Dansles SCHILLINGS VIS Agenda voor Beverwijk John Stol J. P. KEUTER op iedere dis Electrische kacheltjes HOOGERS VULPEN Beverwijk „Turnlust" treedt in Maart op Tastbare dank aan oud-verpleegsters Santpoort Castricum IJmuiden Met vier blijspelen naar Indonesië Nu nog geen hogere melk- en broodprijs Korea-compromisplan van Indonesië 't Silver Stoepke Zendingsavond m U ZOEKT, VIHDT U BUI De Vulpenspecialist ATTENTIE MOORE's GOEDKOPE SCHOENREPARATIE „DE ECONOOM" WERKSTER gevraagd 6 Vrouwengilde zet soos op touw Keurturners in „de Vijzel" Nachtvoorstelling bracht totaal opbrengst op f 600 Voorstel tot fusie van coöperatieve uitvaart verenigingen Culturele Dienst der KAB schonk klare wijn Wilde gans kreeg goed tehuis Bazar-artikelen vonden gretig aftrek LTB-ers in vergadering bijeen Kraak verlaat ziekenhuis Hamburgse aanval op zeehaventarieven Britse tankerbemanning wil niet aan boord Productie-indexcijfers in September sterk gestegen Kapitein verduisterde rijksgoederen Wedden op Franse paardenrennen Adverteren met „mirakel- bollen" in de V.S. stopgezet Zes van de Nederlandse Comedie op tournee Verhoging zal slechts geleidelijk geschieden Gevangenisoproer in Ohio ten einde Kardelj trekt van leer tegen Moskou GERO ZILVIUW Parfumerie JUNG ENGELS STENO BOEKHOUDEN TYPEN SCHOOLFr' Halsstraat 1 dezelfde dag gereed WOENSDAG 5 NOVEMBER 1952 Dinsdag 11 November organiseert het Katholiek Vrouwengilde te Beverwijk voor leden en belangstellenden een filmavond in de benedenzaal van café Timmer, Meer straat 72, met een programma van natuur- en vrolijke films. In de loop van de avond zal mej. Caminada een beeld geven van het werk der zusters van Bethanie, onder meer door een film met toelichting. Het bestuur van de Katholieke Vrouwen gilde heeft het plan om voor mannelijke en vrouwelijke Beverwij kers boven 55 jaar wekelijks een gezellige sociëteitsmiddag te organiseren. Iedere Dinsdagmiddag zullen zij, die graag eens met elkaar praten of een gezelschapsspel willen spelen onder het genot van een kopje thee en een koekje, van 2l/z4i/2 worden verwacht in het St. Jozefzaaltje naast de kerk aan de Arends- weg, met ingang van Dinsdag 11 Novem ber. Humor op gemeente-avond Dinsdagavond heeft de commissie voor gemeente-avonden en -dagen der Doops gezinde Broederschap in Beverwijk haar eerste gemeente-avond belegd in de kerk aan de Meerstraat. De voorzitter, de heer H. Mol, verheugde zich in zijn openingswoord over de grote belangstelling, die de leden aan de dag legden. Hij memoreerde voorts het 25-jarig lidmaatschap van de heer L. v. d. Wal, die een kwart eeuw deel uitmaakt van boven genoemde commissie. De heer G. Vogelesang uit Haarlem hield voorts een inleiding over „de humor in de Nederlandse letterkunde" en hij illustreer de zijn aardige voordracht met vele ge dichten en bloemlezingen, o.a. uit de Falk- landjes van H. Heyermans. Dinsdagavond heeft de vereniging „Turn lust" een vergadering gehouden in gebouw de Vijzel aan de Kloosterstraat. De voorzitter, de heer K. van Leeuwen, memoreerde in zijn openingswoord dat „Turnlust" weer aan het begin van een nieuw winterseizoen staat. Er zullen op turngebied weer vele gebeurtenissen plaats vinden, o.a. de uitvoeringen, die dit jaar in Maart worden gehouden. In het bestuur werden herkozen mej. A. Hoogland, mej. M. Hommes en de heer A. Schaap. Na het huishoudelijke gedeelte gaf de heer J. v. d. Berg, leider van het C.I.O.S. te Bloemendaal een demonstratie van de oefeningen op de lange mat. Met enkelen zijner leerlingen demonstreerde hij de grondgymnastiek, een moderne vorm van het turnen, die zowel door de dames als de heren beoefend wordt. Met intense be langstelling volgden de talrijke leden de uiteenzettingen van de heer v. d. Berg en de demonstratie zijner leerlingen. Tot slot sprak de heer Van Leeuwen