Kennemerland levert dure druiven en goedkope peren OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Menselijk element in het bedrijf van het grootste belang Binnen één dag gereed „Be verwijk"-volley balcompetitie begint met 12 teams Agenda voor Beverwijk e ^*1Oeek TAXI NODIG? Autorijschool 5000 Nog volop groente Kasproducten gaan de bloemenmarkt beheersen Velsen-Noord Persotieelchef Hoogovens: Santpoort ZATERDAG 8 NOVEMBER 1952 8 BEL 5000 De groenten- en fruitmarkt in de afgelopen week Met de N.R.V. naar Australië Jaarvergadering van „Uw Koninkrijk kome" Filmavond van de R.K. Culturele commissie Woensdag openingswedstrijden Kerkelijke viering van 40-jarige St. Eloy „De Monica's" helpen bazar in IJmuiden De elftallen voor „Noord" «lllOPïW»lFirM10OT Beverwijk Volwassenen naar TBG-onderzoek Nog: steeds is de Beverwijkse groente-12-7, tomaten 16-58, spinazie 22-51, sprui- markt ruim voorzien van een gevarieerde aanvoer van allerlei najaarsproducten en de tuinders hebben deze week niets te kla gen gehad over de gang van zaken. De an dijvie ging bijvoorbeeld vrij vlot weg en bracht in het begin van de week zelfs 30 cent per kilo op; Vrijdag varieerde de prijs van 15-25 cent. Bloemkool is minder vlot te verkopen, de aanvoer is nog rijkelijk groot; boven de 30 cent per stuk gaat er geen enkele weg. Spruiten noteerden van 30-58 cent per kilo, extra kwaliteit bracht 70 cent per kilo op. Tomaten liepen weer in prijs op tot 58 cent per kilo, maar de aanvoeren worden min der. Prei kwam er ook al minder nan de markt; de prijs draaide rond de 15 cent per kilo. Selderij-knollen varieerden van 8-16 cent per stuk. Bospeen ging vlot van de hand en er werd van 18-24 cent per bos voor betaald; waspeen ging tot voor 17 cent per kilo van de hand. De verschillende koolsoorten varieerden van 6-14 cent per kilo. Druiven liepen wederom in prijs op: er werd tot 1.10 per kilo betaald. Appe len en peren zijn nog steeds goedkoop. Alles uit de kassen Op de bloemenveiling zijn het nu de late kas-chrysanten, die de markt beheersen; de buitenbloemen zijn grotendeels geruimd. Er waren deze week toch nog enkele late buitensoorten, n.l. asters en goudsbloemen, die niet duur verkocht werden. De tros- chrysanten komen in diverse soorten en kwaliteiten ter veiling en de goede kwali teit ging tot 85 cent per bos. Bij de groot-bloemigen loopt de prijs uit een van 8-37 cent per stuk; deze laatste prijs werd betaald voor de witte Germ. Er zijn weinig andere bloemen; de free- sia's laten hun kleuren af en toe nog wel eens schitteren en dan wordt er van 48-72 cent per bosje voor betaald, maar royaal is het niet. Cyclamenbloemen noteerden van 40-79 cent per bosje; de witte riet pluimen deden van 15-20 cent per stuk. Bij de potplanten ziet men naast de Cyclamen die van 68 cent tot 1.65 per stuk doen, de eerste Capcicums al weer opduiken. Andijvie 15-25, bloemkool 10-24, bospeen 8-25, waspeen 8-18, snijbonen 1.70, sla ADVERTENTIE ADVERTENTIE Gediplomeerd instructeur. KENNEMERLAAN 136 - IJMUIDEN Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groente- en fruitmarkten over de periode van 1 November tot 7 October mede: De dalende tendenz betreffende de groenteprijzen, welke aan het einde van de vorige week wegens het zachte regenach tige weer was begonnen, heeft zich deze week doorgezet. De aanvoer van bloemkool is nog steeds bijzonder groot. De noteringen waren de laatste dagen voor exportkwaliteit a-sor tering 20-27 ct. per stuk. Voor de kleinere en mindere kwaliteiten werd 10-20 cent besteed. De voornaamste buitenlandse af nemer was Duitsland. De uitvoer naar België is met ingang van Maandag 3 No vember stopgezet. Van de sluitkoolsoorten kon de rode kool zich eveneens niet