Geschilpunten in de Tweede Kamer hebben zich reeds geopenbaard Agrarische export door haar eenzijdigheid nogal kwetsbaar Denationalisatieplan hoofd punt van Britse Troonrede Sterke aandrang tot belastingverlaging Politiek steekspel begonnen „Boven dit kabinet waait de rode vlag" De Prins ereburger van Vera Cruz Mexico enthousiast over „Zo is Holland" Ministeriële waarschuwing Memorie van. Antwoord Landbouwbegroting rubber laarzen gymschoenen pantoffels Labours schaduwkabinet dient motie van afkeuring in Spaanse bases voor Amerika? WOENSDAG 5 NOVEMBER 1952 5 Officier antwoord Vrijdag op bezwaren van verdediging De. Valera herkozen Indonesische communisten mogen naar CPN-congres Doorslaand succes der Nederlandse tentoonstelling Belgische expositie in Mexico Dorp bij Djakarta door bende overvallen Nederlandse aardappelen naar Brazilië Politieke cursussen voor toekomstig Duits kader Wanneer men heeft geluisterd naar de sprekers, die gisteren in de Tweede Kamer het woord hebben gevoerd bij de algemene beschouwingen over de rijksbegroting het jaarlijkse politieke steekspel dan krijgt men de indruk dat er in het nieuwe kabinet en in de Kamer eigenlijk een soort koude oorlog woedt. Want er heerst tussen de P.v.d.A. en de Christelijke partijen onenigheid over Nieuw Guinea, over de belastingpolitiek en over de gezinspolitiek. De socialisten en de niet-socialisten staan tegenover elkaar in gewapende vrede. Gisteren hebben zich reeds de geschilpunten geopenbaard waarover de onenigheid later tot uitbarsting kan komen. Maar er waren nog geen concrete wetsontwerpen aan de orde, waarbij de tegenstellingen door een stemming konden blijken. De eerste spreker, prof. Oud (V.V.D.), complimenteerde de P. v. d. A. met het volledige succes bij de kabinetsformatie. De socialistische ministergroep vond hij nog sterker dan in het vorige kabinet, om dat er nu alle vijf rasechte socialisten zijn en geen „doorbraak-socialisten", zoals prof. Lieftinck en mr. Joekes. Daarentegen vond hij de Katholieke ploeg zwak. Het is niet zo, dat er geen betere K.V.P.-ministers zouden zijn te vinden, maar die hebben geen vertrouwen in het beleid van de K.V.P. Het ene bedankje volgde op het andere. Want boven dit kabinet waait de rode vlag, aldus prof. Oud. Natuurlijk wil men nu van alle kanten de V.V.D. in de conservatieve hoek drukken om daardoor zelf beter uit te komen, maar er wordt geen enkel bewijs geleverd en dat kan ook niet dat de V.V.D. conservatief is. Wij willen trouwens van een conserva tieve aanhang niets weten, zei prof. Oud. In de aanhang van de kerkelijke partijen zal zich echter steeds sterker de strijd openbaren tussen socialisten en niet- socialisten. De rood-christelijke samenwer king is een nieuw experiment. De toekomst zal leren of de kerkelijke partijen in staat zullen zijn positie te kiezen tegen het socialisme. Doen zij dat niet, dan vrees ik op den duur het ergste, aldus prof. Oud. Deze kabinetsformatie zou het ontbindings proces in de kerkelijke partijen wel eens kunnen verhaasten. „Laten zij oppassen dat de zweep van het socialisme niet over de rechtse partijen wordt gelegd. Mr. Burger (P. v. d. A.) deed dat al direct met de uitspraak, dat de verkiezingen een overwinning zijn geweest voor de door braakgedachte en dat de kerkelijke partijen zullen moeten kiezen tussen christelijke politiek in conservatieve zin of in progres sieve zin. Dr. Schouten (A.R.) noemde het daarentegen beslist onjuist, aan te nemen dat de doorbraakgedachte bij de stembus heeft gezegevierd. De he.er Til an us (C.H.