Geen nieuwe stad bij IJmond, wel veel meer mensen ABDIJSIROOP HOOGTEZON Wereldnieuws Om de toekomst van Kennemerland Ten Noorden van het Noordzeekanaal wordt de grootste uitbreiding verwacht De radio geeft Donderdag Suikerbietenoogst een record Mr. D'Ailly naar Australië vertrokken PANDA EN DE MEESTERDOKTER In October een tekort in de Betalingsunie zo 2 Zwakke luchtpijpen Plan voor hotel van 150 bedden in de hoofdstad Ambacht over herziene omzetbelasting Aanvaring tussen Duits en Deens schip Faillissementen Voorlopige surséance van betaling verleend „Eens zien en horen hoe emigranten het maken" Kerkelijk Nieuws Oratorium in veilinghallen van Aalsmeer 'n Vers pakje „POXY' even van de geur genieten ja.dat is een Amerikaan Voor het eerst na een jaar oclt io Aet w: Spin doet de deur dicht WOENSDAG 5 NOVEMBER 1952 DE TOEKOMSTIGE UITBREIDING van het Hoogovenbedrijl te IJmuiden, mede als gevolg van de verwezenlijking van de „Breedband" en de ontwikkeling van één of meer researchbedrijven op chemisch-tech- nische basis, zet de planologische diensten van Rijk en provincie, om nog maar te zwijgen van de diensten der betrokken gemeenten in midden- Kennemerland, voor grote vraagstukken. Hoe zich de IJmond Noord en in groter verband Kennemerland zal ontwikkelen, is moeilijk te zeggen; dat er zich rond de be staande plaatsen echter een omvangrijke industriebevolking zal gaan vestigen, lijkt wel als een paal boven water te staan. Een totaal aantal van ruim tweehonderdduizend zielen voor de streek tussen Velsen en Uit geest is bijvoorbeeld een voorspelling, die op dit moment moeilijk te verdedigen is, hoewel men mag aannemen, dat 150.000 dicht bij de waarheid komt. Het blüft overigens ook gevaarlijk, te zeggen, tot welk totaal aantal werknemers de Hoogovens zich zullen kunnen uitbrei den er zijn de laatste dagen cijfers in de orde van grootte van 20.000 genoemd want op dit moment is nu eenmaal niet te bekijken, hoe zich de wereldstaalmarkt, het plan-Schuman en vele andere omstan digheden, die hierbij een rol spelen, zullen ontwikkelen. Geen nieuwe stad Binnenkort zal hierover door de overheid een publicatie verschijnen, waaruit zal blijken, dat bepaalde cijfers, die op dit moment de ronde doen, beslist onjuist zijn. De plannen, welke voorlopig nog in de portefeuilles der verschillende openbare diensten hierover rusten, spreken niet van een massale nieuwe stad in Kennemer land Noord. Wel zal er zich ongetwijfeld een groei van de woongebieden ten Noor den van het Noordzeekanaal voordoen, vooral nu de tunnel dichterbij komt en de pontveren dus op den duur niet meer be lemmerend werken. Hoe de staatsrechte lijke indeling dier nieuwe woongebieden gaat worden, is echter nog niet te zeggen: hier is reeds elf jaar lang de commissie- Ter Veen mee aan het werk, wier werk meermalen door de grote structurele ver anderingen in Kennemerland wordt ach terhaald. Velsens voor- en nadelen De gemeente Velsen is aan de ene kant een aantrekkelijke plaats voor de bouw van niéuwe woongebieden ten dienste van de arbeiders der toekomst in feite hoeft men hier slechts duin af te graven, om niet al te dure bouwgrond braak te leggen, maar aan de andere kant is het behoud van de recreatiegebieden zulk een voor name rol gaan spelen, dat men zich steeds meer op dit punt gaat bezinnen. Daar volgt dus min of meer uit, dat de gronden ten Noorden van het kanaal in eerste instantie eerder in aanmerking zou den komen voor deze massale huizenbouw. Daar zit de tuinbouw er echter meer en meer tussen: als er geen oplossing gevonden wordt voor ettelijke tuinbouwbedrijven, die ergens anders nieuwe cultuurgronden zouden moeten vinden, loopt het in hevige mate spaak. Maar als waakster voor de be- ADVERTENT1E Vatbaar voor vocht en tocht? Niet nodig de hele winter te hoesten! Neem bij de minste klacht de snel werkende, verzachtende, slijmoplossende AKKER'S 's werelds beste hoestsiroop HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed 8.00 Nieuws. 