werd ingeschoten. (32). De ont moeting kreeg naarmate het einde naderde een steeds spannender karakter, doch wat beide clubs ook probeerden in de stand kwam geen verandering meer. Met Van Riessen in plaats van Venus onder de lat, doch met de oud-eerste en tailers Meyer, Heilig en Van Opbergen in de gelederen, klopte Stormvogels 2 giste ren DWV 3 met 6—3. De wedstrijd werd op een moeilijk be speelbaar terrein gespeeld, doch dit belette de schietgrage Stormvogels-voorhoede niet zes doelpunten te scoren. Meyer legde bij herhaling de bal netjes voor 't doel en daarvan profiteerden Effern, De Haan en Van Opbergen. Had Botvliet minder zelf zuchtig gespeeld, de score was nog hoger geweest. In de Stormvogels-defensie deed inval ler-doelman Van Riessen zeker geen slecht werk, doch het was maar goed, dat spil Heilig zo uitstekend op dreef was, want de Amsterdamse midvoor was een gevaar lijke tegenstander. DWV bracht het tot drie doelpunten, zodat Stormvogels met 63 won. Aan de wedstrijd te Haarlem tegen D.I.O. was aanvankelijk niet te zien, dat V.V.B. een nederlaag zou lijden, want de Brees- apers hadden in het eerste kwartier al een 02 voorsprong. D.I.O. verzette daarna de bakens en ging wat al te fors spelen, wat V.V.B. intimideerde. Weliswaar deed Jasperse als plaatsver vanger van Van Veelen aardige dingen in het V.V.B.-doel, maar D.I.O. zette door. Het vertrouwen in de V.V.B.-defensie, na dat al enkele keren was gestopt voor onge vallen en linksachter Kil die er een ge kramde kin aan overhield, werd er door de verzwakking (hij werd vervangen door Kerkhoff) niet beter op. Bij een hoekschot gleed de bal over de vuisten van Jasperse in zijn doel (12). De wedstrijd had door het harde spel niets aantrekkelijks meer en toen dan ook de D.I.O.-rechtsbuiten niet tijdig werd geattaqueerd, was het 2—2. Na de hervatting was D.I.O. weer ster ker, maar Jasperse verrichtte goed werk onder de lat en met de steun van Kers bergen in de halflinie zag V.V.B. kans het spel wat te verplaatsen. De V.V.B.-voor hoede kreeg enkele goede kansen, maar zowel v. d. Linde als Kooimans schoten naast. Ongeveer 10 minuten voor het einde verloor spil De Wolf het duel met de D.I.O.- midvoor. Een misverstand tussen De Wolf en Jasperse bracht de stand op 32 voor D.I.O.. V.V.B. drong nu op om nog een ge lijk spel uit het vuur te slepen, doch dit bleek anders af te lopen. Een uitval van D.I.O. stelde drie minuten voor het einde de Haarlemse overwinning veilig (42). In het restaurant van de WalSerij-Oost werd in het klaverjastournooi om de Hol land I-beker de tweede wedstrijd gespeeld. De uitslagen hiervan waren: le ronde: Altijd m. passenWalserij Boys 18-22, AGK IDe Stampers 22-16, Gecom bineerdeMekog 13-10, VerzakersIJze ren Kaart 27-7, Breng er eenHennep Dot 15-9, Duvelsklauw—AGK II 14-18. 2e ronde: Th. SlinghoutWalserij Boys 18-15, GecombineerdeAltijd m. passen 19-10, VerzakersMekog 18-20, Breng er eenIJzeren Kaart 23-21, Duvelsklauw Hennep Dot 11-24, AGK II—AGK I 17-24. 3e ronde: GecombineerdTh. Slinghout 21-15, VerzakersAltijd maar passen 27-9, Breng er eenMekog 19-18, Duvelsklauw IJzeren Kaart 21-13, AGK IIHennep Dot 23-13, AGK I—Walserij Boys 14-12. St. Bavo droevig onderaan Door de competitieleider van de Noord hollandse dambond is de vorige week uit gestelde wedstrijd tussen DCIJ en CDA opnieuw vastgesteld, nu voor Dinsdag avond 4 November in het clublokaal van de IJmuidenaren, hotel Kennemerhof. Diezelfde avond wordt in Zaandam de ontmoeting tussen „Zaandam" en ODV gespeeld. Inmiddels draaide het competi tierad verder en de uitslagen