Ü.) vroeg wat progressief nu eigenlijk is. Prof. Romme (K.V.P.) besteedde een groot deel van zijn rede 'om de Katholieken te hekelen, die geloven in de doorbraakge dachte, waarbij hij opmerkte, dat de P. v. d. A. wel een klinkende overwinning heeft behaald, maar geen beklonken overwin ning, zoals het winnen van een veldslag nog niet het winnen van een oorlog be tekent. Voor de K.V.P. is de stembus nederlaag overigens nog geen politiek- Duinkerken geweest, al leert de ervaring dat een man, die volhoudt, ook een politiek Duinkerken te boven komt. B elasti ngverlogi ng Vijf sprekers hebben een klaagzang aan geheven over de belastingdruk. Door be lastingverlaging moet men het particuliere bedrijfsleven gelegenheid bieden tot ont plooiing in het belang van de werkge legenheid. Een sterke belastingverlaging is noodzakelijk, desnoods ten koste van het begrotingsevenwicht. Werkloosheid legt immers nog veel zwaardere lasten op het budget. Daarom wens ik een andere belas tingpolitiek, aldus prof. Oud. Prof. Romme verweet de nieuwe minister van Financiën, dat het wel zeer teleurstellend is, dat wij op dit punt nog in de mist varen. Ook dr. Schouten was het met de vorige sprekers eens, dat thans het over schot van 131 millioen op de gewone dienst niet meer moet worden aangewend voor de kapitaaldienst. Het is een belem mering voor de industrialisatie, nu het overheidsbudget enige ruimte laat voor belastingverlaging. De regering moet het uiterste doen de werkgelegenheid uit te breiden in de particuliere nijverheid. Zo snel mogelijk. Belastingverlaging moet een gunstig klimaat scheppen voor de indus trialisatie. De heer L e m a i r e (K.N.P.) vond, dat de belasting niet alleen te hoog is, maar het bezwaar van de heer Welter en hem is ook dat zware belastingen worden geheven voor een structurele hervorming van de maatschappij in socialistische richting- De heer Lucas (K.V.P.) onderstreepte dat alles nog eens met de waarschuwing, dat de zware belastingdruk thans nadelig werkt op het economische leven. De Ven nootschapsbelasting moet in elk geval worden verlaagd beneden de 50 pet. van de Behandeling Veiser affaire Maandag hebben voor de Haarlemse rechtbank de raadslieden van de vijf ver dachten in de zogenaamde Velser Affaire in raadkamer hun bezwaren tegen de dag vaardingen toegelicht. Vrijdag zal de Officier van Justitie mr. R. H. F. H. M. Grasso zijn standpunt tegen over die bezwaren ontvouwen. Het is nog niet te voorzien of daarna de verdedigers diezelfde dag nog met hun re pliek gereed zullen zijn of dat daarvoor een nadere datum bepaald moet worden. Pas wanneer het stadium van het „hoor" en „wederhoor" achter de rug is kan de pre sident, mr. E. J. W. Top, bepalen wanneer de rechtbank haar oordeel over de bezwa ren kan uitspreken. winst en de extra-belasting op inkomen uit winst moet worden afgeschaft. Evenals de heren Oud en Romme hadden gedaan, hield ook de heer Lucas een plei dooi voor de intellectuele middengroepen, waarover prof. Romme had gezegd, dat hun grote terugval in inkomen (tot 50 pet. in vergelijking met vóór de oorlog) 'niet in de eerste plaats een gevolg is van de belas ting, maar van de onvoldoende stijging van hun inkomen. De heer Lucas wilde, dat de regering het goede voorbeeld zou geven door een salarisverhoging voor haar amb tenaren, die tot de intellectuele midden groepen moeten worden gerekend. De heer Tilanus (C.H.U.) merkte op, dat er in de Troonrede wel wordt gespro ken over opheffing van het schoolgeld, maar dat de ouders verstandig zullen doen er maar niet al te vast op te rekenen. Er was dus een sterke drang tot belas tingverlaging, waarover de regering zich nog niet wil uitspreken, zolang zij nog geen overzicht heeft van alsnog beraamde uitgaven en van de gevolgen van de huur verhoging. Mr. Burger (P. v. d. A.) was echter tegen belastingverlaging. Hij