woorden van dank tot de heer v. d. Berg en de zijnen voor het gebodene, waarvan de Turnlust-leden veel hebben kunnen leren. Met rond 600.werd het „Erefonds van oudverpleegsters" een stapje dichter bij zijn doel gebracht. Deze landelijke or ganisatie beoogt het stichten van tehuizen, waarin behoeftige oud-verpleegsters zul len kunnen worden opgenomen. Om dit te bereiken had een geheel uit dames bestaand comité een nachtvoorstel ling in het Kennemer Theater te Beverwijk belegd, waar gisteravond de film „Het leven van Louis Pasteur" vertoond is. Dat de zaal geheel uitverkocht was op dit late uur zou als bewijs kunnen dienen voor de waardering, die men in het algemeen voor de verpleegsters gevoelt. Behalve de baten van deze nachtvoor stelling waren vele giften binnengekomen, die het comité, bij monde van mevrouw A. MoensVan der Veen, in staat stelden het bedrag van 600.aan het Erefonds te overhandigen. De Beverwijkse Uitvaartvereniging zal Donderdag 6 November in zaal Dors haar jaarvergadering houden. De agenda vermeldt onder andere een plan tot fusie met de Eerste Coöperatieve Uitvaartvereniging te Beverwijk en een voorstel tot heffing van entréegeld voor nieuwe leden. Voorts heeft de heer P. J. Rijken wegens drukke werkzaamheden bedankt als voorzitter; door het bestuur is voor deze functie de heer G. G. H. J. van Ommeren candidaat gesteld. Beverwijkse Bestuurdersbond organiseert cursussen Door de Beverwijkse Bestuurdersbond zal een viertal cursusavonden worden ge houden, waarvan de eerste hedenavond al in de koffiekamer van 't Centrum wordt gegeven, waar de heer J. Inconnu over arbeidsproblemen zal spreken. De heer H. W. van Arnhem komt Woensdag 19 November het onderwerp „Hoe financieren we de uitbreiding van het productie-apparaat" behandelen. Als derde spreker zal de heer Leusink op 3 December optreden met als onder werp: „Niet opnieuw conjunctieve werke loosheid", en de laatste avond is voor 17 December, als de heer C. W. Jacobsen het over „bestaansbronnen" zal hebben. Woensdag 5 November Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Tien van het vreemdelingenlegioen". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Geen uit weg". Donderdag 6 November Geen bioscoopvoorstellingen. Luxor Theater, 8 uur: „Helma en Selma" met Kees Manders. De Sint bij de P.v.d.A.-kinderen Evenals vorige jaren organiseren de N.V.V., Bestuurdersbond, Partij van de Arbefh en de vrouwengroep van de P.v.d. A. weer een Sint Nicolaasfeest voor de Beverwijkse kinderen. Dit feest zal op Zaterdag 6 December worden gehouden in 't Centrum voor twee leeftijdsgroepen. Onder auspiciën van de Culturele Dienst der K.A.B. is Dinsdagavond in de grote zaal van het K.S.A.-gebouw een filmvertoning gegevèn. De avond werd geopend door de heer A. v. d. Plas, die memoreerde dat het gehalte der film vorig jaar aanmerkelijk minder was, dan die waarop dit jaar de keuze was gevallen. Hoofdzakelijk was dit te wijten of te danken aan het feit, dat men vorig jaar bij de filmkeuze afhankelijk was van de beschrijvingen der filmverhuurkantoren. Verder deelde de heer v. d. Plas mede, dat op 27 Januari „Onder de hemel van Parijs" vertoond zal worden en in de tweede week van de vasten komt de rol prent „Golgotha" aan de beurt. Na enkele interne mededelingen werd het filmappa raat ingesteld, dat allereerst een journaal en enige voorfilmpjes projecteerde. „Kleine mensen op de grote weg" was de titel van de subtiele rolprent, die deze avond de hoofdschotel vormde een per fect Italiaans product met Anna Bognana in de hoofdrol. In deze filrq wordt het leven en lieven van een klein gezin weer gegeven, dat door werkeloosheid van va der in grote zorgen leeft. Teneinde raad wijkt de echtgenoot van het rechte pad af, maar in plaats van het huisgezin weer in goede harmonie bijeen