handhaven. De prijzen waren van f 6-f 10.50 per 100 kg. met uitvoer naar Frankrijk, Engeland, Amerika en Italië. Gele Savoyekool noteerde van f 6.40- f 8.70 per 100 kg. voor de A-kwaliteit en f 4-f 5.50 voor de B-kwaliteit. Voor de groene savoyekool werden prijzen besteed van f 9.30-f 13 voor de A-kwaliteit en voor de B-kwaliteit van f 6.50-f 8.10 per 100 kilo. Witte kool wordt in hoofdzaak verladen naar Duitsland, België, Frankrijk, Oost- Duitsland, Italië en Engeland tegen prijzen variërend van f 4,90-f 5,70 voor de herfst- witte, f 5.50-f 6.20 voor succes-witte en voor de thans aan de markt komende Deense witte kool f 6.20-f 6.30 per 100 kg. De herfst-witte kool is thans vrijwel geruimd. Hoewel uitvoer naar Duitsland met in gang van Woensdag 5 November weer is toegestaan zijn de uienprijzen stabiel ge bleven, namelijk f 16- f 23 per 100 kilo. Belangrijke hoeveelheden breekpeen werden in de afgelopen week naar Zwit serland verladen tegen prijzen van f 11- f 13 per 100 kilo. Kroten werden voor namelijk uitgevoerd naar Zweden, Zwit serland en Frankrijk tegen prijzen van f 11-f 15 per 100 kg. Het aanbod van spruiten blijft steeds toenemen; mede hier door waren de prijzen aan het begin van deze week gedaald hoewel thans de prijzen weer iets zijn aangetrokken. Geschoonde spruiten noteren thans 60-70 ct. per kg en ongeschoonde 20-40 ct. per kg. De prijzen voor bladgroente als andijvie en sla kon den zich handhaven en bedroegen 15-30 cent per kg voor andijvie, 12-18 cent per stuk voor kassla, 4-11 ct per stuk voor na- tuursla. De aanvoer van tomaten loopt hard terug en bestaat in hoofdzaak nog uit late stooftomaten. De prijzen voor de A, B en C-kwaliteit bedroegen respectie velijk 47-70, 29-55 ct. per kg. met uitvoer naar Engeland, Duitsland en België. Wegens de steeds afnemende aanvoeren zijn de prijzen voor druiven stijgende. Ali cante noteerde f 1.15-f 1.25 per kg. Be langrijke hoeveelheden werden naar Duits land uitgevoerd. Nu de aanvoeren van de handperen be ginnen terug te lopen en de voorraden bij de kwekers voor een belangrijk gedeelte zijn geruimd, beginnen de prijzen een steeds beter beeld te vertonen. Dit is even eens het geval met de prijzen voor de be tere soorten handappelen. De mindere soorten en kwaliteiten zijn iets beter te plaatsen. ten 20-71, prei 8-16, knollen 8-15, rode kool 5-9, groene kool 7-14, gele kool 6-15, boerenkool 8-11, druiven 75-110, appelen 8- 21, peren 6-19. De Nederlandse Reisvereniging zal Maandagavond 17 November voor haar Beverwijkse leden in 't Centrum een film avond geven over Australië. Met een collectie kleurenfilms zal de N.R.V. een indruk geven van de industrie, landbouw, veeteelt en het leven in Australië. De schoolvereniging „Uw Koninkrijk kome" van de school voor Christelijk Volksonderwijs aan de Van Langeveld- straat zal in deze school op Maandag 24 November haar jaarlijkse ledenvergade ring houden. De agenda vermeldt behalve de gebrui kelijke jaarverslagen een bestuursverkie zing wegens aftreden van de heren Chr. G. Holling, tweede voorzitter en J. Panis, penningmeester. Onder auspiciën van de R.K. Culturele Commissie uit de verscheidene plaatselijke verenigingen van de R.K. St. Joseph- parochie wordt Zondag in het gymnastiek lokaal van de R.K. Meisjesschool aan de Corverslaan een filmavond gehouden. Vertoond wordt de film: „De man, die mij gegeven werd", waarna de bijeen komst wordt voortgezet met gezellig sa menzijn voor de ouderen. Voor de afzonderlijke meisjes- en jon gens-groepen wordt 's middags ook een filmprogramma afgedraaid. Het initiatief van de volleybalclub Kralingen", die als enige in Kenne merland benoorden het Noordzeeka naal aangesloten was bij de NeVoBo (Nederlandse Volleybal