zijn: Gezellig Samenzijn won met 97 van Weesp, waarschijnlijk wordt de uitslag na arbitrage van de hangpartijen 128 voor G. S. Ook Joseph Blankenaar blijft met Gezellig Samenzijn aan de kop van de af deling, doordat deze club de Wormerveer- ders klop gaf met 164. De Haarlemse Damclub bond Door Combinatie Groot aan haar zegekar (128) en Oosterkwar tier bezorgde Sint Bavo een 137 neder laag- Wanneer ODV de wedstrijd tegen Zaan dam mocht winnen, staan de drie Am sterdamse tientallen (Joseph Blankenaar, Gezellig Samenzijn en ODV met 11 punten uit 6 ontmoetingen aan de kop. Op de vierde plaats volgen Roozenburg en zijn mannen met 10 uit 6 en St. Bavo staat met 0 uit 6 wel heel erg onderaan. Geslaagde opticien Voor het examen van de „Stichting voor vakopleiding opticiëns" te Leiden, is ge slaagd de heer A. R. de Boer uit IJmuiden. In Amsterdam heeft Watervliet op het Parkschouwburgterrein tegen het op de tweede plaats staande D.V.D. een volkomen verdiende nederlaag geleden; de Amster dammers waren vooi-al technisch veel beter. In de eerste helft wogen beide ploe gen, althans wat schotvaardigheid betreft, aardig tegen elkaar op, want de ruststand was 65, maar die allereerste aanval van D.V.D. was al tekenend voor de verhouding en spoedig stond Watervliet dan ook ach ter. Een doelpunt van mej. Waagmeester maakte de stand gelijk (11). De vakver wisseling had voor D.V.D. grote voordelen. De Watervliet-aanval werd volkomen uit elkaar gespeeld en dit bezorgde de thuis club een 31 voorsprong. Het werd zelfs 41, maar toen wist mevr. Hartman een kleine kans achter de paal te benutten (42). Dit gaf Watervliet wat vertrouwen en doordat de groen-gele verdediging stand hield waren het J. v. d. Berg en mej. Waag meester, die opnieuw voor een gelijke stand zorgden (44). D.V.D. nam echter weel een voorsprong met twee treffers, waarna De Vries een vrije worp benutte (65). Na de hervatting nam de thuisclub het heft volledig in handen met een schotvaar digheid, waaraan het de Velsenaren vaak volkomen ontbrak: de hoofdoorzaak van de nederlaag. Pas nadat D.V.D. er 85 van had gemaakt liepen de gasten door Verkerk met een zeer fraai doelpunt in (86). Maar D.V.D. bleef niet achter en ver grootte de voorsprong tot 106, waarna Watervliet als een geslagen ploeg verder speelde. D.V.D. voegde er nog drie treffers aan toe. De Vries kon voor Watervliet nog eenmaal scoren, zodat de Amsterdamse ploeg een verdiende 137 zege behaalde. Deze nederlaag dient Watervliet ernstig te waarschuwen voor de mogelijkheid in de onderste regionen terecht te komen. Voor de afdeling Beverwijk van het Humanistisch Verbond heeft dr. A. Saal born uit Bussum Zondagmorgen een causerie gehouden over „Humanisme en Politiek". Hij begon vast te stellen, dat politiek en humanisme lijnrecht tegen over elkaar staande begrippen zijn: het Humanisme is immers de ontplooiing van de vrije menselijke geest in alle richtingen en de politiek definieerde spreker als de kunst om het vaderland zoveel mogelijk en vaak ten koste van de medemens te bevoordelen. Spreker noemde Christus van oorsprong een humanist, maar de Christelijke ge dachte was volgens hem door de eeuwen heen verwrongen. De zestiende eeuws humanisten zoals Erasmus en Hugo de Groot waren gelovige Christenen, die ech ter niettemin de mens primair als een crea tief wezen zagen. Later ontwikkelde zich de humanist tot een volkomen God loochenaar: maar thans is de voornaamste taak van het Humanistisch Verbond ge legen in het behoeden van de buiten kerkelijken voor een geestelijke leegte. „De kerkelijke