te krijgen gaat hij de gevangenis in. Het sterke spel, de vaak grootse speelmomenten en de diep-tra- gische achtergrond in deze film hebben er zeker voor gezorgd dat de Culturele Dienst der K.A.B. deze avond haar doel bereikte: namelijk het voorzetten van een goede film, die tot nadenken stemt en waarvan de inhoud nog lang zal nawerken. Dromende huismoeders De Castricumse huisvrouwen, georgani seerd in een afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, laten het 5-jarig bestaan hunner afdeling niet zon der meer voorbijgaan. Verschillende leden zijn aan het repeteren geslagen en zul len op Woensdag 26 November in hotel „De Rustende Jager" opvoeren de revue „Droom en werkelijkheid". Enige dagen geleden vond een jachtop ziener in het duingebied van Castricum een forse wilde gans. Het dier was niet in staat om te vliegen als gevolg van het feit dat het aan zijn linkervleugel gewond was geraakt. De jachtopziener bewees een dieren vriend te zijn en bracht de vondeling naar de in Castricum bekende kapitein A. Rommel, waar de gans een puik onderdak kreeg. Naar de heer Rommel verklaarde is de gans nu „zo mak als een lammetje" en pikt het dier met zijn soortgenoten, die de kapitein in alle rassen bezit, een be hoorlijk graantje mee. Het is Dinsdagavond bij de opening van de bazar, georganiseerd door de Gerefor meerde Vrouwenvereniging, wel gebleken dat de bouw van een nieuwe kerk voor de Gereformeerde Gemeente in Castricum dringend noodzakelijk is. De kerk aan de Beverwijkerstraatweg was haast te klein om alle belangstellenden te bergen. Met het goede doel voor ogen tastte men diep in de portemonnaie en de kijklustigen be taalden gaarne de prijzen, die voor de ten toongestelde brei- en haakwerken, levens middelen, rookwerk en planten werden gevraagd. Al hetgeeen men voor een luttel bedrag kon kopen is, wat betreft het brei en haakwerk, gemaakt door de dames van de vereniging, en de plaaselijke winkeliers stelden gratis de levensmiddelen, het rook gerei en de planten beschikbaar. Het was de presidente van de Vrouwenvereniging mevrouw L. J. M. van Weeren-Merks, die in haar welkomstwoord de middenstand voor haar medewerking warme dank bracht. Van de land- en tuinbouwers in Castricum hebben de bloembollenkwekers die dit sei zoen tijdig hun bollen verkochten nog goede prijzen kunnen maken. Later in de zomer daalden de prijzen aanmerkelijk, zo vertelde de voorzitter van de Castricumse L.T.B. in de vergadering, welke Dinsdagavond in hotel De Harmonie plaats had. De heer J. Dijkman heeft ook de andere bedrijfstakken in de agrarische sector onder de loupe genomen en hij deelde mee, dat in de veehouderij behoorlijke resultaten zijn bereikt. De groente bracht de tuinders haast geen financiële voordelen op, hoewel de peen en schorseneren het tot nu toe heel goed doen. Een bespreking van het rapport Kenne- merland voor de komende algemene verga dering der LTB te Haarlem vergde veel tijd. Uitvoerig bespraken de aanwezigen de regelingen en wijzigingen ten aanzien van de melkprijzen, en voor de tuinbouwers kwam de controle op de teeltvergunningen ter sprake. De voorts in het rapport aange haalde onteigening van cultuurgronden voor industrievestigeng en woningbouw werd uit de doeken gedaan, zij het dat men zich nog van enig commentaar onthield omdat dit rapport voorlopig is. (Wij verwijzen naar een artikel in deze editie over de structuur wijzigingen in de IJmond-Noord). Na enige mededelingen van minder belang zeide de voorzitter dat men het plan heeft om nog deze winter een filmavond te organi seren, waarop een rolprent van het Kali concern zal worden vertoond. W. Uhl en C. Bennes speelden gelijk In de onderlinge competitie van de Castri cumse schaakclub „De Pion" hebben de twee koplopers in de eerste afdeling Walther Uhl en C. Bennes