Minister Mansholt schort oordeel over plan-Tinbergen voorlopig op OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Binnen één dag gereed Agenda voor Velsen Velsen koestert plannen voor grootscheepse kinderuitwisseling Hoogovens zoeken naar mogelijkheid voor de bouw van „research-bedrijf" Oude handen werkten voor „de soos" Visserij - varia IJmuidense los-problemen ter tafel „Orion" liep op kop van vissershaven Santpoort WOENSDAG 5 NOVEMBER 1952 7 THALIA „Kijk Uit" maakt kans op een zege tegen VAS „Goodwill" als inzet van een nieuwe gedachte, die voortkwam uit oude idealen „Dr. Holl" in Thalia Schoorsteenbrand als gevolg van roetlaag Zendingsavond vanavond aan de Kanaalstraat AVRO-jubeltonen in Rex Maranatha-samenkomst Stilte „Japie" Visser trok hem er af Bazar voor nieuwe kerk morgen open Scheepvaart „Ondergetekende kan zich aansluiten bij de waardering, die door vele Kamerleden werd uitgesproken voor het rapport van de „commissie Tinbergen", maar hij wil het geven van een oordeel over de suggesties in het rapport opschorten tot nader over leg over concrete maatregelen met vertegenwoordigers van het bedrijfsleven heeft plaats gehad en hij zal bovendien gaarne bevorderen, dat de Staten Generaal spoe dig worden ingelicht over de verdere ontwikkeling van het hele project". Aldus beantwoordt minister S. L. Mansholt, de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening in zijn Memorie van Antwoord op de vragen uit de Tweede Kamer over zijn begroting. Naar zijn mening zal verder door de betrokkenen rekening moe ten worden gehouden met minder ruime exportmogelijkheden naar West-Duitsland, wat de noodzaak met zich brengt een nog ruimere exportspreiding toe te passen. Over de liberalisatie van de Benelux- vishandel geeft de minister slechts een samenvatting van de huidige stand van zaken na de conferentie van Ulvenhout en ten aanzien van de exportkansen op Oost- Europa is de bewindsman blijkens zijn repliek niet ontevreden: naar de Neder landse producten zal in de Oost-Europese landen waarschijnlijk een bepaalde vraag blijven bestaan. Niets tegen NEHIM-kotters De garnalenexport naar Frankrijk krijgt eveneens zijn aandacht: zodra de contin- gentering van de invoer naar dat land zal zijn opgeheven kan de toekomst met ver trouwen worden tegemoet gezien. Maar de rem op de export naar België zal voorlopig fnuikend blijven, vooral in de maanden van grote aanvoer; voor de andere landen zijn de vooruitzichten op dit stuk van zaken als voorheen: gering. De minister ziet voorts geen redenen om stappen te onder nemen inzake de drie Nehim-kotters (waarover door ettelijke Kamerleden enigszins verontrustende vragen waren ge steld), daar de aanvoervergunning is ver strekt in overleg met het Bedrijfschap. Engelse pot Over de zogenaamde Engelse Pot is naar de minister meedeelt nog overleg gaande tussen de reders en zijn ambtgenoot van Financiën en hierover, zegt hij, is nog geen overeenstemming bereikt. Aangezien de import uit België voor een belangrijk deel is geliberaliseerd, terwijl bovendien contingenten voor de invoer van verse zeevis voorkomen in de verdragen met Duitsland, Engeland, Noorwegen, De nemarken en Zweden, kan in perioden, waarin de aanvoer van de eigen visserij weinig gevarieerd zou zijn, te allen tijde vis uit andere landen worden geïmporteerd. Eenzijdigheid Bij zeer grote, eenzijdige aanvoeren van haring en makreel zijn in de meeste ge vallen nog voldoende hoeveelheden van goede kwaliteit aan de markt om aan de vraag van de handel te kunnen voldoen. De minister wijst er op, dat het lange wachten bij het Staatsvissershavenbedrijf niet is te wijten aan dit bedrijf, maar een uitvloeisel is van te grote aanvoeren op eenzelfde marktdag. Het lossen van de ladingen geschiedt voor de verantwoorde lijkheid van de aanvoerders eh niét voof die van het Staatsvissershavenbedrijf. