Huurverhoging per 1 Januari zou niet onmogelijk zijn ASSIMIL Rijwielen Stofzuigers .deViiderenZn Hü!«? Concertgebouw-orkest wordt zelfstandige stichting „Kennemerland" met knappe thriller G. M. Oord N. V. 4.50 Kamerverslag Zij vormt een onderdeel van complex van maat regelen waarover het kabinet zich nog beraadt Velsen Auto gekraakt door Hoogoventrein Velsen-Noord Luidsprekers Z// V ergens mee Frans, Duits, Engels, Spaans, Itaüiaans en Russisch Fa PRUIS Bakkerij de Tijdgeesi VRIJDAG 7 NOVEMBER 1»952 8 Inzittenden bekneld maar niet ernstig gewond Langdurig debat in Amsterdamse raad Congres N.F.R. in 1953 in Haarlem Scheepvaart COSTUUMS REGENJASSEN DEMIES WINTERJASSEN JEKKERS samen f 1.— ADVERTEERT IN DIT BLAD Betaling v.a.f2.-p. week Het nieuwe kabinet is pas twee maanden bijeen. De lijn van het te voeren beleid hebben de ministers in onderling overleg in die korte tijd nog niet kunnen uit stippelen. Er is nog niets beslist over de manier waarop de financiële en sociaal- economische problemen zullen worden aangepakt. Daarom konden de minister president en minister Van de Kieft in hun beantwoording van de Kamerleden bij de algemene beschouwingen over de rijksbegroting, gisteren nog niets positiefs mee delen. Maar de hoofdambtenaren zitten reeds lang te studeren en binnen enkele dagen zullen zij hun rappor klaar hebben. Dr. Drees zei echter dat het dan nog wel even kan duren voordat de regering haar standpunt heeft bepaald want de beslis singen zijn ingrijpend. De huurverhoging moet bezien worden als onderdeel van een complex van maatregelen en dat beperkt de tijd voor beslissingen. Over het tijdstip waarop de huurverhoging zal ingaan is nog niets beslist. Aan deze mededelingen van de minister president voegde minister Vande Kieft toe dat de regering zich bezint op een complex van maatregelen ter bevor dering van de werkgelegenheid en ter verlichting van de lasten op het bedrijfs leven, bijvoorbeeld door verlenging van de mogelijkheid tot vervroegde afschrij ving. In dat samenhangend complex van maatregelen zal rekening moeten worden gehouden met een gedeeltelijke compen satie voor de huurverhoging. De honderd duizenden, die geen deel meer hebben aan liet productieproces, zoals de ouden van dagen, zullen geen compensatie vinden in een loonsverhoging. Voor hen zal in de sfeer der verbruiksbelastingen enige tege moetkoming moeten worden gezocht. Daarbij bestaat de kans dat de midden groepen in het gedrang zullen komen, hoewel de regering van de grote betekenis van de intellectuele middengroepen over tuigd is. Nu kan de heer Lucas wel zeg gen dat fiscale middelen en opheffing van schoolgeld voor deze categorie lapmidde len zijn, maar het is beter dan niets, zei minister Van de Kieft. Uit de mededelingen van dr. Drees en de minister van Financiën kan worden afgeleid, dat een huurverho ging met ingang van 1 Januari nog niet is uitgesloten en dat daarbij ge dacht wordt aan een loonsverhoging als compensatie. De regering kan hiertoe zelfstandig besluiten, want voor deze twee maatregelen zou niet behoeven te worden gewacht op goedkeuring van het parlement, het geen wel nodig is voor verlaging van verbruiksbelastingen. „We zyn nog niet boven Jan" Minister Va'n de Kieft hield de Kamer verder genoeglijk bezig. Hij sprak onder meer over het grote aantal commis sies dat hij als minister heeft ontdekt. Ten aanzien van sommige klachten moest hij zich voorzichtig-parlementair uitdruk ken, omdat hij toch niet kon zeggen „dat het vorige kabinet er met de pet naar heeft gegooid". De hilariteit was groot. Maar minister Van de Kieft heeft ook ernstige dingen gezegd. De financieel-eco- nomische situatie is in vergelijking met de sombere toestand van anderhalf jaar geleden aanzienlijk verbeterd. Maar de minister