hun Maandagavond gespeelde partij in een gelijk spel beëindigd. Nochtans gaat eerstgenoemde schaker aan de kop met 5 punten uit 6 wedstrijden. Bennes staat tweede met 4 punten uit 5 ontmoetingen. In groep 2 had P. Zwart een vrije avond wat niet wegnam dat hij zijn eerste positie op de ranglijst kon handhaven. S. van Wee- ren bedreigt hem echter sterk mede doordat deze speler nu J. Lute versloeg. Van de spelers van groep 3 heeft „lijst aanvoerder" A. de Wit reeds 9 wedstrijden gespeeld waarvan 7 gewonnen, 1 gelijk en 1 verloren. Met 7"j pnt. staat deze schaker op eenzame hoogte daar nummer 2, N. Korte- kaas slechts 3 punten wist te behalen uit 7 wedstrijden. „Van ander ras" in Zomerlust Zaterdag 15 November geeft de Sant- poortse toneelvereniging „Jan van Dom melen" in café Zomerlust in Santpoort een opvoering van het stuk „Van ander ras". Piet Kraak heeft Dinsdagochtend het St. Anthonius ziekenhuis in IJmuiden verlaten. Hij zal verder thuis verpleegd worden tot zijn volledig herstel. „Langs ongebaande klingen" Op Dinsdag 11 November wordt in de koffiekamer van „Westerveld" een film voorstelling gegeven van het werk van de Nederlandse Heidemaatschappij: Langs ongebaande klingen. Deze avond staat onder auspiciën van de Tuinbouw Studie club in Velsen. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Eli Chénévière 15-500 Limburgia f 13.900; Zeelandia f 10.900; Shambrock 10.900; I trawler 17.300. Haringloggers: IJ 94 6610; KW 20 7740; KW 175 5750; KW 5 2160; KW 161 11620. 1 verse vislogger: KW 76 8840. Kotters: KW 35 780; KW 60 310; KW 77 400; KW 30 690; KW 94 610; HD 125 1720; WR 67 2550; YE 93 530; IJM 230 510; IJM 11 930. VISSERIJ URK Dinsdag voerden 36 vaartuigen aan: 2036 pond snoekbaars, prijs 4446 cent; 33 pond rode baars, 56—62 cent; 659 pond blei 8—9 cent; 241 pond voorn 78 cent; 6 pond kar per 31 cent; 3240 pond Noordzeevis, prijs 1120 cent, alles per pond. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 4 op 5 November KW 54 5 kantjes, KW 42 50 kantjes, KW 37 20 kantjes, KW 65 10 kantjes. Uit halve vleet: KW. 6 10 kantjes, KW 73 20 kantjes, KW 140 20 kantjes, KW 86 5 kant jes, KW 83 45 kantjes, KW 48 5 kantjes, KW 78 40 kantjes, KW 50 10 kantjes, KW 123 30 kantjes, KW 173 2 kantjes, KW 85 15 kantjes, KW 95 5 kantjes, KW 167 20 kantjes, KW 22 5 kantjes. KW 127 6 kantjes, KW 56 70 kantjes, KW 70 60 kantjes, KW 129 5 kantjes, KW 159 10 kantjes, KW 163 10 kant jes, IJm 75 5 kantjes, IJm 283 34 kantjes vleet binnen. KW 67 25 kantjes, uit halve vleet; KW 9 10 kantjes uit 25 netten; KW 147 6 kantjes uit 10 netten; KW 141 30 kantjes uit 25 net ten; KW 67 5 kantjes uit 30 netten; KW 43 12 kantjes uit 15 netten; KW 130 25 kantjes uit 40 netten; KW 170 40 kantjes uit 20 net ten: KW 47 30 kantjes, nog 25 netten haler. Moeten nog halen: KW 2, KW 3, KW 7, •'.W 23. KW 25, KW 144, KW 18, KW 40, K 41, KW 49, KW 15, KW 45. Geen vangst hadden: KW 29, KW 44 en KW 110. Marktberichten. Prijzen: Heilbot 2.30-2.20, gr. tong 3.35-3.30, grm. tong 2.11-2.10, kim. tong 1.97-1.94, kl. tong I 1.71-1.67, kl. tong II 0.90-0.89, tarbot I 2.30-2.25 alles per kg.; tongschar 82-78, schartong 34-30, kl. schol II 34-16,50, schar* 18-12, v. haring 16-11, makreel 16.50-10, gr. schelvis 49-47, grm. schelvis 48-40, kim. schelvis 41-37, kl. schelvis I 40-37, kl. schelvis II 38-17, wijting 26-8, gr. gul 49, mid gul 40, kl. gul 33, kl. haai 22-20, ham 86-74, kim. hake 58, kl. hake I 47, kl. hake II 39, poontjes 14-11, kl. koolvis zw. 30-28, kl. koolvis wit 34-32, alles per 50 kg.; gr. kabeljauw 158; gr. koolvis zw. 75-69, gr. koolvis wit 88-76, gr. leng 82-77, alles per 125 kg. In Hamburg wordt scherpe critiek ge leverd op de afkondiging van speciale ge reduceerde „zeehaventarieven" der Duitse spoorwegen voor vervoer tussen Benelux- havens en Oostenrijk. De „Hamburger Hafennachrichten" noemt de deelname van de Beneluxhavens aan het verkeer met Oostenrijk „een erfenis van de oorlog". Men vreest volgens het blad, dat het grootste deel van het Oostenrijkse vervoer door deze nieuwe tarieven en door de gunstiger vrachtprijs in de Beneluxhavens voor de Duitse havens verloren zal gaan. „Er moe ten middelen en wegen gevonden worden om de belangen te beschermen van de Duitse havens," aldus het Hamburgse blad. Schoon schip geëist Aan boord van het 6598 ton metende Britse tankschip „Brazene", dat bij de Am sterdamse Droogdokmaatschappij is gere pareerd en aan het eind van de week zou uitvaren, hebben zich moeilijkheden voor gedaan. De bemanning van 21 koppen, die uit Engeland was overgekomen, heeft ge weigerd om aan boord te gaan, omdat de verblijven niet behoorlijk schoon zouden zijn. Van bevoegde zijde werd opgemerkt, dat dit ook niet anders kan op een schip, waar werklieden lange tijd bezig zijn geweest. Zowel het Engelse consulaat in Amsterdam als de vertegenwoordiger van de Britse Seamen's Union uit Rotterdam hebben een onderzoek aan boord ingesteld. De „Bra zene" is eigendom van de Londense rederij Stevinson and Hardy. Na de daling in Juli en Augustus geven de productie-indexcijfers over September een stijging te zien. Uit een opgave van het centraal Bureau voor de statistiek blijkt, dat de algemene productie-index in Sep tember heeft bedragen 148 tegen 135 in Augustus. De gemiddelde dagproductie steeg hierdoor met 10 punten tot 145 in September. Het indexcijfer in de sector bouwmate riaal verbeterde van 125 in Augustus tot 134 in September, leder, schoenen, rubber van 163 tot 204 (leder en schoenen van 123 tot 156) en rubber van 322 tot 397), steenkolen van 87 tot 96, metaalproducten van 160 tot 175, papier van 118 tot 140 en openbare nutsbedrijven van 185 tot 199. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN GEBOREN: M. Valk—Van Hulst, d., Hof dijklaan 57, Driehuis. J. Koning—De Geus z., Stratingplantsoen 24 rd., Velsen-Noord. M. WalthuisDe Blois, z. Julianakade 47, IJmuiden. M. C. van VeelenVerhoef, d., Paulus Potterstraat 6, IJ muiden-O. T. Dek kerSchol, z., Beukenstraat 30, IJmuiden-O. C. van Strien—De Visser, d- Kompasstraat 21, IJmuiden. M. Schol—Terhorst, z., Anna- straat 24, IJmuiden. J. D. de JongDrijver, z., Oosterduinplein 66, Imuiden-O. M. C. Burggraaf—Kabel, z., Bonairestraat 56, Sant poort. OVERLEDEN: C. Broek, 81 j., echtgenoot van N. Duif, Van Leeuwenstraat 33, Imuiden. H. S. H. Klaassen, 28 j., echtgenoot van C. de Bie, Corverslaan 51, Velsen-N. H. Wetting, 82 j., echtgenoot van C. M. Braam, P. C. Hoofdtlaan 40, Driehuis. Het. Hoog Militair Gerechtshof heeft een zaak behandeld tegen de kapitein J. ten H., die door de krijgsraad was veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf, waarvan 7 maanden voorwaardelijk wegens ver duistering. De verdachte had goederen, die aan het rijk toebehoorden, onder meer drie motorrijwielen, verkocht. Hij had dit, naar hij zei, gedaan om met dit geld een examenlokaal te verbeteren en lesmateri aal aan te schaffen. Voor de f 2000, die hij door de verkoop van de goederen had verkregen, had hij echter sterke drank ge kocht. In een psychiatrisch rapport werd de kapitein in lichte mate verminderd toere keningsvatbaar genoemd. De procureur-generaal bij het Hoog Mi litair Gerechtshof, mr. J. Zaayer, zei in zijn requisitoir onder meer: „Ons volk en ons leger lijken tegenwoordig wel uit psycho- pathen te bestaan. De justitie kan niet werken met al de psychiatrische rappor ten, die tegenwoordig maar direct op de rechtzittingen ter tafel worden gebracht." Hij zei dat ieder mens in beginsel verant woordelijk is voor zijn eigenaardigheden en eiste 6 maanden onvoorwaardelijk en ont slag uit de militaire dienst, zonder