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij in onze serie speciale voorstellingen het emotionele filmwerk DOKTER HOLL Zo diep-menselijk zijn de problemen behandeld, dat zij de dramatische kracht van deze film vormen. Een „doktersfilm" in de beste zin des woords! Toegang 18 jaar. De eerste wedstrijd, welke het tweede tien tal van „Kijk Uit" speelde tegen het Am sterdamse VAS is voorlopig geëindigd in 4-4. Deze uitslag mag gunstig genoemd worden, daar het VAS-tiental als een zeer sterk team bekend staat, gunstig temeer, daar in de beide afgebroken partijen nog winst zit voor „Kijk Uit". Zo staat Scheurkogel gewonnen en Ver- laak zal waarschijnlijk gemakkelijk remise weten te halen, zodat op een kleine over winning gerekend mag worden. Beide par tijen worden Donderdag 13 November uit gespeeld in het clublokaal van Kijk Uit. Plugboer trok in een strijd met wisselende kansen aan het langste eind en won; Spuls Sr. vergiste zich in de opening, wat hem op verlies van een stuk kwam te staan (en ook van de partij); Lanser verspeelde zijn goede kans op zege door tijdnood; Aarsen speelde een fris partijtje, waar zijn tegenstander niet tegen op kon; de Ruiter bereikte een gewon nen stelling, maar overschatte zijn kansen en een nul was het resultaat en Zeylmans kon midden op het bord zijn tegenstander mat zetten met een paard. Van Stekelenburgh liet in het middenspel een paar steken vallen en moest opgeven; tenslotte bevestigde v. Nieuwenhuizen zijn goede vorm van de laat ste weken en toonde geen vrees voor de tegenspel en won in goede stijl. Maandag gaat het eerste tiental naar Zaan dam om daar „Saende" I te bekampen, en er zit wel een kansje in, om met een zege de terugreis te aanvaarden; het zesde tiental speelt thuis tegen Het Oosten 4 en ook hier kan het jeugdtiental de punten veroveren. WOENSDAG 5 NOVEMBER. :iex, 20 uur: „Korea". 'Thalia, 20 uur: „Erop of eronder". Sociaal-Cultureel Centrum, 20 uur: Leden vergadering Oranjevereniging „IJmui- den-West". Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 20 uur: „Welvaartsplan" van het N.V.V., spreker dr. Van Veen. Ned. Herv. Kerk IJmuiden-Oost, 20 uur: Zendingsavond ds. J. A. Peters, „Goede Herderkerkkoor" en A. Los, viool. „De Weyman", Santpoort, 20 uur: Gast- voorstelling telepaath Indra en Oosterse telepaath Törèsz. DONDERDAG 6 NOVEMBER. Rex, 20 uur: „Korea". Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling „dr. Holl". De aanvoer van de Nederlandse visserij is inderdaad in sommige perioden van het seizoen zeer eenzijdig, in welke situatie echter in het laatste jaar enige verbete ring is gekomen. In het algemeen is de export van verse vis bevredigend. Dat de export naar Duitsland niet altijd naar wens verloopt, is begrijpelijk gezien het feit, dat Duitsland zelf beschikt over een uitstekend geoutilleerde vissersvloot, die in de laatste jaren in staat is geweest in een belangrijk deel van de binnenlandse consumptie te voorzien. Indien het visserijbedrijf er niet naar streeft, dat in bepaalde maanden van het jaar de aanvoer minder eenzijdig wordt gericht, dan zouden stellig op den duur be paalde afzetgebieden verloren kunnen gaan. Saldo De rekening van het Bedrijfschap voor Visserijproducten vertoont inderdaad een voordelig saldo, hetwelk volgens de laatst ingediende begroting op 1.500.000 is ge raamd. De opbrengst van de heffingen is niet voldoende om de kosten van het Be drijfschap volledig te dekken, zodat op het huidige saldo wordt ingeteerd, waardoor dit eerlang tot een kleiner bedrag zal terug lopen. In verband met de Zondagsarbeid op de vissersvloot moet de minister opmerken, dat deze zich tegenwoordig beperkt tot die op de trawlers, welke zich op de visgron den bevinden. Vroeger werd tevens door een deel van de haringvloot op Zondag gevist en gewerkt, maar dit behoort nu tot het verleden. Hij meent een eventueel ver dere beperking van de Zondagsarbeid