noemde deze in strijd met een regeringsbeleid, waarin de werkgelegenheid centraal wordt ge steld. Als iedereen in de K.V.P. het eens zou zijn met belastingverlaging, dan zou hij dat beschouwen als een ontstellend afglij den in conservatieve richting. Eerst moet worden gezorgd voor het scheppen van werkgelegenheid en dan moet worden be keken of belastingverlaging mogelijk is. Dit kabinet staat of valt met de vraag of zó het beleid zal worden gevoerd. Nieuw Guinea De heren Romme, Schouten, Tilanus en Lemaire betuigden hun instemming met het regeringsstandpunt, onverzwakt vast te houden aan de handhaving van de souve- reiniteit over Nieuw Guinea. Mr. Burger noemde dit standpunt een verschijnsel van bewustzijnsvereniging, een uitdrukking, welke hem door de heer Schouten zeer kwalijk werd genomen. Evenals prof. Romme, die niet gerust was over de verdediging van Nederland in NAVO-verband, bepleitte dr. Schouten een spoedige toelating van Duitsland in de NAVO. Want zonder West-Duitsland is een doeltreffende verdediging van West-Euro pa zijns inziens niet mogelijk. Prof. Oud heeft nog gezegd geen enkel bezwaar te hebben tegen een vakvereni gingsman als minister. Hij verheugde zich er integendeel over, dat dit in ons land mogelijk is, omdat er uit blijkt, dat er ge legenheid is tot ontwikkeling van de zelf standige kracht: een beginsel nog van de vrijzinnig democraten. Voor mensen als de ministers Suurholf en De Bruijn, die voor hun ontwikkeling enorme moeilijkheden hebben moeten overwinnen en die het gevoel hadden, dat zij eigenlijk spijbelden als zij een avondje niets deden, had prof. Oud meer respect dan voor hen, die hun bedje gespreid vinden. Waarschuwing van prof. Komme Zowel dr. Schouten als prof. Romme hebben verklaard, dat zij zich vrij voelen tegenover het nieuwe kabinet. De fractie leider van de K.V.P. zei voorts, dat de Katholieken zich niet spoedig van mede werking aan de regering zullen onthouden. Hij vond het teleurstellend van dit kabinet, dat het zich nog niet heeft uitgesproken over de gezinspolitiek en de verdere pro gressie in de Kinderbijslag. „Als men dit zou vergeten, kan er een moment komen, dat wij niet langer meedoen. De verdere progressie in de Kinderbijslag wordt reeds lang slepende gehouden, maar ik wil de tijd niet onbenut door de vingers zien weg vloeien. Ik heb hiermede tijdig en duide lijk gewaarschuwd," zei prof. Romme. Om elf uur 's avonds werd de vergade ring verdaagd tot hedenmiddag één uur. STAD MEXICO (Van een A.N.P.-corres- pondent). Prins Bernhard heeft Maan dag in de haven van Vera Cruz een bezoek gebracht aan het Nederlandse s.s. „Eem- dijk", welks bemanning door kapitein C. van Beek uit Rotterdam aan hem werd voorgesteld. De Prins is ongeveer een half uur aan boord gebleven. Des ochtend be zocht hij de marineschool van Vera Cruz. In het stadhuis van Vera Cruz werd d.e Prins bij een korte plechtigheid het ere burgerschap van de stad verleend. Dit ge schiedde door de burgemeester van Vera Cruz, Mauro Loyo. In de inhuldigingsrede zeide de burge meester dat het welbekend was wat de Prins had gedaan voor de bevordering van de kennis van de Latijns-Amerikaanse landen. Verbaasde inwoners van Vera Cruz ont waarden plotseling de Prins in hun mid den, toen zij hun gebruikelijke avondkuier maakten in de buurt van het schilder achtige hoofdplein van de stad. Jongens en meisjes, die in grote kringen arm in arm rond het plein liepen, merkten dat zich vreemdelingen bij hen voegden. Een van hen, in het uniform van de Neder landse luchtmacht, herkenden zij dadelijk van de foto's in de kranten. De Prins had veel plezier in het gezellige flaneren van de jeugd. Prins Bernhard had Maandag ook