waarschuwde tegen de stemming van: „We zijn boven Jan, laten we nu de belastingen maar verlagen". „Het ziet er in ons land helemaal niet zo florissant uit", aldus minister Van de Kieft, „en mijn beleid wordt bepaald door de onzekerheid ten aanzien van de monetaire positie. Er werken inflatoire en deflatoire tendenties en niemand weet welke de overhand zal krijgen. Daarom is het „inspuiten" van koopkracht gevaarlijk, want dit kan fout blijken als de uitgaven voor de militaire inspanning, door inhaling van de achter stand, toenemen". Offers voor de verdediging De minister-president heeft nog betoogd dat ons wel en wee, ons volksbestaan en onze geestelijke vrijheid mede afhankelijk zijn van de verhoudingen in de wereld. Het is tenvolle verantwoord dat Neder land voor de defensie offers blijft bren gen omdat daardoor oorlog kan worden voorkomen. Men behoeft over de strate gische plannen in N.A.V.O.-verband niet ongerust te zijn. Maar voor Nederland is het in geval van een conflict van groot belang dat West-Duitsland wordt verde digd. Dat kan pas als West-Duitsland een eigen defensie heeft. Niemand zal dat met vreugde begroeten. Dat is ook de oorzaak van de vertraging in de vorming van de Europese Defensiegemeenschap, omdat Frankrijk aarzelt. Nederland alléén kan niets doorzetten. De regering kan slechts het Europese defensieverdrag bij de Ka mer indienen ter goedkeuring. Dat zal ook gebeuren. Over Nieuw Guinea verklaarde de mi nister-president dat het thans vaststaat dat in Nederland niet de bereidheid aan wezig is Nieuw Guinea aan Indonesië over te dragen. Besprekingen met Indonesië hierover kunnen daarom geen oplossing brengen. Bij de replieken merkte prof. Oud (V.V.D.) op dat dit standpunt mogelijk is geworden dank zij de kabinetscrisis die hij ontketende in 1951 toen men nog andere denkbeelden had en de souvereiniteit over Nieuw Guinea wilde opdragen aan de Ne derlands-Indonesische Unie. Mr. Burger (P. v. d. A.) keerde zich tegen prof. Romme, die de katholieken in de P. v. d. A. had aangevallen. De heer W i 11 e m s, voorzitter van de katholieke werkgemeenschap, in de P. v. d. A., deed er nog een schep boven op en de heer Romme gaf een scherp antwoord. Er vielen in dit debat termen als: vals, leugenachtig, stompzinnig, kwaad dat zichzelf straft, verwarring des geestes, be denkelijke propaganda, het wordt minder aangenaam met u te debatteren en derge lijke.. Hedenmiddag worden de replieken voortgezet. Geen gedenkdag op SS-kerkhof Aan het begin van de vergadering heeft dr. Drees opmerkingen beantwoord die de heer Gortzak (Comm.) had gemaakt over een „heldengedenkdag" die volgens hem Duitse en Nederlandse ex-SS'ers op 9 No vember wilden houden op de begraafplaats in Venray. Dr. Drees zei, dat daarvoor aan geen enkele vereniging van oud-politieke delinquenten toestemming is verleend. Toe spraken en demonstraties zullen niet wor den toegelaten. Tijdens het noodweer van gisteravond heeft zich op de overweg bij de „Blauwe brug" bü StaalhavenwegHoflaan op het Hoogoventerrein te Velscn-Noord een bot sing voorgedaan, die naar omstandigheden redelijk goed is afgelopen. Een locomotiefje, dat drie platte wagens voortduwde, naderde langzaam deze over weg, toen langs de PEN-centrale een stationcar aan kwam rijden met de 40- jarige ploegcommandant van de Hoogoven- terreinbewaking F. J. M. V. uit Beverwijk aan het stuur. Naast V. zat de 41-jarige baas van de electrische afdeling van de CEMY, monteur G. P. M. L., ook uit Beverwijk, en geen van beiden hebben in de roetzwarte duisternis en de regenvlagen de trein zien aankomen. Niettemin deed de rangeerder, die op een buffer van de overigens onverlichte voor ste wagen zat, verwoede pogingen de aan dacht van de chauffeur te trekken, door met een lamp seinen te