8.15 Hoogmis. 9.40 Schoolradio. 10.00 Muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Con cert. 12.30—12.33 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Pianorecital. 14.00 Prome nade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Platen. 18.35 Op de Stelling. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Platen. 19.45 Toe spraak. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Vragen aan voorbijgangers. 22.00 Reportage. 22.15 Viool en Mozartvleu- gel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.30 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Amusementsmuziek. 12.00 Orgel. 12.25 In 't Spionnetje. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het Bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Ontmoetingen met Christopher Blaze, hoorspel. 14.35 Orgel concert. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Tussen vier en vijf. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Mili taire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Regerings uitzending: Mr. H. J. Wijnmaalen: Het ar beidsrecht in Indonesië. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Oskestconcert. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Jazzmu ziek. 19.40 Orgel en zang. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest. 21.15 Een partij schaak, hoor spel. 22.25 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Gevarieerde muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor de landbouwers. 12.42 Koorzang. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuziek. 14.00 en 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Der Freischütz, opera (platen). 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinde ren 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19 00 Nieuws. 19.40 Causerie. 19.50 Platen. 20 00 Voor de mannen. 20.20 Verzoekpro gramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoek programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. langen van de tuinbouw is in deze grootse vorming van een nieuw gewest een provin ciale agrarische commissie ingeschakeld de onteigening van tuinbouwgronden zal dank zij deze commissie binnen de rede lijke perken gehouden kunnen worden. Arbeiders verder-op Het is vrfjwel ondenkbaar, dgt Kenne merland, met inbegrip van de bollenstreek, alle arbeiders voor het in de toekomst nog verder uitdijende Hoogovenbedrijf zal kunnen leveren ongetwijfeld moeten er uit andere woongebieden mensen worden aangetrokken. Voorlopig blijft het evenwel nog een open probleem, of men in dit ver band beter de bestaande en gezonde platte landskernen zal kunnen handhaven de arbeiders dus laten forensen met alle be zwaren van dien of dat bepaalde bevol kingsgroepen in hun geheel naar de IJ mond moeten worden overgebracht. Aan de opbouw van Seoel werken ook vrouwen mee. Met haar hamertje breekt deze vrouw stenen uit vernielde muren. Zij draagt haar kind op haar rug. Reeds nu staat vast dat de suikerbieten- oogst van dit jaar wat de opbrengst be treft, recordcijfers oplevert. Terwijl de bietencampagne nu ongeveer op de helft van haar duur in volle gang is en bij vele boeren nog bieten in het land zitten, is al met zekerheid te zeggen, dat vorige records van gemiddelde opbrengst per hectare (4700 kg) gebroken zijn. Hier en daar oogstte men zelfs 