een bezoek gebracht aan de Marineclub. Er werden Mexicaanse dansen uitgevoerd door kinderen van vier tot vijftien jaar. Groot enthousiasme ontlokten geïmproviseerde liederen, waarin de Prins werd bezongen. In Cartagena Dinsdag in de namiddag is Prins Bern hard te Cartagena in Noord-Columbia aan gekomen met het KLM-toestel „Schiedam", na een vlucht van acht uur uit de Mexi caanse staat Vera Cruz. Op het vliegveld van Cartagena werd Prins Bernhard het militair saluut ge bracht. Hij maakte daarop een rijtoer door de stad en omgeving. Des avonds was er een banket, waaraan 250 personen aan zaten. Vanmorgen zou Prins Bernhard in de morgenuren naar Bogota vertrekken. Eamonn de Valera is Dinsdag voor de 26ste keer gekozen tot leider van de „Fian- na Fail", de regeringspartij in Ierland. Van het secretariaat van de Partai Kom- munis Indonesia vernam Pi-Aneta, dat Dinsdagmiddag een delegatie van deze partij, bestaande uit de heren Njoto en Hutomo Supardan en mevrouw Mudigdo, de minister van Justitie en daarna de of ficier van justitie in Djakarta bezocht heeft met het verzoek medewerking te verlenen aan het vertrek van de heren Aidit en Njoto, als vertegenwoordigers van de PKI naar het congres van de CPN te Nederland. De minister verklaarde, dat van zijn kant geen bezwaren zijn tegen dat vertrek, waarna de officier van justitie uiteen zette, dat iedereen vrij is naar het bui tenland te vertrekken, als die persoon niet betrokken is in criminele zaken, zoals moord e.d. Uit Mexico City meldt het A.N.P. dat de handelsattachés van andere landen al daar zich bezorgd maken over het succes van de Nederlandse expositie. Verschei dene landen o.a. België hadden plan nen gemaakt voor een dergelijke tentoon stelling doch menen thans, dat de Neder landers hun het gras voor de voeten heb ben weggemaaid. Tot dusver hebben meer dan 150.000 Mexicanen de Nederlandse expositie bezocht. Niet alleen in de stad Mexico, maar ook in het land wordt grote belangstelling aan de dag gelegd. Zo hoorde de eigenaar van een „haciënda" te Tamaulipas in de staat Vera Cruz, een zekere Pepe Martinez, ver tellen over een daar tentoongestelde ont- vezelingsmachine. Dit was voor hem aan leiding, onmiddellijk naar de hoofdstad te reizen, waar hij Zondag arriveerde. Hij kon nauwelijks de Maandag afwachten, en bestelde terstond. De medische afdeling trekt gemiddeld 3000 bezoekers per dag. Zondag werd het voor Mexico ongekende tentoonstellings record van de 100.000ste bezoeker geboekt. Een Mexicaan, die zijn naam niet wilde noemen, zag op de tentoonstelling een carillon staan. Toen hij het wilde kopen en hoorde, dat het reeds aan de V.S. ver kocht was, toonde hij zich teleurgesteld. Hij bestelde echter terstond een Kveede, binnen de kortst mogelijke tijd te leveren. De onbekende Mexicaan wil het carillon aan de Mexicaanse president ten geschen ke geven. In geheel Mexico wordt reclame ge maakt voor de tentoonstelling. Het is voor het eerst dat de Mexicanen een goede in druk krijgen van het industriële vermo gen van Nederland. Hoewel het succes van de tentoonstelling pas na maanden kan worden overzien zijn er toch reeds uit stekende resultaten te vermelden zoals een order voor veertig bussen en enkele honderden tonnen aardappelmeel. Prins Bernhard is inmiddels Dinsdag middag 17 uur plaatselijke tijd per vliegtuig uit Vera Cruz (Mexico) te Cartagena (Columbia) aangekomen. Woensdag vertrekt de Prins naar Bo gota. Voor zijn vertrek uit Mexico werd hij door de burgemeester van Vera Cruz plechtig als ere-burger van deze stad ge ïnstalleerd. „De agrarische politiek ondervindt een sterke invloed zowel van de algemene eco nomische toestand in Nederland, als van die in de rest van