geven, maar midden op de overweg reed de trein op de auto in, die twintig meter werd meegesleurd en ten slotte kantelde. Een buffer van de wagon drong door het linkerportier van de auto en de beide in zittenden werden dusdanig bekneld, dat er een takelwagen van de Hoogoven-ongeval- lendienst aan te pas moest komen, om de van voren opgelichte goederenwagon ver der op te takelen. Daarna konden de in zittenden via het achterportier worden be vrijd. Zij werden naar het Rode Kruiszie- kenhuis te Beverwijk overgebracht, waar V. een shock, een lichte hersenschudding en kleine verwondingen bleek te hebben opgelopen (de buffer schijnt hem aan het hoofd te hebben geraakt, terwijl L. er met lichte verwondingen afkwam. De rangeerder ontsprong de dans, door tijdig van de buffer te wippen; de over wegbewaker verklaarde tegenover de politie eveneens van" alles te hebben ge probeerd, om machinist en chauffeur te waarschuwen voor het naderend onheil. De auto werd aan de voorzijde totaal ver nield. DEKSCHUIT AAN DE HAAL. Dat het meren van schepen gedurende orkanen als die van de afgelopen week een zaak van groot gewicht is, bleek een paar keer duidelijk. Zoals Donderdagochtend vroeg ook weer, toen een dekschuit van Van Gelder alleen aan de zwier ging en het kanaal afdreef in de richting van de plaat- wel lerij. Een pontschipper zag de vluchte ling en waarschuwde de betrokkenen, zo dat de schuit later weer op haar oude plaats en nu stevig is vastgelegd. Op het congres van de Nationale Fede ratie Raad van het voormalig verzet Neder land, dat begin Augustus in Rotterdam werd gehouden, bood de heer H. Cox, voor zitter van de Bond van oud-illegale wer kers te Haarlem, aan het volgend congres in Haarlem te houden en te doen voorbe reiden door de plaatselijk verenigingen van oud-illegalen in Haarlem en omgeving. Het hoofdbestuur van de N.F.R. heeft thans in overleg met het district Kenne merland de datum van het congres het vierde vastgesteld op Donderdag 18 en Vrijdag .9 Juni 1953. Het congres zal dus twee dagen duren in tegenstelling met Rot terdam, waar in anderhalve dag de gehele agenda moest worden afgewerkt. Sinds enige tijd wordt er hard aan de voorbereidingen gewerkt.Er is een congres commissie gevormd, waarin zitting hebben: H. Cox, Haarlem, voorzitter; C. Spoor, Vel sen, secretaris; G. Oppelaar, Haarlem, pen ningmeester; W. Schipper, Bloemendaal, tweede secretaris, en de heer Prenen, Vel sen, algemeen adjunct. Tevens zijn een huisvestings-, ontspannings-, financiële- en pers- en propaganda-commissie be noemd, waarin de besturen van de onder scheiden afdelingen zitting hebben. Een comité van aanbeveling en een van ont vangst zullen naderhand worden samen gesteld. De plannen zijn in grote lijnen vastgesteld. Het conservatieve Engelse Lagerhuislid Edward Percy Smith heeft onder het pseu doniem Edward Percy een aantal toneel stukken geschreven en van één daarvan „Goud en Antiek" gaf Comedia drie jaar geleden een serie opvoeringen, die dank zij de talenten van John Gobau en Fons Rade makers, een éclatant en langdurig succes behaalde. Donderdagavond begon de Rederijkers kamer „Kennemerland" in het Kennemer Theater met deze knap geschreven thril ler het jubileumseizoen. De centrale figuur in „Goud en Antiek" is Descius Heiss, zo op het oog een respec tabele antiquair, die zijn dochter Margaret verafgoodt en daarnaast met liefde en vak kennis zijn beroep uitoefent. Maar bij een nadere kennismaking blijkt hij toch niet zo geheel onschuldig te zijn: Descius staat in nauw contact met de onderwereld. Achter de schoorsteen verbergt hij zelfs een com plete smeltoven, waarin hij als heler tal loze gestolen sieraden een vakkundige be werking laat ondergaan. Maar zijn winkel bediende, een louche figuur, ontdekt dit geheim bij