dat de kapitein het recht zou worden ontzegd om bij de gewapende macht te dienen. De verdediger zei een ander standpunt in te nemen ten aanzien van de psychia trische rapporten. Hij betoogde dat de ka pitein, die in Indonesië heeft gevochten, zich moeilijk kon aanpassen aan het kalme leven in Nederland en het werk bij de examencommissie lag hem niet. Het door hem verduisterde geld is inmiddels terug betaald. Hij verzocht het hof het vonnis van de krijgsraad te handhaven en zijn cliënt op vrije voeten te stellen, daar deze reeds vijf maanden in voorarrest zit. Het hof zal over veertien dagen uitspraak Amsterdamse politie hield 13 personen aan De recherche te Amsterdam heeft in cafés 13 personen aangehouden, die ver dacht worden van het gelegenheid geven tot hazardspel. De politie vermoedde reeds enige tijd dat in vele cafés op paardenrennen in Frankrijk werd gewed. Het publiek kreeg gelegenheid ongelimiteerde bedragen aan Nederlands geld in te zetten. Als de uit slagen doorkwamen werden de prijzen uit gereikt. Een bepaald percentage viel ten deel aan de organisatoren, die de politie als zogenaamde bookmakers beschouwt. Ook in Utrecht en Hilversum zijn enige personen aangehouden. Een 59-jarige Amsterdammer, die de recherche als leider van een organisatie op dit gebied beschouwt, is eveneens aan gehouden. Het adverteren in Amerika met „ver bazingwekkende mirakelbollen" door een onbekende firma, die zich „De Hollandse Wintertuin" noemt, is stopgezet na een be spreking tussen de Amerikaanse vertegen woordiging van het Centraal Bloembollen Comité en het advertentiebureau dat de advertenties voor „De Hollandse Winter tuin" plaatste. Verklaard werd, dat de pakketten bloemknollen en geen bloembol len bevatten en niet beantwoorden aan de in de advertenties gestelde beloften. Hier door wordt het publiek in de V. S. misleid en aan de goede naam van het Nederlandse product schade toegebracht. Met hetzelfde K.L.M.-toestel, waarmee burgemeester d'Ailly gisteravond naar Sydney vertrok, reisden ook de zes leden van de Nederlandse Comedie, die een tour- née van zes maanden voor de B.P.M. door Indonesië gaan maken de langste tot dusver na de oorlog ondernomen. Nog deze week wordt op Nieuw-Guinea de eerste voorstelling gegeven, daarna gaat men naar Djakarta en ditkeer hoopt men ook Bali aan te doen. Er staan in totaal vier stuk ken op het répertoire en de tournée is zo danig ingericht dat alle in aanmerking komende steden en nederzettingen twee keer worden bezocht met een tussentijd van ongeveer drie maanden en dan telkens twee stukken voorgespeeld krijgen. Overigens staat dit répertoire nog niet eens helemaal vast, geenszins overigens door gebrek aan voorbex*eiding. Men had namelijk aangewezen als men nu een maal was op stukken met een kleine be zetting onder meer de keuze laten val len op het nogal pikante blijspel „La petite hutte" van André Raussin, hier te lande als de schrijver van „Nina" en „Bobbeltje" bekend, dat een soort driehoeksverhouding van schipbreukelingen op een zo goed als onbewoond eiland tot onderwefp heeft. Toen de repetities hiervan al een groot eind gevorderd waren, kwam de B.P.M. met het bezwaar dat deze Franse plaisan- terie voor het doel ongeschikt was, niet eens zozeer als wij goed zijn ingelicht wegens de met het fatsoen badinerende inhoud, dan wel omdat er een kleurling in voorkomt. Deze afkeuring was vooral spijtig voor Riny van Slingeland, die zich voor de vrouwelijke rol een aan de eisen beant woordende garderobe had aangemeten. Maar ook voor Joan Remmelts, die zich bijzonder op dit leuke spel had verheugd. Bovendien zit hij, als leider van het reis gezelschap, met de moeilijkheid onderweg iets anders met zijn mensen te moeten in studeren. Vlak voor het vertrek van de „Vlaardingen" drukte een vertegenwoor digster