de wereld. De betalings balans met het gebrek aan harde deviezen vereist zuinigheid bij de import en doelbe wuste bevordering van de export. Besparingen op de import van brood graan zijn nauwelijks mogelijk. Van groot belang moet dan ook worden geacht, dat dank zij de internationale tarwe-overeen- komst Nederland ook dit jaar wederom in staat is geweest een belangrijk deel van zijn tarwebehoefte te dekken tegen stabiele prijzen", aldus de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer inzake de Landbouwbegroting 1953. Vergroting van de export naar de dollar- gebieden zal volgens de minister grote aandacht blijven vragen. Onze agrarische export is nog steeds tamelijk eenzijdig gericht. Daar zulks uiteraard een vrij grote kwetsbaarheid in houdt, zal naar een zo groot mogelijke spreiding van de export moeten worden gestreefd. De ontwikkeling van het aanbod van veevoeder op de wereldmarkt stemt op lange termijn gezien allerminst tot opti misme, hoewel een oppervlakkige be schouwing van de situatie van het afgelo pen jaar wellicht het tegendeel zou doen vermoeden. Het moet daarom van groot belang worden geacht, dat de Nederlandse veehouderij zich hiervan zoveel mogelijk onafhankelijk maakt,te meer daar zulks op de kostprijzen van de producten een gun stige invloed zal hebben. De resultaten, die tot dusverre met de opvoering van de productie van veevoeders zijn bereikt, zijn opmerkelijk. Nederlands afhankelijkheid van geïmporteerd veevoeder is, uitgedrukt in zetmeelwaarde van 21 percent van het totale veevoederverbruik in de vooroor logse jaren, verminderd tot 14 °/o. ADVERTENTIE In de Britse Troonrede, die gisteren in het Hogerhuis door Koningin Elizabeth van Engeland is voorgelezen, worden wetsontwerpen aangekondigd tot over dracht aan particuliere ondernemers van de genationaliseerde ijzer- en staalin dustrie en het genationaliseerde wegver voer. Tijdens haar tocht naar het parlements gebouw werd de Koningin luide toege juicht door de menigte die zich langs de weg die de stoet volgde, had opgesteld. Zij betrad het Hogerhuis, voorafgegaan door graaf Alexander met het rijkszwaard en gevolgd door de markies van Salisbury, die op een purperen kussen de kroon droeg. De Kotfingin begon met het afleggen van de eed op het Protestantse geloof. Slechts toen zij over de dood van haar .beminde vader", Koning George VI sprak, trilde haar stem licht, doch verder las zij ADVERTENTIE Koningin Elizabeth van Engeland heeft Dinsdag voor het eerst tijdens haar regering de zitting van het parlement geopend. De Koningin, wier hand ivordt vastgehouden door de hertog van Edinburgh, begeeft zich aan het hoofd van de stoet door de „Royal Gallery" van het Hogerhuis naar de troon. Zij is getooid met de karmozijnen mantel, welke nog door Koningin Victoria werd gedragen. Voor de vorstin uit loopt lord Alexander, de minister van defensie, die het staatszwaard draagt. met vaste stem de door Churchills kabinet opgestelde Troonrede voor. Zij toonde geen spoor van zenuwachtigheid bij deze eerste grote openbare plechtigheid sedert haar vaders overlijden. Zij droeg een van goud glinsterend gewaad onder een scharlaken mantel en een diadeem met diamanten en parels op het hoofd. Links van haar Troon in het Hogerhuis zat haar echtgenoot, Prins Philip, die onder zijn mantel een marine-uniform droeg. Critiek van Labour Later heeft de leider van de Labour- oppositie Clement Attlee, de regerings voorstellen gecritiseerd. Hij klaagde over het stilzwijgen van de regering over de plannen voor de herbewapening en over de positie van de commando's voor het Midden-Oosten en de Middellandse Zee. De voorstellen tot oplossing van de econo mische moeilijkheden