toeval en dan is het met Descius' rust gedaan. Hij wordt op een gewetenloze manier door zijn kwelgeest gechanteerd, tot deze alle verhoudingen uit het oog verliest en als beloning voor zijn stilzwijgen ook de hand van Margaret opeist. Hiermede tekent hij evenwel zijn eigen doodvonnis, want nu is bij Descius eindelijk de maat vol. Hij lokt de chanteur handig in de val en ver moordt hem dan zonder aarzelen, waarna de smeltoven warm genoeg is om alle spo ren grondig te doen verdwijnen. Dan neemt het stuk een volkomen onver wachte wending door het bezoek van een inspecteur van Scotland Yard. Hoewel deze geen andere bedoeling heeft dan de aan koop van een antiek voorwerp, vermoedt Descius dat zijn dubbel leven is ontdekt en pleegt hij, volstrekt onnodig, zelfmoord. En ofschoon Descius eigenlijk een doodgewone schurk is, mocht hij zich toch in de vol ledige sympathie van het publiek verheu gen, zodat men over het algemeen deze af loop betreurde. „Kennemerland" heeft van deze thriller een opvoering gegeven, die men aan vele zusterverenigingen tot voorbeeld zou wil len stellen. In de eerste plaats wegens de schier volmaakte aankleding van het to neel, dat met de vele antieke voorwerpeö een museum in het klein werd. Ook tech nisch was er knap werk geleverd, de smelt oven functionneerde bijna natuurgetrouw en de prachtig nagebootste vuurgloed sug gereerde waarlijk een enorme hitte. Maar niet minder gelukkig was regisseur Ferd. Koolbergen met de bezetting geweest. Zo vond Descius Heiss in Piet Fiege een wel haast ideale gestalte. Zijn liefde voor Mar garet, de wijze waarop hij de kunstvoor werpen behandelde, de machteloze woede tegenover zijn kwelgeest dit alles werd door hem zuiver aangevoeld en duidelijk uitgebeeld. Nic. Buntsma was Archie, het louche in dividu, dat zijn eigen ondergang uitlokt. Hoewel deze knaap niet geraffineerd en uitdagend genoeg gespeeld kan worden, werd dit type toch alleszins behoorlijk op de planken gezet. De overige rollen blijven op het tweede plan. Dit neemt niet weg, dat ook zij in belangrijke mate tot het wel slagen van de vertoning hebben bijgedra gen. Joke Barendregt was een lieve, eer lijke Margaret, Bert Pijpers haar sympa thieke verloofde, Ans van Berkum-Van Workum een hartelijke tante. Mar Hofland- Vellekoop maakte van de mallotige werk ster met haar talloze kwaaltjes een voor treffelijk blijspeltype. Jan Schik vertegen woordigde als Corder Morris de onder wereld en Gé Weijers als de inspecteur Scotland Yard. Gerda Blansjaar kreeg eigenlijk nog de minste kansen om de ta lenten te bewijzen, waarover zij toch onge twijfeld beschikt. De langdurige bijval van het publiek moet de 80-jarige rederijkerskamer er van hebben overtuigd, dat deze knappe voor stelling een succes genoemd mag worden. Ferd. Koolbergen, die op een verdienste lijke prestatie mag teruzien, zal geen ge makkelijke taak hebben dit peil in het res terende deel van het seizoen nog op te voeren. JAN VAN DAM. Twee zittingen heeft de gemeenteraad van Amsterdam gewijd aan de behandeling van het voorstel van B. en W. om de N.V. Het Concertgebouw en het Concertgebouw- Orkest te scheiden en het laatste onder te brengen in een speciaal daartoe in het leven te roepen stichting. Na heftige oppo sitie van verscheidene kanten werd het tenslotte met een verrassende meerderheid (dertig tegen vier stemmen) aangenomen. Verder werd voor ongeveer een millioen gulden aan subsidies ter dekking van te korten over de periode 19501953 gevo teerd. Vooral de heer Le Cavelier (WD) was hevig tegen de overdracht gekant en herin nerde aan de talrijke offers, door stichters en instandhouders van het Concertgebouw gebracht, waardoor de musici hun reputatie konden opbouwen. Na de voorgestelde ver andering, aldus deze spreker, zal de