Bond) en voor haar competitiewedstrijden was aangewezen op de afdeling Haarlem, heeft er op 22 October toe geleid, dat er een afzonderlijke afdeling „Bever wijk" ken worden geformeerd, waar bij zeven verenigingen zich hebben aangesloten. In de oprichtingsvergadering van de nieuwe afdeling werden met voortvarend heid een bestuur en commissies samenge steld, waaruit de heren P. J. Over en J. M. Los tot competitieleiders werden ge kozen. Deze heren, die met het afdelingsbestuur veel moeite hebben moeten doen om speelruimte te krijgen, hebben pas na het bekend zijn van het aantal deelnemende teams een competitie-programma kunnen opstellen, waarbij rekening moest worden gehouden met de eigen bijeenkomsten van de aangesloten verenigingen. Officieel zijn bij de NeVoBo-afdeling „Beverwijk" nu aangesloten de perso neelsverenigingen „De Plaatwellerij", Vel sen-Noord en „Beverol", Beverwijk, Oud- Katholieke Jeugdvereniging „D. G. S.'', IJmuiden, Politiesportvereniging „Vel- sen", V.C. „Kralenberg", Velsen-Noord, B.V.V. „De Kennemers'' en E.G.V. „Turn- lust", beide Beverwijk. Uit deze verenigingen konden de vol gende teams in de competitie-afdelingen voor dames en heren worden opgenomen: De Kennemers, twee dames-teams; P.S.V. een heren-team; Beverol, een heren-team en de overigen allen een dames- en een 'neren-team, samen dus twaalf teams, ge lijk verdeeld in zes dames- en zes heren- ploegen. Voor wat de te spelen competitie be treft zal gebruik worden gemaakt van het gymnastieklokaal van de De Costa-school aan de Noorderlaan, waar in de regel Woensdagavond wordt gespeeld, telkens drie wedstrijden. De V.C.K.-oefenavond op Vrijdag wordt tevens benut om een competitiewedstrijd te spelen. Het compe titie-schema is zo ingedeeld, dat elke Woensdagavond drie of vier verenigingen hun wedstrijden spelen, zodat dan de an dere clubs rust hebben. De volleybal-afdeling „Beverwijk" zal Woensdagavond de competitie beginnen met de openingswedstrijden in de Da Costa-school tussen de heren van Turn- lust en Plaatwellerij, de dames Kenne mers II en Plaatwellerij en Kennemers I en Turnlust. Voor 19 November zijn vastgesteld: he ren: PSV-Plaatwellerij; dames: DGS- Plaatwellerij; heren: DGS-Beverol. Eerst op 21 November speelt VCK tegen Turn lust (heren). ADVERTENTIE Zaterdag 8 November Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Rio Grande". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Het zeven de kruis". W. B. Theater, 8 Uür: „De wet van het Oerwoud". Zondag 9 November Kennemer Theater, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: „Rio Grande". Luxor Theater, 2.30: „Tarzan's vlucht"; 4.30, 7 en 9.15 u.: „Het zevende kruis". W.B. Theater, 2.30 u.: „In old Cheyenne"; 4.30 en 8 u.: „De wet van het Oerwoud". Vijftienhonderd Ambonezen hebben in militaire formaties Vrijdag op het Plein 1813 te Den Haag gedemonstreerd. Een grote politiemacht, te voet, te paard en gemotoriseerd, was op de been. Er heeft zich geen enkel incident voorgedaan. De demonstratie ging vergezeld van de aanbieding van een petitie aan minister-president dr. Drees door de voorzitter van „De Vrije Zuid- Molukkers in Nederland". De demonstranten, die tientallen spandoeken bij zich hadden, op het Plein 1813, gekleed in hun dunne tropenuniformen. Het veertigjarig bestaan van de R.K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy" wordt Zondagmorgen in drie parochiekerken te Beverwijk en Velsen-Noord kerkelijk ge vierd. In de St. Josephkerk aan de Koningsweg wordt om elf uu-r voor de afdelingsleden een stille H. Mis opgedragen. De mondaccordeonvereniging „De Mo nica's", directeur de heer C. Bakker, aan gesloten bij de Commissie voor Hervormd Jeugdwerk, zal Vrijdag 14 November medewerken aan de bazar, die ten bate van het Hervormd Jeugdhuis in IJmuiden- Oost in dit gebouw wordt gehouden. KinheimZaandijk (op „Tussenwijk"): Kinheim: Th. Keirsgieter; A. Paap en W. Groeneveld; J. v. Hesselingen, J. H. v. d. Wateren en C. Luntz; J. Starreveld, Th. v. Vuuren, A. Prinssen, H. Prinssen en J. Muskee. V.V.B.