van het kantoor der Nederlandse Comedie hem een enorme enveloppe met drie manuscripten van „Comediespelen" van Johan Broedelet onder de arm. Waar schijnlijk zal het dat dus wel worden, maar er wordt nog verder gezocht. Deelnemers aan de tournée zijn, behalve Joan Remmelts, de dames Mimi Boesnach, Riny van Slingelandt, Truus Dekker en de gebroeders Bob en Guus Verstraete, die door talrijke vrienden en familieleden uit geleide werden gedaan. De op te voeren stukken zijn: „Een vreemd meisje" (des tijds gespeeld door Myra Ward en Fien de la Mar, thans door Riny van Slinge landt en Mimi Boesnach), verder „Eens in de honderd jaar" van F. Hugh Herbert (waarin Truus Dekker de rol van Kitty Janssen heeft overgenomen) en tenslotte „Intimiteiten" (Private lives) van Noel Coward, met Mimi Boesnach en Joan Remmelts, die het ook regisseerde. De beide andere stukken werden onder leiding van Jan Teulings ingestudeerd. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van het Landbouw-egalisatiefonds voor 1953 deelt minister Mansholt mede dat de verhoging van de consumentenprijzen voor de eerste levensbehoeften zal geschieden langs lijnen van geleidelijkheid. De minister heeft er in de afgelopen jaren naar gestreefd de consumentensub sidies geleidelijk te beperken. De belang rijke vermindering van het nadelig saldo van het fonds, welke ten opzichte van voorgaande jaren is bereikt, geeft hiervan blijk. Hij acht het echter van groot be lang, dat de aanpassing van de consumen tenprijzen aan de kostprijzen geschiedt langs lijnen van geleidelijkheid, hetgeen met behulp van het fonds mogelijk is ge weest. Minister Mansholt merkt verder op, dat dit een aangelegenheid is van alge meen regeringsbeleid, waarover de ge- dachtenwisseling wellicht beter bij de be handeling van hoofdstuk 1 der Rijksbe groting kan geschieden De opstand van 1600 gevangenen van de strafgevangenis van Columbus in Ohio, die vier dagen geduurd heeft, is Dinsdag ge ëindigd met de volledige, onvoorwaarde lijke overgave van de opstandelingen. Uit de vier celblokken, waarin 1600 per sonen zijn ingesloten, werden papieren en stukken laken naar beneden geworpen met capitulatie-aanbiedingen. Zwaar-bewapen- de politiemannen en mannen van de „na tionale garde" houden nog steeds de wacht. Tijdens de enkele gevechten, die zich hebben afgespeeld sedert het begin van de onregelmatigheden, werden een gevangene gedood en vier gewond. Ook een politie man werd gewond. De aangerichte schade wordt op een millioen dollar geraamd. Sedert Zondag hebben de ingesloten ge vangenen in de vier celblokken geen voed sel ontvangen. Arabisch-Aziatische UNO-groep vraagt verduidelijking Vertegenwoordigers van de dertien Arabische en Aziatische leden-staten van de UNO hebben Dinsdag de Indonesische ontwerpresolutie inzake de kwestie der Koreaanse krijgsgevangenen besproken. Men is nog niet tot een besluit gekomen, omdat een aantal vertegenwoordigers nog geen definitieve instructies van zijn re geringen heeft ontvangen. De Indonesische ontwerpresolutie beoogt een compromis te vinden tussen de door 21 landen ingediende ontwerpresolutie, die zich verzet tegen iedere gedwongen repatriëring van de Koreaanse krijgsge vangenen en de Russische resolutie, waar in wordt voorgesteld een nieuwe commis sie in te stellen voor het tot stand brengen van de vrede in Korea. Naar verluidt wordt in het Indonesische ontwerp ook het beginsel gehuldigd, dat geen gedwongen repatriëring mag plaats vinden. Voorgesteld wordt een „neutrale commissie in te stellen, waarin alle be trokken partijen zullen zijn vertegenwoor digd. Deze commissie zou, na het onder vragen van alle krijgsgevangenen in een gedemilitariseerde zóne moeten uitmaken, welke gevangenen moeten worden gere patrieerd en welke niet. Op dit punt zou, aldus welingelichte