N.V. zich concentreren op het gebouw, dat door schrielheid van de gemeente in verval is geraakt en zich minder kunnen bezighou den met het orkest en de salarissen der leden daarvan. De heer Sajet van de Partij van de Ar beid stelde daar tegenover dat de groep van de begintijd geen taak meer heeft, nu de arbeidersorganisaties zijn gegroeid en de overheid zich van haar taak op kunstgebied bewust is geworden. De katholieke heer Douqué merkte op dat verwerping van het resultaat der on derhandelingen zou betekenen: „Wethou der, ga maar heen, gij zijt onbekwaam ge bleken." Hij stelde voor het plan aan te houden en de besprekingen te heropenen. Voorts vroeg hij prae-advies op het adres, waarin op herstel van de in 1938 verlaagde pensioenen wordt aangedrongen. Naar sprekers mening heeft de gemeente de be schikbare troeven onvoldoende uitgespeeld. „Zouden wij de aandelen niet goedkoop hebben kunnen krijgen als de N.V. Het Concertgebouw failliet was gegaan?" zo vroeg hij zich af. Uitstel noodlottig Wethouder mr. A. de Roos zei in zijn antwoord aan deze en andere sprekers dat elk uitstel van nieuwe vormgeving nood lottig kan zijn voor de materiële en cultu rele belangen van het orkest. Uiteraard hebben van de zijde van de N.V. vooral zakelijke argumenten gegolden, maar deze zullen zeker ook moeten gelden voor een toekomst, die waarborgen voor het orkest inhoudt. Het orkest wil zelf de N.V. in het bestuur van de nieuwe stichting vertegen woordigd zien en men heeft nu eenmaal BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GETROUWD: H. Bom en E. Bonekamp; Chr. S. Schellevis en M. W. van Duijn; H. J. v. Tunen en M. L. Vermast; P. Deijle en M. Lamers; R. M. Oldenburg en H. Verhoef; C. Grapendaal en E. M. Jakobs; J. J. Pleging en H. H. Martens; A. Lorjé en A. A. v. Eijk. GEBOREN: Johannes, z. van G. v. Slooten en J. W. E. de Ruiter; Gerardus, z. van G. v. d. Winden en N. de Vries; Johanna M., d. van J. M. J. Ekelschot en A. J. Untied; Wil- hclmina, d. van M. v. d. Berg en J. A. Trip; Theodorus N. z. van W. G. Tuijn en E. M. Groen; G. J. René, z. van G. J. Meinders en H. C. M. Delissen. ONDERTROUWD: C. J. Brantjes en C. A. Hoogland; A. Schipper en M. v. Berkel; A M. Westerburger en A. M. C. Dekker; W. Fr. P. Zwager en M. A. Th. Wilms Floet. OVERLEDEN: A. Oud, 52 j., geh. met J. Schuijt; B. J. P. van der Laan, 50 j., geh. met S. A. Ouwerkerk; E. M. Kaarsgaren, 80 j., ongehuwd. een geschikt gebouw voor de concerten nodig. In de thans ontworpen structuur, aldus wethouder De Roos, heeft het orkest zelf standigheid gekregen op essentiële punten, zoals de benoeming van dirigenten, de sa menstelling van de programma's en de keuze van solisten. Daartegenover zijn ook de bevoegdheden van de N.V. ter zake van uitgaven voor het gebouw en dergelijke begrensd. Nogmaals waarschuwde spreker tenslotte tegen ieder verder uitstel. Bij de behandeling in tweede instantie diende de heer Van Rij een voorstel in om de onderhandelingen te doen heropenen teneinde voor de gemeente meer zeker heden te bereiken. De heer Douqué bleef de voordracht „ontoelaatbaar vaag" vin den. De heer Sajet kwam met een later in getrokken motie, waarin B. en W. werden uitgenodigd voortdurend attent te zijn op de noodzaak dat het ongestoorde gebruik van gebouw, instrumenten en bibliotheek door het orkest gewaarborgd blijft. Waarom, zo vroeg wethouder De Roos nogmaals, koestert de raad zoveel wantrou wen tegen de N.V. Het Concertgebouw, die toch uitdrukkelijk de bereidheid heeft getoond de stichting op alle manieren te helpen? Vasthouden aan dit wantrouwen zou de basis, waarop voortgebouwd moet worden, kunnen wegnemen. Bij de stemming werden de moties Van Rij en Seegers (waarin voorgesteld werd te trachten het gebouw in bezit te krijgen) verworpen