noemde hij onvol doende. Attlee deelde mede, dat de op positie een amendement zou indienen. Het schaduwkabinet van Labour besloot later een motie van afkeuring in te die nen, waarin wordt betreurd dat in de Troonrede voorstellen ontbraken ter ver betering van de economische toestand, ter beteugeling van de werkloosheid. Churchill verklaarde, dat de regering groot belang hecht aan de komende con ferentie van premiers van het Gemene best, die ten doel heeft „een toekomst te scheppen zonder periodieke crises". In 1953 zal de Belgische dienst voor de buitenlandse handel in navolging van Ne derland in Mexico een grote tentoonstel ling van Belgische producten inrichten. Men heeft verder het voornemen, de ko mende maanden verscheidene persoonlijk heden uit economische kringen in Mexico, Venezuela en San Domingo tot een bezoek aan België en zijn industrieën uit te no digen. DJAKARTA, 5 Nov. (P.I.-Aneta) Het plaatsje Pasar Djumahat, 20 km ten Zuid- Westen van Djakarta is Maandagmiddag overvallen door een gewapende bende, die Dinsdagochtend met nog meer aanvallers, welke nu in uniformen gestoken waren, herhaald werd. Gistermiddag om 12 uur duurde het hevige vuurgevecht met de politie, die versterking uit Djakarta had ontvangen, nog voort. Tot dusver is er een burger gedood. Enkele huizen zijn verbrand en geplunderd. Wanneer het Braziliaanse controlebureau voor de in- en uitvoer ingaat op het drin gende verzoek van de bond van groothan delaren in voedselproducten te Rio de Ja neiro, zullen 200.000 zakken aardappelen uit Nederland worden ingevoerd. De bond is van mening, dat deze invoer nodig is wegens de schaarste aan aardap pelen. In de Braziliaanse kleinhandel wor den de aardappelen op het ogenblik tegen 7 a 8 cruzeiros per kg (ongeveer 1,40 1,60) verkocht. De minister zegt in de memorie nog steeds van mening te zijn, dat het aanbe veling verdient op den duur te komen tot meer vrijheid ten aanzien van de prijsvor ming van de consumptiemelk. De hier mede samenhangende vraagstukken zijn evenwel niet eenvoudig op te lossen. Het zal duidelijk zijn, dat het vraagstuk van de vrijlating van de consumptiemelkprijs aspecten heeft, welke in het kader van het algemene loon- en prijsbeleid grondig die nen te worden bezien. Proefstation voor groenteteelt In overleg met het bedrijfsleven wordt de mogelijkheid onderzocht te komen tot stichting van een proefstation voor de groenteteelt in de volle grond. Volgens be staande plannen zou dit station worden ge vestigd in Noordholland, omdat in deze provincie het centrum van de vollegronds- groenteteelt gelegen is. Het proefstation zou tot stand moeten komen door een sa menwerking van de reeds bestaande proef tuinen te Sloten, Heemskerk en Oud karspel. De minister heeft het vorig jaar de vraag gesteld, of beperkende bepalingen voor de bollenteelt in de toekomst nog wel verant woord zouden zijn. Hij heeft deze zelfde vraag voorgelegd aan het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten. Aanleiding om deze vraag te stellen was voor hem de situatie op de bollenmarkt in de laatste jaren. Gebleken was namelijk, dat bij handhaving van zeer goede prijzen aan de vraag niet altijd kon worden voldaan. Met het oog op de voorgenomen vervan ging van de Landbouw-crisiswet 1933, welke de basis vormde van de crisis-wet geving der dertiger jaren, doch niet lan ger geschikt is als grondslag van het huidige landbouwbeleid, deelt de minister mede, dat er naar zijn mening op het ter rein van zijn ministerie plaats is voor be langrijke medebewindsbevoegdheden voor de nieuwe bedrijfslichamen, omtrent de instelling waarvan een advies van de Sociaal-Economische Raad wordt tegemoet gezien. Het ligt in zijn