te moeten overlaten aan het overleg tussen reders en opvarenden. In de aanhef van zijn behandeling der vragen aangaande de visserij, zegt de mi nister Mansholt, dat het visserijonderwijs thuishoort bij zijn collega van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, maar dat hij wel kan vertellen, dat een reorganisatie van dit onderwijs inmiddels al op gang is gekomen. Het is puur toeval geweest, dat toen er verleden week Zaterdag in onze Kenne- mer Lantaarn een plannetje werd geopperd, om de na-oorlogse kinderuitwisseling nieuw leven in te blazen Lampenier min of meer een open deur intrapte met zijn idee. Er zijn in de gemeente Velsen namelijk plannen in studie, om deze zo ge slaagde uitwisselingen op groter en algemener schaal te hervatten en al zijn de pogingen daartoe voorlopig niet meer dan pogingen en al zal het volgend jaar zomer moeten worden, eer men zou kunnen beginnen: het idee blijkt te leven. Dat met zulk kinderuitwisseling in nationaal en internationaal verband (voorlopig wordt een alleen aan de drie Benelux-landen gedacht) een prachtig brok goodwill tussen de vol ken onderling kan worden opgebouwd, hoeft geen betoog en nu men deze zaak wil aanvatten in samenwerking met alle kerkelijke en wereldlijke stromingen krijgt de aangelegenheid een grotere diepgang dan die van „helpen-om-den-brode" alleen. Niet slechts de kindertransporten uit gebieden, waar na de bevrijding de hon ger nog rondwaarde, maar ook latere, wer kelijke uitwisselingen zoals met Edmon ton, met plaatsen in ons land, via scholen en verenigingen, hebben de voormannen van ,de Velsense Jeugdorganisatie doen overdenken, of dit vruchtbare werk niet verder voortgezet en onder één dak ge bracht zou kunnen worden. En als alles meewerkt, is die kans groot, temeer, daar er bijval genoeg gevonden kan worden voor 'een georganiseerde uit wisseling, die tóch niet zo „georganiseerd" wordt, dat de organisatoren voortdurend hun stempel op het geval drukken. De gezinnen althans dat is de bedoe ling worden normaal ingeschakeld, maar af en toe zouden de kinderen, die op een goed moment uit een andere plaats of een ander land in Velsen vertoeven, bijeen gebracht kunnen wordeh, om onder deskundige leiding excursies te maken naar alles, wat Kennemerland het bezien waard maakt. Het ligt in de bedoeling de opzet zt> groot en zo permanent mogelijk te maken: de gedachte van de Velser Gemeenschap, die achter de Jeugdcentrale staat, sche mert hier duidelijk doorheen. Er zal geprobeerd worden, zo min mo- Maria Schell en Dieter Borsche vervul len de hoofdrollen in de wel zeer emotio nele rolprent „Dr. Holl", waarvan Thalia Donderdagavond een speciale voorstelling geeft. Aan deze film ligt een nogal onge woon verhaal ten grondslag. Een jonge, hardwerkende arts, die bekend wordt door zijn onderzoekingen naar een serum tegen een dodelijke ziekte, wordt door zijn ver loofde, een verpleegster, aan het ziekbed geroepen van een jong meisje dat door deze ziekte is aangetast. Het geval lijkt hopeloos. Het meisje, dat een grote liefde voor de arts opvat, stelt echter een onbe grensd vertrouwen in hem. In de veron derstelling dat het meisje nog maar korte tijd te leven heeft, dringt haar vader bij de dokter aan op een huwelijk. De verloofde van de arts stemt hiermee in, omdat zij er van overtuigd is dat op deze wijze de laat ste levensdagen van de patiënte gelukkig zullen zijn. De onderzoekingen van dr. Holl leveren echter een zodanig resultaat op, dat het mogelijk wordt het meisje in het leven te houden. Het conflict is er dus wel heel zwaar. Een van de verdiensten van deze rolprent is, dat dit lichtelijk-drakerige gegeven in voortreffelijk karakterspel wordt weer gegeven en daardoor werd deze film er één van zeldzame dramatische kracht, waarin de menselijke kanten van de on gewone tragedie met een geraffineerd ge voel voor détails worden uitgespeeld. De