met respectievelijk 31-3 en 26-8 stemmen. De voordracht werd daarop met 30-4 stemmen aangenomen. De beraadsla gingen werden op de perstribune gevolgd door dr. N. R. A. Vroom, hoofd van de af deling kunst van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Alc'niba, 4 140 m. N. ten O. St. Vincent. Alioth, 4 850 m. Z.Z.W. Las Palmas. Annenkerk, 4 700 m. W. Melbourne. Aldabl, 5 v. Rio de Janeiro n. Santos. Amstelvaart, 5 v. Lorenzo Marques n. Durban. Airraid, 5 v. Bafola n. Las Palmas. Aagtedijk, 5 v. Norfolk. Aardijk, 4 v. New Orleans n. Rotterdam. Agamemnon, 6 te Antweerpen. Amstelstad, 5 v. Amsterdam n. Golf v. Mexico. Adri I, 5 9 u. te Malta. Alderamin, 5 175 m. O.NO. Ras Fartak. A lb en a, G te Hamburg. Arendskerk, 5 v. Rotterdam te Hamburg. Alchiba, 5 380 m. Z.ZW. Palma. Alpbacca, 5 710 m. ZO. Bermuda. Amstelkroon, 5 200 m. W. Dondabead. Amstelveen, 5 490 m. W. ten Z. North W. Cp. Antor.'ia, 3 rede Singapore. Arkeldijk, 5 180 m. O. ten Z. Bermuda. Arr.edijk, 5 720 m. O. Cp. Race. Arundo 5 670 m. W. ten N. Cp. Clear. Axeldij'k, 5 510 m. NO. Fayal. Barendrecht, 5 v. Punta Cardon te Curasao. Bennekom, 5 v. St. Croix n. Le Havre. BiWiton, 4 v. Manilla n. Iloilo. Breda, 5 v. Balbao naar Paita. Blijdendijk, 4 v. Rotierdam te New York. Britsum, 5 v. Philippeville te Algiers. Bloemfontein, 5 450 m. Z. Cp. Palmas. Bontekoe, 4 v. Soerabaja n. Makassar. Blitar, 5 800 m. NW. Fremantle. Bonaire, 5 190 m. N. ten O.'Paramaribo. Caltex The Hague, 5 v. Sidon n. Rotterdam. Cistuia, 4 v. Singapore n. Fremantle. Coriila, 5 v. Karachi n. Mena el Ahmadi. Caillisto, 5 220 m. W. Flores. Camphuys, 5 v. Soerabaja op rede Semarang. Cascade, l te New Orleans. Cottica, 5 240 m. w. ten N .Kp. Vincent. Danae, 5 v. Livorno n. Genua. Dongedij'k, 5 ISO m. W. Azoren. Bna, pass. 5 Sabang. Eos, 6 v. Amsterdam te Rotterdam. Eendracht, 6 ten anker Port Lat-shy. Edam, 5 400 m. W. Scilly's. Fairsea, 5 v. Port Said n. Genua. Farmsum, 5 200 m. ZW. Faroer eil. Felipes, 5 in Str. Soenda. Gouwe, 4 40 m. O. Hornslandet. Gooiland, 6 te Rio de Janeiro. Gari, 5 v. Curapao n. Caripito. Ganymedes, 6 v. La Guaira n. Pto Cabello. Gena, 5 240 m. NW. Finisterre. Gordias, pass. 5 Kp. Bon. Groote Kerk, 5 130 m. Z.ZW. Mogdishu. Gadila, 5 v. Liverpool n. Belfast. Haulerwijk, 5 v. Port Said n. Muscat. Hoogkerk, 5 v. Madras naar Calcutta. Heemskerk, 0 v. Port Said n. Genua. Hathor, 5 v. Malta n. Tel Aviv. Helena, pass. 5 ten W. eil. Inagua. Hestia, 5 1250 m. NO. Barbados. Ilos, 5 v. Santiago n. Jeremle Haiti. Ino, 2 v. Cristobal n. Pto Cabello. Japara (KRL), 5 v. Beyrouth n. Port Said. Kailianda, 5 redle Oleh Gleh. Kalimantan, pass. 5 Semarang- Karaton, 5 v. Semarang n. Cheribon. Langkoeas, 5 v. Tj. Priok n. Semarang. Leuvekerk. G te Bombay. Luna, pass. 5 Kp. Bon n. Algiers. Lulterkerk, G te Suez. Limburg, pass. 5 2 u Gibraltar n. Halifax. Lissekerk, G te Genua verm. 8 v. Genua. Leerdam, 4 v. Philadelphia te New York. Linge, 6 voor Zaandam. Lemsterkerk, 6 270 m. W. ten N. Bombay. Laurenskerk, 5 t.li.v. Cp. Elba. Liseta, 5 Str. Banka gepass. Maasdam, 5 9 u. v. Cobh n. Southampton. 7 Rot terdam verwacht. Mariekerk, 5 v. East London n. Durban. Modjokerto, 5 v. Djibouti n. Colombo. M.irza, pass. 5 Kp. Leeuwin. Mellskerk, pass. G Finislerre n. Genua. Macuba, 5 v. Pladju n. Singapore. Mentor, 5 v. Alexandria te Beyrouth. Minjak, 5 rede Menado. Malea, 5 930 m. NO. Guadeloupe. Meerkerk, G 770 m. O. ten Z. Guardafui. Macoma, pass. 6 Daedalus. Mapia, 6 370 m. W. Sabang n. Penang. Metula, 5 120 m. Z.ZW. Esperance baai. Mi tra, pass. 5 Buru. Nestor, a v. Paramaribo te Amsterdam. Nigerstroom, 5 v. Dakar n. Freetown. Nieuw Holland, G v. Semarang te Tj. Priok. Overijsel, 5 v. Tj. Priok n. Cheribon. Oranje, G in Suezkan. n. Colombo. Oranjestad, 5 v. Barbados n. Madeira. Orion, pass. 5 Kp. Caxine n. Gibraltar. Oberon, 3 v. Port au Prince te New York. Orestes, 5 v. Pto Cabello n. Maracaibo. Poiydorus, 6 le Aden. Prins Willem II, pass. 5 Westp. Anti Cost! eil. Prins Willem v. Oranje, 5 dwaas Cp. Whittle. Polyphemus, 3 v. Colombo n. Aden. Prir.s Alexander, 5 v. Rotterdam n. Montreal. Prins Willem II, 5 v. Rotterdam n. Montreal. Prins Willem IV, 31 v. Milwaukee. Prins Willem V, 3 te Montreal. Poelau Laut, 6 v. Belawan n. Colombo. Prins Joh. W. Friso. 