leiders", aldus de heer Saal born, „behoeven geen reden voor onge rustheid hieromtrent te gevoelen, want de mens, die zich in zijn Christelijke levens overtuiging volmaakt gelukkig gevoelt, wordt door de Humanist niets in de weg gelegd". Vervolgens besprak inleider het nihilisme in de huidige wereld, waarbij hij opmerkte dat „het absoluut mens" worden de mensheid zal vrijwaren van negativisime. „Het succes van Christus lag in de kruisdood", aldus dr. Saalborn, „en het succes van het Humanisme dient in de offervaardigheid te worden gezocht". Met de politiek had dr. Saalborn niet al te veel op en hij zag hier een groot ge vaar voor de idealistische Humanist, op merkende, dat er in naam van de Staat vaak ontzaggelijk gezondigd wordt tegen de mens, waarna hij een uitspraak van Nietsche: „Koud is de Staat, hij is ontstaan uit roof", citeerde. „Waar de Staat op houdt, begint pas de mens", zo vervolgde hij, „waar de politiek ophoudt, begint het Humanistische leven". Spreker zag het verkeerde beleid in de politiek als een uitvloeisel van het bezits- verlangen en deze machtswellust noemde hij blind voor de stem van het hart. Vervolgens wees hij erop dat het zin loos is om op het slagveld te sterven ter wille van het politieke ideaal, maar dat het niet zedeloos is om te sterven voor de mens. „Men diene echter eerst te strijden met de wapenen der geest", zo beëindigde dr. A. Saalborn zijn referaat. Door het samensmelten der Vereniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbe dienden, de Christelijke Technici en van de Christelijke Werkmeesters tot één Christelijke Beambtenbond is uit de afge vaardigden uit deze drie landelijke organi saties een plaatselijk Beverwijks bestuur gekozeh dat er thans als volgt uitziet: voorzitter J. H. v. d. Schoor, secretaris P. J. Wories en penningmeester B. Ooster veen. Als districtspropagandist was reeds door het hoofdbestuur aangesteld de heer H. Bakker. De eerstvolgende ledenvergadering zal op 12 November in „Bellevue" worden ge houden. Als spreker zal de heer Van Ver- seveld uit Den Haag het onderwerp: „Onze beambtenbond in de ontwikkeling van het bedrijfsleven" behandelen. Gewoonlijk gaat de benoeming van een schoolhoofd zonder min of meer ernstige gebeurtenissen gepaard. Van wat echter aan de benoeming van een hoofd der Openbare Lagere school te Warder een piaatsje tussen Hoorn en Edam is voor afgegaan, dreigt de heer J. Kattestaart uit Castricum de dupe te worden. Een inmiddels door de burgemeester van Warder, mr. C. Kooiman ingesteld onderzoek werpt echter een geheel ander licht op de zaak. Zonder dat zij van elkaar wisten solli citeerden de Castricummers, de heren B. van der Poll en J. Kattestaart naar de va cant zijnde betrekking van hoofd van de Openbare Lagere school te Warder. Met de heer J. van Sloten uit Wervershoof kwamen zij op de voordracht voor met de heer Van der Poll als nummer één en de heer Kattestaart onderaan. Verleden week Donderdag kwam de Warder ge meenteraad bijeen, onder meer om een hoofd van de school te benoemen. In de avond werd de echtgenote van de burgemeester telefonisch bericht dat de eerste candidaat, de heer Van der Poll, zich terug trok. De echtgenote van de bur gemeester vertrouwde de mededeling niet en telefoneerde derhalve de Warder ge meente-ontvanger, die terstond het college c-n de raad van het bericht op de hoogte bracht. Wethouder De Haan geloofde het niet erg en ook elders in de raad stond men sceptisch tegenover de affaire. Een huisgenoot van de gemeente-ont vanger toog onderwijl naar het scheidende schoolhoofd, de heer