—D.S.S. (op „Watervliet): V.V.B.: C. v. Veelen; J. Roos en K. Kil; J. Kers bergen, P. de Wolf en P. Bleeker; J. v. d. Linde, F. Kooimans, A. Both, P. Vlietstra en W. Zand. I.E.V.—R.C.H. 4 (op „Kooswijk"): I.E.V.: W. v. Tunen; H. Zonneveld en W. Michel; A. Leering, Th. Koek en W. Castricum; J. v. d. Vlies, H. Duin, J. Bos, H. Prinsen en J. de Reus. ADVERTENTIE Met deze vraag als uitgangspunt gaf de heer G. S. K. Blaauw, chef voor de Perso neelszaken aan het Hoogovenbedrijf te Velsen, in „Brinkmann" voor de leden van de „Vereniging voor Paedagogiek" een beschouwing over de sociologische taak van een modern gx-ootbedrijf. Veelal wordt de mening gehuldigd dat een bedrijf enkel maar heeft te voorzien in ae maatschappelijke behoefte aan diensten en pi'oducten, en daartoe nodig heeft een zo volmaakt mogelijke technische installatie. Een feit is het, dat maar al te vaak de factor: „mens" in het bedrijf wordt gebagatelliseerd, zeer tot schade van de werkers, van de samenleving en van het bedrijf. Dat zulks niet het geval is aan de Hoogovens, een onzer grootste industriële ondernemingen, bleek ten volle uit de boeiende voordracht van de heer Blaauw. Bij „paedagogiek" denkt men algemeen aan het kind en de zeer jeugdige mens, maar de termen „bedrijfs- en sociale op voeding" wijzen er reeds op, dat de pae dagogiek ook voor de aankomende werker en de volwassene haar betekenis heeft. Nu doet men aan de Hoogovens van aller lei voor de jeugdige werknemers: men or ganiseert of bevordert vacantiekampen, bedrijfsexcursies, lichamelijke oefening, sexuele voorlichting, studiegelegenheid, jeugdbeweging e.d. Hoe belangrijk dit alles ook reeds is, het blijkt steeds duidelijker dat de jeugdigen het meest gevormd wor den door de volwassenen in het bedrijf Op de vorming van deze laatsten, op het tot stand brengen van een gemeenschaps sfeer, van goed persoonlijk contact tussen arbeiders, bazen en hogere functionarissen richt de Personeelsdienst (een staf van „Hannoc, de Indiaan". (Vrijdag t/m. Maandag in Rex). Het in feite oudste rassenplobleem, dat de Verenigde Staten kennen is de tegenstelling tussen rood en blank en al is de scheidslijn, die er jaren lang heeft gelopen tussen de oorspronke lijke bewoners van dit deel der nieuwe wereld en de overheex-sers uit het Oosten niet actueel meer, het doet goed een film te ontmoeten, die het geval ook eens van de kant van de Indiaan bekijkt. Te veel is er van de Delaware's, de Comanchen en de Apachen gebruik gemaakt als dankbaar voer voor de nimmer-missende musketten der blanken, die het moreel altijd zo na drukkelijk bij het rechte eind hadden. In „Hannoc de Indiaan", een groots- gemonteerde avonturenfilm schemert de menselijkheid van het rode ras duidelijk door de kruitdamp heen en al is het ver haal geladen met een felle intrigue, de rol .van deze Hannoc een kolfje naar des heren Jon Hall's hand wordt met overtuiging en gevoel voor het goede recht van de andere partij gespeeld. Het ver haal is als dat van de twaalf anderen uit het bekende dozijn: een liefde tussen een Indiaan en een jonge blanke vrouw met een rood meisje als huilende derde, een snuifje spionnage en een paar knapen van veldslagen. Een kleurig geheel, waarvoor ge niet vergeefs naar „Rex" tijgt. J. F. „De vrouw van Mr. Graig" (Woensdag en Donderdag in Rex). Joan Crawford, oudgediende van het witte doek, doch nog steeds in staat