brandweer van Velsen-Noord werd Dinsdagmorgen omstreeks half elf gealar meerd voor een schoorsteenbrand bij de familie A. V. in de Van Diepenstraat, waar niet alleen de motorspuit maar zelfs de nieuwe ladderwagen voor uitrukten. Hoewel het geval zich aanvankelijk nogal ernstig liet aanzien, konden de spuit gasten onder leiding van de heer P. J. Elmers volstaan met het afdekken van de schoorsteen en het doorjagen van de ramonneur. Bij dit werkje bleek, dat zich een flinke roetkorst in de schoorsteen had vastgezet: een zinken teil vol. Waaruit maar weer mag worden aange nomen, dat velen nog niet voldoende door drongen zijn van de grote gevaren, die een vervuilde schoorsteen oplevert. gelijk scheidingen door te trekken, zodra deze kinderuitwisseling een feit mocht worden, hoewel uiteraard bij de keuze der gezinnen rekening gehouden zal moeten worden met religie en opvatting. Wanneer de opzet slaagt en die kans is er, wanneer ook degenen, die iets voor Lampeniers plannen voelden en daar in middels al op reageerden, zich in een gro ter geheel gaan voegen zou in Velsen een kleine, doch waardevolle bouwsteen worden aangedragen voor. een wereld, waarin .mensen en kinderen van verschil lende nationaliteit en gedachtensfeer elkaar leren waarderen en erkennen, met bovendien een mogelijkheid tot verdieping der kennis omtrent de ander en zijn le vensomstandigheden. ADVERTENTIE De Nederlands Hervormde Gemeenten van IJmuiden-Oost en -West houden Woensdag 5 November een zendingsavond in de Hervormde kerk aan' de Kanaal straat en niet aan de Rembrandtlaan zoals aanvankelijk gemeld is. Spreker is daar ds. J. A. Peters uit Den Haag en het Goede Herderkoor ver leent zijn medewerking; de heer A. Los geeft enige viool-recitals. Woensdag 19 November komt de AVRO- tournée met haar revue „Jubeltonen" in het Rex-theater te IJmuiden. Het pro gramma vermeldt het optreden van het duo Willy Walden en Piet Muyselaar, Herbert Joeks, Bert van Dongen, Betty Emery, Joy Sefton „Harten Vijf" onder leiding van Bep Ogterop en de balletgroep „The 12 London West End Starlets" met het revue orkest van Bill Stanford. Vrijdag a.s. zal de heer J. A. de Bruin uit Wassenaar spreken over het onderwerp „Schat, parel en visnet". Deze samenkomst vindt weer plaats in het lokaal Gerard Doustraat 62 IJmuiden-Oost bij de P. Ver- meulenschool en zij gaat uit van de IJmui dense „Vergadering van gelovigen". Een laag olie op het water van de Cuyahoga-rivier geraakte dezer dagen in brand. Drie werven en drie sleepboten werden verwoest. De brandweer hield de boot op dit plaatje zolang onder „vuur" tot het gevaar was geweken. Naarmate de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden zich hebben ontwikkeld tot een bedrijf van internationale betekenis en de ingenieurs uit IJmuiden uitzwermen over Europa en de wereld, om nieuwe ideeën op te doen en de uitgebreide research in het buiten land te zien, is de drang naar een eigen research in gecomprimeerde vorm heviger geworden. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling over enige tijd in IJmuiden een be drijf te bouwen als onderdeel van het Hoogovencomplex, waarin de research ge centraliseerd kan worden; een bedrijf uiteraard, dat de hele Hoogovengemeen schap, de Breedband incluis, van voorlich ting zal kunnen dienen. Het zou in de bedoeling liggen, voor deze nieuwe fabriek, die feitelijk geen fabriek is, ook Europese interesses te zoeken. De Hoogovendirectie was vooralsnog niet Het was nog wel wat onwennig, die eerste middag van de Dinsdagse win kelsluiting in Velsen, zowel voor de winkelman als voor de huisvrouw. Zo of er plotseling een nieuwe „feestdag" was binnengeslopen. Verscheidene huis moeders hadden natuurlijk uitgerekend op deze. Dinsdagmiddag geen suiker of er moest hoognodig een permanent ge zet worden. Kijkers waren er niet in de straten, want kijkers zouden toch geen