G. J. J. Bennink en trof daar behalve de heer Van Sloten ook de eerste candidaat de heer B. v. d. Poll aan. Hij kon dus persoonlijk niet gebeld heb ben, evenmin als de tweede candidaat de heer Van Sloten. Bleef dus over de derde candidaat de heer Kattestaart, die uit het zwembad te Alkmaar waar hij de le den van de Castricumse Reddingsbrigade onderrichtte in het reddend zwemmen en de bijbehorende theorie tweepiaal naar het Warder gemeentehuis belde en wel eenmaal om 10 voor 9 en de tweede keer om 10 uur. Ook deze candidaat kan per soonlijk niet getelefoneerd hebben om 5 voor 8 daar hij op dat moment in het zwembad aanwezig is geweest, wat getui gen kunnen staven. Deze onverkwikkelijke geschiedenis heeft begrijpelijker wijze zowel in War der als in Castricum nogal wat stof doen opwaaien. Aanvankelijk koesterde de War der gemeenteraad ernstige bedenkingen tegen de heer Kattestaart, doch burge meester mr. C. Kooiman heeft zoals ge zegd door een inmiddels ingesteld onder zoek, ten aanzien van deze candidaat een andere voorstelling van zaken gekregen. Lezing over Albert Schweitzer Ds. Canr.egieter zal Woensdag 5 Novem ber in de Hervormde kerk een lezing hou den over dr. Albert Schweitzer, de geleerde die zijn menslievende arbeid nog steeds in Afrika verricht. De aanwezigen zullen verder door de vertoning van een film een indruk kunnen krijgen van het leven en werken van deze geleerde. VISSERIJBERICHT URK Door 70 vaartuigen werd Zaterdag aan de gem. visafslag aangevoerd: 411 pond aal en paling, prijs van 96 tot. 103 cent per p.; 4185 pond snoekbaars 44 tot 48 cent per p.; 167 pond baars 57 tot 66 cent per p.; 2370 pond voorn 8 tot 11 cent per p.; 49 manden bliek f3,70 per mand van ZVh kg. Het doek was Zaterdagavond in gebouw „Concordia" nog maar nauwelijks vijf mi nuten voor de opvoering van „Circus Knie" omhoo?, of het stond al vast dat de toneel vereniging „Concordia" uit Velsen-Noord de voor dit stuk vereiste romantische sfeer van het circusleven zou weten te benade ren. Het was direct precies raak: het sug gestieve décor, de bonte costuums en het fleurige gewemel der artisten, dit alles ge tuigde onmiddellijk van de juiste opvatting welke de regisseur L/ W. Boeree bij zijn leiding had toegepast. Als zovelen voor hem heeft ook Carl Zuckmayer zich tot het circusleven aange trokken gevoeld. Hij koos een episode uit het bestaan van de vermaarde familie Knie tot onderwerp van dit toneelstuk. Het speelt nog in de tijd van voor de vorige wereldoorlog, toen de eerste verschijnselen van de concurrentie der film voor het cir cus merkbaar werden en ook Karl Knie, de directeur van het gelijknamige circus, hiervan de nadelige gevolgen ondervond. Hij heeft met grote financiële moeilijk heden te kampen en het bezoek van de deurwaarder is reeds zo dikwijls herhaald, dat deze zich bijna als een huisvriend gaat beschouwen. Óndanks zijn voortdurende geldzorgen is Karl Knie een strikt eerlijk mens gebleven en het betekent dan ook een grote teleurstelling voor hem wanneer hy ontdekken moet, dat zijn dochter Ka- tharina van een nabij gelegen landgoed geregeld haver ontvreemdt, om haar lieve lingsezel in het leven te kunnen houden. Deze ontdekking heeft echter nog andere gevolgen, want de jonge landheer komt hierdoor met Katharina in contact en ge raakt zo onder de indruk van haar char mes, dat hij haar weet te bewegen een be trekking op zijn kasteel te aanvaarden. En hoewel Katharina het afscheid van de ver trouwde omgeving bijzonder zwaar valt, stemt zij uiteindelijk toch in deze grote verandering toe. En dan begint