door een sterk talent te 'boeien, vertolkt in deze film een gecom pliceerd karakter. Zij beeldt een vrouw uit, die zowel door een grote liefde als een inférieur moreel in haar handelingen wordt geleid, daarbij voortdurend het slachtoffer van haar achterdocht en vrees is en zo komt tot daden die tenslotte het vonnis voltrekken: zij verliest alles en allen. De eenzaamheid van een dergelijk beklagenswaardig mens wordt in deze film als tragische apotheose zeer somber en helder getekend, nadat de gang van het verhaal die catastrophe geleidelijk in tal van goede vondsten heeft voorbereid. Het is voor alles een didactische film, die Joan Crawford met haar beheerst talent vult en draagt. Zij geeft een aanvaardbare verbeelding van de schipbreuk van een ogenschijnlijk geslaagd huwelijk, dat op de klippen vaart van het misverstand. In dat opzicht is de tendens van het verhaal posi tief, doch een andere vraag is of de rigou reuze consequentie die de echtgenoot trekt uit het gedrag van zijn vrouw, overeen te brengen is met het beginsel van begrip voor menselijke tekortkomingen, dat ten slotte ieder huwelijk schragen moet. J.L. „De straat". (Vrijdag t/m. Maandag ion Thalia). Een gegeven uit de Zweedse politiearchieven leverde het scenario voor deze knappe Zweedse film, die de neer slachtige geschiedenis van een jonge vrouw Britt behandelt. In de stad, die ze als plattelandsmeisje niet al te goed kent, schuift ze, mede tengevolge van een ver- keerd-begrij pende tante en oom het hel lende pad op en via een louche kringetje warenhuisverkoopsters verzeilt de argeloze Britt in de morbide sfeer van een stel ge- Maj-Britt Nilsonn in „De Straat" wetenloze genotzoekers, waar het meisje onder de invloed komt van een misdadi ger. Deze Beri-a (een bizonder vaardige rol van Peter Lindgren) draait de ge vangenis in, komt tei'ug en maakt het in middels gesloten huwelijk tussen Britt en haar jonge echtgenoot kapot. Geen erg origineel gegeven dus, maar het werd zo raak op het celluloid gebracht, dat de film ver boven de waarde van dit verhaaltje uitstijgt. We hebben er echter één bedenking tegen: de film bepaalt zich wat te zeer tot het weergeven van de tra giek in dit vrouwenleven ze wil slechts waarschuwen. Nu zal moraliseren in een geval als het onderhavige moeilijk wor den, maar de troosteloosheid van het einde, de leegte van dit vei-knoeide leven zijn wat al te défaitistisch. Al krijgt Britt dan ook honderd keer wat ze verdient (volgens de gangbare opvattingen). Silver River (Maandag tot en met Woens dag in „Thalia"). Het idool van vele jonge dames Errol Flynn heeft het in de film „Silver River" te kwaad met allerlei lie den, wier pistool opvallend los in de hol ster zit, maar zijn fikse gestalte boezemt de vijanden van recht en wet zoveel ont zag en Georgia Moore (Ann Sheridan in een verleidelijke rol) zoveel liefde in, dat het hele conflict op zijn pootjes terecht komt. Het verhaal speelt zich af tussen de wankelende coulissen van de Amex-ikaan- se burgeroorlog, nog immer een navrant décor voor heldenverhalen en deze Mike McComb (Ex-rol Flynn) is de grote man, die één wet erkent: zfin eigen wet. Een heerlijk avonturenverhaal, waarin een iegelijk volop aan zijn trek komt. „De wet van het oerwoud" (t.m. Maan dag in W. B.). Deze hoofdfilm wordt pas na de pauze gedraaid en voordien wordt de bezoeker een stukje Rangers-leven voor gezet, waarbij men de tel kwijtraakt bij het registreren der slachtoffers. Wanneer aan het eind van deze voorfilm de zaallichten weer aangaan, zijn de schurken gestraft en kunnen de Texas-Rangers weer nieuwe avonturen tegemoet huppelen. Na de pauze gaat het er wat kalmer aan toe, hoewel die jongens uit „De wet van het oerwoud" nu ook