65.000 tot 70.000 kg van één hectare! Voor de boeren en suikermaatschap pijen betekent dit dat ér flinke winsten worden gemaakt temeer daar het suiker gehalte der bieten ook al boven het ge middelde van voorgaande jaren ligt (17 tot 19 Hoewel het weer allesbehalve mee werkt en daardoor vele op mankracht aangewezen landbouwers meilijkheden hebben met het werven van bietenrooiers, is iedereen tevreden. Men ziet met grote belangstelling uit naar het ogenblik, waar op de totaalcijfers van de oogst het uit eindelijk resultaat doen blijken. Naar de directie van het Amsterdamse „Astoria"-hötel mededeelt ligt het in haar voornemen een hotel te doen verrijzen op het terrein tussen het huidige „Astoria" en „Carlton" aan de Vijzelstraat. Het nieuwe hotel zal ruim 150 bedden bevatten, onge veer VA millioen gulden kosten en 10.000 kubieke inhoud krijgen. ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR H. J. MAERTENS N.V. Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 De Centrale van Vakorganisaties in Mid den- en Kleinbedrijf heeft in een brief aan de Tweede Kamer de bezwaren kenbaar gemaakt, welke in het midden- en klein bedrijf bestaan tegen het Wetsontwerp Omzetbelasting 1952. In het adres wordt er aan herinnerd, dat minister Drees bij de beantwoording van vragen van de heer Hooy (KVP) over de compensatie van de werkloosheidsverzeke ringspremie, de aandacht heeft gevestigd op de gunstige mogelijkheden, welke de herziening van de omzetbelastingwetgeving voor de middenstand inhield. „Gebleken is echter," aldus de centrale, „dat het wetsontwerp alleen gunstige mo gelijkheden voor de détailhandel inhield, maar dat daarentegen het ambacht aan een ernstige verzwaring van lasten wordt onderworpen." Dat laatste geldt blijkens in het adres vermelde gegevens vooral smede rijen, constructie- en machinereparatiebe drijven, fabricage van dameshoeden, de vakfotografen en de bakkers. Raad voor de Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de aanvaring tussen het Duitse m.s. Vesta en het Deense s.s. Otto Petersen op 17 September cp de Nieuwe Waterweg bij VIaardingen. Bij de aanvaring geraakte een 19-jarige matroos uit Bremen in zijn hut op het achterdek van de Vesta be kneld. Toen het achterschip zonk kon hij niet meer gered worden. De Vesta is half October gelicht. Als getuigen werden gehoord de zee- loods W. van D. die zich aan boord van de Vesta en de rijksloods C. W. B. die zich op de Otto Petersen bevond. Naar de mening van Van D. heeft de loods van de Otto Petersen de toplichten van de Vesta aangezien voor geleidelich- ten aan de wal. De loods van de Otto Petersen was van mening dat de Vesta te veel de Noord zijde heeft gehouden. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart stemde in met de mening van de loods van dé Vesta. De schuld van de aan varing lag zijns inziens bij de Otto Peter sen. De raad zal schriftelijk uitspraak doen. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: P. Schuijt, timmerman, Bisschop Ottostraat 17, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. G. J. H. de Leeuw, ad vocaat en procureur te Haarlem. Chr. A. Duijn, koopman, Burgerstraat 52, Beverwijk. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. H. Colenbrander, advo caat en procureur te Beverwijk. Wegens gebrek aan actief werden opgehe ven de faillissementen van: S. J. Nijssen, handelende onder de naam of firma J. Nijssen, Was- en Strijkinrichitng, Scheepmakersdijk 23, Haarlem, wonende Cre- merplein 22. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. D. A. Viskil, advo caat en crocureur te Haarlem. G. L. Thuis, Marktplein 1 b, Hoofddorp, zaakdrijvende aan de Beetslaan 14. Rechter commissaris: mr. L. W. M. M. Drabbe. Curator: mr. H. Jonker, advocaat en procu reur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het faillis sement van: J. H. de Vilder, aannemer, Po pulierenlaan 121, Beverwijk, handelende onder de naam Aannemersbedrijf J. H. de Vilder en Zn. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. Th. G. A. Mulder, advocaat en procureur te Beverwijk. Bij beschikking van de Haarlemse recht bank is voorlopig surséance van betaling verleend aan: 1. Pieter van Houten Sr., wo nende Parkstraat 14, Zaandijk; 2. Pieter van Houten Jr., wonende Zaanweg 14, Wormer- veer, zijnde de enige vennoten van de ven nootschap onder firma Machinefabriek firma P. van Houten, gevestigd Zaanweg 1617 te Wormerveer, met benoeming van mr. F. W. van Dijk, advocaat en procureur te Amster dam, wonende Tuinstraat 3, Zaandam, tot bewindvoerder. Het verhoor van de schuld eisers is bepaald op Maandag 5 Januari 1953 des namiddags te 2.15 uur. Een ongeveer 20-jarige jongeman stapte gisteren een winkel van een boekbinder in de Raephorststraat te Rotterdam binnen, sloeg de boekbinder met een ijzeren lijmpot op het hoofd en verdween met de vrij ge ringe inhoud van de geldlade. De boekbinder, die aan het hoofd gewond was, is in een ziekenhuis verbonden. Met het KLM-toestel „Vlaardingen" is gisteravond om klokslag negen uur Am sterdams burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly van Schiphol naar Sylney vertrokken. „Mijn reis moet worden beschouwd als een tegenbezoek aan burgemeester Ernest o'Dea van Sydney, die begin van dit jaar in Amsterdam was" vertelde mr. d'Ailly op het het vliegveld. Het programma, dat de burgemeester in Australië krijgt af te werken is hem nog niet bekend. „Ik ga waarschijnlijk naar Tasmanië en de staat Victoria", zei hij. Amsterdams burgemeester neemt een hele koffer met pakjes voor Nederlandse emigranten in Australië mee. „Ik hoop in Australië eens te zien en te horen hoe de Nederlandse emigranten het maken. Emigreren is werkelijk niet mak kelijk meer en ik ben zeer benieuwd nu van de mensen zelf iets te vernemen", vertelde hij. In de bagage van de burgemeester za ten ook enkele afbeeldingen en kaarten van Abel Tasman en Dirk Hertogs, twee Nederlanders, die in vroeger jaren in Australië Belangrijk pionierswerk hebben verricht. Mr. d'Ailly vertelde, dat hij de kaarten bij een speurtocht door het ge meente-archief had gevonden en ze nu in Sydney gaat aanbieden. Burgemeester d'Ailly wordt op 25 No vember in Nederland terug verwacht. Ned. Herv. kerk Beroepen door de generale synode tot predikant voor buitengewone werkzaam heden (voor de arbeid op het zendingsveld te Nieuw-Guinea) ds. J. Sierat, hulppre diker te Steenderen. Beroepen te Elburg G. H. van Kooten te Brandwijk. Aangenomen naar Muiderberg, N. v. Eg- mond, cand. te Rijnsburg naar Rotter dam-Kralingen (vac. G. A. Pott) Th. G. Vollebregt te Ermelo. Bedankt voor Zwijndrecht, J. H. Mulder te Rotterdam-Charlois voor Rijssen (toez.) G. H. van Kooten te Brandwijk. Benoemd tot Geestelijk verzorger van de gerepatrieerden in de provincies Gronin gen, Friesland en Drente, J. C. van Veen voorheen predikant bij de prot. kerk te In donesië. Geref. kerken Beroepen te Woldendorp C. Morgen stern cand. te Groningen. Aangenomen naar 's-Gravenhage-Moer- wijk (2e pred.pl.) H. Pol te Boskoop naar Winschoten E. Verburg te Workum naar Lexmond. W. Kats, cand. te Hoo- geveen die bedankte voor Neede, Olde- markt, Westeremden en voor Witmarsum. Bedankt voor Winschoten J. T. Bakker te Oude en Nieuwe-Bildtzijl. Beroepen te Pingjum en Zurich, B. Went- sel, cand. te Ridderkerk. Bedankt voor Grootegast (2e pred.pl.) K. Welbedacht te Scharnegoutum. Beroepen te Ezinge, C. Morgenstern, cand. te Groningen te Marknesse, G. M. W. Steen te Balk en Wyckel. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Meppel-Assen L. Laurens te Stavoren. Evang. Luth. kerk Drietal te Edam L. C. C. Grabandt te Wildervank, J. A. Boskam te Ede en C. F. S. Stenenga te Zwolle. Beroepen te Monnikendam (toez.) ds. J. C. Hamel. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Nieuwer Amstel H. D. van Herksen te Onnen. Aangenomen naar Gorinchem W. Borg- dorff, cand. te Overschie die bedankte voor Alkmaar, Arum, Drogeham-Harkema-Op- einde, GrootegastGerkesklooster, Stroo- bos, Kommerzijl-Niezijl, Musselkanaal- Tweede Exloermond, Nijmegen, Rozenburg en Wieringermeer. Geref. gemeenten Beroepen te Tricht F. Mallan te Brui- nisse. Baptisten gemeente Aangenomen naar Melbourne (Austra lië) A. A. Hardenberg te Hengelo (Ov.). Chr. Geref. kerken Bedankt voor Ouderkerk a. d. Amstel P. op den Velde te Murmerwoude. Zaterdag 15 November zullen de samen werkende verenigingen „Halleluja" en „Zang en Vriendschap" te Aalsmeer en de „Kennemer Oratorium Vereniging" te Haarlem, onder leiding van de Haarlemse dirigent Piet Halsema, in de Centrale Aals- meerse Veiling het oratorium „Paulus" van F. Mendelssohn Bartholdy uitvoeren. Medewerking verleent het Zuidhollands orkest uit Den Haag. De veilinghal, waarin dit evenement zal plaats hebben gn waarin reeds meer malen oratoria worden uitgevoerd is bekend door zijn prachtige acoustiek. Uit voeringen in deze bijna immense ruimte trekken dan ook steeds honderden muziek liefhebbers, zelfs uit de verre omtrek. ADVERTENTIE 9. „Wel", mompelde Panda, „als Joris werkelijk de beroemde dokter Esculapus is, die bij de koning wordt ontboden, dan zal ik hem graag helpen. Maar ik geloof er nog niets van, vóór hij mij de konink lijke oproep heeft laten zien". Weinig ver moedde Panda, dat Joris op dat ogenblik een bezoek bracht aandr. Esculapus. „Ik wil de dokter dadelijk spreken", zei Joris tot de huisknecht, die op zijn bellen de deur geopend had. „De dokter heeft het druk", antwoordde de knecht, „de oproep, die hij heeft ontvangen om zich naar het koninklijk paleis te begeven teneinde ko ning Leo te onderzoeken, kwam nogal on verwacht. De dokter moet nu met spoed alles voor dit bezoek in gereedheid bren gen". „Juist", sprak Joris, „en daarom moet ik onverwijld de dokter spreken, ik ben namelijk de afgezant van de koning". Na deze mededeling werd Joris natuurlijk met spoed bij de dokter toegelaten. „Dr. Esculapus?", zei hij, vol zwier de spreek kamer van de beroemde dokter binnen tredend, „ik ben baron Goedbloed, afge zant des konings. Ik verzoek u mij de ko ninklijke oproep te tonen, die u kortelings hebt ontvangen". In October heeft het betalingsverkeer tussen Nederland en de overige landen van de Europese Betalings Unie een tekort van ongeveer drie millioen gulden opge leverd, aldus de voorlopige gegevens, die werden toegevoegd aan de verkorte balans van 'de Nederlandse Bank per 3 November. Na een jaar lang behoorlijke overschot ten te hebben vertoond laat dit betalings verkeer thans voor het eerst een tekort zien, zij het van bescheiden omvang) In September was het overschot, vergeleken met de voorafgaande maanden, al gering, namelijk 4 millioen gulden. De weekstaat van de Nederlandse Eank werd gekenmerkt door het eind van deze maand, ten gevolge waarvan de biljetten- crculatie is opgelopen van 2945.6 tot 3006.8 millioen gulden. De netto deviezen-reserve is deze week niet gestegen. Zij heeft een bescheiden verlies vertoond en bedraagt nu 2289.2 millioen gulden. (Vorige