voor haar een nieuw leven, waarop de verdere han deling van dit stuk is gebaseerd. Bij deze opvoering van „Concordia" trek ken direct twee elementen de aandacht: de knappe regie en de opmerkelijke vertol king van Katharina door Dini Davidson. Regisseur Boeree had voor een weldoor dachte mise en scène gezorgd, waardoor de levendigheid steeds behouden bleef. Dini Davidson bleek over een grote dosis tem perament te beschikken. Haar plastiek was opmerkelijk fraai en gracieus; met haar korte, haast dansende bewegingen leek zij zo juist de piste te hebben verlaten. Alleen was zij soms even te onbeheerst in haar reacties; als zij dit bij de volgende opvoe ring weet te corrigeren, mag Dini Davidson er zich op beroemen een voor een dilettante hoogst opmerkelijke creatie te hebben ge leverd. Dat een rol niet altijd groot behoeft te zijn om op te vallen bewees mevrouw L. v. d. Pieterman-Wormsbecker, die als Bib- bo Strohscheider een waarlijk voortreffe lijke typering te zien gaf. Jac. Davidson verleende circusdirecteur Knie het vereiste overwicht. H. vae Lint begon in het eerste bedrijf bepaald zwak, maar wist zich daar na gelukkig te herstellen en deze landheer met het nodige aplomb weer te geven. Een aardige typering gaf C. Reehorst van de deurwaarder. De artisten van J. Worms- becker, A. Wegman en J. van Rumpt droe gen in belangrijke mate tot de circussfeer bij. Het speet ondergetekende werkelijk, dat hij deze boeiende en interessante voor stelling niet tot het einde heeft kunnen bij wonen en wegens verplichtingen elders de zaal bij de pauze moest verlaten. JAN VAN DAM. De Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben enige maanden geleden de aan dacht van de gemeentebesturen gevraagd voor het feit, dat de Haarlemse Orkest vereniging in moeilijkheden verkeert, zozeer dat haar bestaan op het spel staat. De overheidssubsidies zijn ontoereikend om het jaarlijks exploitatietekort te dekken. Dientengevolge bestaat het gevaar, dat het orkest zou moeten worden opgeheven. Dit zou in hoge mate te betreuren zijn, omdat de provincie buiten Amsterdam dqn van op hoog peil staande symphonie-muziek verstoken zou blijven, zo menen zeer terecht burgemeester en wethouders van Beverwijk. Onder leiding van het Provinciaal Be stuur zijn besprekingen gevoerd met ver tegenwoordigers van een aantal gemeente besturen, waarbij, behoudens een enkele uitzondering, alleen de gemeenten van meer dan 10.000 inwoners vertegenwoordigd waren. De gemeente Amsterdam, die haar eigen orkest heeft, is hierbij niet betrokken. Deze besprekingen hebben geleid tot de opstelling van een schema, op de basis waarvan de provincie en de gemeenten, als belanghebbenden in het culturele leven in de provincie, zich gezamenlijk voor de in standhouding van het orkest verantwoor delijk zouden kunnen stellen. Door het Provinciaal Bestuur wordt een jaarlijkse subsidie van 26.000,in het vooruitzicht gesteld. Het aandeel van de gemeenten houdt in de eerste plaats ver band met het inwonertal. Zodra het Provinciaal Bestuur voldoende blijken van medewerking zal hebben ver kregen, zal het de oprichting van een stichting bevorderen. De Beverwükse commissie van bijstand in het beheer van de onderwijszaken ge hoord, wordt Beverwijks raad voorgesteld te besluiten tot deelname in de gemeente lijke subsidiëring van het orkest overeen komstig bovenbedoeld schema. Voor het boekjaar 1 October 1952/53 zou de subsidie van Beverwijk bedragen 4.025.waarbij aangenomen wordt, dat het orkest in die gemeente vier symphonieconcerten zal geven. Tijdens de openbare vergadering