kopers kunnen worden. Maar er is wel gemopperd binnenskamers —r achteraf op die Dinsdagmiddagsluiting, waar velen niet aan willen. Gisteravond is de Poolse trawler „Orion", die van de visserij terugkwam en onder weg was naar zijn plaatsje in de haring haven bij de IJ-bunker, vastgelopen op de Zuidkop van de vissershaven. Het schip heeft ongeveer drie kwartier op de basaltblokken gezeten, toen het sleep bootje van „Japie" Visser, welbekend in de IJmuidense haven, de trawler vlot trok. Het schip, dat aan de ondersteven een lichte beschadiging heeft opgelopen, is naar zijn ligplaats gegaan. Donderdagmiddag wordt de bazar in het Santpoortse jeugdhuis ten bate van de nieuw te bouwen kerk in Santpoort-Station geopend door ds. D. ter Steege. De opzet van deze bazar is nogal groots, dank zij de hulp, die men van alle zijden mocht ont vangen. Er is van alles te koop en aan at tracties is geen gebrek. Voor hen die graag willen weten hoe de nieuw te bouwen kerk er zal uitzien, is de tekening op de bazar .te bezichtigen. Vrijdagavond heeft het op treden plaats van het ensemble „De Juno's" onder leiding van Charles Laagewaard. De Zaterdagmiddag is gereserveerd voor een jeugdmiddag. 's Avonds 9 uur heeft de trekking van de grote verloting plaats. ADVERTENTIE Ouder worden betekent lang niet altijd onproductiever worden. Dit is gisteren heel duidelijk tot uiting gekomen in een der zalen van het Patronaat in IJmuiden- Oost, waar de leden van de sociëteiten voor ouden van dagen in IJmuiden-West en IJmuiden-Oost soms ware pronkstuk jes exposeerden. De dames weten breinaalden en haak pennen nog wel degelijk te hanteren en in de borduurkunst zijn zij de weg nog lang niet kwijt. Een bijdrage van de heren viel er te bewonderen in de vorm van een schilderij van een fraai fregat, dobberende op de blauwe oneindigheid van de zee. De schilder telt 74 jaren en menige jon ge amateur zou het hem niet verbeteren. En dan te bedenken dat deze artist het in een week tijds wrochtte! Op smaakvolle wijze waren de goederen geëtaleerd door de ijverige UW-sters en menige handwerkster zal, toen zij haar werk zo keurig zag gerangschikt, onge twijfeld hebben gedaent ik wist zelf nier dat het zo mooi was. Hoe het ook zij, de uitstalling lokte tot kopen en daar was het in principe ook om begonnen. Want o, die kas van de siciëteit! Daar moet nodig wat bij, wil men met Sint Nicolaas en Kerstmis wat gezellig heid in huis kunnen halen. Het ware te wensen dat deze verkoopmiddag het ge wenste succes heeft kunnen boeken! Mevrouw Anten-Butzelaar heeft de ten toonstelling officieel geopend en hierbij niet slechts de oude dames en heren dank gezegd voor hun inzendingen, maar tevens en zeer terecht een pluim gestoken op de hoeden van de twee leidsters der sociëtei ten, de dames De Vries-Spee en Borst- Bijl. Deze twee ijverigen hebben gelopen, neen gehold, om de zaak tot in de puntjes voor elkaar te krijgen en ieder die weieens meegewerkt heeft aan de organisatie van een bazar, weet met welke nietigheden men vaak te kampen krijgt. Mevrouw Boot-van Waveren, secreta resse van de Provinciale Raad van de UW was bij deze opening tegenwoordig, waar uit blijkt, dat het werk in IJmuiden zich in de belangstelling van „buiten" mag ver heugen. bereid ons nadere gegevens omtrent dit plan te verstrekken. Zoals wij reeds eerder hebben gepubli ceerd, nemen ook de Hoogovens de oplei ding van chemisch-technische vaklieden ter hand. Dit sluit uiteraard mede aan bij de bouw van dit research-laboratorium. Friesland (SSM), 3 dwars Dungeness. Aagtekerk, 2 v. Kobe naar Hongkong. Abbekerk, 5 v. Singapore te Hongkong verw. Aldabi, 3 te Rlo de Janeiro. Alnati, 3 v. Victoria n. Bahia. Alblasserdijk, 4 v. Antw. te Rotterdam verw. Alchiba, 3 v. St. Vincent n. Antwerpen. Almdljk, 4 v. Antw. te R'dam verwacht Amsteiland, 3 dwars Rlo Grande n. Paranagua Ampenan, 31 v. Houston te New