kringen, de tekst niet zeer duidelijk zijn. Naar verluidt heeft dan ook een aantal van genoemde landen om verduidelijking gevraagd. Edward Kardelj, de Joegoslavische mi- nisetr van Buitenlandse Zaken, heeft Dins dag voor het congres van de Joegoslavische communistische partij in Zagreb verklaard, dat de Sovjet-Unie „met haar onverzadig bare imperialistische eetlust" West-Europa van de V.S. tracht los te scheuren. Kardelj zeide, dat „sommige Westelijke kringen, die plannen maken om de oorlog tot China uit te breiden, teneinde Tsjang Kai Sjek in zijn macht te herstellen," daarmee slechts de Russische politiek in China steunden. De gedachte van een neu traal Duitsland was niet vol te houden, daar Duitsland een groot land was en een rol in de wereld moest vervullen. <GÊSo> Vervaardigd van zilverwit Gero-metaal, hecht verbonden met een zware laag zuiver zilver Een uitgebreide sorte ring vindt u bij: de kleine zaak met de grootste keuze. GR. HQUTSTR. 49 Tel. 20049. op heden 5 November Spreker: Ds. 3. A. PETERS, Den Haag Aanvang 8 uur, met medewerking „GOEDE HERDER KERKKOOR" en de heer A. LOS, viool. Ned. Herv. Kerk te IJmuiden-West, Kanaalstraat Alle plaatsen vrij. Snel-privéles op elk uur! JULIANAKADE 6. Tel. 4733 Parfums Eau de Colognes en Zeep in Luxe dozen Kennemerlaan 63 VELSERDUINPLEIN 5 IJmuiden. Tel. 5593 Bü aankoop van een vulpen graveren wy uw naam er in voor slechts 75 cent. LANGE NIEUWSTRAAT 783 Tel. 4373 (Pijlstaart olie verkrijgbaar) 7 November a.s., 19.30 uur: CJ.V.F. en CJ.M.V. 7EUGDAVOND (tot 16 jr.) 8 November a.s., 20.00 uur: CJ.V.F. en CJ.M.V. KNALAVOND (ouderen) in het Jeugdgebouw, Rembrandtlaan. Kaartverkoop in het Jeugdgebouw: Woensdagmiddag 5 Nov. van 15.0016.30 uur; Donderdagavond 6 Nov. na 19.00 uur; Vrijdag- en Zaterdagavond aan de zaal. Hierdoor betuigen wij onze erkentelijkheid voor de service, welke door het Assuran tiekantoor „Hofgeest" te Velsen is verleend inzake de inbraak-schade welke wij gehad hebben in ons Benzine-laadstation te Sant poort (Velsen), Rijksweg 260. GEBR. VAN BUGNUM Conv. v. Gevorderden Handelscorresp. Systeem „Groote" Ned., Engels, Duits Opl. Prakt. Examen voor MULO leerlingen 10-vingersysteem Aanmelden dagelijks TeL 14624, Haarlem GEMEENTE VELSEN. AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat op 21 November 1952, te 10 uur, in het Raadhuis te Velsen zal worden aanbesteed de bouw van 169 étagewoningen aan de Zuidzijde van de Lange Nieuwstraat te IJmuiden. Architect Ir. C. Wegener Sleeswijk te Amsterdam. Bestekken worden, zolang de voorraad strekt, van 10 No vember 1952 af door de dienst voor de Volkshuisvesting, Stationsweg no. 13 te Velsen, afgegeven, na betaling van 25. per bestek. Schriftelijke aanvragen, in welke vorm ook, worden zo nodig, na loting, in behandeling genomen van 10 November 1952. te 14 uur af. Restitutie voor inschrijvers, bij inlevering op de dag van aanbesteding, 15.per ongeschonden bestek. Inlichtingen: 17 November 1952 van 10—12 uur aan het adres Stationsweg no. 13. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris. de Burgemeester, VEENSTRA. M. M. KWINT. De grootste ondernemingen zijn geregelde adverteerders. Kijk maar naar onze adverten tiepagina's. Zij vragen voortdurend aandacht en krijgen die ook. Daardoor zijn zij groot geworden. M. REM Kennemerlaan 129, IJmuiden Tel. 4057 VELLEMAN KOOPTl uw gebruikte meubelen voor hoge prijzen. Zijlstraat 62, Hrl. Tel. 14637. Overal te ontbieden. voor het schoonhouden van de Herv. Kleuterschool, Kerkplein 5 te Velsen. Aanmelden bij het Hoofd der School dagelijks van 3 30 tot 4 uur aan de school. Enorme collectie in zeer lage prijzen TROMPSTRAAT 30 Tel. 4516 Gedipl. Erkend P. E. N. Installateur. WOLLEN BABYGOED bij KENNEMERLAAN 37 IJmuiden

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 8