van de raad in Beverwijk op Woensdag 5 Novem ber zullen worden behandeld: Voorstel tot wijziging van de verordening voor de toe kenning van een vergoeding van verplaat singskosten aan het onderwijzend perso neel; voorstel tot subsidiëring van het Provinciaal Orkest; voorstel tot het ver strekken van een crediet: a. voor uitbrei ding van de goederenmarkt, b. voor de bouw van een rijwielbergplaats bij Scheij- beeck; Prae-adviesmaar aanleiding van een adres van A. Minneboo; interpellatie door de heer Van Dorp met betrekking tot de verwijdering van de geniesluis in het Zij kanaal A van het Noordzeekanaal. Voor de bezoekers van de Jeugdherberg „Assumburg" heeft Zaterdagavond: de journalist Frits Kief op onderhoudende wijze het een en ander verteld over zijn ervaringen, opgedaan op zijn reis door Joegoslavië. Hij belichtte uitvoerig de economische en sociale ontwikkeling, die dit land vooral na de oorlog heeft doorge maakt De Joegoslaven, aldus de heer Kief, zijn van oorsprong boeren, wie het zeer moeilijk is, iets omtrent techniek en in dustrialisatie aan het verstand te brengen. Met enkele anecdotes smukte de heer Kief zijn verhalen op, zodat de, voornamelijk jonge, trekkers soms schaterden van het lachen. Na de thee beantwoordde de inleider enkele hem gestelde vragen, waarbij ook de Joegoslavische dansgroep ter sprake kwam, die ons land bezocht heeft. De mensen daar zijn trots op hun vrijheid, voelen nationalistisch en zijn kinderlijk van opvatting. Al deze karaktertrekken komen in hun dansen tot uiting, waarmee de heer Kief ook op de culturele kant van de bevolking terecht kwam. Al met al een avond, die niet licht ver geten zal worden door hen, die aanwezig waren. De volgende keer, dat „Assumburg" een spreker binnen de poorten heeft is Zaterdag 29 November. Dr. A. J. van Leusen uit Velsen houdt dan een praatje over „Arbeidsvreugde". Er kan niet veel goeds gezegd worden van de wedstrijd van Zaterdag tussen de voetbal teams van WIJ en Kennemerland en het is dan ook niet te verwonderen dat WIJ de onderste plaats heeft bereikt. Het zal een hele toer worden zich vóór het einde van de competitie omhoog te werken. Er zat ook deze middag, behoudens enkele korte perio den, weinig vaart in de ploeg. Daar ook Kennemerland voor rust niet tot scoren kwam, begon de tweede helft met blanke stand. Al vrij spoedig kreeg Kennemerland een 20 voorsprong, maar Veldman bracht de spanning weer even terug door een tegen- goal (1—2). Even kwam er een opleving, waar echter geen doelpunten uit ontstonden, toen verslapte het spel van WIJ weer. Ken nemerland kwam op vrij goedkope manier aan het derde doelpunt, doordat één der VVIJ-backs de bal in eigen doel schoot. Tegen deze teleurstelling kon WIJ niet op en zij gaf zich gewonnen. Kennemerland buitte dit uit en bracht met nog twee doel punten de stand op 1—5. De overige uitslagen waren: IJmuiden 3— ETO 40; IJmuiden 5Energie 15. Junioren: IJmuiden a—SIZO a 0—1. De overige wedstrijden werden afgelast. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 3 op 3 November KW 7 25 k.; KW 9 12 k.; KW 47 120 k.; KW 78 17 k.; KW 173 50 k.; KW 123 17 k KW 42, 50 k.; KW 176 140 k.; KW 130 5 k. KW 151 35 k.; KW 22 15 k.; KW 45 15 k.; KW 170 17 k.; KW 70 17 k. Uit halve vleet: KW 5 34 k.; KW 73 140 k.; KW 147 10 k.; KW 54 60 k.; KW 32 140 k.; KW 39 85 k KW 40 50 k.; KW 175 60 k.; KW 56 25 k.; KW 138 155 k. uit 30 netten; KW 18 60 k. uit 32 netten; KW 20 80 k. uit 40 netten; KW 161 120 k. uit 30 netten; KW 83 12 k. nog 20 net ten halen; KW 122 60 k. nog 30 netten halen; IJM 74 100 k. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 58 kantjes. Scheveningen: 58 kantjes. Katwijk: 58 kantjes. GEEN BESOMMINGEN. Hedenmiddag om half een waren er nog geen besommingen bekend gemaakt. Dit bedrag ligt ongeveer 2800,hoger dan dat hetwelk tot dusver door de ge meente jaarlijks ten behoeve van de HOV en de door haar ter plaatse gegeven con certen is bijgedragen. Altair, 31 te Bahia. Amstelkroon, pass. 31 ten Z. Socotra. Anmenkerk, 31 v. Sydney n. Aden. Alamaka, 31 v. Bahrein n. Rotterdam. Altolrëo, 31 v. Montevideo n. Paranagua. Alderamin, 31 v. Kuwait te Bahrein. Aligendb, pass. 31 Flndsterre n. Anitw. Alhena, 1 Nov. v. Buenos Aires te Rotterdam Argos, 1 Nov. v. Napels le Salonikl. Amedijk, 31 v. New York n. Rotterdam. Aagtedijk, 31 te Norfolk. Alblasserdijk, 1 Nov. te Antwerpen. Areiudsdijk, 31 te Philadelphia. Arkeldijk, 30 v. Galveston naar Rotterdam. Aldegonde, 31 van Bangkok naar Pladju. Aiudra, 31 370 m. ZO. Suez. Axeldijk, pass. 31 Vlissingen n. Anitw. Adinda, 1 v. Pladju te Singapore. Aldabi, pass. 31 Recife n. Rio de Janeiro. Amstelland, 31 nog te Montevideo. Bonaire, 1 Nov. te Paramaribo. Bawean, 31 1-10 m. ZO. Padanig. Bloemfontein., 31 100 m. N. Kp. Blanco. Blommersdijk, 31 450 m. W. SciMy's. Blijdendijk, 31 225 m. Z. Cp. Race. Boschfontein, 31 230 m. Z. Guardafui. Ceram, pass. 31 Guardafui n. Aden. Corilla, 31 v. Singapore voor anker rede Bombay Cottica, 31 v. Amsterdam n. Georgetown. Caltex Delft, 31 85 m. O. Kp. de Gata. Caltex Pernis, 31 45 m. NW. Kp. Bougaroni. Caltex The Hague, 31 55 m. O.NO. Oran. Caltex Utrecht, 31 GO m. NW. Oporto. Don-gedij k, 31 v. Rotterdam n. Vancouver. Dalerdijk, 31 van Tacoma. Delfshaven, 31 85 m. O.NO. Kp. Frio. Eendracht. 31 v. Mersin te Latsy. Erinna, l Nov. v. Miri te Singapore, verw. Esso Den Haag, 1 Nov. v. Aruba te R'dam. Esso Rotterdam, 31 260 m. ZW. Flores. Eos, 1 van Hamburg te Bremen. Farsea. 1 Nov. v. Aden n. Genua. Farmsum, 31 v. Narvik n. Mobile. Friesland (SSM), 31 t.h.v. Viigo. Felipes, 31 v. Pladju n. TJllatjap. Gaasterkerk, l Nov. v. Antwerpen. Garoet, 31 v. Rotterdam n. Bremen. Gouwe. 31 te Brunsbüttel. Gooiland, 31 van Recife. Gouwe, pass. 1 Nov. Holtenau. GadiMa, pass. 31 Skerries. Gordias, pass. 31 Kp. St. Vincent. Ha uier wijk, pass. 31 Sfcromjboli n. Port Said. Hermes, 31 v. Carupano n. Pampatar. Japara ;KRL), 1 Nov. Beyrouth verw. Japara (KPM), 31 240 m. Z. Kp. Padaran. Karsik, 31 v. Soeraibaja te Semarang. Kalabahi, 31 van Sanni n. Biak. Kota Gede, 31 v. Soerabaja n. Semarang. Limburg, 31 v. Port Said n. Halifax. Lieve Vrouwekerk, 1 Nov. Khorramshar te Basrah. Linge, 31 van Hernosand n. Zaandam. Leerdam, 21 te Baltimore. Laertes, 1 dwars Port Soedan. Leersum, 31 250 m. O.ZO. New York. Lekhaven, 31 v. Hamburg te Antw. Lissekerk, 31 SO m. ZW. Ouessant. Loosdrecht, 31 45 m. ZO. Muscat. Loppersum, 31 dwars Vigo. Liseta, 31 v. Pladju op rede Manggar Billiton. Meerkerk, 31 v. Chittagong n. Rotterdam. Maas, 31 v. Rotterdam n. Bordeaux. Maaskerk, 31 v. Novoredondo n. Lobito. Mariekerk, 31 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Marisa, 1 Nov. v. Kaapstad te Durban. Min.jak, 31 v. Ambon naar Gorontalo. Molemkerk, 31 60 m. O.ZO. Ouesant. Myonia, 31 370 m. NW. Cocos eil. Manoeran, pass. 31 Oporto. Mentor, 31 v. Piraeus n. Alexandrië. Nieuw Amsterdam, 31 v. New York n. R'dam. Noor dam, 31 410 m. W. Sciliy's. Nestor, 31 120 m. v. Pta del Gada. Oranjestad, nacht 31 Oct.-l Nov. v. Curasao naar La Guaira. Ophir, 31 v. Tj. Priok n. Belawan. Ondina, pass. 31 ten Z. Kreta. Parkhaven. 1 Nov. v. Las Paimas. Poseidon. 