Orleans. Axeldijk, pass. 3 Scilly's n. Galveston. Amstelkroon, pass. 4 ten ZW. Mirucoy. Amstelvaart, 3 v. Beira te Lorenzo Marquez. Agamemnon, 3 380 m. W. Ouesant n. Antw. Aldegonda, 3 pass. Singapore eil. Alpthacca, 3 560 m. N.NO. Paramaribo. Altair, 3 140 m. O. ten N. Victoria n. Santos. Amstelveen, 3 220 m. W. Sharksbaai. Arnedijk, 3 310 m. Z. ten O. Cp. Race. Arundo, 3 480 m. NO. Fay al. Aalsdijk, 3 van Hamburg naar Bremen. A als urn, pass. 3 Stromboli n. Genua. Adinda, 3 van Singapore n. Bangkok Alderamin, pass. 3 ten O. Muscat n. Suez. Aliotih, 3 360 m. Z. St. Vincent. Bengkalis, 4 te Soerabaja. Blitar, pass. 3 Cocos eil. n. Fremantle. Blommersdijk, 3 te Antwerpen. Barendrecht, 3 v. R'dam te Pta Cardon verw. Bloemfontein, 3 3180 m. W. Monrovia. Blijdendijk, pass. 3 Nantucket. Celebes. nacht 3-4 te Southampton. Cleodora, 4 v. Bahrein te Colombo. Caltex Nederland, pass. 3 Kp. St. Vincent. Clavella, 4 dwars Port Soedan. Ceram, 3 120 m. N.NO. Massawa. Cottdca, 3 180 m. N. ten O. Finisterre. Diemerdijk, 4 v. Rotterdam op de Theems. Danae, 3 v. Napels naar Llvomo. Douro, 3 van Triest naar Venetië. Delfshaven, 3 300 m. Z. Recife. Dongedijk, 3 410 m. W.NW. Finisterre. Edam, pass. 3 Scilly's n. Halifax. Elmina, 4 v. Accra te Lagos verwacht E trema, 3 400 m. Z.ZW. Reykjavik. Farnisum, pass. -3 Faroer eil. Gordias, 3 v. Algiers n. Piraeus. Gaasterkerk, 4 van Rotterdam naar Bremen. Gooiland, pass. 3 Abralhos. Hathor, 3 van Algiers te Malta. Hermes, 3 v. Port of Spain n. Paramaribo. Hera, 3 3v. Curasao n. Dominica. Hersilio, 3 v. Buenaventura te Guayaquil. Ivertosono, 4 v. Portland Oreg te Seattle. Kota Gede, 4 v. Semarang te Tj. Priok. Kalabahi, 3 te Manokwari. Kalianda. 3 3rede Sibigo. Kalimantan, 3 100 m. NW. Munitok. Kaloekoe, 3 te Ambon. Laurenskerk, 3 v. Suez n. Aden. Lawak, 3 v. Belawan naar Marmagoa. Lekkerkerk, 4 Suez verwacht. Lissekerk, pass. 3 Gibraltar n. Genua. Loosdrecht, 4 v. Rastamira te Bahrein. Leuvekerk, 4 van Karachi n. Bombay. Lekhaven. 4 van Antwerpen te Amsterdam. Linge. pass. 4 9.45 u. Holtenau. Limburg, pass. 3 Bcna n. Halifax. Liseta, 4 v. Manggar te Pladju. Marisa, 3 van Durban naar Beira. Mataram, 4 v. New York te Calcutta. Molenkerk, pass. 3 Gibraltar n. Marseille. Mapia, pass. 3 ten Z. Minicoy n. Penang. Muiderkerk, 3 v Madras n. Colombo. Manoeran, 4 te Amsterdam. Meliskerk, 3 v. Rotterdam n. Japan via Genua. Markelo, 2 v. Boness n. Methil via Grange mouth. Macoma, 3 115 m. N.NW. Alexandrië. Malea, 3 640 m. Z.ZW. Flores. Mirza, 3 480 m. O. ten Z. Albany. Mitra, 3 260 m. O. ten Z. Tanimbar eil. Murena, 3 300 m. O. Dondrahead. Maetsuycker, 3 v. Singapore n. Tj. Priok. Myomla, 3 3300 m. Z. Ceylon. Nieuw Amsterdam, 3 410 m. O. Cp. Race n. Southampton. Notos, 4 van Amsterdam naar Rotterdam. Nigerstroom, 4 Dakar verwacht. Nestor, 3 170 m. W. Ouessant. Nieuw Holland, 3 v. Soerabaja n. Semarang. Oranjestad, 4 v. Trinidad n. Barbados. Oranje, pass. 3 Kp. Bon. Orion, pass. 3 Bizerta n. Djidjelli. Cmala, 3 in Str. Malakka. Orestes. 3 v. Aruba n. La Guaira. Phrontls, 4 te Banjuwangi. Prins Fred. Hendrik, nacht 2-3 v. Rotterdam te Chicogo. Papendrecht, 3 v. Le Havre te Rotterdam, Prins Willem IV, 30 te Milwaukee. Prins Maurits, 3 660 m. O. Belle Isle. Parkhaven, 3 250 m. ZW. Kp. St. Vincent. Poseidon, 4 v. Curasao n. Aruba. Prins Joh. Willem Friso, 3 260 m. W. Cp. Clear. Prins Willem III. 3 190 m. O. Belle Isle. Ruys, 3 v. Hongkong n. Yokohama. Rijndam. 3 670 m. O.NO. Cp. Race n. Hallfax. Rijnland, pass. 3 Recife n. St. Vincent. Roepat. 