week 2291.6 mil lioen). Record. Volgens Reuter zijn Maandag 34 Oost-Duitse politiemannen naar West- Berlijn uitgeweken, het hoogste aantal dat tot nog toe op een dag de sector grens passeerde. Verantwoordelijkheid. De Perzische Madjlds heeft Dinsdag een wetsontwerp aangenomen, waarbij de regering wordt gemachtigd, ex-premier Ghavam es Soeltaneh te vervolgen en te be straffen voor de incidenten van 21 Juli. Ghavam es Soeltaneh wordt verant woordelijk gesteld voor het omkomen van 24 personen bij deze relletjes. Op de avond van 21 Juli trad hij af als eerste minister. Geen vrouwen. De Synode der Lutherse Kerk in Beieren heeft een voorstel af gewezen, volgens hetwelk voortaan ook vrouwen in de Synode gekozen zou den kunnen worden. In de Synoden der meeste andere landelijke kerken in Duitsland hebben sedert geruime tijd vrouwen zitting. Nazi-pensioen. Hinrich Lohse, een van Hitiers meest vertrouwde medewer kers, zal op grond van een uitspraak van een rechtbank in Sleeswijk voort aan per maand 270 markt pensioen ontvangen. Lohse was „rijkscommissa ris in de Baltische landen, daarnaast rijksverdelingscommissaris, generaal bij de SA gouwleider en opperpresi- dent. Hij werd door een zuiveringsge recht in Bielefeld aanvankelijk tot tien jaren gevangenisstraf veroordeeld, ont kwam echter naar Sleeswijk-Holstein, waar het zuiveringsgerecht hem milder beoordeelde. Hij werd door dit gerecht ingedeeld in groep 3 der belaste per sonen, hetgeen met zich brengt, dat hij recht behoudt op het vierde deel van zijn nazi-pensioenrechten. Baconconferentie. In Londen wordt verno men dat de onderhandelingen over een nieuw baconcontract tussen Nederland en Engeland in de loop van de volgen de week zuLlen eindigen. Er zouden concrete voorstellen gedaan zijn, die de Nederlandse vertegenwoordigers ter overweging door de Nederlandse rege ring naar den Haag hebben gezonden. Triest. Volgens het Joegoslavische nieuws bureau Tanjoeg, heeft de Joegosla vische regering Dinsdag een nota aan de Italiaanse gezant in Belgrado over handigd, waarin geprotesteerd wordt tegen de „gedeeltelijke annexatie van de „A-Zóne" van het vrije gebied van Triest door Italië". De Joegoslavische regering verklaart zich nogmaals be reid gezichtspunten over deze kwestie uit te wisselen om tot een „redelijke overeenkomst" te komen. Mau Mau. In Kenya zijn Dinsdag de laatste dag van het bezoek van de Britse minister van Koloniën Lyttelton aan de door de Mau Mau geterroriseer de gebieden twee nieuwe moorden door leden van deze anti-blanke orga nisatie bedreven. De beide slachtoffers waren inheemsen, een hoofdman van de Kikoejoes en een inheemse politie man. Beiden werden door eeri tiental mannen uit een hinderlaag aangevallen en met messen gedood. De politie legde beslag op een doos met symbolen van de Mau Mau, honderd staven spring stof en een aantal ontstekingsappara ten. Nestor. Mevrouw Maria Spaak, de 79- jai-ige moeder van de Belgische ex- premier en socialistenleider Paul-Henri Spaak, is thans het oudste lid van de Belgische Senaat, nu de 86-jarige Ka tholieke leider Cynel van Overbergh is afgetreden. Overweg. Bij Basse-Indre, tien kilometer van Nantes (Frankrijk) is Dinsdag een Dieseltrein in voile vaart ingereden op een tankauto met stookolie, die door panne op een onbewaakte spoorweg overgang op de rails was blijven ste ken. Vijf personen kwamen om het le ven, een vijftiental liep verwondingen op. De inzittenden van de tankauto hadden zich in veiligheid kunnen bren gen. Onderduiker. Georges Hilaire, secretaris generaal van het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken in de regering van Pierre Laval van 