31 v. Amsterdam te Curacao. Prins Willem III, 31 750 m. O. Belle Isle. Prins Willem v. Oranje, 31 760 m. O. Belle Isle. Roepat, 31 te Belawan. Rotula, 31 v. Punta Cardon te Curasao. Reyniers, 31 v. Menado n. Toll Toli. Stad Arnhem, l Nov. ca. 16 u. v. Kirkenaes aan de Hoek v. Holland verw. Sliedi-echt, pass. 31 Tobago. Stad Leiden, 31 v. Willemstad. Stad Schiedam, 1 Nov. v. Lulea r.. Amsterdam. Stad Vlaardingen. 1 Nov. v. Emden te Wabzna. Stad Arnhem, 1 Nov. ca. 12 u. v. Kirkenaes aan de Hoek v. Holland verwacht. Stad Alkmaar, 1 Nov. v. Narvik n. Rotterdam Sabang, 1 v. Soerabaja te Bandjermasin. Stanvac Talang Akar, 31 v. Singapore. Straat Makassar 31 220 m. ZW. Sabang. Saidja, 31 te Pladju. Saparoea, pass. 31 Oporto. Schie, 31 Tel Aviv n. Limasol. Singkep, 31 100 m. Z. Kreta. Tibia, pass. 31 Cairns. Tara, 31 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Tabian, 28 v. New Orleans n. Oharleston. Teiresias, pass. 1 Nov. Gibraltar n. Londen. Thalatta, 31 v. Thameshaven n. Perz. Golf. Tankhaven III, 1 v. Sungeigeron® te Belawan. Tankhaven I, 1 v. Belawan te Sungeigerong. Tjibodas, 31 v. Semarang n. Soerabaja. Tjiluwah, 31 v. Makassar n. Balikpapan. Veendam. 31 v. New York te Rotterdam. Willem Ruys, 31 v. Tj. Priok n. Rotterdam. Willemstad, 31 v. Dover n. Madeira. Winsum, 31 v. R'dam n. Civita Vecehia. Waal, 1 Nov. v. Rotterdam n. Tamger. Westerdam. 31 450 m. O. Cp. Race. Westland, 31 v. Las Paimas. Willem Barendsz, 1 Nov. v. Amsterdam n. Kaap stad via Curacao. Waingapoe, 31 v. Tj. Priok n. Cheribon. Wonosari, 31 200 m. N. Guardafui. IJsel, 1 v. Lattakia op rede Yerakini. Zeeland (KRL), verm. l Nov. ca. 12 v. R'dam n. Tj. Priok. Zuiderkruis. 31 100 m. NW. Lissabon. Zeeland (SSM), v. Blyth te Hamburg en verm. 1 Nov. v. Hamburg n. de Humber. Zonnewijk, 31 120 m. NO. Bermuda. Schepen met passagiers, emigrerenden en repatriërenden Aldabi, 4 Nov. Rio de Janeiro verw. Alhena, 1 Nov. v. Buenos Aires te R'dam. Alnati, 31 Rio de Janeiro verwacht. Bonaire. 1 Nov. te Paramaribo. Boskoop. 28 te Antwerpen. Cottica, 7 Nov. Madeira verwacht. Fairsea, verm. 29 Nov. v. Rotterdam n. Sydney. Groote Beer, l Nov. v. Rotterdam te Halifax verwacht. Indrapoera, verm. 4 Nov. Makassar n. Balik papan. Joh. v. Oldenbarnevelt, verm. 11 Nov. v. Am sterdam n. Melbourne. Maasdam, 5 Nov. Cobh 6 Nov. Southampton n. Le Havre 7 Rotterdam verw. Nieuw Amsterdam, 7 Nov. Southampton n. Le Havre 8 Rotterdam verwacht. Noordam, 3 Nov. v. New York te Rotterdam verwacht. Oranje, 5 Port Said verwacht 19 Tj. Priok verw. Oranjestad, 31 te Aruba. Rijndam, 6 Halifax 8 New York verwacht. Sibajak. 2 Nov. v. Rotterdam te Wellington verwacht. Veendam, 31 v. New York te Rotterdam. Waterman, 6 Nov. v. Rotterdam te Wellington verwacht. Westerdam, 3 Nov. v. Rotterdam te New York verwacht. Willem Ruys. 1 Nov. Singapore verwacht Willemstad, 5 Madeira verwacht. Zuiderkruis, 2 Nov. Las Paimas verwacht KLEINE VAART Actinia, 31 v. Hull te Antwerpen. Birmingham, l v. Amsterdam te Rotterdam. Calanid, 1 van Rafso n. Wishech. Express. 30 v. Parijs naar Rotterdam. Frisia, 2 v. Port Lyautey te Sete verw. Henrlëtte, 31 v. Kopenhagen n. Antwerpen. Matthew, 1 v. Biliingham te Rochester. Monica, 3 v. Newcastle te Nyland verw. Noord, verm. 1 v. Isle of Grain n. Ipswich. Vrede, 31 v. Rafso n. Wisbech. Walenburgh, 31 v. Por Lyauey n. Bordeaux. SLEEPVAART Ebro, 31 v. For Aleza naar Dakar. Humber met stoomschip pass, l Dungeness. Loire, met s'o^mschip 31 v. Calcutta n. Gent" Thames, met siooinschip pass, l Durvggeness.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 8