4 Port Swettenham verw. Riouw, pass. 4 Minicoy naar Aden/ Radja, 3 ten anker Mufata. Rotti, pass. 3 Algiers. Rita, pass. 3 ten ZO- Singapore eil. Rodas, 3 129 m. N. Aruba. Roebiah, 3 170 m. W. ten N. Guam. Rondo, 3 160 m. NO. Terceira n. Marseille. Salatiga, 4 te Ilo. Salawati, 3 v. Vizagapatam n. Calcutta. Samarinda, 4 v. Anakan n. Siain. Sloterdijk, 3 v. Halifax te Portland Maine. Stad Maastricht, pass. 3 Brunstbüttel. Sumatra, 4 te Aden Straat Banka, 31 v. Montevideo n. Rio Grande do Sul. Saparoea, 4 v. Perz. Golf te Amsterdam. Stad Alkmaar, 6 ca. 8 u. v. Narvik te R'dam verwacht. Stad Arnhem, 4 v. Vlaardingen naar Narvik. Stad Maassluis, 4 ca. 20 u. v. Kirkenaes te Vaardingen verwacht. Stad Maastricht, 4 23 u. v. Lulea aan de Hoek v. Holland verwacht. Stad Schiedam, 7 v. Lulea te Amsterdam verw. Stentor, 4 v. Trinddad n. Paramaribo. Singkep, 3 v. Djeddah n. Djibouti. Scherpend recht, 3 v. Trinidad te Texas City- verwacht. Slledrecht, 15 v. Pto Acruz te Buenos Aires verwacht. Sabang, 33 v. Soerabaja n. Beraoei. Saidja. 3 rede Muntok. Saparoea, 3 dwars Dover. Stad Breda, 3 470 m. ZO. Cp. Race. Stad Vlaardingen, 3 330 m. O. Cp. Francis. Stanvac Djirak, 3 v. Saigon n. Palenïbang. Saroena, 3 in Sulu Zee. Schiedijk, 3 170 m. O. San Miguel. Sommelsdijk, 3 510 m. O.NO. Bermuda. Stad Leiden, pass. 3 Zuidkust Panama. Talisse, 3 v. Balikpapan n. Makassar. Teiresias, pass. 4 Ouessant n. Londen. Tjitjalengka, 3 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Tomlnl, 4 Cristobal verwacht. Trompenberg, 3 v. New Orleans n. Jacksonville Tabinta. 31 v. New Orleans te Charleston. Tosari, pass. 3 6 u. Point de Galle. Tamo, G v. Galveston te Buenos Airès verw. Tankhaven I, 3 v. Singapore n. Saigon. Thalotta, pass. 3 Kp. St. Vincent. Ook Dinsdag best. De hoge noterin gen van Maandag golden ook voor Dins dag. De grootste belangstelling ging echter weer uit naar de kabeljauw en schelvis. Eerstgenoemde soort maakte f 160 per 125 kg. en f 125 tot f 130 per regel van 10 stuks. Grove schelvis haalde weer gemak kelijk f 45 tot f 42, braatsoorten van f 34 tot f 26 per 50 kg. Tong werd er practisch niet aangevoerd. Een enkele kotter, die aan de afslag lag, had dan ook over ge brek aan belangstelling niet te klagen en kreeg daarom iets meer dan f3 per kg. be taald voor de lappen en f 1,10 per kg. voor de grove slips. De loggers, die voor de haringaanvoeren hadden gezorgd, kregen van rokerszijde vooral veel aandacht en f 16 tot f 14 werd betaald voor de goede soorten. Enkele kisten kleine schol 2 gingen nog voor f 32 tot f 28 per kg. van de hand. De makreel, die de laatste weken regelmatig wordt aangevoerd, hield haar gewone prijs van f 15 voor de grove soorten en f 13 tot f 14 voor de meer voorkomende kleinere soor ten. Bijna gelijke score. De Bergen en de Duyvis, die Dinsdag aan de afslag waren en beiden 12 daagse reizen achter de rug hadden, gaven elkander in besommingen niet veel toe. De Bergen noteerde name lijk f 18.900 en werd daarmee favoriet, daar de Duyvis f 18.600 besomde. Een beste reis maakte de haringlogger Wilhel- mina 3 (K.W. 138) die ruim f 12.000 be somde voor de Engelse walharing. Vis te kust en te keur. Er waren niet minder dan 5 trawlers aan de afslag met alle soorten rondvis aan boord en een aan tal kotters verzorgden de plat en fijnvis. Haringloggers met voldoende „Engelse wal" maakten dat de handel niet had te klagen. Van de trawlervloot kwamen aan de markt de Mary met 550 k. makreel, 80 k. haring. 40 k. koolvis, 35 k. diversen, 60 k. schelvis en piepers, 40 k. wijting, 35 k. diversen; de Eli Chénévière met 350 k. makreel, 200 k. schelvis en piepers, 50 k. wijting, 20 kabeljauw en gullen, 20 ra dio, 10 stokkebit en 100 stuks stijve kabel jauwen; de Shamrock met 490 k. makreel, 135 schelvis en piepers, 27 k. wijting, 5 k. zwart vis, 7 k. platvis, 60 stuks stijve ka beljauwen, de Zeelandia met 220 k. ma kreel, 100 k. schelvis en piepers, 50 k. ka beljauw en gul en 30 k. diversen; de Lim- burgia met 350 k. makreel, 190 k. schelvis en piepers, 50 k. diversen, 15 stuks ijska- beljauwen en 80 stuks stijve kabeljauwen. Van de haringloggers waren present de KW. 161 met ruim 1000 k. Engelse walha ring, de KW. 73 met 550 k. en de KW. 175 met 700 k. van deze