6 voor Hoek v. Holland. Parkhaven, 5 t.h.v. Oporto. Prins Maurits, 5 370 m. W. Valentia. Raki, 5 v. Halifax. Roebiah, pass. 5 Marlannen n. Honolulu. Rijndam, 5 120 m. W.ZW. Cp. Race. Roepat, G Belawan verw. Rondo, 7 Marseille verwacht. Rijndam, 6 te Halifax. Reael, G v. Padang te Tj. Priok verwacht. Riouw, 5 420 m. W. ten N. Minicoy n. Aden. Rita, 5 in Golf v. Thailand. Rodas, 6 v. Kingston te Trinidad. Rotula, 5 490 m. NO. Sombrero. Rijnland, 5 180 m. ZW. St. Paulsrock. Salatiga, G te Cebu. Scheipend recht, 5 v. Paranagua via Trinidad te Texas City. Sloterdijk, G v. Indonesië te New York verw. Stentor, G v. Trinidad te Paramaribo verw. Sail and, G v. Amsterdam n. Hamburg. Schiedijk, pass. 5 Gibraltar n. Alexandrië. Stad Alkmaar, 6 v. Narvik te Rotterdam. Stad Maassluis, verm. 6 v. Vlaardingen n Kir- kenaes. Stad Schiedam, 6 bij Wadden, eil. Sibajak, G 490 m. ZO. Lord Howe eil. Sabang, 5 dwars Balikpapan. Sliedreoht, 5 210 m. N. Fort Aleza. Sommelsdijk, 5 220 m. Z.ZW. Bermuda. Stad Breda, 5 340 m. N. ten W. Flores. Straat Makassar, 5 570 m. ZW. Diego Garcia. Saidja, 5 rede Muntok. Schie, 5 v. Mersin n. Piraeus. Sigli, 5 v. Molmeln n. Belawan. Silindong, 6 v. Semarang te Soerabaja. Stad Vlaardingen, 5 800 m. O. Cp. Race. Slanvac Pendopc. 5 in mond Palembang rivier. Tara, pass. 5 Madeira n. St. Vincent. Tawali, 5 v. Singapore n. Penang. Tjitjalengka, 6 te East London. Tabinta, 2 v. Charleston n. Hampton Roads. Tero, 7 Trinidad verwacht. Tibia, 4 v. Miri te Sydney. Tomini, 5 v. Balboa n. Honolulu. Temate, 30 v. Bitung. Teiresias, 5 te Londen. Telamon, 6 v. Aruba te Curasao. Tjibodas, G v. Soerabaja te Makassar verw. Tjipondok, 3 v. Kobe. Triton, 3 v. New York n. Philadelphia. Tankhaven III, 5 v. Belawan n. Tj. Uban. Thalatta, pass. Kp. Carbon. Titus, 5 v. Amsterdam te Hamburg. Tjiluwah, 5 v. Tj. Priok n. Singapore. TJiwangi, 6 v. Hongkong te Singapore. Utrecht, 5 te Zamboar.ga. Van Heutsz, 3 te Yokohomo. Van Riebeeck, 5 v. Tj. Priok n. Semarang. Woensdrecht, nacht 6 -7 v. Curasao te Mena el Ahmadi verwacht. Weltevreden, 5 v. Indonesië te Rotterdam. Willem Barendsz, 5 270 m. NW. Kp. Finisterre. Winsum, 5 t.h.v. Kp. St. Vincent. Waingapoe, 5 v. Tj. Priok n. Belawan. IJsel, 5 v. Yerakini n. Saloniki. Zijpenberg. 5 820 m. O.NO. Bermuda. Zeeland (KRL), pass. 5 Kp. de Gata. Zuiderkruis, 5 200 m. W. Slera Leone. Gevr. ZELFST. MEISJE voor halve dagen. Aanmelden tus sen 4—6 uur, Zeeweg 377, Driehuis. B. z. a. WERKSTER 2 dagen p. week of kantoren schoon houden. Brieven L 2356. Net schoolgaand meisje wil graag de Zaterdagmiddag WERKEN. Liefst in winkel of bij kinderen. Br. L 2353 B. z. a. NET MEISJE voor h. dagen, Herv. Adres bur. van dit blad. 2 DAMES b. z. a. voor het schoonhouden van kantoren en lokalen in de avonduren, eventueel als Babysitters. Br. L 2354. B. z. a. n. R.K. MEISJE 1. 22 j. v. d. e. n. L. winkel of huis houding. Kastanjestraat 34, IJmuiden-O. Prima COX DE ORANJE, tussensoort, 10 pond f 2.25. v. Noort, Esdoornstraat 20. Tel. 4816. DIJKMANS APPELEN (zoet) prima stoofapp. 