voornemen een voorontwerp van wet, dat mede de grond slag voor een aantal zeer belangrijke mede- bewindstaken zal bevatten op korte ter mijn aan de Sociaal-Economische Raad om advies voor te leggen. Wat betreft de voorlopige resultaten van het Borgstellingsfonds wordt medegedeeld, dat tot en met September 1952 op 116 aan vragen door het bestuur van genoemd fonds gunstig werd beslist. In totaal werd door het fonds voor deze 116 aanvragen een garantie goedgekeurd van 1.130.240. Er werden 36 aanvragen om borgstelling afgewezen. Ter correctie van het „militaire denken Blank, de West-Duitse commissaris voor defensie, heeft Dinsdag een langdurige be spreking gehad met Bondskanselier Ade nauer over de dienstreglementen van het toekomstige West-Duitse leger. Blank deelde mede dat de reglementen zijn opgesteld in overeenstemming met de principes, die zijn vastgesteld door de auto riteiten van het Europese leger. Elke offi cier zal een cursus moeten volgen over politiek en de verhoudingen tussen de strijdkrachten en de staat. Dit zou hem in de gelegenheid stellen, de veranderingen te volgen die moeten worden aangebracht in „het Duitse militaire denken". Blank zei dat hij volgende week in de gelegenheid zou zijn meer over zijn onder houd met Adenauer mede te delen. Paleis-revolutie Dr. Blank heeft deze mededelingen ge daan nadat hij met Adenauer had gecon fereerd over een kleine „paleisrevolutie", die in zijn bureau was ontstaan uit vrees, dat de invloed van officieren van oude stijl er overwegend zou worden. Blank beloofde in dit verband binnen enkele dagen „hoogst interessante" mededelingen te zullen doen over Duitse recruterings- en opleidingsplannen. De inzet van die kleine revolutie in het toekomstige ministerie van Defensie was de door Blank herhaaldelijk gedane belofte, dat de toekomstige Duitse soldaat „een burger in uniform" zal zijn. Een van Blanks jonge medewerkers, de perschef dr. Kras- ke, heeft zijn functie neergelegd omdat hij de vrees koestert, dat met dit beginsel geen ernst zal worden gemaakt. Kraske reist sedert jaar en dag door Duitsland om het ideaal van de „burger in uniform" en van de nieuwe geest in het komende Duit se leger te schilderen, die volgens hem weinig of niets gemeen zullen mogen hebben met de geest der vroegere Pruisi sche opvattingen. De plan-afdeling Van het „ministerie" wordt echter geleid door de vroegere overste Von Bonin, die na de aanslag van Juli 1944 met de leiding van de operatieve afdeling van Hitiers gene rale staf was belast. De oude geest. De door Von Bonin opgestelde recrute- ringsplannen houden naar de opvatting van Blank geen garanties in, dat de Duitse soldaat inderdaad van een nieuw type zal zijn. Von Bonin acht het namelijk nodig, teneinde binnen twee jaren een half mil lioen Duitse soldaten op de been te hebben, voor de opleiding gebruik te maken van de officieren en onderofficieren van Hitiers legers. Blank heeft deze plannen verworpen, doch Von Bonin niet uit zijn ambt ont heven. Op grond daarvan heeft dr. Kraske thans zijn ambt neergelegd. Madrid en Washington zouden het eens zijn Volgens de „New York Times" hebben de Verenigde Staten en Spanje besloten drie grote en verscheidene kleinere lucht- machtbases in Spanje aan te leggen en Cadiz te maken tot een eerste-rangsma- rinebasis. Beide landen zouden voorts hebben be sloten de havenfaciliteiten van Cartagena, aan de Middellandse Zee, uit te breiden. De Madrileense correspondent van de „New York Times" voegt er aan toe, dat volgens zijn Spaanse bron alle kwesties van militaire samenwerking en economi sche hulp nu zijn geregeld na bijna zeven maanden van onderhandeling.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7