vis. Bofje. De Scheveningse logger Mar tina Bemardina had Maandag een mooie dag. Er werd niet minder dan 30 last ha ring scheep gehaald, zodat de schipper besloot deze maar even vers naar de wal te brengen. Ook van de Katwijkse vloot werden mooie vangsten gemeld. De KW. 39 bijvoorbeeld, die in totaal 26 last ving, haalde 18 last daarvan uit de laatste halve vleet, wat een beste vangst genoemd mag worden. Nog één. Met de binnenkomst van bovengenoemde 5 trawlers blijven er voor het verder weekgedeelte niet veel verse visaanvoerders over. Donderdag zal alleen de Medan nog markten, omdat de Vios en de Allan Water nog te kort geleden ver trokken zijn, namelijk beide op 27 Octo ber. De handel zal dus een dag of wat op de oude voorraad moeten teren. Tiberius, 3 v. Port of Spain n. Georgetown. Tjiluwah, 4 v. Balikpapan te Tj. Priok. Tero, 3 180 m. NW. Fort Aleza. Tjikampek, 3 200 m Z. Kp. Padaran. Utrecht, 3 170 m. W. Mlri n. Zamboanga. Van Rlebeeck, pass. 3 Str. Banka. Westerdam, 4 v. Rotterdam te New York. Wonosari, 4 te Damman. Westland, pass. 3 ten ZO. Kaap Verd. eil. Willem Barendsz. pass. 3 ten Z. Lands End. Weltevreden, 5 ca. 21 u. aan de Hoek v. Holl. verwacht. Willem Ruys, 2 17 u. v. Belawan n. Colombo. Winterswijk, 3 van Baltimore 12 Quebec verw. Waterman, 3 640 m. NO. Wellington. Wieldrecht, 11 v. Noumea te Palembang verw» Woensdrecht, 7 v. Curacao te Mena el Ahmadi Waibalong, 3 v. Moulmein n. Singapore. Waingapoe, 4 v. Oosthaven te Tj. Priok. Winsum, 3 130 m. N. Finisterre. Zeeland (SSM), 3 van Hamburg te Huil. Zuiderkruis, pass. Kp. Blanco. Zeeland (KRL), pass. 3 16 u. Finisterre n. Port Said. Zaan, 3 v. Kopmansholmen te Amsterdam. Zonnewijk, 3 v. R'dam te Baltimore en verm. 7 v. Baltimore n. Port of Spain. Zijpenberg, 3 420 m. W. Flores. KLEINE VAART Audacia, 3 v. Bayonne n. Casablanca. Actinia, 3 van Antwerpen n. Kilrush. Batavier III, 2 van Guernsey n. Kingslynn. Birmingham, 3 v. Rotterdam te Kingslynn. Berndsse, 4 v. Hamburg n. Oostkust Engeland Boll, 4 v. Amsterdam te Antwerpen. Brem, 4 v. Antwerpen te Lissabon verw. Carpo, pass. 4 Lizard Had'd. Casana, 3 v. Antw. te Matrriö. Catharina, 3 v. Kotka, n. Londen. Deni, verm. 4 v. Gdynia n. Presto. Da Capo, 4 bij Gibraltar verw. Diligentia, 4 v. Rouaan te Duinkerken verw. Domburgh, 2 v. Rotterdam te Casablanca. Duiveland 2 v. Harlingen te Goole. Ellewoutsdijk, 4 ca. 14 u. v. Holyhead te IJra. verwacht. Elsenburgh, 4 v. Casablanca te Londen. Escaut, 3 te Le Havre. Express, 3 v. Rouaan naar Rotterdam. Fiduela, 3 v. Boston n. Maassluis. Frisia, 4 v. Sete n. Fedalah. Harold, 3 v. Sandefjord n. Frederlkstad. Hast IV, 2 v. Parijs te Huil. Hartel, 4 v. Hamburg n. Antwerpen. Haskerland, 3 v. Leith n. de Tyne. Hast I, 3 in lading Bastla. Keyser, 4 in Skagerak. Kortenaer, 4 v. Rotterdam te Gothenburg. Maartje, 4 v. Veylje te Genit verw. Markab, 3 v. Dublin n. Londen. Midsland, 3 v. Rotterdam te Grangemouth. Marcella, 4 v. Ambles te Gonfrevllle verw. Matthew, verm. 4 v. Billingham n. Beckton. Magrez, 2 v. Concarneau te Casablanca. Mirach, 2 v. Loctudy te Casablanca. Monica, 4 v. Newcastle te Nyland verw. Nassauhaven, 4 te Antwerpen. Norma, 3 van Londen n. Middlesboro. Noord, 4 v. Kingslynn te Billingham. Quircna, 4 80 m. O. v. d. Goodwins. Oleum, verm. 4 v. Londen n. Billingham. Sandenburgh, 4 v. Gefle te Norresundet. Soemba, pass 4 Westhlnder. Trompenburgh, pass. 4 Brunsbüttei. Tyro, 2 van Rotterdam te Drogheda. Texel, 4 v. Rotterdam n. Bremen. Tom van der Heide, 3 v. Marseille te Casablanca Ton, verm. 4 v. Guernsey n. Fowey. Walenburgh, 4 v. P. Lyautey te Bordeaux verw. Westlaan, 4 van Rotterdam naar Bremen. Wiebold Bohmer, 3 v. Bordeaux te Fedalah. SLEEPVAART Eibro, 3 240 m. NW. St. Paulsrook. Loire met stoomschip 3 320 m. NO. ten O. Ma dras. Oceanus, 3 rede La Rochelle. Poolzee, pass. 3 Dakar. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3