weer niet helemaal afkerig zijn van een fris schiet- of vecht partijtje. En dan is er nog zonder enige prijsverhoging een felle bosbrand te aan schouwen, die fototechnisch uitermate knap is opgenomen. In tegenstelling daartoe is het spoortreintje, dat in een ravijn stort, een doorzichtig trucje, maar wie daar in de algemene spanning op let is toch wel een kniesoor. Het verhaal in deze rolprent is in verge lijking tot de standaard-gangsterfilms al thans origineel, al loopt de hele zaak goed af met een omhelzing op het eind. Zoals gewoonlijk. v. H. In Old Cheyenne (Zondagmiddag in het W.B.-theater - Beverwijk). Orapahoe Brown is een beruchte bandiet, die van alle overvallen in de omgeving wordt be schuldigd. Roy Rogers zocht Tiem op in zijn schuilplaats en ontdekt een man, die valselijk van misdaden wordt beticht. Roy speurt nu naar de werkelijke daders, die hem uit de weg willen ruimen. Hij waagt zich daarbij in het hol van de leeuw en weet onomstotelijk Brown's onschuld te bewijzen en de ware dader aan de sheriff uit te leveren. Rio Grande (Kennemer Theater - Be verwijk). Kolonel Kirby Yorke krijgt de opdracht een plantage, toebehorende aan de familie van zijn vrouw, plat te branden. Kirby spaart het woonhuis, doch zijn vrouw weigert hem te vergeven en ver laat hem. Kolonel Yorke gaat daarna nog intensiever de Indianen bestrijden. Yorke krijgt opdracht de apachen te verslaan. Hij voert de opdracht grondig uit en de rust in de Rio Grande is daarmee verze kerd. Kolonel Yorke wordt overgeplaatst Het echtpaar verzoent zich en Mrs. Yorke scheept zich in met haar man naar Lon den. Luxor (Beverwijk) geeft deze week: „Het zevende kruis". Uit het kamp West- hofen zijn zeven gevangenen ontsnapt. SS-ers en hun honden zijn op zoek en ze ven kruisen wachten de slachtoffers. Zes van de zeven wox-den gepakt. De zevende is Georg Heisier, die opgejaagd als een dier het vege lijf weet te redden aan boord van een Nederlands schip, dat hem weg voert naar een vrije wereld en daar komt de man in aanraking met een klein troep je verzetslieden. Hij was echter al kapot van ellende en vernedering toen hij uit het kamp vluchtte en is meer meegesleurd dan meegelopen en eer hij in veiligheid komt ziet hij eerst nog zijn vriend Wallau aan het kruis hangen, nadat de beulen deze man onmenselijk hebben gemarteld. De fluisterstem van Wallau blijft hem ver volgen en als hij op het punt staat de moed te vex-liezen en een zenuwcrisis na bij is, mede doordat hij zijn vroegere ver loofde getrouwd ziet met een partijman, ontmoet hij ware vrienden, een Joodse dokter, een winkelierster en een vroegere vriend, een verzetsman en deze helpen hem door het ergste heen. De eerste helft van de film is supérieur. De vex-vaardiger gaat alle overdrijving uit de weg en hoe afschuwelijk de beelden ook zijn, alle sen satie blijft verre. De tweede helft wordt een ietwat kunst matig procédé, waarin zo nu en dan de dialoog overheerst. Maar de centrale fi guur van Heisier komt hier boven uit en de film, mede als verzetsproduct, is het zien zeker waard. „Tarzan's vlucht". (Zondagmiddag in Luxor-Beverwijk). Deze Tarzan-film wordt geannonceerd met de toevoeging „duizend adembenemende avonturen". Wij hebben ze niet geteld, maar het zijn er in elk geval wel zoveel, dat wij ze hier on mogelijk allemaal kunnen navertellen. Bo vendien zou dan het element der verras sing, dat ook dit Tarzanverhaal weer in ruime mate bevat, geëlimineerd worden en dat zou jammer zijn. Het gaat in deze spannende geschiedenis om een expeditie die naar de binnenlanden van Afrika trekt om een meisje op te sporen, dat een mil- lioen geërfd heeft. Deze fortuinlijke jonge dame blijkt Maureen O'Sullivan te zijn, de trouwe