1942'44, heeft zich bij de gerechtelijke autoriteiten ge meld. Hij had zich zeven jaar verbor gen gehouden. In 1947 werd hij wegens samenwerking met de Duitsers bij ver stek tot vijf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Straaljagersexport. Groot-Brittannië zal straaljagers aan Finland leveren, aldus wordt uit welingelichte bron te Lon den gemeld. De leveringspositie van Engeland voor deze toestellen is verbe terd en er zijn ook leveranties overeen gekomen met Egypte en Brazilië. E mogen ons gisteren dan hebben verbaasd over de gedragingen en de vindingrijkheid van de valluik-spin, nog verwonderlijker zijn de bedenksels van haar nicht, de Nemesia. Deze, in Zuid- Europa voorkomende spin, volstaat er niet mee haar hol door een luik af te sluiten en daaraan hard te trekken, wanneer een belager tracht de toegang te forceren, want wanneer haar krachten bij deze proef te kort zouden schieten, heeft zij geen enkele kans meer. Dat is de Nemesia tö ris kant en daarom heeft zij wat nieuws bedacht, daarmee tonend een uitstekende ken ner van deuren te zijn en ook van de wijze, waarop deze dienen te worden aangebracht. Nu we het hol van de Nemesia moeten beschrijven, kunnen we niet beter doen dan u te verwijzen naar de letter Y, voor stellende een naar beneden lopende gang, waarin nog een zijgangetje uitmondt. De hoofdgang voert naar de oppervlakte van de grond en is afgesloten door een luik. Het zijgangetje daarentegen eindigt even onder de oppervlakte van de grond en is dus een doodlopende gang. Op het punt waar de beide benen van de Y samenkomen (dïis op het punt waar de doodlopende gang in de hoofdgang uit mondt) heeft de Nemesia een tweede deur gemaakt, die de hoofdgang dus halverwege afsluit. Slaagt een krachtige indringer er nu in de „buitendeur"het valluik, te openen, dan trekt de spin zich achter de tweede deur terug en probeert met alle macht dit bolwerk te behouden. Slaagt hij daarin niet, dan laat zij de deur zodanig scharnieren, dat de hoofdgang wordt vrij gegeven, doch gelijktijdig de zijgang waarin zij zich dan terug trekt wordt afgesloten. Wanneer u nogmaals de letter Y wilt bezien, zult u zich kunnen voorstellen hoe dit in z'n werk gaat. De binnendringende wesp daalt nu af naar de bodem van het lege hol en zal, wanneer zij tot de overtuiging komt dat deze schuilplaats klaarblijkelijk niet ge bruikt wordt, de ondergrondse ruimte weer verlaten. Het kan echter ook een bij- zonder argwanende ivesp zijn die het klap- pen van de zweep kent en achterdochtig alle mogelijkhe den van het hol aan een nauw keurig onderzoek onderwerpt. In dat geval zal zij de laatste deur, die toegang tot de doodlopende ruimte verschaft, ontdekken en dan is de enige kans van de spin nog een wanhopige poging deze te houden. Zij kan de in gelegen deur gesloten krachtmeting die dan volgt uiteraard ver liezen, doch wij kunnen toch niet beweren dat zij in deze geschiedenis niet haar uiter ste best heeft gedaan. In ieder geval die nen we haar luilde te brengen voor de vin ding, waardoor met twee deuren drie toe gangen kunnen worden afgesloten. Daar heeft zij recht op, want ik zou al kriebelig worden alleen bij het idee met zo'n griezel van een wesp in één hol te vertoeven. Met permissie, nu we het toch over die kriebeligheid hebben, is er wellicht gele genheid twee veel voorkomende misvat tingen over vlooien recht te zetten. De één beweert dat honden-, katten- en mensen- vlooien alle tot dezelfde soort behoren en de ander houdt vol dat het van een hond naar u overgewipte diertje u beslist niet zal bijten. Beide opvattingen zijn onjuist. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2