10 p. f 1.10. Esdoornstraat 20. Gevr. 2 COMMENSAALS. Brieven L 2357. Vyf jongelui hebben in Groningen op 3 Augustus een inspecteur van politie gemo lesteerd, omdat hij daags tevoren' het vijftal had laten opbrengen wegens openbare dron kenschap. De rechtbank heeft alle vijf thans tot negen maanden gevangenisstraf veroor deeld, waarvan twee maanden voorwaar delijk. Gr. bl. ZALM prima, merk „Geisha", v. Noort, Esdoorn straat 20. Tel. 4816. le klas merk CONSERVEN, grootste sortering, beneden elke prijs. v. Noort, Esdoorn straat 20. Tel. 4816. -fir" ■-S-fhYC*'" Plaats een Luidspreker ST. NICOLAAS en KERST GESCHENKEN tegen uiterst billijke prijs Zaterdagavond 8 November aangeboden door Ver. Vrijz. Hervormden in vergaderlokaal Abelenstr. 1. Aanvang 8 uur. ZIT-SLAAPKAMER aangeb. met pension. Tevens grote zit-slaapkamer zeer geschikt voor twee dames of heren. Brieven L 2352 Extra! Extra! GOUDREINET- TEN 10 p. f 2.25. v. Noort, Esdoornstr. 20. Tel. 4816. 25 ct. WARME VLEESCRO- QUETTEN, kersvers en geu rig haalt u bij Slagerij Hoog land, Bloemstraat 13. Ver koop alleen tijdens de nor male winkeluren. Bestellin gen voor uw feestjes worden bezorgd. Tel. 4503. Pracht GOUDREINET 10 p. f 1.60. Esdoornstr. 20. IJm.-O. H.H. WIELRIJDERS! Voor f 9.25 heeft u een ijzersterke dubbele fietstas bij G. Olden burg, Lagersstr. 14, IJm.-O. Pracht BELLEFLEUR 10 p. f 1.25. Esdoornstr. 2U. DEKENS OVERTREKKEN met eigen stof f 6.75, met sa tijn zijde in groen, goud, terra. Bordeaux rood en on derkant satinet f 24.75. Thans ook met zijden damast. Vraagt eens prijs voor alle woningtextiel. J. H. Oester- holt, Drieh.kerkweg 94, Drie huis. Tel. 5084. Moderne NAAIMACHINES. Meer keus. betere service Jan Geylvoet Jr., Doelstraat 35, tel. 13538. Haarlem. Op- ger. 1900. Repareert alle merken. Prima gr. JONATHAN, fijn zachtzuur, 10 p. f 1.70. Es doornstraat 20. H.H. Banketbakkers! Prima srt. BELLEFLEUR per 20 kg. f 4.60. L. M. v. Noort. Es doornstraat 20. Tel. 4816. SHOWROOM VOOR HAARLEM e. o. vanaf 8 November a.s. gevestigd bij de moderne talenstudie-methode voor Gr. Houtstraat 108 - Haarlem - Tel. 13046 ■■■•■■■•■■■■■■■■•■■■■■■■■■■na ■aaaaaaaaaaiaaaaaaaa Keuze uit 100 stuks In sport en toer met 3 versnellingsnaaf enz. Union, Vesting, Rudge, Locomotief, Batavus e.a. Zo juist ontvangen een zending LEDEREN JASSEN EN VESTEN voor zeer lage prijzen. W. Barendszstraat 21 Telef. 5726 - IJmuiden laaaaaaaaaaaaaaiBBaaBBio Ruilen: grote WONING voor kleiner, liefst kamer-keuken. Pres. Krugerslr. 6, IJmuiden. Te koop gevr. in goede staat ACCORDEON 80 bassen, pianoklavier. Brieven met prijsopgave L 2351 Te koop: 1 paar VOETBAL SCHOENEN m. 38 f 10. Sie raadstraat 8, IJm.-O. Te koop w. vertr. nw. WAN- DELW. f 35. Lumeijstraat 28, IJmuiden-O. Te koop z. g. a. n. zw. DA MESWINTERMANTEL m. 44-46, afgezet met persianer. Adres bur. v. d. blad. unie CEDERSTRAAT 53, hoek Meeuwenlaan. KENT U ONS SPAARSYSTEEM Te koop nette D. FIETS, compl. met el. lamp f 40. Te bevr. Fultonstraat 9, IJm. HERENRIJWIEL aangeb. zonder gebr. pr. f 35. v. d. Zwaagstr. 5, LJm.-O. Te koop: z.g.a.n. licht grijze opvouwb. KINDERWAGEN. Lange Nieuwstraat 798, IJm. Te koop: partij KRUISPAN- NEN. Tev. zwarte winter mantel m. bont f 20, mantel f 10, gabardine regenjas f 10. Te bezicht. Zaterdag, Ka naalstraat 67, IJm. Te koop gevr. HUIS voor geldbelegging. Gaarne prijs opgaaf onder L 2355. A.s. Vrijdag en Zaterdag y2 pond Speculaas y2 p. heerlijke Zandkoekjes TROMPSTRAAT 94 Tel. 5730 WOLLEN BABYGOED KENNEMERLAAN 37 IJmuiden Excelsior, A. E. G., Ruton Holland Electro, Hoover, Erres, Miele, e. a. VELSERDUINWEG Tel. 4402 173 Strelende klank! Stralende luxe I i Type 220 a contant Nederlandse luisteraars vra gen luxueus uitgevoerde toestellen met een warme, diepe klank. FR f DOR prijzen van 295.- tot 455.- contant. Bij HEES CO verkrijgbaar vanaf gulden per week. desgewenst zonder vooruitbetaling. HAARLEM Kruisstraat 33, Tel. 15507 IJMUIDEN Siephensonstr. 61Tel. 4323 L

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9