metgezellin van Tarzan (Johnny Weismuller). De expeditie vindt haar, na de gebruikelijke moeilijkheden met vijan delijke negerstammen en verscheurende dieren, al heel gauw, maar u moet niet denken dat de zaak dan in orde is. Verre van dat, want daarna doen zich juist al lerlei spannende complicaties voor, die Tarzan nopen, zijn talrijke welbekende bravourstukjes te demonstreren en zich per lianen-expresse herhaaldelijk door het oerwoud te slingeren tot grote vreugde van zijn onafscheidelijke vrienden, de apen Voor de liefhebbers is dit alles weer om van te watertanden. S. K. circa honderd man op de achtduizend ge- employeex-den!) zich in bijzondere mate. Zeshonderd functies Dit grote bedrijf met zijn 600 verschil lende functies moet in hoofdzaak zelf de leidinggevenden scholen en doet dit op een modex-n-wetenschappelijke wijze, die gericht is op teamvox-ming van de baas met zijn arbeiders, van de bazen onderling en met de opzichters, hoofd-opzichters en chefs. Alle leiders volgen daartoe cursus sen in „bedrijfs-kaderlx-aining" en zetten hun scholing voort in „Centrale kadervor mingclubs", die met grote animo wox-den gevolgd. Hierbij staat de bevordering van goede menselijke verhoudingen doelbewust op de voorgrond: behoorlijk intx-oduceren in het bedrijf, voorstellen aan de voor naamste functionarissen en medeax-beiders, inlichten over arbeidsvoorwaarden en -mo gelijkheden, betrekken in de plannen voor uitbreiding of wijziging, scheppen van een vertrouwelijke sfeer, inschakeling van pex-soneelskernen voor medezeggenschap, het zoveel mogelijk overdragen van be voegdheden waardoor het zelfrespect wordt vergroot en de eigen arbeid grotere waarde krijgt het voorkomen van pro blemen door het geven van gelegenheid tot overleg, en het scholen van de bazen in een behoorlijke gesprekstechniek. Ook met de vakverenigingen en de kex-ken be staan goede contacten zodat de grote ver scheidenheid van opvattingen mede tot gelding gebracht kunnen worden. Met bijzondere waax-dering werd gesproken over de grote betekenis die de Volks hogescholen voor deze vorming hebben. Terecht werd opgemerkt, dat de hoogste leiders van het bedrijf de juiste menselij ke instelling op de problemen moeten hebben, zich in hoge mate rekenschap moeten geven van de mens in de werk nemer. De heer Blaauw besloot dan ook zijn voordracht met het samenvattende antwoord op zijn inleidende vraag: „Het bedrijf heeft een veelheid van paedago- gische taken, waarin het menselijke ele ment van het grootste belang is". ADVERTENTIE Maandag 10 November wordt in Sant poort-station een begin gemaakt met het tuberculose-onderzoek voor volwassenen. Dit onderzoek heeft in de Brederode- school plaats en wel op Maandagen van 1417 en van 19 tot 21.15 uur, op Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 912 en van 1417 uur. Er zijn enige personen, die bericht heb ben dat zij uitsluitend op Maandagmorgen of op Zaterdagmiddag zich kunnen vrij maken om aan het onderzoek deel te nemen en zij zullen worden opgeroepen naar de Adolf van Nassauschool in Sant poort-dorp. Om organisatorische en finan ciële x-edenen is het namelijk niet mogelijk voor een zo gering aantal het onderzoek centrum in Santpoort-station op die tijden open te stellen. In Santpoort-dorp wordt Maandag 17 November met het onderzoek begonnen. Men schat hier in een tijdbestek van veer tien dagen klaar te zijn. De onderzoek- centx-a zijn hier: Adolf van Nassauschool en de Finse school aan de Irissenstraat. In Dx-iehuis zijn de huisbezoekers en -bezoeksters op pad gegaan om de bewo ners, indien nodig, op te wekken tot deel name aan het ondex-zoek. Dit huisbezoek duurt tot 19 November.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 12